'Geen enkel plan om leidsters te ontslaan' Wassenaar behoudt stukje groene buffer 'Zak met geld niet laten leeghalen door dokters' Regio Leiden/Rijn Veenstreek fis Directeur Westerink wil toch niet opstappen Voorschoten verkoopt voormalige groenloods Tunnel onder spoor in Wijngaardenlaan Leidschenveen is wel fietsvriendelijk Zebrapad als hindernisbaan ïsintratuin DONDERDAG 27 MAART 1997 chef hansjacobs,071-5356414, plv -chef rudolf kleun,071-5356436 Politie vindt deel buit terug leiderdorp De politie heeft gisteren in Leiderdorp een deel van de buit van een inbraak van vorige week teruggevonden. Een onbekend gebleven getuige had gezien dat twee mannen bij de Houtschans goederen aan het inladen waren in een lichtblauwe personenauto. Hij meldde dat aan de politie, waarna die in de bosjes een achtergebleven geldkistje vond. Het kistje was vorige week bij een inbraak in een bedrijf aan de Touwbaan gestolen. De politie roept de anonieme tipgever en andere getuigen op zich te melden. Jongens bekennen embleemdiefstal leiderdorp» De politie heeft een aantal diefstallen van auto-em blemen in Leiderdorp opgehelderd. Volgens een woordvoerder heeft 'een aantal knapen' bekend een paar emblemen van ge parkeerde auto's te hebben gehaald. Maar dat is volgens de poli tie 'slechts het topje van de ijsberg'. Overigens krijgt de politie nog maar weinig meldingen van Leiderdorpers die een embleem of kentekenplaat kwijt zijn. „De grote strooptocht lijkt afgelopen te zijn", aldus een woordvoerder. WD wapent zich tegen 'annexatiestadsprovincie wassenaar dimitri walbeek Wassenaar blijft zich altijd wa penen tegen inlijving bij een stadsprovincie. WD-fractie- voorzitter J. Vos zegt dit in het plaatselijke partijblad. Een refe rendum of anders beroepspro cedures worden bij het verzet zeker niet geschuwd. „Wasse naar acht het een taak zich in te zetten voor het behoud van de groene bufferzones bij Lei den en Den Haag", schrijft Vos. „Het vasthouwen van Wasse naar aan Leiden en Den Haag is in Wassenaar inderdaad poli tiek volledig onbespreekbaar", bevestigt ook gemeentevoor- lichter W. Issendonck. De WD- fractieleden in de Tweede Ka mer denken daar anders over. Gisteren werd bekend dat zij wel te porren zijn voor een tweedeling van de provincie Zuid-Holland. De gemeentes tussen Den Haag en Leiden moeten van hen tot de stads provincie Haaglanden gaan be horen. Wassenaar doet er alles aan om die plannen te dwarsbo men. Daarom moeten er vol gens de gemeente zelfs letter lijk stroken onbebouwd land blijven liggen tussen Den Haag en Wassenaar en ook tussen het dorp en Leiden. Dit zijn let terlijk groene buffers die Was senaar moeten beschermen te gen oprukkende bebouwing uit Den Haag en Leiden. Het voormalige Marine Elec- tronisch en Optisch Bedrijf (MEOB)-terrein in Wassenaar, 2,5 hectare groot, wordt dan ook niet volledig volgebouwd. De gemeente heeft deze grond van het ministerie van Defensie gekocht. Ondanks de grote vraag naar grond voor bedrij ven bouwt de gemeente dit toekomstige Maaldrift 2 niet helemaal vol. Eenvijfde deel van de grond, aan de gemeen tegrens van Leiden, blijft groen. De laatste restjes nucleaire vervuiling in de grond van het MEOB-terrein worden begin april afgevoerd. Daarmee komt de weg vrij voor de overdracht aan de gemeente Wassenaar. „Dit jaar gaat de spade al in de grond, want de bedrijven staan te springen om te gaan bou wen. Uitbouwen van Maaldrift 1 is een lang gekoesterde wens geweest. Maar de wens om als Wassenaar de groene oase in de Randstad te blijven is nog groter. Vandaar de groene buf fer." Leidsters van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) die geen diploma's bezitten, hoeven niet te vrezen voor hun baan. Dat heeft het nieuwe interim-bestuur van de SKL de medewerksters op het hart gedrukt. Voorzitter f. Hekkelman betreurt het dat het Blaricumse bureau In- nogration enige tijd geleden het idee opperde om leid sters zonder de vereiste papieren te vervangen door ge kwalificeerde medewerkers. ,,Dat is niet ons beleid", al dus Hekkelman. Het bureau Innogration lichtte enige tijd geleden de door con flicten verscheurde SKL door en constateerde