'Het is intensiever, maar ook persoonlijker' Personeel Veiling ie -onzekerheid Ademloos kijken naar acrobaten Ter Aar blij met waarnemer Van den Berge IJssalon wil unieke -rode beuk redden Voorschoten weet geen raad met kantine Tan Randstad Sport Nacht van Leiderdorp wordt groter van opzet Warmond veiligste dorp \lphen voelt zich bekocht na Libéma-deal Alphenaren mogen zonder toestemming bomen kappen blijft toch niet binnen met Pasen? Regio Leiden/Rijn Veenstreek Kosten 27.000 gulden robbert minkhorst De grote rode beuk in de Al- phense Van Boetzelaerstraat is ziek en uitbater Jan Wigger mans van De IJssalon wil voor- :omen dat de boom straks moet worden omgezaagd. Hij wil geld bij elkaar krijgen om de beuk te laten genezen. Zijn ;alon is precies om de boom heen gebouwd. „Ik had altijd al mijn twijfels over de gesteldheid van de boom", zegt Wiggermans. „Hij was altijd zo laat in het blad. Toen ik dat een keer aan een klant vertelde, zei hij dat hij het ging onderzoeken. Die ldant was bosbouwkun- 680t dige Klijnstra en hij hield woord. Klijnstra constateerde dat de boom gevaar loopt te bezwijken als gevolg van een gebrek aan lignine in de stam. Lignine is voor bomen wat ce ment is voor huizen. Volgens de bosbouwkundige zijn de bouwactiviteiten in de straat de oorzaak van de ziek te. Wiggermans: „De beuk is nu in een conditie dat hij op termijn ter ziele gaat. We wil len met een reddingsactie voorkomen dat de gemeente moet ingrijpen en dat de boom dus gekapt wordt. Klijnstra rekende uit dat de boom gered kan worden voor 27.000 gulden. De eerste 15.000 is al via sponsors uit het bedrijfsleven binnengehaald. Hoe de ijsverkoper de reste rende 12.000 wil verkrijgen, wordt vandaag bekendge maakt Dan licht ook Klijnstra zijn bevindingen nader toe. Het gemeentebestuur van Ter Aar reageert verheugd op de be noeming van A. van den Berge (68) als waarnemend burge meester. „Ik ben blij dat hij op zeer korte termijn beschikbaar is", zegt loco-burgemeester A. Otto (CDA). „Gezien zijn lange bestuurlijke ervaring en het feit dat hij op de hoogte is van de problemen, verwacht ik, dat we een constructieve tijd tegemoet gaan." Zijn collega-wethouder H. Ruijgrok (VVD) sluit zich bij hem aan. „Ik ken hem van het onderzoek. Naar aanleiding daarvan denk ik, dat wé met hem een goed jaar krijgen. Ook de oppositiepartij Pro gressief Akkoord (PAK) is opge togen. „Ik heb kennis met hem mogen maken tijdens het on derzoek", zegt raadslid A. Vis ser. „De eerste indruk van hem was goed, zonder meer. Je hoort wel eens dat iemand die een onderzoek pleegt, niet zelf de zaak moet gaan oplossen. In dit geval denk ik dat dat geen pro bleem is. Hij is behoorlijk onaf hankelijk." De liberaal Van den Berge deed in februari in opdracht van de commissaris van de ko ningin van Zuid-Holland J. Leemhuis een onderzoek naar de bestuurlijke problemen op het gemeentehuis in Ter Aar. Hij concludeerde na zo'n twin tig gesprekken met raadsleden, oud-raadsleden en andere be trokkenen dat de verhoudingen tussen burgemeester W. Vroegindeweij en de gemeente raad 'onherstelbaar waren ver stoord'. Vroegindeweij vroeg naar aanleiding daarvan om eervol ontslag. Ze wordt nu per 1 april waarnemend-burge meester van de Drentse ge meente Smilde. De twee wethouders Otto en Ruijgrok doen nog geen mede delingen over de portefeuille verdeling. Beide wethouders namen op 10 februari een deel van de niet-wettelijke taken van burgemeester Vroegindeweij over. Otto nam onder andere de omstreden portefeuille perso neelszaken van haar over. Of hij die nu weer afstaat, weet Otto nog niet. „Ik heb op dit mo ment andere zaken aan mijn hoofd, zoals 150 tentamens die ik nog moet nakijken." Otto is behalve parttime-wethouder ook leraar op de Haagse Hoge school. Ruygrok heeft wel een idee hoe de taken moeten worden