Gemeentepolitiek draait rondjes 995 ZATERDAG 29 MAART 1997 l/\ 'Veel burgemeesters vinden hun raad matig tot zwak' De lokale politiek is in nood. Op plaatselijk niveau dient zich bijna geen politiek talent meer aan in Nederland. Kleinere gemeenten hebben de grootste moeite vacatures in de raad op te vullen en het kringetje van mensen dat wil besturen, wordt steeds kleiner. Noodkreet uit het land: „Politiek is niet leuk meer, tenzij er een relletje is. Plaatselijke politieke afdelingen zien hun groepje actieve leden zienderogen slinken. Op vergade ringen komen alleen nog de bestuursleden en de gemeenteraadsleden, die onderling steeds vaker stuivertje wisselen. ,De politiek is in de jaren tachtig in een steeds kleiner kringetje vastgedraaid en die mensen hou den er nu mee op", zo vat hoogleraar ge- meentekunde Wim Derksen het probleem samen. Derksen bekleedt de Thorbecke-leerstoel aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Hij deed on der meer onderzoek naar de kandidatenlijs ten in grote steden bij de laatste raadsverkie zingen in 1994. „Het aantal nieuwelingen was toen vrij groot, ongeveer de helft van de kandidaten. Maar ze kwamen toch weer uit dat kleine kringetje om de raadsfracties heen. Dat is het probleem: het is een steeds kleiner groepje mensen." Nederlanders voelen zich niet meer geroepen om een partij te steunen via een lidmaat schap. Was vlak na de oorlog nog vijftien pro cent van de bevolking lid van een politieke groepering, tegenwoordig is dat nog maar twee procent. „Het is een heel klein clubje en daarbinnèn is ook nog maar een heel klein groepje actief. We vinden de politiek niet De Hoogmadese CDA'erTheo van Wieringen (68) is met 28 jaar raadswerk een oude rot in het vak. Hij lijkt voorlo pig nog niet van plan om het veld te ruimen voor een jon- „Ik ben niet zo'n opstapper." foto archief holvast mark lamers ret Koek, het enige Groen Links-raadslid in Alkemade: „Er is een kans dat we niet loorgaan, want we hebben nog maar vijf actieve leden." foto bende bruyn leuk meer, tenzij er een relletje is. Als er iets is met de burgemeester in Ter Aar of als Bol- kestein wat roept. De burger is minder in po litiek geïnteresseerd; actief zijn in een partij is er niet meer bij. Want de politiek slokt je op en we doen al allerlei andere dingen." Schrijnend vooorbeeld De Groen Links-afdeling in Alkemade is een schrijnend voorbeeld van de problemen die plaatselijke afdelingen kunnen tegenkomen. De afdeling is naarstig op zoek naar nieuwe leden die actief willen zijn. „Er is een kans dat we niet doorgaan, want we hebben nog maar vijf actieve leden", vertelt het enige Groen Links-raadslid Fret Koek. „Ik heb er wel zin in om volgende keer weer in de raad te zitten, maar dan moet ik wel back-up heb ben. Met z'n vijven is het te doen, maar die mensen moeten dan wel blijven zitten. An ders wordt het hobbyisme. Negen jaar gele den zaten we op zo'n zelfde punt, maar toen konden we nog een paar mensen vinden." Bij de Groen Links-afdeling is het een kwestie van overleven. „We hebben wel ge noeg kiezers, steeds genoeg voor één of twee zetels." Een alliantie met andere progressieve partijen kan er een garantie voor zijn dat het Groen Links-geluid blijft klinken in de raad van Alkemade. „Daar moeten we maar eens over nadenken", aldus Koek. Maar zelfs als er genoeg namen zijn gevon den voor de kandidatenlijst, dan nog wil dat niet zeggen dat die mensen ook raadslid wil len worden, zo ondervond Progressief Zoe- terwoude in deze raadsperiode. Na het ver trek van oud-wethouder