Vrede in ruil voor hulp Noord-Korea Albanië behoeft nauwelijks hulp Gedwongen ontslagen taboe bij staalfusie Koraalriffen sterven af Buitenland President op de motor Creutzfeldt-Jacob via bloed overdraagbaar DONDERDAG 27 MAART 1997 Doden na instorten Chinese flat peking Enkele tientallen mensen zijn in Putian in de zuidooste lijke Chinese provincie Fujian om het leven gekomen nadat een appartementenblok was ingestort. Meer dan honderd mensen worden vermist. Dit hebben Chinese functionarissen vanmor gen gemeld. Recentelijk zijn in China al meer gebouwen spon taan ingestort. Er wordt de laatste jaren zeer veel, maar ook bui tengewoon slecht gebouwd in het land. Sri Lanka belooft Tamils autonomie Colombo De regering van Sri lanka heeft gisteren een ontwerp- grondwet gepresenteerd die de minderheden op het eiland, zoals de twee miljoen Tamils, een grote mate van autonomie toekent. De regering hoopt zo een einde te maken aan het ge weld in het noordoosten van Sri Lanka, waar de Tamil Tijgers al dertien jaar strijden voor de onafhankelijkheid van het gebied. Deze strijd heeft 50.000 mensen het leven gekost. Slechts duizend Bosniërs opgespoord tuzla Het Rode Kruis heeft tot nu toe het lot weten te achterha len van 1.084 vermisten uit Bosnië. Op 18 na bleken al deze mensen om het leven te zijn gekomen. Officieel werden na de burgeroorlog 18.500 personen als vermist opgegeven. Feitelijk moeten er dat veel meer zijn. De VN-rapporteur voor vermisten, de Oostenrijker Manfred Nowak, stapt op omdat hij vindt dat de internationale gemeenschap hem onvoldoende steun geeft. Ook Spaans koningshuis op Internet madrid In navolging van het Britse koningshuis heeft nu ook het Spaanse koningshuis een eigen Internet-site geopend. Be zoekers aan de site, die zo'n vijftig pagina's beslaat, kunnen fo to's van de koninklijke familie bekijken, lezen in de Grondwet uit 1978, de stamboom bekijken en een blik werpen op de zeven koninklijke paleizen. Het adres van de site is http: /www.casareal.es. FN-burgemeester voor de rechter Marseille Een interview met de krant Berliner Zeitung, waarin zij onderscheid maakte tussen menselijke rassen, komt de ex treem-rechtse Franse burgemeester Catherine Megret op een rechtszaak te staan. Megret gaf het interview eind februari, kort na haar verkiezing tot burgemeester van Vitrolles voor het Front National (FN). Zeventig 70 burgers hebben een aanklacht inge diend wegens racistische uitlatingen. Megret moet op 30 april voorkomen. Megret zegt dat zij verkeerd is geciteerd. Eerste vrouw driesterrengeneraal VS Washington Generaal-majoor Claudia Kennedy wordt de eerste vrouwelijke driesterrengeneraal in de VS. President Clinton heeft haar voorgedragen voor promotie. Kennedy (49) is sinds 1995 assistent-onderchef voor inlichtingen in het leger. Zij zal tevens worden bevorderd tot onderchef. Nieuw-Zeeland moet Maori's betalen wellington De regering van Nieuw-Zeeland moet de Maori's in het uiterste noorden van het land schadeloosstellen voor het verlies van land en andere bezittingen in de vorige eeuw. Met deze aanbeveling kwam gisteren een door de regering in het le ven geroepen tribunaal na ruim tien jaar onderzoek en hoorzit tingen. Hoge politiechef in België opgepakt brussel In België is gisteren politiecommissaris Georges Mar- nette opgepakt. Marnette, de hoogst verantwoordelijke man van de gerechtelijke politie, zou de valse beschuldiging hebben ver spreid dat vice-premier Elio di Rupo zich als homoseksueel zou hebben vergrepen aan minderjarige jongens. Begin december pleitte een