3 Alfa's 145 en 146 nu helemaal bij de tijd HYunoni Hyundai komt met mime 'vijfklapper' BMW introduceert nu ook huisselectie voor motorfietsen Racen met standaardmotoren wordt steeds populairder DAIHATSU MULDER-LEIDERDORP Weg en wiel Daihatsu rekent op nieuwe mode VRIJDAG 28 MAART 1997 cfyix jtvmc* AUTO RIALTO 4f Weversbaan 12 Leiderdorp. Tel. 071-5.417.493 Zaagmolenweg 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel. 0172-43.83. Porsche Boxster ook uit Finland Over de eerste zes maanden van het lopende boekjaar (vanaf 1 augustus 1996) heeft Porsche ruim driemaal zoveel verdiend als een jaar eerder, bij een 20 procent hogere omzet en een productie-aantal dat een kwart hoger lag. Dat komt natuurlijk vooral op conto van de afgelo pen najaar verschenen Boxster. De vraag naar deze nieuwe sportwagen is zo groot dat Por sche de productie uitbreidt. Niet in eigen huis, maar bij het Finse Valmet Automotive, dat vanaf komend najaar ruim 5.000 Boxsters per jaar zal gaan maken. Eerder werd Valmet in geschakeld om de Saab 900 Ca- brio en de Opel Calibra te ma ken, vorig jaar begon men te vens de exportmodellen voor Lada te bouwen. Op het mo ment is Valmet ook nog samen met Opel in de slag om Opel- modellen in Lada's Russische fabriek te Togliatti te mogen bouwen. In de autowereld heeft ieder zichzelf respecterend merk een eigen keurkorps uitgelezen 'tweedehandjes' uit eigen gele ding. De kunst is vervolgens om dat potentiële klanten duidelijk te maken met lokkende slogans. BMW heeft het bij voorbeeld sinds 1991 over een 'huisselec tievan gebruikte automobielen die zo goed als nieuw zijn. Voor motoren was van dergelij ke selecties nog geen sprake. Die stonden dus gewoon op een hoop in de showroom van de dealer. Rijp en groen door el kaar, oud naast nieuw. Daarin is verandering gekomen nu BMW sinds kort ook een 'huisselectie' voor motorfietsen kent. Om tot die 'eredivisie' te kunnen pro moveren moeten de kentekens van de tweewielers afgegeven zijn door BMW Nederland. Bo vendien mogen de motoren niet ouder zijn dan vijfjaar. In die periode mag er maximaal 60.000 kilometer mee gereden zijn. Bovendien moeten de BMW's aan de hand van een ge- detaileerd keuringsrapport zo wel optisch als technisch per fect bevonden worden. Nieuw is ook de BMW Service Card voor motorfietsen. Die wordt automatisch verstrekt aan mensen die na 1 januari 1997 een nieuwe BMW gekocht hebben. De kaart biedt het jaar na aankoop uitgebreide service bij pech onderweg in Nederland en Europa. Wie het overkomt weet zich verzekerd van een uit gebreid pakket hulpverlenings maatregelen waarop een beroep kan worden gedaan. Gegadigden voor de nieuwe K1200RS moeten nog even ge duld hebben. Dat 130 pk sterke model staat eind deze maand voor 34.950 gulden in de winkel. Inclusief ABS, katalysatoren 'er- gonomiepakket'. Eveneens bij de prijs inbegrepen is het predi kaat 'Europese Motorfiets van het jaar 1997'. Een internationa lejury bestaande uit gezagheb bende journalisten en hoofde- HET NIEUWE WERELDMERK GEENJAAR Leiden, Hallenweg 2 naast Groenoordhallen, tel. 071 - 5225575 Wegraces waaraan wordt deel genomen op standaard uitge voerde motoren winnen sterk aan populariteit. Dat bleek bij voorbeeld tijdens de vorig jaar geintroduceerde MuZ Skor- pioncup die een regelrecht schot in de roos werd. De Skor- pioncup bood niet alleen de mogelijkheid goedkoop te ra cen. maar bleek tevens een kweekvijver voor nieuw wegra cetalent. Dat riep dus om een vervolg, dat er dit jaar ook daad werkelijk komt. Voor liefhebbers van MuZ is daarbij nog meer goed nieuws te melden. De overname van MuZ door het Maleisische Hong Leong-concem leidde niet al leen tot een hervatting van de productie, maar tevens tot een blijvende prijsverlaging van 1.500 gulden voor de MuZ Skor- pion Sport en de MuZ Traveller. Behalve MuZ Skorpions zullen dit jaar ook motoren vah het ty- □AIHATBU DEALER VOOR GROOT LEIDEN, KATWIJK, NOORDWIJK, E.O. f WEVERSBAAN 10 TELNR. 