ii hond hebben ze al eens omvergereden' 'Meelfabriek is van nationale betekenis' lïeimwee naar de Dr. Van Voorthuizenschool Leiden Regio Jongeren bouwen blokhut KNOOPPUNT IDERDAG 27 MAART 1997 chef hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 d-Leidenaar Albert Harteveld wil reünie met klasgenoten l/mill. herman joustra een kent dat gevoel wel: die plotselinge aan- in heimwee naar het verleden. Soms kortdu- maar soms ook voor lange tijd. Maar het is tussen de mistflarden, de beelden blijven Toch brengt elk beeldje, hoe schimmig ook, i geval nog een beetje troost. Zeker als het ïieuw beeldje betreft, van een herinnering erloren was gegaan. En dat nou zoekt Albert reld. 53-jarige ex-Leidenaar is al ruim twintig jaar uit Leiden, maar met de dag gaat het meer elen. De gedachte aan 'zijn' lagere school, elt steeds vaker en bezorgt hem onrust. „Dus ik al een paar jaar met het idee om mijn ou- as, of wat daar nog van over is, bijelkaar te om de kinderen die samen met Albert in de klas zaten, op de Dr. Van Voorthuizen school, in de periode 1954-1960. Gedurende die periode werd aanvankelijk lesgegeven in een ge bouw in de Caeciliastraat, maar later verhuisde men naar een pand in de Marnixstraat. Daar is de school nu nog gevestigd. Nauwelijks resultaat Maar helaas. De pogingen van Albert hebben tot nu toe nauwelijks resultaat opgeleverd. „Ik heb het eerst geprobeerd via de lokale radio. Zo'n pro gramma waarin je kunt opgeven naar welke spul len of naar wie je zoekt. Nou, daar kwam hele maal geen reactie op. Ik moet zeggen dat de moed me toen even in de schoenen zonk. Ik ben toch maar weer verder gegaan. Ik zit nu onder an dere op Internet. En ik ben bij het Leidsch Dag blad terechtgekomen. Ik put voor een deel uit mijn geheugen. Ik heb wel een aantal namen die ik me herinner. Een oude schoolkameraad van me kwam ook met een hoop namen aanzetten. Helaas weet ik niet van iedereen de voornaam." Zijn lijstje tot dusver betreft de volgende leer lingen: Leni Halsbeek, Wirn Schreers, de broertjes Haverman, F. de Klein, H. van Leeuwen, F. Lepe laar, B. Robijn, A. Janssen, P. Zijp, Koos 'met als bijnaam Kip', R. van Heiden, Bruin, Cabi Admi raal, Ria van Leeuwen 'uit de tweede klas' en S. van Rooyen. Van de leraren herinnert hij zich nog meneer De Goei, van wie hij weet dat die tegenwoordig in Hilversum woont. En meneer De Haan staat hem ook nog helder voor de geest. Alleen is die inmid dels overleden. Verder stond in die periode me neer Kloots voor de klas en de de leraressen La Bree, Kaptijn, De Hartog en Geene. Heimwee naar vroeger, maar alleen naar de school. De stad Leiden kan hem niet meer zo boeien. „Het is heus wel een aardige stad hoor, maar ik zou niet meer terugwillen. Ik ben het wo nen in een stad ontgroeid. Hier in Mill woon ik twee minuten van een bos vandaan. En daar kom je bijna nooit iemand tegen." Maar voor oud-leerlingen uit Leiden zou hij graag een uitzondering maken. Ken u iemand van bovenstaand lijstje, of, sterker nog, bent u een van die personen die Al- bert Harteveld zoekt, dan kunt u contact met hem zoeken onder het volgende telefoonnum mer: 0485-452363. U kunt hem ook een briefje sturen, naar het adres Margrietstraat 33, 5451 BD Mill. U kunt ook bellen met het Leidsch Dagblad (071-5356430) of schrijven. Stuurt u in dat geval uw brief naar Leidsch Dagblad, post bus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van 'reünie'. Tjechië behoort nu ook tot werkgebied Eurotransplant leiden caroline van overbeeke Eurotransplant in Leiden breidt haar werkgebied uit