Mannen van staal woest op banken VS sturen Ross weer naar Midden-Oosten Buitenland Zaïre moet leren zonder Mobutu te leven Van Mierlo krijgt steun voor plannen met EU WOENSDAG 26 MAART 1997 CSU-politicus wil stop joodse immigratie BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT Een prominente parlementari ër van de Duitse regeringspar tij CSU heeft gisteren voor op schudding gezorgd door een einde aan de immigratie vali joden uit de voormalige Sov jet-Unie te eisen. Wolfgang Zeitlmann, woord voerder voor binnenlandse za ken voor de Beierse zusterpar tij van de CDU van bondskan selier Kohl, zei in het Keulse boulevardblad Express dat 'de opvang van joden niet einde loos door kan gaan; daar moet een keer een einde aan ko men'. Hij wil onderhandelin gen met de joodse gemeen schap voeren om een 'bo vengrens voor joodse immi granten' vast te stellen. Sinds de ondergang van de Sovjet- Unie hebben 65.000 Russische joden, die vaak vervolgd wer den, hun toevlucht in Duits land gezocht. De leider van de Duitse Cen trale Raad der Joden, Bubis, heeft het voorstel van Zeitl mann verontwaardigd van de hand gewezen. Hij zei dat hij daarmee in de zelfde positie werd gemanoeuvreerd als de Joodse Raden in de Tweede Wereldoorlog. Deze joodse or ganisaties waren door de nazi's ingesteld eii moesten meewer ken aan de deportatie van jo den naar de gaskamers. „Ik zal nooit met een regering gaan onderhandelen over de vraag hoeveel joden in Duitsland kunnen leven", aldus Bubis. Hij wees er op dat voor dé Tweede Wereldoorlog ruim 600.000 joden in' Duitsland woonden. Politici van CSU en CDU hebben vaker voorstellen ge daan om de opvang van Russi sche joden aan banden te leg gen. „Dat is praat voor de Stammtischwaar ik niet aart meedoe", aldus Bubis. Premier Chan van Papoea treedt af PORT MORESBY AP-Rtr Premier Julius Chan van Papoea-Nieuw-Guinea is van morgen afgetreden. Chan stond onder zware druk nadat aan het licht was gekomen dat de rege ring het Britse huurlingenbedrijf Sandline International had in gehuurd om de rebellie op hét eiland Bougainville de kop in te drukken. Demonstranten en muitende militairen haddén gisteren het parlement in Port Moresby om singeld en zo parlementsleden belet het gebouw te verlaten. Het parlement had gisteren een motie van wantrouwen tegen Chan afgewezen. De premier schortte vorige week het om streden besluit huurlingen in te huren op. De regering-Chan was iri moeilijkheden geraakt nadat le gerleider Jerry Singirok had ge weigerd te werken met de Britse en Zuid-Afrikaanse huurlingen die Sandline had geleverd. De regering hoopte dat de opstand op het kopereiland Bougainvil le, die al negen jaar duurt, be ëindigd zou kunnen worden met harder ingrijpen. De leger top reageerde echter woedend toen bekend werd dat de regéf ring 36 miljoen dollar aan de huurlingen had uitgegeven. Nederlandse zwaar gewond in Albanië RUSWUK AFP-DPA-ANP Een 39-jarige Nederlandse jour naliste is gistermiddag in hef zuiden van Albanië levensge vaarlijk gewond geraakt. Zij is in kritieke toestand opgenomen in het ziekenhuis van het Griekse eiland Corfu. De vrouw kreeg in haar woonplaats Sarande een kogel in de buik terwijl zij voor een huis een gesprek voerde yia een mobiele telefoon. De journalis te, die al vijf jaar in Albanië woont, werkt daar voor Ameri kaanse en Britse media. Zé werkt vooral als fotojournalist^; Ook werkt ze incidenteel voot Radio 1. De vrouw zou zijn geraakt door een kogel van een sluip schutter. De journaliste heeft zowel een Nederlands als eeri Australisch paspoort. Maandag en gisteren kwamén in Albanië zeker acht