D66: Paars voorbij Alexander moet met adellijk meisje trouwen als Schiphol uitdijt Pleidooi voor scharrelvis 29 31 K1VV Randstad Bouwput op Museumplein Twee nieuwe verdachten vast van supportersreller Videocontrole op A2 Vader die zoon doodd( komt voor rechtbank Agent gewond bij massali vechtpartij in Utrecht ZATERDAG 29 MAART 1997 CHEF* HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-535642S Democraten noemen grenzen luchthaven 'onaantastbaar' Enquête onder studentes Erasmus Universiteit: rotterdam anp D66 doet niet mee aan een volgend kabinet als dat Schiphol verder laat groeien dan maximaal 44 miljoen passagiers. Het onderzoek dat het kabinet momenteel laat uitvoeren naar verdere groei mag niet leiden tot overschrijding van die eerder door het parlement vastge stelde grens. hol er in zijn beleid rekening mee moeten houden dat die grens bereikt wordt terwijl nog geen nieuwe luchthaven be schikbaar is, meent hij. den haag gpd Dit stelt D66-woordvoerder Pie- ter ter Veer naar aanleiding van het bericht in deze krant dat het kabinet op dit moment laat be kijken hoe Schiphol ook verder kan groeien dan 44 miljoen pas sagiers. „Daarover valt met ons absoluut niet te onderhandelen. Die grens hebben we als parle ment vastgesteld. De politiek verspeelt al zijn krediet als daar aan wordt getornd", aldus Ter Veer. De Democraat noemt de grens van 44 miljoen 'onaantastbaar', zelfs als verde re groei kan zonder dat de hui dige milieugrenzen worden overschreden. Nu al'zou Schip- Banière De opstelling van D66 kan een barrière vormen voor de vor ming van een tweede 'paarse' kabinet. Eerder liet WD-leider Bolkestein weten zich niet aan die grens van 44 miljoen passa giers te willen binden. „De vliegtuigen maken lawaai, niet het aantal passagiers", zo zei hij. Als er stillere vliegtuigen ko men, moet het mogelijk zijn over de 44 miljoen heen te gaan, vindt hij. Het CDA heeft altijd al gezegd de 44 miljoen Vervangen parkeerautomaten kost Haarlem ruim acht ton haarlem anp De gemeente Haarlem gaat de ruim honderd parkeerautoma ten met druktoetsen in de stad vervangen. De maatregel volgt op een recente uitspraak van de Hoge Raad, die een fout- parkeerder in het gelijk stelde in een geschil over de auto maat. Volgens het hoofd parkeer- zaken van Haarlem, J. van den Booren, kost de operatie de gemeente zo'n 850.000 gul den. Haarlem heeft in de loop der jaren meerdere rechtsza ken verloren over de omstre den parkeerautomaat. Auto mobilisten die werden be keurd voor fout parkeren kwa men met succes in het geweer. Het oordeel in deze zaken was dat het parkeersysteem, waarbij parkeerders het vak moeten intoetsen waar hun auto staat, fouten in de hand werkt. Haarlem heeft daarom besloten de apparaten te ver vangen door automaten die een bonnetje verstrekken dat op het dashboard moet wor den gelegd. Van den Booren zegt dat de omstreden parkeerautomaten ook in andere Nederlandse ge meenten wordt gebruikt. niet als grens te erkennen. De PvdA doet dat wel. D66 vindt overigens dat veel eerder moet worden begonnen met de aanleg van de vijfde baan, om zo de toenemende overlast van het luchtverkeer het hoofd te bieden. Die baan komt volgens planning in 2003 gereed, maar volgens Ter Veer kan dat sneller. Desnoods moe ten wettelijke procedures wor den ingekort. De groei van de luchtvaart geldt als een van de belangrijk ste thema's voor de Tweede-Ka merverkiezingen van mei vol gend jaar. Het kabinet wil nu al le voor- en nadelen van eventu ele verdere groei op een rij zet ten, zodat in het regeerakkoord van het volgende kabinet be sluiten kunnen worden geno men. Vorige week werd duide lijk dat naast de aanleg van een tweede luchthaven ook verdere groei van Schiphol zelf door het kabinet nadrukkelijk wordt be keken. 