Zalm wil verbod piramidespel Ring voor zeldzame kleine zwaan 'Kwakzalver Schat heeft maar wat aangerommeld' Binnenland arde telt in 2100 lf miljard bewoners BBN-AMRO zet houders buiten de deur Boetes voor vaders Urker spijbelaars Te groot strand voor Vlissingen Onderzoek naar sabotage F-16's (OENSDAG 26 MAART 1997 Celstraf voor doodschudden baby iitrecht Een 25-jarige Utrechter is gisteren door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot twee jaar cel met zes maanden voor waardelijk, voor het doodschudden van zijn baby. Tegen de man was dertig maanden cel, waarvan acht voorwaardelijk, geëist. Het jongetje, de helft van een tweeling, kwam in augustus vorig ilaat jaar om het leven. Hoewel de vader het huilerige kindje zo hard loor elkaar schudde dat het later aan hersenletsel overleed, ble ien er meer indirecte schuldigen. Zo was de dringend geadvi- ijverde specialistische gezinshulp niet verschenen. Ziekenhuis- reld, arts, huisarts en de kraamhulp hadden .uitdrukkelijk om die hulp verzocht, ter ondersteuning van de zwak begaafde moeder en verslaafde vader. Het andere kind is al uit huis geplaatst. "Ouders zetten dochter in prostitutie 'koop y, onds jRUNSSUM De politie heeft de ouders van een 17-jarig meisje aangehouden, omdat zij haar in hun bordeel in Brunssum als prostituée lieten werken. Het minderjarige meisje is op heter daad betrapt. Ook de gastvrouw van de seksclub werd als ver- >f°nd dachte gehoord. De ouders (40 en 39 jaar oud) zitten vast op /erdenldng van mensenhandel. Daarop staat een celstraf van maximaal twaalf jaar. jBoete voor discriminerende brief •lystad Een 42-jarige inwoner van Lelystad en lid van de Cen- maa irumdemocraten moet duizend gulden betalen aan het Lande lijk Bureau Racismebestrijding. Dat'heeft de politierechter in Le- fy'Stad gisteren beslist. De man stuurde vorig jaar een brief met discriminerende inhoud aan de minister van justitie waarin hij inkad jfgeeft op gastarbeiders, negers en joden. De briefschrijver zei lat hij zijn kritiek op het overheidsbeleid ten opzichte van al lochtonen zo wilde uiten. idf Lelystad koopt rendieren uit Lapland ilystadHet Natuurpark Lelystad krijgt deze week een bijzon- lere aanwinst: acht rendieren uit Zweeds Lapland. De zes touwtjes en twee mannetjes komen vandaag of morgen aan. Het natuurpark heeft al zeventien rendieren, die het in 1975 creeg van de Amsterdamse dierentuin Artis. De acht rendieren irti noeten het bloed verversen en zorgen voor het nageslacht. De op he lestaande populatie is te klein en te veel met elkaar verwant, 10 /aardoor het gevaar van inteelt te groot is. ierste vrouwelijke hbfpresident eeuwarden Mr. C.Eradus is benoemd tot president van het ge- echtshof in Leeuwarden. Zij is de eerste vrouw in Nederland die lat wordt. Eradus (46) werkte vanaf 1974 tien jaar lang als jurist n teamhoofd in het Pieter Baancentrum, de observatiekliniek an Justitie in Utrecht. In 1982 begon zij als rechter-plaatsver- ia: anger bij de rechtbank in Amsterdam. In oktober 1984 werd zij "kooihoofdstad benoemd tot rechter, in maart 1992 tot vice-pre- ident. >uh Vesterbork plant Juliana-boom /esterbork Westerbork plant op 2 april met een vertraging van lijna negentig jaar een lindeboom in het dorp. Een raadsbesluit Leidi aartoe uit 1909 is om onverklaarbare reden nooit uitgevoerd. Leidt Ie boom zou het dorp sieren ter herinnering aan de geboorte an prinses Juliana. Aan het besluit is indertijd door de raad de nededeling toegevoegd: ,,daar de tijd van bomen pooten dit oorjaar verstreken is, wordt besloten hiermee te wachten tot ien herfst, en dan de soort van de boom en de plaats waar die opto spoot zal worden, te bepalen". Het huidige college heeft beslo- in alsnog het verzuim goed te maken. lekomslscenario RIVM: 'N h 1100 telt de aarde elf miljard voners. Het gemiddeld bruto ionaal product (wat we met zal i allen verdienen) ligt op het eau van Canada in 1995. idsel en schoon drinkwater Ien beter over de wereld zijn spreid dan nu. Technologi- jópteie vooruitgang ten spijt krijgt mens het broeikaseffect niet Ier controle. De gemiddelde iperatuur stijgt meer dan een van de toe- nstscenario's die het Rijksin- uut voor Volksgezondheid