ultuur Kunst APT Digitaal vorsen naar identiteit jembrandts paplepel logelijk opgegraven ince Jackson voor F,5 miljoen op omslag UtrScHIfTfRs Kunstwerken rond Schiphol Overtuigende Matthaus Passion HOLLAND Bloemen in condoom Up with People JDERDAG 27 MAART 1997 STM iJAN RIJSDAM. 071 -5356444 Itsin onderscheidt cellist :ouDe Russische cellist en dirigent Mstislav Rostropovitsj heeft gisteren een hoge onderscheiding gekregen van de I i. ssische president Jeltsin. Hij krijgt de decoratie voor zijn 'ver- Jnsten voor het vaderland'. De cellist werd al in 1964 onder- eiden met de Leninprijs en de eretitel 'volkskunstenaar', de jgste onderscheiding voor een kunstenaar in de voormalige ijetunie. reenaway maakt opera over Vermeer ïterdamDe Britse filmer Peter Greenaway en componist lis Andriessen zijn bezig met een tweede opera voor De Ne- landse Opera. De voorstelling gaat over de 17e eeuwse schil- Johannes Vermeer. De Vermeer-opera, die in het seizoen i9/2000 in première gaat, is de opvolger van 'Rosa, A Horse una' die Greenaway en Andriessen in 1994 maakten. De pro- :tie wordt volgend seizoen opnieuw uitgevoerd. Greenaway n gisteren een eredoctoraat in ontvangst van de Universiteit Utrecht. itharina trekt 200.000e bezoeker iTERDAMDe tentoonstelling 'Catharina, de keizerin en de isten' in de Nieuwe kerk in Amsterdam, heeft woensdag zijn ,000e bezoeker getrokken. De tentoonstelling is nog tot en 13 april te bezichtigen. Van 2 tot en met 12 april zal het jbouw tot 22.00 uur open zijn. De laatste dag sluit de deur 18.00 uur. De tentoonstelling kan door het overvolle pro- inma van de kerk niet worden verlengd. 'Kunst met een stekker' in Leids centrum Beeldende Kunst zeer waarschijnlijk huis- Rembrandt zelf, maar luut zeker is het niet. Dat is lelichting van de Amster- e stadsarcheoloog drs. J.M. li op de vondst van aarde- en andere gebruiksvoor- |en in een beerput achter [embrandthuis. jststaat dat de vondsten on- dateren uit de periode Rembrandt in het huis aan [denbreestraat woonde. Dat 1 1639 tot 1658. Al in no- vorig jaar werd de beer- Kunsthande- Laurentius uit Voor- n, bekend als een van de ndigen in het tv-program- [ussen Kunst en Kitsch', 3 ontdekking samen met ion. „We zijn op een zon dagmiddag gaan graven en von den toen meteen al de eerste voorwerpen", aldus Laurentius, die kind aan huis is in het mu seum. „Fantastisch zo'n opgra ving. Je kunt niet dichter bij Rembrandt komen dan door in zijn stront te gaan staan roe ren." Uit de put is aardewerk uit Nederland, Italië en Duitsland naar boven gekomen. Ook is er speelgoed opgegraven: twee knikkers, een poppenmelkkan- netje en -zoutvaatje, wellicht van Rembrandts kinderen Cor nelia en Titus. Een tinnen lepel kan Rembrandts eigen paplepel zijn geweest, „maar dat weet je nooit absoluut zeker. Zijn hand tekening staat er nou eenmaal niet op," aldus archeoloog Baart. De voorwerpen zijn tot en met 2 april te bezichtigen. 1 U ingelse weekblad OK! heeft °Pfen de eerste foto's van de van popster Michael Jack- epubliceerd. Het kind heet Michael Junior. Jackson sinds de geboorte van zijn ,24 uur per dag in een lige roes," meldt het blad. Ook zijn vrouw Deb- Bij het betreden van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Leiden wordt de dorstige kunstliefhebber ver welkomd door een kraantje boven een computerscherm. Als je het opendraait, hoor je het water lopen en je ziet in de 'virtuele' gootsteen het wateroppervlak rimpelen en luchtbellen opstijgen. Alleen, er is geen water. Het speel se en vervreemdende effect van water dat er niet is maar zich toch manifesteert nodigt uit tot herhaaldelijk open en dicht draaien. LEIDEN PABLO CABENDA Totdat je beseft dat het mis schien je eigen verwachtingspa troon is waar het aan schort en je gedwongen wordt stil te staan bij stromend water. Is het zo vanzelfsprekend dat er water komt uit een geopende kraan? 