Regio Uitbreiding Rhijnhof struikelt over rijksweg lAls we maar geen ijsberen tegenkomen' V erken voor een ndische rijsttafel Goeköop ligt niet wakker van geflipte Engelsman Genezingsdienst CARTOONIST Onvoorstelbare aanslag TERDAG 29 MAART 1997 HANS JACOBS, 071-5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 g O} Werkzaamheden Haarlemmerstraat leiden herman joustra/anp Van allerhande rotzooi ploft dagelijks door de brievenbus en op de deurmat: foldertjes waarop niemand zit te wachten, een oninteressant pamfletje met de meest verse prijzen van de groentenboer op de hoek of schreeu werige advertentieblaadjes met non- nieuws. Meestal nietszeggend of een tikkeltje irritant. De ontvanger leest, haalt zijn schouders op en gooit het blaadje op de stapel oud-papier. Slechts heel af en toe ontsteekt de ont vanger in toorn, wanneer de inhoud van het schrijfsel, pamflet of folder écht smakeloos is. Zoals een bewoon ster van een pand aan de Leidse Nieuwstraat deze week. Zij ontplofte bijkans bij het lezen van een pamfle tje. „Stuitend. Echt schandalig." In dat schrijfsel, gesteld in het En gels, worden Prins Bernhard en Prin-, ses Juliana - in de brief overigens stee vast Julianna genoemd - stevig door de mangel gehaald. Zo zou hun huwe lijk hebben gepast in de plannetjes van Adolf Hitler. Maar dat is nog niet alles, de schrijvers van het artikel zou den burgemeester Goekoop en de Leidse advocaat N. Geelkerken zijn. Nou ja, ze zouden volgens het artikel gebruik gemaakt hebben van een tekst die zou zijn vertaald door de Chinese Geheime Dienst. „Daar geloof ik ik dus allemaal niks van", zegt de vrouw, „maar het blijft schandalig." De vrouw stelde in elk geval meteen de Leidse politie op de hoogte. Burge meester Goekoop noemt de versprei ding van de 'circulaire' een wraakactie van een 'geflipte Engelsman'. „Hij heeft jaren terug geen uitkering gekre gen. Daarna heeft hij ruzie gemaakt met het kantoor van Geelkerken. Door dit soort brieven probeert hij verhaal te halen. Hij is al jaren bezig. Hij heeft ook al eens beweerd dat mijn benoe ming tot burgemeester iets van de CIA was. Deze brief over prins Bernhard wordt sinds februari verspreid. De politie heeft de briefschrijver al eens onderhouden. „Dat was toen hij echt bedreigingen aan het adres van het advocatenkantoor had geuit. Ook Goekoop kan zich niet erg druk maken om de brief. Er zullen maar weinig mensen zijn die geloven dat hij de brieven zelf schrijft. Goekoop: „De brief heeft bij ons beslist geen priori teit, nee. Wel kijkt de politie of het be ledigend is, maar verder is de zaak de moeite niet waard." Geelkerken was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Rijkswaterstaat wil grond niet verkopen in timoteus waarsenburg werkzaamheden aan de arlemmerstraat gaan voor- oedig. Zeer voorspoedig zelfs, ploeg van de Gebroeders houls BV, die het nieuwe riool nlegt, ligt twee weken voor op lema. En daar zijn zowel de neente als de winkeliers bui- gewoon tevreden mee. )e winkeliers willen deze :de prestatie dan ook belo- Ik heb alle werkers een lische rijsttafel in het vooruit- izenht gesteld op kosten van de ikeliersvereniging als ze het rk ook echt twee weken eer- opleveren," aldus Peter La- ïyère. Maar ook Trees Koen- van het gemeentelijk pro- 'Binnenste Beter' laat zich heugd uit over het resultaat nu toe: „Het riool zou op,30 eigenlijk gereed moeten Maar als het werk twee we eerder is voltooid, zou dat chtig zijn. Vooral voor het ikelend publiek." )e overlast die het werk ver oorzaakt is overigens tot een minimum beperkt. En door de snelheid waarmee de rioolbui zen worden gelegd en het weg dek opnieuw wordt bestraat, hebben winkeliers