Leidsch Dagblad Extraatje? leerma fel gen nieuwe aan CDA i. Haarlem is de beste winkelstad Schouwburg gaat stunten met 'niet goed, geld terug' mWjS rrnrrn Sloop met grof geweld Iand- Wie als consu- Breukband leidt na halve eeuw tot identificatie lijk eiden wordt hoofdstad in nieuwe provincie' Brand Schilderswijk blijkt aangestoken DAG 28 MAART 1997 ROhu, OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41349 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Landbouw vreest overal varkenspest Buitenland Kunst Sport Kamp Celebici in Bosnië was voor veel Serviërs een hel Meedogenloze wraakzucht in 'Elektra' Nog geen abonnee? 'Bergie' laat record Faas Wilkes voorlopig vervliegen weinig vertrouwen in De Hoop Scheffer' ertrokken CDA-fractieleider Heerma heeft het partij- ur afgelopen dinsdag gewaarschuwd voor de risi- die kleven aan De Hoop Scheffer als kandidaat-lijst eer. Heerma gelooft dat er in de partij te weinig ver- "|wen bestaat in de nieuwe man. „We moeten oppas- iat we niet voor de tweede keer dit jaar een nieuwe moeten kiezen", aldus Heerma tegen het bestuur. strijd aan vooraf gegaan. Tij dens de in allerijl georganiseer de bestuursvergadering dinsdag waarschuwde Heerma dat De Hoop Scheffer de sociale vleu gel van het CDA zal afstoten. Bovendien staat volgens hem slechts een klein deel van de fractie achter de nieuwe man. Heerma riep het schrikbeeld op dat de nieuwe partijleider nog voor de verkiezingen ten val zou komen, waardoor het CDA op nieuw een leiderschapscrisis krijgt te verwerken. Een groep CDA-jongeren, die opereert onder de naam Chris telijk Sociaal Platform, heeft gis teren als eerste 'in de partij openlijk twijfel geuit over de ge schiktheid van de nieuwe leider. n laatste poging het tij te had Heerma zichzelf vorige week alsnog in de het lijsttrekkerschap rpen. Hij wilde het laten ,)men op een verkiezing n hemzelf en De Hoop fer door het CDA-congres nd najaar. De commissie der die een nieuwe lijst- r moest zoeken, verwierp imiddellijk uit vrees voor ichtingenstrijd binnen de Daarmee was het lot van na bezegeld. Hij besloot mer te verlaten, wisseling van de wacht die week in Utrecht plaats leek uiterlijk vlekkeloos te ,'erlopen. In werkelijkheid, lijkt uit bronnen in het is er een harde machts- Pagina 3: Met de handen in de zak kiest Jaap voor de aanval leiden Een 'rotte kies' in het centrum van Leiden wordt getrokken. Met grof geweld vieren slopers hun lusten bot op de krakkemikkige panden aan de Witte Singel. De echte sloop liet even op zich wachten, omdat eerst heel zorgvuldig asbest uit de oude kantoren van het Leidsch Dagblad moest worden verwijderd. Als straks alles tegen de vlakte is, begint de bouw van 27 herenhuizen. Het monumentale Dudokgebouw op de kop van de Witte Singel blijft overigens overeind. Het kan een grondige renovatie tegemoet zien. foto hielco kuipers oces CID'ers colve aantasting hun rechten' iag allard besse :op ffifflerdediging van de voorma- Rechercheurs van de Haar- criminele inlichtingen- (CID), K. Langendoen en n Vondel, verwijten het aar ministerie 'geen be- ijke rechtsgang' te hebben past. Beide ex-CID'ers en verdacht van memeed. 