'Doorstart' haalt ruime voldoende Huurlingen na de Grote Oorlog M.A.X.: verstoten van de aarde Multi Media Domus en Bruna maken leren leuk met Allie en Juwelenjacht o£ O Componeren met insecten en kleurvlakken Ergorest voorkomt muisarm DONDERDAG 27 MAART 1997 Spectrum Encyclopedie 1997: Als iets zich ervoor leent om op een cd-rom te worden gezet, dan is het wel een encyclopedie. Microsoft is al jaren zeer succesvol met de befaam- dèjEncarta, maar die is uiteraard zeer Amerikaans gericht. Een gat in de markt dus voor een volwassen Neder lands naslagwerk. Philips probeerde het, maar kon niet echt overtuigen en ook de eerste uitgave van Spectrum was nog lang geen adequate vervan ger van de anderhalve meter boeken, die vaak zo indrukwekkend in de kast staat. De herziene uitgave 1997 van Spec trum haalt daarentegen wel een rui me voldoende. Dat wil zeggen qua grafische verzorging en net als Mi crosoft dat doet de mogelijkheid om te 'updaten' via het Internet. Het - allersterkste punt van een encyclope die op cd-rom is echter de mogelijk heid om multi-media te gebruiken: filmpjes en geluid. Spectrum maakt daar, waar het be treft de hoeveelheid, redelijk gebruik van. De kwaliteit van de filmpjes is uiteraard afhankelijk van de video kaart, maar krijgt zeker een voldoen de. Vraagtekens staan er echter wel achter de keuze van de fragmenten. Het gaat om zeer belegen spul en bij de geluidsfragmenten qua muziek uitsluitend om klassiek. De keuze van de fragmenten zal on getwijfeld te maken hebben met de (Buma/Stemra en andere) rechten. Mozart, Bach en al die andere klas sieke componisten zijn tenslotte al lang dood en begraven en hun mu ziek is mede daardoor vrij van rech ten. Een moderne encyclopedie zou echter moeten beschikken over mu ziek van Elvis tot eh met de Back street Boys. Voor de filmpjes geldt precies hetzelf de. Natuurlijk, het is leuk om Schenk en Verkerk, Geesink, Jansen en al die andere sporthelden uit het verleden nog eens te zien. Maar waar is de gouden volleybalmedaille van Atlanta en de wereldcup van Ajax? Waarom wel de troonsafstand van Wilhelmina en niet die van Juliana? Voor verbete ring vatbaar dus. Geen naslagwerk zonder foutjes. En dat geldt dus ook voor deze cd-rom. Iedereen zal iets willen opzoeken uit zijn eigen omgeving of belevingswe reld. Ondergetekende zocht daarom eens op wat er over Leiden op staat. De index geeft ondermeer een foto van de Pieterskerk aan. In beeld komt echter..de Hartebrugkerk. Is dan de Spectrum Encyclopedie 1997 de 275 gulden niet waard? Toch wel, want het naslaan kan in hoog tempo, de verwijzingen zijn goed en de update via het Internet (http: www.BoekNet.nl/Spectrum) is per fect. Die van half februari is slechts 1 Mb groot (ook als zip-file van 600 Kb binnen te halen) en nestelt zich in het beginscherm en in alle aangepaste artikelen. ElfstedenwinnaarHenkAn- genent, de herkozen Bill Clinton, de dood van de Srilankaanse politicus Junius Richard Jayawardene (wie kent 'm niet?) en de 3.000 inwoners die Saint Lucia nu meer heeft dan in 1994, ze staan er allemaal in. Systeemeisen: min. pc 80386 SX met 25 Mhz, 4Mb ram (8 aanbevolen), 8 Mb ruimte op de harde schijf, Windows 3.1 of hoger, SVGA-monitor (256 kleuren). Bij een schermresolutie van 640x480 is de encyclopedie beeldvullend. Bij een andere resolutie (en Windows '95) moet 'small fonts' worden ingesteld. Prijs: 275,00. Beschikbaar gesteld door Het Spectrum Electronic Publishing. JvdN LU Niemand ontkomt eraan. Leren moet. Of je wilt of niet. En dan is het toch mooi