wm Het eerste christelijke scharrel(paas)ei Smaak Keurmerk voor graseieren Gratis brochure over eieren Ontbijt van invloed op leerprestatie VRIJDAG 28 MAART 1997 REDACTIE: WIM VAN BEEK 072-5196258 Sinds 1993 bestaat in Nederland het 'gras- ei'. Inderdaad: Gelegd door zogenoemde 'graskippen'. Het grasei is te koop in de meeste supermarkten en geldt als alterna tief voor scharreleieren. De Nederlandse Vegetariërsbond heeft onlangs het vegeta risch V-Keurmerk aan het grasei toege kend. Dat verzekert de consument ervan dat het grasei een gegarandeerd vegeta risch product is. Bij de productie van eie ren worden in het algemeen geen dieren gedood en dus ook niet bij die van gras eieren. Het grasei is echter het eerste en enige ei met het V-Keurmerk, omdat ook in het voer voor de graskippen geen dierlijke be standdelen zitten zoals diermeel, vismeel, verenmeel, dierlijke slachtvetten; in voer voor andere kippen zit dat wel. Tevens waardeert de Vegetariërsbond het dat graskippen dagelijks naar buiten kun nen, waar ze in hetjjras en groen kunnen genieten van de gezonde buitenlucht. Dit in tegenstelling tot batterij- en scharrél- kippen, die helemaal nooit buiten komen. In Nederland is de groep 'vleesverlaters' groeiend, alhoewel die groei beslist niet zo groot is als in Engeland. Daar zijn tegen woordig meer vegetariërs dan vleeseters. Veel vegetariërs eten graag een eitje en ge ven de voorkeur aan het ei van een dier vriendelijk gehouden graskip, waarin geen dierlijke stoffen in het voer zijn verwerkt, die later in het ei terechtkomen. De 'Gras-Meisjes' ondersteunen dit door middel van acties zoals de GrasDier Kin- derKwis. Bovendien zijn er vaak in sa menwerking met supermarkten extra aan biedingen en andere promotionele activi teiten. Voor meer informatie over het keurmerk voor graseieren: Eieren zijn het best te bewaren met de spitse kant naar beneden, want dan blijft de dooier beter in het midden. Bovendien moeten eieren niet naast citroen, gerookte vis of knoflook staan. Door hun poreuze schaal kunnen de eieren namelijk heel ge makkelijk de geur en smaak van die pro ducten overnemen. Deze tips staan (met nog veel meer) in 'Alles over 't ei', waarin vooral veel recepten zijn afgedrukt voor smakelijke gerechten met eieren. De brochure is gemaakt in opdracht van Productvoorlichting Pluimveevlees en Eie ren in Maarn. Verder wordt in de brochure de nieuwe indeling van de gewichtsklassen voor consumptie-eieren toegelicht, even als het feit dat het eten van eieren op zich niet leidt tot een hoger cholesterolgehalte in het bloed. Ook aan het splitsen van eieren met een eierscheider wordt aandacht besteed. Bij consumptie-eieren schuilt het grootste ri sico in eventuele besmettingen van de ei erschaal met salmonella-bacteriën. Er zijn zo'n tweeduizend verschillende soorten salmonella-bacteriën. Daarvan zijn se-sal- monella-bacteriën enteritidis en st-salmo- nella typhimurium het meest bekend als veroorzaker van voedselinfecties. Agapè-products op weg om flink marktaandeel te veroveren Winkels kunnen binnenkort behalve voedingsmiddelen uit de bio-indu- strie, Max Havelaar-producten of biologisch-dynamische levensmidde len ook 'christelijk voedsel' op de schappen zetten. Het gaat om voe dingsmiddelen die volgens bijbelse richtlijnen worden geproduceerd. Ze worden op de markt gebracht door het nieuwe bedrijf Agapè-products uit Wageningen. De firma begint met scharrel (paas)eieren, die zullen worden aan geboden in Veenendaal en andere plaatsen die als 'christelijk' te boek staan. Later wil het bedrijf zich ook op plaatsen richten die dat stempel niet hebben. Zo spoedig mogelijk moeten ook andere producten aan het assortiment worden toegevoegd. De vier Wageningse (ex)-studenten Gerard van der Torren (27), Daniël Torn (25), Hans Bulthuis (29) en Jou- ke Spriensma (25) zijn