Een redactie is een kruiwagen vol kikkers' Sissende stortbakken en klappende blazen Leiden Leiden Regio ■nsnm Vuilniswagens straks in nieuwe autowasserette tIJDAG 28 MAART 1997 CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Adjunct-hoofdredacteur Henk van der Post legt medio april functie neer in der Post, die ooit in zijn voo iorzwete overhemmetje als •tden ief stadsredactie menig wet- luder naar huis liet schrijven, lat bekend als iemand die en blad voor de mond neemt. Ij ior sommige redacteuren was deur van zijn kamer een on- embare hindernis. Was, ja, Henk van der Post legt edio april zijn functie neer. en geen groot democraat", u hij. „Dat wil ik wel toege- Sommige redacteuren den- n weieens dat een redactie n veredelde vorm van demo- atie is. Helaas. Maar ik hou n mensen die echt weerwerk feren. Dat hoort bij een jour- ilist." ük al werd het in café Het Der- Deurtje nog zo laat, Henk der Post was 's morgens al- als eerste aanwezig op de Om half zes zat hij, ;erhemdsmouwen opge- lopt, paraat. En daarna iam koerier Piet Hein de Ruy- die Van der Posts bureaula soms stiekem vulde met gro- witte keien uit de planten- k. Later, toen Van der Post junct-hoofdredacteurwas, n het gebeuren dat hij stond applaudiseren wanneer een lacteur eens op tijd binnen- Het is half één in de middag. In stadscafé Van der Werff doet men zijn best om de gasten romantisch te laten tafelen. Henk van der Post, adjunct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, blaast de kaars die op zijn tafel staat resoluut uit. „Verschrikkelijk, die valse romantiek. Weg ermee! Ja, juffrouw, geeft u mij maar een sateetje." Van der Post ten voeten uit. Grillig, nuchter, geen kouwe drukte. ijk* idactie. dei (l deK d£ scoj/am. Is ik terugkijk naar de vijf jaar ik adjunct ben geweest", t Van der Post, terwijl hij een jngoffer brengt aan Heine- is het niet allemaal even jlijk geweest. Ik besef dat ik diverse reorganisaties niet Iers vriend ben geworden, organiseren is een kwetsbaar oces. Twee of drie grote bek- o kunnen de boel in één keer ipederen. Een redactie is een ïiwagen met kikkers. Het lelt en krioelt maar. En daar- zijn journalisten vaak wel erg snel tevreden over wat doen." loor de hoofdredactie wordt een nieuw beleid ingezet, at vraagt de markt? Dat is de mvraag, al jaren eigenlijk. Al- redacteuren zijn uitgenodigd 1 a daarover mee te denken. ii| ie gedachten worden meege- men in het nieuwe beleid, met de vrijblijvendheid! isen moeten pesoonlijk len worden aangesproken ivvat ze doen. Op zich vind ik leen goede zaak. Maar, nee, Eer een reorganisatie, daar dik echt de fut niet meer or. Ik wilde toch al iets anders doen, dus ik heb de knoop lorgehakt. Misschien ben ik meer een probleemoplosser n iemand die de zaak wil nsolideren. Tijdens de be- litvorming om weg te gaan, b ik wel een soort rouwproces 51 orgemaakt. Want het Leidsch igblad, ja, dat is toch mijn Heit iasÉ jin< Hm De vertrekkende adjunct-hoofdredacteur Henk van der Post op de redactie van 'zijn' krant: „Ik hou van mensen die echt weerwerk leveren. Dat hoort bij een journalist." foto hielco kuipers Van der Post gaat een nieuwe functie bekleden binnen het concern. Veel wil fiij er nog niet over kwijt. Duidelijk is dat het gaat om een nieuw project. Hij heeft het consigne meegekre gen er nog geen ruchtbaarheid aan te geven. De concurrentie ligt immers op de loer. Van der Post zal binnen het project een coördinerende taak krijgen. „Leidinggeven zit in mijn aard", zegt hij. „Met het voortschrij den van de tijd ben ik wel iets geduldiger geworden, maar ik heb soms wel moeite gehad om tot