Sky is the limit voor Oscar Moens 'Ik wil hier mooie lange jaren maken' Sport DONDERDAG 27 MAART 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 Keeper al jaren gek van Feyenoord The sky is the limit voor Oscar Moens. Nederlands meest talentvolle keeper, bezig aan een hemelse bestorming van de top in het betaalde voetbal, hoeft zich over zijn toekomst weinig zorgen meer te maken. De buitenlandse clubs staan in de rij voor de man die nog steeds een groot fan is van Feyenoord en waarvoor hij kandidaat nummer één is als Ed de Goey na dit seizoen vertrekt. Oscar Moens, hier in duel met Ajacied Nordin Wooter: „Je houdt het niet voor mogelijk. Er zitten enorme clubs bij. Maar ik kan nu echt niks uit de doeken doen. Ik durf wel toe te geven dat het me streelt. Iedere keeper die ambities heeft zou daar toch blij mee Zijn?" FOTO HANS VAN WEEL Anderhalf jaar geleden verdiende hij nog een zakcentje bij Excelsior. Daar na kwam Go Ahead Eagles, vervolgens stond AZ op de stoep met een prachti ge aanbieding. Maar dat hij daar de vier jaar van zijn contract zal volma ken, lijkt uitgesloten. Met zijn uitzon derlijke kwaliteiten heeft hij in Alk maar niet alleen de aandacht getrok ken van Nederlandse topclubs, maar ook van een horde scouts, trainers en voorzitters uit de Engelse Premier Lea gue, de Italiaanse serie A en de Spaan se Primera Division. In zijn riante drive-inwoning in Maassluis ligt het stof van de verbou wing nog op de trappen. In oktober gekocht, voor een vermogen omge toverd in een 'paleisje'. En het is nog niet klaar. Het kolossale bubbelbad moet nog worden ingemetseld. Maar of hij er zijn lange, atletische lichaam nog vaak in zal kunnen onderdompe len, weet hij niet. Moens lacht, schudt het hoofd en zegt: „Ik durf geen voorspelling meer over het vervolg van mijn loopbaan te doen. Vorig jaar was er een kans om naar Feyenoord of PSV te gaan. Ik koos voor AZ, tekende voor vier seizoenen en dacht: 'zo, eindelijk rust'. Maar na drie maanden begon het circus al weer!" Nieuw contract Dick Scheringa, de puissant rijke voor zitter van AZ, begreep als gewiekst za kenman meteen dat hij goud in han den had. Of Oscar Moens bij wilde te kenen^ voor tien jaar, voor twaalf jaar, voor zeventien jaar. Hij hoefde maar te knikken en het nieuwe contract zou geheel naar zijn wensen worden aan gepast. „Ik hoefde me echt geen zor gen meer te maken", zegt de 23-jarige doelman, die er toch maar van afzag om op het aanbod in te gaan. Ook omdat hij aanbiedingen krijgt, die hem in staat stellen binnen drie of vier seizoenen het kapitaal te vergaren dat hij in de Alkmaarderhout in twaalf of zeventien jaar bijeen zou sparen. „Echt, dit seizoen was net een paar maanden bezig toen de eerste make laars al aan de bel hingen. Daarna werd het steeds gekker. Ik wilde me er niet mee bezighouden, maar in je ach terhoofd speelt het toch. Je gaat na denken en onbewust gaat het je con centratie verstoren. Toen heb ik beslo ten om iemand anders die zaken te la ten regelen." Sinds een paar maanden worden zijn belangen behartigd door Mino Raiola, een Italiaanse voetbalmakelaar met een FIFA-licentie. „Hij heeft een heel groot kantoor, met advocaten en financieel experts. Zij doen alles voor me. Nee, het betekent niet direct dat ik naar Italië ga. Raiola doet ook transfers naar Engeland of Spanje." Zware klus Moens zegt met de Italiaan te hebben afgesproken dat deze hem niet meer informeert over nieuwe aanbiedingen. „Ik wil nergens iets mee te maken heb ben. Ik wil me helemaal concentreren op AZ. We hebben nog een zware klus te klaren en dan kan ik al die toestan den er niet bij hebben. Dat is ook de reden waarom ik met Raiola in zee ben gegaan. Over een maandje of zo gaan we samen om de tafel zitten. Hij vertelt me dan