'Please, close tap after use!' van Kees Aafjes is één van de instal laties die staat opgesteld in de rondreizende expositie met de speelse naam 'Kunst met een stekker'. Ze dienen als voorbeel den van hedendaagse media kunst. De Federatie Kunstuit leen heeft samen met de stich ting Montevideo/TBA het idee ontwikkeld een breder publiek in aanraking te brengen met een relatief onbekende kunst soort. Mediakunst dus. Dat is heel wat anders dan videokunst. Die term is beladen en verou derd. Evenals de notie dat alles onder die noemer zwaar, ontoe gankelijk of zoals Aafjes het zegt 'strontvervelend' zou zijn. Zijn werk ademt dan ook een zekere lichtvoetigheid. Hij schroomt er echter voor het teveel als 'speels' of 'ludiek' te bestempel en. „Als je je werk als zodanig be titelt dan menen 'serieuze' kun stenaars dat het thuis hoort in de Efteling of zo. Ik noem het dan ook liever laagdrempelig. Er zit wel meer achter maar je ziet tegelijkertijd ook wat er gebeurt. Het is zo opgezet dat bij wijze van spreken iedere boerenlul die er niet voor gestudeerd heeft ervan kan genieten." Het laagdrempelige van Aaf jes, wat in mindere mate ook voor het werk van de andere deelnemende kunstenaars geldt, staat haaks op de dram merige reputatie van video kunst uit de zeventiger en tach tiger jaren waarin de toenmali ge nieuwe factor 'tijd' uit- tentreure en langdradig werd belicht. Peter Bogers is gefascineerd door het menselijk lichaam als plastisch en beeldend materi aal. De opvatting dat de tech niek het menselijke lichaam zou infiltreren wordt bij Bogers om gedraaid. Vijf vingers tromme len in 'Fingers' op twee moni torschermpjes bevestigd aan de uiteinden van een grote hoef ijzermagneet, als kleine beestjes die uit hun hi-tech gevangenis willen ontsnappen. Schizofreen Het reusachtige immer volgen de oog van Bill Spinhovens 'I/Eye' ondermijnt de superieu re positie van de toeschouwer, door hem/haar zelf tot object te degraderen en achter te laten met een onbehaaglijk en licht schizofreen gevoel. Fiona Tan wendt de modernste technolo gieën aan om een intiem zelf portret letterlijk te presenteren op een zilveren dienblad. Het zijn thema's die nauw aanslui ten bij de beleving van techno logie van tegenwoordig. Digitaal vorsen naar identiteit, een nim mer aflatende infostroom, de 'It's About Time II' van Bill Spinhoven. schier onuitputtelijkheid van technologische ontwikkelingen en het virtuoos aanwenden van Internet voor het maken van kunst. Het is enigszins be vreemdend dat de interesse voor mediakunst nog zo matig is als je bedenkt dat video-joc key's op houseparty's op dezelf de manier stoeien met beelden als 'echte' kunstenaars. CBK-voorlichtster Nicole Roe pers onderkent dat. „Heden daagse kunst wordt zo uit het museum- en galeriecircuit ge haald. Het lijkt er een beetje op dat de alledaagse werkelijkheid de kunst heeft ingehaald, en op zich is dat natuurlijk een prach tige ontwikkeling. Misschien is de geringe populariteit onder museumpubliek behalve door onwennigheid ook een beetje gebaseerd op wat meer prakti sche bezwaren. We verhuren hier heel wat kunstwerken in onze functie als artotheek. Maar zo'n hele installatie neem je na tuurlijk niet even mee onder