meegenomen als dat op een leuke, onderhoudende manier kan. Twee re cent uitgebrachte programma's bieden die moge lijkheid: Allie's Speelhuis (Domus) en De Jacht op de Gestolen Kroonjuwelen (Bruna). Het eerste is bedoeld voor kinderen vanaf een jaar of 5; het tweede zit op het niveau van de laatste groepen op de basisschool en iets daarna. Allie's Speelhuis is het vervolg op het Leerzame Pretpakket van dezelfde Allie, het vaak moeilijk ver staanbare. groene ruimtewezentje dat als gids fun geert. Het betreft zestien spelletjes, waarmee kinde ren leren klokkijken, lezen en tellen. Zijn ze iets ou der dan kunnen de planeten en het menselijk li chaam worden bestudeerd. Zelfs voor de allerklein sten heeft Allie iets in huis: het herkennen van die ren- en andere geluiden. Allie is een vertaald programma en dat komt helaas duidelijk naar voren bij de liedjes, die kunnen wor den beluisterd en/of meegezongen. Op 'Kortjakje' na zijn het allemaal Engelse kinderliedjes en dus schiet dit onderdeel zijn doel voorbij. Tenslotte zal zelfs menig volwassene de grootste moeite hebben om de tekst van 'Old McDonald Had A Farm' mee te zingen. Systeemeisen: min. 386/25 pc, 4 Mb ram, 9 Mb ruimte op de harde schijf (volledige installatie, minimaal 1 Mb). Prijs: 49,95. Beschikbaar gelsteld door Domus. De jacht op de gestolen kroonjuwelen zet moet worden voor andere toepassingen. Wie zich over dat bezwaar kan heen zetten heeft Maxis heeft met het programma SimTunes voor kinderen vanaf 8 jaar een heel leuk programma op de markt gebracht, alleen is het helemaal in het Engels. De zeer uitgebreide handleiding ook. Wie die handicap weet te over winnen kan als muziekinstru menten vermomde insecten in een gelijkmatig tempo over het beeldscherm laten kruipen. Zo dra ze een gekleurd vlakje te genkomen slaken ze een kreet. Komen ze een vlakje in een an dere kleur tegen dan slaken ze een kreetje in een andere toon hoogte. Ais de jonge muzikant de verschillende kleurvlakjes (keuze uit twintig kleurtjes) op een slimme manier achter el kaar weet te plaatsen (componeren) klinken de ver schillende tonen als muziek in de oren. Volgens de beschrij ving van de uitgever kunnen kinderen met dit programma hun eigen muziek 'schilderen'. Gooi gewoon een handvol kleurvlakjes op het scherm en het programma doet de rest. Zo eenvoudig is het natuurlijk niet. Het programma heeft zelfs voor de kleinste computeraar een zo danig simpel aanzien dat hij er zonder grote problemen 'mu ziek' mee kan maken. Op de cd- rom staat bijvoorbeeld een uit stekend lesprogramma waar door het omgaan met de moge lijkheden eenvoudig te leren is. Tevens kan uit een flinke hoe veelheid voorbeelden gekozen worden om alle mogelijkheden van het programma extra dui delijker te maken. Systeemeisen: min. 486PC of ho ger, 8MB RAM, Windows 3.1 of hoger. Prijs: 99,95. Beschikbaar gesteld door Homesoft. GPD De Jacht op de Gestolen Kroon juwelen van Bruna is een aller aardigst avontuur, dat op drie niveaus kan worden gespeeld en is een combinatie van aard rijkskunde (topografie) en maatschappijleer. Via een reeks aanwijzingen moet je binnen dertig dagen vijf kroonjuwelen zien op te speuren, die ergens in Europa zijn verborgen. Je be gint met een budget van 10.000 gulden. Het reizen kost geld, maar uiteraard ook tijd. Goed uitkijken dus of je voor een du re, maar snelle vliegreis kiest of voor een goedkope, maar lang durige autorit. Geld wisselen is van belang, want in het buiten land betalen met Nederlands geld is erg duur. Een hotelka mer kost dan het