parlementaire onderzoekscommissie de politicus vrij van deze aantijgingen. Ter dood veroordeelden willen hangen dar es salaam Ter dood veroordeelde gevangenen in Tanzania zijn het wachten op de voltrekking van hun straf beu, aldus de Tanzaniaanse krant Daily News. Bijna tweehonderd bewoners van de gevangenis van Isanya, van wie sommigen al vijftien jaar geleden ter dood zijn veroordeeld, hebben geëist ofwel opge hangen te worden ofwel vrijgelaten. Vooral Dortmund dupe van Thyssen-Krupp De fusie van de staaldivisies van de twee Duitse concerns Thys- sen en Krupp-Hoesch gaat ten koste van 7.900 banen, maar van gedwongen ontslagen zal geen sprake zijn. Dit heeft Wolfgang Clement, de minister van economische zaken van de Duitse deelstaat Noord-Rijn- land-Westfalen, gisteren ver klaard. Clement zei die toezegging te hebben gekregen van de be stuursvoorzitters van de twee concerns, die gisteren een prin cipe-overeenkomst tekenden. Thyssen krijgt een belang van 60 procent in de nieuwe staal- onderneming en Krupp 40 pro cent. De staalarbeiders gingen gisteren onverminderd door met demonstreren. Zij eisen de garantie dat er geen gedwongen ontslagen vallen. De besprekingen over de fusie zijn weliswaar nog niet afge rond, maar het is de bedoeling de gezamenlijke activiteiten ju ridisch al op 1 april (dinsdag) te laten beginnen. De banenver-. mindering loopt tot 2002. Op het ogenblik werken er in de staaldivisie bij Thyssen 15.000 Binnen twintig tot dertig jaar sterft eenderde van de koraalrif fen af door de stijging van de temperatuur. Dit voorspelt het Wereldnatuurfonds in een deze week in Frankfurt gepubliceerd rapport. Ook vervuiling van de zeeën, toerisme, gebruik van het koraalkalk als goedkoop bouwmateriaal en overbevis- sing vormen een zware aanslag op de koralen. De kleurrijke riffen kunnen er binnen tien jaar uitzien als een maanlandschap, aldus het rap port. Het Wereldnatuurfonds rekent koraalriffen tot de oudste ecosystemen van de aarde. Qua biologische verscheidenheid zijn ze te vergelijken met de tro pische regenwouden in het Amazonegebied of in Nieuw- Guinea. De achteruitgang van de na- tuuipracht onder water kan de toeristenindustrie miljarden aan inkomsten kosten. Rebellen Zaïre praten mee op Afrikaanse top De rebellen die het oosten van Zaïre hebben ver overd, gaan „de komende dagen" onderhandelen met de regering in Kinshasa. Dat heeft Bizima Ka- raha, adviseur voorde buitenlandse betrekkingen van rebellenleider Kabila, vanmorgen in de Togo- lese hoofdstad Lomé gezegd. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft gisteren in Lomé over de situatie in Zaïre verga derd. Voor het eerst zaten daarbij de rebellen en de regering van het Midden-Afrikaanse land in één ruimte bij elkaar. De deelnemers riepen op tot een staakt-het-vuren in Zaïre en pleitten voor onderhandelingen tussen de rebellen en de rege ring. De Afrikaanse ministers keurden een ontwerp resolutie goed waarin zij op onmiddellijke onder handelingen en stopzetting van de gevechtshan delingen aandrongen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, oefende even eens druk uit op de Zaïrese regering -en rebellen. Hij was onverwacht aanwezig. Pyongyang stemt in met voorstel Clinton In ruil voor voedselhulp is Noord-Korea bereid met Zuid- Korea over vrede te praten. De regering in Pyongyang heeft dat laten weten aan de Verenigde Staten «n Zuid- Korea. Tot dusver verliepen de gesprekken tussen beide Korea's via de VS. Noord-Korea kampt met grote voed seltekorten door opeenvolgende misoogsten en overstro