071 -5894200 'C/ Meer fabrieksbezoeken Triumph Triumph-importeur Greenib uit Warmond biedt bezitters van een Triumph (en andere moto ren) opnieuw de mogelijkheid een bezoek te brengen aan de geboorteplaats van hun twee- wieler bij Triumph Ltd in Hinckley in de Britse Midlands. Met het oog daarop heeft de importeur dertien bezoeksda- gen gereserveerd bij de fabriek. Rond deze publieksbezoeken is in samenwerking met Buro Bri tain zowel een drie- als een vijfdaags motorarrangement sa mengesteld. Voor een bedrag van 435 gulden per persoon kunnen belangstellenden tot 1 juni intekenen voor het vijf da gen durende verblijf. Na 1 juni wordt de tripduur ingekort tot drie dagen en de prijs verlaagd tot 314 gulden per persoon. Tij dens het verblijf in Engeland overnachten deelnemers in het Sketchley Grange Hotel in Bur- bage op basis van logies en Brits ontbijt. Het verlengen van de verblijfsduur behoort tot de mo gelijkheden. Meer informatie: tel. 020 6253 356 of 071 3019 292. REDACTIE PETER LODEWllt De begrippen sportiviteit en boxermotorz\]n lange tijd onlosmakelijk verbon den geweest met het Itali aanse merk Alfa Romeo. Met die sportiviteit zit het nog wel snor, maar de boxermotor behoort sinds kort tot het verleden. Wie herinnert zich niet de Alfa- sud met zijn kenmerkende boxergeluid en voortreffelijke wegligging, maar ook zijn roest- gevoeligheid. Toch hield de Sud het nog elf jaar uit, waarna de Alfa 33 op het toneel verscheen. De boxermotoren gingen ver volgens over van de 33 naar zijn twee opvolgers, de Alfa's 145 en 146. Maar bij hun verschijnen in '94 en '95 was al duidelijk dat de boxers het niet lang meer zouden maken. Het verdwijnen van de 'roffe laars' (twee miljoen exemplaren in 24 jaar) is het directe gevolg van de overname (lees: redding) van Alfa Romeo door Fiat in 1986. Vanaf die tijd worden pro ductie en ontwikkeling van moeder Fiat en haar dochters Alfa Romeo en Lancia steeds meer op elkaar afgestemd. Dat uitwisseling daar deel van uit maakt, blijkt wel uit de nieuwe motorenfabriek die Fiat Auto in Pratola Serra in de buurt van Napels heeft neergezet. Daaruit komen niet alleen ultramoder ne motoren voor het moeder concern rollen, maar tevens De Alfa 146 heeft, net als zijn broertje 145, motorisch veel meer te bieden dan voorheen. voor Alfa Romeo en Lancia. Vooral voor de 'motormuizen' van Alfa Romeo was dit even slikken, want dit betekende on herroepelijk het einde van de geliefde boxermotor. Maar ook achterwielaandrijving heeft het veld moeten ruimen. Dus alle motoren in Fiats, Alfa's en Lancia's zijn nu gelijk? Ia en nee. Hoewel het 'ja' duidelijk de boventoon voert, kunnen de technici van Lancia en Alfa Ro meo door subtiele wijzigingen de machines toch een eigen ka rakter meegeven. Om betere, schonere, zuinigere en tegelijkertijd betere presta ties te kunnen bewerkstelligen introduceerde Alfa Romeo, ja ren geleden alweer, motoren met twee(ling) bougies. Met an dere woorden: twee bougies in plaats van één per cilinder. Aan dit principe, Twin Spark ge doopt, heeft Alfa Romeo vast mogen houden. In de nieuwe generatie 145/146, die nu te koop is, zijn alle boxers vervangen door Twin Sparks. De échte Alfisti zullen het kenmerkende roffelende ge luid zeker missen. Maar de nieuwe 16-kleppers stellen daar een onmiskenbaar sportief en levendig geluid tegenover dat rijders met een sportieve in borst zeker zal bekoren. Alleen is dat geluid veel minder na drukkelijk aanwezig dan voor heen. Veel belangrijker is dat de Twin foto alfa romeo Sparks qua prestaties veel meer te bieden hebben dan hun voorgangers. Zelfs de kleinste motor, de 1.4 liter (103 pk), zorgt voor een vlot karakter. Vooral daardoor zijn beide Alfa's heerlijke en bovendien fraaie auto's om in te rijden. Hun wegligging is zonder meer