Meer rust voor chauffeur touringcar PTT-plan voor e-mail heeft een 'apestaartje' Binnenland Jagers en Faunabeheer in ie clinch over jachtposters bedrijf en goed doel, =lat gaat niet samen Lentespruiten Woekeraars kleden gokkers in legale casino's uit 'DONDERDAG 27 MAART 1997 Dakloze leeft in gestolen auto's ede» Een 28-jarige dakloze man heeft geruime tijd in zijn on derdak voorzien door overal in het land auto's te stelen. Daarin reed hij rond en bracht hij de nacht door, tot de politie zo'n auto opmerkte en wegsleepte. Dan zocht de man een andere auto om tijdelijk in te wonen. De politie in Heerenveen hield de man aan toen zij hem betrapte terwijl hij in een in Bennekom gestolen auto reed. Justitie verdenkt hem ook van een aantal inbraken en insluipingen op de Veluwe. Klacht Oltmans afgewezen Amsterdam De Raad voor de Journalistiek heeft twee klachten /an journalist en publicist Willem Oltmans tegen een verslagge- /er van de Nieuwe Revu ongegrond verklaard. Oltmans was ge- /raagd wat hij vond van de voorzitter van het college van procu- eurs-generaal Docters van Leeuwen. Nieuwe Revu publiceerde het commentaar van Oltmans gedeeltelijk: „Docters van Leeu- is een Gestapo-chef. Hij is een gek." Oltmans maakte be- ir tegen het opnemen van het telefoongesprek, maar vol- j gens de raad had Oltmans als ervaren journalist beter moeten I weten. Ook de klacht over het uit zijn verband rukken van een I citaat is door de raad ongegrond verklaard omdat het weglaten het restant van het commentaar aan de strekking van Olt- ins' uitlatingen niets verandert. 'Oordeel Eemlandziekenhuis deugt' ruswijk« Minister Borst van volksgezondheid vindt dat de In spectie voor de Gezondheidszorg onafhankelijk heeft geoordeeld bij de problemen rond het Ziekenhuis Eemland in Amersfoort. De PvdA had om opheldering gevraagd, omdat de inspectie een onderzoek naar de misstanden had overgelaten aan de beroeps groep van gynaecologen. De uitslag daarvan werd gecombineerd met eigen onderzoek van de inspectie en dat is goed, vindt Borst. Het ziekenhuis is in opspraak geraakt na een documentai re over het slecht functioneren van de afdeling. Er zouden pa tiënten zijn overleden door medische fouten, wat door het zie kenhuis wordt ontkend. Tilburg vreest toekomst NS-bedrijf tilburg Tilburg is erg bezorgd over de toekomst van het revi- siebedrijfvan de Nederlandse Spoorwegen. DeTilburgse hoofd werkplaats, die 530 medewerkers telt, zou een eerlijke kans moeten krijgen om een overlevingsplan te maken, zo schrijft de gemeente aan de raad van bestuur van de NS. De NS onderzoe ken welke maatregelen nodig zijn zijn om de werkplaats renda bel te maken. De vakbonden vrezen dat het bedrijf op den duur dicht gaat. NS Materieel ontkent dat er sprake is van sluiting. Ban op Vlaamse medicijnstudie brussel» Het wordt voor Nederlandse jongeren moeilijker om een plaats voor een studie geneeskunde in België te bemachti gen. Vlaanderen voert per september een studentenstop in voor geneeskunde. Er komt mogelijk ook een ban op tandheelkunde fysiotherapie. Jaarlijks trekken enkele honderden studenten uit Nederland naar België om daar te studeren. De studenten zijn vaak in Nederland uitgeloot voor medicijnen of tandheel kunde. Vooral de universiteiten in Antwerpen, Leuven en Gent zijn in trek. 'agers eisen einde campagne Koninklijke Nederlandse Ja- s Vereniging (KNJV) gaat een lacht indienen bij de Reclame ,ode Commissie over de lande- jke postercampagne van de tichting Kritisch Faunabeheer SKF). De jagers vinden de pos waarop een jager staat afge- leeld met 'criminaliserende iksten', misleidend en onwet- Eerder dreigde de KNJV sa- met de Nederlandse Ver- niging van Jachtopzichters met kort geding tegen Faunabe- r als zij niet onmiddellijk de ampagne stopzette. De SKF reigert echter de posters, die p bushokjes in het hele land ijn aangeplakt, te stoppen. De ctie loopt volgende week al ten inde. Naar de rechter stappen doen jagers bij nader inzien toch ar niet. Dat kan altijd nog, ldus jagers-woordvoerder edrijven die hun naam opzich- verbinden