onder meer dat de su^ instelling professioneler moest worden. ioeni( Het kersverse interim-bestuur deelt die laatste mening van Innnogration wel, maar ziet de lodon noodzaak van het vervangen Poiiklinieken Diaconessenhuis op vrijdag 28 maart gesloten. In verband met Goede Vrijdag zijn de poliklinieken inclusief de ongevallenpolikliniek op vrijdag 28 maart aanstaande gesloten Diaconessenhuis Leiden 2334 CK Leiden van leidsters zonder diploma's niet. „Iemand met ervaring, maar zonder diploma kan een voortreffelijke werknemer zijn", vindt de nieuwe voorzitter. Het interim-bestuur voelt zich niet gebonden aan het rap port van Innogration. „Het rap port is niet voor ons gemaakt, maar voor het gemeentebe stuur. Wij zijn op een aantal aanbevelingen niet ingegaan. We trekken onze eigen lijn", al dus Hekkelman. Innogration constateerde destijds ook dat de SKL te veel part-time leidsters had en dat dit aantal tot 'aanvaardbare proporties' moest worden te ruggebracht. Volgens voorzitter Hekkelman klopt het wel dat er te veel parttimers zijn. „Om het even overdreven te stellen: als je 38 uur hebt, moet je geen 38 mensen een uurtje laten wer ken. Het werk is nu wel erg ver snipperd. Maar ik denk dat dat een kwestie is van inroosteren, kijken of je diensten anders kunt indelen. We hebben op dit moment geen enkel plan om personeel te ontslaan." Het interim-bestuur, dat aan trad na het vertrek van voorzit ter M. Holierhoek en de andere bestuursleden, heeft inmiddels een groot aantal veranderingen doorgevoerd. Zo heeft het zich ingespannen om de onrust bij de leidsters weg te nemen, is di recteur A. Westerink op non-ac tief gesteld, is S. Palmen (van het Blaricumse bureau Innogra tion) benoemd tot interim-di recteur en zijn de statuten van de SKL drastisch gewijzigd. „Destijds had je wel een di recteur, maar lag de dagelijkse leiding bij het bestuur. Dat werkte voor geen meter. Bestu ren is te gecompliceerd gewor den. Dat moet je overlaten aan professionals. De dagelijkse lei ding ligt nu waar hij hoort: bij de directeur." Visie De volgende taak van het inte rim-bestuur is het ontwikkelen van een visie op de SKL en het invoeren van die visie. Hekkel man en zijn mede-bestuursle den denken hiervoor ruim een halfjaar nodig te hebben. „Dan gaan we met groot verlof." Hekkelman kan nog niet zeg gen welke kant het opgaat met de SKL. Wat hem betreft ligt al les open: ook het opgaan in of samenwerken met een andere organisatie, zoals Catalpa of de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden. Het interim-be stuur wil in elk geval een visie ontwikkelen in samenspraak met medewerkers en ouders. Hekkelman: „De grootste geld schieter is de gemeente. Wat de gemeente voor ogen staat, is dus ook belangrijk. We zullen niet snel een kant opgaan waar van de gemeente zegt: Dat nooit." Het vertrek van directeur A. Westerink bij de SKL heeft toch nog een staartje gekre gen. Sprak Westerink vlak na het verschijnen van het onder zoeksrapport over de crisis bij de SKL nog de bereidheid uit om op te stappen, enige tijd later liet zij weten toch te wil len blijven. Daarvan kon vol gens het nieuwe interim-be stuur geen sprake zijn. Inmid dels heeft het bestuur Weste rinks ontslag aangevraagd. „Westerink heeft als directeur grote inzet getoond, maar het feit dat ze in zo omstreden was, maakt het onmogelijk om met haar door te gaan. Soms krijg je zaken niet meer recht tussen mensen", aldus voor zitter Hekkelman. Houtlaan 55 Nieuw SKL-bestuur maakt schoon schip Ronald Veeren ontslagen bij Leiderdorps Weekblad leiderdorp» Redacteur Ronald Veeren is ontslagen bij het Leiderdorps Weekblad. Uitgeverij Verhagen in Rijnsburg accepteert niet dat Veeren, die twintig jaar voor het weekblad heeft gewerkt, een ei gen blad is begonnen. Dit blad 'De Spiegel' verschijnt in het ge bied waar Verhagen ook kran ten uitgeeft. Veeren overweegt juridische stappen te nemen tegen de uit gever die niet langer van zijn diensten gebruik wil maken. „Ik heb het Leiderdorps Weekblad met hart en ziel gedaan. Het was mijn kindje." voorschoten Het voormalige wijksteunpunt van de Voorschotense afdeling Groen aan de Van Beethoven- laan