imponerend te noemen. Lof verdient ook de versnellingsbak, die soepel schakelt. De kenners weten dat dit wel eens anders is geweest. Voor beide Alfa's geldt dat hun voorwielen naar keuze ook nog kunnen worden aangedreven door een 1.6 (120 pk), een 1.8 (140 pk) en een 2.0 liter (150 pk Twin Spark-motor. Voor de ki lometervreters is er de snelle, maar relatief zuinige 2.0 liter 4- cilinder turbodieselmotor (90 pk) die in 12 seconden de 100 km/u kan bereiken en een top heeft van 178 km/u. Op een aantal kleine verbeterin gen na (een beter functioneren ventilatiesysteem) en nieuwe dessins voor de bekledingsstof- fen, is er in wezen aan de Alfa' verder niets veranderd. Dat hoefde ook niet, want de 145 ei de 146 zien er gewoon goed uit Gebleven is ook de voortreffelij ke instap en de zee aan ruimte waarover de bijrijder beschikt. Dat komt doordat het dash boardkastje ver naar voren is geplaatst zodat het onmogelijk is de knieën daaraan te stoten Maar ook de achterpassagiers zijn niet slecht af, al zit men in de 146 achterin toch iets beter dan in de 145. Al klinkt de naam Alfa Romeo nog altijd zeer exclusief, de wa gens zijn toch relatief goed koop. De eenvoudigste 145 moet bij voorbeeld 29.600 gul den opleveren en de goedkoop ste 146 wisselt voor 31.400 gul denvan eigenaar. Tot de stan daarduitrustingvan beide Alfa behoren onder meer een elek tronische startblokkering, stuu bekrachtiging, in hoogte verste baar stuurwiel, derde remlicht, getint glas en een wiswas-insta latie op de achterruit. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Ki pe Suzuki GS 500 E en GS 500 Challenge elkaar in een stan- daardraceklasse te lijf gaan. de Suzuki GS 500 Challenge. De klasse wordt toegevoegd aan de KNMV Zomeravondcompetitie die verreden wordt op het cir cuit van Zandvoort. Deelname staat open voor alle sinds 1989 geïmporteerde modellen. Ook kan voor 7.799 een kenteken- loze maar volledig beplate nieu we Suzuki GS 500 worden aan geschaft. Deelnemers moeten in het bezit zijn van een KNMV- districtslicentie. Ze betalen een eenmalig inschrijfgeld van 75 gulden. Daarna wordt voor ie dere verreden wedstrijd 90 gul den in rekening gebracht. De eerste van een reeks van zeven wedstrijden zal verreden wor den op zaterdag 12 april op het circuit van Zandvoort. Voor meer informatie over de Suzuki Challenge: tel. 071 3415 892. Op 1 mei start de voorverkoop van een nieuwe Hyundai, codenaam H-l, die in september tegelijk als bestel- en ruimtewa gen op de markt komt. Importeur Greenib noemt het een 'vijfklapper' want er komen liefst twee personenauto-varianten en drie versies als bedrijfswagen. Ongetwijfeld voor een lage prijs zoals we van Hyundai gewend zijn, met extra scherpe introductieprijzen zolang de auto's nog niet leverbaar zijn. Het is overigens gemakkelijk te zien waar Hyundai zijn vijfklapper zo gauw vandaan tovert: het is namelijk een aangepaste versie van de Mitsubishi Space Gear annex L 400, die in Korea een geslaagdere neus kreeg aangemeten. De genoemde Mitsubishi blinkt niet uit door een verfijnd weggedrag, het is dus nog de vraag of Hyundai ook daar iets beters van heeft weten te maken. Als H 200 bestelwagen zonder zijruiten zal de nieuwe Hyundai met standaard of een 27 centimeter verlengde wielbasis geboden worden, en in een dubbel-cabine uitvoe ring. Als personenauto verschijnen de Satel lite en de eenvoudigere Family Van. Eerst genoemde biedt plaats aan zeven personen, met tweemaal twee stoelen en een driezits bank, bij de Family Van ontbreken de twee stoelen achterin, en staat de bank een rij verder naar voren, met erachter een massa laadruimte onder een afdekhoes. Technisch zijn alle genoemde varianten ge lijk. Ze hebben onder meer onafhankelijke voorwielvering met dubbele draagarmen en een starre achteras met schroefveren en vijf geleide-armen, behalve het verlengde mo del (met simpele bladveren