ZATERDAGS BIJVOEGSEL Supportersgeweld als doel op zich Typerend voor de si tuatie langs het voet balveld: supporters en politie tegenover elkaar. FOTO ARCHIEF BU REAUBROEKHUIZEN ZATERDAG 29 MAART 1997 let liet doodslaan - t'gelopen weekeinde - an een Ajaxsupporter mgs deA9 in 'everwijk, lijkt het inde zoek in de upportersoorlog. De nlitiek, oetbalbestuurders en lolitie-autoriteiten ebben zich - ndermaal - geschokt bezorgd gebogen er een onderwerp t hen al zoveel jaren ighoudt: upportersgeweld. Ook 'etenschappers zijn al 'tl tijd bezig met dit «ge fenomeen dat in iederland de kop op ak aan het begin van ijaren '70. 'Iedere ngere', zegt socioloog ÜfBormans, 'is op Kk naar status, innen een ipportersgroep kun je 'tar als hooligan ver i komen door zo ver ^gelijk te gaan in het 'weid'. Vier agenten rennen de tribu ne op om de dader in de kraag te vatten. Het is een supporter van FC Utrecht, die een bier blikje in de richting van Ajax-ster Johan Neeskens gooide. „Een politiemacht betreedt nu de tribune", becommenta rieert Herman Kuiphof het incident. Het is het begin van de jaren zeven tig. Tien agenten in het stadion, twin tigduizend supporters op de tribunes en miljoenen televisiekijkers maken voor het eerst kennis met het feno meen voetbalvandalisme. De leden van de meest agressieve groep vandalen uit Rotterdam en Amsterdam zijn nog niet geboren als het voor consumptie be stemde gerstenat door de Utrechtse lucht vliegt. De daad van de eenzame gek krijgt al snel een collectief vervolg. Het slopen van treinen, molesteren van supporters van de tegenpartij, in brand steken van tribunes, stenenregens, het werpen van ijzeren staven en het afvu ren van vuurwerkbommen op het vij andelijke vak. In diverse varianten heb ben dergelijke incidenten een smet ge worpen op het blazoen van de popu lairste sport van het land. De burgemeester van Rotterdam voorspelde na de wedstrijd Feyenoord- Tottenham Hotspur op 29 mei 1974 het einde van het betaalde voetbal in Nederland. Bij gevechten vielen 150 ge wonden toen Engelse hooligans uit frustratie om de winst van de Rotter dammers onschuldige toeschouwers bekogelden 'met stoeltjes en afgerukte stalen palen. Nog één zo'n incident en het zou wel eens afgelopen kunnen zijn met de pret, vond de burgervader. Zijn dreigement bleek loos. 'Grens bereikt' Michael is lid van de harde FC Twente- kern. Hij was bevriend met de jonge Twente-fan die in 1991 om het leven kwam bij een steekpartij met een Feye- noorder „Wij zijn trots op FC Twente en op onze afkomst als Tukker. We vechten dus voor de club. De club is jouw stam, je verdedigt de kleuren. Ik kan het niet hebben als een rivaliseren de club Twente vernedert. Je vecht in het stadion terug via gezangen en daar buiten met je blote vuist. Het gaat puur om het recht van de sterkste. Als de te genstander op de vlucht slaat, is het over. Dat geeft een enorme kick. Maar toen een aantal jaar geleden bij ons de eerste dode viel, was er een grens be reikt. Dat ging te ver. Dan slaat het ver dedigen van de eer om in complete waanzin. Misschien dat met deze twee de dode nu eindelijk die grens is be reikt." Wat bezielt deze jonge mensen? Hele reeksen sociologen, psychologen, filo sofen en ja, zelfs antropologen hebben zich er het hoofd over gebogen. Ver schillende aspecten keren in hun ver klaringen over het gedrag van vandalen terug. De behoefte aan groepsvorming, een zucht naar avontuur, plaatselijk chauvinisme en de 'rite van de jeugd' worden vaak door geleerde dames en heren genoemd. Met name het laatste wordt gezien als menselijk gedrag van alle tijden, dat de