Onderwijzers overbelast \y vmwW:... /«yGN ft opheft Ruzie over Lenin Bestrijding dierziekten werkt mogelijk averecht Feiten &Meningen Tories blijft geen ramp bespaard VRIJDAG 28 MAART 1997 OPINIE De Britse premier Major viert morgen zijn 53ste verjaardag. Tegen die tijd hoopt hij verlost te zijn van weer een overspelige par tijgenoot. Major hield het gisteren met 'Ik denk dat meneer Merchant iets uit te leg gen heeft' nog netjes. Maar vice-premier Heseltine vond dat de Tory-kandidaat de partij te kijk had gezet en zich zo snel mo gelijk moet realiseren wat de gevolgen die nen te zijn. De 46-jarige Merchant was gisteren in schandaalkrant Sun te bewonderen in inni ge pose op een bankje in een openbaar park met een zeer geminirokte dame die de stemgerechtigde leeftijd nog niet heeft be reikt. Volgens de 17-jarige Anna Cox was Merchant zo verzot op haar, dat hij zich op datzelfde bankje liet bevredigen. Ook vertel de ze de Sun, die haar sappige verhaal ook op video heeft laten vastleggen, dat Mer chant bijzonder had genoten van sex-ses- sies waarbij zij hem met haar nylons aan het bed vastbond. Het wordt niet uitgesloten geacht dat Mer chant een hapklare blonde brok kreeg toe geschoven in de verwachting dat een schandaal niet zou uitblijven. De rechtse Sun is berucht om zijn 'onderzoeksjournali- tiek' en heeft recentelijk de Conservatieven in de steek gelaten om het Nieuwe Labour aan te prijzen. Cox bekende in de Sun op oudere mannen te vallen, een voorkeur die ze als animeer- meisje in een Londense sexclub tegen beta ling in praktijk brengt. Ze was naar de Sun gestapt omdat ze zich door Merchant be- drogen voelde. De 'bedrieger' kuste gisteren voor een in derhaast ontboden legertje fotografen lief devol zijn echtgenote waarbij hij een houding aannam die veel overeenkomst vertoont met de Sunfoto's in het park. Vol gens de voormalige journalist Merchant was Anna slechts een 'dierbare vriendin', die zich vorig jaar bij zijn Lagerhuisstaf had aangemeld. Van een sexuele relatie was geen sprake; ze had hem slechts geholpen met verkiezingspamfletjes in brievenbussen te doen, verzekerde hij. De woedende partijtop heeft daar echter geen boodschap aan. In plaats van publici teit over alle prachtige Tory-plannen voor een nog welvarender Verenigd Koninkrijk, melden de krantenkoppen iedere dag weer een Conservatief die vanwege inhaligheid, dronkenschap of geilheid de partij in dis krediet brengt. Drie Tories hebben zich de ze week al uit de verkiezingsarena terugge trokken, onder wie een parlementslid dat in New York onder invloed van sterke drank een aanrijding veroorzaakte. Merchant in cluis zijn er nog eens drie die onder zware druk staan om hun politieke carrière zo snel mogelijk te beëindigen. „Het is bedroevend dat schandalen de aan dacht afleiden van de zaken waar het in de ze campagne om moet gaan, die écht be langrijk voor het land zijn", treurde minis ter van financiën Kenneth Clarke op een persconferentie. Om zijn verklaring dat van de Tories bekend is dat ze de hoogste nor men en waarden in het politieke leven praktiseren, werd nog net niet gelachen. Gemeesmuild werd er wel door de kiezers in Beckenham, Kent, Mer chants kiesdis trict. Die kregen enkele dagen geleden nog pamfletten in de bus waarop de kandidaat en echtgenote de John Major. foto»epa waarden van het gelukkige gezin uitdragen op een familieportretje met de twee jonge kinderen op schoot. Labour schroomde niet om zout in de won de te wrijven. „Major zal nu eindelijk eens leiderschap moeten tonen en korte metten maken met Tories die ongeschikt zijn om hun partij in parlement of regering te verte genwoordigen", aldus schaduwminister