achter). Verder is er keus uit een 2.4 liter benzinemotor (114 pk) en een 2.5 liter turbodiesel (80 pk), bij de benzinemotor kan een 4-traps auto maat in plaats van de standaard 5-bak be steld worden. De motoren zijn nieuw voor Hyundai en komen ook van Mitsubishi. Tot nu toe scoort Hyundai aardig met de H 100 bestelwagen bij particulieren die voor weinig geld veel ruimte willen hebben en om uiterlijk vertoon weinig geven. De waar schijnlijk duurdere H 200 Satellite moet klanten trekken die van een ruimtewagen wel enige beschaving en elegantie verlan gen. Deze luxe versie is standaard onder meer voorzien van stuurbekrachtiging, ge tint glas, centrale vergrendeling, startblok kering en elektrisch te bedienen voorpor tierramen. Een anti-blokkeerremsyteem is als extra leverbaar. Klassiek vervoer Tot en met 31 maart vormt de Prins Bernhardhoeve in Zuidla ren het decor voor de zevende Nationale Oldtimer Manifesta tie. Liefhebbers van klassieke vervoermiddelen kunnen zich in het paasweekeinde vergapen aan een omvangrijke verzame ling auto's, motoren, vrachtwa gens, tractoren, fietsen etc. Het evenement is vandaag toegan kelijk tot 22 uur, morgen van 10 tot 22 uur en op beide paasda gen van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 15 gulden, kinderen van 6 tot 12 jaar betalen 5. Fietsverlichting is de laatste jaren stukken beter en betrouwbaarder geworden, foto archief De campagne 'Fiets als een vorst, fiets verlicht', in de win ter van !95-'96, heeft er niet toe geleid dat meer fietsers in het donker met licht rijden. Dat heeft de Fietsersbond ENFB, initiatiefnemer van de actie, de afgelopen winter kunnen con stateren. Nog steeds rijden de meeste fietsers 's avonds zonder verlichting. Het enige positieve dat de actie heeft opgeleverd is volgens de bond dat de fietsers zo onder hand wel weten welke soort ver lichting betrouwbaar is en wat ze moeten aanschaffen, als ze het geld ervoor over zouden hebben. Met de campagne hoopte de ENFB het aantal verkeersslacht offers onder fietsers omlaag te brengen. Het was mogelijk om op de plaatsen waar de actie werd gehouden de verlichting te laten repareren of nieuwe spul len te kopen. De stichting Wetenschappelijk Onderzoek Fietsveiligheid laat weten dat 51 procent van de fietsers in het donker zonder verlichting rijdt. Acht jaar gele den was dat nog 65 procent. Het onderzoek is verricht in Den Haag, Hilversum, Amster dam en Hoorn. In de hoofdstad is de situatie het belabberdst. Daar rijdt slechts 27 procent van de fietsers met licht op. De uitkomsten zijn opmerkelijk, omdat in die acht jaar de fiets verlichting stukken beter en be trouwbaarder is geworden. Witte reflector Veilig Verkeer Nederland ge looft niet dat fietsers ooit nog Campagne rond fietsverlichting helpt nauwelijks het licht zien en overgaan tot montage van een deugdelijke koplamp en achterlicht. De or ganisatie pleit daarom voor vei plichte invoering van een witte reflector aan de voorkant van fiets. De rode aan de achterzijl behoort er volgens de wet al o[ te zitten. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft toe gezegd een onderzoek in te ste len naar het praktisch nut van de witte reflector. Compromis De bezwaren tegen fietsverlich ting zijn bekend. Een dynamo trapt zwaar en batterijen lopen snel leeg. De firma Busch Muller zoekt het daarom in ee compromis tussen dynamo en batterij. Koplamp en achterliet zijn voorzien van LED-lampjes die met heel weinig stroom to< fel kunnen branden. Een inge bouwde condensator houdt de opgewekte stroom vast. Bij hei begin van de rit gaat de dynan aan. Na een paar minuten fiet sen is er al voor een half uur stroom beschikbaar en de dyn mo kan uit. De koplamp, type Lumotec-plus, kost 70 en het achterlicht, Toplight-plus, 60 Meer informatie bij Koch IGee- berg, tel. 036 5320 504. BLIK IN HET VERLEDEN 'Sports-utility' combineert