Rentevrees haalt Wall Street hard onderuit Numico vervangt straks besmette naam Nutricia Economie Vertrouwen in Olympisch Stadion 2000 'Klonen' aandeel lokt kleine belegger Delft Instruments wil in hoog tempo groeien Graaf wint eerste rond sjieke Franse wijnruzu Meer woon-werkverkeer bij bedrijfsverplaatsing Rusland laat kreperende oude bedrijven vallen Oracle wil Apple overnemen Flessen bakvet Brinkers mogen blijven den haag Margarinefabriek Brinkers hoeft zijn flessen met vloeibaar bakvet niet uit de handel te nemen. De president van de Haagse rechtbank vindt dat de verpakking geen gelijkenis vertoont met de flessen waarin Unilever zijn vloeibaar Croma verkoopt. Dat was volgens de rechtbankpresident wel het geval met een eerder door Brinkers gebruikte fles. Bezetting Belgische Renault-arbeiders parus Arbeiders van de Renault-vestiging in het Belgische Vil voorde hebben gisteren enkele uren een toeleverancier van het concern in het Noord-Franse Semain bezet. De fabrikant levert stoelbekleding aan alle Renault-vestigingen. De arbeiders wilden met hun actie de Franse autofabrikant in zijn geheel lam leggen. Daarin zijn zij niet geslaagd. Uitgeverij AND vecht tegen reuzen Amsterdam De elektronische uitgeverij AND vecht op een markt waar softwaregigant Microsoft en uitgeefreuzen Reed Elsevier en Wolters Kluwer grote mogelijkheden zien. Directeur Abbink zegt de komende jaren een vervijfvoudiging van de omzet na te stre ven. „Het zou mij teleurstellen als we in 2000 niet boven de hon derd miljoen komen." De onderneming verbindt allerhande da ta via ingenieuze softwareprogramma's met elkaar en verkoopt toepassingen, zoals routeplanners en een encyclopedie op cd- Winst HAL Holding omhoog Rotterdam De holding van de Holland America Line (HAL) heeft vorig jaar een hogere netto winst geboekt dan in 1995. Het resultaat van het in Monaco gevestigde concern steeg van 96,2 miljoen naar 102,3 miljoen dollar. Voor dit jaar rekent HAL Hol ding op een nog hogere winst. Reaal-bestuurslid stapt op utrecht Bestuurslid C. Boos (55) van verzekeraar Reaal Groep stapt 1 april op. Hij is niet doorgedrongen tot de toekomstige raad van bestuur van de combinatie met SNS Groep, waarover de partijen nog onderhandelen. Boos neemt geen genoegen met een mindere functie in de nieuwe groep. Boos trad eind 1995 toe tot de raad van bestuur en was directievoorzitter van verzeke raar Hooge Huys, die door Reaal is overgenomen. Acer breidt uit in Tilburg tilburg De Taiwanese computerfabrikant Acer breidt zijn as semblage-afdeling in Tilburg uit met twaalf produktielijnen voor computers. Binnen een jaar levert dit 280 arbeidsplaatsen op, naast de 200 reeds bestaande. Acer heeft in Den Bosch nog een monitorenfabriek met ruim 100 werknemers en een distributie centrum in Eindhoven dat werk biedt aan 20 mensen. Alcatel schrapt in België 500 banen brussel Alcatel Bell, de telecomdochter van het Franse concern Alcatel Alsthom, schrapt in België 514 van de 5.500 arbeidsplaat sen. De vestiging in Colfontaine, waar kleine telefooncentrales worden gemaakt, gaat dicht. De productie wordt overgeheveld naar Brest in Bretagne. De Belgische regering, al kwaad om het dreigende banenverlies bij Renault in Vilvoorde, heeft veront waardigd gereageerd) Swissair geeft kauwgom aan rokers bern» Swissair verbiedt vanaf zondag het roken op zijn Noordat- lantische vluchten. Dat gebeurt op verzoek van een overweldi gende meerderheid van de passagiers, aldus de Zwitserse lucht vaartmaatschappij. Passagiers die in de problemen dreigen te komen, krijgen kauwgom met nicotine uitgereikt. Amsterdam ABN-AMRO wil niets weten van een mislukking van de aandelenuitgifte voor het Olympisch Stadion in de Australische stad Sydney. De Nederlandse bank, die de operatie via een dochteronderneming met drie andere banken begeleidt, is ervan overtuigd dat de emissie uiteindelijk slaagt „De Spelen zijn pas in het jaar 2000 en dat is nog ver weg", aldus de woordvoerder, die wel erkent dat de belangstelling tegenvalt. „Maar dat betekent