'Amsterdam te streng met wielklemmen' amsterdam anp Amsterdam moet niet onnodig streng zijn voor automobilisten. Dat zei staatssecretaris Van Dok-Van Weele van Economi sche Zaken gisteren in Amster dam bij de opening van het toe ristisch seizoen. „We zijn het er allemaal over eens dat parkeren in de binnenstad teruggedron gen moet worden", aldus de staatssecretaris. „Maar ik wil Amsterdam toch ook vragen niet onnodig streng te zijn voor die automobilisten. We willen wel hun auto's kwijt, maar toch liever niet de berijders?" Prins Willem-Alexander moet toch maar met een adellijk meisje trouwen, het liefst met een echte prinses. Dat vinden studentes van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Het studentenblad Quod Novum hield een mini-enquête. De dames van de Erasmus denken dat een adellijke echtgenote beter tegen het leven in een gouden kooi bestand zal zijn dan bij voorbeeld Alexanders vrien din Emily Bremers. „Een burgermeisje zal eerder de fout ingaan. Mocht ik toe vallig verliefd op hem worden, dan zal ik mij wel tachtigduizend keer bedenken voordat ik in het huwelijksbootje stap", aldus een vierdejaars studente econo mie. Een vierdejaars studente bedrijfskun de: „Ik vind het beter als Willem-Alexan- der trouwt met iemand van adel. Die prinses uit Zweden, dat lijkt me wel wat." Zij bedoelt prinses Victoria, de Zweedse troonopvolgster met wie Alexander het ook goed kan vinden. Een andere vierdejaars studente be drijfskunde: „Het maakt me in principe niet zoveel uit. Maar het is beter voor Willem-Alexander om met een prinses te trouwen. Het huwelijk van Charles met Diana was ook problematisch doordat Diana niet tegen de druk bestand was. Toch denk ik dat ook veel burgermeisjes wel met hem willen trouwen. Het grote geld, de status en de glamour: veel vrou wen zullen daarvoor gaan." De ondervraagde meisjes zijn zelf niet erg onder de indruk van de prinselijke charmes. Ze vinden de toekomstige vorst nou niet bepaald een stuk. De prins kan zich overigens wel verheugen in belangstelling uit andere hoek. Sinds enkele weken is er een heuse Willem- Alexander Fanclub, de WAF. De club telt al 2001eden. De 'Waffles' vinden de prins een leuke spontane kerel en willen hem zo nen dat hij dat ook in de toekomst blijft Het idee voor de club ontstond bij de freelance-dj Charles La Tan, die Alexan der onlangs meemaakte op een disco- avond. De fanclub neemt zichzelf niet overdreven serieus. „Het is een zaak me; een knipoog", aldus secretaris Leo van Maaren. umuiden* covert wisse Wat wetenschapper dr.ir. Geor ge Beers betreft, ligt er binnen kort een biologisch verantwoor de kabeljauw met een ECO-la- bel om zijn staart in de viswin kel. Beers verbonden aan het Landbouw Economisch Insti- tuut-DLO (LEI) vindt dat de in dustrie beter moet luisteren naar zijn klant. Als die milieu vriendelijker vis wil, dan moet deze ook te koop zijn. Door die consument gerichte aanpak kunnen de visbedrijven de strijd aan om hun bestaan en het hoofd bieden aan ondermeer de vangstbeperking. Volgens Beers hoeft de viswe- reld niet te wanhopen. Vis is ook in de volgende eeuw volop aan de man te brengen, mits de keten maar tegemoet komt aan de wens van de mens. De visin- dustrie, meent Beers, moet al leen anders tegen de markt van potentiële kopers aan gaan kij ken. Klanten Beers deelt de markt in vier ca tegorieën klanten in. „Je hebt de rationele, de samenwerkende, de concurrerende en de verant woordelijk mens. De rationele mens is een nonchalant ge woontedier, die vis eet wanneer hij daar trek in heeft. Hij stelt weinig eisen, maar