verdeeld. „Maar daar zeg ik niets over. Daar moeten we het in het college nog over heb ben." Op de eerste werkdag van de nieuwe eerste burger, moet de portefeuilleverdeling in elk geval bekend zijn. Van den Berge, woonachtig in Wassenaar, wordt op maandag 7 april 's avonds om negen uur geïnstalleerd. Nieuwe voorzitter St. Willibrordus in Wassenaar De woningbouwvereniging St. Willibrordus in Wassenaar heeft een nieuwe voorzitter. Tijdelijk voorzitter J. Speel man heeft de leiding overge dragen aan H. van Egmond. Speelman moest de plooien tussen leden en bestuur rechttrekken die in juni 1995 ontstonden. Dat is nu gelukt. Van Egmond gaat de wo ningbouwvereniging nu ver- derleiden. Niki Aarts neemt afscheid van Bernardusschool Het liefst had ze deze week zachtjes de deur achter zich dichtgetrokken en was ze met j 7 r een Hatste zwaai naar haar leer ton lofarendsveen wacht in spanning af ungen vertrokken. De moms- katholieke basisschool Bernard- us in Zoeterwoude-Rijndijk gaf Niki Aarts (55) echter niet de kans om met stille trom haar carrière als leerkracht af te slui ten. „Tegenwoordig krijg je zelfs aan het eind van een schooljaar cadeautjes als bedankje. Voor mij hoeft dat niet. Je doet toch gewoon je werk?" Aarts was negentien jaar leer kracht aan de Bernardusschool. Na 34 jaar in het onderwijs maakt ze gebruik van de rege ling voor een flexibele pen sioenuitkering. „Ik heb het be hoorlijk zien veranderen in al die jaren. Ik begon hier in een klas met 49 kinderen. Je gaf les aan één groep kinderen en ie dereen pikt op wat hij oppikken kan. Nu geven we les in kleinere groepjes en kunnen we de kin deren die uitschieten naar bo ven of beneden extra aandacht geven. Het is veel intensiever, maar ook veel persoonlijker. Aarts is ook veel waarde gaan hechten aan haar collega's op let personeel van bloemenveiling Roelofarendsveen ver eert nog steeds in onzekerheid over de toekomst. De da- um van 1 april, de dag dat de reorganisatie haar beslag ou krijgen, nadert met rasse schreden. Maar niemand an de 47 medewerkers weet nog of hij of zij mag blijven /erken in de veiling of dat er een nieuwe baan wordt ledereen wacht met grote lanning", zegt woordvoerster De Nacht van Leiderdorp heeft dit jaar meer te bieden dan in voorgaande afleve ringen. Leiderdorpers kunnen zich nu in schrijven voor elf sportmarathons, die zo nnette de Koning van de eense veiling. „We weten nog ever vandaag dan morgen aar we aan toe zijn. Volgens manager Wout Jas- ers vergt het doorvoeren van Ie veranderingen meer tijd dan I3?0( anvankelijk gedacht. „Het zal wel enkele weken duren", erwacht hij. „Ik heb een plan y5emaakt en daar moeten nog van esluiten over worden geno- >146i ïen. En dan ben je weer afhan- elijk van een bepaalde verga- erfrequentie." Jaspers meent er in Roelofarendsveen 'grossiers uit Nederland, vraag lechts sprake is van een naar hebben. De klok blijft ge- letrekkelijke onzekerheid', woon hangen en vervult een leiderdorp jaap van sanduk Niemand verliest zijn werk." taak in de distributie van de Eind februari kregen de per- producten onder de kopers. set' ielofarendsveen marieta kroft soneelsleden te horen dat er per 1 april arbeidsplaatsen verloren zouden gaan in Roelofarends veen. Om hoeveel arbeidsplaat sen en wie in Aalsmeer te werk zou worden gesteld, moest nog worden onderzocht. Dat onder zoek zou binnen enkele weken worden afgerond. De inkrimping van arbeids plaatsen is een maatregel om de structurele verliezen op te van gen. Daarbij komt dat de veiling in een bloemenhandelscentrum vërandert. Prijzen worden niet (JirCUS meer gemaakt en er worden voortaan uitsluitend bloemen en planten aangevoerd waar de kopers, veelal detaillisten en de Bernardusschool. „Vroeger deed je de deur van het klaslo kaal achter je dicht en dan was je koning in je eigen klas. Nu ben