Ton Ringersma, duurde het een jaar voordat een opvolger was gevonden. „We hadden verwacht dat we vier of vijf zetels zouden halen, dus de eerste vijf personen op de lijst waren verkiesbare mensen. We dachten dat we het goed had den geregeld, want we hadden dat clubje rond", vertelt fractievoorzitter Ria de Lange. „Maar toen we iemand moesten vinden om Ton op te volgen, was dat heel moeilijk. De mensen hadden al andere bezigheden ge vonden, ze wilden inmiddels niet meer en er waren ook een paar mensen verhuisd. Ed Vaessen heeft heel lang geaarzeld voordat hij 'ja' zei. Het had elke partij kunnen overko men, want het is niet niks als er ineens een wethouder opstapt. PZ heeft daarmee wel een wijze les geleerd. „De kandidatenlijst is geen populariteitslijst. Als je daar op staat, kun je werkelijk verwach ten dat je klaar moet staan als er iemand uit valt. Daar houden we de volgende keer heel goed rekening mee. De Lange verwacht dat het steeds moeilijker wordt mensen te porren voor het raadswerk in een kleine gemeente. „Er zijn niet zoveel mensen die staan te trappelen om allerlei functies te bekleden. Dat is een maatschap pelijke beweging: wat hebben omroepen of kerken nog voor aanhang? Mensen willen het nu binnen hun vriendenkring of relatie of ge zin prettig hebben, of ze gaan sporten. Van de politiek denkt een buitenstaander: dat loopt wel. Maar dat dorp moet wél bestuurd worden!" 'Zorgelijke situatie' Hoewel de meeste raadsleden met de mond belijden dat doorstroming gezond is voor het politieke klimaat, blijkt het pluche toch ook te kleven. Derksen: „De raadsleden die zitten, willen vaak helemaal niet weg. Vaak zijn er genoeg belangstellenden in het eigen clubje van een partij, alleen kom je dan niet bij de goede kwaliteit uit. Ik maak me dan ook veel meer zorgen over kandidatenlijsten die vol staan met niks. We hebben een onderzoek gedaan onder burgemeesters, waaruit bleek dat tweederde hun gemeenteraad matig tot zwak vindt. Raadsleden en wethouders vin den dat zelf ook. Dat is echt zorgelijk. Volgens de hoogleraar gemeentekunde is het raadslidmaatschap amper een aantrekkelijk tijdverdrijf. „Ik verbaas me erover hoe inten sief ze kunnen praten in zo'n gemeentehuis. Het kost waanzinnig veel tijd. Twintig tot dertig uur per week van vergaderen, vergade ren en vergaderen. Ik word moe als ik zie hoe een raad ermee omgaat: zoveel aandacht, zo veel heen en weer gestuur van die stukken. Terwijl iedereen vindt dat het niet zo moet." Verslaafd Joop Warmenhoven (70) zit al 38 jaar in de raad voor de Voorhoutse partij Gemeentebe langen. Dit is zijn laatste periode. Hij zou ei genlijk dit jaar al zijn opgestapt, als het vin den van een opvolger makkelijker was ge weest. De strubbelingen rond de burgemees ter hebben de animo van Voorhouters om de politiek in te gaan danig de kop ingedrukt, weet Warmenhoven. „Praktisch elke partij in Voorhout heeft daar last van gehad. Mensen denken: dat gedoe, dat geruzie, de krant staat er vol mee. Daar ga ik niet bij zitten. En je moet ze nog gelijk geven ook." Het ziet er voor Gemeentebelangen nu weer gunstig uit. „Maar we hebben wel twee jaar hard moeten zoeken." Warmenhoven heeft besloten tot de ko mende verkiezingen te blijven. Dat ziet hij niet als een straf. Integendeel. De Voorhouter vindt het leuk in de politiek. Al is het raads werk volgens hem ondankbaar werk, hij is er aan verslaafd. „Je moet niet denken dat jé schouderklopjes krijgt. Waarom ik het dan toch heb volgehouden? Uit liefde voor het dorp. Je kan het dorp helpen meebesturen. Je