niet dat de emissie is mis lukt. Als het stadion verrijst en zichtbaar wordt voor het publiek, neemt de belangstelling voor de Spelen toe, ook onder beleggers. Dat zagen we ook bij de ArenA in Amsterdam. Dat liep in het begin niet storm, maar uiteindelijk bleek De aandelenkoersen op de Newyorkse effectenbeurs zijn gisteren hard omlaag gegaan. De Dow Jones-index (der tig grote industriefondsen) zakte met 140 punten tot 6740,59. Een daling van 2,1 procent. Kort voor het sluiten van de handel zat de beursindex zelfs op een verlies van dik 210 punten. new vork anp/krfvan eengezinswoningen kwam in februari uit op 4,26 miljoen, Eerder op de dag werden gege- het op een na hoogste aantal vens bekendgemaakt waaruit ooit geregistreerd. Verder nam kon worden afgeleid dat de het aantal aanvragen voor een Amerikaanse economie hard WW-uitkering vorige week af. aan het groeien is. De verkoop Dat leidde tot vrees voor weer een renteverhoging na die van afgelopen dinsdag, waarvan de bankfondsen het grootste slachtoffer werden. De obligaties zakten daardoor flink, met als gevolg dat het ren- dement.opliep tot 7,09 procent, het hoogste niveau sinds zes maanden. Vooral in het laatste half uur van de handel gingen de koersen sterk omlaag. Ook werden er veel aandelen ver kocht omdat de handelaren met het lange weekeinde in het vooruitzicht niet met al te veel den haag gpd Nutricia gaat haar naam wijzi gen in Numico. Het bedrijf wil niet meer dat producten met de 'besmette' naam Nutricia wor den verbonden. Reden is de pa niek die het afgelopen jaar uit brak rond de babymelk van Nutricia in Groot-Brittannië. Dat product zou stoffen bevat ten die tot geslachtsverandering kunnen leiden. „De toevoeging van Nutricia op het etiket kan onverstandig zijn bij negatieve publiciteit rond het merk. Dat tast het hele bedrijf aan", aldus president H. van der Wielen bij de presenta tie van de jaarcijfers. De paniek rond de babymelk van Nutricia had uiteindelijk geen negatieve invloed op de omzet en de winst. Mede door de aankoop van het Duitse Milupa in 1995, steeg de omzet met 51 procent tot 2,9 miljard gulden. De netto winst ging 52,6 procent omhoog tot 231,7 miljoen gulden. Het concern kiest ervoor om alleen nog lokale merken te gaan voeren. Van der Wielen wees op de kwetsbaarheid van Nutricia als marktleider. „In veel landen zijn we verreweg de grootste aanbieder van zuigelin genvoeding. Als je, zoals wij ge had hebben, een marktaandeel van honderd procent hebt met één merk, is het dodelijk als er iets met dat merk gebeurt". Bo vendien bleek in Groot-Brittan- nië dat het gebruik van de naam Nutricia op de producten een negatieve invloed had op alle producten van het concern. „De klant heeft een binding met het merk, niet met het bedrijf. De toevoeging Nutricia kan onver standig zijn als er negatieve pu bliciteit uitbreekt". Nutricia wil de komende ja ren flink blijven groeien. Op ei gen kracht groeit het concern zo'n zeven procent per jaar. „We moeten dus bedrijven blij ven kopen om onze ambities waar te maken", aldus Van der Wielen. Aangezien het aantal concurrenten beperkt is kan er niet jaarlijks een overname als Milupa plaatsvinden, „wij zijn ook meer kettingrijgers, met veel kleinere acquisities", aldus Van der Wielen. Om de groei zeker te stellen, slaat Nutricia een nieuwe weg in. Het bedrijf kondigde aan een belang van veertig procent te hebben genomen in Vitamex, een Zweeds bedrijf dat vitami nepreparaten en andere presta- tieverhogende middelen maakt. „Dat is een nieuwe markt die enorm kan gaan groeien", zegt Van der Wielen. De omzet van Vitamex is 100 miljoen gulden. Het splitsen van aandelen is bijna een rage geworden. ABN-AMRO doet het, Koninklij ke Olie, ING, Hagemeyer, Ahold, HBG, Randstad, noem maar op. Deels ligt dat aan de aandelenkoersen, die de afgelopen twee jaar gemiddeld flink zijn gestegen. En be leggers kopen liever tien aandelen van vijf tig gulden, dan één van 500 gulden. AMSTERDAM RAYMOND PEIL Beursgenoteerde ondernemingen hebben daar rekening mee te