wat de mogelijkheden zijn en dan zullen er knopen worden doorge hakt." Een aantal aanbiedingen van clubs kent hij wel. Of er grote namen tussen zitten? Moens, weer grijnzend: „Je houdt het niet voor mogelijk. Er zitten enorme clubs bij. Maar ik kan nu echt niks uit de doeken doen. Ik durf wel toe te geven dat het me streelt. Iedere keeper die ambities heeft zou daar toch blij mee zijn?" Dat hij vorig seizoen met AZ een verkeerde keus zou hebben gemaakt, bestrijdt hij. Bij PSV is men opnieuw op zoek naar een keeper. Als Moens daar zou hebben getekend, zou hij vol gens kenners de concurrentiestrijd met Waterreus al lang en breed in zijn voordeel hebben beslist. „Ik heb het goed gedaan, ben nog steeds tevreden over mijn planning. AZ is een prachti ge club die perfect bij mij past. Ik maak een ontwikkeling door en AZ ook. We willen allebei naar de top. Het is waar dat ik nu, net als vorig jaar met Go Ahead, weer degradatievoetbal speel. Maar mijn gevoel zegt me dat het in Alkmaar een tijdelijke zaak is. Go Ahead ging, door een heleboel om standigheden, achteruit. AZ gaat voor uit. De club straalt professionalisme en ambitie uit. Ik weet ook zeker dat we erin blijven." Subtoppers De vele geslaagde optredens van AZ in de competitie en in het bekertoernooi, ondanks de soms tegenvallende resul taten, sterken hem in zijn mening. Moens heeft nagenoeg evenveel tegen treffers moeten incasseren als de kee pers van Vitesse, Roda JC of Heeren veen. „Praten we over subtoppers. AZ speelt echt goed voetbal. Ik merk het omdat ik minder ballen krijg dan in het verleden. Het zegt iets over het ni veau van AZ. Zelfs in de wedstrijden tegen PSV heb ik weinig te doen ge had. Vind ik wel lekker, hoor. Als je naar de top wil, moet je dat ook heb ben meegemaakt. Bij een grote club kom je vaak maar een paar keer per wedstrijd echt in actie. Ook daarom beschouw ik dit seizoen bij AZ als een nuttige periode in mijn ontwikkeling." Individueel, vindt hij, verloopt het seizoen zelfs vlekkeloos. „Ik voel me elke week beter worden. Ik barst van de ambitie en wil me elke wedstrijd weer bewijzen. Dat zit gewoon in me. Ik merk dat het publiek in Alkmaar mijn werk onder de lat waardeert. Bij elke thuiswedstrijd zingen ze voor me. Je mag best weten dat ik dat prachtig vind. Ook omdat je juist door de sup porters van de tegenpartij voor alles wat ziek en lelijk is wordt uitgemaakt. Ik weet niet of dat gebeurt omdat je goed kan keepen. Ik heb er wel eens aan gedacht om een microfoontje in mijn kontzak te stoppen. Het is zo ver schrikkelijk asociaal wat ze achter het doel naar je roepen." Feyenoord „Ik maak het overal mee, behalve met de aanhang van Feyenoord. Die vin den me, geloof ik, wel een toffe gozer. Ik moet ook wel om hen lachen. Die Rotterdammers staan achter mijn doel gewoon met- me te praten: 'He, Ossie, hoe is het jongen?' Alsof ik een vriend ben." Het zal met een mogelijk avontuur in de Kuip te maken hebben. Moens erkent dat hij al jaren gek is van de Rotterdamse club en graag nog eens bij Feyenoord onder contract zou wil len komen. „Ik woon in Maassluis en dat is niet zo ver van de Kuip vandaan. Ik ging altijd kijken met mijn vrienden. Ik ben dit seizoen ook nog geweest in de Europa Cup tegen Tenerife en het jaar ervoor tegen Borussia Mön- chengladbach. Maar of ik er daadwer kelijk terecht zal komen, weet ik niet. Ik volg de huidige ontwikkelingen rond Ed de Goey een beetje, maar ik wist al lange? dat er iets speelde rond Ed. Ach, ik ziet het wel. Straks eerst maar eens met meneer Raiola gaan praten..." Jan van Dijk ziet bij Groningen licht aan het eind van de tunnel door deze zaak vooraf minpunten op loop. Ik wil hier mooie lange jaren meemaken." Dat zou eventueel problemen op kunnen leveren met de leden van