is verkocht. Voorschote naar J. Snelderwaard neemt het gebouw voor 153.000 gulden over. Het staat nu nog leeg. Voorschoten heeft het pand in de openbare verkoop gedaan voor inwoners van het dorp. Op de advertenties zijn drie reacties binnengekomen. Snelderwaard deed met een andere gegadig de, het hoogste bod. Snelder waard voldeed volgens de ge meente het beste aan de gestel de voorwaarden. Die hadden voornamelijk betrekking op de bestemming van de loods. De noodzakelijke verandering van het bestemmingsplan is goedgekeurd door de provincie. scheiden. Het heeft me veel moeite gekost anderen ervan te overtuigen dat zoiets idioot is. Mensen met verschillende han dicaps kunnen elkaar zo goed helpen en aanvullen. De lamme helpt de blinde, nietwaar?" Het overheidsbeleid inzake de zorg voor verstandelijk gehandi capten betitelt Van den Doel als 'veelkoppig monster'. „De ene kop wil dit, de ander dat en de NQORDWUK CONNY SMITS Ongeveer twintig 'Jolanda Ve- nema's' telde de Willem van den Bergh-Stichting in Noord- wijk vijf jaar geleden nog. Ern stig gedragsgestoorde mensen die sommige dagen vastgebon den en opgesloten doorbrach ten. Nog net niet bloot en aan ketting - zoals Jolanda, die een paar jaar geleden een schokgolf door Nederland ver oorzaakte - maar toch ernstig beperkt in hun bewegingsvrij heid. Omdat ze anders een ge vaar voor zichzelf of anderen zouden zijn. Dat de meeste van hen nu vrij over het terrein van de instelling voor verstandelijk gehandicap ten rondlopen, is voor een groot deel de verdienste van dr. H.G. van den Doel die deze week vertrekt als directeur zorgzaken. In de vijf jaar dat hij de scepter zwaaide, zorgde hij voor een grote omslag in de benadering van bewoners en veranderde hij de 'ontredderde en in zekere zin in chaos verkerende instelling, in eentje die voorop loopt en zich weer in rustig vaarwater bevindt'. \pplaus Bij zijn afscheid van de Willem van den Bergh kreeg hij louter applaus van bewoners én per soneel. „Ik sta daar nog steeds verbaasd van", beweert hij. «Want de verbeteringen die ik heb doorgevoerd in de zorg, zijn ten koste gegaan van andere za len. Besparingen op admini stratie, medische zorg en maat schappelijk werk waren nood zakelijk om meer mensen aan te trekken voor de directe zorg voor de bewoners. Kennelijk is de redelijkheid van dat beleid geaccepteerd." De filosofie van Van den Doel is een duidelijke: Artsen en therapeuten moesten minder te zeggen krijgen en de verant-, woordelijkheid moest lager op de werkvloer komen, bij de ver pleegkundigen. In zijn vorige baan bij ziekenhuis Beatrixoord in Haren had hij dat al eens in praktijk gebracht: „Ik heb de medisch specialisten hun zeg genschap in het beleid ontno men. Na vijf jaar was het zie kenhuis niet meer met ophef fing bedreigd, maar het rijkste van Nederland." Nerveus Als je maar één zak met geld hebt, redeneert Van den Doel, moet je die niet laten leeghalen door dokters, waarna er voor de zorg niets meer overblijft. „We hebben hier een bewoner gehad aan wie voor 80.000 gulden ge dokterd is om hem te kunnen laten horen. Het resultaat was dat de man hypernerveus werd van de bezoeken aan specialis ten, de medicijnen en de opera ties. Na afloop was zijn oor ge repareerd, maar horen kon hij nog niet omdat hij dat vermo gen eenvoudigweg nooit had ontwikkeld. Maar het geld was wel op." Op dezelfde manier beoor deelt hij de dure onderzoeken naar gen-therapie, waarmee op de lange duur mensen met een erfelijke vorm van zwakzinnig heid zouden kunnen worden genezen. „De verhoudingen zijn zoek. Waarom miljarden uitge ven aan hoog-technologische zaken terwijl het nog steeds zo is dat ouderen in Nederland lig gen te stikken in h.un eigen vuil? En er nog geen cent is voor honderden zwerfjongeren? De duizend bewoners van de Willem van den Bergh kregen de afgelopen jaren bijna alle maal een eigen kamer, voor elk bestaat inmiddels een op de persoon toegesneden zorgplan en de bewoners worden erkend als individu. „We behandelen mensen niet meer in groepen, maar kijken naar wat de per soon kan. Spreken de bewoner aan op zijn goede eigenschap pen, bijvoorbeeld een bijzonder muzikaal