Meer predikante^ in de problemen 'Iedereen moet weten dat het na de dood niet afgelopen is' Delegatie naar Zuid-Afrika Kerk Samenleving Stand van zaken alternatieve geneeskunde Helikopter en brandweer bij voetbaloorlogen Wie laat het afweten? DONDERDAG 27 MAART 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356 Zevendedagsadventisten houden rust op zaterdag en eten geen varkensvlees of Terug in Nederland werd Altink predikant van de regiogemeente Rotterdam paling. Hoewel ze de christelijke feestdagen vieren, proberen ze zo veel mogelijk de geboden van het Oude Testament na te leven. Voorganger van de Leidse ge meente is dominee Wïm Altink. Hij werd geboren in 1959 in Apeldoorn als zoon van twee zevendedagsadventisten. In 1978 ging hij theologie studeren aan het Adventistenseminarie in Zeist, dat nu niet meer bestaat. Na twee jaar vervolgde hij zijn studie in Engeland en op een universiteit in Michigan (Verenigde Staten). -Zuid en sinds 1990 heeft hij een halve baan als voorganger in de regio-gemeen te Leiden. De rest van de tijd houdt hij zich bezig met zending en evangelisatie. Het zevendedagsadventisme komt voort uit de Great Awakening, een Ameri kaanse opwekkingsbeweging die rond 1840 ontstond. Sindsdien telt het kerkge nootschap wereldwijd 15 miljoen leden, waarvan tachtig procent in de Derde Wereld leeft. Jezus zal snel terugko men naar onze wereld. Dat is een hele reële verwachting van ons, niet iets wat ook over honderd jaar nog eens kan gebeuren. We zien uit naar het koninkrijk van God en proberen ons daar nu al op voor te bereiden. Zo eten veel adventisten geen vlees uit respect voor dieren en ook omdat het gezonder is. Om dezelfde reden gebruiken we geen drank, tabak en andere drugs en eten we alleen voedsel waarvan in de Bijbel staat dat het rein (kosjer) is. Als het toen gezond was voor het joodse volk moet het ook gezond zijn voor ons. Maar niet alleen met ons li chaam, ook met de gehele schepping proberen we verant woord om te gaan. Daarom le ven we milieubewust en doen we veel ontwikkelingswerk. Voor dat laatste en voor de in standhouding van onze ge meenten geven adventisten vrijwillig een tiende van hun inkomen aan de kerk. De eerste adventisten hebben zich ver diept in de bijbel, vooral in het Oude Testament, omdat ze zo veel mogelijk volgens Gods woord wilden leven. Daarom worden adventisten pas ge doopt als ze volwassen zijn, net als Jezus. Baby's kunnen nog niet gedoopt worden omdat ze nog niet kunnen kiezen voor het geloof. Bij de adventisten moet een jongere eerst belijdenis doen, waarna hij in dezelfde kerk dienst wordt gedoopt. Het sym boliseert tevens het sterven en de opstanding van Jezus: in het water ga je onder en je komt weer boven. In mijn jeugd had ik al een roeping om predikant te worden, maar vijf jaar gele den is dat gevoel enorm ver diept. Mijn dochter Marjolein van vijf is toen overleden aan een hartstilstand. Hoewel dat verschrikkelijk erg was, en mis schien juist omdat het zo erg was, heeft het aan mijn werk veel toegevoegd. Tijdens het preken heb ik meer contact met de mensen en emotie heeft een grotere plaats in mijn leven. Ik heb het gevoel dat de kracht die God mij hier voor geeft sterker is geworden en dat ik die kracht meer toe laat. Gemeenteleden weten het ook, waardoor ik dichter bij ze sta in het pastorale werk. Ze voelen dat ik hun eigen ellende begrijp. Ik uit geen holle frasen als ik zeg dat God troost geeft. Het predikantschap is voor mij een existentieel gebeuren ge worden. Het vreemde is dat ik tijdens mijn studietijd in 1982 een stukje in NRC Handelsblad las over dit onderwerp. Daarin stond dat je als dominee op een gegeven moment in je car rière opdroogt, dan ben je uit gepreekt. Maar na een moeilij ke tijd krijg je diepte, stond er. 