Recherche onderzoekt rol CID-medewerkers PAAS-PRIJS- 1 KEUKENVOORDEEL 6120 Werkloze jongeren naar zee Wassenaarder Poot verliest zaak Chipshol Forward Trofijt Keukens Randstad Ontslaan Sikh wegens tulband en dolkje in strijd met de wet Bijstandsteams helpen gemeenten met uitzettingsbeleid asielzoekers Jongetje (3) verpletterd onder paard DONDERDAG 27 MAART 1997 24 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356429 Schevenings zevental volgt cursus vissen SCHEVENINGEN ANP Ze zijn jong en werkloos of heb ben moeite met het vinden van een vaste baan. Alle zeven wo nen ze in de Scheveningse wijk Duindorp. Ai vanaf januari vol gen ze een werkgelegenheids- cursus die betaald wordt door de gemeente Den Haag, maar dinsdag leek het of het stadsbe stuur het zevental even zat was. Aan boord van De Oceaan wer den ze een flink aantal mijlen buitengaats in de Noordzee ge dumpt. Als een nat theezakje werden ze even later via een lier aan boord gehaald. Dit gebeurde in het kader van hun visserijcursus die van hen gediplomeerd vis ser moet maken. De dropping op volle zee vormt in die oplei ding een wezenlijk onderdeel. Zinvol vonden ze het allemaal, al klaagden ze in plat Haags wel over de temperatuur van het water (acht graden). Jan de Niet (80) ziet het tafe reel vanuit de kajuit. Jarenlang was hij als visser wel zwaardere weersomstandigheden gewend tot hij in 1983 deze cursus op zette. „We hadden daarvoor twee motieven: de jeugdwerk loosheid te lijf gaan en gediplo meerde vissers afleveren. Re ders klaagden namelijk dat vis sers met een opleiding zo moei lijk te vinden waren. Mooi niet dat ze er geld in wilden steken. Nog steeds niet trouwens." Als alles volgens plan ver loopt, krijgen de cursisten in mei hun papiertje dat door de één 'wet van uitwijking' en door de ander 'bewijs ter voorkoming van aanvaringen op zee' (BVA) wordt genoemd. De Niet houdt het simpel en betitelt het klein ood als een rijbewijs op zee. Toch leren de jongens niet al leen varen, ook het leggen van knopen en fileren van vis wordt hun bijgebracht. De gepensioneerde visser waarschuwt dat op termijn toch een groot tekort aan vissers ont staat als de reders niet meer in vesteren in het diplomeren van bemanning. „De regels om te mogen varen worden steeds strenger. Aan de andere kant is duidelijk dat steeds meer men sen vis gaan eten. Niet zo ver wonderlijk trouwens met al die BSE-toestanden en varkens pest." De Niet doceert: „Vroeger hadden we nog de zieleverko- per. Die ging de kroegen langs, liet willekeurige mensen vollo pen en hen daama een contract tekenen. Die hebben we niet meer en dat is misschien ook maar goed. Ik vind trouwens so- Vertrouwelijke informatie naar criminelen gelekt Het onderzoek dat de rijksrecherche doet naar het lekken van vertrouwelijke informatie binnen de Criminele In lichtingendienst (CID), is niet gericht op één maar twee medewerkers van deze dienst. Behalve de chef divisie Mobiliteit, wordt ook een voormalig CID-medewerker aan de tand gevoeld. Dat heeft een woordvoerder van de CID gisteravond bekendgemaakt. beide mensen. „De tot nu toe bekende feiten zijn niet van dien aard dat beide medewer kers geschorst moesten wor den." Het gerucht wil dat de CID-chef een criminele organi satie die hasj uit Marokko haal de, heeft getipt over geplande politieacties. Uit het infobulletin blijkt dat de rijksrecherche eind 1995 al eens onderzoek deed naar aan- DRIEBERGEN ANP Naar aanleiding van publicaties in de media heeft de CID giste ren een extra informatiebulletin gestuurd aan de circa 1200 me dewerkers. Daarin worden de achtergrond en de aanleiding voor het rijksrechercheonder zoek belicht. Volgens de CID- leiding is er geen sprake van concrete verdenkingen tegen leiding van geruchten die in september 1995 de kop opsta ken. Ook toen ging het om het lekken van vertrouwelijke gege vens. „Dat onderzoek leverde geen bevestiging op", aldus het bulletin. Een jaar later