vindt ergens wat van je werk terug. En er zit natuurlijk een vorm van ijdelheid in." Warmenhoven snapt wel dat veel mensen tegenwoordig niet meer staan te springen om Hoogleraar gemeentekunde Wim Derksen: „De burger is minder in politiek geïnteresseerd. Actief zijn in een partij is er niet meer bij. Want de politiek slokt je op en we doen al allerlei andere dingen." foto henk bouwman in de raad te gaan zitten. Het raadswerk is er alleen maar ingewikkelder op geworden. „Vroeger kreeg je elke maand één dunne en velop met stukken. Maar ja, wat bouwde men helemaal: zes, acht huisjes. Inspraak was er niet. Je kon het raadswerk er makkelijk bij doen. Het is en blijft een vrije-tijdsbaan. Nu krijg je veel meer stukken en liggen er zülke mappen (houdt zijn vingers twintig centimer uit elkaar) in de leeskamer. Tegenwoordig vragen de mensen: hoeveel uren kost het me en wat vang ik ervoor?' De Hoogmadese CDA'er Theo van Wierin gen (68) is met 28 jaar raadswerk ook een ou de rot in het vak. Hij lijkt voorlopig nog niet van plan om het veld te ruimen voor een jon gere generatie. „Ik ben niet zo'n opstapper. Ik ben al langer dan veertig jaar lid van het koor en al 25 jaar charitasbestuurder. Ik moet er wel voor waken dat ik niet die oude lui word die daar nog steeds zit. Dat heb ik ook in de partij gezegd: als dat het geval is, stuur me dan weg." Het CDA kent wel de onge schreven regel dat drie raadsperiodes genoeg zijn. „Maar dat wordt niet zo hard gespeeld. Voor mij werd steeds een uitzondering ge maakt." Ander systeem Derksen denkt dat de oplossing ligt in een heel ander systeem van plaatselijk besturen. „De enige redding voor de gemeenteraden is, dat ze zich terugtrekken uit de bestuurlijke wereld. Formeel is de raad het hoogste or gaan en is het college het dagelijks bestuur dat de klusjes opknapt. Maar eigenlijk wil de raad het allemaal zelf doen. Dat maakt het systeem heel onduidelijk." Het lokale bestuur zou daarom net zo moe- ten functioneren als het parlement. De maandelijkse marathonvergaderingen over stoeptegels en speeltuintjes moeten worden afgeschaft. „De gemeenteraad zou zes of acht keer per jaar bij elkaar moeten komen om te praten over een mooi thema of grote onder werpen. Zo krijg je mooie debatten en heel veel interessante mensen zullen bereid zijn om daaraan mee te doen. De gemeenteraad moet de moed hebben om de details los te laten. Dat is geen kwestie van geen inspraak of geen lokale democratie meer hebben. Er ontstaat dan een andere manier van bestu ren, veel meer in samenspraak met de be trokkenen. Details moet je niet meer met de raad bespreken, maar met de burgers." Net als in de landelijke politiek, moet er een scheiding komen tussen de gekozen raadsle den en de dagelijkse bestuurders. „Daarbij moet je denken aan een gekozen burgemees ter, die zijn eigen wethouders kiest, net zoals in het kabinet. De wethouders komen dus van buiten de raad, dan is het volstrekt dua listisch. In kleine gemeenten ligt dat wat in gewikkelder, maar daar kan het ook." Derksen stelt voor om ook buiten de ge meentegrenzen naar bestuurders te zoeken. Fractievoorzitter Jan de Soeten van Leefbaar Oegstgeest verwacht geen enkele moeite te hebben bij het vinden van kandidaten.foto archief holvast mark lamers „Er kunnen ervaren mensen uit andere ge meenten komen. Zo ontstaat een betere scheiding van bestuur en de politiek. Het col- Lege van burgemeester en wethouders be stuurt de gemeente en de raad is alleen een forum waar besloten wordt of de tanker een paar graden gedraaid wordt. „De raad moet terug naar de kern van de po litiek en de grote politieke vragen", vindt Derksen. „De algemene politieke visie moet je door de gemeenteraad laten doen. Die mensen moeten daar zitten voor de werk loosheidsbestrijding, dingen die het individu ele belang overschrijden. Raadsleden zitten er wat mij betreft niet om ónze belangen te behartigen. Ze zijn er niet voor de details, maar voor de grote zaken." 