laatste twintig jaar toevalligerwijs een uitlaatklep vindt rond het voetbal veld. Jonge mannen vechten nu een Vergeefse poging Voetbalbestuurders, burgemeesters en politiecommissarissen bedachten tal van maatregelen om het geweld te ke ren. Tevergeefs. Het verplaatste zich gewoon van binnen de stadions naar buiten. Afgelopen zondag wist de poli tie niet te voorkomen dat er een dode viel bij de supportersoorlog langs de A9 in Beverwijk. Een 19-jarige Feyenoord-supporter, behorend tot de jongste en fanatiekste leden van de harde kern, weet dat de oudere leiders van de supportersben des van Ajax en Feyenoord inmiddels in onderling overleg pogen het geweld te stuiten. Hij betwijfelt echter of dit lukt. „Een aantal van de fanatieke jon gens van mijn leeftijd vindt het schitte rend dat er een jood kapot is gemaakt. Het hing in de lucht. Ik hoor al jaren dat er nodig 'ns een Ajacied moest worden afgemaakt. Het supportersgeweld treffend in beeld gebracht door Leo Vogelzang die met deze opname (bij FC Den Haag-Ajax) in 1987 de zilveren camera won. FOTO ARCHIEF LEO VOGELZANG maal met elkaar om hun volwassen heid te bewijzen. Dat was in de tijd van de Batavieren al, honderd jaar geleden ook en dat zal altijd wel zo blijven. Zonder dat ze het vermoedelijk be seffen, sluit het gedrag van de suppor tersclans naadloos aan op de geschie denis van het voetbalspel. De oor sprong van het moderne voetbal ligt in de middeleeuwen, toen bewoners van verschillende dorpen tegen elkaar stre den door een leren vod tegen de kerk van de tegenstander te schieten. Tij dens de strijd bekogelden ze elkaar met stenen. Er vielen regelmatig doden. Sinds begin vorige eeuw werd het eeu wenoude vermaak met de bal eerst op scholen gereguleerd en in banen ge leid. Het spel in de moderne vorm nam de rol van de vroegere krachtmetingen tussen wijken, dorpen en regio's over. Stammenoorlog De beroemde Britse antropoloog Des- mond Morris noemde voetbal ooit een modern surrogaat voor de oude stam- menoorlogen. Waarbij de stammen zich op de tribune bevinden en niet op het veld; daar staan hun vertegenwoor digers. Voetbalgeweld is geenszins een ei gentijds verschijnsel. Wel modern is de strakke organisatie in clans van vanda len. Er ontstonden, harde kernen van 'supersupporters' die op welhaast mili taire wijze zijn georganiseerd en maar op één ding uit zijn: vechten. De goede beveiliging van stadions maakt de vroegere confrontaties langs de lijn on mogelijk. Vandaar dat de generaals hun supporterslegers tegenwoordig per zaktelefoon naar een alternatief strijd perk voeren. Volgens onderzoekers zijn hooligans niet gerelateerd aan de sociale klasse waar de relschoppers uit voort komen. Want hoewel een groot gedeelte tot de lagere sociale klasse hoort, komen veel leidende figuren uit de midden- en ho gere klassen. Verklaringen voor het ge welddadige gedrag van hooligans lig gen niet zo voor de hand als velen wel denken. Werkloosheid en uitzichtloos heid spelen amper een rol. Het gaat veel eerder om een sociaal-culturele verklaring: het op een agressieve ma nier proberen te bevestigen van de ei gen mannelijkheid, iets wat vaak, maar 'Nietwaar' In Nederland werd voetbalvandalisme in de jaren '70 een maatschappelijk probleem. Mede door de toegenomen welvaart én mobiliteit ontstonden 'subculturen' van met elkaar rivalise rende supportersgroepen. Het geweld verhardde en had steeds minder van doen met het wedstrijdverloop. Geweld werd een doel op zich. Socioloog Jeffrey Goldstein van de Universiteit van Utrecht denkt echter niet dat het geweld is toegenomen. „Dat veel mensen het gevoel