meestal maar enkele dagen de werk zaamheden voor hun deur. La- bruyère maakt zelfs van de nood een deugd. Bij goed weer maakt hij van het openliggende stuk vandaag een grote zand bak. „Stoeltjes, schepjes en vor mpjes en een beetje muziek. Hartstikke leuk voor kinderen om even te spelen en zand taartjes te bakken, terwijl de ou ders winkelen. Bovendien zijn mensen eerder geneigd om langs de afzetting te lopen als er Vorige week veranderde de Leidse ondernemer de. zand hoop in 'Leiden aan Zee'. Er stonden parasollen, tafeltjes en een etalagepop in badkleding. „Het was net een badplaats. Dat vinden mensen grappig om te zien en ik vind -het leuk om te doen." Rijkswaterstaat is niet bereid grond langs rijksweg A44 te verkopen voor de noodzakelijke uitbreiding van begraaf plaats Rhijnhof. De grond is, schrijft het directoraat-ge neraal van Rijkswaterstaat, nodig voor verbreding van de verharding en eventueel voor de aanleg van rijksweg 11 - west. Rhijnhof moet nu terugvallen op een eerder plan: uitbreiden op de grond van volkstuinvereniging Veld- heim. leiden aad rietveld De noodzakelijke uitbreiding van de begraafplaats is al sinds april vorig jaar onderwerp van gesprek tussen de gemeente Leiden en de stichting Beheer Begraafplaats Rhijnhof. Want al nieuwe begraafplaats aan te leg gen is er niet in Leiden. Een uitbreiding richting A44 was de meest logische oplos sing, oordeelde de stichting Be heer Begraafplaats ten slotte. Al moesten er dan met Rijkswater staat wel afspraken worden ge maakt over geluidsschermen langs de weg. Want nu al is het, wordt er nog zo gewoekerd met vanwege het verkeerslawaai, de ruimte op de dodenakker aan de Haagse Schouwweg, in het jaar 2004 is hij vol. En als het op Rhijnhof niet meer kan, waar dan, vroegen raadsleden zich een jaar geleden in gemoe- de af. Want ruimte om een zelfs met versterkers onmogelijk toespraken aan het graf ver staanbaar te maken. Maar de rijksdienst heeft een streep door de rekening gezet. Verkoop van de grond langs de A44 is 'vooruitlopend op nadere idenaar Ronald Prinsen treedt in het voetspoor van oude walvisvaarders in «marun kramp im driehonderdvijftig jaar ge en probeerden zeven dappe- HoÜandse walvisvaarders te- te overwinteren op het ösche eiland Jan Mayen. Het ental bezweek aan scheur- In juni krijgt dit verhaal vervolg. Vier avonturiers, Ier wie de Leidenaar Ronald nsen, treden in de voetspo-* van de onfortuinlijke zeelui, om te jagen en te overwin- :n zoals hun voorgangers de- maar voor de sport en om historische resten van de ste verblijfplaats van de Ne^ inders te zoeken, igst dat hem op Jan Mayen ilfde lot te wachten staat ;ijn voorgangers, kent Prin- (28) niet. „Natuurlijk is onze editie niet risicovrij maar overwinteren beginnen we en terugkeren zullen we :r!" Maar niet voordat zijn om in vervulling is gegaan, it was altijd een stille wens mij om een mooie zeilreis ïaken. Dus toen ik hoorde dit plan was ik gelijk razend .J housiast. We gaan zeilen, pmen en skiën, het kan toch mooier", verzucht hij dro- tocht begint in de haven Harlingen aan boord van jacht van arctisch zeiler en toekenauteur Eerde Beulak- Ongeveer twee weken later ipt Prinsen samen met Koos jelrooij en initiatiefnemer Biesemaat, voet aan wal te zetten op het Noorse eiland. Beulakker blijft achter op de boot. „Er zijn daar geen anker plaatsen dus hij moet rondjes blijven varen." Ondertussen gaan de drie alpinisten de Bee- renberg beklimmen. Een actie ve vulkaan van 2277 meter hoog. Hoe ze de top gaan berei- ®i Leidsch Dagblad zoekt: actieve, enthousiaste en nieuwsgierige CORRESPONDENTEN (MA) voor de gemeenten ZOETERWOUDE, RIJNWOUDE, TER AAR en WASSENAAR