tot Tjechië. Dat betekent dat er in de toekomst meer donororga nen zoals nieren, harten, le vers en longen beschikbaar komen, zo verwacht Euro transplant. De Stichting Eurotransplant die bemiddelt en coördineert bij de uitwisseling van orga nen in een gebied van 115 mil joen inwoners in Europa, is vandaag een samenwerkings overeenkomst aangegaan met Czech Transplant. De Leidse organisatie werkte al samen met transplantatiecentra en weefseltyperings-laboratoria in Nederland, België, Luxem burg en Oostenrijk. Organen van overleden do nors worden internationaal via deze organisatie aangeboden en er wordt in een van de lan den zo snel mogelijk een gas sende ontvanger gezocht. Dat gebeurt met behulp van het computerbestand van Euro transplant. De behoefte aan donororga nen is nog steeds groot: vorig jaar stonden in Nederland ruim 1000 mensen op de wachtlijst voor een nier. Daar stonden slechts 395 niertrans plantaties tegenover. irdachte van jillasi-moord' ar de rechter and 5wijkerhout paul de vlieger pi l-jarige Noordwijkerhouter mi jordt verdacht van moord in 54-jarige Duitse vrouw, hijz vandaag voor de rechter, nan wordt ten laste gelegd ij de vrouw heeft gedood haar met een mes te ste- haar tegen het hoofd te haar keel dicht te knijpen en plastic zak om haar lte'binden. vrouw uit de Duitse ge- te Ratingen werd maan- htend 2 december door ilitie dood aangetroffen in vakantiehuisje in het dwijkerhoutse bungalow- Agenten namen op ek van familie een kijkje in uisje omdat de vrouw, te- afspraak in, na het week- niet in haar woonplaats opdagen. Onderzoek uitgewezen dat zij vrijdag 'ember om het leven werd cht. dagen na de gruwelijke jt werd op de televisie in een aantal aandacht aan de zaak be- Die uitzendingen lever- ongeveer vijftien tips op, e niet bekend is of die tot de ouding van de man heb- geleid. De Noordwijker- ie verdachte, die overigens van geboorte is, werd twee weken na de vondst de dode vrouw gearres- Niet bekend is of de Iwijkerhouter een beken- liPlieeft afgelegd. leiden Langzaam krijgt de toekomstige 'hangplek' voor jongeren aan de Bernhardka- de in Leiden vorm. Medewerkers van het wijkteam Noord zijn samen met de jongeren begonnen met de bouw van de blokhut. De werkzaamheden hadden enige vertraging op gelopen. Een deel van het bouwmateriaal, dat door een aannemer beschikbaar was gesteld, bleek afgelopen winter plotsklaps te zijn ver dwenen. „De aannemer had opdracht gegeven om zijn terrein op te laten ruimen", verklaart een medewerker van het wijkteam. „Daarna was een groot aantal dennenpalen verdwenen. We hebben inmiddels zelf maar nieuw hout besteld, want we hadden de jongeren in de buurt beloofd dat we de blokhut zouden bou wen. Afgelopen vrijdag kwam de nieuwe la ding binnen, dus konden we weer aan de slag." foto hielco kuipers P. Nijhofvan Rijksdienst van Monumentenzorg tijdens lezing: Een watertoren in porinchem, die is omgebouwd tot wo ning. Een olieslagerij in Utrecht, vertimmerd tot bedrij vencomplex. De gevel van een textielfabriek in Winters wijk, waarachter binnenkort het gemeentehuis wordt ge huisvest. Voorzitter Henk Budel van de Stichting Indus trieel Erfgoed Leiden (Stiel) kan zijn verrukking niet meer onderdrukken. Hij werkt bij de Rijksdienst van de Monumentenzorg en geldt als een expert op het gebied van het tweede leven van industrieel erfgoed. Dat industriële erfgoed vormt een categorie apart, geeft Nijhof uiteindelijk toch toe. De weder geboorte van fabrieken draait soms uit op een hopeloze mis kraam. Sommige panden staan domweg op een plek