van financiën Brown. Tory Michael Dobbs, voormalig vice-voor zitter en schrijver van politieke fictie waarin zijn partijgenoten geen zee te hoog gaat om de macht te behouden, wrong zich in alle bochten om de schade te beperken. Labour gebruikt het schandaal voor aanvallen op Major die moeten verhullen dat die partij beducht is voor een tv-debat tussen Blair en de premier-lijsttrekker, zei hij. De onderhandelingen over de organisatie van het debat tussen Dobbs en Blairs naaste adviseur en 'mannetjesmaker' Peter Man- delson zijn opgeschort. Volgens Dobbs om dat Labour een discussie van hooguit een uur wil, waarbij de kandidaten elkaar niet mogen ondervragen. „Dat is geen debat, maar een moeras van soundbites", aldus Dobbs. Maar woordvoerders van BBC en het commerciële ITV verwachten dat het debat er ondanks alle heisa tussen de hoofdrolspelers toch komt. Een complice rende factor is dat de Liberaal-Democraten en de Schotse Nationale Partij woedend hebben geprotesteerd tegen het voornemen om er een onderonsje tussen Blair en Major van te maken. De SNP ging zelfs zover om de rechter in te schakelen, maar werd in het ongelijk gesteld. LONDEN HANS GELEIJNSE Kinderen met een handicap kunnen volgend jaar een plekje opeisen in de 'gewone' basis school. Ze voegen zich bij de kinderen met leer- en gedragsmoeilijkheden die al enige tijd op deze school zitten. Twee veranderingen in het basisonderwijs, dat de laatste jaren toch al het nodige voor de kiezen heeft gekregen. Het is de vraag of scholen en leerkrachten wel voldoende zijn uitgerust op de razendsnelle en ingrijpende vernieuwingen die tot 'Onderwijs Op Maat' moeten leiden. Vorige week ging de Tweede Kamer akkoord met het plan om het voor kinderen met een handicap mogelijk te maken naar de school 'op de hoek' te gaan. Als de ouders willen, kan straks een gehandicapt kind worden aangemeld bij een 'ge wone' basisschool. Het kind krijgt dan, zoals het in het on- derwijsjargon al wordt ge noemd, een 'rugzakje' met geld, dat anders zou worden gespen deerd aan het onderwijs op een speciale school, die vaak ver van huis is. Daarmee kunnen voorzienin gen op de school om de hoek worden getroffen zoals het slechten van drempels, het bou wen van een aangepast toilet of het inhuren van speciale hulp en het inwinnen advies bij de huidige scholen voor speciaal onderwijs. Die mogen zich de komende jaren omvormen tot expertisecentra. Op die manier moet er een einde komen aan de situatie dat kinderen van soms tweeënhalf jaar oud ein deloos in bussen zitten om maar onderwijs te kunnen vol gen. De 'gewone' basisschool moet straks met een goed verhaal op de proppen komen om een der gelijk kind te weigeren, want anders komt de rechter eraan te pas om het gevecht tussen de school en de ouders te beslech ten. Overigens moet een school die een kind met handicap aan neemt, wel in een plan aange ven hoe het bewuste kind kan worden geholpen. Het ministe rie van onderwijs wil daarmee voorkomen dat na een of twee jaar wordt geconcludeerd dat het gehandicapte kind toch niet thuishoort op de school in de buurt waar ondertussen wel de nodige aanpassingen zijn ge daan. Deze kinderen komen in een school waar de leerkrachten nog steeds bezig zijn met po gingen om kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden niet langer buiten de boot te la ten vallen. Dat gebeurt in het kader van de actie 'Weer Samen naar School'. De leerkracht moet zich straks over al deze leerlingen ontfermen in een tijd waarin de eisen aan de scholen toch al steeds verder worden aangescherpt. Zo wordt al geruime tijd gesteg geld over de zogenoemde kern doelen. Daarin staat precies