mingen. Behalve de Korea's en de VS zou ook China aan de onderhande lingen voor een duurzame vre desovereenkomst moeten deel nemen. De overeenkomst tus sen de twee Korea's moet het bestandsakkoord vervangen dat na de Koreaanse oorlog van 1950-1953 is ondertekend. Pyongyang ging gisteren tij dens een werkoverleg in New York in op een voorstel voor be sprekingen dat president Clin ton en zijn Zuid-Koreaanse ambtgenoot Kim Young-sam vorig jaar april op tafel hadden gelegd. Noord-Korea stemt in met vredesbesprekingen als de VS en Zuid-Korea eerst garan ties geven voor voedselhulp. Het Zuid-Koreaanse ministerie van buitenlandse zaken in Se- Relatie met gekke-koeienziekte niet bewezen gevreesde hersenziekte te ont wikkelen. Dit bleek ook op te gaan voor bloed dat was besmet met de nieuwe variant v-CJD. Van deze vorm van Creutzfeldt- Jakob wordt vermoed dat die op mensen wordt overgebracht door koeien die besmet zijn met de gekke koeienziekte BSE. De medische wetenschap kan voor dat vermoeden nog steeds geen bewijs leveren. De experts van de WHO in Geneve zijn unaniem van oordeel dat alleen de hersenen en het ruggemerg van met BSE besmette koeien gevaar opleveren in de mense lijke voedselketen. Spierweefsel, zoals biefstuk of runderlappen, maar ook melk en gelatine kun nen als veilig worden be schouwd. Op de vraag hoe de vijf jaar oude koe Anja uit Wilp met BSE besmet was geraakt, terwijl het dier volgens zeggen nooit was gevoerd met produc ten van dierlijke herkomst, moesten ook 's werelds grootste experts het antwoord schuldig blijven. GENEVE Rtr-GPD De hersenziekte Creutzfeldt-Ja- kob (CJD), de menselijke vari ant van de runderziekte BSE, kan worden overgedragen via bloedtransfusies. Dit blijkt uit Amerikaans onderzoek. Mensen die tot risicogroepen behoren zouden niet langer bloed moe ten doneren, zo vinden de on derzoekers. Bij Nederlandse bloedbanken is die regel al vorig jaar ingevoerd. De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) heeft zich gisteren na uitgebrei de consultaties met vijftig inter nationale deskundigen, achter de bevindingen van de onder zoekers geschaard. De VN-orga- nisatie zal de bevindingen en aanbevelingen nu toesturen aan alle 191 lidstaten. Een onderzoeksteam uit de Amerikaanse staat Maryland, onder leiding van Paul Brown, kwam tot de alarmerende con clusie na tests met muizen. Die ren die met CJD besmet bloed kregen geïnjecteerd, bleken de oul maakte dat vanmorgen be kend. „Wij hebben herhaald dat voedselhulp aan de orde kan komen tijdens de besprekingen tussen de vier partijen", aldus een Zuid-Koreaanse woord voerder. Functionarissen in Se oul wijzen erop dat de belang stelling van Noord-Korea voor de vredesgesprekken aangeven hoe wanhopig het land op zoek is naar middelen om een einde te maken aan de ernstige hon gersnood in het land. Door de ineenstorting van het communisme in de Sovjet-Unie en de toenadering van China naar het Westen is het isole ment van Noord-Korea steeds verder toegenomen. Aids-epidemie dreigt onder aboriginals CANBERRA Rtr Onder Australische aboriginals en de inheemse volkeren op de eilanden in de Straat van Torres tussen Australië en Papoea- Nieuw-Guinea dreigt een aids- epidemie. Dat blijkt uit een rap port van het Australische minis terie voor gezondheid. In een reactie op het rapport heeft de regering in Canberra aangekondigd onmiddellijk zo'n achttien miljoen gulden vrij te maken voor betere voorlichting aan de inheemse volkeren. Het aantal nieuwe besmettingen met HIV, het virus dat aids kan veroorzaken, daalt in