waar al plannen voor bestaan. Op grondgebied dat niet te berei ken is. Of op een plaats, waar er helemaal geen behoefte is aan woningen of bedrijven. „Er zijn drie problemen met herge bruik", heeft Nijhof wel eens gehoord. „Locatie. Locatie. En locatie." Bovendien zijn niet alle stuk jes fabriek opnieuw te gebrui ken, zegt Nijhof met een gebaar naar een potige fabrieksschoor steen op het diascherm. „Als je een fabriekscomplex in zijn ge heel wilt behouden, dan kan je leiden maarten keulemans Wat prachtig, zeg! Op een tjokvol café-zoldertje in de binnenstad toont Peter Nijhof dia's. Van wel honderd fabriekspanden, die maar één ding met elkaar gemeen heb ben: dat men heeft geprobeerd ze een nieuw leven te geven. Als woning, bedrijf of als museum, desnoods. „Gek genoeg doen we in Ne derland altijd heel moeilijk over het hergebruik van oude fa briekspanden", stelt Nijhof vast. „Alsof het iets heel bijzonders is om een monumentaal pand op nieuw in gebruik te nemen. Maar kijk nu eens in de Leidse binnenstad: hoeveel monumen tale panden die daar staan had den vroeger niet een heel ande re functie?" Nijhof is op uitnodiging van de pas opgerichte lobbyclub Vrienden van de Meelfabriek naar de Sleutelstad gekomen. er eigenlijk alleen maar een mu seum van maken." Als om zijn woorden kracht bij te zetten toont de monu mentenkenner een dia van een tot gruis gebeukte fabriek in Noord-Holland, met de sloop- stellage er nog naast. De zaal kreunt. Alihh... Dan, uiteindelijk, verschijnt er een dia van de Meelfabriek. Het is de laatste foto van de avond. „Het moest er toch een keer van komen", grijnst Nijhof. Het is muisstil in de zaal. Veel wil de monumentenex pert echter niet kwijt over het complex aan de Oosterkerk straat. Met de locatie van de fa briek zit 'het wel redelijk goed', denkt hij. „Maar ja... Als je het hebt over het ombouwen van de Leidse Meelfabriek tot iets nieuws, dan denk ik wel dat je de moeilijkste tak van sport op het gebied van hergebruik be oefent." Nijhof werpt een wat sombe re blik op het diascherm. „Eén ding is echter zeker. De Leidse Meelfabriek is een monument van nationale betekenis. Ik denk dat alle betrokkenen daarom verplicht zijn er zeer zorgvuldig mee om te gaan." Aanleg Hofdijckrotonde Oegstgeest zorgt voor de nodige overlast I - 535i In de Hofbrouckerlaan liggen drempels om het verkeer af te remmen. Veel automobilisten nemen de hobbels, die vanwege de bussen niet al te hoog zijn, echter met een flinke vaart. i verkeersbord dat de nietsvermoedende tser rechtstreeks verwijst naar de rijlaan van een van de buurtbewoners, ii ander bord, dat automobilisten larschuwt voor 'mp' in plaats van empels'. Maar ook: schade aan huizen or langsdenderend verkeer. Voetgangers opzij springen voor fietsers. Fietsers, op hun beurt de auto's maar net ^onen ontwijken. Natuurlijk, het is maar Dagbia o tijdelijke situatie. Maar het neemt niet ;en 5 dat de verkeersomleiding langs de stgeester Marelaan, Hofbrouckerlaan Voort voor grote problemen Aan de gemeente ligt het niet. Daar zijn de meeste buurtbewoners het wel over eens. Vanuit zijn portiek aan de Hofbrouckerlaan wijst T. Sypkens naar een rode personenau to, die met behoorlijke vaart over een verkeersdrempel stuitert. „Zie je dat? Dat is het punt: automobilisten laten zich niet dwingen. Wat de ge meente ook doet." De meeste auto's die bij Sypkens langskomen, zijn afkomstig van de Warmonderweg. Daar is de rijweg sinds begin februari veranderd in een maanlandschap. Oegstgeest is bezig om op de drukke kruising Hofdijck/Warmonderweg/Laan