'Sommige dominees krijgen dat doordat zij een kind verlie zen.' Het trof me, hoewel ik toen nog lang geen gezin had. Ik knipte het artikeltje uit en borg het in mijn prekenbundel. Jaren later, vlak na de dood van Marjolein, vond ik het terug. Misschien is het Gods hand. Ik ben lid van een onafhankelij ke Sabbatsstichting die als doel heeft bekendheid te geven aan de sabbat als rustdag. Dit is één van de vele gemeenschappelij ke kenmerken die de adventis ten met joden hebben en ik heb dan ook altijd gehoopt meer contact te krijgen met jo den. Zij kappen dat echter af, misschien omdat ze bang zijn dat wij ons het nieuwe uitver koren volk noemen of dat we ze willen bekeren. Dat is echter niet waar. In mijn preken be handel ik vaak onderwerpen uit het Nieuwe Testament. Een kerkdienst duurt bij ons twee uur. In het eerste uur gaan groepen kerkgangers bij elkaar zitten om over een onderwerp te praten, bijvoorbeeld de bij belse profetiën. Daarna hebben we een reguliere kerkdienst. De kern van mijn roeping werd laatst verwoord door Paul van Vliet in een conference. Hij voerde een denkbeeldig ge sprek met God waarin God hem vertelde dat hij graag naar de aarde wilde komen. 'Zal ik in de gedaante van Michael Jackson komen?', vroeg GocL Nee, dat kon niet. Ook niet als zichzelf, want dan zou iedereen hem voor gek verklaren. Maar waarom wilt u zo graag naar de aarde komen?, vroeg Paul van Vliet. 'Omdat ik graag tegen de mensen wil zeggen dat ze niet bang hoeven te zijn', zei God. Dat wil ik doen, dat is mijn roe ping. Want God is er en iedereen moet we- ten dat het na de Qk dood niet afgelopen is met ons. CARINE DAMEN Fricties komen in alle gelederen voor UTRECHT GPD Het aantal predikanten dat door problemen in de ge meente uit de ambtsbediening wordt gezet neemt zien derogen toe. Tegelijkertijd is er een groeiend aantal do minees dat het gemeentewerk wil verruilen voor een baan als geestelijk verzorger. Volgens de bond wint de ge dachte veld dat 'de predikant door een gemeente is 'inge huurd' voor werkzaamheden die door bijvoorbeeld de ker kenraad worden opgedragen'. Als een dominee daar moeite mee heeft, leidt dat al snel tot conflicten. „Voor de betrokke nen is het tragisch dat de ar beidsmarkt voor predikanten die uit hun gemeente weg moe ten zodanig krap is, dat zij maar zeer moeizaam een nieuwe standplaats kunnen vinden", al dus de bond. Bovendien ken nen de kerken geen goede out placement-regeling. De bond beziet met zorg de passieve houding van de ker ken. „Het lijkt erop alsof zij zo zeer in beslag worden genomen door het oplossen van Samen op Weg-fusie- en organisatiepe- Dit blijkt uit het jaarverslag over 1996 van de Bond van Neder landse Predikanten in Utrecht. De bond is zeer bezorgd over de positie van dominees op de ar beidsmarkt en over de eigen positie ten opzichte van de ker ken. Volgens de bond wordt hij in een positie 'tegenover de ker ken gemanouvreerd'. Het aantal predikanten dat in aanvaring kwam met de ge meente was vorig jaar volgens de bond in vergelijking met voorgaande jaren 'zeer hoog'. De fricties komen in alle gelede ren voor. Het zijn niet alleen onervaren dominees die in de problemen komen. Volgens de bond is er sprake van een ver slechtering van het arbeidskli maat van predikanten. rikelen, dat ze nauwelijks a dacht hebben voor de negatii ontwikkelingen in de predik [je tenwereld." Intussen willen veel domin het gemeenteleven de rug ti keren. „Tientallen sollicitai bij een vacature in een ziekt fJ of verpleeghuis zijn geen i zondering meer." De be proeft bij dominees vaak i 'negatieve instelling ten opzi te van gemeentewerk'. P Het zit de bond ook niet I ker dat in de nieuwe Samen Weg-organisaties weinig ruii