aan goede doelen, linnen rekenen op een flinke osis scepsis van de consu lent. Die vraagt zich af wie het leest is gediend met al die ïaatschappelijk verantwoorde les: het bedrijf zelf of het oede doel. onderzoek van bureau Ii> ir/View onder vijfhonderd Ne- Iïrlanders blijkt dat goedwil- nde bedrijven hun doel voor- j kunnen schieten als ze zich erk maken voor zeehondjes, gers of kankerpatiëntjes. Consumenten hebben veel kri ek op marketingcaynpagnes n maatschappelijk ver- ntwoord karakter", aldus di- IN /fcteur Sikkema van Inter/View. De onderzoekers legden het EKEI ut>liek zes acties voor. De rij ers van Esso, de zeehonden- ^fèche van Driehoek Zeep, het l onald McDonald-huis van Mc- onald's, het groenrente-certi- P« caat van de Postbank en de ac es van Libertel en Reaal voor spectievelijk het WereldNa- lurFonds en de Novib. Hoe opzichtiger de campag- hoe groter de reserves bij publiek, zo was de eerste Wanneer de relatie tussen goede doel en het betreffen- Lgfe bedrijf ook nog eens ondui- is, slaat de twijfel hele- ïal toe. De zeehondjes van Driehoek «ken er maar met de haren bij Veel rijders zijn vaak te moe voor terugreis Betere werkomstandigheden in nieuwe CAO geregeld Touringcarchauffeurs krijgen meer rusttijd. Werkgevers- en werknemersorganisaties regelen dat in de CAO die in april ingaat. Bovendien gaat KNV Busvervoer betere werkomstandigheden voor de chauffeurs proberen te re gelen via de eigen stichting Keurmerk. Met de Rijks Ver- keers Inspectie (RVI)" sluit KNV Busvervoer een contract af voor de controle op de naleving van de nieuwe regels. DEN HAAG ANP De maatregelen om de werk druk van de touringcarchauf feurs te verminderen zijn een reactie op het rapport dat KNV Busvervoer en de vervoersbon- den CNV en FNV hebben laten instellen naar aanleiding van busongevallen. Eén op de drie chauffeurs zegt daarin wel eens achter het stuur bijna in slaap te zijn gevallen. Van hen geeft 31 procent aan dat ze geregeld ei genlijk te moe zijn om nog ver antwoord terug te rijden. Vooral tijdens pendelritten naar de sneeuw en de zon komt het vaak voor dat chauffeurs niet eens acht uur kunnen uitrusten voordat ze weer achter het stuur moeten. NV Busvervoer wil dat chauf feurs voorafgaande aan een pendelrit twaalf uur vrij zijn en een dag na elke pendel rust krij gen. De rust/slaapttijd tussen heen- en terugrit gaat van acht naar elf uur. De Vervoersbond CNV maakt zich in het CAO- overleg sterk voor ruimere rust periodes. De onderhandelingen over de CAO worden waar schijnlijk vandaag afgerond. Door de touringcarchauffeurs meer rust te geven, loopt Ne derland in de Europa voorop. „We willen ook collega's in an dere landen ervan overtuigen dat dit soort maatregelen nood zakelijk is voor de veiligheid van het busvervoer", zegt voorzitter Vermaat van KNV Busvervoer. De bus is volgens hem nog steeds het veiligste vervoermid del en dat moet vooral zo blij- De garantie dat elk Neder lands busbedrijf de ruimere rusttijden voor chauffeurs gaat hanteren, kan Vermaat overi gens niet geven. „Het gaat niet om wettelijke regels", erkent hij. „We nemen aan dat die er er komen. Zolang dat nog niet het geval is, moeten we het hebben van de mogelijkheid om de be tere werkomstandigheden af te dwingen via de Stichting Keur merk. Een busbedrijf kijgt alleen een certificaat als het aan de ei sen van die stichting voldoet." De touroperators, verenigd in de ANVR, doen alleen zaken m,et busondernemingen die een certificaat hebben. Alfrink. Volgens hem beginnen nabestaanden van een vorig jaar overleden jachtopzichter uit Alkmaar wel een juridische procedure tegen Faunabeheer. Zij beschuldigen de stichting er van voor de posters een foto te hebben gebruikt van deze man als jager. De dierenbeschermers wijzen deze beschuldiging reso luut van de hand. Volgens een woordvoerster is voor deze actie gewoon een model gebruikt, die speciaal voor de foto heeft ge poseerd. ^aunabeher op zijn beurt sommeert de jagers te stoppen met de aantijgingen. In een re actie op de stap van de jagers vereniging laat zij