Leiden Regio Wethouder van 'cultuur en avontuur' *3 inger-winkels in .eiden blijven open Gemeenten: twee miljard extra voor stadsvernieuwing 'We nemen uw waarschuwing serieus' ^uidelijk lenen! Oude reus geveld Gemakkelijk lenen! Stadsbank Leiden Goedkoop lenen! Kinderen in actie voor orang-oetan Lenen bij de specialist! Stadsbank Leiden )N DERDAG 27 MAART 1997 hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 [herval op videotheek r iden» Een videotheek aan de Diamantlaan was gisteravond het oelwit van een gewapende overval. Een man bedreigde een 19- rige medewerkster met een vuurwapen en ging er met enkele onderden guldens vandoor. De overvaller was ongeveer een ivartier eerder de videotheek binnengestapt en deed zich voor s een 'zoekende' klant. De politie zoekt getuigen. 'andalen gepakt iDENOmdat zij vernielingen hadden gepleegd bij een bedrijf in de Le Pooleweg zijn gisteren twee jongens aangehouden. Irder op de dag hadden de agenten de jongens al zien rondlo- len op het terrein van het bedrijf. Ze werden toen niet opgepakt jaar weggestuurd omdat uit niets bleek dat ze vernielingen fcdden gepleegd. Later op de dag waren dezelfde jongens ech- op een stelling bij het bedrijf geklommen en hadden gewich- n en dakbedekking naar beneden gegooid. Ze bekenden ook /ee koffiezetapparaten en een telefoon te hebben gestolen uit [fen bouwkeet. 'ietsendief heeft meer op kerfstok iden» Op het Stationsplein is gisteren een 39-jarige man be- apt bij het stelen van een fiets. Eenmaal op het bureau bleek 8 man nog veel meer op zijn kerfstok te hebben. Hij moest in irband met eerdere veroordelingen nog liefst 178 dagen uitzit- anderen naar wereldrecord iden» Bijna 50 kinderen van basisscholen in Leiden Noord zijn te [indaag naar pretpark Walibi Flevo vertrokken. Het uitje is een itiatief van Haarlemse studenten van de Business School die in wereldrecord 'domino spelen in de buitenlucht' hebben ge- f iganiseerd. De dominostenen worden gesponsord door het be- I ijfsleven en het geld gaat naar de Stichting Jantje Beton. De F nderen die via de Leidse Onderwijswinkel zijn gevraagd mee te ian, kunnen getuigen zijn van een wereldrecord van 2000 aan kaar gelegde dominostenen. In totaal ligt er morgen 1,5 strek- inde kilometer dominostenen in het pretpark. 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden luchting bij personeel en ad van kaam atuurlijk zijn we opgelucht", Theo Goeman, bedrijfslei- van een van de twee Singer- limachinewinkels die Leiden is, „want het waren hecti- dagen. Niemand wist waar aan toe was. Gelukkig is daar een einde aan gekomen. De e zaken aan de Breestraat en Haarlemmerstraat blijven toon open. Je praat toch over werk van drie mensen en een traditie van 145 jaar. is niet niks. Dat kan je niet naar uitvlakken." e Amerikaanse naaimachi- abrikant Singer heeft 130 ei- winkels in Nederland, maar t er daar binnenkort 11 van. op het hoofdkantoor in derkerk aan de Amstel verlie zen personeelsleden door de re organisatie hun baan. In totaal moeten er 42 mensen uit. Vorig jaar verloor Singer een miljoen gulden in Nederland. Het gaat al jaren slecht met de verkoop van naaimachines. Met name de jeugd is minder geïnteres seerd in het zelf maken van kle ding dan vroeger het geval was. Omdat Leiden twee winkels telt, bestond bij het personeel aanvankelijk ae vrees dat ook hier de reorganisatie voelbaar zou zijn. „Nu dat niet het geval is, zijn we bijzonder content. Maar dat laat zich raderr", lacht Goeman. Ook de dealerschappen in Noordwijk, Katwijk en Alphen blijven gewoon open. De Sin- ger-winkel in Leidschenhage daarentegen gaat dicht. Leidenaar (dl) geeft vaste baan als veilingmeester op Vervolg van voorpagina De 31-jarige Alexander Pechtold wordt de jongste wet houder die Leiden ooit heeft gehad. Hij neemt die 'titel' over van Langenberg, die in 1994 op 34-jarige leeftijd aan het wethoudersschap begon. Hoewel de gemeenteraad nog moet instemmen met de D66-voordracht, is de ver wachting dat de veranderingen die de democraten voor staan niet op onoverkomelijke bezwaren stuiten. leiden wim