Volkstuinders maken vuist tegen gemeente MET PASEN GEZELLIG ROND SCHARRELEN 4 OP 1MEUBELPLEIN. Houding Alphen deert curator niet vêp UUflT€RB€DD€l\IC€NTRUM Niemand kende Alphen zo goed als Jan van Zwieten Regio Leiden/Rijn Veenstreek MEUBELPLEIN LEIDERDORP® Drank taboe in Noordwijkerhout nu de grootste van Nederland U blijft toch niet binnen met Pasen? brandweer wil oprit lij Simon Smitweg SATERDAG 29 MAART 1997 chef hans jacobs,071 -5356414. plv.-chef rudolf kleun,071-5356436 'Leiderdorp staat te likkebaarden om dit complex in te pikken )e 'vergeten' volkstuinders van de Mauritssingel in Lei- lerdorp willen zich organiseren in een vereniging. Ze ho- len op die manier een nog grotere vuist te kunnen ma- en tegen de plannen om van het terrein een woning- jouwlokatie of een recreatiegebied te maken. Dat zei olkstuinder W. Frambach gisteren tijdens het bezoek -an wethouder C. Huigen (WD) aan het volkstuinen- omplex. „De statuten, een voorzitter en een penning- neester hebben we al", aldus Frambach. EIDERDORP JUDY NIHOF Vethouder Huigen wilde met ïaar bezoek laten zien dat ze vel degelijk oog heeft voor de lelangen van de tuinders. De ilkstuinders waren onlangs ios geworden omdat de wet houder vergeten was hen te be trekken bij de plannen voor het gebied waarin ook de ijsbaan en de jachthaven liggen, terwijl ze wel had gepraat met de mensen van de ijsvereniging en de jachthaven. Behalve de wethouder waren A-vJ )m hun zorg kracht bij te zetten, hadden de volkstuinders een grote tekening van een ulldozer met het woord 'Help' opgehangen bij de ingang. ook negen vertegenwoordigers van de Leidèrdorpse politiek naar het complex gekomen. De meesten bleken het gebied niet te kennen en stonden versteld van de grootte van het terrein, waar 62 volkstuinders actief zijn.Ja, ik snap best dat de ge meente staat te likkebaarden om het in te pikken", merkte Frambach op. Frambach had alle tuinders opgeroepen om Huigen ervan te overtuigen dat de volkstuinen behouden moe ten blijven. Zo'n dertig tuinders hadden daaraan gehoor gege ven. Om hun zorg kracht bij te zetten, hadden ze een grote te kening van een bulldozer met het woord 'Help' opgehangen bij de ingang. Volgens PvdA-bur- f^ii gerlid V. Molken- A - boer moet de ge meente een belan genafweging ma ken. „We moeten straks een grote groep mensen huisvesten die weg moeten als de rijksweg A4 wordt verbreed. Maar we kunnen ook niet om de mensen heen die hier een volkstuin hebben. Een enkeling vroeg zich af of de volks tuinen wellicht ver plaatst zouden kunnen worden naar de Munnik- kenpolder, waar de gemeente graag een recreatiege bied wil ontwikke len. Maandag 31 maart, 2e Paasdag^ zijn we open van 10 tot 17 uur. Kom uitgebreid genieten van onze feestelijke voorjaarscollectie met veel interieur-nieuwtjes. Ook voor de kinderen is er van alles te beleven. Neem afslag Leiderdorp op de A4, parkeer gratis voor de deur en geniet van al dat moois bij de Top 10 van Nederland op Meubelplein Leiderdorp! Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp. Meer informatie 071-5416585. Op Meubelplein Leiderdorp j,\ vindt u: Stoutenbeek, Groenewegen, Lederland, Valhal, Houweling, Baalbergt ',''J Kooreman, Slaapkamercentrum, Mijnders en Chairit)'. Vertegenwoordigers van de Leiderdorpse politiek buigen zich belangstellend over de bijenkasten. Ze lieten zich gistermiddag rondleiden over het 'vergeten' volkstuincomplex. foto henk bouwman ALPHEN AAN DEN RUN* ROBBERT MINKHORST Voor curator H. Bouma is de opstelling van het Alphense ge meentebestuur geen enkele aanleiding om het akkoord met Libéma over de overname van Archeon te herzien of te wijzi gen. Dat heeft zijn woordvoer der G. Wilbers gisteren gezegd. Vrijdag was bekend geworden dat Alphen geen medewerking wil verlenen aan een doorstart buiten de gemeentegrenzen. In de principe-overeenkomst met Libéma staat dat een verhuizing van het park na 1997 tot de mo gelijkheden behoort. Het noord-Limburgse Horst is de enige gemeente waarvan be kend is dat zij het park graag ziet komen. „Het is bepaald niet zeker of Alphen de plannen van Libéma kan tegenhouden", zegt Wil bers. In het oorspronkelijke contract tussen Alphen en fi nancier ABN Amro Projectont wikkeling (APO), opgesteld bij de oprichting van het park, staat dat Alphen toestemming moet geven als APO