de geestelijke vaders van Agapè-products. De vier zijn hun onderneming uit geloofs overtuiging begonnen. Agapè, Grieks voor 'Gods onvoorwaardelijke liefde', is voor hen de manier om hun chris telijke identiteit praktisch in te vul len. „Als je eieren volgens biologisch- dynamische richtlijnen kunt produ ceren, dan moet dat ook volgens bij belse normen kunnen", denkt Van der Torren. Hoe? .Agapè wil produc ten betrekken van christelijke boe ren." Verder mogen de producten niet op zondag worden verkocht. W aarborgmerk .Agapè-products hoopt binnen twee jaar een marktpositie van tien pro cent te realiseren met de voedings middelen, die worden geproduceerd op een manier die mens, milieu en dier respecteert", aldus Van der Tor ren. Hoe de consument dat kan zien? «Agapè voorziet alle producten van een eigen waarborgmerk. Dat het afgeven van een christelijk waarborgmerk veel moeilijker is dan bijvoorbeeld een biologisch-dyna- misch keurmerk, waarvoor je objec tieve criteria kunt aanleggen, realise ren de christelijke ondernemers zich. Torn heeft toch een simpele oplos sing. „Een boer hoeft eigenlijk alleen Drie van de vier oprichters van Agapè-products. maar 'ja' te zeggen als we hem vra gen of hij Jezus Christus als Heer en levende God aanvaardt. Op dat mo ment zou hij aan ons kunnen leve ren." Op de vraag of een boer ook mag le veren als hij gaat scheiden of samen wonen hebben de initiatiefnemers niet meteen een antwoord. „Schei den is niet iets waar je voor kiest, dat is een hele moeilijke situatie. We we ten eerlijk gezegd niet hoe we daar op zullen reageren", aldus Bulthuis. „We zullen in dat geval zeker bij die boer langsgaan, maar in de eerste plaats om hem tijdens moeilijke tij den te steunen", valt Tom bij. Diervriendelijk Wat milieu- en diervriendelijkheid betreft wil het bedrijf de gangbare normen overnemen. Maar er wordt ook naar mensvriendelijkheid ge streefd. De jonge ondernemers willen dat bereiken door het beschikbaar- stellen van tien procent van de op brengst ten bate van de samenleving, die zij zien als het lichaam van Chris tus. „Christen zijn moet in je dage lijkse doen en laten doorklinken. Het Agapè-project is daar een uiting van", aldus Van der Torren. De Agapè-oprichters willen humani taire projecten beginnen in de Derde Wereld en in Nederland. „We denken aan kleine boeren in India en bij voorbeeld de opvang van zwervers in eigen land. Op de langere termijn wil Agapè ook werk bieden aan mensen die door de maatschappij aan de kant zijn gezet", aldus Van der Torren. Zijn collega Tom: „De bijbel leert dat God mensen van inkomen voorziet, maar Hij verwacht datje tien procent van dat inkomen aan hem teruggeeft. Dat willen wij nadrukkelijk ook doen. Voor ons is die tien procent zelfs een minimum, want we willen eigenlijk meer." Bulthuis komt met een prak tijkvoorbeeld. „Ik was onlangs in Al banië. Als je ziet hoe slecht die men sen het hebben, terwijl ze maar twee duizend kilometer bij ons vandaan wonen, dan schrik je echt. Ik zou graag een deel van onze welvaart in leveren om het leven voor die men sen draaglijker te maken." Ontbijten wordt, zo lijkt het wel, steeds meer een vreemde ge woonte, niet meer van deze tijd. Vooral onder jongeren raakt het steeds meer 'uit'. Eén op de drie scholieren ontbijt niet of onre gelmatig en van de basisschool eet één op de tien leerlingen 's ochtends helemaal niet. Niet ontbijten is niet alleen een kwestie van geen trek hebben, ook tijdgebrek speelt een be langrijke rol. Hoe erg is het ei genlijk om niet te ontbijten? Diverse onderzoeken wijzen uit dat er negatieve gevolgen kle ven aan niet eten 's morgens. Voedingsstoffen die gemist wor den door het ontbijt over te slaan, worden zelden gecom penseerd door maaltijden die later op de dag worden ge bruikt. Verder blijkt dat kinde ren die niet ontbijten