koevoet'cultuur en avontuur' wordt. Hij doelde hiermee op de beslissing Pechtold werd gisteren al uit- van Pechtold zijn baan op te bundig gefeliciteerd door de zeggen. Pechtold is werkzaam commissieleden van de ver- als veilingmeester en adjunct- schillende partijen. PvdA-raads- directeur bij het Haagse veiling lid E. van der Veen zei treffend huis Van Stockum. „Om zo'n dat Pechtold wethouder van baan op te zeggen voor een wethouderschap dat na de ver kiezingen in 1998 al eindigt, is moed nodig", vertolkte Van der Veen het algemene gevoel. Pechtold erkent dat het af scheid van zijn baan hem zwaar valt. „We vormen een klein hecht clubje. We lijken af en toe net een harmonieuze familie. Daar neem je niet zo maar even afstand van." Garanties op mogelijkheden terug te keren naar het veiling huis heeft Pechtold niet. Zijn fractiegenoot Welling, die her haaldelijk is genoemd als kandi daat-opvolger van De Goede, is rijksambtenaar en heeft die mo gelijkheid wél. Langenberg en Pechtold wei gerden gisteravond de D66- voordracht toe te lichten. De vraag bijvoorbeeld of Pechtold al sinds De Goedes aftreden in beeld was, lieten beiden met een vriendelijke glimlach onbe antwoord. Bij D66 lijkt men er veel plezier in te hebben dat 'de buitenwacht' geheel op het ver keerde been is gezet. Uit uitlatingen van Pechtold is wel op te maken dat hij niet veel trek had in De Goedes por tefeuilles milieu, sport en wel zijn. Vooral met het laatste be leidsterrein heeft Pechtold wei nig affiniteit. Van cultuur heeft de kunsthistoricus meer kaas gegeten. Tijdens zijn studie aan de rijksuniversiteit Leiden was hij onder meer suppoost in ste delijk museum de Lakenhal. Langenberg laat doorscheme ren dat hij niet 'met plezier' af stand van cultuur doet. Aan de vooravond van het begin van 'Leiden Cultuurstad' doet hij af stand van de portefeuille waar mee hij misschien wel de mees te naam heeft gemaakt. Onder zijn 'bewind' is de Stadsgehoor zaal gerenoveerd. En op papier zijn de verbouwingen van de Schouwburg, Muziekhuis Ml23 en het Leids Vrijetijdscentrum al gereed. Langenberg: „Ik zal Leiden Cultuurstad openen, Alexander mag het sluiten." De portefeuilleruil heeft ook ingrijpende gevolgen voor de samenstelling van de verschil lende raadscommissies. „Dat is het enige nadeel wat ik zou kunnen bedenken van deze ver schuivingen", aldus PvdA'er Van der Veen. „In alle fracties moet over een herverdeling van taken worden gesproken. Er wordt veel overhoopgehaald. Maar D66 heeft het recht om in tern te ruilen." leiden Honderdtachtig jaar oud was deze bruine beuk, die tot gisteren in de curatoren- tuin achter het academiegebouw stond. Een schimmel had de reus ziek gemaakt en daar om moest hij om. „De ziekte zorgde ervoor dat de voedselstroom stopte en dat de wor tels afstierven. De boom moest nu echt om voordat er gevaarlijke situaties zouden ont staan. Hij kwam los in de grond te staan", zegt Stans van der Veen van de nabijgelegen Hortus. „Vroeger stonden er tien van deze bomen in de tuinen achter het Rappenburg. Eén bruine beuk stond bij ons op het voor plein. Die heeft door dezelfde schimmel het loodje gelegd. Het is echt een ouderdomsver- schijnsel. Jonge beuken zijn niet zo vatbaar voor deze schimmel." Ze heeft gisteren rin gen staan tellen en kwam zo op honderdtach tig jaren uit. Het omzagen was nog een secu re klus. Maar de beuk viel, precies zoals de bedoeling was, keurig tussen de huizen door op de grond. Een Leidse kunstenaar heeft zich aangemeld voor een deel van het hout. foto hielco kuipers 071 - 516 77 77 J Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 den haag/leiden 071 -516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden Oud Leiden kent erepenning toe aan Suurmond-Van Leeuwen 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Scholieren 't Klankbord verkopen bananen in Stevenshof De erepenning van de Vereni ging Oud Leiden is deze week toegekend aan mevrouw H. Suurmond-Van Leeuwen. Het bestuur van de vereni ging, die de prijs eens in de twee jaar uitreikt, waardeert haar vanwege haar verdiensten voor het