en lieu schetst. Het instituut ft een model ontwikkeld, irin milieu-, gezondheids- energieproblemen in de we- I in hun samenhang worden iresenteerd. Ook wereldbeel- i van mensen zijn in dit mo- IR verwerkt. Ien kwart eeuw na het ver- y ijnen van de Grenzen aan de n, het rapport van de Club Rome, wil het RIVM-model i geactualiseerde visie op de Ie eeuw brengen. Onderzoe- 5 J. Rotmans en B. de Vries (inden een aantal scenario's Als de huidige trends jetten, telt de wereld over jeeuw dus elf miljard men- I Dat zijn er nu 5,77 miljard. I toekomstbeeld noemen zij Ihiërarchisch utopia. let individualistisch utopia etst een ander beeld: Dertien jard aardbewoners in 2100 eh ■da en-amsterdam gpd eerste bank in Nederland iapt de ABN-AMRO alle cof- hophouders uit haar klan- lestand. De bank wil niet jer zaken doen met de ver- ppunten van softdrugs, om- deze nogal eens zijn verwe- met criminele circuits. In brief aan de rekeninghou- de coffeeshops zegt de bank zij het risico van de geldre- niet meer aanvaardbaar In het schrijven stelt de dat coffeeshops 'balance- op de rand van hetgeen wel iet strafbaar is'. De maatre- zeer recent landelijk inge voerd, bevestigt woordvoerder T. van Dijk van de ABN-AMRO in Amsterdam. Dat nogal wat coffeeshops inmiddels formeel door Justitie en de gemeenten worden gedoogd, doet volgens Van Dijk niets aan het risico af. Coffeeshophouder J. Brugge, die met zijn partner twee cof feeshops exploiteert, is woe dend over de maatregel van de bank. „Ik ben daar al tien jaar klant. Dan word je eindelijk ge doogd en zeggen ze doodleuk dat je een crimineel bent. En hoe zit het dan met Heineken, met Shell, met Van der Valk. Alsof die allemaal schone han den hebben?" Rechter geeft eerste bedrijf een boete in proefproces den haag» anp Piramidespelen moeten worden verboden, omdat het aantal slachtoffers van deze gevaarlijke gokspelen groeit. Dat heeft minister Zalm van financiën gisteren in het Journaal gezegd. Hij laat juristen onderzoeken of een dergelijk verbod mogelijk is. De laatste groep spelers blijft daarom altijd met lege handen achter. Ook worden de spelers nog wel eens geïntimideerd als ze er uit willen stappen. Politie en burgemeesters in Zeeland zijn het zat en hebben om een verbod gevraagd van het piramidespel. Duizenden mensen komen elke week naar Zeeland om daar te gokken, omdat het spel in Frankrijk en België al verboden is. Ook is vo rige maand een piramide-orga- De Nederlandsche Bank waar schuwde maandag ook al voor de risico's van het spel waarbij fondsen hoge uitkeringen belo ven en doen alsof het om beleg gingen gaat, terwijl het in feite om gebakken lucht gaat. De pi ramidefondsen kunnen alleen uitkeren als het aantal inleggers blijft groeien. Een piramidespel bloedt vroeg of laat dood door gebrek aan nieuwe deelnemers. nisator gegijzeld door een con current. De Consumentenbond is blij met de uitspraken van Zalm. Ongeveer achthonderd mensen hebben bij de organisatie ge klaagd over het spel. „De gevol gen zijn enorm. Familieruzies en problemen op het werk, om dat de spelers proberen ande ren over te halen om ook mee te doen. Er ontstaat heel wat ellen de door dat spel", zegt een woordvoerder. Inmiddels is gistermorgen de uitspraak in een proefproces ge daan tegen een bedrijf dat een piramidespel exploiteert. De economische politierechter in Dordrecht veroordeelde het be drijf dat het beleggingsspel Or- piton op de markt heeft ge bracht tot een boete van 25.000 gulden. De rechter vindt dat de Wet toezicht kredietwezen (WTK) is overtreden. De eis was 50.000 gulden wegens het ver richten van illegale bancaire handelingen. Volgens de Eco nomische Controle Dienst (ECD) en het openbaar ministe rie (OM) zou het bedrijf beleg gingen aanbieden waarvoor krachtens de WTK een vergun ning nodig is. Volgens de raadsman van het bedrijf, mi. R. Moszkowicz, zijn piramidespelen niet strafbaar. Daarom probeert het OM het bedrijf nu in een nieuw proef proces via de WTK en de WTE aan te pakken, omdat de Wet op de Kansspelen geen soelaas biedt. Volgens de advocaat is in deze zaak helemaal geen sprake van beleggen of van het hande len in effecten. Het zou slechts gaan om contracten die worden