Er leeft maar Wie heeft dit een vraag gedaan?' Mobutu moest dokken voor de macht Eeuwige zomertijd lüz HSr"van tilWSiSIiï Feiten Meningen Dorrestein en Albert Heijn MET PASEN STEELT VAN TIL DE SHOW ZATERDAG 29 MAART 1997 152 De boekenweek is weer voorbij en daardoor kreeg ik einde lijk tijd om het boekenweekgeschenk te lezen. Al na tien bladzijden voelde ik mijn maag hevig knorren. Na twintig bladzijden hield ik het niet langer: ik snelde naar de keuken en maakte vijf dikke bruine boterhammen klaar. Nadat ik mij gespijsd en gelaafd had. dacht ik: ik moet het geschenk aan een nader onderzoek onderwerpen. Hoe komt 't dat je er zo'n vreselijke honger van krijgt? Ik ben overnieuw begonnen en heb alle passages over spijs en drank aange streept. Weet u hoe vaak Renate Dorrestein in krap 94 pagi na's op de een of andere manier aan eten of drinken refe reert? Ruim honderd maal! De volgende dranken worden ge noemd: koffie, whisky, pepermuntthee, wijn, espresso, se- ven-up, sambuca, sterrenmix, citroentje, wodka, cola, ijs thee, melk, mm, tequila. Goed, dat mag er zijn, maar vooruit, laten we haar daar niet hard over vallen. Wat etenswaren betreft, loopt het echter kolossaal de spuiga ten uit. In 94 pagina's wordt, zet u schrap, heel Albert Heijn over u uitgestort: molsla, (muffe) boterhammen, knoflook, cake, tomaten, tofunaise, sla, geiten- kwark, runderschenkel, soep, rabar- bertaart, zalmforellen, croissantjes, honing, bruine karbonades, sappige saucijsjes, oliebol op pootjes, pud dingen, pannenkoeken, spekvet, reep chocola, uitgedroogde koeken, tofoeburgers, seitanballetjes, lin- zensticks, pistache-ijs, sardientjes, augurken, negerzoenen, ijslolly's, vissticks, rottende mossel, beschuit, eitjes, erwten, sinaasappels, quiche, paprika, uien, olijveq, soufflé, raap stelen, yoghurt dressing, oesterschel pen. Ook uit de reformwinkel wordt één en ander betrokken, want men ver orbert onder meer tiengranenbrood en malse jonge brandnetels. Voorts komt er in het boekje een jongedame voor die steeds een koolsoepjurk draagt en tenslotte zegt iemand bij wijze van liefkozing: 'Oude knolraap van me'. Tenslotte verwijst na tuurlijk ook de titel naar voedsel. Immers: 'Want dit is mijn lichaam,' wordt door Jezus gezegd als hij bij het avondmaal het brood breekt en aan zijn discipelen overreikt. Wat moeten we hier nu van denken? Wordt Renate Dorres tein, als gevolg van het feit dat ze vanwege haar ziekte ME streng dieet moet houden, geobsedeerd door voedsel? (Zo erg kan die ziekte overigens niet zijn, want ze rookt, en roken is nu eenmaal het allerongezondste wat een mens kan doen, daar is zelfs het strengste dieet niet tegen opgewassen). Of hebben de CPNB en Dorrestein, vanwege de hoge kosten van het boekenweekgeschenk, in 't geheim een deal gesloten met de Nederlandse voedsel- en drankindustrie? Is daarbij afgesproken dat Renate Dorrestein, in ruil voor stiekeme sponsoring, ten minste op elke bladzijde van haar boekje eenmaal aan spijs of drank zou refereren? Zoveel is zeker: ook in haar andere boeken blijkt Dorrestein geobsedeerd door voedsel. In haar roman 'Het hemelse ge recht' beschrijft ze tientallen keren watertandend de maal tijdbereiding in een restaurant. In de eerste vijftig bladzijden van haar roman 'Een sterke man' wordt ook zo'n vijftig keer naar voedsel venvezen. Bij Dorrestein wordt altijd gekookt, gebraden, gebakken. Haar vrouwelijke hoofdpersonen beginnen vroeg of laat steevast deeg te kneden. Desalniettemin heeft ze in haar roemruchte