Australië in zijn algemeenheid, maar stijgt onder aboriginals. Slechte voorlichting over de gevaren van onveilig vrijen is volgens het rapport een belangrijke oor zaak voor de dreigende epide- In Australië leven zo'n 300.000 aboriginals, op een to tale bevolking van achttien mil joen. Russen betogen voor uitbetaling van hun lonen VLADIVOSTOK Rtr-AFP-GPD huancayo» Als een jockey (een ruiter bij een paardenrace) achterop bij een motoragent maakte de Peru aanse president Alberto Fujimori gisteren een triomftocht door de stad Huancayo, 350 kilometer van de hoofdstad Lima. Fujimori's populariteit heeft niets te lijden onder het gijzelingsdrama in de Japanse am bassade in-Lima, dat gisteren zijn honderdste dag is ingegaan. In Peru wordt gespeculeerd op een nade rende oplossing voor de gijzeling. foto afp Tienduizenden Russen hebben monstreerd voor uitbetaling van achterstallige lo nen en pensioenen. De vakbonden hadden van daag uitgeroepen tot nationale actiedag, maar het was vanmorgen nog zeer de vraag of zij de twintig miljoen demonstranten die zij hadden voorspeld zouden halen. In Vladivostok in het uiterste oosten van Rus land trokken duizenden mensen door de stad om de uitbetaling van triljoenen roebel aan achter stallig loon en pensioen te eisen. Volgens de vak bonden liepen 50.000 mensen mee, maar de poli tie hield het op 15.000. De stemming was eerder feestelijk dan grimmig. De demonstratie deed waarnemers denken aan de 1 mei-marsen van weleer, temeer daar veel demonstranten rode In Moskou was van protestacties weinig te mer ken. Het openbaar vervoer reed normaal. De monstraties waren daar pas in de loop van de middag te verwachten. Zestienduizend politie mensen moeten voor handhaving van de orde zorgen. Pers heeft situatie in Balkanland te dramatisch afgeschilderd en bij die van Krupp-Hoesch ongeveer 9.900 mensen. Er ver dwijnt dus bijna eenderde van het aantal banen, via vervroeg de pensioenering of vertrekpre- Met de meerderheid in de nieuwe staalonderneming lijkt Thyssen het beste uit de hele af faire weg te komen. In eerste in stantie dreigde het concern het slachtoffer te worden van het ongewenste overnamebod dat Krupp-Hoesch begin vorige week uitbracht. Over dat bod ontstond zoveel beroering, dat de twee ondernemingen eind vorige week besloten de moge lijkheid te onderzoeken om hun staalproductie onder een dak te brengen. Zoals de plannen er nu liggen, krijgt de stad Dortmund het zwaar te verduren van de fusie plannen. De werkgelegenheid in de staalindustrie daar neemt af van 5.700 tot 2.100 banen. De komende vijf jaar worden er drie hoogovens stilgelegd en wordt de productie van ruwijzer verplaatst naar Duisburg. Thys sen en Krupp hebben toegezegd elders in Dortmund voor 1.300 i banen te zorgen. «marcel van silfhout Internationale hulporganisa ties hebben in Albanië nauwe lijks een tekort aan voedsel en medicijnen aangetroffen. Ook de medische zorg in de zieken huizen is vooralsnog voldoen de. Wel is het nodig om een donor-systeem voor bloed in te voeren vanwege de vele schot wonden door ongelukken met wapens. Zowel het Internationale Ro de Kruis als Artsen Zonder Grenzen (AZG) hebben deze re lativerende bevindingen aan de Europese Unie gerapporteerd. Volgens de leider van de AZG- missie, Wayne Ulrich, is het zelfs gevaarlijk om Albanië te overvoeren met hulpgoederen. „We hebben de afgelopen we ken zo goed als heel Albanië be zocht, ook plaatsen als Korea, waar veel is geplunderd. Maar we hebben nergens een echte noodsituatie aangetroffen. Als we nu teveel hulpgoederen zou