houden. Anders loopt het bedrijf het risico dat zijn aandeel uit de gratie raakt. Het aantrekken van kapitaal, door nieuwe aandelen te verkopen, wordt dan ook lastiger. Elke analist en econoom weet dat aande- lensplitsing een vorm van gezichtsbedrog is. In feite verandert er niks in een bedrijf. Toch logenstraft de beurs, de markt die de prijs van de aandelen bepaalt, deze redene ring. Zo splitste het automatiseringsbedrijf Ge- tronics vorig jaar zijn aandelen in de ver houding vier op één. In het jaarverslag stelt de verheugde directie een royaal verdubbel de beursomzet vast. De koers leed er niet onder, integendeel. Zo zien we ook vaak dat een aangekondigde splitsing de prijs van het aandeel opdrijft. Vorig jaar berekenden twee Amerikaanse hoogleraren zelfs dat gesplitste aandelen gemiddeld acht procent harder waren ge stegen dan de onopgedeelde concurrentie. Het 'klonen' van aandelen, zoals het in de Verenigde Staten ook wel heet, trekt nieuwe kleine beleggers over de drempel en mede daardoor mag worden verwacht dat de waardering van het aandeel oploopt. De ervaring leert dat bedrijven bij een beurskoers boven de honderd gulden meestal splitsen en'dan na de splitsing wil len uitkomen tussen de twintig en vijftig gulden. Randstad komt rond de 45 gulden uit, HBG naar schatting op veertig gulden. Binnen deze marge ligt meestal ook de aan- delenprijs van ondernemingen die naar de beurs gaan, het is kennelijk een prijsje dat goed in de markt ligt. In de VS geldt splitsen bij een koers boven de 100 dollar min of meer als vuistregel. Aandelen met een prijs daarboven zijn vrij zeldzaam, een enkele uitzondering daar ge laten. Zo 'doet' het aandeel in het beleg gingsfonds Berkshire Hathaway, van super belegger Warren Buffett, ruim 37.000 dollar. Om de kleine belegger tegemoet te komen heeft-ie wel baby-aandelen uitgegeven, maar die kosten toch liefst 1200 dollar. Ook in Duitsland, waar beleggen nog niet zo is doorgedrongen tot de gewone man, schrikt niemand van aandelen die honder den marken kosten. BMW zit rond de 1200 mark, Porsche kost zo'n 1900 mark en Volkswagen is met 890 mark nu ook niet di rect een volksaandeel te noemen. In Nederland vinden sommige onderne mingen het zelfs wel sjiek dat aan hun aan deel een goudgerand prijskaartje hangt. Moeara Enim, dat belegt in Koninklijke Olie, kost al jaren meer dan 30.000 gulden. Voor een stukje van de gespecialiseerde Bank Mendes Gans (voor 55 procent van ei gendom van ING) moet 19.000 gulden op tafel komen. Iets minder prijzig, 17.750 gulden, is een aandeel van de Koninklijke Nederlandsche Springstoffen Fabriek (KNSF), de erfge naam van het failliete Muiden Chemie. Maar ook die gaat splitsen: het aandeel wordt straks in 2000 nieuwe stukjes ge knipt. Overigens zitten er ook een paar nadelen aan splitsing: het kost een grotere onderne ming zo een paar miljoen gulden, onder meer vanwege allerlei administratieve rompslomp. De belegger die zich aan opties waagt is eveneens duurder uit. Nu kun je voor 200 aandelen met twee opties Ko ninklijke/Shell toe, na de splitsing zijn er vijf nodig. De kosten worden immers per optie berekend, niet naar de 'verzekerde' waarde. Meest logische kandidaat voor een volgen de 'split'?: Dordtsche Petroleum, een bedrijf dat voor het behalen van belastingvoordeel belëgt in Koninklijke Olie/Shell. Shell gaat immers ook vier op één splitsen en de di rectie van Dordtsche volgt de gang van za ken bij Koninklijke Olie zo veel mogelfjk één op één. MOSKOU Rtr Rusland laat ouderwetse, nood lijdende bedrijven vallen. On dernemingen die zich niet aan veranderde marktomstandighe den aanpassen, kunnen over heidssteun vergeten. Die bood schap kwam gisteren van de Russische onderminister Vasi- lyev van economische zaken. Zijn ministerie stelt de ko mende twee weken een lijst met hervormingscriteria op, die door de regering moet worden goedgekeurd. Bedrijven die niet aan de eisen voldoen, krijgen voortaan geen subsidies meer. De overheid wil dat de bedrij ven meer doen voor hun aan deelhouders, dat het