carrière nog nooit op zo'n verbijsterende manier uitgepakt als in dit boekenweekgeschenk. Hier heeft ze alle remmen losgegooid. Als u toevallig mocht lijnen, laat dit ge schenk dan beslist ongelezen. En lijnt u niet, wees er dan toch op bedacht dat u na lezing van 'Want dit is mijn li chaam', al gauw twee kilo bent aangekomen! ÜI»I Het is klokslag kwart voor twee als de moskeeën in de Haagse Schilderswijk leegstromen. Als één man zet een menigte van duizen den mensen koers naar het Jacob van Campenplein. Daar neemt de Turkse gemeenschap afscheid van de moeder en haar vijf om gekomen kinderen. Honderden handen dragen de kisten, bedekt met Turkse en islamitische vlaggen. Allah is groot klinkt het krach tig uit vele kelen. Dan wordt het stil op het plein. Een imam neemt het woord en prijst de doden. „Zij verdienden dit niet. Wie de kinderen en hun moeder deze pijn heeft aange daan, moge zijn God hem de zelfde pijn bezorgen." De imam maant de rouwenden echter ook tot kalmte en wijsheid: „Niemand weet wie deze daad op zijn geweten heeft. Laten we ons rustig houden en geen wraak nemen op de moorde naars van deze familie." Dan bidden vrienden, familie en buurtbewoners met het ge zicht naar het oosten voor de doden. Aan de rand van het plein zijgt een meisje ineen. Het is één van de dochters die de vuurzee overleefde door uit het raam te springen. Vrouwen on dersteunen het meisje en heffen een klaagzang aan. In de me nigte breekt iets. Zelfs de meest gestaalde mannen kunnen hun tranen niet bedwingen. „Dit is hartverscheurend'fluistert H. Eksi van de Turkse Vereni ging Schilderswijk. „Er leeft maar één vraag onder de ge meenschap: Wie heeft dit ge daan? De daders moeten zo snel mogelijk worden opgespoord. Want hoe langer de onzeker heid blijft, hoe groter de kans dat mensen het recht in eigen hand nemen. Dat moeten we absoluut voorkomen. Erki loopt samen met collega S. Ergül van de bewonersorga nisatie terug over het plein. De lijkwagens rijden langzaam de straat uit. Geëmotioneerde jon geren scanderen religieuze leu zen en lopen in de richting van de uitgebrande woning. Erki en Ergül delen pamfletten uit voor de Tocht van verdrieten wan hoop later op die dag. Terug in het pand van de bewo nersorganisatie Schilderswijk zijn de voorbereidingen voor de mars in volle gang. Routes wor den inderhaast uitgetypt en ge- kopiëerd, affiches geplakt en overleg gepleegd met de politie. Organisator Martin de Goede Massale belangstelling in de Haagse Schilderswijk bij het afscheid van de omgekomen Turkse vrouw en haar vijf kinderen. en Ergül geven aan de lopende band interviews. De schmink van een televisieoptreden is nog op hun gezichten te zien. Mede organisator van de mars Alida Dolleman: „Het is een gekken huis. En we hebben de hele nacht niet geslapen. Gewoon nog van de beelden van de brand. Ik denk datwe het nooit zullen vergeten." Erkin en Ergül lezen de Turkse krant Sabah en maken zich kwaad over de tendentieuze toon van de artikelen. De krant beweert dat de brandweer pas na een half uur de brand bereik te en niets deed voor de slacht offers. Ook staat in het artikel dat racisten de brand hebben aangestoken. „Dé Schilderswijk is een multiculturele wijk. Laten we de goede verstandhouding tussen Nederlanders en al lochtonen niet verpesten door deze speculaties. Het is gewoon nog niet duidelijk wie de daders zijn. Deze krantenberichten wakkeren woede aan tegen Hol landers terwijl de feiten dit niet FOTO ANP PAUL VREEKER ondersteunen", zegt Ergül