Honderd simpele vragen naar eigen persoonlij kheid Wetenschap Techniek Druivensap helpt tegen hartaanval Mechanische meneer Honda Zindelijk Type graan bepaalt of het plak-deeg wordt DONDERDAG 27 MAART 1997 redactie: saskia stoeunga 023-5150265 'Maakt makkelijk vrienden', 'kan veel heb ben van een ander', 'is snel aangedaan'. Het zijn willekeurig drie van de honderd korte zinnetjes die met een vijfpuntsschaal van nee tot ja een nieuwe persoonlijkheids test vormen. „Het was de bedoeling een test te ontwerpen die ook door mensen met een mavo-opleiding goed kan worden ge maakt", zegt drs. A.A.J. Hendriks, verbon den aan de vakgroep Psychologie van de RU Groningen. „Vrij algemeen wordt in de psychologie aangenomen, dat onze persoonlijkheid door vier, mogelijk vijf verzamelingen van eigenschappen wordt bepaald", legt psy- chologe Hendriks uit. „Onze persoonlijk heidstest is op alle vijf gebaseerd. De eerste vier verzamelingen van eigenschappen gaan over het vermogen (of onvermogen) tot communicatie, het leggen van contac ten, de wijze waarop iemand zijn of haar houding tegenover een ander bepaalt (mildheid); ordelijkheid en emotionele sta biliteit. Als vijfde wordt daar wel 'autono mie' aan toegevoegd". Of die er wel of niet bijhoort, is nog steeds onderwerp van wetenschappelijke discus sie. Hendriks:„Het is ook nog niet helemaal duidelijk wat er onder 'autonomie' moet worden verstaan. Sommigen houden het op intellect, anderen op reactiviteit of op ver beeldingskracht. Wij hebben deze verzame ling in onze vragenlijst opgenomen in de betekenis van intellect. Bij het opstellen van de persoonlijkheidstest is als het ware het woordenboek erbij ge haald om het hele gebied van persoonlijke eigenschappen in kaart te brengen. „Dat heeft alles te maken met wat in de psycho logie de 'lexicale theorie' heet. Die theorie zegt dat verschillen in persoonlijkheid tot uitdrukking zijn gebracht in de taal. Voorbeelden: 'Maakt makkelijk vrienden' valt in deze test onder contacten leggen, 'kan veel van een ander hebben' onder mildheid, 'is snel aangedaan' met emotio nele stabiliteit. Onder de verzameling auto nomie valt een zin als 'wil zich een eigen mening vormen' of 'is het overal mee eensL Bij het begin van het onderzoek naar een nieuwe persoonlijkheidstest zijn er door een groep psychologen van de Groninger vakgroep Psychologie zoveel mogelijk zin netjes geformuleerd. „Die korte zinnen moesten aan een aantal richtlijnen voldoen. Ze moesten heel concreet zijn, in eenvoudi ge taal gesteld, en zo weinig mogelijk aflei ding geven of irritatie veroorzaken. Ze zijn daarom in de derde persoon gesteld en be vatten geen ontkenningen. Bovendien moesten ze in een andere taal vertaald kun nen worden. We wilden een internationaal toepasbare persoonlijkheidstest maken. Na een eerste overleg bleven er ruim 1300 korte zinnen over. Omdat een groot aantal niet of nauwelijks te vertalen waren in eerste instantie in het Engels en Duits vielen er vervolgens nog eens bijna 400 zin nen af. Bleven er 914 over. „Maar dat waren er natuurlijk nog veel te veel. Op grond van onderzoek met studenten en een aantal stafleden die zichzelf met deze test hebben beoordeeld kwamen we na uitvoerig over leg en uitgebreide analyse uiteindelijk tot honderd." De test van honderd vragen, te beantwoor den met nee, enigszins, matig, grotendeels en ja (vijfpuntsschaal), is in een kwartiertje te maken, aldus Hendriks. Waarschijnlijk volgend jaar zal deze persoonlijkheidstest in ons land voor de praktijk beschikbaar zijn. Hendriks legt de laatste hand aan een gebruiksaanwijzing. Ze denkt dat de test een goed hulpmiddel kan zijn bij het ma ken van een beroepskeuze, bij het zoeken van de juiste behandeling voor mensen met psychische problemen en bij het bepalen of iemand in zijn werk al of niet goed functio neert. In het nieuwe in aanbouw zijnde weten- schaps- en technologiemuseum New Me tropolitan (voorheen NINT) in Amsterdam vormt een aantal vragen straks een onder deel van de tentoonstelling. Voor wie geïn teresseerd is in zijn eigen of andermans persoonlijkheid. En wie is dat niet? Rode druivensap bevat net als rode wijn stoffen die kunnen helpen een hartaanval te voor komen. De stoffen die deze werking hebben, flavonoïden, kunnen bijdragen bloedstolsels