archeologisch onder zoek in Leiden en haar activitei ten voor het behoud van de mo numenten in de stad. De Vereniging Oud Leiden zet zich in voor het historisch verle den van Leiden en omstreken. Zij geeft onder meer het Leids Jaarboekje en de Leidse Histori sche Reeks uit. ANP en AAD RIETVELD De 23 middelgrote gemeenten in ons land vinden dat het hui dige bedrag van 4,7 miljard gul den voor stadsvernieuwing met twee miljard omhoog moet. De achterstanden in oudere en vroeg-naoorlogse wijken zijn veel groter dan met het beschik bare budget kan worden opge lost. Voorzitter M. Meindertsma van de 23 grote gemeenten zei dat gisteren in Den Haag bij de aanbieding van het rapport Voortdurende Zorg om Stads vernieuwing aan staatssecreta ris Tommei van Volkshuisves ting. Tommei heeft onlangs laten weten dat de stadsvernieuwing in de vooroorlogse wijken over het gehele land gemeten op schema ligt. Bijna de helft van de geraamde opgave is uitge voerd. In 1992 reserveerde het rijk 11 miljard gulden om de vernieuwing in de oude wijken rond 2005 te voltooien. Dat is 1,3 miljard te weinig, stelt de staatssecretaris nu. Wethouder Tjeerd van Rij (PvdA/volkshuisvesting) heeft de getallen voor Leiden niet pa raat, maar weet wel waar extra geld naartoe moet. „Die buur ten met flats van vier verdiepin gen zonder lift, zoals de Hoven en delen van Leiden Zuidwest, daar moet in geïnvesteerd wor den. Want anders zijn die wij ken niet interessant meer voor huurders, dan raken ze uit de markt. En tot nu toe is het rijks beleid niet gericht op die na oorlogse wijken." Een goed voorbeeld van stadsvernieuwing is volgens de wethouder de aanpak in de Slaaghwijk, waar woningen en woonomgeving een opknap beurt kregen. „Maar daar heb ben wij als gemeente wel negen miljoen gulden in moeten ste ken. De corporaties hebben ook hun bijdrage geleverd. En dat proces van stadsvernieuwing is nooit klaar." De bewindsman wilde woensdag met de 23 wethou ders met stadsvernieuwing in hun pakket niet praten over re kenkundige modellen. Zijn voorstellen gaan binnenkort naar het kabinet. Ook bodemsa nering en monumentenzorg ko men in de discussie daar aan de orde. Maar de staatssecretaris weigerde garanties dat daar ook geld voor beschikbaar komt. Volgens de 23 gemeenten is een acute aanpak geboden. Niet alleen voor verbetering van de wijken zelf, ook voor de kwali teit van de stad als geheel. De wethouders willen ervoor wa ken dat er inkomenswijken ont staan door bij voorbeeld de bouw van Vinex-locaties rondom de steden. Iedereen die maar even wat meer verdient, vlucht dan vanuit de bestaande stad naar de nieuwe stadsdelen. Rector Wagenaar kan promovendi weinig concreets bieden n caroline van overbeeke bananen staan ze elke och- 1 op het schoolplein aan de Ise Antoinette Kleynstraat. tjes erbij met daarop in kin handschrift gekrabbeld: 100 in 0,35 cent oplopend tot gram: 3,50 gulden. De ver- hte bananen - drie kisten 18 kilo - die een grote krui- lier gratis ter beschikking ft gesteld, hebben al een honderd gulden opge- cht. Dat geld moet ten goede uen aan de grote roodharige Qsaap in Indonesië: de j-oetan. Ie 23 kinderen van groep van basisschool 't IGank- d in de Stevenshof hoefden liet lang over na te denken, n meester Dirk-Jan van ut een project over het tropi- regenwoud in de klas deed het Wereld NatuurFonds op televisie liet zien dat het ht gaat met orang-oetan, de actie spontaan geboren, ze aap dreigt uit te sterven, ijn er nog maar 30.000, en vinden we zielig", zegt de arige Shady Beek die zelf tact zocht met de krant, inds een paar dagen staan tinderen drie keer per dag, en na schooltijd, met hun ariegele bananen op het ooiplein. „Het zijn vooral ouders die bij ons kopen", elt Joris, ,,'s Morgens verko- vve het meest: dan heeft ie- Kinderen basisschool 't Klankbord proberen zoveel mogelijk bananen te verkopen. foto loekzuyderduin dereen honger. Volgende week laatje. „We hebben nu al zo'n aan hun ouders vertellen, kun- gaan we door met onze actie, vijfhonderd gulden, maar om- nen zij ons wel steunen." Maar we moeten wel een nieu- dat het zo