tien te tellen. Ik zeg meestal meteen waar het op staat. In de afgelopen jaren heb ik in ieder geval geleerd om tot drie te tel len. Het risico van zo'n directe manier van reageren is dat ze me nog steeds pakken op mijn grote mond wanneer ze het niet met me eens zijn. De kritiek op mij was dat sommige mensen mijn kamer niet binnen durfden te gaan. Nou, ik kan je zeggen dat ik dat voor sommige men sen helemaal niet erg vond." „Veel journalisten willen tegen woordig, net als andere werkne mers, om 5 uur thuiszitten, bij vrouw en kinderen. Jammer, maar zo werkt het niet in de journalistiek. Daarmee had ik soms moeite. Zoals ik moeite had met de vergrijzing, die ook bij ons heeft toegeslagen. De hoofdredactie heeft het voor el kaar gekregen dat er nu weer wat jonge mensen mogen wor den aangenomen. Dat is hard nodig. Tot voor kort konden er geen nieuwe, jonge, mensen bij komen. Dat had wel gekund, maar dan moesten andere mensen weg. Als mens zou ik daar moeite mee hebben gehad. Als manager niet. Dat klinkt hard, maar zo ligt het." „Net als andere regionale kran ten doen we er veei aan om het abonneebestand op peil te hou den. Er is zoveel aanbod van in formatie, zoveel snel nieuws, dat wij het ook meer moeten gaan zoeken in de achtergrond artikelen, in de primeurs, in de verhalen waarvoor enige re search nodig is. We moeten meer toevoegen aan het nieuws, zodat de lezers zich af vragen: 'Verdomme, is dat het? Zit het zo?' De mensen moeten tegen elkaar zeggen: 'Tjeetje, heb je dat gelezen?' Hoeveel de clareert burgemeester Goekoop eigenlijk? Dat willen de mensen weten. En daarvoor heb je vast- houdendejournalisten nodig." Van der Post zit zo'n 22 jaar in de journalistiek. Hij is begon nen bij de Leidse Courant, die toen nog hoorde bij Het Bin nenhof. Hij heeft de tijd nog meegemaakt dat er nauwelijks voorlichters waren. „Ik begrijp absoluut niet dat journalisten soms voorlichters worden", zegt hij. „Voorlichting staat welhaast haaks op de journalistiek. Be staat eerlijke voorlichting eigen lijk wel? Ik vind het een gotspe dat instituten die draaien op geld van de overheid, op geld van ons dus, de zaak afgrende len en geen informatie geven over hun reilen en zeilen. Open heid is bij deze instituten een eerste vereiste." „Ook bij de politie zou die openheid meer moeten be staan. Maar men verschuilt zich nog te vaak achter regeltjes en de privacy van betrokkenen. Soms is dat goed, maar vaak ook niet. Als er in een café een vechtpartij is geweest of iemand is doodgestoken, wil ik weten in welk café dat is gebeurd. Ik wil dat ook melden in de krant, zo dat de lezers zelf kunnen afwe gen of ze wel of geen borreltje willen gaan drinken in dat café. Zodat ze kunnen afwegen of ze op een bepaalde route linksom of rechtsom moeten gaan. Ie dereen moet naar eigen inzicht maatschappelijke risico's kun nen inschatten." „Als journalist moet je met bei de benen in het leven staan. Je moet de kroeg in, praten met mensen, je voelhorens uitzet ten. Dat kost natuurlijk tijd, tijd die van je privéleven af gaat. Mijn dagelijkse leven is altijd nauw verweven geweest met de journalistiek. Ik lijk op wat ik doe. De journalistiek is een houding, een instinct bijna. Al tijd vraag je je af: is het waar of niet? Je denkt: hij zegt dat nu wel, maar wat zegt die ander? Ik heb in mijn column al in een vroeg stadium geschreven dat wethouder Hans de Goede als mens een prima man is, maar politiek gezien absoluut een on benul. Het gaat niet om mijn gelijk, maar ik geloof dat een krant er wat dit soort zaken be treft nooit zover naast zit. Ik ge loof ook niet dat iemand