je arm. Laat staan dat je het ge makkelijk ergens ophangt." FOTO HENK BOUWMAN De expositie 'Kunst met een stekker" duurt tot 26 april. Openingstijden CBK: wo. t/m za. 12.00-17.00 uur en do 19.00-21.00 uur. cristofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 95 al Sbgliani, piano. Een bijzonder prograi net muziektheater Amstel 3. Telefoon 625 54 55. Agendalijn 551 81 00 zoi3,mai4 Sankai Jukume wo16apr. ruimte'. Hypnotise rai congrescentrum Europaplein 8. Telefoon 644 86 51 v, Golden Symphonic Orchestra o. bie Rowe (37) is te zien in de fo toreportage waai- het Engelse tijdschrift zo'n 7,5 miljoen gul den voor zou hebben betaald. Volgens OK! gaat verreweg het grootste deel van de gage naar Jacksons stichting voor hulp aan aids-kinderen 'Heal the World'. Vroeger ging ik heel veel naar Nexns. Dat f was echt een toptent, heel gezellig. Maar ze hebben alle niet-studenten op een gegeven moment eruitgegooid en toen ging ik maar naar In Casa. Ja, daar is het officieel ook al leen voor studenten. Maar je weet hoe dat gaat. Allemaal valse pasjes hè. Ik denk dat zeker vijftig procent daar illegaal komt, voornamelijk om te dansen. Met een groep vrienden gaan we ook wel eens naar cocktailbar Fandango. Een beetje drin ken met een vaste kliek. We gaan al een hele tijd met elkaar om. Maar als ik echt ga stappen dan is het meestal in Amsterdam. Die kroegjes rond het Rem- brandtplein Jantje's Verjaardag' en 'Cool Down'. En, o ja naar concerten van Gerard Joling, Gordon, Anita Meyer en zo. Ik werk als secretaresse bij een bedrijf dat geluid en lichtapparatuur levert bij concerten. Dan ga ik weieens bij dé geluidsman zitten en die legt me alles uit. Dat vind ik heel interessant. Ik heb ook Gerard Jo ling eens ontmoet. Die is fantastisch, heel aardig, he lemaal geen kapsones. Ruth Jacott vind ik ook heel erg goed. Waarom? Nou, ze kan heel goed zingen, haar show is heel goed en ze is ook heel aardig. Maar ik ken haar niet per soonlijk hoor. Bij het concert van 'No Doubt' in de Statenhal ben ik ook wezen kijken bij de soundcheck. Even kijken of de band er al is, weet je wel. Maar dat was niet zo. Dat was ook gewoon leuk, voor de gein. Niet omdat ik ze zo graag wilde zien. Ik ga sowieso toch meer stap pen dan dat ik naar concerten ga. Vrijdag gaan de meiden met de meiden op stap en dan gaat hij, ja die daar, met de mannen uit, vaste prik. Hij gaat liever naar de iT, de Roxy of de Richter want hij houdt toch meer van dansen dan ik. Eigenlijk gaan we niet vaak met z'n twee- tjes uit. We zien elkaar toch al de hele week, en da's wel genoeg. NAAM: Miranda Lentink LEEFTIJD: 21 jaar BEROEP: secretaresse WOONPLAATS: Leiden GEZIEN: Fandango HAARLEMMERMEER ANP Twaalf nationale en internatio nale kunstenaars maken een kunstwerk in de omgeving van de luchthaven Schiphol. De ten toonstelling die 31 mei opent, is lopend te zien, vanaf de fiets, maar ook vanuit de auto, de bus en het vliegtuig. 'Framed Area', zoals de titel van de tentoon stelling luidt, is te zien t/m 31 augustus. Het tentoonstellingsgebied ligt in de gemeente Haarlem mermeer, waar het oorspronke lijke polderlandschap in rap tempo verdwijnt. De kunst komt te staan tussen de nieuwe kantoorcomplexen en de snel groeiende luchthaven: op het plein bij de aankomsthal van Schiphol, langs de N201 tussen de A4 en het spoor Schiphol- Hoofddorp en in het winkelcen trum van Hoofddorp. MUZIEK RECENSIE LIDY VAN DER SPEK Matthaus Passion door 'Ex Animo' o.l.v. Wim de Ru, m.m.v. Lenie van den Heuvel, sopraan, Rita Dams, mezzo-sopraan, Jos van der Lans, tenor-evangelist, Alex Vermeulen, tenor, Joep Bröcheler, bas- Christuspartij, Evert Jan Nagtegaal, bas, Freek Borstlap, gamba, Thijs Kramer, or- gel-continuo, Joop Brons, orgel en het Randstedelijk Begeleidings Orkest. Ge hoord. 