kwaad. Hij heeft vandaag op straat al diverse malen staan discussië ren met Turken die het over een nazi-aanslag door racisten had den. „Het zijn geruchten die door de wijk gaan. Maar nie mand weet het zeker. Ik vind het gevaarlijk dat men het poli tieonderzoek niet afwacht Dan vertrekt de organisat de Wouwermanstraat, wa a school van enkele slachto i staat. Vandaar begint om voor zes de tocht van ven en wanhoop. Ruim zeven i zend Hagenaars lopen, m I burgemeester Wim Deetn i wethouder voor integraüe van Kampen en minister ontwikkelingszaken Jan Pi t voorop, zingend door det naar de woning van de on men familie. Onder hen is Campolat uit Duitsland. polat was op familiebezoe e Den Haag toen hij het nie van de brand vernam. „Ik niet wat ik hoorde. Ik kent i familie goed. Vorig jaar b< nog bij hen thuis geweest r was een hardwerkende, g familie. Waarom, waaron j moest dit toch gebeuren? i vraagt hij aan mensen on heen. Ook H. de Gou, gepensioi adjunct-directeur van het haus, stelt zich deze pran c vraag. Toen De Gou op R j West van de tocht hoorde dacht hij zich geen momi kom niet uit de Schilders* jv maar we zijn allemaal Ha j naars. Ik ben meteen in d p gesprongen om mee te lo Hij zwijgt als het huis van milie, nog zwartberoet, ir r komt. De stapel boekette t het portiek is aangegroeit een indrukwekkende blot zee. Dan neemt burgeme Deetman het woord. „Wi r hier bijeen zijn gekomen, "s mee met de familie en vri c van de slachtoffers. Later denkend aan degenen dit f omgekomen en aan hent achtergebleven, enkele o{ tl blikken stilte in acht nemi r Het is ook Deetman die d denking tot een einde bre j? „Dit was een waardig mo v En nu in rust naar huis.'' den haag annelies smit Zaïrese president had niet genoeg aan zijn soldij Geen steun voor Frans verzet tegen verzetten van de klok kwam het de Fransen goed uit. Toeris ten kregen de kans 's avonds op het ter ras een uurtje langer van de zon te ge nieten. Dat was goed voor de horeca en goed voor het imago van het land. In Frankrijk wordt beweerd dat premier Juppé zich met zijn verzet heeft laten leiden doorprivé-omstandigheden. Hij heeft een kind van twee jaar, dat kenne lijk ook door het verzetten van de klok ken van slag raakt. Uit enquêtes blijkt overigens dat negentig procent van de Europeanen voorstander van de zomer tijd is. Volgens een gisteren gepubli ceerd NIPO-onderzoek staan negen van de tien Nederlanders positief tegenover de zomertijd. Vooral 55-plussers vinden de zomertijd prettig. Zomertijd betekent alleen dat mensen collectief besluiten een uurtje eerder op te staan. In de 19de eeuw en eerder had den mensen dergelijke kunstgrepen niet nodig, zegt Van Gent. „Zij stonden ge woon op als de zon opkwam. De zomer tijd is een cultureel verschijnsel, net als het ritme van een etmaal. Bij ons begint een nieuwe dag om middernacht, in an dere culturen als de zon ondergaat." Van Gent relativeert de energiebespa ring die de zomertijd zou opleveren. „In de zomer wordt nauwelijks gestookt. En die paar lampjes die een uur later aan gaan zetten ook geen zoden aan de dijk. Dankzij de zomertijd hebben mensen 's avonds meer tijd om met de auto te toe ren of televisie te kijken. Dat kost alle maal energie." Toch is een vereniging als Natuur Milieu mede uit milieu-overwegingen voor de zomertijd. De energiebesparing bedraagt naar schatting 0,2 procent. „Dat is misschien niet imponerend, maar alle beetjes helpen. Mensen heb ben langer het licht doordat zij eerder opstaan", zegt woordvoerder Marijke