ooit is opgestapt na een onterecht commentaar. Nee, je voelt aan in wat voor stadium iets is en dat noteer je." De satésaus is gestold. Na een vlugge blik naar het opnameap paraat, zegt Van der Post met enige argwaan in zijn stem: „Zo, ga je me niks persoonlijks vra gen?" Nou, vooruit dan maar. Van der Post is katholiek opge voed. Van zijn twaalfde tot aan zijn zestiende jaar, heeft hij op het klein-seminarie 'Beren- steyn' gezeten. „Het klinkt mis schien gek", zegt hij, „maai- ik ben twee keer geroepen door Onze Lieve Heer. Ik keek ach terom en hoorde echt iemand roepen: 'Henk, Henk!' Mis schien is dat auto-suggestie ge weest, maar zo beleefde ik dat op die leeftijd niet. Ooit heb ik een rotsvast geloof gehad. Maar het is gesleten. Ik weet niet pre cies hoe dat komt. Ik denk nu niet meer: God helpt je, God lost alles op, Dat gevoel ben ik kwijt." „Op 9 februari 1992 is mijn bes te vriend gestorven. Ik heb hem beloofd dat ik aan zijn graf een nieuw kostuum zou dragen. Daaraan heb ik me gehouden. Sinds die tijd draag ik ze ook va ker, soms dagelijks. We zijn sa men wel zo'n 25 keer in Rome geweest. Hij is invalide gewor den, zat op het laatst in een rol stoel. Ik verzorgde hem altijd tij dens vakanties. Ze kenden ons in Rome goed. Als ik samen met hem op Piazza La Rotonda kwam aanzetten, begon Mario, de ober, al te wuiven. Dat is een mooi gevoel. Ik ga nu nog gere geld naar Rome. Naar die aardi ge, vreemde mensen daar, die als je aankomt al zwaaiend vanuit de verte roepen: Ciao, Enrico!! Ciaof' LEIDEN HERMAN JOUSTRA Heel korte mededelingen, daar houden wij van. Omdat de boodschapper doorgaans meent dat alles zonneklaar is en dus kan volstaan met een enkel woord. Maar vaak is dat niet zo, dus prik- v kelen zulke boodschappen éérst de fantasie en daarna nog een keer de nieuwsgierigheid. Dat is twee keer vermaak! Lees de volgende mededeling maar eens, van afgelopen zaterdag in deze krant: 'SORRY!!!!!!!! Door een fout van de PTT is de BBS Rioolservice het afgelopen weekeinde telefo nisch niet bereikbaar geweest.' Liefst acht uit roeptekens staan er achter het eerste woord. Waar gaat het nu eigenlijk om? Om 'een slechte zaak voor U en voor ons'. Zo slecht dat men hoopt 'dat dit een eenmalige gebeurtenis is ge weest'. En tot slot verontschuldigt men zich nog een keer met 'excuses voor het eventuele onge mak.' Was getekend: 'BBS Rioolservice, onstop- pen-vernieuwen-repareren-video-controle- leegzuigen putten-periodiek onderhoud.' Als je zoiets leest, sla je toch aan het denken. Telefonisch onbereikbaar zijn is voor dit bedrijf klaarblijkelijk reden om ongelooflijk diep door de knietjes te gaan voor eventuele bellers. Wat zou zich het afgelopen weekeinde allemaal heb ben afgespeeld in rioolland, nu BBS niet bereik baar was? Straten die blank stonden met bruine drab? Sissende stortbakken? Klappende blazen en constipatie? Wie zal het zeggen. Maar dé prangende vraag is natuurlijk: 'Welke fout maakte de PTT?' Stekkertje vergeten? Verkeerde kabel doorgeknipt? Kun je heerlijk over fantaseren, want dat staat allemaal niet in de mededeling. Maar als je echt antwoorden wilt, moet je bellen. Doen we dus maar. De uitleg van Joost Bekkering, die het woord voert namens BBS, is simpel. „We hoorden van een aantal klanten dat we het hele weekeinde niet be reikbaar waren geweest. De PTT ge beld. Daar zeiden ze dat ze bezig wa ren geweest in de centrale. Dat daar bij iets mis moest zijn gegaan. Wat? Dat zouden ze nog uitzoeken. In elk geval kan het best zijn dat klanten die problemen met hun riool hadden, het weekein de hun heil hebben gezocht bij een ander