manage ment een betere opleiding krijgt Delft Instruments wil zijn omzet binnen drie jaar via overnames met 100 miljoen gulden vergro ten. Concrete overnameplan nen heeft de producent van hoogwaardige instrumenten en systemen nog niet. Dat zei be stuursvoorzitter R. Veenenga Kingma gisteren bij de presen tatie van de jaarcijfers. Delft In struments boekte vorig jaar bij een, vrijwel gelijk gebleven, om zet van 474 gulden een netto winst van» 12,9 miljoen gulden. In 1995 bedroeg de winst nog 15,3 miljoen gulden. Een onderneming in de in- dustrieel-wetenschappelijke sector past volgens Kingma het best in de overnameplannen. Op het ogenblik wordt nog 60 procent van de totale omzet Delft Instruments verdient de medische sector. Juist in ze sector vielen de result, het afgelopen jaar tegen. De ropese markt voor apparai voor fysiotherapie viel vorig harder terug dan verwacht, daling zal ook dit jaar w schijnlijk nog doorzetten, staat tegenover dat de fysio rapie-afzet in het Verre Oo toeneemt. Onze omzet weegt echter niet op teger omzet in Europa", aldus K ma. In Amerika heeft Delft In; ments last van wat Kingma 'Mevrouw-Clinton-effect' noemt. Door de herstruct ring van de gezondsheidszo de VS wordt daar minder aj ratuur verkocht. de vraag naar business-seats en skyboxen gro ter dan het aanbod." De prijs is zorgvuldig vastgesteld op basis van ervaringen opgedaan bij de Olympische Spelen in Atlanta. Volgens Australische analis ten blijven er voor 357 miljoen gulden aan aandelen op de plank liggen. foto» anp stukken willen blijven zitten. In een dunne handel kwamen de verkooporders extra hard aan. Vandaag is de beurs dicht. Maandag wordt er wel gehan deld. De dollar trok zich niets aan van de kans op weer hogere rente en ging flink naar bene den. De koers lag tegen het eind van de handel in New York op 1,8825 gulden. Woensdag was dat 1,8995. BORDEAUX Rtr De Franse graaf Alexandre de Lur Saluces heeft de eerste ronde in een juridische strijd met LVMH, fabrikant van luxe artikelen, gewonnen. De rechtbank van Bordeaux blokkeerde gisteren de poging van LVMH om de wijngaar den van Chateau d'Yquem, sinds 1785 eigendom van de familie van de graaf, over te nemen. Het Franse concern, voluit LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton geheten, zei vorig jaar november een overeenkomst te hebben gesloten met Eugè- ne, een broer van Alexandre, en enkele andere familieleden over de overneming van 55 procent van de wijngaarden. Alexandre, die de wijnranken al 28 jaar beheert, was op dat moment op reis en hoorde er van op de radio. Hij stapte naar de rechter omdat volgens hem de ver koop ter waarde van 500 mil joen frank (150 mijoen gul den)) de goedkeuring van bei de broers behoeft. Eugène meent dat het gezamenlijke eigendom hem in ieder geval nergens toe verplicht. Volgens Alexandre past het beleid van LVMH, dat is ge richt op winst maken, niet bij zijn chateau, dat is gericht op het maken van uitzonderlij wijnen. „Yquem hoort niet het assortiment van bana producten", meent hij. Veel wijnkenners vindt Chateau d'Yquem de bes van de Sauternes-wijnen. wijn wordt gemaakt van dn ven die aan de ranken wc den gelaten totdat ze begi nen te rotten. Een zeldzan fles Yquem doet duizendi guldens. LVMH is overigens ook ni mis. Moët Chandon, Henne sy, Christian Dior en Guerla zijn maar enkele luxe merk» die het concern voert. Kortg leden bracht LVMH een bt van 2,6 miljard dollar uit de Amerikaanse Duty Fr Shoppers, een winkelketen het betere marktsegmer Chateau d'Equem is vo LVMH maar een kleint maar zou wel weer kroonjuweeltje in zijn assor ment zijn. De rechtszaak van gra Alexandre is nog lar voorbij. De rechter heeft n( geen uitspraak gedaan of ai der familieleden het ree hebben hun belangen te ve kopen zonder toestemmii van hun broer. Een verzo van LVMH om een bemidd laar aan te wijzen werd wezen. amsterdam anp Het effect op het woon-werk verkeer, als bedrijven verhuizen naar plaatsen dichtbij het open baar vervoer, is veel kleiner dan tot nu toe werd gedacht. Over