Vogelaar sneuvelde in machtsstrijd Landbouw vreest nog veel meer varkenspest Welke barbaar kan zoiets doen? Binnenland Iet de handen in de zak iest Jaap voor de aanval Kok boos op AKZO-Nobel EXCLUSIEVE KORTING OP JORI-ZITCOMFORT van tilViiittiHiii Treuren om Carlo IJDAG 28 MAART 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbur iswuk» Nederlandse zuivelproducten kunnen voorlopig niet lar Rusland omdat Nederland niet meer BSE-vrij is. Het minis- rie van Landbouw verwacht echter dat het slechts om een tij- ;lijke onderbreking van de export gaat. Rusland eist bij de im- irt zuivelproducten een certificaat dat het land van herkomst SE-vrij is. Sinds de ontdekking van de BSE-koe Anja gebeurt üt niet meer. Aan de grens worden de Nederlandse producten larom geweigerd. vilfred scholten half uur na afronding van koningsdrama staan Kamer- en bijzonder vrolijk in slag- mgebak te happen. Zojuist ft Enneüs Heerma in een te fractievergadering de lei- g overgedragen aan Jaap de op Scheffer, de allerlaatste ideling van de verslagen lei- fordt het vertrek van Enneüs teen zo uitbundig gevierd? haast men zich te verkla- hier wordt de verjaardag Kamerlid Gerrit de Jong ge- td. „Het zou een beetje cru geweest om het gebak rond ïslfaten gaan tijdens de laatste jadering met Heerma", zegt :tiegenoot Maxim Verhagen, laar toch: nog nooit werd de aardag van De Jong door nerleden zo uitbundig ge- „Met het vertrek van ;rma is de kramp ook uit de ie", zegt een andere 'er. De steun voor De Hoop effer was de afgelopen tijd in fractie gegroeid en het aftre- van de 'oerdefensieve' |;rma wordt door velen als verlossing gevoeld. Dan lakt een gebakje extra goed. ludgedienden als Mateman n de komende verkiezingen angst voor hun baan tege- et, maar hebben weer wat )p. De nieuwe CDA-leider Amsterdam Twee Ajax-fans troosten el kaar bij de begrafenis van de 35-jarige supportersleider Carlo Picorni, die zondag werd doodgeslagen tijdens een gevecht met Feyenoord-aanhangers. Talloze bloemstukken in de rood-witte Ajax-kleu- ren bedekten de kist. Ongeveer honderd Ajax-supporters trokken onder politiebe geleiding vanaf het oude Ajax-stadion De Meer in een stoet naar de begraafplaats. De politie greep de uitvaart niet aan om gezochte Ajax-aanhangers op te pakken. „Dit is een begrafenis, geen opsporings onderzoek", zei woordvoerder Wilting. De politie heeft opnieuw vier Feye- noord-fans aangehouden. Ze worden ver dacht van openlijke geweldpleging en zware mishandeling. Drie van de vier wor den vandaag voorgeleid aan de rechter commissaris. De vierde is gisteren vrijge laten. Twaalf van de veertien verdachten i van de rellen die eerder werden vastgezet, blijven de komende tien dagen in de cel. Twee anderen blijven nog drie dagen vast. FOTO ANP heeft de meeste steun bij die Kamerleden, die in de Brink man-periode een onbedreigd bestaan hadden, met stiekem uitzicht op - ooit - een kabinets- post. Misschien kunnen ze via Jaap hun politieke hachje red den. Prettige paasdagen, klinkt het vrolijk. Na afloop van de ultrakorte fractievergadering probeert Jaap de Hoop Scheffer dapper zijn triomfgevoelens te verber gen. Tjonge, wat betreurt hij de beslissing van Heerma om uit de politiek te stappen. De 'laatste vergadering met Heerma was dan ook 'geen gemakkelij ke', zegt de nieuwe leider met die niet meer weg te denken twinkeling in de ogen. Trou wens, er zat 'geen enkel' ver schil in opvatting tussen hem en Enneüs over de politieke lijn van het CDA. Wat er dan ook hetzelfde ge bleven mag zijn, in de omgang met de pers is iets .fundamen teels veranderd. Losjes - handen in de zak - begroet hij de jour nalisten, grijzend van oor tot oor. En dat laatste blijft hij doen, ook als de notitieblokjes open gaan en de camera's gaan lopen. De stortvloed van woor den, waarin het woord 'vertrou wen' negentien maal wordt ge noemd, komt zonder hakkelen en aarzelen uit zijn mond. Jaap kiest voor de aanval. Destructiebedrijven oververhit, dode varkens eerst ingevroren Het ministerie van landbouw is bang dat de varkeils.