den aanvoeren, kan dat be staande distributie-structuren in de gezondheidszorg verlam- Zowel AZG als het Internatio nale Rode Kruis vinden dat de internationale pers Albanië veel te dramatisch heeft geportret teerd. Het kost de organisaties daarom moeite om de interna tionale gemeenschap ervan te weerhouden om teveel voedsel en medicijnen te sturen. Ulrich: „Ik weet ook niet waar de media al die beelden vandaan halen. Het lijkt wel alsof er hier op vol le schaal een oorlog aan de gang is. Maar het is hier nog lang geen Bosnië of Somalië." Niettemin gaat het Rode Kruis vanaf vandaag een distri butienetwerk opzetten vanuit Jonge Albanezen gaan aan de haal met spullen die ze hebben gevonden in een gestrand schip bij de havenstad Durres. foto reuters petr josek de Zuid-Albanese stad Gjirokas- ter. Woordvoerder Amanda Wil liamson verklaart dat alleen de ziekenhuizen, psychiatrische inrichtingen, weeshuizen en in stellingen voor ouderen zullen worden bevoorraad. Hoe het noorden van het land moet worden bevoorraad, is nog niet helemaal duidelijk. Volgens Williamson heeft het Rode Kruis tot op heden geen enkele gevaarlijke situatie mee gemaakt. De problemen die het Rode Kruis in Albanië onder vindt, vallen in het niet bij Af ghanistan en Tjsetsjenië, aldus Williamson. De Nederlandse diplomaat Jan de Marchant et d'Ansem- bourg is gisteren in Tirana aan gekomen met een uit twaalf personen bestaande advies commissie. De missie brengt i bezoek aan pre- Fino en diverse ministeries om de eventuele komst van Eu- rofor, een multinationale veilig heidseenheid, voor te bereiden. Die moet de hulporganisaties in het land beschermen en kan ondersteuning leveren bij het herstellen van orde en gezag in het land. Volgens d'Ansembourg is er nog niets besloten. Maar als er een politie- dan wel militaire eenheid komt, dan zal die niet uit duizenden, maar uit enkele honderden personen bestaan. De deelnemende landen aan Eurofor zijn waarschijnlijk Spanje, Frankrijk, Portugal, Tur kije, Roemenië en Italië. Nederlandse Pax Christi krijgt gijzelaars vrij MONTERIA/RUSWUK ANP Een Nederlandse delegatie van Pax Christi is er gisteren in Co lombia in geslaagd vijf gijzelaars vrij te krijgen uit handen van een paramilitaire groepering. Dit heeft een woordvoerster van de kerkelijke organisatie ge meld. De vijf waren familieleden van leiders van de FARC, de be langrijkste rebellenbeweging van Colombia. Paramilitairen in de deelstaat Uraba hadden hen gegijzeld als vergelding voor een groot aantal ontvoeringen door de rebellen. Enkelen van hen zaten al negen maanden vast. Volgens Liduine Zumpolle van Pax Christi is de vrijlating „een unilateraal gebaar van goede wil naar de rebellen, en een blijk van waardering voor de volharding van Pax Christi. We zijn al heel lang bezig om deze mensen vrij te krijgen. Het is een uniek gebaar in de histo rie van Colombia en politiek van gigantisch belang. Mis schien wordt nu eindelijk een dialoog mogelijk". Tot dusver hadden de para militairen zich steeds tegen de vrijlating van de gijzelaars ver zet, omdat de verschillende guerrillabewegingen zelf aan de lopende band mensen ontvoe ren. „Die ontvoeringen zijn een nationaal trauma", aldus Zum polle. „De ene helft van het land ontvoert de andere. Met de gij zeling van hun familieleden wil den de paramilitairen de guer rillaleden aan den lijve doen voelen wat dit betekent." De paramilitairen doen hun gebaar uit een positie van kracht, aldus Zumpolle. „Ze zijn overal het pleit aan het win-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5