Bunt. Zij heeft echter alle begrip voor mensen die moeite hebben met de noodzakelijke omschakeling in maart en november. „Het is ook denkbaar de zo mertijd het hele jaar te hanteren. Dan vervalt die omschakeling. Het nadeel is dan dat het in de wintermaanden laat donker en laat weer licht wordt, maar in die periode zijn de dagen toch al kort. Of nu de ochtendspits of de avondspits in het donker is, dat maakt niet zoveel uit." Wordt vervolgd in het begin van het vol gende millenium, wanneer de EU-af spraken uit het einde van de vorige eeuw worden geëvalueerd. den haag carel van der velden In haar eeuwige reis rond de zon trekt de aarde zich niets aan van de tijdsbele ving van de bewoners van de planeet. Een goede zonnewijzer legt elke dag met grote precisie het aantal zonne-uren, - minuten en -seconden vast. Mensen morrelen echter graag aan de tijd. Ze zetten sinds twintig jaar eind maart col lectiefhun horloge een uurtje vooruit. Dat de Fransen van deze zomertijd af willen, is niks nieuws. Het gemorrel aan de mensenklok is van alle tijden, weet Rob van Gent van het Boerhaave Muse um in Leiden. Frankrijk kreeg onlangs in Europees ver band geen steun voor haar voorstel maar eens op te houden met het perio dieke gedraai aan de klokken. De Fran sen beklemtonen op dit moment de na delen die het systeem ontegenzeggelijk kent. Zij moesten zich echter neerleggen bij de wil van de andere landen in de Europese Unie, die een chaos in de in ternationale handel en het vliegverkeer vrezen als Frankrijk als enige de af spraak zou negeren. De Fransen kregen overigens wel voor elkaar dat de zomer tij dregeling slechts is verlengd tot 2001. De biologische klok van ouderen en vooral kinderen raakt danig in de war op het moment dat de klok een uur vooruit wordt gezet of wordt teruggedraaid. Veel kleine kinderen krijgen van nature slaap tegen de tijd dat de zon ondergaat. Als gevolg van de afspraken van volwasse nen moeten zij in de zomermaanden echter vaak al naar bed als de zon nog hoog aan de hemel staat. En dat alleen omdat de ouders met andere leeftijdge noten de afspraak hebben gemaakt dat het geen acht, maar al negen uur is. Wetenschappelijk medewerker Rob van Gent van het Boerhaave Museum be heert een unieke collectie sterrenkundi ge instrumenten die in het pre-atoom tijdperk voor de tijdmeting werden ge bruikt. Hij geldt als een expert op het vlak van het fenomeen 'tijd'. De discus sie in Europees verband vindt hij verma kelijk. „Het ironische is dat Europa er vorig jaar na lang praten voor het eerst in is geslaagd een eenduidig beleid te formuleren met betrekking tot de zo mertijd. In alle zestien EU-landen duurt de zomertijd nu van eind maart tot eind oktober. En dan wil Frankrijk er nu na een jaar alweer vanaf! Het Franse verzet is merkwaardig, om dat het bij toeristen populaire land in de jaren zeventig de grote animator was achter deze vorm van tijdmanipulatie. Energiebesparing was destijds het tover woord. Maar ook om andere redenen CIA-agenten, fabelachtige som men aan de generaal betaald om hem te laten ingrijpen in de Angolese burgeroorlog. In de jaren zeventig diende zich een tweede bron van persoon lijke inkomsten aan: de natio nalisatie van Zaïrese onderne mingen. Officieel diende de „zaïrisatie" om het Zaïrese volk de controle over de eigen pro ductiemiddelen terug te geven. Maar in werkelijkheid was de gene die er het meeste voordeel van had Mobutu. Hij verwierf in die tijd maar liefst veertien plantages. De meest constante bron van