omschreven waaraan ieder kind aan het einde van de basis schooltijd moet voldoen. De leerkrachten hebben de schone taak om dat programma uit te voeren. En dat terwijl veel scho len sinds de invoering van de zogenoemde Londonormen (een financieringssysteem dat in 1985 is geïntroduceerd voor het basisonderwijs) moeten woekeren met de centen. Ze hebben soms simpelweg geen geld voor de aanschaf van een TOM JANSSEN r. nieuwe leermethode of voor de broodno dige computers waarop de onder wijzers leerlingen wegwijs moeten maken. Voor de gewone on derwijzers, die naast dat ene moeilijk le rende kind en het gehandicapte kind, nóg 32 slimme en minder slimme leer lingen in de klas hebben zitten, wordt het leven dan ook niet simpeler door de recente nieuwigheden met de wervende titel 'Onderwijs op Maat'. De eisen aan hun onderwijskun dige capaciteiten worden immers fors opgeschroefd. Het is de vraag of veel leerkrachten wel tegen een der gelijke klus zijn op gewassen. Vorige week bracht T. van Cappeleveen, in specteur voor spe ciaal onderwijs in Haarlem, tijdens een congres van de Onderwijsbonden CNV in Ede naar voren dat veel scholen on voldoende in staat zijn de pro blemen van leerlingen in te schatten. Laat staan dat ze een helder doel kunnen schetsen en kunnen aangeven hoe dat moet worden bereikt. Ten slotte moe ten ze ook nog vaststellen of het allemaal heeft gewerkt. „Scho len weten vaak geen pest van de kinderen", hield hij een zaal vol ongelovig kijkende leerkrachten voor. Nu kunnen kleinere klassen de leerkrachten wat meer lucht en ruimte gev.en om daar iets aan te doen. Niet alleen blijkt uit Amerikaanse en Nederlandse onderzoeken dat kinderen beter presteren in kleinere klassen, het is ook gemakkelijker om kinderen met leer- en gedrags problemen of handicaps op te nemen als de klas niet al te groot is. Op dit moment telt de gemiddelde Nederlandse schoolklas 27 leerlingen. Een kwart van alle anderhalf miljoen basisschoolleerlingen zit echter in klassen met meer dan dertig leerlingen. En groepen met meer dan 35 jonge leerlingen zijn bepaald geen uitzondering. Met dergelijke aantallen leerlin gen is het opnemen van leerlin gen die extra zorg nodig heb ben, een grote opgave. De commissie-Van Eijndhoven adviseerde eind vorig jaar de laagste klassen niet meer dan 25 leerlingen te laten tellen. In de hoogste klassen mogen niet meer dan 34 leerlingen zitten. Dergelijke maximumaantallen konden volgens Van Eijndhoven gemakkelijk worden vastgesteld. Dat laatste wil staatssecretaris Netelenbos echter niet. Welis waar heeft ze vorige week aan gekondigd voor het komende schooljaar 230 miljoen gulden extra beschikbaar te stellen om de klassen te verkleinen, maar het wordt aan de scholen over gelaten hoe ze het geld precies besteden. Het enige dat vast staat is dat het geld aan de eer ste vier leerjaren moet worden uitgegeven. Daardoor blijft voorlopig sprake van onzekerheid en onduide lijkheid over de groepsgrootte. Vooral voor de leerkrachten. Zij zien de leerlingen met handi caps de gewone basisschool binnenkomen, waarin eerder al steeds meer kinderen met leer- en gedragsproblemen plaatsna men. Tegelijkertijd worden de eisen aan het onderwijs verder opgeschroefd. 