hebben dat het steeds erger wordt en dat de maatschappij verloedert, is logisch maar niet waar. Het feit dat er zo'n commotie is ontstaan over de voetbal- dode in Beverwijk bewijst juist dat de maatschappij niet afglijdt. Geweld is nog steeds niet geaccepteerd. Alleen zijn bepaalde vormen ervan niet meer te begrijpen. Dit soort groepsgeweld met - zou je zeggen - geen enkel ander doel dan het inslaan op de tegenstan der, lijkt zinloos. Voor de vechter zelf heeft het echter wel zin. Hij ontleent er status aan binnen zijn groep. En iedere jongere is op zoek naar status en een eigen identiteit. Wat dat betreft is er niets veranderd met tweehonderd jaar geleden." Ralf Bormans studeerde vorig jaar af aan de Rotterdamse Erasmus Universi teit als socioloog met een doctoraal scriptie over voetbalgeweld. Volgens hem is de belangrijkste reden waarom jongeren lid worden van dergelijke groepen de zoektocht naar sensatie en avontuur. „Geweld geeft nu eenmaal een kick", aldus Bormans. „Met al die adrenaline die door je kop pompt, voel je je goed. Geweld is spannend. Binnen de groep kun je als hooligan behoorlij ke status krijgen door zo ver mogelijk te gaan in het geweld." Hij heeft weinig verwachtingen van verscherpte maatregelen. Geweld tus sen rivaliserende groepen is volgens hem niet uit te dammen. Jongeren uit verschillende doipen raken met elkaar op de vuist op de kermis, in Lloret de Mar gaan Nederlanders ieder jaar het gevecht aan met Duitse toeristen en zelfs kinderen van verschillende lagere scholen gooien regelmatig stenen naar elkaar, alleen omdat de ene school ka tholiek en de andere gereformeerd is. „Geweld zit in de aard van het beestje", zegt Bormans. Maar waarom zoeken jongeren aansluiting bij een groep voetbalvandalen? Een groep die in een kwaad daglicht staat. Bormans: „Het is stoer om bij een gevreesde groep te ho ren. Niemand vertelt vol trots bij de harde kern van RKC Waalwijk te zitten, maar wél bij die van Feyenoord. Die club heeft tenslotte een beruchte repu tatie binnen heel Europa. Het heeft iets van glamour. Ik geef les op een middel bare school en daar merk ik dat die jongetjes van 16, 17 die groep heel spannend vinden. Dat is ook de reden waarom vooral de jongere hooligans steeds verder gaan. Zij willen zich be wijzen ten opzichte van de oudere voetbalsupporters die de harde kern Sociale achtergrond De jongere voetbalsupporters, dat is waar de harde kern van de verschillen de clubs zich zorgen om maakt. „Ze gebruiken grote hoeveelheden drugs en zijn niet langer toerekeningsvat baar", zegt Twente-fan Michael. „Ze willen erbij horen en laten zich gek maken. Maar de volgende ochtend worden ze wakker met spijt van wat ze gedaan hebben." Waar de oudere hool igans er prat op gaan met de blote vuisten te vechten, daar gebruiken de jongeren steek- en slagwapens. Het verklaart dat oudgediende Carlo Picor- nie kansloos was in het gevecht met een stel 'jonge pitbull-terriërs' uit het Feyenoord-kamp. De Rotterdammers hadden cocaïne en speed gebruikt, waardoor ze nog agressiever werden. Socioloog Bormans: „Voetbalvanda len komen over het algemeen uit een milieu met een gevoel van 'Wij tegen de rest'. Ze richten zich heel erg op de eigen sociale groep. Ze werken voor hun gezin en voor het kaartje van de voetbalwedstrijd. Je hoort ze vaak zeg gen: 'Kom niet aan mijn gezin en kom niet aan mijn club'. De groep is heel hecht. Daarbij: men denkt in deze milieus minder afkerig over geweld, mits het wordt aangewend voor de ei gen groep. Een klap verkopen is snel geaccepteerd."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33