'ocaat G. Spong heeft van- nd bij de start van het pro- e rechtbank in Den Haag 'eefs gevraagd het OM ontvankelijk' te verklaren, ivrouw P. Marie, die Lan- aen verdedigt, noemt de van zaken 'een grove aan- Jg van hun réchten', i de voormalige recher- Is verschenen vanochtend Paleis van Justitie in Den voorzien van een motor- zodat ze onherkenbaar n. Pas in de loop van de Jg, nadat tv- en fotocame- m reg waren werden de inte- ïelmen afgezet, gens Marie zijn de Haar- '94iagenten en hun families Jbliekelijk veroordeeld. Het a Tad de zaak eerst in beslo- id moeten behandelen, al- larie. iNur, Kom m'orgen naar het bruisende hart van Haarlem. Na de onthulling van de Stadswelkomstborden feliciteren zaterdag 29 maart om 12.00 uur op de Grote Markt bij de Hoofdwacht burgemeester J. Pop en wethouder R. A. van der Geest namens het gemeentebestuur alle ondernemers met het predikaat 'Beste Winkelstad'. Bij deze feestelijke gelegenheid ontbreken de Haarlemse Bloemenmeisjes niet. Zij verwelkomen u met bloemen en paaseitjes en met gezellige muziek. Parkeren doet U in een van de 4 parkeergarages rondom het centrum. Komt u met de bus, dan brengt de NZH u rechtstreeks naar het gezellige hart van Haarlem. Tot ziens in de beste winkelstad van Nederland VOORBURG, zaterdag ideale winkelgebied te zijn van heel Neder- „,„21' ment de meeste keuze Suuen 2i wil hebben doet er het tt, beste aan om deze stad mwwdK met een bezoekje te Familie Amsterdammer laat man herbegraven BEROEPSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-5121072 Supersnel autowassen Kia dealer Vlietwiik monica wesseling LA/ 0 *29 )lek is voor een nieuw pro- 5:huis, heb ik eigenlijk nog m nagedacht", aldus Goe- vanmorgen. burgemeester is niet blij het kabinetsbesluit om Rotterdam en Den Haag Bie provincies te vormen, overblijft is wel erg mini. hien dat we toch maar eens met Haarlem moeten praten over samengaan." nieuwe 'randstadsprovin-' ,jou Leiden de status van 5tad kwijtraken aan Haar- loekoop: „Ach, alles heeft iors- en tegens". partijgenoot gedeputeer- van der Goot (bestuurlijke ziet ook niets in de op splitsing van Zuid-Holland in drie provincies. „Er blijft een eenzijdige, erg kleine en weinig krachtige provincie Groene Hart over. Bovendien krijgen we in het huidige Zuid-Holland veel te veel bestuurders. Er zijn er nu al 3000." Hij vreest dat de provincie 'Groene Hart' gedoemd is het n wordt de hoofdstad van y^euwe provincie Zuid-Hol- Dat staat voor de Leidse imeester C. Goekoop LA 1 als een paal boven water. en ligt gunstig en is bo ft en de grootste stad. Het 9 a lus echt voor de hand. over de vraag waar in de 'onderspit te delven in gevech- Colijn trakteert met Pasen! 2E paasdag geopend oosterbeek anp Een van de twee skeletten die op 18 februari werden ontdekt in een graf op de Algemene Be graafplaats in Oosterbeek, is van de Amsterdammer Jozef van Vijnck. De man werd 52 jaar vermist. Een van de'bewij zen is de vondst van een lies breukband die de man heeft ge dragen. Dit heeft kapitein H. Jongen van de Bergings- en Identificatiedienst van de land- maclit gisteren meegedeeld. „We wisten van de familie dat Van Vijnck een liesbreukband droeg. Nader medisch onder zoek toonde aan dat het skelet op één centimeter na precies de lengte van Van Vijnck had. Van Vijnck had een opmerkelijk goed gebit, net als dit skelet. De definitieve doorslag gaf een schedelprojectie. De schedel kwam exact overeen met een foto van het gezicht", verklaar de Jongen. De speurtocht naar Jozef van Vijnck begon in 1995, bij de herdenking van vijftig jaar be vrijding. Peter Danz uit Dok- kum kreeg een neef uit de Vere nigde Staten op bezoek, één van de negen kinderen van Van Vijnck. Omdat deze man het nog steeds moeilijk had met de ten met de stadsprovincies. Een tweedeling van Zuid-Holland was voor hem nog acceptabel, maar opsplitsen in drieën gaat hem te ver. Tegenstanders te over want ook de commissaris van de ko