'Onderwijs op Maat' blijft een prachtig idee, maar te vrezen is, dat het voor veel scholen een maatje te groot zal blijken. ROZA VAN DER VEER Ruim 73 jaar na zijn dood houdt Lenin, de op richter van de Sovjet-Unie, de gemoederen nog steeds bezig. De grote strijdvraag is of de oude bolsjewiek mag blijven liggen in zijn mausoleum op het Rode Plein in Moskou, waar hij in 1924 ge balsemd is opgebaard. President Boris Jeltsin vindt dat Lenin eigenlijk maar moet verdwijnen. Een normale begrafenis volgens de christelijk-orthodoxe rituelen, bepleit te hij. Ook het hoofd van de Russische orthodoxe kerk, patriarch Aleksej de Tweede vindt dat dit 'droevige propagandistische communistische monument' dient te verdwijnen om elders in ge wijde grond zijn definitieve rust te vinden. Na de dood van Vladimir Iljits Oeljanov (Lenins eigenlijke naam) in 1924 wilde zijn weduwe Na- dezjda Kroepskaja dat hij volgens zijn laatste wens begraven zou worden in Sint Petersburg, naast zijn moeder en zuster. Maar de communis tische machthebbers negeerden dit verzoek en bouwden een pompeus mausoleum van rood marmer waar hun gebalsemde held tot in eeu wigheid zou rusten. Een gigantische staf wetenschappers zorgde er voor dat het stoffelijk overschot in prima staat bleef, hoewel hardnekkige geruchten willen dat er al lang een dubbelganger ligt. Volgens andere ge ruchten is het wel de echte Lenin, maar zijn zijn oren veel kleiner geworden door het vele afstof fen. Hoe het ook zij, in communistische tijden was hij het symbool van de nieuwe staat en tientallen miljoenen schuifelden langs zijn tombe. Na de ondergang van het communisme werd de verzor gingsstaf drastisch ingekrompen, het gardebatal jon afgemarcheerd en wierpen alleen nog onver beterlijke communisten en toeristen een blik in het duistere mausoleum. Er gaan steeds meer stemmen op om hem te ver wijderen, tot aanzwellende woede van de recht geaarde leninisten en trouwe communisten. Eind vorige week boog de Doema, het parlement zich al over een motie van de communisten waarin staat dat een herbegrafenis van Lenin 'een daad van vandalen' is die ten koste van alles moet wor den voorkomen. Die motie haalde het niet. „Handen af van Vladimir Iljits", riep daarna een emotionele communistische afgevaardigde. En hij voegde daaraan toe: „Als het mausoleum wordt vernietigd, zullen wij tegenmaatregelen moeten nemen en de bourgeois-monumenten vernielen". Deze week meldde zich Olga Oeljanova, een nicht van Lenin en volgens eigen zeggen het enig over gebleven familielid. „Ik zal mijn toestemming voor verwijdering niet geven", zei ze. „Zoiets kan gevolgen hebben die niemand kan voorzien of zich zelfs maar kan voorstellen", verklaarde ze. Joeri Izjoemov, hoofdredacteur van de commu nistische krant Glasnost, maakte bij die gelegen heid wel een hele gewaagde vergelijking. „Op 19 juni 1941 openden Sovjet-archeologen de graf tombe van Tamerlaan. Twee dagen later viel na- zi-Duitsland ons land aan", zei hij in een verwij zing naar de 14de-eeuwse Mongoolse veroveraar Tamerlaan. MOSKOU HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT Het gebalsemde lichaam van Lenin (of van zijn dubbelganger, met gekrompen oren) in zijn mausoleum op het Rode Plein. foto reuters peter Andrews Zorgwekkend gestuntel met pestvarkens en gekke koeien De bestrijding van de varkens pest deugt niet. Het is zelfs waarschijnlijk dat sommige maatregelen om de ziekte te be strijden eerder het tegenoverge stelde effect hebben. Ook na de ontdekking van BSE is gebleken dat de controle niet zo goed is als werd beweerd. Dierenartsen trekken met hun koffertjes van het ene naar het andere varkensbedrijf. KI-sta- tions exporteren berensperma terwijl er allang een vervoers- verbod geldt. Boeren slepen be smette varkens van hot naar her zonder dat te melden. Het ge rommel met de regels dat overigens door het ministerie van landbouw niet werd bestre den blijkt de bestrijding van de varkenspest ten zeerste te hebben bemoeilijkt. Maar nog zorgwekkender is dat de bestrij ding zelf aan alle kanten ram melt. De controle blijkt enorme gaten te vertonen. Dat