heid en bedrijfsleven gaan er van uit dat dit de mobiliteit met 30 procent terugdringt. Maar het gaat slechts om 10 procent. Dit schrijft sociaal-geograaf Bert van Wee in zijn dissertatie, waarop hij volgende week pro moveert aan de Universiteit van Amsterdam. De rekenmodellen van de overheid gaan er van uit dat bij bedrijfsverhuizingen een groot deel van het personeel meever huist of al in de buurt van de nieuwe arbeidsplek woont. Maar een ruime meerderheid van de werknemers ver! niet mee, blijft wel bij dezi baas, waardoor het woon-w verkeer alleen maar groeit. Het getal van 30 pro wordt pas na tientallen bereikt, als het personeel stand geheel is ververst. Ii jaren tachtig zijn veel kant langs de snelwegen geboi waardoor werknemers bijna dwongen werden met de naar het werk te gaan. Als tie hierop heeft de regering locatiebeleid ontwikkeld, langrijk onderdeel is dat nie kantoren alleen nog maai openbaar-vervoerknooppui mogen worden gebouwd, jaar zijn ongeveer 180.000 beidsplaatsen betrokken bi drijfsverplaatsingen. Een werknemer van Nutricia controleert bij de lopende band in Zoetermeer pakken met klinische voeding (chocolademelk met extra voeding). foto anp en dat bedrijven aantrekkelijk worden om in te investeren. Dat moet voor een deel worden be reikt via verbetering van de in formatie. „Beleggers kennen de werkelijke situatie niet - zelfs de bedrijfsleiding kent die vaak niet", aldus Vasilyev. Buitenlandse beleggers heb ben Rusland tot nu toe veelal links laten liggen omdat ze het te riskant achtten hun geld daar in te steken. Economen zeggen dat Rusland in stilte het bereke nen van het bruto nationaal product heeft gewijzigd en dat de gegevens daardoor een groei aangeven, die overigens heel klein is. Feit is dat in het groot ste deel van vorig jaar 42 pro cent van de industriële bedrij ven verlies heeft geleden. Frans Maas verwacht meer winst venlo anpcent stijgen tot 24,4 miljoen gul den. De jaren 1993 en 1994 wa- Distributeur en internationaal ren nog verliesgevend, met in expediteur Frans Maas ver- 1994 bijvoorbeeld een negatieve wacht in 1997 opnieuw goed te uitkomst van 14,4 miljoen gul- draaien. Vorig jaar zag Frans den. Maas zijn winst al met 36 pro- washington afp Het Amerikaanse softwarebe drijf Oracle heeft zijn oog laten vallen op het computerconcem Apple. Oracle-topman Larry Ellison is bezig een groep beleg gers bij elkaar te krijgen. Een bod vergt naar schatting een miljard dollar. Volgens Ellison moet be stuursvoorzitter Amelio van Apple opstappen als zijn onder neming wordt overgenomen. Amelio trad in februari 1996 aan en heeft twee reorganisaties doorgevoerd. Ellison wil zelf in de directie gaan zitten, samen met Apple-oprichter Steve Jobs. .Apple zit te springen om een nieuwe leiding", zei hij. Steve Jobs richtte Apple in 1976 op. Hij vertrok er in 1985 met ruzie en begon toen met het softwarebedrijf NeXt. Eind vorig jaar liet Apple weten NeXt te willen overnemen voor de ontwikkeling van een nieuwe Macintosh-computer. Apple liet eerder deze maand weten dat er een streep wordt gehaald door 2700 banen en dat er enkele producten uit het as sortiment gaan. ING Vastgoed ii Portugal actief amsterdam anp ING Vastgoed heeft Port ontdekt als markt van de komst. Een eerste stap aankoop van een 50-proce belang in een winkelcentra Lissabon voor honderden joenen guldens. De ING-dochter ziet in tugal grote mogelijkheden de groeiende koopkracht va bevolking. Goede winkelru is in het Zuid-Europese geld waard door de schal Per hoofd van de bevol heeft Portugal slechts 0,2 kante meter winkelruimte andere Europese landen is meer dan één vierkante mei Het winkelcentrum een hypermarkt (zeer groti permarkt) en 425 winkels, onder warenhuizen van Zara en Marks Spencer andere helft is in handen men van het Portugese goedbedrijf Sonae Imobilan Geen beurskoerse In verband met Go« Vrijdag is de Amsterdam effectenbeurs vandaag sloten. Daarom treft u deze pagina vandaag ge actuele beurskoersen aai

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8