- pest in het hele lang gaat heersen. Het ministerie gaat alle zeugen onderzoeken die sperma hebben gekregen van besmette beren van het K3-station in Wanroij. Het gaat om alle zeugen van 150 bedrijven buiten de be smette gebieden in Brabant en Limburg. Het ministerie wil zo zekerheid krijgen over de vraag of varkenspest via besmet sperma kan worden overgebracht op andere varkens. Volgens een woordvoerder van Landbouw is dat weliswaar 'zeer waarschijnlijk', maar 'nog niet honderd .procent zeker'. De 150 bedrijven zijn verspreid over heel Nederland. Het ministerie wil nog niet vooruitlo- pen op de mogelijkheid dat de besmetting inderdaad in heel Nederland voorkomt. Gisteren is het 55ste geval van varkenspest geconsta teerd in het Brabantse Landhorst (Brabant) op een be drijf met 1.763 dieren. Die worden allemaal gedood. De destructiebedrijven kunnen de zaak inmiddels niet meer aan en minister Van Aartsen heeft daarom beslo ten om gedode dieren maar in te vriezen totdat ze de oven in kunnen. De landelijke ondernemersorganisatie Klein Bedrijf Nederland (KBN) heeft er gisteren voor gepleit dat de overheid financiële steun verleent aan vleesverwerken de bedrijven die buiten hun schuld in de problemen ra ken door de varkenspest. In die bedrijven werken 4.500 mensen, indirect verschaffen zij aan nog eens tweedui zend anderen werk. Nu al moeten bedrijven werkne mers ontslaan, aldus KBN. Jeugdtrainer betaalde pupillen voor SM-seks zevenaar «gpd De jeugdtrainer van Tafelten nisvereniging Zevenaar is ont slagen omdat hij zich tegen be taling heeft laten vastbinden, schoppen en slaan. De man raakte daar seksueel opgewon den van. De betrokken jeugd leden zijn tussen de veertien en achttien jaar oud. De afdeling Oost-Gelderland en de Lichtenvoordse tafelten nisvereniging Litac, waar de man ook jeugdteams traint, moeten zich nog beraden over de zaak. „Deze man heeft din gen gedaan die wij als bestuur niet konden verantwoorden voor de jeugdleden en de ou ders", is alles dat voorzitter Seegers van de Zevenaarse ver eniging kwijt wil. Hij bena drukt dat niet is gebleken dat de jeugdtrainer ontucht met jeugdleden heeft gepleegd. den haag anp cern de 36-urige werkweek in voeren voor een groot deel van het personeel. Hoewel de expe rimenten redelijk positief wa ren, besloot AKZO-Nobel zon der overleg met de bonden de werknemers individueel de keu ze te geven tussen een kortere werkweek en een loonsverho ging. Volgens Kok brengt het bedrijf de bonden 'in een haast onmogelijke positie'. Kok vindt dat AKZO-Nobel op die manier voortgaande loon matiging bedreigt. Minister Melkert van sociale zaken zal de kwestie daarom in het voor jaarsoverleg aan de orde stellen. Premier Kok is 'buitengewoon bezorgd' over het feit dat 'een aantal grote ondernemingen dwars door CAO-afspraken heenfietst en eenzijdig een ein de maakt aan de arbeidstijdver korting'. Kok doelde met die uitspra ken gisteren na afloop van het kabinetsberaad op de situatie bij AKZO-Nobel. Daar werd en kele jaren geleden een CAO af gesloten, waarin experimenten werden overeengekomen met een flexibele kortere werkweek. Bij succes zou het chemiecon- pa? HlliM Hlll l Tijdloze modellen van Jori staan hoog aangeschreven bij liefhebbers van individueel zitcomfort. Jori levert hoog staande kwaliteit en houdt rekening met specifieke wensen. Fauteuils zijn met hoge of lage rug leverbaar en de banken jR-2000 sofa high 156 in diverse breedtematen! Bestelt u nu één van de hier afgebeelde modellen in Jori- bekleding, dan geeft Van Til u tijdelijk 15% korting! den haag achille prick De eerste dag na de fatale brand stond er slechts één geel narcis je voor de deur. Later woensdagavond kwamen er nog een bosje bloemen en een paar losse tulpen bij. Inmid dels weet heel Nederland dat zes mensen uit een Turks ge zin in de Haagse Schilderswijk om het leven zijn gekomen in een hevige vuurzee. Nu ligt de stoep vol met grote bloemstuk ken en kransen. Honderden mensen staan donderdag voor de dichtge spijkerde deur met huisnum mer 103. Onmacht, woede, verdriet en ongeloof. Welke barbaar kan zoiets doen? Vele handen gaan de lucht in: waar om heeft Hij dit laten gebeu ren? Niemand heeft antwoor den. De vergelijking met de af schuwelijke aanslag van een aantal jaren geleden in