Üjkt te zijn voor organisaties de bond zelf. De bond heeft gevoel steeds minder een lo J sche gesprekspartner te voor de kerken als het gaat 10! de functionering van predik ten. „Een predikantenbond j genover de kerken kan alli maar tot verharding van pd-j; ties leiden en zal gevolgen m ©r ten hebben voor de werkw n van de bond", zo vreest hij; v. De bond kondigt nu al vast; iar altijd partij voor de predikan ij zullen kiezen. ha LEIDSCHENDAM/LEUSDEN ANP Een zware delegatie van hervormde en gerefor meerde functionarissen bezoekt van 14 tot 20 april Zuid-Afrika. Belangrijkste doel van het be zoek is het bijwonen van de eerste gewone syno de van de Verenigende Gereformeerde Kerk in Zuidelijk Afrika. President Mandela maakt daar naar verwachting ook zijn opwachting. Leden van de delegatie zijn namens de Neder landse Hervormde Kerk synodevoorzitter ds. W. Beekman en secretaris-generaal dr. K. Blei, en na mens de Gereformeerde Kerken synodebestuur der ds. W. Barendrecht, secretaris oecumene prof. dr. L. Koffeman en de deputaten (deskundi gen) op het gebied van oecumene Groenendijk en Engel. De Verenigende Kerk ontstond in 1994 uit een fusie van de voormalige dochterkerken voor zwarten en kleurlingen van de Nederduits-Gere- formeerde Kerk (NGK). Volgens Koffeman is de eerste gewone synode van deze kerk een belang rijke gebeurtenis. „De synode gaat in deze perio de na de apartheid stelselmatig de eigen identi teit en de plek in samenleving definiëren." Blei gaat mede als lid van een delegatie van Wereldbond van Hervormde en Gereformee Kerken (WARC) naar Zuid-Afrika. Die af ging moet onderzoeken in hoeverre de NGK werkelijk afstand van het den heeft genomen. Volgens Blei hangt de opheffing van de sch sing in grote mate af van de bereidheid van NGK om zich bij de Verenigende Kerk aan te s! ten. „De NGK hult zich wat dat betreft in v formuleringen", aldus Blei. „Het is moeilijk niét te concluderen dat dat met de oude rati t sche gedachten te maken heeft. Wij hebben gi pQ helderheid over de vraag of de NGK werkelijk stand van het apartheidsverleden heeft men." Eén van de grootste struikelblokken bij de fij van de NGK en de Verenigende Kerk is de zo heten Belhar-belijdenis. Dat in de jaren tad opgestelde geschrift veroordeelt de apartheid ketterij. De Verenigende Kerk heeft het docum van Belhar als belijdenisgeschrift aanvaard, dat gaat velen binnen de NGK te ver. uit de Leidsch Dasblad ANN01897 Zaterdag 27 Maart Uit de herziening der Leidsche Algemeene Politieverordering. Art. 20. De hoofdbewoner van een bewoond, de gebruiker, eigenaar, vruchtgebruiker of beheerder van een onbewoond perceel is verplicht: a. bij gladheid de open stoepen en de straat langs dat perceel met een voldoende hoeveelheid zand, asch of turfmolm te be strooien of te doen bestrooien en wel voor zooveel de straat be treft, ter breedte van ten minste 1 M. gemeten uit de rooilijn der stoepen of, waar deze ontbreken, uit die der gebouwen; b. binnen 5 uren na aanzegging vanwege Burgemeester en Wethouders van den openbaren weg langs dat perceel de sneeuw en het ijs weg te ruimen of te doen wegruimen en bij een te brengen of te doen bijeenbrengen, in de straten midden op de straat, op de grachten aan den walkant en op de pleinen op een afstand van 4 M. van den gevel of muur. Wanneer een gebouw door meer dan één gezin bewoond wordt, zijn de beneden-hoofdbewoners en bij gebreke van de zen, de boven-hoofdbewoners, ieder voor het door hem be woonde gedeelte, aan bovenstaande verplichtingen onderwor pen. ANN01972 maandag 27 maart LEIDEN Leerlingetjes van de Rudolf Steiner-School in Leiden Zuidwest hebben zaterdag het palmpaasfeest gevierd. De dag kreeg een extra-feestelijk accent omdat in de tuin van het nieuwe