dubbele. Je moet ook op tijd gaan slapen, want anders moet je een boete betalen, die veel hoger ligt dan een nachtje hotel. Dreigt er een geldtekort, dan kun je het casino in duiken en daar via een me- mory-spel (vlaggen, hoofd steden, enz.) het budget wat aanvullen. De Jacht op de Kroonju welen is grafisch goed, maar niet spectaculair en kan via een simpele vi deokaart worden ge speeld. Daar zit voor sommigen een addertje onder het gras. Wie een hi-tech videokaart heeft moet flink sleutelen aan de instellingen. Dat is vervelend, vootal om dat alles weer terugge- echter voor vier tientjes een heel aardig stukje 'edutainment' in handen. Educatief is het ook in de richting van computerge bruik, want informatie kan wor den opgezocht in het Speur- dersnet dat bereikt kan worden via een fake-internetverbinding. Ook de werking van e-mail komt aan de orde via het con tact met de commissaris, die de opdracht verstrekt. Systeemeisen: min. 486/25 pc, 4 Mb ram, 10 Mb ruimte op de har de schijf (bij volledige installatie), Windows 3.1 of hoger, muis, ge- luids- en videokaart. Prijs: 39,90. Beschikbaar gesteld door Bruna. JvdN In de Middeleeuwen had men het over 'monnikskramp'; te genwoordig noemen we het 'muisarm', de populaire term voor de aandoeningen die kun nen ontstaan door langdurig dezelfdé bewegingen te maken. De fabrikanten van compu terspullen doen er al wef veel aan om Repetitive Strain Inju ry (RSI), zoals het officieel heet, te voorkomen. Toetsen borden en muizen worden met meer aandacht voor de ergono mie ontworpen. Wat daarnaast goed kan helpen is een betere ondersteuning van de armen voor mensen die langdurig ach ter het toetsenbord zitten. Ergotools uit Uitgeest levert sinds enige tijd opmerkelijke armsteunen onder de naam Er gorest. De steunen, die op een scharnierend mechanisme aan het bureaublad worden beves tigd, ontlasten de schouderspie ren en de rug. Ontstekingen, spiervermoeidheid en pijn in de nek en schouders zijn daardoor te voorkomen, claimt de leve rancier. Om dat zelf te ervaren probeer den we die steunen enkele we ken uit en we waren snel over tuigd: het is inderdaad erg lek ker en ontspannend tijdens langdurig achter de computer werken. Vooral de rechter- steun, met een soort tafeltje waarop de muis kan worden gezet, blijkt bijzonder prettig. Door de scharnierende werking wordt de arm in zijn vrije be weging alle kanten uit niet ge hinderd. Zelfs precisiewerk met de muis, tijdens het bewerken van foto's bijvoorbeeld, blijkt moeiteloos uit te voeren met de armsteun. De steunen worden per set ver kocht en kosten rond de 300 gulden (exclusief btw). Ze zijn te koop in sommige revalida- tiewinkels en in elk geval te be stellen bij de leverancier(tel 0251311 527). En de looptanks, zij schreden voort. Eerst was er Mechwarrior, toen kwam Mechwar- rior II en onlangs liet softwarehuis Activi- sion Mechwarrior II, Mercenaries het le venslicht zien. De Grote Oorlog tussen de clans is voorbij en de speler is nu een huur ling geworden. Voor een aanzienlijke hoe veelheid geld laatje je inhuren om ander mans oorlogen uit te vechten in je geme chaniseerde strijder. Dat die oorlog gevoerd moet worden tegen een andere partij die ook over looptanks beschikt zal geen verbazing wekken en per definitie komt het dus alle maal op het zelfde neer. Met dat verschil dat de nieuwste uitvoe ring er toch weer een stuk fraaier uitziet, mits je een hele snelle computer hebt. De looptanks hebben nu een schaduw, afgescho ten raketten laten een rookspoor achter en als je in het donker