be drijf. Onze monteur zei al: het is rustig geweest. Die storingstoelage van vijf tientjes is dus in elk geval voor niets geweest." „Maar alle gekheid op een stokje. Hoeveel dat ons heeft gescheeld valt natuurlijk niet te zeg gen. Maar het heeft ons op zeker geld gekost. In elk geval hebben we nog een briefje geschreven aan de PTT. Dat we een advertentie zouden plaatsen. En dat we er eigenlijk op rekenden dat zij de kosten van die advertentie zouden beta len." En daar nog iets nog iets op gehoord Joost? Een telefoontje of een brieve teruggekregen? PTT Telecom maar eens gebeld. Eerst het kan toor in Leiden. Daar verwijst een telefoondame ons door naar het districtskantoor in Den Haag. Weer de stem van een telefoondame. „Wat staat er allemaal in die advertentie? Goh, dat vind ik geen vriendelijke tekst. Maar goed, u belt wel laat. Het is al meer dan een week na da to. Heel lastig na te gaan. Dat moet weer hele maal uitgezocht worden. Ik vraag het na." Iets later belt ze terug. „Ik heb even geïnformeerd. Het klopt, er is sto ring geweest. BBS was de enige klant bij wie die storing optrad. Hoe dat kon? Dat is een heel technisch verhaal. Hou het er maar op dat de fout is gemaakt bij controlewerkzaamheden. Komt wel eens voor. Wat? Hebben ze per brief gevraagd of wij de kosten van de advertentie willen betalen? Nee, daar weet ik niks van." Dat weten we ook weer: je moet PTT Telecom geen brief sturen, je moet die brief telefonisch voorlezen! Verder zijn we niet veel wijzer gewor den. De PTT heeft inderdaad een fout gemaakt, zoals in de mededeling stond. En mogelijk heb ben een paar klanten elders moeten aanldop- pen met hun rioolproblemen. Meer niet. Maar wat geeft het, we hebben weer een tijdje pret gehad met een korte mededeling. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wij ken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerang schikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921. VREEWIJK De Witte Rozenstraat krijgt ter hoogte van de nummers 23-25, achter de reeds bestaande invalidenpar keerplaats, een nieuwe invalidenparkeerplaats. Belangheb benden kunnen de komende 14 dagen bezwaar aantekenen bij de sector Stadstoezicht, postbus 495, 2300 AL Leiden. BURGEMEESTERSWIJ K Vanaf 1 april wordt weer begonnen met het verwijderen van onkruid op verhardingen. In de wijk gebeurt dat tussen Fruinlaan, Roomburgerlaan, Kanaalweg, Lorentzkade en Zoeterwoudsesingel. TUINSTAD/STAALWUK De ouderensoos van 'Staalwijk' heeft dinsdag haar veertigjarig bestaan gevierd. De soos, die elke dinsdagmiddag wordt gehouden aan de Herenstraat 45, staat sinds 1977 onder leiding van Nies van den Brink. Zij is iedere week met zeven andere gastvrouwen druk in de weer om de ouderen uit de buurt een gezellige middag te bezorgen.9 STATIONSBUURTHet autoverkeer moet vanaf 2 april gebruik gaan maken van de andere tunnelbuis (aan de stadszijde) onder het Stationsplein. Met borden wordt aangegeven hoe het verkeer dan wordt afgewikkeld. Een volgende stap in de inrichting van het stationsgebied is dat tussen Schipholweg en Anthony Fokkerweg een stukje van de Parmentierweg de finitief wordt aangelegd, het gaat om het stukje weg naast het kantoor van Research voor Beleid. Gedurende de werk zaamheden geldt daar eenrichtingsverkeer. Ook hier staan borden. STATIONSBUURT Mensen die bus- en treinreizigers ophalen of wegbrengen kunnen nu terecht op de kort-parkeerplaats aan het Stationsplein. Deze parkeerplaats is bereikbaar vanaf de Rijnsburgerweg en vanaf het Schuttersveld. Vanaf het Schuttersveld is de route met borden aangegeven. De kort- -parkeerplaats