weten alsnog naar de rechter te stappen om een einde te maken aan de be schuldigingen. Die hebben vol gens een woordvoerster de campagne van de stichting veel schade berokkend. De SKF eist rectificatie. hoogezand» Onder akker met spruiten in Kielwindeweer, een gehucht in de g Hogere celstraf voor maker van bombrief oma zutphen anp Een 28-jarige man uit Enschede is gisteren door de rechtbank in Zutphen veroordeeld tot dertig maanden cel voor het sturen van een bombrief aan zijn oma. Ook moet de bombrievenmaker zich in een psychiatrische kli niek laten behandelen. De eis was twee jaar cel en TBS met dwangverpleging. De rechtbank nam de conclusie van het Pieter Baan Centrum over en achtte de man sterk ver minderd toerekeningsvatbaar. De rechtbank legde een hogere straf op dan de eis, omdat ze vond dat de Enschedeër op 'on invoelbare wijze' geprobeerd had zijn gram te halen op zijn grootmoeder. Het middel van de bombrief noemde de recht bank 'uitzonderlijk en schok kend voor de rechtsorde'. De Enschedeër, die volgens de psy chiaters aan achtervolgings waan lijdt, wilde met de brief een einde maken aan de ver meende kwade invloed van zijn oma op de familie. Hij bereidde de aanslag maandenlang minu tieus voor. Hij zette de zeer krachtige bombrief zelf in elkaar en nam meerdere malen proe ven om de juiste kracht vast te stellen. De bombrief verwondde zijn oma uiteindelijk alleen aan haar gezicht en arm. Volgens de getuige-deskundige is het een wonder dat de vrouw nog leeft. De Enschedeër verried zich zelf door nerveus bij de politie te vragen of hij soms werd ver dacht. Een maand na de aan slag werd hij aangehouden. Het slachtoffer heeft inmiddels te genover de media verklaard dat ze haar kleinzoon heeft verge ven. Entreeverboden voor acht geldschieters hoofddorp» In de tien Holland Casino's maken woeke raars regelmatig misbruik van spelers die blut zijn en per se verder willen gokken. De geldschieters bieden forse leningen aan te gen rentes van niet zelden tien procent of meer per week. De afgelopen twee jaar is aan zes Chinese woekeraars en twee Nederlanders de toe gang tot de casino's ontzegd. Het gaat voor al om professionals die het op vaste spelers van casino's hebben gemunt. Gelegen heidsbezoekers, een categorie waartoe het gros van de spelers behoort, worden door gaans met rust gelaten. Ze spelen te weinig om lucratief te zijn. Wettelijke regels staan niet toe dat spelers in de Holland Casino's worden lastiggeval len door geldschieters. „Maar we moeten woekeraars natuurlijk wel op heterdaad kunnen betrappen. Dat is soms erg moei lijk", aldus een woordvoerder. Daarom ont breekt 'een precies beeld' over de omvang van de leningen, de hoogte van de woeker rente of de mate waarin de woekeraars ge weld gebruiken tegen wanbetalers. Sommige geldschieters zijn ook actief in illegale casino's. Daar zijn het dobbelspel sic boh en het dominospel mah-jong uiter mate populair. Sic boh wordt ook gespeeld in de Holland Casino's. Eerder leidde on derlinge concurrentie tussen geldschieters tot de moord op een 33-jarige Chinese man. Hij was maandenlang kind aan huis in het Nijmeegse Holland Casino. Volgens een woordvoerder van het Arnhemse parket werd hij vermoedelijk geliquideerd omdat 'andere geldschieters' de macht in het casi no wilden behouden. Directeur Van Vliet van Holland Casino Nijmegen heeft niet het idee dat er nog steeds sprake is van een Chinese machts strijd in zijn speelzaal. Van Vliet: „Onze croupiers en zaalchefs hebben hun ogen niet in de zak. Maar je kunt natuurlijk nooit alles zien. De professionele woekeraar ope reert onopvallend en probeert een speler heel geleidelijk afhankelijk te maken van zijn diensten". purmerend» gpd Coffeeshop wil drugswinst delen met gemeente Purmerend de ondernemers uit kansarme groepen. Burgemeester Van Dam zegt in een eerste reactie dat het is uitgesloten dat zijn gemeente zal meedelen in de winst van een coffeeshop. Purmerend zoekt onderne mers die een coffeeshop in de stad willen openen. Van Dam wil onder toezicht twee ver kooppunten voor