de Duitse stad Solingen is snel ge maakt. Ook daar kwamen zes Turkse mensen om het leven bij een aangestoken brand. Verder gaat de vergelijking - voorlopig- mank. In Solingen was het een racistische aanslag door neonazi's. Bij deze brand is nog niet één aanwijzing naar buiten gekomen over racisti sche motieven. Voorlopig meldt de Haagse officier van justitie Horstink dat de aanwij zingen die op brandstichting duiden, puur en alleen geba seerd zijn op bevindingen uit het technisch sporenonder zoek. Op de stoep bij het huis in de Frans Halsstraat staan fami- Massale belangstelling voor het zwartgeblakerde pand in de Haagse Frans Halsstraat. lieleden van het getroffen ge zin, politici, vertegenwoordi gers van bewonersorganisaties en Schilderswijkers. De imam heeft bloemen neergelegd en is in gebed verzonken. Iedereen bidt mee. Er volgen meer bloe men. Even later roept de imam iedereen op om naar huis te gaan en dat vooral rustig te doen. In de straten rondom is het een drukte van auto's en voetvolk. De mensen lopen af en aan. Ahmet Daskapan, directeur van de Regionale Steunfunctie Allochtonen (RSA), is blij met de opkomst. Het RSA is de or ganisator van de bloemlegging. „Het is inderdaad mooi dat hier zoveel mensen aanwezig zijn. Dat heeft deze familie ook nodig. Dit kan niemand alleen dragen". Daskapan waar schuwt voor speculaties. „Ik weet niet of dit een racisüsche achtergrond heeft. Niemand weet dat nog. We weten amper dat het om brandstichting gaat. Laten we kalm blijven en ons geen gekke dingen in ons hoofd halen. Daar wil ik me voorlopig ook nog helemaal niet mee bezig houden. Het gaat nu om het rouwproces. Rust en verwerking". Martin de Goede en vele an deren hebben gisteren vanuit bewonersorganisatie De Hoef- eiser geen moment stilgezeten. Vanaf de Abraham van Beye- renstraat vertrekt vanavond uur de 'Tocht van verdriet en wanhoop door de Schilders wijk'. „Wij hebben op een be paald moment de deur van ons pand aan de Hoefkade dichtgedaan. Het was een ko men en gaan van mensen. Ie dereen in dè wijl^ lijkt bezig met deze ramp. En zo hoort het ook. Wij moeten één blok vormen. Alle nationaliteiten ieen zin in een omelet in haag Dierenrechtenorganisatie Peta wenst kip en ei vooral istige paasdagen. Met een aantal confronterende posters pro- iert de groepering de verkoop van eieren te drukken. Vijf van tien eieren zijn besmet met salmonella. Zin in een omelet, zo idt devraag op een van de posters waarvan er duizend door ac- risten in de drie grote steden zijn verspreid. Peta (People for ie Ethical Treatment of Animals) beroept zich op onderzoek in de Consumenentbond en de Keuringsdienst van Waren. De ganisatie heeft een telefoonummer ingesteld waarop belang- ellenden eivrije recepten kunnen krijgen: 070- 3563130. irootstc XTC-vangst ooit in Zeeland rneuzen De Zeeuwse politie heeft deze week in de auto van in 44-jarige inwoner van Axel 60.000 XTC-pillen aangetroffen et een straatwaarde van ongeveer een miljoen gulden. Het is grootste XTC-vangst die ooit in Zeeland is gedaan. Na infor- ïatie van de Regionale Criminele Inlichtingendienst van de po- de in Zeeland werd de Axelaar dinsdagavond in Koewacht in Ijn auto aangehouden. De politie sluit niet uit dat de zaak tot leer aanhoudingen leidt. •ijzen voor begraafplaatsen en haag Zes begraafplaatsen die gedenkplaatsen voor gecre- teerden hebben ingericht, krijgen als beloning voor hun creati- teit volgende week een prijs van de Koninklijke Vereniging lor Facultatieve Crematie. De vereniging beloont de kerkhoven mdat op veel plaatsen geen ruimten zijn om gecremeerden te jrdenken. De vereniging reikt eerste prijzen uit aan De Car- lelhof in Weesp, de Wester begraafplaats in Eindhoven en be- aafplaats Austerlitz. Tweede prijzen zijn er voor De Bieberg in reda, de begraafplaats in Almelo en de Norelbos in Epe. De tro- eën bestaan uit geld en een 'urnament'. kerkstraf voor taxichauffeur 10ningenEen 22-jarige taxichauffeur uit Groningen heeft gis- [ren een werkstraf en vier maanden voorwaardelijk gekregen mdat hij op 1 december op een kruising een 18-jarige fietster inreed die bezig was over te steken. Zij sloeg tegen de