is niet bereikbaar via de Stationsweg. BINNENSTAD Meer bomen. De Lopsenstraat wordt groener, want aan de kant van de Morsweg komen drie nieuwe bo men bij. Ook op andere plaatsen in stadsdeel Midden werkt de gemeente de komende tijd aan het bomenbestand. MEREN WIJK De paashaas huppelt morgenmiddag met enke le assistenten vanaf 12 uur rond in winkelcentrum De Koper molen. De manden zijn rijkelijk gevuld met chocolade paas eitjes. Kinderen kunnen bij de hazen ook ballonnen krijgen. NOORDERKWARTIER De gemeente is van plan een invali denparkeerplaats aan te leggen in de Waldeck Pyrmont- straat, ter hoogte van huisnummer 9. Mensen die daartegen bezwaar willen maken, hebben zes weken de tijd om burge meester en wethouders te schrijven, postbus 9100, 2300 PC Leiden. MEREN WIJK Kinderen tussen de 3 en 5 jaar kunnen maan dag, tweede paasdag tussen 10.30 en 11.30 uur paaseieren zoeken op de kinderboerderij in de Merenwijk. Kinderen die willen meedoen moeten zich wel van tevoren opgeven, tele foon 071-5213071. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 gulden. LEIDEN KEES VAN DAM Wat doe je als je eigen WC kapot is en het bedrijf dat de boel zou kunnen opknappen telefo nisch niet bereikbaar is? Precies! foto loek zuyderduin De dienst milieu en beheer neemt op 17 mei een nieuwe autowasplaats in gebruik. De oude wasserette voldeed niet meer aan de eisen van van daag. „Er waren geen spat- schermen en de bodem was niet vloeistofdicht", aldus E. Lumaye Schuld, stafmedewer ker bij de dienst. Het gaat bij de nieuwbouw niet om een installatie met borstels. „Je kunt het je voor stellen als een soort uitvergro te bushalte. Het gaat om een open staalconstructie niet be plating aan de zijkanten. Om de wagens schoon te krijgen gebruiken wij hogedrukspui ten. De vloer wordt vloeistof dicht en het vuil wordt uit het water gefilterd door een roos ter samen met een bezinkput." De oplevering van de wasse rette vormt de afsluiting van een moderniseringsproject dat sinds september 1996 loopt. Het gebouw aan de Admiraal Banckertweg is op een aantal punten sterk aangepast. De eerste fase was het vergroten van de kantine en het herin- richten en uitbreiden van de kantoorruimte. Een aantal diensten dat eerst was onder gebracht in de stadswerf op het Waardeiland en in het stadsbouwhuis worden nu vèrhuisd naar de nieuwe kan toorruimtes. Een van die dien sten is riool- en waterbeheer. Deze krijgt een ruimte waarin de hele computersturing van de gemalen en de rioolpom- pen wordt gehuisvest. „Men sen realiseren zich niet dat er alleen al in Leiden ruim 160 genicilen en pompen worden aangestuurd." In het gebouw is ook ruimte gemaakt voor een nieuwe tim merwerkplaats en een bank- werkerij. Deze afdelingen zit ten nu nog bij de stadswerf. „Het is de bedoeling dat alle machines voor 13 mei naar hun nieuwe plaats worden ge bracht. De stadswerf wordt dan minder gebruikt", aldus Lumaye Schuld. De uitbreidin gen gaan wel ten koste van de garageruimte. „Het stallen van de 21 vuilniswagens zal nu wat zorgvuldiger moeten gebeu ren." De aanpassingen aan het gebouw aan de Admiraal Banckertweg maken deel uit van het zogeheten 'Masterplan Herhuisvesting Gemeentelijke Diensten', net als de verbou wing vah het stadsbouwhuis. Leiden trekt in totaal 3,5 mil joen gulden uit voor de ver bouwing van het onderkomen van de dienst milieu en be heer. Over het algemeen zijn ze daar tevreden met het re sultaat. „Er blijft echter nog een wens over: de bereikbaar heid voor het bezoekersver- keer kan beter, daar gaan we voorzorgen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15