herhaal de het gerucht zich. „De infor matie was toen zodanig dat de beweringen betrekking konden hebben op meer dan een per soon", leert het bulletin. Volgens de CID-leiding is daarop met het Landelijk Bu reau Openbaar Ministerie be sloten tot een intern onderzoek, alsmede een oriënterend onder zoek door de rijksrecherche. Dit is later omgezet in een straf rechtelijk onderzoek. „Op deze wijze komt helder vast te staan of de beweringen waar zijn, of niet", motiveert de CID-leiding. Het onderzoek zou zich be perken tot de twee voornoemde CID-medewerkers en is gericht op hun voormalige contac.ten in de scheepvaartwereld. De CID- leiding wijst erop dat het hoofd divisie Mobiliteit sinds een jaar is belast met een recherche-au tomatiseringsproject en in af wachting van het onderzoek tij delijk buiten functie is. Zijn medewerker werd twee jaar geleden al overgeplaatst naar een andere afdeling, maar het informatiebulletin laat in het midden waarom dat ge beurde. Deze betrokkene heeft de CID inmiddels verlaten. Offensief tegen overvallers en zakkenrollers AMSTERDAM ANP De aspirant-vissers leren ook wat ze moeten doen als hun schip in moeilijkheden komt. Hier wordt geoefend met een reddingsvlot. foto anp wieso dat de tijd van vroeger wordt geromantiseerd. Het was een rauw leven, gelukkig heb ben ze nu betere schepen." Die vernieuwde vissersschui ten kunnen beter worden verge leken met drijvende visfabrie- ken. De zeven jongens zeggen dan wel veel van de zee te hou den, maar veel van die zee krij gen ze tijdens hun vaarten niet te zien. Ze draaien zware dien sten in het ruim van de schepen waar ze de vis moeten verwer ken. Fabrieksarbeiders op zee worden ze tegen een loon van ongeveer 3500 gulden netto per maand. Daarvoor zijn ze dan wel we ken van huis. Johan (19) vindt dat wel 'lekkah'. Vanaf zijn 17e vist hij al geregeld op diverse schepen maar nu gaat hij voor zijn diploma. „Ik voel me toch vrij op zo'n boot al zie ik bijna geen water. Het merendeel van de trip sta ik in de fabriek. Dan maar hopen dat ik geen ma kreel hoef in te pakken want dat prikt. Geef mij maar haring, dat is lekker zacht." Johan komt uit een echte vis sersfamilie dus hem zit het in het bloed. Toch ziet hij steeds meer van zijn vrienden visser worden. „In Duindorp wordt het vak steeds populairder al varen de meeste van mijn vrien den wel zonder papiertje. Dan verdien je meer hè! Nee, vol gens mij wordt het wel weer 'in' om visser te worden." Het Golden Tulip Barbizon hotel op de luchtha ven Schiphol mag een religieuze Indiase Sikh niet ontslaan omdat hij een tulband, baard en een dolkje draagt. Het ontslag is in strijd met de Alge mene Wet Gelijke Behandeling. Dat zegt de Com missie Gelijke Behandeling. Eerder deze maand oordeelde de rechtbank in Haarlem in kort geding ook al dat het hotel de ge schorste Sikh weer moest toelaten. De man is sinds drie jaar als voorman van de huishouding in vaste dienst van het hotel. Tijdens een vakantie in zijn geboorteland India liet hij zich dopen. Daarna verscheen hij op zijn werk met een tul band, baard en zogenoemde kirpan, een dolk mesje. Volgens de Sikh-religie is de man verplicht die te dragen. De advocaat van het Golden Tulip ho tel, mr. J. Maassen, zei tijdens het kort geding in Haarlem dat het dragen van het dolkje onder het overige personeel veel onrust veroorzaakte. Na het vonnis van de rechtbank in Haarlem moest het hotel de Sikh weer toelaten. De directie steldé als voorwaarde dat hij een tulband in de kleuren van het hotel zou dragen en de kirpan onder zijn broek zou verstoppen. Het hotel dien de bij het kantongerecht tevens een ontslagaan vraag voor de werknemer in. Het Meldpunt Dis criminatie Amsterdam, dat de zaak aanhangig maakte bij de Commissie Gelijke Behandeling, zegt blij te zijn met de uitspraak en te hopen dat het hotel het ontslagverzoek intrekt. De kirpan valt niet onder de Wapenwet, zegt mr. E. Bakhuis, de avocaat van