Correspondenten zijn voor de krant het extra paar Iigen en oren in hun gemeente. Die gemeente kennen :e dan ook van haver tot gort. Een vlotte schrijfstijl en enige ervaring met het vergaren van nieuws en het schrijven van artikelen zijn een vereiste. hriftelijke reacties met recente voorbeelden van eigen werk r/sgj hnen 14 dagen naar: eidsch Dagblad, redactie Groot-Leiden t.a.v. Hans Jacobs, astbus 54, 2300 AB Leiden. ken weten ze nog niet. De vul kaan is nog maar twee keer eer der beklommen. Daarbij dateert de laatste poging uit de jaren zestig. De ijslaag is ondertussen veranderd door sneeuw en de uitbarsting van twaalf jaar gele den. Eenmaal op de top binden de heren de ski's onder en glijden ze van één van de vijftien glet- schers naar beneden. „Laten we hopen dat we de goede ne men", grinnikt Prinsen „want een ervan, de grootste, stort loodrecht in de Noordelijke IJs zee." De klim zelf, zal niet zo moeilijk zijn, denkt hij. Een vul kaan heeft immers geen steile wanden. Wel verwacht hij pro blemen met het weer. „Het is er meestal mistig en er staat vaak een stormachtige sneeuwwind." Hij verwacht op het eiland onder andere de traanovens van de walvisvaarders te vinden. „De ovens waarvoor zij het le ven hebben gelaten. Ze bleven daar namelijk overwinteren om te voorkomen dat ze gesloopt werden door hun Noorse con currenten, iets wat ieder sei zoen gebeurde. Maar helaas, vlak voor de zomer in mei 1634, overleden ze. Niet aan de stren ge kou, maar aan scheurbuik." Aan deze destijds gevreesde ziekte zullen de alpinisten met hun moderne voedselpakket wel ontkomen. Een ander ver haal zijn echter de ijsberen. „Soms blijven die op het eiland hangen, hebben ze het laatste ijs gemist ofzo. Dat kan dan wel lastig zijn", vertelt Prinsen koel. „Op Spitsbergen is het daarom gebruikelijk dat je een wapen meeneemt, maar op Jan Mayen mag dat niet. Laten we dus maar hopen dat we ze niet te genkomen, anders wordt het heel hard rennen." Na deze expeditie hoopt Prin sen nog vele andere tochten te maken. Allemaal in de voetspo ren van Nederlandse ontdek kingsreizigers. Hiervoor hebben Ronald Prinsen: „We gaan zei len, klimmen en skiën, het kan toch niet mooi er." foto henk bouwman ze de stichting Nederlandse Historische Expedities opge richt. „We willen hierna graag naar Paaseiland en naar Austra lië, wrakken duiken, want daar zijn nogal wat Nederlandse schepen vergaan. Prinsen wil van deze reizen graag educatieve films maken. „De kinderen kijken dan naar de spannendste momenten van onze expedities en leren onder tussen ook nog wat van de va derlandse geschiedenis. Eerste Paasdag 13.30 uur op zieken zullen zij de handen leggen en zij zullen genezen worden.(Markus I6:18b) Spreker: Rob Allart Regenboogkerk Mauritslaan 12, Oegstgeest plannen' niet aan de orde. Rhijnhof heeft de gemeente nu gewaarschuwd, dat snel con tact moet worden gezocht met de volkstuinders. Want de ruim te kan nu alleen nog gezocht worden in oostelijke richting. En daar ligt Veldheim. De tuinders hebben de begraaf plaats al wel een keer hun par keerterrein aangeboden, maar daar heeft Rhijnhof niet genoeg aan. De volkstuinders hebben wel de toezegging van de ge meente, dat zij andere ruimte aangeboden krijgen als zij hun huidige stek moeten verlaten. Gemeente komt kooplui tegemoet Dé plannen voor herinrichting van Nieuwe Rijn en Vismarkt worden aangepast, de gemeen te komt daarmee tegemoet aan de wensen van de marktkoop lui. De kooplui, verenigd in de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, voorzagen problemen met de bereikbaar heid van de kramen. Woordvoorder Chris Ver- plancke van de marktkooplui: „In de oorspronkelijke plannen waren