ningin J. Leemhuis-Stout is niet ingenomen met het kabinets voorstel. Leemhuis plaatst kant tekeningen maar zegt niet de indruk te willen wekken dat het bestuur van Zuid-Holland tegen de komst van stadsprovincies is. Wat overblijft van de provincie Zuid-Holland bestaat uit de Duin- en Bollenstreek, de Leid se regio, het Groene Hart, de Al- blasserwaard, Vijfheerenlanden en de Drechtsteden. dat zit wel goed! Verdamstraat 6 (hoek Hoge Rijndijk) Leiden»Telefoon (071) 5142421 leiden pablo cabenda Het worden dertig dolle, dwaze dagen in de Leidse Schouwburg. Gedurende de maand april gaat 'de culturele instelling met chic' de hort op met het motto 'Niet goed, geld terug'. Omdat de verbouwing van de schouwburg een maand is opgeschoven, heeft directeur Wal lis de Vries een reeks extra voorstellingen inge last. Publiekstrekkers als Lebbis Jansen, Ray mond van het Groenewoud en cabaretière Le- nette van Dongen staan op het programma. En ook 'Emily of het geheim van Huis ten Bosch', het stuk over prins Willem Alexanders vriendin netje, zou volle zalen moeten trekken. Alles wijst voorlopig echter op het tegendeel, want de kaartverkoop voor de voorstellingen laat tot nu toe te wénsen over. Directeur Pim Wallis de Vries probeert daar iets aan te doen met zijn ludieke 'Niet goed, geld terug'-actie. Volgens hem blijven de schouwburgstoelen ten onrechte leeg. „Normaal zit het vóór de losse kaartverkoop begint al voor de helft vol met abonnementhou ders. Voor die extra maand zijn geen abonne menten verkocht en zitten we in onze maag met een groot aantal lege plekken. Daar komt bij dat het programma wat later is aangekondigd en mensen minder tijd hebben om te reageren. Als een soort stunt beginnen we dus die 'Niet goed, geld terug' actie." Mensen die in april naar de schouwburg ko men, kunnen dat dus doen zonder vrees voor teleurstelling of weggegooid geld. Spijtoptanten kunnen in de pauze of na de voorstelling, als er geen pauze is, hun geld terugvragen. Mits ze hun teleurstelling met redenen omkleden. Dat geldt ook voor mensen die al in de voorverkoop een kaartje hebben gekocht. Wallis de Vries is niet bang dat mensen en masse hun geld terug eisen. „Maar mensen die kwaad willen zullen er altijd zijn." Wallis de Vries ziet een en ander als 'een soort kwaliteitsgarantie'. „Bedrijven als Ikea doen dat ook. Je kan natuurlijk niet voorkomen dat men sen misbruik maken van zo'n regeling, maar ik meen dat we voorstellingen van zo'n goede kwaliteit brengen dat mensen niet zo gauw hun geld terug eisen. Daarbij komt dat door de afwe zigheid van abonnementhouders heel veel goe de plaatsen beschikbaar zijn. Dus in meerdere opzichten is het een buitenkansje." Eis negen jaar in zaak moord Noordwijkerhout den haag/noordwukerhout persbureau cerberus Officier van justitie mr. M. Renckens heeft gisteren een cel straf van negen jaar geëist tegen een 40-jarige man, die ervan wordt verdacht eind vorig jaar in Noordwijkerhout een Duitse vrouw om het leven te hebben gebracht. De man, die ook uit Duitsland afkomstig is, blijft overigens. Op 2 december 1996 vond de politie het levenloze lichaam van de vrouw in een bungalow in het vakantiepark Sollasi bij Noordwijkerhout. Ze was meer dere malen gestoken in haar rug en haar hoofd was ingeslagen. Een van de belangrijkste aan wijzingen tegen de man, waren zijn vingerafdrukken op de plas tic zak. Zijn advocate meende echter dat de- politie haar on derzoek veel te veel op hem heeft gericht. Andere 'verdach ten' zouden buiten schot zijn gebleven. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Pagina 16: Motief moord Sol lasi blijft onduidelijk BEL: 071-5128030 HET WOORD IS AAN Jezus aan het kruis Mijn God, mijn God, waar om hebt Gij mij verlaten? 2711° 2713° 2714° ne^ïg 10% 10% 10% jn 30% 50% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Zachte contactlenzen informeer er naar. Regio13,15,17 RTV/programma's_11 Sport21,23 Strips10 Uitgaan18 Weg en wiel20 Met de bon op de pagina Uitgaan drie kaartjes halen twee betalen voor de film voorstelling Space Jam in Voorschoten. vermissing van zijn vader sinds de Slag om Arnhem in septem ber 1944, beloofde Danz te gaan zoeken. „Van Vijnck zat in de Koepel gevangenis in Arnhem wegens het helen van fietsen. Daar be gon mijn zoektocht. Het bleek dat de gevangenisdirectie de deuren opengezet had toen de Slag om Arnhem begon. Mijn oom was met een aantal ande ren in de richting van Ooster beek verdwenen, vermoedelijk op weg naar Amsterdam. Uit eindelijk trof ik in Oosterbeek iemand die destijds geholpen had onbekende doden te begra ven. Eén van de slachtoffers had een briefje in de zak met de naam van mijn oom erop", al dus Danz. Twee kinderen komen met hun gezinnen naar Nederland, om Van Vijnck op 2 mei op nieuw te begraven op de Alge mene Begraafplaats in Ooster beek. Daar liggen nu nog zeven onbekende burgers. Jongen opende op 18 februari drie graven in Oosterbeek, om vergissingen in de archieven van de gemeente uit te sluiten. Eén graf was leeg. In graf 22 lag Van Vijnck. De identiteit van het lichaam uit het derde graf is nog niet bekend. Nu bi) Baalbergen: GRATIS ZITPLAATS ACTIE! Bij aankoop van een 2- en 3- zitsbank betaalt u tijdelijk slechts de prijs van 2 keer een 2-zitsü! Kom dus snel naar Baalbergen. Ook op 2E PAASDAG GEOPEND VAN 10 TOT 5. Op 2e Paasdag geniet u bovendien in Katwijk van een gratis lekker HAPJE EN DRANKJE. Ook voor de KINDEREN is er een leuke poppenkast. Alles onder het genot van leuke live muziek. Tot ziens bij het PAASFESTIJN VAN BAALBERGEN IN KATWIJK!!! 2e PAASDAG GEOPEND VAN 10.00 TOT 17.00 UUR ^BACHTSWEG Premier Kok: Zaak tot op de bodem uitzoeken den haag anp Technisch onderzoek heeft uit gewezen dat de brand in Den Haag waarbij de moeder en vijf kinderen uit een Turks gezin om het leven kwamen, vrijwel zeker is aangestoken. Premier Kok verklaarde gisteren dat de zaak tot op de bodem zal wor den uitgezocht. „De gedachte dat er sprake kan zijn van brandstichting met etnische oogmerken is dramatisch"zo zei hij. De uitslaande brand zorgde dinsdagnacht direct voor vijf dodelijke slachtoffers, de moe der en vier kinderen. Een baby overleed enkele uren later in het ziekenhuis. Twee kinderen lig gen nog zwaargewond in het ziekenhuis, de vadér en drie an dere kinderen zijn ongedeerd. De politie en het Openbaar Ministerie hielden vanaf het be gin rekening met brandstich ting. Daarom werd een recher cheteam van dertig mensen sa mengesteld. Volgens persoffi cier Horsting is het onderzoek nog in een vroeg stadium. „Er zijn nog geen verdachten en er bestaat vooralsnog geen ver band met de aanslagen die eer der die nacht in de stad werden gepleegd," zegt zij. Intussen houdt de gemeente zich bezig met de vraag hoe het kon dat het Turkse gezin van twaalf mensen in een daarop niet berekende woning moest wonen. Gebleken is dat de fa milie wel bezig was met het zoeken van andere woonruim te, maar dat de benodigde for mulieren verkeerd waren inge vuld. Pagina 2: Welke barbaar kan zoiets doen wesselman □n RAMEN DEUREN 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1