mensen, onder wie vier politiemensen, .door kogels om het leven. Sinds burgers zich eind februari door plundering van militaire wa pendepots massaal begonnen te bewapenen, zijn meer dan 160 mensen op gewelddadige wijze om het leven gekomen. Mobutu zoekt Miderhandelaars met rebellen 'AAPSTAD/KINSHASA AP 3e Zaïrese president Mobutu iese Seko zal een zeven man ellend onderhandelingsteam lanwijzen om gesprekken te leginnen met rebellen die het lostelijke deel van Zaïre bezet- i en. Volgens zijn woordvoerder al Mobutu een nationale raad nstellen om de regering te ad viseren bij de overgang naar de- nocratie. De aankondiging, de fcrste sinds Mobutu vrijdag te- ugkeerde na een medische be- 'andeling in Europa, was voor eel mensen een teleurstelling. 'ij hadden gedacht dat Mobuto elf op televisie zou verschijnen een nieuwe premier zou anwijzen. Sinds zijn terugkeef ja maandenlang verblijf in rankrijk heeft Mobutu zich niet in het openbaar ver- aond. CORRESPONDENT De Zaïrese president Mobutu strijdt tegen rebellen en prostaatkanker. De man die Zaïre 32 jaar lang onder de duim heeft ge houden en leeggeroofd is aan het eind van zijn latijn, maar kennelijk nog altijd on misbaar om de huidige impasse in zijn land te doorbreken. Sinds zijn terugkeer uit Frankrijk, afgelopen weekeinde, zijn namelijk alle ogen op hem gericht om te zien hoe hij lijn brengt in de politieke cha os en of hij direct contact met rebellenlei der Laurent Kabila nastreeft. Wat de ziekelijke leider ook besluit, vaststaat dat het Mobutu-tijdperk voor goed ten einde is. Met een wijs besluit kan Mobutu alleen nog voorkomen dat de laatste restjes van zijn regime met bloedig geweld worden weggevaagd. De tactiek van verdeel-én-heers die Mo butu decennia lang heeft toegepast om zichzelf en zijn regime in stand te houden, werkt nu duidelijk tegen hem. Tijdens zijn afwezigheid bleek niemand in staat een duidelijk beleid uit te stippelen, waarmee interne politieke chaos kon worden voor komen en de vanuit het oosten oprukken de rebellie tot staan gebracht. De politici struikelden over elkaar heen om het eigen vege lijf te redden. Ze tracht ten zich in een vooraanstaande positie te manoeuvreren die uitzicht bood op een politieke toekomst na het overlijden van Mobutu. Ook probeerden ze om zowel het eigen leger als de oprukkende rebellen aan zich te binden. Premier Kengo wa Dondo ging z'n eigen gang, het parlement stuur de hem naar huis, maar bleef ernstig in gebreke waar het ging om het aandragen van goede alternatieven. Ondertussen bleef iedereen hopen dat maarschalk Mo butu in een handomdraai orde op zaken zou stellen. Zaire's politici zullen moeten leren 'op eigen benen te staan, nu Mobutu's dagen geteld zijn. Zijn heerschappij is voorbij, zijn volk is hem beu en er is dus geen en kele reden meer voor hen die hun land uit de huidige malaise willen halen om zich zelf aan hem te blijven vastklampen. De nieuwe machtsfactor in Zaïre heet Alliantie van Democratische Krachten voor de Bevrijding van Congo-Zaire (AD- FL) van Laurent Kabila en het is zaak dat de nieuwe premier en aanverwante politi ci zo spoedig mogelijk onderhandelingen beginnen met hem. Op die manier kan' mogelijk een aanval op en bloedbad in de hoofdstad voorkomen worden en kan een vreedzame overgang naar een nieuw be stuur en uiteindelijk vrije en democrati sche verkiezingen worden bewerkstelligd. Zowel Kabila als de oppositiepartijen in Kinshasa hebben dezelfde doelstellingen. Het zou treurig zijn als ze elkaar niet aan de onderhandelingstafel konden vinden, maar aansturen op een militaire confron tatie in de