'Zonder ons was er nog meer fout gegaan' f|lHRB|Ë ZATERDAG 29 MAART 1997 .jsjaéfe. SAMENWERKING Jezelf vastketenen aan vrachtwagens met kernlading, op volle zee een schip enteren of een metershoge fabriekspijp beklimmen. Harde, vaak choquerende acties. Natuur en Milieu, als genuanceerde en vriendelijke milieubeweging doet er vrijwel nooit aan mee. Greenpeace en Milieudefensie halen 'deze kastanjes uit het vuur'. Toch zijn de woordvoerders van zowel Greenpeace Nederland als Milieudefensie ze ker te spreken over hun collega-club. „We hebben allemaal een andere werkwijze. Dat is maar goed ook. Als iedereen dezelfde acties zou voeren als wij, zouden die een stuk min der effectief zijn. Natuur en Milieu doet pri ma werk, een prima organisatie", zegt Hans Joosten van Greenpeace Nederland. „Boven dien doen we af en toe wel dingen samen. Begin deze week nog hebben we spandoeken opgehangen op het hoofdkantoor van Unile ver Nederland. Samen tegen genetisch gema nipuleerde soja." Ook directeur Teo Warns van Milieudefensie laat zich in lovende bewoordingen uit over Natuur en Milieu. „Hun boodschap is hard genoeg. De manier waarop zij die brengen is inderdaad met overleg en lobbyen, maar dat is nou precies de taakverdeling die we heb ben gemaakt. Zij praten, wij hangen de span doeken op aan de deur van de kamer waar gepraat wordt. Maar onze inzet is even hard." Warns herinnert zich de jaren waarin het tus-; sen de milieugroepen beduidend minder bo terde. Milieudefensie vond dat Natuur en Milieu zich niet hard genoeg opstelde. „We hebben eind jaren zeventig stevige confron taties gehad." Warns is tevreden over de taakverdeling tus sen de milieugroepen.Als Natuur en Milieu er niet zou zijn, zouden wij al het werk in Den Haag er ook nog eens bij moeten doen. Dat hoeft nu gelukkig niet." e Milieubalans 1996 van het Rijks Instituut voor Volksge- zondheid en Milieu (RIVM) V ;eeft opnieuw alarmerende cijfers. De uit- M; toot van C02 en andere schadelijke gassen teemt onverminderd toe. Het milieubeleid chiet ernstig tekort. Zelfs milieuminister largreeth de Boer legt het hoofd in de choot. Het valt haar zwaar om steeds naar weer tegen haar op wegen, vliegver- eer en industrie beluste collega's op te ioksen. Het kan bijna niet anders of de mannen n wouwen van de 25-jarige stichting Na- uur en Milieu moeten wel verzuurd, grim- nig, gedesillusioneerd, half-depressief en lolstrekt pessimistisch zijn. Zó lang vech- len en toch de wereld zien verloederen, het ïan niet anders of dat laat zijn sporen na. Het tegendeel blijkt het geval. Zonder te ïervallen in geitenwollensokken-blijmoe- iigheid, straalt Natuur en Milieu nog leeds een optimistische strijdvaardigheid it. Directeur Peter Nijhoff, die vanaf het egin bij 'de club' zit, glimlacht: „Of we iet moedeloos worden? Nee dus. Er gaat ntegenzeggelijk veel fout, maar zonder de eilieubeweging was er nog veel meer fout ;eeaan. Dan hadden we een paar kerncen- lales, was de Oosterschelde permanent af floten, was het Plateau van Margraten sn holle kies en de Markerwaard ingepol- lerd." Herhaling van zetten laderend in de jaarverslagen uit de 'kin erjaren' van Natuur en Milieu blijkt dat et sedert de oprichting één herhaling van itten is geweest. In het eerste rapport van e stichting (1972) waarschuwt Natuur en lilieu voor de bio-industrie als sterk ver diende bedrijfstak. „Het Landbouwschap as woedend." Vijfentwintig jaar later is et mestprobleem (met de zure regen die aarvan net gevolg is) nog steeds omvang- jk. Nijhoff: „Het mestprobleem is achter envolgens