de gronden of inboedel 'vervreemdt', dat wil zeggen anders wil gebruiken dan wat het contract aangeeft. Het is alleen niet duidelijk of verhuizing van het park onder vervreemding valt. Alle partijen winnen voortdu rend bij juristen advies in over de ontwikkelingen rond Ar cheon. Het Haagse adviesbu reau Roest en Wald, tot voor kort in de race voor het park, heeft al een klacht ingediend bij de rechter-commissaris van de rechtbank over de handelswijze van curator Bouma. E. ten Voorde van APO sprak al gek scherend van een Juridisch Pare Wilbers benadrukte nogmaals dat een verhuizing van Archeon niet zeker is. „Ook Libéma wil in Alphen blijven. En misschien dat Alphen in overleg met de bank en Libéma in het loop van het seizoen dat ook voor elkaar weet te boksen." Frustratie over uitspraak van Raad van State LEIDERDORP JUDY NIHOF Een groep omwonenden overweegt de strijd te sta ken tegen de bouw van een in hun ogen te groot en te hoog appartemen tencomplex op het Kwik staartplein. Nu zij ook bij de Raad van State geen ge hoor hebben gevonden voor hun bezwaren, voelt de groep zich volgens J. Toelen 'volstrekt gefrus treerd'. Bovendien vraagt Toelen zich af of verder protesteren nog wel zin heeft, nu de bouw van het complex in volle gang is. Toelen is zeer teleurge steld over de manier waar op de kwestie is behan deld door gemeente, rechtbank en Raad van State. „Niet omdat we ver liezen, maar omdat steeds niet op onze argumenten wordt ingegaan." De omwonenden zijn op zichzelf niet tegen bebou wing van het Kwikstaart plein, maar wel tegen cle 'massaliteit' van het ge plande complex. Ze vin den dat het gebouw met name te dicht op de hui zen aan de Gruttostraat komt. Toelen, die het apparte mentencomplex met de dag ziet 'groeien', vindt dat het pand nog minder past in de omgeving dan hij al verwachtte. „Het ge bouw wordt hoger dan ik dacht, omdat de beneden verdieping - met de com merciële ruimtes - al een stuk hoger is dan de bene denverdieping van de na bijgelegen flat." Ook steekt het hem dat er 'volstrekt overbodig' muurtje is ge bouwd op korte afstand van de Gruttostraat. „Dat muurtje zou nodig zijn om balkons te stutten, maar nu blijkt het los te staan van de balkons. Je wordt bedonderd waar je bij NOORDWIJKERHOUT MONIQUE WITTEMAN Voortaan is het in heel Noord wijkerhout verboden om op de openbare weg alcohol te drin ken. De gemeente wil met het instellen van dit verbod berei ken dat de burgers zich veiliger voelen op straat. Tijdens het afgelopen carnaval werd er met name onder het viaduct van de Viaductweg veel ge dronken. Het grote probleem daarbij was dat de politie niet kon ingrijpen. In de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) was namelijk de regel opgeno men dat er alleen in een deel van het centrum van Noord wijkerhout geen alcohol mocht worden genuttigd. De hele ge meenteraad is het hiermee eens. Behalve het drinken van al cohol in het openbaar is het nu ook in heel Noordwijkerhout verboden om met aangebro ken flessen, blikjes en dergelij ke door het dorp te lopen. Wegens verhuizing naar huurpand Let op! Ma. 2e paasdag geopend! (van 10.00-18.00 uur) w Grijp uw kans: gedurende de héle maand maart 500 gulden korting op èlk waterbed! Natuurlijk met onze unieke 60 nachten-bed-op-proef en niet-goed-geld-terug garantie. Den Haag: Javastraat 267/293 Leiden: Lammenschansplein 6 (070) 365 94 84 (071532 34 28 Serie artikelen van amateur-historicus te boek gesteld Want wij zijn 2e paasdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zodat u ook die dag kunt kiezen uit ai die tuinmeubelen, uitbundig bloeiende perkplanten, bomen, heesters en nog veel meer! VOORSCHOTEN ^intrQtUlIl Leidseweg 518, tel. 071-5322203. het groene warenhuis |ioor betere bereikbaarheid A4 Leiderdorp jPERDORP JUDY NIHOF et Leiderdorpse deel van rijks leg A4 wordt stukken beter be- ikbaar voor brandweer, politie i ambulances als er een op- en rit komt in het verlengde van Simon Smitweg. Politie, ndweer en ambulancedienst ibben in de buurt van die weg lA in onderkomen. De Leider- irpse brandweercommandant M Vons hoopt dat rijkswater- m aat de Simon Smitweg wil JÉ nsluiten op de A4, als deze P !er enige tijd wordt verbreed, u een vooroverleg met rijks- aterstaat hebben we dit idee al lergelegd", aldus Vons. De A4 langs Leiderdorp is