softdrugs ge dogen, zodat justitie een hand vat heeft om alle overige hande laren te vervolgen. Zonder een vastgelegd softdrugsbeleid wil het openbaar ministerie daar niet aan. Purmerend kan meeverdienen aan de verkoop van softdrugs in een nieuwe coffeeshop in de ge meente. Pro Man Consultants uit Almere heeft Purmerend een ondernemingsplan voorgelegd waarin zestig procent van de winst uit de verkoop van soft drugs terugvloeit naar de ge meente. Volgens het plan wil het bedrijf tien procent van de winst aanwenden voor jonge renwerk, tien procent besteden aan evenementen en veertig procent reserveren voor starten- gesleept, zo vertrouwden de consumenten het onderzoeks bureau toe. En zelfs een maat schappelijk verantwoorde ver zekeraar als Reaal, nog steeds nauw verbonden met de FNV, kan op weinig krediet rekenen. Men vindt niet dat de Novib bij de verzekeraar past, aldus Sik kema. De tijger van Esso lijkt het meest te worden gewantrouwd. De benzineverkoper praat zijn klanten een pluche dier aan. Voor ieder verkocht exemplaar stort Esso 6,50 gulden in een speciaal tijgerfonds. „De men sen vragen zich af wat Esso zelf aan het fonds bijdraagt. Ze den ken soms dat het bedrijf eraan verdient. Ze vinden het ook ver velend dat ze zo'n ding moeten kopen om het goede doel te on dersteunen", aldus het vernieti gende oordeel van Sikkema. McDonald's komt het beste uit de bus. De actie voor jeugdi ge kankerpatiënten wordt zon der veel poespas gevoerd en het publiek kan zich in het goede doel verplaatsen. De Ronald McDonald-huizen zijn herken baar voor het grote publiek. „Deze actie werd alom als beste gezien", zegt Sikkema. Zijn conclusies: doe het niet opzichtig, doe het voor een lan ge periode, leg duidelijk uit wat er gesteund wordt en zorg er voor dat de balans van de actie altijd in het voordeel uitvalt van het goede doel. Elektronische post is spierinkje om de kabeljauw te vangen: «JAN VAN DER NAT Als het aan de PTT ligt, heeft het hele land er over een half jaar weer een nummer bij. Behalve een telefoon-, bank/giro-, pincode- en een sofi- mummer, beschikt iedereen dan ook over een adres voor het versturen van elektronische post (e-mail). Dat wordt overigens vrij simpel. De PTT gebruikt gewoon het telefoonnummer met daarna het Zogenoemde 'apestaartje' pi435en dan hetnet.nl om het adres samen te stellen. Voor acht miljoen telefoonabonnees is er op die manier straks dus een e- mailadres gereserveerd, Meer ook niet, want het gebruiken ervan is een heel' ander verhaal. Om elektronisch post te kunnen versturen, moet men over een computer beschikken en over een modem, een al dan niet in gebouwde uitbreiding van de pc om via telefoonlijnen contact te maken met een andere computer. Op dit moment beschikken zo'n 1,3 miljoen computers over een modem en hoewel het aantal snel toeneemt en dat zal door de actie van de PTT wellicht nog sneller gaan duurt het nog lang voordat iedereen kan e-mai- len. Nu zal bij de PTT heus niet het idee leven dat de abonnees zich onmiddel lijk in rijen van vier zullen opstellen. Daartoe moet eerst een flinke cam pagne worden gevoerd, waarin wordt uitgelegd wat Mien van driehoog ach ter in vredesnaam met een e-mail- adres moet. Want wat kun je daar eigenlijk mee? Het meest simpele antwoord is: het elektronisch versturen van post. Dus een brief naar familie aan de andere kant van het land, een foto van dë kleinkinderen naar opa en oma in Zuid-Limburg, een berichtje in plaats van een telefoontje of het inspreken van een antwoordapparaat. Daarmee houdt het voor de privégebruiker wel zo'n beetje op en daarvoor ga je uiter aard geen computer aanschaffen. Voor wie de apparatuur al in huis heeft en voor het bedrijfsleven ligt het verhaal natuurlijk anders. Duur is het namelijk niet, want een abonnement is het eerste halfjaar gratis en kost daarna slechts vijf gulden per maand. Daar komen dan wel de telefoonkos ten bij, maar het versturen en binnen halen van e-mail is een kwestie van maximaal een paar minuten. Bellen tijdens de daluren ('s avonds en in het weekeinde) kost