verrijking was de nationale schatkist. Van het staatsbudget ging 15 a 20 procent op aan do naties aan de president. De schenkingen werden overigens aangevuld met andere „subsi dies". In 1989 verdween een kleine 18 procent van het staatsbudget naar de mysterieu ze post „Andere Goederen en Diensten". Verder roomden de president en zijn entourage een deel van de exportinkomsten van grote Zaïrese mijnonderne mingen af. Tegen het einde van de jaren zestig circuleerde het gerucht dat de Zaïrese president bij de rijkste burgers van de wereld hoorde. Maar het enige harde feit was de waslijst van zijn on roerend goed. Zijn tientallen buitenhuizen en residentiële verblijven in het buitenland ver tegenwoordigden een gigan tisch kapitaal. De residentie in Savigny nabij Lausanne werd in de jaren tachtig geschat op 3.750.000 dollar. De veelbespro ken villa in Cap Martin aan de Franse Rivièra, waar de zieke president de afgelopen weken verbleef, zou 1.250.000 dollar waard zijn. Ondanks de persoonlijke verrij king van Mobutu ten koste van de Zaïrese economie en dankzij gulle gevers uit het buitenland, vermoeden experts dat het pri- vé-bezit van de president wei eens zou kunnen tegenvallen. In mil voor zijn macht moest hij waanzinnig veel geld betalen aan de zogenoemde „baron nen" van het regime. „Om het systeem op de been te houden moest hij enorme sommen be talen", aldus de Gentse econoom Jef Matson. Overigens zal Mobutu zeker nog een appeltje voor de dorst achtergehouden hebben voor na zijn al dan niet vrijwillige pensionering. Een klein deel staat wellicht nog op privé-reke- ningen in Zwitserland en België. ruswuk» alexanderschlangen Mobutu is al jaren aan de macht in Zaï re. Die macht heeft hem geen windeieren gelegd, al moest hij er fors voor betalen aan allerlei 'baron nen' en beschermhe ren. De Zaïrese presi dent bezit niet alleen paleizen in zijn eigen Afrikaanse land maar ook elders, zoals hier (foto boven) in Ro- quebrune, Cap Mar tin, in Zuid-Franrijk. FOTOS AP/ARCHIEF De macht heeft de Zaïrese pre sident Mobutu waarschijnlijk heel veel smeergeld gekost. Of hij daarnaast nog een fabelach tig fortuin heeft vergaard tijdens zijn ambtsperiode, zal wel altijd een mysterie blijven. Het privé-bezit van Mobutu is al jarenlang onderwerp van spe culaties in de internationale pers. De dertig jaren kleptocra- tie, macht gebaseerd op diefstal, zouden Mobutu volgens die verhalen een bedrag van vier tot vijftien miljard dollar hebben opgeleverd. De werkelijkheid zou weieens een stuk minder sprookjesachtig kunnen zijn, al dus de Belgische krant De Stan daard. Bij zijn aantreden als president in de jaren zestig beloofde ge neraal Mobutu dat hij zou leven van zijn soldij. Maar door een systeem van zelfverrijking wist hij een inkomen te vergaren dat vele malen hoger was dan zijn loon in het leger. Vooral in de eerste fase van zijn regime vormden directe om koopsommen van buitenlandse regeringen en veiligheidsdien sten een wezenlijk deel van Mo butu's persoonlijke inkomsten. De Amerikaanse overheid heeft, volgens uit de school klappende ■MillllH Actuele ontwikkelingen op het gebied van interieurdesign ziet u traditiegetrouw rond de Paasdagen als eerste bij Van Til. Nederlandse èn buitenlandse topmerken zorgen ook dit jaar weer voor spectaculair meubelnieuws. Van Til geeft aan die pre sentatie natuurlijk weer een feestelijk tintje: diverse designmeubelen koopt u met Pasen voor een iale voordeelprijs! DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2