hoofdstad. Hoopvol is dat op aandringen van Zuid-Afrika Kabila heeft laten weten ook met anderen dan Mobutu te willen praten. Kernvraag daarbij is natuurlijk wat het leger van plan is. De afgelopen weken is herhaaldelijk gespeculeerd over een mili taire coup, maar op de keper beschouwd heeft het leger weinig te winnen bij een dergelijke ingreep. Het is er veel meer bij gebaat, zeker gezien het falende optreden tot nu toe van de nationale strijdkrachten, om aan te sturen op een vergelijk met de rebellen. CORRESPONDENT Het Nederlandse voorstel voor hervorming van de EU is 'zeer positief ontvangen door het overgrote deel van de Europese ministers van buitenlandse za ken. Dit heeft minister Van Mierlo gezegd nadat hij gisteren in Rome bij zijn collega's de eerste reacties had gepeild. Eind mei wil Den Haag al een complete ontwerp-tekst voor een nieuw Europees verdrag aan de overige veertien lidsta ten voorleggen. Om vaart te maken wordt op 6 en 7 april al vast een extra 'conclaaf' van de ministers van buitenlandse za ken gehouden in Noordwijk. Van Mierlo toonde zich na een halve dag vergaderen met zijn collega's optimistisch over de kans dat in juni in Amster dam een akkoord kan worden bereikt over de herziening van het Verdrag van Maastricht. In september 1991 verging het Ne derland bij zijn toenmalige voorstel voor een nieuw verdrag anders. Toen steunde alleen België de Nederlandse tekst, een gebeurtenis die als 'zwarte maandag' de geschiedenis in ging. Voordat Van Mierlo de lof trompet stak, had alleen de Brit se minister van buitenlandse zaken Malcom Rifkind in Rome duidelijk gemaakt dat zijn Con servatieve regering weinig heil ziet in de Nederlandse plannen. De regering-Major, die op 1 mei naar de stembus moet, ziet niets in het opgeven van het ve torecht in justitiezaken en bij onderdelen van het buitenlands beleid en keert zich fel tegen de door Frankrijk en Duitsland be pleitte opname van de WEU- defensieorganisatie in de EU. Bemiddelaar moet brand blussen Palestijnse jongens gooien stenen naar Israëlische soldaten in de straten van Bethlehem, dat net als Hebron al vier dagen toneel is van onlusten. Bethlehem ligt even ten zuiden van Har Horna, de heuvel aan de zuidgrens van Jeruzalem waarop Israël een omstreden nederzetting bouwt. foto epa menahem kahana TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Amerikaanse regering stuurt haar speciale gezant Dennis Ross naar het Midden-Oosten, in een poging de contacten tus sen Israëli's en Palestijnen te herstellen en het vredesproces te redden. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse za ken in Washington zei vanmor gen vroeg dat Ross besprekin gen zal voeren met de Israëli sche premier Netanyahu en de Palestijnse president Arafat. De laatste zou bereid zijn daarvoor vervroegd terug te keren van een internationale rondreis. Het diplomatieke initiatief is genomen na intensief telefo nisch contact tussen de betrok ken partijen. Daarbij heeft Ross gesproken met Netanyahu en met hoge Palestijnse vertegen woordigers, maar niet met Arafat. De Amerikanen zouden de Palestijnen te verstaan heb ben gegeven dat het afgelopen moet zijn met het geweld. Israël zou de raad hebben gekregen de bouw van de omstreden ne derzetting Har Horna, in het ui terste zuiden van Jeruzalem, stop te zetten. Premier Netanyahu is volgens zijn media-adviseur bereid Arafat te ontmoeten, maar er zou nog niets zijn georgani seerd. Arafat op zijn beurt ver klaarde op een persconferentie in Sri Lanka dat hij alleen met de Israëlische leider wil praten als deze vrede wil. „Overleg om propaganda-redenen