een hoger cholesterolgehalte in het bloed hebben dan leerlingen die dit wel doen. Dat dit te wijten zou zijn aan het overslaan van het ontbijt, is niet bewezen. Waar schijnlijk is dat kinderen die 's ochtends niets tot zich nemen, in de loop van de dag meer vet te snacks cortSumeren. Deze snacks bevatten naar verhou ding veel energie en nogal eens verzadigd vet. Bij niet-ontbijters zie je lage bloedsuikerspiegels. Het ontbijt overslaan heeft ook een slechte invloed op het concentratiever mogen en de intellectuele pres taties van kinderen. Hoewel dit effect klein is, kan het op den duur de schoolprestaties nade lig beïnvloeden. Wat is nu verstandig? Een ge zond samengesteld ontbijt nut tigen uiteraard. Daaronder ver staat het Voorlichtingsbureau voor de Voeding het volgende: volkoren of bruin brood met halvarine of margarine en beleg (kaas, vlees of zoet) en een glas melk, karnemelk of sinaasap pel- of grapefruitsap erbij. Wie brood 's morgens niet wegkrijgt, kan ook volstaan met een bord pap, muësli met melk of yo ghurt. Fruit bij de maaltijd of meenemen naar school is zeker aan te bevelen, onder andere vanwege de vitamine C, die er tevens voor zorgt dat het ijzer uit brood beter door het li chaam wordt opgenomen. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I. Europese taal; 5. kloosterover ste; 9. Europeaan; 10. plezier; IIals aan ommezijde (Lat. afk.); 13. natriumzout; 15. hol- mium; 16. visje; 18. grondsoort; 19. praatvogel; 20. godsdienstig lied; 22. lentemaand; 24. ver harde huid; 26. vleesgerecht; 27. pausennaam; 29. telwoord; 31. bijb. figuur; 33. dierenver blijf; 36. vlek; 38. oliehoudend gewas; 40. gekroesd weefsel; 41. Europeaan; 42. lof; 44. hui vering; 45. karaat; 46. bel; 48. deel van een Franse ontkenning; 49. uitroep van schrik; 50. be drag; 52. godsdienstig gebruik; 53. geestigheid. Verticaal: 1. spat; 2. oude lengtemaat; 3. snavel; 4. damp; 5. noodsignaal; 6. loophek voor kleine kinderen; 7. inhoudsmaat; 8. gemotori seerde tweewieler; 12. alcoholi sche drank; 14. muzieknoot; 15. herkauwer; 17. meubelstuk; 19. lokvink; 21. legerrang; 23. spil; 25. aanleggen (v.e. schip); 27. onderricht; 28. eenheid van elec- trische weerstand; 30. kar waar voor men ossen spant; 32. werk plaats; 34. proef; 35. Frans lid woord; 36. de oudere; 37. vrou welijk zoogdier; 39. broodsuiker; 40. botsing; 43. edelachtbare; 46. moe; 47. Franse munt; 49. deel van de bijbel; 51. afstands maat.' OPLOSSING CRYPTOGRAI hamels a-o-u— lekdicht s-k-k-u- bad-pit ob-z- kluiven -u-l-n- kille wam s BHHHH TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Commissaris Bas nam heer Bommel over uit de handen van de gemeente raad en leidde hem de gang op. „Zie zo", sprak hij terwijl de burgemeester de deur achter het vertrekkende groepje sloot. „Nu gaan we eens rus tig een verbaaltje maken. Huisvrede breuk; ordeverstoring en mishande ling, om maar een paar dingen te noemen..." „Ik heb niets gedaan!" riep heer Bommel overspannen uit. „Ik wilde alleen maar iets zeggen maar omdat ik niets kon zeggen om dat de burgemeester de enige was die iets mocht zeggen, als u begrijpt wat ik bedoel, heb ik..." „Smoesjes!" onderbrak de politiechef verveeld. „De rechter zal het wel uitzoeken. Je naam?" Nu verloor de geplaagde heer de rest van zijn geduld. „Schei uit met dat geschar!" schreeuwde hij. „Gesar, bedoel ik! Je w-weet b-best dat ik B-Bolle B-B-Ommel heet! Je probeert met zwart te zwaken, net als de burkies en de margemeester en ikkik..." „Wartaal", prevelde de com missaris, rustig opschrijvend. „Spreekt met dubbele tong. Heeft waggelende gang. Niet zo best. We gaan verder. Geboren?" „Dit neem ik niet!" tierde heer Ollie. „Je maakt machtsmisbruik met je mooie unif- form. Je denkt zeker dat je meer bent dan ik; maar als ik die glimmende knopen droeg, zou ik..." Hij zweeg plotseling