afgesloten. Omdat de vennoot schap achter Orpiton op chris telijke leest is geschoeid, waar bij het maken van winst een ne vendoel is, had hij vrijspraak bepleit. Tienduizend mensen doen mee aan het Orpiton-spel. Met de zaak is ongeveer dertien miljoen gulden gemoeid. Grote man achter Orpiton is A. Stok, tevens voorganger van de Refor matorische Huisgemeente in Dordrecht. en een economische welvaart die ligt op ruim twee keer het huidige West-Europese niveau. Dit is een gemiddelde: In dit wereldbeeld zijn grote wel vaartsverschillen waarschijnlijk en aanvaardbaar. De hoge wel vaart maakt een hoog niveau van de medische voorzieningen mogelijk. De gemiddelde le vensverwachting stijgt van 66 naar meer dan 85 jaar. Dè we-, reldbevolking heeft meer te eten, vooral vlees. De natuur kan de aanwas aan. Het klimaat is niet zo gevoelig voor versto ringen en bovendien leidt voortgaande technologische ontwikkeling tot daling van het gebruik van grondstoffen. Volgens een derde model, het egalitaire, zal de wereldbevol king over een eeuw acht miljard mensen tellen. Het bruto natio naal product ligt op het niveau van Portugal in 1995. Vruchtba re landbouwgrond, olie en gas zijn schaars. Gezinsplanning en de voorzieningen van drinkwa ter en voedsel in arme landen hebben hoge prioriteit. Er wordt belasting op fossiele brandstof fen en water geheven. Zo wor den milieucatastrofes voorko men. Economische groei is er vooral in de armere landen. De onderzoekers stellen dat de voortzetting van de huidige trends niet leidt tot een duurza me samenleving. Een lange-ter- mijnvisie is noodzakelijk om die duurzame toekomst in beeld te brengen. Studie van leefgewoonten Siberische trekvogel den haag theo haerkens Twee Nederlandse amateurs-vogelaars doen al enkele jaren in het voormalige Oost-Duitsland onderzoek naar het wel en wee van de kleine zwaan. Met een 'kanonnet' van twintig bij zestig meter vangen ze de vogels om ze te voorzien van halsringen. De plastic ringen wor den opengebogen, over de nek aange-v bracht en vastgelijmd. De ervaringen met deze ringen zijn zeer gunstig, aldus onderzoeker B. Koks, het verenkleed wordt nauwelijks beschadigd en de dieren zijn na een dag aan hun halsband gewend. De gro te cijfers en letters maken het mogelijk het gedrag van deze zeldzame trekvo gels vanaf grote afstand te bestuderen. Bij ringen om de poot gaat dat niet, bo vendien gaan die nogal eens verloren in onderlinge vechtpartijen. De eerste onderzoeksresultaten stem men tevreden. Uit de eerste observaties blijkt dat het leven van de zwanen heel wat ingewikkelder in elkaar zit dan tot nu toe was aangenomen. Zo vormen de broedparen met hun jongen families die binnen een groep van honderden dieren toch bij elkaar blijven en samen optrekken. Op die manier is het bij voorbeeld mogelijk het broedsucces van enkele individuen over een lange reeks van jaren nauwkeurig bij te hou- Met een zogenoemd 'schietnet', dat over de vogels in het water heen wordt geschoten, worden de zwanen gevangen (links). Vervolgens worden ze één voor één geringd. De vogel rechts, met de genummerde ring om de hals, wil wel graag weer vrij. Geringd en al gaan de kleine zwanen weer het water in (onder). foto cpd hans hut den. Koks: „De zwanen kunnen gemak- vergt. Alléén al het ingraven van het net kelijk dertig jaar oud worden, dus het is op een favoriete plek van de vogels kost wel een kwestie van lange adem." vier uur. De dieren worden met veel ge- Het vangen van de zwanen is een duld naar de juiste plaats gedreven en precies werkje dat veel voorbereiding met plastic soortgenoten naar de plek gelokt waar het net wordt afgeschoten. „Dat luistert nauw, je mag de vogels niet raken, want dat zouden ze niet overleven." Net als veel ganzen broeden de kleine zwanen in Siberië om in het najaar met hun kroost naar West-Europa en Japan uit te wijken. Vroeg in het voorjaar ver zamelen zich de naar schatting 16.000 Europese vogels aan de boorden van de Elbe in het voormalige Oost-Duitsland om zich klaar te maken voor de grote reis terug naar hun geboortegrond. Dat is het moment dat Koks er samen met zijn collega-onderzoeker T. Haitjema heen gaat om de vogels te vangen en te