accepteert niet, dat z'n vis niet in de winkel ligt. Dan stapt hij net zo gemak kelijk over op vlees", aldus Beers. „De samenwerkende mens gaat uit van het wij-gevoel. Hij wil Hollandse Nieuwe, Zeeuwse mosselen en garnalen uit de Waddenzee. Hij wil verse, liefst ambachtelijk bereide vis. Voor een bedrijf betekent dat, dat er betrokkenheid met de klant moet komen, plus goede voor lichting." „De concurrerende mens is de yup. De ik-figuur, die het centrum van de wereld is. Hij wil zelf bepalen, wat hij voor vis eet en het liefst moet dat heel bijzonder zijn. Om te scoren bij zijn kennissen, wil hij sushi uit Japan of Tibetaanse Meerval. Iets wat een ander niet op zijn bord heeft. Hij is modegevoelig, uit op trends en heeft er geld voor over. Dat betekent, dat voor die groep een markt is van kweekvis van bijzondere soor ten. De verantwoordelijke klant tenslotte is natuurbewust, wil een eerlijk product, houdt niet van diepvries-import en respec teert de quota. Voor zo'n type zou de keten moeten denken aan vis met een ECO-label." Amsterdam De uitbreiding van het Van Goghmu- daar halverwege de vorige eeuw is gestort door seum in Amsterdam wordt duurder dan begroot. Bij een gasfabriek. Opruimen van de vervuiling kost graafwerkzaamheden op het Museumplein, waar het museum 500.000 gulden, de uitbreiding moet komen, is op een diepte van zeven meter verontreinigde grond aangetroffen, die foto gpd Haast U'i f±T-1 r- u'i d Zaterdag Maandag 10-17 uur 11-16 uur 1 "Koopavonden volgens plaatselijke regeling Kia Sephia, vanaf f. 27.990,-, incl. BTW/BPM Kom haasje repje naar onze Kia Paasparade. Met alle nieuwe modellen, fantastische aanbiedingen (u rijdt al Kia vanaf f 79,- per maand!) én een verrassing voor de kleintjes. Welkom op onze Paasshow! GARAGE VLIETWIJK, Van Beethovenlaan 67, Voorschoten, 071 - 5614 455. Kia riidt 'n klasse rijker. stichting opleidingsinstituut gezondheidszorg te Zaandam 6 juni 1997 Van 16.00 - 20.00 uur terugblikken op bijna 25 jaar! Gevolgd door een laatste feestelijke bijeenkomst. Uitnodigingen zijn verstuurd. Geen bericht ontvangen? Fax je adres (075-6174891) of stuur je adres naar het S.O.G., Bloemgracht 98, Postbus 434, 1500 EK Zaandam t.a.v. mw. T. Visintainer. Sluitingsdatum 30 april 1997 ZEG HET VOORT... haarlem anp De rechter-commissaris in Haarlem heeft gisteren twee verdachten uit Rotterdam en Nieuwerkerk aan de IJssel in be waring gesteld in verband met hun betrokkenheid bij de sup- portersrellen zondag in Bever wijk. De Feyenoord-aanhangers werden dinsdag, respectievelijk woensdag opgepakt, tezamen met twee andere verdachten uit Pijnacker en Dordrecht. De man uit Pijnacker werd donder dag door de politie op vrije voe ten gesteld. Óp last van de rech- ter-commissaris in Haarlem werd gisteren ook de verdachte uit Dordrecht vrijgelaten. Bij de gevechten tussen Feye noord- en Ajax-aanhangers v& rige week kwam de 35-j Carlo Picornie uit Amsterdam om het leven en raakten tiental len vechtersbazen gewond Zondag na de wedstrijd H- Feyenoord werden 26 mensa aangehouden, van wie er in k loop van de week veertien op vrije voeten werden gesteld. Inclusief de verdachten dj vrijdag door de rechter-coni missaris in bewaring zijn ge steld, zitten nu nog veertie mensen vast. Het is niet duide lijk of zich onder hen ook de da ders bevinden van de doodsla op Picornie. den haag anp De politie maakt vanaf mei op de A2 tussen Maarssen en Breu- kelen gebruik van videobeelden om de snelheid te controleren. 