goed gaat, willen we Groep acht van 't Klankbord we sponsor vinden voor de ba- nog even verder gaan." De kin- heeft sowieso talent voor inza- nanen. Als dat niet lukt, willen deren hebben ook speciale spel- melen. „De kinderpostzegelac- we ze tegen inkoopprijs kopen." letjes verzonnen voor de kleu- tie heeft door het werk van deze De kinderen zamelen ook le- ters op school. „De kleintjes kinderen onlangs meer dan ge flessen in. Het statiegeld kunnen geen bananen verko- 5000 gulden opgebracht", zegt brengt ook weer geld in het pen. Maar als ze over onze actie hun leraar. leiden caroline van overbeeke „We nemen de enquête serieus. Uw aanbevelingen ook. Maar bedenk wel dat een aantal door u gesignaleerde problemen ei gen is aan het vak van weten schapper. Je weet van tevoren nu eenmaal weinig zeker." Rec tor W. Wagenaar van de Leidse universiteit ging gistermiddag uitvoerig in op de problemen van jonge mensen die pro moveren. Maar erg concreet was hij niet, zo vonden de pro movendi. Het Leids Promovendi Over leg (LEO) had een bijeenkomst voor collega's belegd naar aan leiding van een enquête over hun positie binnen de universi teit. Daaruit bleek dat 76 pro cent niet binnen de gestelde vier jaar promoveert en 33 pro cent ontevreden is over de be geleiding van de promotor. „Wij krijgen weinig waarde ring en er is onduidelijkheid over onze positie. En dat terwijl wij wel een groot deel van het wetenschappelijk werk doen. We zijn goedkope arbeidskrach ten. Studenten krijgen wèl aan dacht in de plannen 'Koersen op kwaliteit', maar wij dreigen het stiefkindje te worden", zei Graziella Collu van het LEO. Bijna alle ondervraagden in de enquête waren het oneens met de introductie van een beurzenssyteem twee jaar gele den in Leiden. Dat systeem be tekent dat de promovendus geen werknemer meer is, een laag inkomen heeft en geen recht op wachtgeld. Het beur zensysteem zou ook negatieve gevolgen hebben voor de kwali teit van het onderzoek. De goe de mensen zouden Leiden mij den en de anderen zouden hun onderzoek moeten afraffelen. Wagenaar had begrip voor de problemen, en zei dat er een 'protocol' moet komen waarin de gemaakte afspraken tussen promovendus en promotor moeten worden afgelegd. „Over een groot aantal zaken moeten beiden van tevoren goed na denken en praten. Samen moet je bepalen wat je van het onder zoek en het werk verwacht. Is de promotie de afsluiting of juist het begin van je weten schappelijke carrière? Dat soort vragen zijn van belang." „Je moet als promovendus geen riskant project kiezen maar ook niet slaafs alles doen wat je promotor van je vraagt. Je moet na een jaar je eigen plan hebben dat je zelfstandig kunt uitvoeren. Vervolgens neem je anderhalf jaar voor het verzamelen van gegevens en heb je dezelfde hoeveelheid tijd voor het schrijven van je proef schrift. Je moet geen levenswerk willen schrijven. Vaak zijn de onderzoeksvoorstellen niet goed en de projecten te groot. Dat moet bescheidener. Deson danks zullen er altijd mensen zijn die het niet halen, die de verkeerde keuze hebben ge maakt. Veel genoemde proble men zijn eigen aan weten schappelijk onderzoek." „Maar wat doet de universi teit nu precies? Dat hoor ik u niet zeggen", reageerde een promovendus uit de zaal. ,,U moet goed luisteren. Ik heb wel degelijk iets gezegd", benadruk te Wagenaar. „Veel dingen zijn individueel, een zaak tussen promovendus en promotor. Die moeten van tevoren afspraken maken. De universiteit vindt het ook belangrijk dat u uw proef schrift afmaakt. Wij krijgen geen geld als dat niet gebeurt. We straffen promotoren die geen promovendi afleveren. Zij krij gen geen onderzoeksgeld meer. Soms worden zij ontslagen." Wagenaar zegde toe dat de enquête in het college van deca nen wordt besproken. „De de canen brengen advies uit aan het college van bestuur. Als het echt niet goed gaat met het beursalenstelsel, dan moet er iets veranderen. We nemen uw waarschuwing serieus." Graziel la Collu: „Wij maken op korte termijn een afspraak met u." 071 - 516 77 77 l' ..j Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17