je veel afhankelijker van het team en van ouders." Aarts vindt vooral de sociale ontwikkeling van 'haar' kinde ren belangrijk. „Kinderen gaan nu meer in gesprek en ze via- gen meer aandacht als iets ze bezighoudt, al ïs het maar een kleine ruzie. Daarvoor maken we nu speciaal tijd vrij. We heb ben bijvoorbeeld ook een pro ject gedaan over pesten. Dat was vroeger niet mogelijk. Je ontwikkelt nu een veel persoon lijker band met die kinderen." Niet alleen het lesgeven, ook de kinderen zelf zijn veranderd. Aarts: „Er komt nu veel meer op de kinderen af, ook omdat ze nu veel naar de televisie kijken. Zo'n affaire Dutroux of een veldslag van voetbalsupporters bij Beverwijk, dat maakt heel veel indruk. Ik heb geprobeerd de kinderen eerbied voor elkaar bij te brengen. Dat klinkt hoog dravend, maar die sociale om gang is wel belangrijk. Hoewel dit eigenlijk een rooms-katho- lieke school is, zijn er kinderen van allerlei geloven. Het respect voor elkaar, ongeacht geloof of huidskleur, daar gaat het om." Niki Aarts wordt omringd door haar groep vijf van de Bernardu: wel in sportcentrum De Does als in Ten nispark De Munnik worden gehouden. Nieuwe onderdelen zijn onder meer tennis, tafeltennis en darts. De sportieve en cultu rele Nacht van Leiderdorp begint vrijdag 23 mei om 20.00 uur en eindigt op 24 mei om in Leiderdorp _0gi sn (4 dti I en W van Voorschoten weten ich geen raad met de kantine an Randstad Sport in sport- thl ark Adegeest. De toekomst van rland et gebouw zou gisteravond i 3ive Ie raadsvergadering zeker wor- 50 'en gesteld, maar het college iprtl) :eeft het onderwerp op het latste moment van de agenda ;ehaald. Hij komt er niet uit. Gisteravond konden de be angstellenden, vooral vertegen- vr0( /oordigers van sportverenigin- en, direct naar huis. Pas vol- ende maand komt het college x-thtiet een nieuw standpunt. De an (3 aadsleden hoonden het laatste ïuis! oorstel over de toekomst van Ie kantine in de commissiever- vroui adering van 18 maart nog weg. h Tijdens die vergadering pro- leerde wethouder A. Draijer ruimtelijke ordening) goedkeu rs I te Hijgen voor de, volgens o-60igen zeggen, enige oplossing „Dit is niet zo groot en mas saal", verklaart een oma het en thousiasme onder de kleine be- zoekertjes van Gircus Bongo. De intieme tent, opgeslagen op het parkeerterrein van sportpark De Bloemerd in Leiderdorp, ver kleint de afstand tussen het pu bliek en de artiesten. Sterker nog: op sommige momenten zijn de bezoekers zelfs de arties ten. Zoals bij het nummer mqt- senrijden. Twee kinderen worden ge vraagd in de piste te komen en 8.00 uur. In een grote tent voor de ingang warmond marieta kroft van De Does zijn optredens van dans-, zanggroepen en bands. Warmond is samen met nog De inschrijving voor de marathons is al een gemeente uit het Samen- begonnen. De zwem- en voetbalmarathons werkingsverband Duin- en Bol- zijn al bijna volgeboekt. lenstreek (SDB) het meest ver- keersveilige dorp. Dat maakte een trotse WD-wethouder W. de Vos gisteravond in de raads vergadering bekend. Hij baseer de rich op de resultaten van een onderzoek in de tien SDB-ge- meenten door een extern ver- keersdeskundige. Met wie War mond de eerste plaats moet de len, wilde hij niet zeggen. „Dat is nog niet openbaar. Van de tien sprongen Warmond en de andere gemeente er duidelijk bovenuit." De wethouder deed deze me dedeling naar aanleiding van een klacht over het verkeer van PW-raadslid J. van der Velde. Van der Velde zei dat hij zich grote zorgen maakte over de veiligheid op de zogenoemde doorgaande route (Oranje Nas- saulaan, Herenweg, S weiland - straat, het Oosteinde). „Zo spoedig mogelijk moeten er verkeersremmers komen. Ver- keersbrigadiers staan ook niet eens meer veilig op de weg." Burgemeester G. van der Wel was het wat dat laatste betreft met hem eens. „Er ligt