'De opnamen worden na twee minuten automatisch gewist als blijkt dat de vefkeersdeelnemer zich aan de maximumsnelheid heeft gehouden. Gegevens van snelheidsovertreders worden automatisch verwerkt. Minister Sorgdrager van Justi tie antwoordt dat op vragen van de D66-Kamerleden Roethof en Scheltema-de Nie. Die waren verontrust over aanlevering van deze gegevens aan andere in stanties voor bijvoorbeeld con trole op motorrijtuigenbelastinj of milieudelicten. De Wet op di persoonregistraties zou hier voor belemmeringen opwerpen Maar niet die wet maar Wet op de politieregisters is vai toepassing, antwoordt de ra nister. Dat houdt in dat onde bepaalde omstandigheden dere overheidsinstanties i spraak kunnen maken op g vens van snelheidsovertreder! Dat de bonafide verkeersdee) nemer slechts twee minutei blijft hangen in het systeem waarborgt de privacy uitsie- kend, meent de bewindsvm- Duiven op de Dam legaal gevoerd amsterdam anp Sinds gisteren is de verkoop van duivenvoer op de Amsterdamse Dam weer in goede banen ge leid. Na een geslaagde proef vo rig jaar gaan daklozen er dui venvoer verkopen. Dat is beter voor de daklozen, voor de toe risten en... voor de duifjes. Vorig jaar besloot de politie daklozen in te zetten bij de ver koop van voer om illegale ver kopers te verdrijven. Over die laatste groep kwamen regelma tig klachten binnen, vooral over de agressieve verkooptechniek. De politie strooide met bonnen, maar de verkopers waren niet te verjagen. Vorig voorjaar startt de proef en een week later wei die al geslaagd genoemd. Sinds gisteren verkopen dai lozen - geselecteerd door Stichting Voila - vanuit ee fietskar de porties voer. De vei kopers zijn herkenbaar aan gel hesjes met opdruk. Ze moge de helft houden van de ene die een portie kost. Politie, stichting en gemeem willen met het project ook dai lozen hun eigen bad, bed brood laten verdienen. Boven dien kunnen ze het publie waarschuwen tegen zakkenrol Iers en toeristen de weg wijzen amsterdam anp De 38-jarige vader uit Diemen die op 16 mei van het vorig jaar zijn zevenjarig zoontje doodde en probeerde een tweede zoon en dochter om het leven te brengen, moet op dinsdag 1 april voor de rechtbank in Am sterdam verschijnen. In heel 1996 vergrepen ouders zich drie keer aan hun kinde ren. Ook in 1997 raakte Neder land diverse malen opgeschrikt door kinderdodingen. In veel gevallen bleek er sprake van een niet verwerkt overlijden in de familie, of van relatieproble men. Echtscheidingsperikelen dre ven vermoedelijk ook de va<k uit Diemen tot zijn wanhoop daad. De moeder van de kirelf ren had het huis in Diemen Noord enkele dagen daanuo verlaten. De man voerde zi) kinderen, een meisje van ad en twee jongens van zeven tien jaar oud, slaappillen ging ze daarna te lijf met ee mes. Het zoontje van zevei overleed. Zijn broertje en zusj overleefden de aanval. Het tier jarig jongetje wist 's nachts buren te alarmeren. De vader deed ook een p< ging om zichzelf van het leve te beroven met een dosis pillen utrecht anp Bij een massale vechtpartij in de Utrechtse wijk Hoograven tus sen politie en circa vijftig jonge ren zijn gistermiddag een agent en een jongen lichtgewond ge raakt. De politie arresteerde drie jongens van 16 en 17 jaar. Een van hen wist echter geboeid uit een politieauto te ontsnappen. Een andere arrestant liep een beet van een politiehond op. De knokpartij ontstond toen de po litie een jongen aanhield die verdacht werd vari het vernielen van een ruit van een stadsbus. Kort daarvoor hadden namelijk drie jongeren deze ingegooid, een stempelautomaat gestolen en vervolgens de chauffeur b dreigd. Na dit incident hield de po tie op straat op signalement e< man aan die overigens nie met de zaak te maken bleek hebben. Ongeveer vijftig jong ren bemoeiden zich met controle en keerden zich te de agenten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22