genegeerd, gebagatelliseerd en u worden zelfs halfzachte oplossingen og tegengewerkt." Een paar jaar later, in 1974, ageert hoog- raar milieukunde Lucas Reijnaers van ae lilieuclub tegen DNA-recombinatietech- iek: het veranderen van erfelijk materiaal, e geschiedenis herhaalt zich opnieuw ant enkele weken geleden kwam Natuur a Milieu in actie tegen het gebruik van inetisch gemanipuleerde soja. Twee voorbeelden uit een lange rij. De irecteur heeft er geen behoefte aan deze nislukkingen' weg-te poetsen. „We weten leeds beter hoe ernstig de milieusituatie elke politieke partij heeft milieuspecia- iten in huis en desondanks gaan burgers, olitici en bedrijven onverminderd door iet zich milieuonvriendelijk te gedragen. et vliegverkeer groeit hoewel iedereen eet dat kerosine zwaar verontreinigend is a dat vliegtuigen een enorme herrie ma- De lijst met milieuproblemen is lang, Directeur Peter Nijhoff, vanaf het begin be trokken bij de stichting Natuur en Milieu: „Of we niet moedeloos worden? Nee dus." FOTO MICHAEL KOOREN heel lang, maar de afgelopen jaren is er wel een aantal onderwerpen van weggestreept. „Gelukkig zijn er af en toe grote en kleine successen. Zo is CFK uit de spuitbus ge haald, werd opeens de katalysator inge voerd en hebben we uitbreiding van de kernenergie in Nederland weten te voorko men." Nijhoff vertelt dat 'zijn' club de gewoon te heeft een verloren strijd goed te analyse ren. „Maar vooral ook winst te vieren. Als iemand een zaak of kwestie wint, dan trak teert hij of zij op stroopwafels. En geloof me, we hebben nier heel vaak koek bij de koffie. Vorige week nog, omdat we via de rechter de industriële lozingen op de Maas in Wallonië hebben weten te stoppen." Taakverdeling Het optimisme van Nijhoff lijkt wat mis plaatst. Een beetje kenner van natuur- en milieuzaken wèet dat de bio-diversiteit (de verscheidenheid aan planten en dieren) nog steeds achteruit holt, dat de C02-uit- stoot almaar groeit, dat de grondwater- en bodemverontreiniging nog decennia zal doorwoekeren en ae schaarse groene ruimte stukje bij beetje wordt opgeslokt voor woningbouw en wegenaanleg. Wordt het geen tijd voor harde actie? Voor met de vuist "op tafel slaan, de kont tegen de krib gooien en oproepen tot burgerlijke onge hoorzaamheid? Is de stichting niet veel te braaf bezig met in alle redelijkheid praten met al die boosdoeners? Nijhoff glimlacht weer. De oproep is hem bekend en wordt ook nog wel eens in eigen huis (er werken bij Natuur en Milieu ruim 60 mensen) gedaan. „We hebben binnen de milieuwereld een duidelijke taakverdeling. Groepen als Greenpeace en Milieudefensie zijn echte actiegroepen. Met in het oog springende acties zoals die met die ballonnen tegen Schiphol probe ren zij de publieke verontwaardiging te mobiliseren. Wij zijn meer de cluo van praten mèt Wij ricnten ons niet direct op Jubilerende Stichting Natuur en Milieu blijjt optimistisch het grote publiek, maar vooral op de be langrijkste spelers in het milieuveld. Op de werkgevers, de vakbonden, de boeren, de waterwinners, de bedrijven en natuurlijk de politiek. Ook in de milieuwereld lijkt de Koude Oorlog voorbij en dat past goed in de stra tegie van Natuur en Milieu. Vroeger waren oliemaatschappijen, industriën en boeren per definitie partijen die de milieubewe ging bestreed. Daar praatte je niet mee, daar vocht je alleen maar tegen. De vijan den van weleer zijn de bondgenoten van nu. „Maar dan alleen op bepaalde onderde len", haast Nijhoff zich erbij te zeggen. „Zo hebben we met Shell afspraken over een gezamenlijk