een ze bra en er zijn klaarovers en toch rijden automobilisten door. Het heeft te maken met de mentali teit. Erg vervelend is dat." Volgens wethouder De Vos laat een deskundige zijn licht over de problemen op deze rou te schijnen. „In mei komen we er in een commissievergadering op terug." voor de kantine. Het clubge bouw van voetbalvereniging Randstad Sport was vorig jaar i^g|„ een mms opTTr^jl' nog rijp voor de sloop. Diverse rondjes bee'rt ie_ sportverenigingen protesteer- ger Js behoud den daartegen. Zij hebben ver- yan- de muts de (e volgens allemaal een eigen plan in Dat Faat natuurlijk voor de kantine opgesteld. g£pa£d met aanmoedi y y gingen vanuit het publiek. Als a H n ga0t.e ato= PT 'S de professionals in de piste ver dat Randstad Sport er opeens sc[^nen gaan de echter geld voor heeft gewaagd. Dat ging te ver, besloten bijna alle raadsleden tijdens de commis- op elkaar of vallen de monden open. De act van Pinokkio met de dus eigenlijk iets anders beden ken, maar hij kan geen andere oplossing vinden waar alle be- Dr^ier m?est duiven krijgt een luid applaus annprc rr en de rennende kamelen ko men voor sommige kleintjes op de eerste rij wel erg dichtbij. De trokken partijen mee instem- balsbreken'de toe®en vanJ' de acrobaten worden ademloos De n f OVer bekeken. Circus Bongo doet het tme blijft bestaan envooral v00ral d bjj de uit handbalvereniging HVV70 is de Qnd|rste yan de basjs. daarvan de dupe Die club krijgt schoolgroepeni zo bleek giste. pas een verhard handbalveld en ren G eLdcgrdorp. De ten? was eigen kleedkamers als er een oplossing is voor de kantine. bij lange na niet vol: ongeveer honderd plaatsen waren bezet, Twee kinderen, uitgedost met puntmutsen, proberen het ook eens als circusartiesten bij circus Bongo. FOTO LOEK ZUYDERDUIN meester. Circus Bongo is een fa miliebedrijf uit Lichtenvoorde, opgericht door het echtpaar Ben en Tine Diks. Ben was ja renlang schilder bij het circus van Toni Boltini en circusgek genoeg om voor zichzelf te be ginnen. Het bedrijf telt tien me dewerkers, onder wie een aantal Tsjechen, Russen en Polen. De dochter van het direc teursechtpaar verkoopt pop- terwijl het vijfvoudige daarvan 'volle bak' betekent. De pony's vallen goed in de smaak bij het circuspubliek. Dat de witte' pony het vertikt om over de gehurkte kamelen te springen deert niemand op de tribune. „Normaal doen we dit nummer op gras en niet op zaagsel, vandaar dat de pony bang is om uit te glijden", ver ontschuldigt de spreekstal- corn in de pauze. „Wij zijn een grote familie", vertelt ze. En al hebben de medewerkers ieder een andere achtergrond, alle maal zijn ze verslingerd aan de piste. „Kijk, die jongens daar", wijst de verkoopster. „Die werk ten vorig jaar nog in een Poolse stekkerfabriek." Even later staat de directeurs dochter als nar in de schijnwer pers. )e gemeente Alphen verleent een medewerking aan een ieuwe kans voor Archeon bui en haar grenzen. Het officiële fnVoi landpunt, dat na de jongste 5403 mtwikkelingen rond het 'lemapark al werd verwacht, is isteren door het voltallige col- ?ge ingenomen. Curator H. I louma kon vanmorgen nog 1 "et aangeven welke gevolgen e houding van Alphen heeft 'oor de overeenkomst met Li- iémaVrijetijdsparken. Behalve buitengesloten door de deal met Libéma, voelt het college zich nu ook enigszins bekocht. „De totstandkoming van Archeon is indertijd slechts mogelijk geweest door mede werking en aanzienlijke inspan ningen van de gemeente. Zowel materieel als immaterieel is aanzienlijk in het park geïnves- teèrd." B en W beroepen zich op de verstrekte subsidie van 4,5 miljoen gulden en de poli tieke inspanning die is geleverd. Tegelijkertijd houdt het colle ge vast aan het verwijt richting schuldeiser ABN Amro Project ontwikkeling (APO) dat die de doorstart van het failliete park in Alphen