talent, en benaderen hem niet op wat hij mankeert. Gebleken is dat mensen daar veel beter op reageren." De Amerikaanse hoogleraar John McGee werd in huis ge haald om de filosofie van 'posi tieve bejegening' over te bren gen op het personeel. „Hij had een video bij zich van een man die al jaren in een kooi zat op gesloten. Liet je hem eruit, dan zou hij je hoofd van de romp hebben gescheurd. Je ziet hoe McGee die man met zijn thera pie weet te temmen. Binnen een half jaar liep hij in gewone kleren vrij rond over het ter rein." De filosofie wordt ook in an dere instellingen opgepikt, sig naleerde Van den Doel. „Zoals ook mijn idee om gewone bur gers op het terrein te laten wo nen overal wordt overgenomen, al werd ik er eerst door collega's om uitgehoond. Maar bewoners van het hoogste niveau gaan steeds vaker naar woonvormen buiten het terrein, zodat de zwaarder gehandicapten hier alleen achterblijven. Je moet uitkijken dat het hier geen getto voor hen wordt." Als mensen soort bij soort worden weggestopt, versterkt dat de gedragsproblemen alleen maar, stelt Van den Doel vast. „Zoals in een supermarkt de aardappelen, wortelen en andij vie in aparte vakken liggen, worden in instellingen de agres sieven, doven en meervoudig gehandicapten van elkaar ge- De pas aangelegde weg tussen de Wijngaarden laan en het kruispunt Papelaan-West/Dobbeweg, onder het spoor door, heet voortaan ook Wijn gaardenlaan. Voor deze weg werd aangelegd was er nog een directe verbinding tussen de Pape laan-West en de 'gewone' Papelaan. De twee wa ren met elkaar verbonden via de Rouboslaan. Nu is die Rouboslaan verplaatst. Het nieuwe stukje weg moest daarom een 'logi sche' naam krijgen, luidt een voorstel dat van avond aan de raad wordt voorgelegd. B en W kozen voor Wijngaardenlaan omdat de nieuwe straat in het verlengde ligt van die laan. Directeur Van den Doel: „Besparin gen op admini stratie, medische zorg en maat schappelijk werk waren noodzake lijk om meer men sen aan te trekken voor de directe zorg voor de be woners." foto loekzuyderduin derde wéér iets anders. En in tussen suddert de zorg maar voort. Ik ben voor volledige pri vatisering. Geef iedere burger maar een eigen budget dat hij zelf kan besteden aan de zorg die hij wenst, maar zonder ver lies van solidariteit. Nu gaat er veel te veel tijd en geld zitten in de bureaucratie. En die kunnen we veel beter aan de bewoners besteden." leidschendam monica wesseling 'Ongenuanceerd en voorbarig'. Zo noemt de Leidschendamse wethouder H. Dwarshuis-Van de Beek (WD) het verwijt van de Fietsersbond ENFB dat de nieuwbouwwijk Leidschenveen niet fietsvriendelijk wordt. „Wij besteden juist heel veel aan dacht aan het fietsverkeer. Dat er nog geen fijnmazig fietspa denplan ligt, is logisch. Het plan voor de nieuwbouwwijk is pas in hoofdlijnen gereed." De ENFB onderzocht acht Vi- nex-bouwlocaties waaronder Leidschenveen, de toekomstige wijk van Leidschendam, en constateert dat bij alle acht te weinig aandacht is voor de fiet ser. 'De fietsstructuur mist een aantal schakels, de autostruc tuur is dominant, loopt midden door het gebied en scheidt de wijk in tweeën', zo constateert de ENFB. Dwarshuis-Van de Beek is het absoluut nier de fietsersclub eens. „Wij maken een wijk waar autoverkeer en openbaar ver voer in combinatie met de fiets gewoon even aantrekkelijk zijn. Goede autoverbindingen en goede fietsverbindingen dus. Over de barrièrewerking heeft de wethouder hele andere op vattingen. „Wij buigen de aan wezigheid van snelwegen en provincale weg juist om van een nadeel naar een voordeel. Leidschenveen is prima bereik baar en met vele doorgangen en oversteken zorgen we er voor dat alle delen van de wijk prima bereikbaar zijn." Directeur Van den Doel verlaat Willem van den Bergh voorschoten Het zebrapad op de Admiraal de Ruytersingel in Voorschoten is veranderd in een hinder nisbaan. Eerst moesten overstekende voetgangers alleen alert zijn op voortrazende auto's. Nu moeten ze aan het eind van het pad ook nog deze berg zand 'nemen'. foto loek zuyderduin VOORSCHOTEN Leidseweg 518 Tel. 071-5322203 HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21