voorruit in de taxi en werd een aantal meters meegesleurd. Ze bezweek iezelfde avond aan haar verwondingen. Het in donkere kleding (hulde slachtoffer reed op een onverlichte fiets waarvan de zij- (Qectoren door verfklodders niet zichtbaar waren. De chauffeur itkent, zoals getuigen hebben verklaard, dat hij veel te hard iu hebben gereden. De rechtbank achtte de man ook schuldig in een aanrijding in februari van dit jaar. Op een voorrangs- uising gaf hij toen een andere automobilist voorrang, maar gaf lama opzettelijk gas en reed hem in de flank. Iverslagkraan ramt tien schepen andam In de Thomashaven in Zaandam heeft een op drift ge- akte drijvende bok gisteen aanzienlijke schade veroorzaakt in tien binnenvaartschepen. Door de harde wind braken de ossen waarmee de overslagkraan lag afgemeerd, waarna het :vaarte zijn eigen weg door de haven zocht en de schepen ram- De tien schepen in de Thomashaven werden door de kraan de verdrukking gebracht en tegen de kade geperst. CAO-coördinator De Waal van FNV dreigde op te stappen In de top van de vakcentrale FNV heeft zich de laatste maanden een machtsstrijd afgespeeld tussen Ella Voge laar en CAO-coördinator Lodewijk de Waal. Vogelaar gooide als eerste de handdoek in de ring. Tegelijk met voorzitter Stekelenburg stapte ze daarom op, hoewel ze lange tijd de voornaamste kandidaat was om hem op te volgen. vandaag haar lezing van de ge beurtenissen. Volgens haar liet In een vraaggesprek met het De Waal weten dat hij niet dagblad Trouw geeft Vogelaar wenste te dienen onder Voge laar als voorzitter, maar floot niemand in de FNV-top hem daarna terug. Zijzelf had geen zin in krachtpatserij om het voorzitterschap in ouderwetse macho-stijl. Ze verwijt de top van de FNV onduidelijkheid over haar kan didatuur. Enerzijds werd het 'signaal' uitgezonden dat het wel mooi en modem zou zijn dat eindelijk een vrouw voorzit ter zou worden van de FNV, de eerste in de honderdjarige ge schiedenis van de vakbeweging. Maar vervolgens werd daar niet consequent naar toe gewerkt, zodat haar positie vaag bleef. Lodewijk de Waal zond ook een dubbel signaal uit. Hij ver klaarde enerzijds geen ambitie te hebben voorzitter te worden. „Het was natuurlijk ook wel po litiek correct om het vrouwelijke voorzitterschap te steunen", al dus Vogelaar. Maar in zijn ge drag was De Waal wel ambi tieus. Zijn werkelijke opvatting kwam aan het licht toen hij dui delijk maakte, dat hij niet 'on der Vogelaar' zou kunnen wer ken. Vogelaar vroeg zich op haar beurt af, waarom het om gekeerde dan wél het geval zou zijn. Ella Vogelaar trok zelf haar conclusies. Ze had de vuile was niet buiten willen hangen, maar zag zich daartoe gedwongen om te voorkomen dat weer wordt gezegd: 'Vrouwen willen niet'. Bovendien gingen na haar ver trek verhalen de ronde over haar niet-functioneren als vicek-voorzitter. Die geruchten slaan nergens op, zegt ze in Trouw. De waarheid is volgens Vogelaar dat vrouwen best wil len, maar niet volgens de spel regels uit de mannenwereld. „Op deze mnaier doe ik het niet. Ik ben vreselijk loyaal aan de vakbeweging, maar er is een grens". Strengere WW veel werk voor FNV-advocaten amsterdam anp De verscherpte WW-regels djp in augustus vorig jaar zijn inge voerd, hebben de rechtskundige dienst van de FNV veel extra werk bezorgd. De advocaten waren succesvol, want volgens het jaarverslag wonnen ze bijna elke zaak en kreeg de betrokke ne alsnog een WW-uitkering. De nieuwe regels houden in dat een werkgever en een werk nemer niet langer onderling een afspraak mogen maken over ontslag en toch gebruik maken van de WW. In het verleden kwam het vaak voor dat bij re organisaties oudere werkne mers vrijwillig het bedrijf verlie ten in ruil voor een aanvulling op de WW. In de nieuwe regels geldt dat als vrijwillig ontslag en krijgt de betrokken werknemer geen uitkering. Zoals al 'eerder voorspeld, voeren mensen volgens nu to neelstukjes op voor de rechter. Ze doen alsof ze het met het ontslag niet eens zijn, terwijl ze achter de schermen allang een regeling hebben getroffen met de werkgever. tusland wil voorlopig geen zuivel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3