de selectie waar hij zelf jaren mee speel de. „Die heb ik de eerste dag bij me geroepen om met ze te praten. Dat is immers de kem, de as, dat zijn de pij lers, dat is het voetballen, de sfeer, de mentaliteit. Als die mij niet accepteren is dat prima, maar dan wel meteen zeggen want dan beginnen de club en ik er niet aan. Je hebt er namelijk ook voordeel van, de jongens waar ik mee gespeeld heb weten precies hoe ik in elkaar steek. Binnen een groep heb je altijd een groepje pijlers, een groepje meelopers en een groepje jeugd.' Zo gauw de ouderen het voorbeeld geven gaan de meelopers en de jongeren au tomatisch mee. Het werkt allemaal sa men." Sportzaak Ook het thuisfront stemde in met zijn keuze. „Ik heb een fantastische vrouw die er voor honderd procent achter staat. Die ook weet dat ik onder dit soort omstandigheden thuis het pret tigst ben. Als er van alles aan de hand is ben ik thuis niet prettig. Ik kan heel best onder pressie werken. En aflei ding is er wel. Ik heb de sportzaak en mijn vogels. Het enige dat ik moest veranderen was in de winkel. Daar doet mijn vrouw nu wat meer. Dat moet ik straks weer terugdraaien. Mensen weten vanuit de sportgedach- te dat ik de club uit het dal moet halen en er daarom veel minder ben. Dat is het voordeel als je een sportzaak hebt. Het was heel anders geweest wanneer het een groentezaak was geweest. Nu krijg je zelfs omgekeerde reacties. Zeg gen de mensen: moet jij niet naar de club?" Dat dal, kruipt FC Groningen daar uit en blijft de club in de eredivisie? „Ja absoluut. Zonder arrogant te willen zijn. De koppen staan beter. We heb ben gewoon prima voetballers, alleen komt dat er onder deze omstandighe den niet uit. Op termijn zal dat wel ge beuren. We hebben nu nog acht we ken tot het einde, dus dat is redelijk korte termijn. Gemakkelijke tegenstan ders bestaan niet meer, je moet je overal in vastbijten. Wij zitten niet in de situatie dat we kunnen zeggen: we pleuren een elftal neer en laat die te genstander maar opkomen. In die si tuatie zaten wij een paar jaar geleden, zat Roda vorig seizoen en zit Twente nu. We bekijken per wedstrijd wat het beste past." Hij windt er geen doekjes om. Wat hij nu doet is wat hij ambieert. De verant woordelijkheid voor het eerste elftal van FC Groningen werkt verslavend, maar Jan van Dijk is te netjes en zijn toekomst is hem te dierbaar om be smette dingen te gaan doen. Toen Hans Westerhof werd ontslagen en de club hem verzocht het - voorlopig - over te nemen pleegde Van Dijk eerst overleg met zijn voormalige chef en met de verantwoordelijke organisaties. „Over één of twee jaar wil ik bij deze club echt hoofdtrainer worden." Jan van Dijk staat met Groningen inmid dels vlak boven de rode streep Na de verrassende winst op FC Twente twee weken geleden, lijkt hij met zijn man schappen het licht aan het eind van de tunnel te kunnen zien. Van Dijk sprong niet in onbekend water toen hij er mee akkoord ging het roer tijdelijk over te nemen. FC Gro ningen is zijn club. De oud-speler, be kend als 'Mister Groningen' en gelau werd met 537 competitiewedstrijden voor de club, nam meteen het heft in handen. „De belangrijkste verandering die ik heb toegepast was naast het aanhalen van de disciplinaire regels, de training. Wat ik nu doe noem ik mentaliteitstraining, daar waar een an der het over conditietraining zou heb ben. Ook nu even een voorbehoud: ik zeg dus niet dat de conditie onder Westerhof slecht was. Ik train kort en hard met de jongens. Voorjaarsmoe heid en dat soort flauwekul kunnen we nu niet gebruiken. Als je derde of vier de van onderen staat en je hebt last van voorjaarsmoeheid, dan degradeer je. Je mag je lichaam best afbeulen. Normaal is maandag een hersteldag, maar daar doe ik nou even niet aan. Er was