26/3, Hooglandse Kerk, Leiden. Meer dan duizend mensen luis terden gisteravond in de Hoog landse kerk naar het lijdensver- hal uit het Mattheus evangelie van ene mens Jezus van Naza reth. Het verhaal dat Bach zo'n drie eeuwen geleden toonzette. Wim de Ru gaf aan deze pas sie met zijn koor 'Ex Animo' een gezicht, dat veel weerspiegelde van het drama dat zich twintig eeuwen geleden voltrok. Daar heb je een koor voor nodig, maar ook solisten en een orkest en die moeten met z'n drieën accorderen om dat gezicht 'waar' te maken. En dat was nu het indrukwekkende van deze uitvoering: koor, solisten en or kest zongen en speelden met de grootst mogelijke overtuiging. Het was alsof het leven zelf er van afhing. Een zeldzaam mooie bijna zwevende fluitsolo, een hobo met een grote helder heid die zomaar kon overgaan in een donzen weekheid, twee schitterende vioolsolo's van bei de concertmeesters, vol drama in een zeer bijzondere dyna miek. Een kerkorgel (zeldzaam heid in de hedendaagse Matt haus) dat hel als een jongens stem het vitale jongenskoor Ex Animo meenam. Het koor liet de Matthaus van vorig jaar ver achter zich liggen. Het was sterk en overtuigend in de grote volkskoren en op z'n allermooist in het bijna té be kende koraal 'O Haupt voll Blut und Wunden'. De Ru gaf aan elk woord betekenis en gevoel, maakte het nieuw. Ook de solisten schaarden zich bij deze doorleefde passie in volle overgave, met een per fecte articulatie en grote betrok kenheid. Hulde voor de evange list Jos van der Lans, die ander half uur van te voren werd ge vraagd om in te vallen. Hij droeg het verhaal fraai en zeer bewogen. FAIR Kunst van 1900 tot heden 5e Editie: 70 galeries NEDERLANDS CONGRESGEBOUW DEN HAAG Openingstijden: Vrijdag 28 maart t/m dinsdag i APRIlI 11.00 - 18.00' uur Organisatie en informatie: Jaarbeurs Exhibition Organizers Telefoon 030 - 295 55 60 http//www.artsite.nl/HAF.htm TEKST: PABLO CABENDA; FOTO: HIELCO KUIPERS Het is gemaakt van onbreekbaar, doorzichtig rubber, erg plooibaar, verkrijgbaar in vele kleuren en je kunt er nog iets in stoppen ook. Het is niet waar het naar klinkt, maar het lijkt er wel veel op. De Amazing Vase van Macek Technika moet de markt van bloemen- minnend Nederland gaan veroveren. Geschikt voor biedermeier tot veldboeket, alles past in de flexibele kunsstofvaas die met de hand in verschillende vormen en hoogtes kan worden gebogen. De folder heeft het over de vele verschijningsvormen die de vaas steeds een ander aanzien geeft. Maar allemaal lijken ze gênant veel op een verfrommeld condoom. Er kleven tal van voordelen aan de nieuwe revolutionaire vaas. Als je hem laat vallen zal hij waarschijnlijk vro lijk terugstuiteren, binnen een minuutje handenarbeid heb je een vaas met een totaal andere 'verschijningsvorm' en de houder en het voetje zijn afzonderlijk met de hand te reinigen. Rest alleen nog maar het uiterlijk van de stelènhouder die wellicht meer uitnodigt tot dichtknopen en weggooien dan tot uitspoelen en hergebruiken. PABLO CABENDA Donderdag 3 april 20.15 uur Stadsgehoorzaal in Leiden Reserveren: Tel. 071-51 31 704 Informatie: i o performance by Tel. 071-53 53 310 Benefietconcert ten gunste van Actie „Kagando" Donderdag 3 april, 20.15 uur sponsored by Leidsch<@,Dagblad

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9