slechts twee gulden per uur. Wat men zich goed dient te realise ren is dat het PTT-abonnement ern stige beperkingen kent. Het is bijvoor beeld niet mogelijk om te e-mailen naar het buitenland en juist dat is erg aantrekkelijk, omdat je ook de andere kant van de wereld tegen lokaal tele foontarief kunt bereiken. Wie dat wil, moet een Intemet-abonnement ne men bij een zogenoemde provider, een bedrijf dat als tussenstation fun geert voor iemand die wil rondkijken op het World Wide Web. Nu valt de term 'Internet' ook in het kader van hét 'vijf-gulden-abonne ment', maar daarmee kun je alleen de Internetsites bekijken, die op de server (centrale computer) van de PTT staan en dat zal slechts een fractie zijn van het totale Nederlandse aanbod, om maar te zwijgen van de miljoenen sites die wereldwijd beschikbaar zijn. Behalve de beperkingen zijn er nog meer nadelen. Door het telefoonnum mer te gebruiken raakt de abonnee zijn privacy kwijt, nog los van de waag wat de PTT van plan is met geheime telefoonnummers. Achter elk tele foonnummer zitten namelijk meerde re mensen, al dan niet behorend tot één gezin. Van echte persoonlijke post is dan geen sprake. Mocht daarnaast het e-mailen via de PTT aanslaan, ligt er bovendien een kans voor open doel voor de bedrijven, die reclamefolders willen uitzetten. Wat nu via een stic ker op de brievenbus (NEE-NEE of NEE-JA) al dan niet gedeeltelijk kan worden geweigerd, stroomt dan onge vraagd de elektronische brievenbus binnen. Je hoeft het natuurlijk niet te lezen, maar je haalt het wel binnen en dus kost het (telefoon) geld. Er zitten dus de nodige haken en ogen aan de plannen van de PTT, ook al worden die nog zo mooi voorge spiegeld. Het heeft bovendien een hoog 'spierinkje-kabeljauw-gehalte': Mensen worden lekker gemaakt voor een uitermate zacht prijsje, maar als» ze meer willen (post naar het buiten land, kijken op het totale Internet) zullen ze zich moeten melden bij een provider. De PTT zal dan ongetwijfeld een aanbieding doen voor Planet In ternet/World Access, een van de grootste providers in Nederland en voor een belangrijk deel eigendom van... de PTT. kabeljauw Maar dat is niet het enige addertje on der het gras. De PTT bindt op deze manier de huidige telefoonabonnee aan zich en dat is belangrijk, omdat zij per 1 juli van dit jaar haar monopolie op telefoonverkeer kwijtraakt. Vanaf dat moment kunnen ook andere be drijven (Libertel, AT T, Deutsche Te lecom, enz.) de markt op en die zullen in een tarievenslag ongetwijfeld klanten van de PTT afpikken. En wat gebeurt er met al die provi ders, die zich de afgelopen jaren heb ben opgeworpen als de cowboys van het Internet? Vooral de kleintjes zullen het moeilijk krijgen en wellicht het hoofd niet boven water kunnen hou den. Dat is dan de dank voor de mil joenen telefoontikken, die deze be drijven nu maandelijks voor de PTT genereren. De PTT roept nu wel dat de massale aanpak juist in het voordeel werkt van die kleine providers, maar dat is op de lange termijn natuurlijk niet waar. Daarvoor hoef je alleen maar de ge schiedenis van de kleine kruidenier en de grootgrutter na te lezen. Volkomen begrijpelijk staat de NLIP, de organisatie van Internetpro- viders in Nederland, dan ook op zijn achterste benen. De kamerleden Roet hof (D66) en Van Zuijlen (PvdA) heb ben schriftelijke wagen gesteld aan minister Jorritsma van verkeer en wa terstaat. De NLIP beticht dë PTT on dermeer van oneerlijke concurrentie en waagt de minister of zij het aanbie den van Internet beschouwd als een kernactiviteit van PTT Telecom. In afwachting van de antwoorden van Joiritsma barst het van de activi teiten in het Intemetwereldje. De cowboys van de elektronische snelweg zijn gewend razendsnel te handelen. De tegenzet zal vermoedelijk dan ook niet lang op zich laten wachten, maar daarmee wordt de PTT niet schaak mat gezet. Ondanks de nadelen lijkt de PTT namelijk de eerste winnende zet te hebben geplaatst. Eén ding is zeker: Het verhaal krijgt nog een (ape- )staartje.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3