bomen verder dan nu van de waterkant gesitueerd. Daardoor bleef op sommige plekken maar anderhalve meter loopruimte over. Ook was geen rekening gehouden met de maatvoering van de kramen. Daardoor dreigden standplaat sen te vervallen." Volgens Verplancke heeft de gemeente al direct nadat de kooplui daar een brief over had den gestuurd de plannen aan gepast. „Er is heel snel gerea geerd, daar zijn we heel tevre den over." Het Leidsch Dagblad zoekt: Voor de regionale pagina's Hij/zij houdt zich goed op de hoogte van de actualiteit in Leiden en directe omgeving. Van een cartoonist verwachten wij verder gevoel voor humor, een scherp onderscheidingsvermogen, en, uiteraard, een uitstekende tekenpen. Schriftelijke reacties met recente voorbeelden van eigen werk binnen 14 dagen naar: Leidsch Dagblad, redactie Groot-Leiden t.a.v. Hans Jacobs, postbus 54,2300 AB Leiden. Huurverhoging WBL toch gematigd leiden maarten keulemans Gezinnen die een woning huren bij Woningbouwvereniging Lei den (WBL) staat wel degelijk een huurvoordeeltje te wach ten. Het bestuur van de bouw vereniging heeft beloofd te pro beren de huurverhogingen voor de komende twee jaar terug te brengen van 3,7 tot een gemid delde van hoogstens 3,5 pro cent. De gemiddelde huurver hoging van dit jaar blijft nog 3,7 procent. Volgend jaar moet dat 3,3 procent worden. De procentenkwestie leidde vorige week tot knallende ruzie tussen gemeente en woning bouwverenigingen, nadat wet houder T. van Rij (volkshuisves ting) tegenover deze krant ver klaarde een toezegging te heb ben van WBL om de huurverho ging te beperken. WBL ontken de en vier van de vijf sociale huisbazen vielen de wethouder aan: met zijn uitlatingen zou hij de onderhandelingen met de bouwverenigingen saboteren. Van Rij blijkt echter toch ge lijk te hebben: volgens be stuurslid J. Olivier en ex-voor- zitter P. Lam an van WBL heeft de bouwvereniging al weken ge leden een 'inspanningsverkla ring' aan Van Rij gestuurd. „Dat betekent dat de huurverhoging voor volgend jaar op 3,3 procent komt, als de ledenvergadering daarmee akkoord gaat en er dit jaar geen al te gekke dingen ge beuren", aldus Laman. Tijdens Pasen breken de prijzen bij Hein Chrispijn Rieten 3-zits bank, ecru stof, van £259$,- voor 2150,- 5000 m2 Grenen Rotan Design Hoge Rijndijk 260 Leiden Tel 071-5812345 leiden „Als ik zoveel geld had ging ik op Wassenaar wonen." De Leidse mevrouw M. de Jong kan er nu om lachen. Maar ze schrok zich een ongeluk toen zij ontdekte dat de gemeente haar, voor haar eenvoudige huurwo ning aan de Meidoomstraat, een OZB-aanslag had gestuurd van liefst 64.870,70 gulden. De Leidse had er aanvankelijk niets van gemerkt en de accept giro die bij de aanslag zat onge zien getekend en opgestuurd. Tot haar schrik kreeg ze de acceptgi ro gisteren per kerende post te rug. Wegens onvoldoende saldo, stond er met de hand bijgeschre ven. Nog steeds onkundig van de hoogte van de aanslag greep ze de telefoon. Woedend was ze. „Ik heb maar een aow'tje, maar ik zorg altijd dat de rekeningen betaald worden. Dat soort din gen maak ik meteen in orde. Ik heb nog nooit een rekening te- ruggehad wegens onvoldoende saldo." Dat vertelde mevrouw De Jong ook aan de medewerker van de Postbank. Die haar er fijn tjes op wees, dat een afboeking van bijna vijfenzestigduizend gulden toch echt niet tot de mo gelijkheden behoorde. En toen keek mevrouw M. de Jong eindelijk eens naar het be drag op de acceptgiro. En zag zij dat belachelijke bedrag. Vermoe delijk, zegt zij, is de aanslag met honderd vermenigvuldigd. „Zo gemakkelijk gaan ze met de poen van anderen om." foto's henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17