tegenhoudt. B en W stellen dat de schadeloosstelling die de bank verlangt voor de overlast van het park voor de woonomgeving en de waarde vermindering van de te bouwen huizen 'onvoldoende onder bouwd' is. Het gemeentebestuur heeft een extern bureau de opdracht gegeven een nadere rapportage uit te brengen over- die plan- schade. APO verlangt een scha devergoeding van 10,7 miljoen gulden. „Mede gelet op de door de gemeente genoemde alter natieven, zoals verplaatsing van het parkeerterrein van Archeon buiten het park, is dat bedrag niet objectief', aldus B en W. E. ten Voorde van APO noemt de opstelling van Alphen 'flauw'. „Die tien miljoen gul den volgt uit een taxatie van een makelaar. Maar we hebben te gen de gemeente steeds gezegd dat wanneer daar onenigheid over is, wij bereid zijn om een onafhankelijk makelaar in te roepen en ons vervolgens neer te leggen bij zijn bindend ad vies." alphen aan den run»nauwlettend gekeken wordt of een boom deel uitmaakt van de 'groene hoofdstructuur' van Al phen. Van de beschermde bo men in Alphen wordt een in ventarisatie gemaakt. De lijst met bijzondere bomen wordt eens in de vijf jaar geactuali seerd. Verder wordt ook het werken met de nieuwe kapver- ordening na twee jaar geëva lueerd. SP en GroenLinks stem den tegen. De socialisten oor deelden dat met de nieuwe ver ordening bomen 'vogelvrij' wer den verldaard. Warmond geniet van Kaagbaan Warmond geniet al enige tijd rust. Vliegtuigen komen nauwe lijks meer over sinds de Kaag baan op Schiphol als gevolg van werkzaamheden is gesloten. De verbazing van raadslid G. Slin gerland (PW) was dan ook groot toen hij onlangs tussen de bij de gemeente ingekomen stukken een folder van Schiphol aantrof. „Daarin verontschuldigde Schiphol zich voor de geluids overlast", vertelde Slingerland gisteravond in de raadsvergade ring. „Raar is dat om naar alle gemeenten dezelfde folder te sturen. Zorgwekkend zelfs. Ken nelijk wordt er niet naar de spe cifieke problemen van een dorp gekeken." Maar over enkele maanden is de Kaagbaan klaar en zal War mond van nog meer vliegtuigla waai last krijgen dan ooit. Raadslid Slingerland denkt nu al te weten wat er in de brief van Schiphol staat die tegen die tijd op het gemeentehuis wordt be zorgd. „Gelukkig, het is allemaal weervoorbij..." Warmond eens over aanpak van Watertuin Het permanent bewonen van de zomerwoningen in De Watertuin loopt de gemeente Warmond de spuigaten uit. Datzelfde geldt voor de ille gale bouwsels die er uit de grond worden gestampt. De raad ging daarom gis teravond unaniem en spijtig akkoord met de uitgave van 37.000 gulden voor het bu reau RBOI. Dit externe bu reau gaat bekijken hoe de ge meente de illegaliteit in het zestig woningen tellende re creatiepark kan aanpakken. CDA-raadslid A. Lemmers vroeg zich af of het beleid ook voor andere delen van Warmond, waar zich dezelf de problemen voordoen, gaat gelden. Volgens wethou der J. Wassenaar (CDA) 'zal er best nog wel eens wat te-, voorschijn komen, maar niet in deze omvang.' „Het gaat dan om individuele geval len." Alphenaren hoeven straks niet meer altijd een kap vergunning aan te vragen. Een meerderheid van de gemeenteraad ging gis teravond, na enkele geruststel lende woorden van groen-wet- houder Habermehl, daarmee akkoord. Inwoners hoeven voortaan alleen wanneer de boom die ze willen omzagen een beschermde status heeft, van het gemeentebestuur toe stemming te vragen. Haberme hl beloofde verder dat ook Want wij zijn 2e paasdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zodat u ook die dag kunt kiezen uit al die tuinmeubelen, uitbundig bloeiende perkplanten, bomen, heesters en nog veel meer! voorschoten laintratuin Leidseweg 518, tel. 071-5322203. het groene warenhuis qm RIJDAG 28 MAART 1997

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17