onderzoek naar zonne-ener- gie. Het is broodnodig dat die technologie snel wordt ontwikkeld. Een aantal ontwik kelingslanden staat aan de vooravond van een welvaartsspurt en we moeten voorko men dat zij, net als wij, de fout maken daarvoor uitsluitend fossiele brandstof te gebruiken. Dus hebben wij een aantal gro te bedrijven, waaronder Shell, gevraagd de studie naar de technologie te intensive ren." Nijhoff struikelt bijna over zijn woorden in de haast hieraan toe te voegen: „Maar we verkopen hiermee echt niet onze ziel en zaligheid. Shell komt ons als felle tegen stander tegen in kwesties als de Brent Spar." Ook dichter bij huis, in het Groene Hart, schudt Natuur en Milieu de hand met een partij die ze vroeger de rug toekeerde: de boeren. De milieuclub, ae boeren, de ANWB en Natuurmonumenten hebben de handen ineengeslagen om samen te zor gen voor behoud van de open groene ruimte. Natuur en Milieu ziet ook de land bouw als bewaker van die openheid en zoekt nu samen met de boeren naar een vorm van landbouw waarbij grond en wa ter niet worden vervuild, de ruimte open blijft en de boer toch goed wegkomt. Linke soep; heulen met de 'vijand'. De directeur reageert bijna geïrriteerd. „Ho- ho, we mogen dan een convenant afslui ten, maar dat weerhoudt ons er echt piet van om kritisch te blijven. We vormen coa lities op onderdelen. We hebben de boeren gevonden in het Groene Hart, maai- op het gebied van bestrijdingsmiddelen en over matig mestgebruik zitten we ze nog steeds op de huid en slepen we ze zo nodig voor de rechter." Belangrijk Samen tot een oplossing komen: het kan nuttig zijn als beide partijen bereid zijn hun eenmaal betrokken stellingen niet koste wat het kost in te blijven nemen. Als de nieuwerwetse 'nut-en-noodzaak-dis- cussies' over nieuwe ontwikkelingén niet verworden tot een 'we hebben eigenlijk al besloten, maar je mag meepraten over de vraag hoe het wordt uitgevoerd'. De milieubeweging moet de vinger aan de pols houden, zo blijkt uit het verhaal van Nijhoff. Nederland staat aan de voor avond van drie belangrijke besluiten: de komst van een Tweede Maasvlakte, de uit breiding van Schiphol en de aanleg van een bouwlocatie voor de kust tussen Hoek van Holland en Schevenipgen. Het kabinet wil dergelijke ingrijpende besluiten gefun deerd nemen en voert dus eerst een nut- en-noodzaak-discussie. De milieubeweging is aan tafel gescho ven voor de eerste ronde daarvan: de Tweede Maasvlakte. Die duurde maar kort: de beweging ging met een vieze smaak in de mond van tafel. „De kaarten waren al geschud. Die Maasvlakte komt er als het aan Rotterdam ligt, het is alleen de vraag hoe." Volgens Nijhoff worden de projecten ge kenmerkt door uit het lood hangende in formatie en argumenten. „Er wordt ge schermd met 'goed voor de economie en de werkgelegenheid'. Maar het zijn telkens diegenen die er zakelijk gewin bij hebben die de argumenten bedenken. Je moet je afvragen wat daar nu werkelijk wéér van is. En of de miljardeninvestering niet zó kan, dat zowel het milieu als de economie erbij gebaat zijn." Inmiddels is er een commissie geïnstal leerd onder leiding van L. Hermans, com missaris der Koningin in Friesland, die on derzoekt of de discussie wel eerlijk gevoerd wordt. En uit het, nog geheime, antwoord blijkt dat de voorstanders niet-volledig en bovendien vervormde informatie geven. „Ik verwacht en hoop dat de discussie rond Schiphol en de kustlocatie dus eerlij ker gevoerd wordt. Overigens is Nijhoff faliekant tegenstan der van de drie ontwikkelingen. De Maas vlakte -is bestemd voor