schoolgebouw aan de César Franckstraat een beeld je werd onthuld, voorstellende 'Tobias en de engel'. Het beeld je, een schepping van Marie Andriessen, is een geschenk van de gemeente aan het schoolbestuur. Het verhaal van 'Tobias en de engel' vertelt over de nieuwe verhouding van de oude gene ratie, de oude Tobias, en de nieuwe generatie en over de weg, die de jeugdige Tobias gaat. LEIDERDORP De Leiderdorpse Tennisclub ,,De Munnik" liet zaterdagmiddag trots hun nieuwe behuizing zien aan de Plantage 4. Velen hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven. Het bestaande clubgebouw is vergroot en er is een tenniswinkel bijgebouwd. Ook het interieur is vernieuwd. Het maakt alles tot een zeer gezéllig onderkomen voor de 750 leden tellende ten nisclub ,,De Munnik". De totale kosten met het meubilair zijn ca. 60.000 gulden. EDINBURGH Vicky Leandros, Griekse van geboorte, wo nend in Duitsland, zingend in het Frans en uitkomend voor Luxemburg heeft in Schotland het Eurovisie Songfestival ge wonnen met „Aprés toi". Sandra en Andres die voor Nederland uitkwamen zijn geëindigd op een vierde plaats. De gedoodverf de winnaars, „The New Seekers", moesten zich tevreden stel len met een tweede plaats. Volgend jaar komt de uitzending dus uit Luxemburg met de zekerheid dat vier miljoen kijkers de mogelijkheid hebben het schouwspel te zien. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Ook ik heb met enige verbazing de artikelenserie 'Anders gene zen' gevolgd en ben blij dat er onlangs enige reactie uit het veld kwam. Deze reactie ver scheen onder het kopje 'Schrij vende Lezers' en was geschre ven door dr. A. Loncq de long, arts en lid van de NAAV. Zelf ben ik al twaalf jaar praktise rend therapeut en lid van de NWP, de oudste therapeuten vereniging in Nederland. Deze vereniging heeft meerdere alter natieve stromingen onder haar hoede en beijvert zich al bijna 50 jaar voor goede kwaliteit en goede organisatie in de alterna tieve gezondheidszorg. Mede door een goede interne organi satie vervult deze vereniging in menig aspect een voortrekkers rol. Algemeen gesteld is alterna tief therapeutisch Nederland te verdelen in vier categoriën. Ten eerste artsen met een goede op leiding in alternatieve vakken (o.a. de NAAV-artsen); daar naast zijn er artsen zonder een gestructureerde alternatieve op leiding, waarvan onduidelijk is hoe goed ze op de hoogte zijn van de alternatieve geneeswij zen. Dan is er een groep alterna tieve therapeuten. Ook hier Er moet een betere samenwerking komen tussen reguliere en alternatie ve geneeskunde. foto dick hocewoning weer kunnen we onderscheid maken tussen de groep die zich goed heeft laten scholen en zich georganiseerd heeft middels therapeutenverenigingen. Deze therapeuten behoren HBO-ni- veau te hebben en volgen offi cieel bij- en nascholingscursus sen. De rest van de therapeuten (ongeorganiseerden) is een on overzichtelijke verzameling waar allerlei niveau's in te vin den zijn; van heel goed tot be- driegelijke kwakzalverij. Dan is er nog een groep para medische beroepsbeoefenaren, waarvan ook steeds meer leden het alternatieve veld opzoeken. Deze groep verschuilt zich nog te vaak onder de paraplu van hun officiële beroep, maar ook zij zullen zich via het registratie- beleid van de BIG-wet steeds duidelijker ten aanzien van hun alternatieve bezigheden moeten organiseren en profileren. Interessant zijn op het ogen blik ook de activiteiten van de consumentengids. Ze heeft on langs een grootscheepse enquê te gehouden over de bevindin gen met alternatieve hande laars. In een naschrift in de laat- se aflevering van de gids (april '97) dringt ze er nog eens op aan dat er een betere samen werking moet komen tussen re guliere en alternatieve genees kunde. Om patiënten enig houvast en vertrouwen te geven in het overstelpende aanbod van al ternatieve behandelaars heeft een aantal verenigingen zijn klachtencommissies gebundeld onder de naam KAB (Klachten- commisie Alternatieve Behan delwijzen), tel. 033-4620262 (voor brochure en informatie). Het telefoonnummer van de Nederlandse Patiënten/Consu menten Federatie is 030- 2341597 en het nummer van de NWP is 033-4953133. Mw. drs. F.W. van Gestel, bioloog, natuurgeneeskundig therapeut. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) TELEFAX Advertenties: 071-532 Familieberichten: 023- 53I 023- 532 Redactie: 071-532 Hoofdredactie: 071-531 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-535 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071 5U 11A H.G. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, an der Post (ad/und) rij PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschr van het abonnementsgeld, ontvangen e korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (nl) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAll Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogen hebben of blind zijn (ofeenanden qjj leeshandicap hebben), is een samenvattinj het re'gionale nieuws uit het Leidsch DagWi 11 In bosrijke gebieden wordt veelal vanuit de lucht gecontroleerd of hier en daar bosbran den ontstaan. Hetzelfde systeem zou kunnen werken bij dreigende 'voetbal-oorlogen; door met poli- tiehelikopters en plaatselijke brandweer-as- sistentie snel in te grijpen in het ontstaan daarvan. Gevaarlijke regio's voor het ontstaan van die oorlogen zijn mijns inziens voornamelijk gelegen rond de grote steden, zoals Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en Gro ningen. Daar bevinden zich mogelijk ook de grootste concentraties van voetbalvandalen, die rond die steden naar open velden kun nen gaan voor het voeren van hun oorlogen. Indien een helikopterpiloot, een regiopoli tieagent of een gewone burger een dreigende voetbaloorlog meldt bij de plaatselijke auto riteiten kan een flinke beloning voor de eer ste melding het gevolg zijn. De plaatselijke brandweer rukt daarna met groot materiaal uit naar de plaats des onheils en spuit de verhitte gemoederen plat. Indien technisch mogelijk, wordt het blus water gemengd met een niet giftige kleurstof (geel of groen). Wie er daarna 'gekleurd' bijloopt, wordt door de M.E. gearresteerd en in het gevang gezet. J.L. van den Broek, Leiderdorp. Reactie naar aanleiding van het ar tikel: 'Spreekuur Kamerleden is weer terug bij af.' Wie laat het hier afweten: het pu bliek of de Kamerleden? In november 1996 heb ik 2 keer het spreekuur bezocht: 1 keer sa men met twee cliënten en 1 keer namens twee cliënten. In alle 4 de gevallen hebben de cliënten niets gehoord ondanks ge dane beloften om het uit te zoeken. De vraag is dan ook waar dit spreekuur eigenlijk toe dient als de vragen zo weinig serieus worden genomen. Hans de Koomen, Onderwijswinkel Leiden. Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf i woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis)IQ dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178) dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11 00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19 00-19.30 u overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkuni Jongerenafdeling 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I enl E daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uut Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voorouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 ui 18 30-19 00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 118.30-19.30 uur, klasse I enl

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18