diverse autotypes Het lapanse koperspubliek loopt nogal weg met aparte au totypes die opvallen in het ver keer. In Amerika zijn terreinwa gens, pickups en minibus-achti- ge auto's al lang gebruikelijk als particulier vervoermiddel. Een soort combinatie van dit alles heet 'sports-utility' en de ver wachting bij veel merken is nu dat deze 'nieuwe' vorm een we reldwijde mode wordt. Zij springen erop in tot in de kleine klasse, waar Daihatsu later dit jaar de auto zal brengen die als prototype MS-X97 op de auto show van Genève werd onthuld. Een 'sport-utility' kent de stoere uitstraling van een terreinauto, heeft meestal ook vierwielaan- drijving, maar tevens de luxe en het rijgedrag van een gewone personenauto, en veel ruimte als een ruimtewagen of station wagon. Van alles wat dus. Enorme aftrek vindt dit autoty pe in ons land nog niet. De nieuwe Daihatsu valt in opzet te vergelijken met de Suzuki X-90 en Toyota Funcruiser, die je be paald niet dagelijks op de weg ziet. Het helpt misschien dat de Daihatsu heel compact is, met 3,85 meter lengte kleiner en vast ook goedkoper dan de Funcrui ser, maar wel praktisch met vijf deuren en vier zitplaatsen, waar de Suzuki X-90 een soort 2-zits cabrio is. Voor de Nederlandse tak van Daihatsu zal de nieuweling hoe dan ook welkom zijn, als alter natief voor de ooit vrij populai re, kleine terreinwagen Feroza, die nu nauwelijks meer klanten trekt. De MS-X97, die volgens een Belgische krant de naam Terios krijgt, oogt lekker eigen wijs met zijn korte neusje, naar verhouding lange wielbasis en achterop tussen zij- en achter ruiten geplaatste lichten. Even als Toyota's Funcruiser heeft deze auto geen zwaar afzonder lijk chassis in terreinwagenstijl, maar een zelfdragende carros serie. Hij heeft vierwielaandrij- ving maar het is een permanent systeem zonder tussentrans- missie met lage overbrenging als in traditionele terreinauto's. Het is wel een beetje een auto naar lapanse mini-maat, met een beperkte breedte die forse Europese inzittenden wat pro blemen zal geven. Met vier in zittenden blijft slechts een stadsauto-bagageruimte over van 205 liter inhoud. Ook de aandrijving lijkt voor zo n soort auto bescheiden, namelijk de 84 pk sterke 1.3 liter uit de Dai hatsu Charade. Aan de andere kant bouwt Dai hatsu er ruimhartig standaard twee airbags is, hoewel afge wacht moet worden of dat nog zo is bij de versie die in het na jaar op de markt komt. Want de prijs zal in belangrijke mate be palen of deze Daihatsu een gat in de markt vult. Hij is uitzon derlijk, en als dat middenin de populairste prijsklasse tussen dertig- en veertigduizend gul den zou vallen zijn er zeker klanten te vinden die eens iets anders willen. Het besef dat grote, bezineslur- pende slagschepen niet meer van deze tijd zijn, begint nu ook in Amerika door te dringen. En dus zien fabrikanten zich genood zaakt om legendarische namen uit het verleden te schrappen. Ford bij voorbeeld heeft bekend gemaakt te gaan stoppen met de productie van de Thunderbird. Ook de Fords Probe en Aerostar en de aan de Thunderbird ver wante Mercury Cougar verdwij nen van het toneel. Met de Thunderbird schreef Ford 43 jaar geleden autohistorie, de aantrek kelijke tweezitter werd een sym bool van 'de Amerikaanse manier van leven'. Later groeide de T- bird uit tot een echte Amerikaan se slee van royale afmetingen. Ford meldt overigens dat de naam Thunderbird in de toe komst mogelijk zal terugkeren, maar dan 'in een andere vorm'. Hoewel daarover nog geen be slissingen zijn genomen, denkt Ford aan een kleine, sportieve auto zoals de T-bird in '54 ook begon. Op de foto een T-bird uit g, 1957 met plastic hardtop met daarin aangebracht zogeheten 'portholes', een vergeefse pogin lia; om de dode hoeken bij het ach teruitrijden te verminderen foto peter lodfwüllü, -bil Ba: hei

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20