de Sikh. Hij stuur de zijn cliënt langs bij de politie Amsterdam/Am- stelland om dat te verifiëren. „British Airways laat Sikhs met kirpans ook gewoon toe in de vliegtui gen, omdat het een religieus voorwerp is, geen wapen." Volgens D. Sidhu van de Sikh-tempel in de Ge rard Doustraat in Amsterdam is het dolkje abso luut niet scherp. „Het is niet bedoeld voor ge bruik, maar om Sikhs er voortdurend aan te her inneren dat ze zowel gelovige als soldaat zijn." AMSTERDAM ANP De politie in Amsterdam heeft tientallen mensen extra ingezet om de overlast door zakkenrol lers, straatrovers, autokrakers en overvallers tegen te gaan. De politie heeft een extra team ingesteld dat vooral in de binnenstad opereert, maar zo nodig ook in de buitengebieden optreedt. Volgens de politie woordvoerder is het effect van het extra team al merkbaar. De politie houdt elk jaar een extra offensief rond de paasda gen om de overlast van crimine len zoveel mogelijk te beperken voor de vele toeristen die de stad dan bezoeken. De politie is al geruime tijd bezig het aantal zakkenrollers en overvallen te rug te dringen. DEN HAAG/WASSENAAR ANP De Wassenaarse planoloog Jan Poot heeft bakzeil gehaald in een bodemprocedure over Chipshol Forward, een projectontwikkelaar nabij de luchthaven Schiphol. De voormalige directeur en oprichter van Chipshol Forward blijft aan de kant staan, ondanks een aandelenbelang van 40 pro cent. Ook is hem een publicitair straatverbod in verband met Chipshol Forward opgelegd. Dat maakte een woordvoerder namens de fa milie Poot bekend. De rechtbank in Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan in de bodempro cedure. Poot gaat in hoger beroep. In mei vorig jaar verloor Poot al in dezelfde zaak een kort ge ding. Hiertegen heeft hij spoedappel aangete kend. De uitspraak in deze kwestie laat nog steeds op zich wachten. Het hof verwacht nu op 22 april uitspraak te doen. Via de rechtbank hoopt Poot, met in zijn kiel zog zijn zoon Peter, weer aan de onderhande lingstafel te komen met de huidige machthebber van Chipshol Forward, de investeringsgroep Landinvest rond zakenman Harry van Andel. Tot nu toe zonder succes, want de Haagse rechtbank heeft nu tot twee maal toe geoordeeld dat Poot de vlag moet strijken in zijn gevecht met de groep-Van Andel. Daarbij wordt verwezen naar een overeenkomst die Chipshol Forward en Landinvest na bemiddeling hadden gesloten. Dit akkoord wordt aangevochten door Poot. De oprichter van Chipshol Forward heeft op last van de rechtbank moeten instemmen met decertificering van de aandelen, waarmee Poot zijn feitelijke machtsbasis is kwijtgeraakt. Voorts is hij gesommeerd alleen nog maar via een verte genwoordiger als aandeelhouder van Chipshol Forward op te treden. Poot, die dit oordeel als een publicitair straatverbod opvat, zwijgt sinds dien wijselijk als om zijn oordeel als meerder heidsaandeelhouder Chipshol Forward wordt ge vraagd. LEIDEN/RUSWUK ANP rijksoverheid, ik kan vanachter mijn bureau hier niet de situatie in Ethiopië beoordelen. Rijnwoude heeft aan den lijve ondervonden hoe lastig het is om afgewezen asielzoekers de uitkering te ontnemen en de ge meentelijke woning uit te zet ten. Twee Ethiopiërs, die dat noodlot onlangs trof, weigerden vrijwillig het dorp te verlaten. „Er woonden vier mensen in dat huis van wie er twee nog niet uigeprocedeerd waren. Je krijgt dan de gekke situatie dat je een kamer op slot draait, maar tegelijkertijd weet dat ze toch wel naar binnen zullen ko men. Deze mensen wilden echt niet terug naar hun land." Van der Lecq denkt dat de komst van de mobiele bij standsteams bijdraagt tot een zorgvuldiger asielbeleid. „Er zullen nu minder uitzettingen plaatshebben, dat geloof ik ze ker. En komt het er toch van, dan vind ik nog dat justitie een open oor voor de gemeenten moet hebben." Mobiele bijstandsteams gaan gemeenten helpen uitgeproce deerde en afgewezen asielzoe kers het land uit te zetten. Dit