van Oud-Poelgeest een rotonde aan te leggen. Omdat er op rotondes nu éénmaal veel minder ongelukken gebeuren. „Het was de zwartste hlackspotvan Oegstgeest", weet E. van den Bosch, die behalve lid van de Oegstgeester gemeenteraad ook bewoonster is van de Warmonderweg. „Soms schrokken we middenin de nacht wakker van de piepende remmen. Gelukkig lijkt die tijd voorbij." Voorlopighebben Van den Bosch en haar buren echter last van een heel ander verkeersprobleem: talloze brommers en fietsers verkiezen het voetpad langs de Warmonderweg boven de wegomleiding over de Hofbrouckerlaan. En rijden rake lings langs de tuinhekjes van de mensen. „Mijn hond hebben ze al eens omver gereden", vertelt J. Lug- tenburg. „En dan valt het nog mee: ik ben niet oud en slecht ter been, ik heb geen kleine kinderen die op de stoep spelen." Een paai' straten verderop, aan het stuk Hofbrouckerlaan dat inligt tus sen Marelaan en Hofdijck, is de sfeer grimmiger. De auto's die de wegom- legging nemen en terechtkomen op de laan rijden te snel, constateerden de bewoners al direct. Oegstgeest probeerde de automobilisten af te remmen met een drietal verkeers drempels en met borden die aange ven dat er maar dertig kilometer per uur mag worden gereden. Wat op papier een goede oplossing leek, pakte echter in de praktijk he lemaal verkeerd uit. „We hebben enorm veel last van de trillingen die worden veroorzaakt als er een bus of een vrachtwagen over de drempels dendert", vertelt Sypkens. „Daar door zijn er scheurtjes in mijn huis ontstaan, heb ik geconstateerd. Er zijn hier in de straat ook een paar ramen gesprongen. Één daarvan ze ker door de trillingen." Bovendien laten de automobilisten zich door de drempels maar nauwe lijks afremmen. „De drempels kun nen niet hoger vanwege de bussen", weet Sypkens. „Echt ontzettend hin derlijk", vindt ook buurtbewoner M. Vink de snelheid van de auto's. „Je zou hier eigenlijk voortdurend een agent op de hoek van de straat moe ten zetten." De buurtbewoners hebben de ge meente dan ook gevraagd de net aangelegde drempels zo snel moge lijk weer weg te halen. „We gaan er deze week naar kijken", zegt ver keerswethouder G. van Eisen. „We hebben gemerkt dat drempels zo dicht op de huizen niet werken. En dus moeten we weer wat anders proberen." Eén van de mogelijkheden is vol gens Van Eisen een 'aswisseling' in de Hofbrouckerlaan, waardoor de automobilist beurtelings op het rechter- en linker-weggedeelte moet rijden. Zo'n kronkel ontstaat als de gemeente stroken parkeerplekken toestaat aan beurtelings de linker en rechterzijde van de laan. „Inder daad, dat zou kunnen betekenen dat ér parkeerplaatsen verloren gaan", zegt Van Eisen. „Maar als dat nodig is om de auto's af te remmen, nou ja, dan moet het maar." Gelukkig voor Van Eisen lijken de meeste buurtbewoners bereid de overlast te accepteren. Al is het maar omdat het einde in zicht is: naar ver wachting wordt de Hofdijck-rotonde over minder dan drie maanden op geleverd. „Als je je huis gaat verven, moet je toch de verf eraf halen en een poos in de rommel zitten", oreert Van den Bosch. De betrokkenen proberen er dan ook maar het beste van te maken. Tennisclub OLTC bijvoorbeeld raadt haar fietsende leden via het clubblad aan gewoon goed uit te kijken bij het verlaten van sportpark De Krogt. maarten keulemans )ze brommers en fietsers verkiezen het voetpad langs de Warm- ïrweg boven de wegomleiding over de Hofbrouckerlaan. En rij- rakelings langs de tuinhekjes van de bewoners, foto's hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19