speelt verlichten je wapens de bergachtige omgeving, zoals het hoort. De computer speelt beter en zijn tanks zijn dan ook moeilijker te raken. Aar dig detail: als je een been van een looptank wegschiet valt deze nu ook om. Er kan in de nieuwste versie gekozen wor den uit 30 verschillende robots en er zijn ook 30 opdrachten, die een stuk taaier zijn dan de opdrachten in vorige versies. Als je zelf een groep huurlingeil opricht moet je bovendien met een begroting gaan werken. Looptanks aanschaffen, repareren, nieuwe wapens aanschaffen, personeel aannemen, je kan er nachten van wakker liggen zonder zelfs maar een schot te lossen. Het is uitda gend om een hele groep aan te voeren en opdrachten te geven aan de andere tanks. Via modem, netwerk of Internet kunnen menselijke tegenstanders worden bestreden en dat is een uitdaging op zich. De systeem eisen zijn extreem: in de allerhoogste reso lutie wordt zelfs een Cray supercomputer aanbevolen. Op die manier wordt Mechwarrior meer een hobby voor miljo nairs. Maar ook met wat minder detail blijft er toch nog steeds een heel goed spel over. Systeemeisen: Min. 80486/66 Mhz voor DOS, Pentium 75 Mhz voor Windows '95, 8 Mb ram, VGA/SVGA, cd-romspeler. Aanbevolen: Pentium 133 Mhz. Prijs: 89,95. Beschikbaar gesteld door Homesoft. Interplay's nieuwe paradepaardje M.A.X. (Mechanized Assault Ex ploration) is een serieuze poging om de hegemonie van Command Conquer en diens opvolger Red Alert te breken: een strategie-actie spel van de bovenste plank, dat een flink beroep doet op het tactisch vermogen van de speler. Het verhaal achter M.A.X. is een futuristische: over verstoten volke ren van de aarde, die op onbekende en onherbergzame planeten het moeten zien te rooien. Het ras dat wint, blijft voortbestaan het ras dat verliest, zal gedoemd zijn uit te sterven. Wij gaan natuurlijk voor het eerste, en dus kijken we bij tijd en wijle de tegenstander recht in de ogen die even verbeten zal knok ken om niet op zo'n lullige planeet eerloos ten onder te gaan. Het spel speelt zich af in een C&C- achtige setting waarbij eenheden (in de meer complexe scenario's erg veel eenheden met erg veel ver schillende mogelijkheden) met een klik met de muis de strijd in worden gestuurd, terwijl je ook een oogje in het zeil moet houden of op de basis alles naar wens verloopt: zonder grondstoffen, goud en voldoende energie kunnen geen nieuwe een heden worden gebouwd, en dat be tekent in M.A.X. een gewisse onder gang. Interplay heeft er voor ge zorgd dat M.A.X. speelbaar is voor de grootste tactische onbenul tot en met de meest doorwinterde mees- ter-strateeg: er zijn voldoende op ties om de moeilijkheidsgraad in te stellen naar de eigen behoefte, ter wijl er bovendien de keus is om in real-time of beurtsgewijs te spelen. Verder heeft Interplay mogelijkhe den ingebouwd om M.A.X. met meerdere mensen tegelijk te spelen, al dan niet via het Internet. De complexiteit van de grotere sce nario's zullen de beginnelingen in dit genre terecht kunnen af schrikken; het valt per slot van reke ning niet mee om honderd zeer ver schillende gevechtsonderdelen met zeer uiteenlopende capaciteiten te besturen. Zeker niet als je in real-ti me onder vuur ligt. Maar wie heeft ooit beweerd dat Napoleon een makkie had aan Waterloo? Napoleon in ieder geval niet. Systeemeisen: min. 486DX2 66MHz, 8 MB RAM, cd-romspeler. Draait onder DOS en (meestal) ook onder Windows 95. Prijs: 109,95. Beschikbaar ge steld door Philips Media. GPD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 32