te voorkomen. Ze zitten in veel voedsel en dranken zoals si naasappel- en grapefruitsap, al dus dr. John Folts van de medi sche faculteit van de Universi teit van Wisconsin in Amerika. Maar de flavonoïden in wijn en sap van rode druiven hebben een sterkere werking en ze be vatten mogelijk ook anti-oxi- danten. Folts denkt dat dagelijkse con sumptie van sap van rode drui ven goed is, „zeker voor men sen die geen wijn mogen heb ben." Folts herinnerde er nog even aan dat veel mensen hem uit lachten toen hij een paar jaar geleden kwam met het verhaal dat aspirine hartaanvallen kan voorkomen. Nu is toepassing van aspirine voor dat doel geac cepteerd. „Ik zie het aspirine- verhaal zichzelf helemaal her halen met de flavonoïden." De Honda robot is 180 centimeter lang en weegt 210 kilo. De eerste advertenties zijn in middels verschenen waarin autobouwer Honda zich een nieuwe profilering aanmeet. Het motto is: 'first man, then machine', ofwel het idee dat in Honda's producten technologie ondergeschikt is aan de behoef ten van de mens. Met een we reldwijde campagne wil het merk benadrukken dat techni sche hoogstandjes weliswaar Honda's handelsmerk zijn, maar dat merkoprichter Soichi- ro Honda altijd de mens voorop stelt en geen bedrijf is van op hol geslagen techneuten. Techniek in dienst van de mens krijgt een heel bijzondere di mensie in Honda's nieuwste product, een experimentele 'hu mane' robot. Hij kan zelfstandig zijn weg vinden, tot op zekere hoogte zichzelf in evenwicht houden en daardoor ook op hellingen of trappen lopen. Nu spreekt men nog van simpele taken die de robot kan doen, zoals een gereedschapwagen ergens heen duwen of bouten indraaien. Uit verder onderzoek moet blijken of zo'n robot pro ductiewerkvan mensen kan gaan overnemen, die zich dan aan uitdagender en gevarieer der werk kunnen wijden. wageningen Door gebruik te maken van het zindelijk gedrag van varkens is de ammoniak uitstoot in de stal met de helft terug te brengen. Dat concludeert André Aarnink in zijn proefschrift waarop hij vorige week promoveerde aan de Landbouwuniversiteit Wage ningen. Van huis uit zijn varkens zindelijk. Ze willen zo ver moge lijk bij de mestplaats vandaan liggen. In de bestaande stallen kun nen de dieren overal gaan liggen en bevuilen op die manier de hele vloer. Door contact van urine met mest ontstaat ammoniak. Het is dus zaak om de varkens te stimuleren hun behoefte op een vaste plek te doen, waarna de mest snel in de afgesloten kelder ver dwijnt. Aamink heeft dat bereikt door noppen aan te brengen op een deel van de mestvloer, waardoor ze niet kunnen gaan liggen. De vervuiling neemt met de helft af, evenals de ammoniakgassen. De stal wordt nog schoner door verse buitenlucht aan te voeren en de lucht net boven de roostervloer en de mestkelder af te zui gen. FOTO ARCHIEF Een Britse wetenschapper heeft een beurs van 6.000 pond (ruim 18.000 gulden) gekregen om de wereld rond te reizen op zoek naar het antwoord op de vraag: waarom plakken sommige deegsoorten wél en andere niet. De 43-jarige professor Gordon Wiseman zal zijn stelling onder zoeken dat het culinaire geheim wel eens gelegen kan zijn in het type graan dat in de bereiding wordt gebruikt. Hij zal geduren de zeven weken onder meer Hongarije, Marokko, Koerdis- tan, Griekenland, Rusland en India aandoen. In die landen hoopt hij te weten te komen op welke manier de onderscheiden graansoorten zich ontwikkelen. Het geld voor de reis komt van de Winston Churchill Travel ling, een stichting die beurzen toekent aan projecten die een potentieel belang hebben voor het grote publiek. Zijn conclu sies zal Wiseman tezijnertijd voorleggen aan het Britse mi nisterie van Landbouw. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Dieren met een vleesboom (6); 4. Ode aan de rivier zonder vochtverlies (8); 6. Niet goed voor Engelsen om erin te zwem men (3); 7. Kernachtige geest kracht (3); 9. Honden zullen er moeite mee hebben! (7); 11. Koude gemeente (5). Verticaal: 1Onnozele Frans (4); 2. Koffie van een wrevelige vrouw (5); 3. Voor het venster in België (4); 5. Vindt men in heel Nederland, vooral in N.