containeroverslag. „Voorstanders schermen met vergroting van de werkgelegenheid. Tegelijkertijd echter vertelt een directeur van een contai- nerbedrijf op de televisie vol trots dat zijn nieuwe bedrijf nauwelijks mankracht no dig heeft. Die Tweede Maasvlakte levert dus helemaal geen extra werk op, maar tast wèl de duinen van Voome op onaan vaardbare wijze aan Schiphol, met zijn geluidoverlast en luchtvervuiling, sluit hij evenmin in zijn hart. Natuur en Milieu blijft erbij dat een fikse verhoging van de brandstofprijs het vliegen behoorlijk kan terugdringen. „Maar ja", zegt hij enigszins gelaten, „Wel ke politieke partij durft daar nou conse quent zijn nek voor uit te steken?" Belofte Nijhoff is een optimist in hart en nieren. De invloed van ae milieubeweging is groot. Nijhoff hoopt en verwacht dat in het re geerakkoord van de regering die halverwe ge 1998 wordt gekozen, drie zaken worden opgenomen. „Dat woningbouw veel meer binnen de bestaande steden komt zodat de kustlocatie overbodig is, dat het aantal vliegvergunningen voor korte afstanden drastisch wordt teruggebracht waardoor er geen uitbreiding van Schiphol nodig is en dat de huidige haven van Rotterdam wordt opgelapt en de Tweede Maasvlakte wordt afgeblazen." Een glimlach breekt door op zijn gezicht. „Dat is de inzet en ik beloof u dat ik in augustus 1998 op stroopwafels trakteer. Drie per persoon. INJilieuproblemen als de aanleg van de Tweede Maasvlakte en het dichtslibben van het Groene Hart zijn groot en belangrijk, maar volgens Nijhoff peanuts vergeleken met het grote wereldvraagstuk: het broeikaseffect. Er kqmen nog steeds erg veel C02 (uitlaatgassen, industrie) en andere broeikas gassen (methaan, CFK) in de atmosfeer te recht. De gassen blijven als een deken boven de aarde hangen. De warmte van de zon kan daardoor niet meer afgevoerd worden; de aarde warmt steeds verder op. Daardoor ver andert het klimaat en stijgt de zeespiegel. Vooral arme landen als Bangladesh kunnen zich niet wapenen tegen de stijgende water spiegel. Daar is simpelweg geen geld voor. Nijhoff vreest dat er doden gaan vallen. Natuur en Milieu is niet alleen een milieube weging, maar heeft ook een rechtvaardige sa menleving en eerlijke verdeling van de wel vaart hoog in het vaandel staan. Het rijke westen stookt zich ongans en veroorzaakt het broeikaseffect, de Derde Wereld (zelf overi gens mede-veroorzaker van dat effect) heeft het nakijken. Nederland ondervindt natuurlijk ook de na delige effecten van het broeikaseffect. Nijhoff ziet dat als een goede graadmeter voor het evenwicht dat Nederland weet te bereiken tussen economie en ecologie. Het kabinet streeft naar economische groei zonder dat de milieuschade toeneemt en het broeikaseffect geeft aan in hoeverre dat lukt. Het resultaat van die meting is volgens Nijhoff weinig be moedigend: „Daar word ik dus droevig van." Volgende maand verschijnt het jubileumnummer van een organisatie die in 25 jaar een poot begrip werd: de Stichting Natuur en Milieu. Een kwart teuw van roepen dat de bioindustrie afgeschaft behoort te worden, dat er minder fossiele brandstof moet worden gebruikt, dat kernenergie uit den boze is en dat manipuleren met genetisch materiaal niet zomaar kan. Vijfentwintig jaar van knokken tegen zure regen, het broeikaseffect, indamming van de zee en klakkeloos spuiten van bestrijdingsmiddelen. Het lijkt een periode van vechten tegen de bierkaai.Maar zo is het niet. Zonder ons was het nog veel fouter llföÉ i"-' ,\V|3 VRAAGSTUKKEN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39