heeft geen zin", zei hij. De Israëlische politie verkeert na de bomaanslag van afgelo pen vrijdag in Tel Aviv nog steeds in een verhoogde staat van waakzaamheid. Volgens commandant Assaf Hefetz zijn er meer terreuracties op komst. Hij zei dat de afsluiting van de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever gehandhaafd moet blijven zolang de samen werking met de Palestijnen niet is hersteld. Volgens Israëls regeringscoör dinator voor de terreurbestrij ding, generaal Meir Dagan, heeft de Israëlische veiligheids dienst de afgelopen dagen een reeks terreuraanslagen verij deld. Dagan herhaalde maar weer dat de Palestijnse Autori teit sinds kort laks optreedt als het gaat om radicale groeperin gen als de Harnas en de Islami tische Jihad. Volgens hem ma ken zowel de Palestijnse oppo sitie als de Palestijnse regering zich schuldig aan het opruien van het publiek tegen Israël. George Bush aan een touwtje Bush komt keurig omlaag. foto ap mike nelson yuma De vorige Amerikaanse president George Bush leidde de afgelopen vier jaar terug in Texas het kalme bestaan van een za kenman in ruste. Tot gisteren. Met een spectaculaire sprong uit een legervliegtuig haalt de 72-jarige opnieuw de publiciteit. In 1944 moest Bush uit zijn door de Japanners in brand geschoten bommenwerper springen. Bijna 53 jaar later deed.hij dat, voor zijn plezier, nog eens over op de legerbasis Yuma in de staat Ari zona. Spion gearresteerd in Rusland moskou Een hoge officier van de Russische strategische ra keteenheden is door de geheime dienst gearresteerd en aange klaagd wegens deelname aan een complot om militaire gehei men aan een buitenlandse natie te verkopen. Dat heeft een woordvoerder van Federale Veiligheidsdienst (FSB) gisteren ge zegd. Hij zei niet voor welk land de man zou hebben gespio neerd. Ambassadeur VS weg uit Minsk minsk. De Verenigde Staten hebben hun ambassadeur in Wit- Rusland teruggeroepen voor overleg. De VS zijn verbolgen over de arrestatie en uitwijzing van een Amerikaanse diplomaat, die vorige week zou hebben deelgenomen aan een demonstratie te gen de regering in Minsk. Veertig mensen die aan de betoging hebben deelgenomen zijn volgens de Wit-Russische oppositie in geheime processen veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Nieuwe baan voor Willy Claes brussel. Ex-secretaris-generaal van de NAVO Willy Claes krijgt een nieuwe baan. De Vlaamse regering ging gisteren akkoord met zijn benoeming tot voorzitter van de Dienst voor de Scheepvaart. Claes moest in oktober 1995 zijn topfunctie bij de NAVO opgeven als gevolg van een schandaal rond de aankoop van Italiaanse legerhelikopters door de Belgische defensie. Brits meisje krijgt levenslang londen Een Brits tienermeisje heeft gisteren een celstraf voor onbepaalde tijd gekregen, voor een moord die zij op 12-jarige leeftijd pleegde. In 1992 bracht zij een zes jaar oudere kapster met 29 messteken om het leven. De straf voor onbepaalde tijd valt binnen het Britse jeugdstrafrecht en komt overeen met le venslang. De rechter in de Zuid-Engelse stad Winchester noem de haar „een extreem gevaarlijk persoon" Worm valt tegen als vuilverwerker brussel/gent Biologische tuinders hebben een totaal verkeerd beeld van het vermogen van de regenworm om plantaardig afval om te zetten in vruchtbare;humus. Hij is zelfs totaal ongeschikt als verwerker van groenten-, fruit- en tuinafval, concludeert de Belgische wetenschapper Ward Devliegher na diepgravend on derzoek naar het dagelijks leven van de worm. O.J. Simpson in hoger beroep los angeles Advocaten van O.J. Simpson hebben op de laatste dag van