'JE MOET OOK ZELF WAT LATEN ZIEN' aar de partij-afdelingen meeliften met het succes van Wim Kok of Frits Bolkestein, kie zen lokale partijen juist de plaat selijke onderwerpen als speer punt om kiezers te winnen. Toch is het de vraag of die puur lokale aanpak genoeg vruchten afwerpt om blijvend een positie te ver overen in het politieke krachten veld. Het heeft alles te maken met de plaatselijke situatie. Bij Verenigd Noordwijk is dat wel degelijk het geval. Althans vol gens Koos Smit, het enig overge bleven fractielid. Drie fractiele den hebben zich afgescheiden, na een intern conflict. „Het gaat uitstekend", zegt Smit niettemin. „We hebben voldoende be stuursleden. Die gaan hoe dan ook door. Verder zijn er perso nen die zich spontaan aanmeld den. We hebben ruim voldoende mensen om de lijst te kunnen vullen." Verenigd Noordwijk heeft een vaste kern van mensen die actief meedenken, aldus Smit. Het ge heim? „Uitstraling." De in 1994 opgerichte partij heeft zich vol gens Smit nadrukkelijk geprofi leerd en staat klaar om in de ko mende raadsperiode mee te re geren. „Dat is je verplichting. Je moet niet alleen zeggen: het moet anders, je moet ook zelf wat laten zien en je verantwoor delijkheid nemen." Burgerbelangen Leiderdorp (BBL) zegt ook stevig in het zadel te zitten. Maar of dat werkelijk zo is, valt te betwijfelen. Woord voerder Niek Blans laat het ach terste van zijn tong niet zien. Hij wil wel kwijt dat hij 'niet de in druk' heeft dat het vinden van kandidaten een probleem wordt voor BBL. Wel maakt hij zich zorgen over de 'aderlating' die de gehele Leiderdorpse politiek te wachten staat. Een groot aantal raadsleden houdt het daar over een jaar voor gezien. „Dat tekent wel de nood die er is", aldus Blans. Waar BBL mensen van daan haalt, wil Blans niet zeggen. „We hebben onze eigen kana len." Volgens hem heeft BBL zich de afgelopen drie jaar genoeg ge profileerd om burgers te interes seren voor het raadswerk. Die overtuiging staat lijnrecht op de opkomst bij ledenvergaderingen van de lokale partij. Daar ver schijnt vaak slechts een handje vol Het succes van Leefbaar Oegst geest (LO) is nog altijd zichtbaar. Drie jaar na de grote verkiezings klapper is de partij nog steeds ge noodzaakt om voor elke verga dering de aula van een school te huren. De partij haalde bij de laatste verkiezingen vanuit het niets 42 procent van de stem men. Hoewel LO binnen een jaar genoodzaakt was uit het college te stappen, verwacht fractievoor zitter Jan de Soeten geen enkele moeite te hebben bij het vinden van kandidaten. De onvrede in de gemeente over de manier van besturen is nog altijd levens groot. „Ik meet het af aan het le denaantal: 550. Dat is nog steeds buitengewoon veel. En bij verga deringen zitten er toch een man of tachtig en soms meer dan honderd." Het zijn aantallen waarvan veel andere partijen alleen kunnen dromen. Fractievoorzitter Ria de Lange van Progressief Zoeterwoude: „De kandidatenlijst is geen populariteitslijst. Als je daar op staat, kun je werkelijk verwachten datje klaar moet staan als er iemand uitvalt, foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37