bij ongelukken cht bereikbaar. Het is vooral 1 probleem om op de oost- te komen. Hulpdiensten [rliezen te veel tijd doordat ze I eerst de Willem van der Made- weg moeten afrijden en vervol gens een paar flinke bochten moeten nemen. Een op- en afrit in het verlengde van de Simon Smitweg lost volgens de brand weercommandant 'zeventig tachtig procent' van de proble men op. Het zou volgens Vons hele maal ideaal zijn als de oprit aan de Hoge Rijndijk - die momen teel is afgesloten met beton blokken - snel weer open kan en ook na de verbreding van de A4 openblijft. Hulpdiensten hebben rijkswaterstaat hierom onlangs gevraagd in een brand brief. Hoewel een deskundige van rijkswaterstaat dit idee in een eerste reactie van de hand wees, heeft Vons het idee nog niet laten varen. „We hebben van rijkswaterstaat geen officië le afwijzing gehad. ALPHEN AAN DEN RUN» KEES VAN KUILENBURG Alphen vroeger Nu. Lezers van het voormalig Alphens Dagblad zullen zich de serie van ama teur-historicus Jan van Zwieten in de jaren zeventig nog wel herinneren. „De stukjes van mijn vader werden goed gele zen. Hij kreeg er ook veel reac ties op als hij door het dorp wandelde. Vooral over de wijze waarop hij de verhaaltjes had opgeschreven kreeg pa waarde ring", merkt zoon Job van Zwie ten op. „Veel mensen hebben die ar tikelen gelezen, maar vrijwel niemand heeft ze bewaard. Vandaar dat uitgever Arie Vis het een aardig idee vond om een serie met korte verhalen, die destijds zijn geplaatst in di verse dagbladen, uit te geven. Zo is het idee ontstaan", vertelt de Alphenaar, die samen met zijn echtgenote Lida en Gerard de Ruiter de teksten heeft be werkt en waar nodig geactuali seerd. Jan van Zwieten werd 11 de cember 1916 in het toenmalige Oudshoorn - nu behorend tot Alphen aan den Rijn - geboren. Al vroeg had hij een sterke inte resse in de plaatselijke historie. Niet zo merkwaardig, want zijn opa en zijn moeder waren toen al verwoede verzamelaars van alles wat betrekking had op Al- phen, Oudshoorn, Zwammer- dam en Aadanderveen. „Ik heb De Van Mandersloostraat, een buurtschap, dat vroeger bij Aarlanderveen behoorde. onlangs een schriftje gevonden kleinzoon Job van Zwieten. van mijn oma waar ze verhalen De eerste publicaties van Van van meester De Regt over Al- Zwieten dateren uit 1940. Door phen in over schreef. Later plak- de Tweede Wereldoorlog kwam te zij er ook knipsels uit de krant er al snel een einde aan zijn ac- in. Een schitterend document, tiviteiten. Hij werd door de be waar ik erg trots op ben", aldus zetter naar Tsjecho-Slowakije en later naar Berlijn gedepor teerd. Na de oorlog kon hij van zijn hobby zijn beroep maken, toen hij in dienst kwam bij de sectie krijgsgeschiedenis van de Generale Staf in Den Haag. Daar werkte hij tien jaar. Ver volgens werkte hij tot aan zijn vervroegde pensionering als hoofd van het secretariaat bij Spanbeton in Koudekerk. Hij overleed in 1989 op 72-jarige leeftijd. Volgens Job van Zwieten was zijn vader veel met zijn liefheb berij bezig. „Dagelijks maakte hij een wandelingetje door het dorp en in de avonduren ging hij aan de slag in het archief of thuis. Hij had een enorme ken nis van de Alphense historie. Ruw geschat denk ik dat hij zo'n 1100 publicaties op zijn naam heeft staan. De meeste over Al phen, maar een enkele keer pu bliceerde hij ook over dorpen in de omgeving." Voor het eerste deel in de se rie heeft Job van Zwieten een groot aantal artikelen gebruikt die in het Alphens Dagblad ver schenen tussen 1974 en 1975. Het boekje begint echter met stukjes uit de voormalige Al phense Rijnbode. Daarin be schrijft Jan van Zwieten zijn voorgangers Willem Heda, om streeks 1450 in Alphen geboren, geschiedschrijver Pieter Plem- per en voormalig gemeentear chivaris W.M.C. de Regt. Histo rici die ieder op hun wijze heb ben bijgedragen aan het be schrijven van het dorp langs de Rijn. Job van Zwieten heeft veel plezier beleefd aan het samen stellen van het boekje. „Leuk om het te vertalen naar de situ atie van nu. Of die situatie nu Jan W. van Zwieten. foto pr mooi is of niet. Dat oordeel laat ik graag aan anderen over. Bo vendien deed het me emotio neel ook wel wat. Als je het alle maal weer leest wordt het steeds weer duidelijk hoeveel mijn vader van Alphen wist.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21