blijkt uit een brief die staatsse cretaris Schmitz van Justitie gis teren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De maatregel volgt nadat veel gemeenten, waaronder Leiden en Rijnwoude, twee maanden geleden hadden aangekondigd niet te willen meewerken aan het op straat zetten van afgewe zen asielzoekers en aan het stopzetten van hun uitkering. Ze weigeren op te draaien voor de uitvoering van wat zij 'on menselijk asielbeleid' noemen. Gemeenten vinden het onmo gelijk om te beoordelen of het veilig genoeg is in het land van herkomst van een vluchteling. De bijstandsteams krijgen nu de regie over de uitvoering van het beleid. Ze moeten vreemde lingen duidelijk maken dat te rugkeer nodig is en veilig kan. Schmitz houdt eraan vast dat gemeenten afgewezen' asielzoe kers die hun medewerking wei geren uit hun woningen moe ten zetten en hun uitkering moeten afnemen. Daarvoor kreeg ze eerder de steun van de Tweede Kamer. Dat geldt zon der meer voor alleenstaanden en samenwonenden, tenzij er klemmende redenen zijn van humanitaire aard, aldus de staatssecretaris. Zij maakt een uitzondering voor weigerachti ge gezinnen met kinderen. Voor deze categorie geldt dat alles wordt gedaan om te voorkomen dat de gemeente hen zonder enige voorziening op straat zet. Wethouder G. van der Lecq- de Knikker van Rijnwoude ziet een verbetering in de maatregel. „De staatssecretaris neemt meer verantwoordelijkheid, doet een extra inspanning en dat is positief. Het is belangrijk dat deskundige mensen vreem delingen zodanig informeren dat ze bereid zijn om terug te keren. Dat is een taak van de Taxichauffeur overleden door verstikking UTRECHT. ANP De 28-jarige taxichauffeur die dinsdag dood in zijn auto in Utrecht is gevonden, is door verstikking om het le ven gekomen. Sectie heeft dat uitgewezen. Het recher chebijstandsteam dat het misdrijf onderzoekt, probeert thans inzicht te krijgen in de relaties van het slachtoffer. Een beambte van een be veiligingsbedrijf trof de 28-ja- rige Stephan van den Berg in de nacht van maandag op dinsdag aan in zijn voertuig op industrieterrein Strijkvier- tel in Utrecht De chauffeur had zich maandagavond bij zijn werkgever Webutax afge meld en had vervolgens het taxibordje van zijn auto ge haald, zodat deze niet meer als taxi te herkennen was. De politie tast nog volledig in het duister over de daders en hun motief. ROTTERDAM ANP Een driejarig jongetje uit Rot terdam is gisteren onder een paard terechtgekomen en overleden. Dat gebeurde op een boerderij aan de Delftweg, ten noorden van de stad, zo heeft de politie bekendge maakt. Het ventje was samen met zijn tante naar de boerderij gegaan. Zij had daar een of meer paarden op stal staan. Een paard dat uit de wei kwam aanrennen gleed uit bij een hek en viel op het jonge tje. Hij overleed korte tijd later in het ziekenhuis. Moderne kunststof keuken met vierzijdig afgerond front. Inclusief koelkast, kookplaat, solo-oven, afzuigkap, werkblad en spoelbak. Fraai afgewerkte massief eiken cassette-keuken. Inclusief koelkast, kookplaat, oven, afzuigkap, werkblad en spoelbak. Luxe hoekopstelling. Kunststof front met houten lijst in vele kleuren leverbaar. Inclusief koelkast, kookplaat, oven, schouw, vaatwasser, werkblad Zijdelings afgeronde kunststof keuken in vele kleuren leverbaar. Inclusief korvenkast, extra hoge hangkasten, koelkast, kookplaat, vaatwasser, solo-oven, afzuigkap, werkblad en spoelbak. spoelbak. Moderne kunststof keu ken met 4-zijdig afgerond front. Met servieskast, hoge hangkasten, korf/ladenkasten. Inclu sief koelkast, kookplaat, oven, schouw, werkblad en spoelbak. «n® Sandtlaan 56 Katwijk aan de Rijn Eigen service en montage dienst Openingstijden: Ma. gesloten. Di.t/mVr. 09.00-17.30 uur. Do. koopavond 19.00-21.00 uur. Za. 09.30-16.00 uur. Tel. 071-4077244 Afbeeldingen kunnen afwijken. Prijs- en zetfouten onde COf "mot Post

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 22