er eentje die zei: ik ga naar huis om daar te herstellen." Dat dit soort methoden niet elke profvoetballer welgevallig is, hoef je Jan van Dijk niet te vertellen. „Het na deel hiervan is dat er een paar af gaan vallen. Voor hen geldt dat hun basis conditie al niet goed was. Ik ga alleen verder met winnaars, met mensen die in het collectief kunnen en willen functioneren. Hé, ik hoor mezelf pra ten als een trainer! Ach, ik heb zelf zo lang gevoetbald dat ik dit soort verha len wel ken." Van nature Dat harde, dat aan het meedogenloze grenzende, is dat bij Jan van Dijk in de loop van zijn actieve loopbaan ontwik- Jan van Dijk: „Voorjaarsmoeheid en dat so deer je." keld - in de jeugdinternaten van Go Ahead en FC Groningen misschien - of zit dat er van nature in? „Ik heb het van mijn ouders meegekregen en ik kan het nu in mijn eigen kinderen te rugzien. Dat je vroeger veel meer moest doen om iets te mogen of te kunnen kopen. Het was een strengere opvoeding. Ik heb dit dus van huis uit. Ik heb de spelers wel eeris verweten dat ze te gemakkelijk zijn. Dat ze nier verdrietig zijn als ze verloren hebben. Volgende week beter hoor je dan. Vol gende week beter kan niet, dan vergeet je een week training! Je kunt ze niet al les kwalijk nemen, maar wel als het steeds slechter gaat en niet beter wordt. Dat betekent dat ze niet naden ken, gelaten zijn, zich te gemakkelijk naar de slachtbank laten leiden. Je rt flauwekul kunnen we nu niet gebruiken, i kunt niet zo lang trainen dat je als voetballer geen fouten meer maakt. Je kunt wel zo lang trainen dat je zegt: mijn maat of ikzelf maakt een fout en ik ga nu alles doen om die te herstel len. De ploeg die de minste fouten maakt zal over het algemeen winnen, maar het is ook zo dat de ploeg die het minst hard werkt over het algemeen zal verliezen." Het is een duidelijke voetbalfilosofie, die hem niet op de cursus coach be taald voetbal hoeft te worden geleerd. „Nee. Ik kan dit werk ook heel goed aan. De cursus coach betaald voetbal is eigenlijk meer voor management dan voor specifiek voetbaltrainer. Ik heb al lang door dat iemand die alleen trainer is niet in deze functie moet zit ten. Er komt zo veel op je af.... Bijvoor- Is je derde of vierde van onderen staat en je beeld: je moet naar bedrijven toe en dan praat je niet over een wedstrijd, maar over organisatie en dat soort din gen. Daar steek ik nu zo veel mogelijk van op." Gênant Over de tijdelijke promotie doet Jan van Dijk niet moeilijk. Het is iets wat hij absoluut ambieert. „Ik voel me be ter op het hoogste plan dan op het tweede. Als je op het tweede plan staat praat je toch een beetje mee. Daar be trap je jezelf dan op. Je denkt: ik ga hem niet overvleugelen. Terwijl Hans toch zei: als je het nodig vindt dan doe het maar. Ik vind het een blamage als je zoals Achterberg destijds bij Roda over Stevens heen schreeuwt. Dat vind ik echt gênant. Nu kan ik dus wel de ebt last van voorjaarsmoeheid, dan degra- FOTO GPD dug-out uit om te gaan schreeuwen." Respect staat bij de interim-trainer hoog in het vaandel. Hij zal zich strikt aan de regels houden en niet langer het roer in handen houden dan toege staan is. „Ik wil beslist niet het risico nemen hier onbevoegd te trainen. Ik heb alles voor deze club over, maar ik wil hier over één of twee jaar echt hoofdtrainer worden. Het is nu toch als stand-in. Mooi om mee te maken en als ik toestemming krijg van CBV (coaches betaald voetbal) en de KNVB wil ik het met alle plezier blijven doen, maar als er ook maar eentje bezwaar maakt doe ik het niet. Op 3 april heb ik toelatingsexamen voor de cursus coach betaald voetbal en ik wil wel zakken, maar dan omdat ik te weinig punten heb gehaald en niet omdat ik

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 31