is ook niet zo vreemd als men bedenkt dat de varkenspest bestreden wordt door tal van instanties: de regio nale politie, het Korps Landelij ke Politiediensten, de Algemene Inspectiedienst, de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW), de Gezondheids dienst Dieren, een legertje vak ambtenaren van het ministerie van landbouw en zo ongeveer alle veeartsen die in Nederland te mobiliseren zijn. Toen ze met zijn allen een ge bied in een cirkel van tien kilo meter moesten bewaken, ging het al fout. Niet alleen kon men het vervoersverbod niet hand haven, er werden zelfs export vergunningen afgegeven voor besmette varkens. Daardoor kon het virus zich ook in andere gebieden verspreiden. Nog ernstiger was het feit dat naast varkens ook sperma ille gaal werd vervoerd en zelfs ge ëxporteerd. Dat kwam aan het licht toen varkenspest was ge constateerd op een KI-station in het Brabantse Wanroij. Dat be drijf voor kunstmatige insemi natie ligt nota bene midden in het gebied waarvoor als eerste een vervoersverbod gold. Minister van landbouw J. van Aartsen moest in het parlement toegeven dat de opsporing van de vervoerde varkens wat min der soepel liep dan gehoopt. De oorzaak daarvan was de boycot van het registratiesysteem (het zogenoemde I&R-systeem) door veel varkenshouders. Boeren die varkens verplaatsen, moeten melden welke varkens waar naar toe gaan en de ontvangen de partij moet bevestigen dat de varkens zijn aangekomen. De boycottende varkenshou ders moeten nu op de blaren zitten. Alle getroffen boeren die niet aan de wettelijke regels hebben voldaan, en dat zijn er velen, krijgen nu een fikse kor ting op hun schadevergoeding. Die strafactie van het ministerie van landbouw kan echter niet verhullen dat men heeft toege staan dat het I&R-systeem ge woon niet werkte. Het ministe rie is daar verantwoordelijk voor. De roep om verbeteringen van het systeem en strenger toezicht klinkt dan ook hypo criet. Bovendien zijn er zo langza merhand meer mensen in de varkensstallen geweest dan er in jaren bij de carnavalsoptochten hebben gestaan. De kans dat op die wijze het virus van het ene naar het andere bedrijf is ge bracht, is verre van denkbeel dig. Daar komt nog bij dat in middels alle varkensbedrijven tweewekelijks bezocht worden door een veearts die de va controleert op varkenspes at veeartsen zijn helemaal w ja lende tijdbommen. De laa ti< worden nog wel ontsmet, la 'de koffertjes veelal niet. De gekkekoeienziekte is etfne riatie op hetzelfde liedje. 0 'd. hier werd altijd gezegd, in >n geval door het Productschi :ti< voor Vee en Vlees, dat BSE niet voor kon komen. Ned ief landse koeienboeren gebn tra immers niet het inferieure beendermeel als veevoer. Ipr gebruik daarvan was zelfs boden, dus een betere gan was niet te geven, zo redei de men. Blijkbaar gingen i en partijen illegaal beenderm aan ons land voorbij. Ook die zeepbel is inmidd geknapt. De verzekering d geen beendermeel werd g bruikt bleek alleen op pap bestaan. Bij controle van ministratie werd nooit be( meel in de boeken aangeü maar dat heb je zo met illf goederen: die staan niet in administratie. De mogelijl den om te knoeien in het ductieproces blijken echte legio te zijn, dat een admii tief onderzoek een wassen De controle op de voerfab ten wordt aangescherpt, t P heeft minister Van Aartsei middels laten weten. Daai baseerde hij zich op een o zoek dat is uitgevoerd in dracht van de Europese C missie. De conclusie uit d derzoek er wordt veel i beendermeel verhandeld echter al heel lang bekent hier wordt dus de put pas dempt als het kalf verdro' DEN HAAG PEET VOGELS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2