de toegestane termijn beroep aangetekend tegen het vonnis tegen hun cliënt. Dit heeft een medewerker van de recht bank gisteren meegedeeld. De voormalige football- en filmster werd onlangs in een civiel proces aansprakelijk gesteld voor de dood van Nicole Brown en Ronald Goldman, die beiden in juni 1994 werden vermoord. Simpson werd veroordeeld tot het beta len van 33,5 miljoen dollar aan de nabestaanden. Op 4 oktober 1995 werd Simpson tijdens de-strafzaak vrijgesproken wegens moord. Bomexplosies in Engelse stad londen In het centrum van de Engelse stad Wilmslow, ten zui den van Manchester, hebben zich vanmorgen twee krachtige ex plosies voorgedaan. De bommen ontploften kort na elkaar voor het station en voor het politiebureau. Over slachtoffers en scha de is nog niets bekend. Een half uur voor de eerste explosie had de brandweer in Wilmslow volgens de Britse omroep BBC een waarschuwing gekregen dat er twee bommen waren geplaatst. De opbeller gebruikte daarbij het codewoord waarvan het ver boden Ierse republikeinse leger IRA zich normaliter bedient. Protest in Frankfurt tegen rol bij fusie Thyssen-Krupp Ruim 20.000 staalarbeiders uit het Ruhrgebied hebben gisteren in Frankfurt geprotesteerd tegen de rol van de banken in de fusie tussen de twee grootste Duitse staal concerns, Thyssen en Krupp. De bonden vrezen dat die fusie ten koste gaat van tienduizenden banen. BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De banken, waaronder de twee grootste, de Deutsche Bank en de Dresdner Bank, zouden de 'vijandige overname' van Thys sen door Krupp gearrangeerd hebben. Die gedwongen fusie is inmiddels van de baan, maar de werknemers vrezen dat ook bij de 'vrijwillige' krachtenbunde ling duizenden banen verloren gaan. De demonstranten hadden het hoofdkwartier van de Deut sche Bank tot mikpunt van de actie gekozen. De voorzitter van IG Metall, Duitslands grootste vakbond, Zwickel, zei dat zijn bond de fusie alleen zal accep teren als er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Ge vreesd wordt met name dat de zesduizend werknemers van Krupp in Dortmund op straat komen te staan. De hoogovens in Dortmund gelden als verou derd. Zwickel wil de invloed van de banken op de economie, het 'casino-kapitalisme', aan ban den leggen en noemde hen een 'sociaal gevaar'. Ook de finan cieel deskundige van de opposi tiepartij SPD, Ingrid Matthaeus- Maier, eiste wetgeving om de macht van de banken aan ban den te leggen. In Dortmund zijn de arbei ders van de bedreigde hoog ovens dinsdag voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Zij zullen weer aan het werk gaan zodra ze de verzekering hebben dat hun banen behouden blijven. De fusie tussen Thyssen en Krupp wordt vermoedelijk mor gen in hoofdlijnen afgerond. Daarna zullen nog vier weken nodig zijn om de details van het akkoord te regelen. De fusie moet van Thyssen en Krupp een van de grootste staalconcerns van Europa maken. Thyssen zou de leiding van de nieuwe staalreus op zich nemen. Vol gens onafhankelijke deskundi gen heeft de Duitse staalindus trie zonder fusie geen overle vingskansen. Vorige week had het kleinere en financieel zwakkere Krupp bekend gemaakt zijn grootste concurrent te willen overne men. Deze 'vijandige overname' strandde op het verzet van de vakbeweging, de politiek en het verzet van de werknemers bij beide concerns. De banken zouden zich tenslotte uit angst voor 'image-verlies' hebben te rug getrokken. s Boze staalarbeiders voor de kantoren van de Deutsche Bank in Frank furt. foto reuters kaipfaffenbach

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7