-Holland! (6); 6. Op dit dier kan men zitten (3); 8. Amerikaan die betaald wordt (4); 10. Het zijn mensen zonder werklust (3). KRUISWOORDRAADSEL grasmaand last-draw al-ara-ra n-kramp-r sta-m-sas -rat-rag- kar-d-lam r-stram-a af-aal-ha naj a-vlag standaard HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Tom Poes wachtte totdat de vloed een stuk boomstam langs zijn steen- voerde dat hij als vaartuig gebruiken kon en toen ging hij snel op Weg naar de stad. „Ik moet zo gauw mogelijk heer Olïie spreken", mompelde hij al pagaaiend. „Want ik geloof niet, dat die de ring begrijpt. Ik moet hem uit leggen waar hij aan toe is, anders komt er geen einde aan de narigheid. Wie weet wat er intussen gebeurd is! Nu, inderdaad bevond heer Bom mel zich in grote moeilijkheden. De gemeenteraad van Rommeldam had zich van de ongelukkige meester ge maakt en drong hem onder ruw ge roep en geschreeuw naar de deur om hem aan de politie over te leveren. Toevallig was commissaris Bulle Bas net onderweg naar de raadzaal om verslag van zijn bevindingen te gaan uitbrengen. „Nou, nou, dat is een be wogen zitting!" prevelde de politie chef, naar zijn revolver tastend. „Het schijnt me toe dat de burgemeester de zaak niet meer in de hand heeft!" Op dat moment trad de magistraat wankelend naar buiten. Zijn kleding was gekreukt en zijn gelaat was door menige buil ontsierd. „Orde!" riep hij met overslaande stem. „De raad is met uit de hand gelopen en heeft me met voeten getreden! Ik ben door een woesteling van mijn ambtszetel ge worpen." „Niet zo mooi!" zei de commissaris. „Wie heeft dat gedaan, burgemeester?" „Bommel!" riep de ander uit. „Arresteer hem, Bas! Ik kan niet over me heen laten lopen." „Al weer Bommel?" gromde de politie ambtenaar. „Dijkdoorbraak, versto ring van orde en mishandeling. Nu is hij er gloeiend bij; ik zal hem eens uitleggen waar hij aan toe is. Reken maar!" H E W E R DOOR JAN VISSER In deze tot dusver droge maand maart (Schiphol circa 23 mm) draaien de regenmeters vanavond op volle toe ren. De computers van het Duitse weerinstituut bereke nen voor onze streken meer dan 10 mm. Bovendien neemt de westen- tot zuidwestenwind langs de kust toe tot hard of stormachtig. Regen en wind worden veroor zaakt door een golfvormige frontale storing die over het Waddengebied naar het oosten trekt. Aan de achterzij de wordt morgen koude lucht aangevoerd. De verwach ting is dat de temperaturen morgenmiddag geen hogere waarden zullen bereiken dan omstreeks 8 graden. Het weerbeeld zal verder tamelijk guur van karakter zijn omdat er enkele (hagel)buien vallen en de noordwes tenwind langs de kust hard tot stormachtig is. Toch laat ook de zon zich nu en dan zien. Het gure weer speelt zich af tussen een krachtig hogedrukgebied nabij Ier land en een diepe depressie boven de Botnische Golf. Rond het hogedrukgebied worden op zaterdag vochtige luchtmassa's aangevoerd. Daarin komt vrij veel bewol king voor waaruit wat regen of een bui kan vallen. Te vens staat er nog vrij veel wind. Tijdens Pasen wordt het onder invloed van het dichter bij komende hogedrukgebied droog en rustiger weer. De kern van het luchtdrukmaximum wordt ten zuiden van Nederland gesitueerd. De wind blijft dan ook uit het westen waaien waardoor het kwik in de kustgebieden de 10 graden niet zal passeren. Elders zijn wat hogere maxima mogelijk. Verder komt er bewolking voor maar de zon zal met Pasen niet verstek laten gaan. Kortom een redelijke Pasen ligt in het verschiet. Gisteren bleef het de hele dag bewolkt. Tegen en tij dens de avonduren trok een regengebied over en aan de kust nam de wind toe tot hard. In windstoten werden snelheden gemeten tot maximaal circa 75 kilometer per uur. De aangevoerde lucht was wel zacht. Leiden rapporteerde 12,4 graden en Schiphol 12,9. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vandaag vooral langs de zuidwestkust veel regen en stormachtige wind. Morgen wisselend bewolkt en langs de kust aanhou dende kans op een winter se bui. In het zuidoosten af en toe zon. Maxima van 2 tot ongeveer 11 graden. Zweden: In de zuidelijke helft eerst nog onstuimig met regen en wind. In de loop van vandaag van het westen uit "opklaringen en overwe gend droog. Morgen iri het zuiden geregeld zon, el ders ook wolken. Kans op een bui. Maxima van 0 tot ongeveer 12 graden. Denemarken: Vandaag vrij veel wind, be wolkt en af en toe regen. Morgen wat zon, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur rond 12 graden, morgen frisser. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij veel wolken en af en toe regen of motregen. Morgen vooral in het zuiden wat zon. Met name in het noorden en langs de Noordzee kust ook een enkele bui. Iets lagere middagtemperaturen: in Schotland ongeveer 9 graden, elders on-' geveer 12. België en Luxemburg: Meest bewolkt en van tijd tot tijd wat re gen. Morgen naast wolken ook een enke le opklaring, maar nog steeds kans op een bui. Middagtemperatur ongeveer 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, eerst ook af en toe zon. Plaatselijk mist. In de loop van vandaag van het noordwesten uit toenemende kans op regen of motregen. Middagtem peratuur ongeveer 14 graden. Portugal: Veel zon en droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Madeira: Geregeld zon en meest droog. Flink wat wind. Maximumtemperatuur iets boven de 20 graden. Spanje: Vandaag in het zuidoosten opnieuw kans op wolkenvelden en misschien een bui. Verder flink wat zon en droog. Met name rond Gibraltar eerst nog veel wind. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden, in het binnenland plaatselijk hoger. Canarische Eilanden: Eerst kans op een regen- of onweersbui. Vooral morgen flink wat zon. Soms win derig. Middagtemperatuur rond 22 gra- Marokko: Westkust: Geregeld zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Vrij veel wind. Middagtemperatuur uiteenlopend tussen 22 en 27 graden. Vandaag nog kans op een enkele bui. Verder flink wat zon. Middagtempera tuur vandaag aan zee rond 20 graden, morgen iets hoger Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden. Morgen vanuit het noorden wat meer bewolking en een toenemende kans op wat regen. Middag temperatuur meest tussen de 17 en 21 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon. Droog. Middagtempera tuur vandaag iets onder de 20 graden, morgen iets erboven. Italië: Flinke zonnige perioden, vooral in het noorden soms wolken. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperaturen tussen 14 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vrijwel droog. Maxi ma rond 18 graden, op Corsica wat la ger. Malta: Eerst nog kleine kans op een bui, verder flink wat zon en droog. Middagtempera tuur dichtbij de 20 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, maar vandaag ook kleine kans op een bui. Morgen steeds meer zon. Maxima rond 14 graden, mor gen warmer. Turkije en Cyprus: Kusten: Flink wat zon, maar met name langs de Turkse westkust vandaag nog kans op een bui. Maxima rond 15 gra- Duitsland: Wolkenvelden en af en toe regen of mot regen. Vandaag in het zuiden eerst nog zon en droog. In ochtend plaatselijk mist. Maxima van 10 in het noorden tot 15 plaatselijk in het zuiden. Zwitserland: Vandaag droog en flinke zonnige perio den. Morgen van het noorden uit toene mende wind, toenemende bewolking en later enkele buien, mogelijk fikse buien. Vandaag erg zacht met maxima van 17 graden, morgen in het noorden minder Oostenrijk: In het zuiden geregeld zon. Maar ini noorden toch vrij veel wolken e morgen kans op wat regen. Middagte peratuur in bewolkte gebieden ongev v 10 graden, in het zuiden met zon pis selijk 17 graden. Vrij veel wind en wolken. Van tijd totI regen. Morgen van het noorden uitw selvallig: soms zon, maar ook enk buien. Middagtemperatuur tussen 8 13 graden. Tsjechië en Slowakije: Eerst nog geregeld zon en vrijwel drojuS Morgen meer wolken en af en toe reg j Middagtemperatuur ongeveer 14 Hongarije: In de nacht en vroege ochtend kans mist. Naast zon vrij veel wolken. Morj |g meer bewolking en mogelijk wat reg Qe Middagtemperatuur ongeveer 15 den, op een enkele zonnige plaats ïkt VRIJDAG 28 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.24 Zon onder 19 Maan op 23.48 Maanonder08 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.05 18.26 05 38 U Laag 01.45» 14.15 01.26 Weerrapporten 27 maart 07 uur: station weer wind temp n Gr Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta grondmist motregen Wenen regen Bangkok licht bew' Buenos Aires onbew Casablanca onbew Johannesburg hall bew. Los Angeles zwaar bew New Orleans half bew New York zwaar bew 31 19 21 13 20 16 I 17 15 1 regen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6