en wankelde. Geen won der; hij was onverwachts omkleed met de uniformjas vein de heer Bas, terwijl diens pet zijn schedel dekte. De commissaris echter was terugge bracht tot zijn jaegertje en daarmee verloor hij veel van zijn waardigheid. Het is te begrijpen, dat de politiechef geheel betrok en besloot om de zaak nu krachtig aan te pakken. „Mee naar het bureau!" snauwde hij. H E T W E E R DOOR JAN VISSER Het voor menigeen lange paasweekeinde is de afgelopen nacht rumoerig begonnen. Een koufront, waarlangs zich een activerende storing had ontwikkeld, veroorzaakte met name tussen 1.00 en 2.00 uur veel wind. Aan de kust kwam het zelfs even tot een volle westerstorm. Op de pier van IJmuiden bedroeg het hoogste tienminutengemiddelde 86 km/uur en waren er windstoten tot 100 km/uur. Na 2.00 uur nam de naar west lot noordwest ruimende wind af. De frontpassage ging in tegenstelling tot eerdere verwachtingen nauwelijks met regen gepaard. Dat kwam omdat de band met intensieve regen ten noorden van Nederland oostwaarts trok. Voor wat betreft stormweer op Goede Vrijdag herinner ik mij 28 maart 1986. Veel mensen waren naar hun vakantiebestem ming onderweg en talrijke caravans werden onderweg door zware windstoten van de weg geblazen. In het tijdvak van 20 tot en met 31 maart 1986 kwam het aan de kust op maar liefst negen dagen tot harde wind, storm of zware storm. Dit jaar zal Pasen niet in een winderige sfeer verlopen. Morgen staat er aan de kust nog een vrij krachtige tot krachtige westen- tot noordwestenwind, tijdens Pasen is de wind hooguit matig uit het westen. 1 Het weerbeeld wordt op zaterdag nog bepaald door wolken velden en er kan wat regen vallen. De temperaturen bereiken waarden omstreeks 9 graden. Tijdens de paasdagen is er naast bewolking vooral aan de kust zonneschijn en de temperaturen stijgen tot 11-12 graden. Bepalend voor het weerbeeld is een hogedrukgebied dat zich van Ierland naar het oosten ver plaatst en boven het noordwesten van Frankrijk komt te lig gen. Gisteren was het redelijk weer. In tamelijk droge lucht kwam de zon er geruime tijd aan te pas resulterend in een maximum temperatuur van 12,6 graden op Schiphol en 12,4 bij Leiden. In het zuiden van het land werd het bijna 17 graden. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Onstuimig, vooral langs de zuidwestkust. Verder wis selend bewolkt en vooral langs de kust veel regen of winterse neerslag Maxima uiteenlopend van iets bo ven nul in het noorden tot rond 5 graden in het zui- Zweden: Meest bewolkt en kans op af en toe regen of sneeuw. Vooral in het zuiden veel wind. Middagtemperatuur variërend van iets boven het vriespunt in Lapland tot een graad of 8 in het zuiden. Denemarken: Veel wind, vooral op van daag. Verder half tot zwaar bewolkt-en vooral in het zuiden en westen kans op enkele fikse, winterse bui en. Middagtemperatuur omstreeks 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Geleidelijk rustiger en droger. Vooral in het noorden en westen nog enkele, mo gelijk winterse, buien; elders geregeld zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van 7 graden in het noorden van Schot land tot 12 in Zuid-Engeland. België en tuxemburg: Vandaag naar het zuidoosten wegtrek kende regen. Later wisselend bewolkt en( buien, vooral in de Ardennen met sneeuw. In de loop van het weekeinde geleidelijk droog en meer zon. Tijdelijk fris met vandaag maxima rond 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten eerst nog bewolkt en af en toe regen, in de Vogezen en Jura ook sneeuw. Elders geregeld zon en bijna overal droog; in de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur tijde lijk iets lager; Morgen rond 10graden. Portugal: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Madeira: Afnemende wind. Verder perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtem peratuur 20 graden of meer. Spanje: Veel zon maar vandaag in het noorden en morgen in het oosten ook bewolking en vooral in langs de Golf van Biskaje kans op wat regen. Hier en daar veel wind Vandaag maxima uiteenlopend van 15 in het noordwesten tot 25 of meer in Andalusié Morgen vooral in het noorden en oosten iets frisser. Canarische Eilanden: Perioden met zon en eerst nog een klei ne kans op een bui, misschien met on weer. Middagtemperatuur rond 23 gra- Marokko: Westkust: geregeld zon. maar ook kans op een pittige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden. Morgen later op de dag van het noorden uit een toe nemende kans op een regen- of on weersbui Middagtemperatuur aan zee rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden. In de Savoye, Dauphine en Pyreneeën eerst nog wol kenvelden en kans op regen of sneeuw. In het Rhone-dal steekt een stevige Mistral op. Vandaag maxima tussen 14 en 21 graden; Morgen overal enkele gra den frisser. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden. Morgen een kleine kans op een (onweers-)bui en een stevige aantrekkende noordenwind. Van daag nog maxima rond 19 graden; Mor gen lager. Italië: Van het noorden uit bewolking en een toenemende kans op buien, ook met on weer. Vandaag in het zuiden nog zon, morgen juist van het noorden uit opkla ringen. Geleidelijk meer wind. Middag temperatuur rond 15 graden maar van daag hier en daar nog warmer. Corsica en Sardinië: Een stevig aantrekkende noordelijke wind. Verder perioden met zon en moge lijk een regen- of onweersbui. Vandaag nog maxima rond 19 graden, morgen aanmerkelijk kouder. Malta: Flinke zonnige perioden. Morgen later op de dag een toenemende kans op een bui, ook met onweer en meer wind. Mid dagtemperatuur omstreeks 20 graden. Griekenlanden Kreta: Vandaag zonnige perioden en droog. Morgen van het noorden uit toenemende bewolking, gevolgd door enkele regen- of onweersbuien. Vandaag maxima rond 16 graden, morgen nog iets warmer Turkije en Cyprus: Kusten- flinke zonnige perioden en tot morgenavond droog. Vandaag nog vrij koud met middagtemperatuur tussen 9 en 14 graden; Morgen overal wat war- Duitsland: Vandaag naar het zuiden wegtrekkende regen. Daarna half tot zwaar bewolkt en enkele buien, ook met onweer en een winters karakter. Veel wind. Vandaag maxima meest tussen 10 en 15 graden; Morgen aanmerkelijk frisser. Zwitserland: Veel bewolking en enige tijd regen i sneeuw (sneeuwgrens daalt van 150 meter naar 800). Morgen in het zuide weer wat zon en droger. Tijdelijk w wind. Sterk uiteenlopende maxim Morgen van een graad of 8 in het na den tot 18 in het zuiden. Oostenrijk: Zwaar bewolkt en vooral in het noordei enige tijd regen; Vandaag vanaf 1511 meter sneeuw, morgen vanaf 900 ro ter. In het zuiden morgen kans optf zon en vooral in het westen veel v Maxima rond 11 graden maar vandat in het zuiden nog aanmerkelijk warme' Polen: Onstuimig. Veel bewolking en van tij tot tijd buien, mogelijk met onweer e later ook met een winters karakter. Ma gen ook wat zon. Middagtemperatui rond 7 graden maar vandaag in het zu den hogere maxima. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking, veel wind en va tijd buiige regen, ook kans op sneeudJ hagel en onweer. Morgen ook opklan gen. Lichte daling van temperatuurt s ongeveer 9 graden op morgen. Hongarije: Vandaag bewolkt en een aantal buicjv ook met onweer, hagel en sc wind. Morgen opklaringen en droge T Vandaag nog vrij warm met max 16 graden, daarna aanmerkelijk frisse ZATERDAG 29 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.22 Zon onder 19.( Maan op Maan onder09.( Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.41 18.58 06.14 Laag 02.26 14.51 02.07 Weerrapporten 28 maart 07 uur: PlA<S>VP£(J$£>?PÏM/flg/6D? IVAAAMMmha!!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10