ringen. De mannen hebben inmiddels ongeveer 170 vogels - één procent van de populatie - geringd. In het volgend winterseizoen wan neer ze weer over Denemarken, Duits land, Nederland, Engeland en Ierland uitwaaieren, zijn die dieren gemakkelijk te herkennen. De vogelaars hebben een fijn netwerk opgebouwd van liefheb bers die observaties doen en gezamen lijk informatie vergaren om meer in zicht te krijgen in hun leefgewoonten. Koks is gefascineerd door de zwanen omdat die met bijna non-stop vluchten naar Siberië een enorme prestatie leve ren. „Het is op het randje van wat mo gelijk is", klinkt het bewonderend. Spelers van vier fondsen eisen geld terug enschede gpd Ruim honderd spelers van vier omstreden piramidefondsen eisen hun geld terug, variërend van 3.250 tot ruim 5.500 gul den per persoon. Zij willen hun inleg desnoods via de rechter opeisen. Deelnemers van Team (Cura9ao), Titan (Baar, Zwitserland), Harten Aas (Landgraaf) en Tramp (Leer, Duitsland) voelen zich bekocht, omdat managers van de betrokken bedrijven op voorlichtingsavonden ten on rechte hoge winsten in het vooruitzicht hebben voorge steld. De actie wordt gecoördi neerd door het Enschedese ad vocatenkantoor Kanen, Bos Van der Sijs. Tot nu toe hebben ruim 120 deelnemers bij het kantoor aangeklopt voor juri dische bijstand. Advocaat J. de- Jong van Lier ziet voldoende aanknopingspunten voor een gerichte actie. Hij wil verhaal halen bij de managers van de fondsen in plaats van de door gaans slecht of niet aanspreek bare aandeelhouders. De advo caat spreekt van een 'onrecht matige daad', omdat de meeste deelnemers door de tussenper sonen worden misleid. „Ik maak me over deze vorm van geldklopperij persoonlijk kwaad." Bij een tussenpersoon van Team boekte de jurist onlangs z'n eerste succesje. Dat ging heel simpel, aldus De Jong van Lier. Hij verordonneerde een manager domweg het inleg- geld van een cliënt, 5.500 gul den, binnen drie uur 'cash op kantoor te brengen'. lelystad anp Twee mannen uit Urk die hun kinderen al sinds augustus vorig jaar niet naar school sturen zijn gisteren veroordeeld tot boetes van 250 en 750 gulden. Dat heeft de kantonrechter in Lely stad bepaald. De twee verzetten zich met hun actie tegen het verdwijnen van bijbelse normen op school. Volgens de rechter ontneemt het duo zijn kroost op deze manier ook gelijke maat schappelijke kansen ten opzich te van andere kinderen die wel naar school gaan. De 57-jarige vader haalde een dochter van school, terwijl zijn 28-jarige zoon zijn drie kinderen naar huis haalde. Daar krijgen de kinderen nog steeds les van de ouders. De twee kunnen er niet tegen dat de kinderen sportles en seksuele voorlichting krijgen en worden onderwezen over de theorie van de evolutieleer. De 57-jarige vader verwees tijdens de zitting ook naar zijn andere kinderen, die ook niet naar school zijn geweest. Zij hebben volgens hem hun plek in de maatschappij wel degelijk ge vonden. Officier eist jaar cel voor moord op ernstig zieke vrouw leeuwarden anp vlissingen Het vergroten van het badstrand voor de boulevard in Vlissingen gaat te voorspoedig. Rijks waterstaat heeft zo'n 185.000 kubieke meter zand laten opspuiten. Met als gevolg dat het strand zo groot is geworden dat de duiktoren niet meer in vol doende water staat om er deze zomer gebruik van te kunnen maken. Bovendien kampt Vlissingen dit jaar met een bewakingsprobleem doordat er opeens zo veel extra mensen op het strand terecht kunnen. foto rtr frank viergever woensdrecht anp Fokker Services onderzoekt samen met de Mili taire Inlichtingendienst gevallen van mogelijke sabotage aan F-16-straaljagers op de vliegbasis Woensdrecht. De afgelopen anderhalve week is bij drie toestellen bedrading van de vleugels doorgeknipt. De toestellen stonden voor het mo derniseren van de boordelektronica in een spe ciale hal van Fokker Services op de vliegbasis. Bij een kwaliteitstest kwamen de vernielingen aan het licht. Het onderzoek richt zich mede op het personeel van Fokker Services. Ingewijden vinden het niet aannemelijk dat het doorknippen van de bedrading het werk is van vandalen. „Wie een F- 16 wil beschadigen pakt een hakbijl", zegt een van hen. Het bedrijf zegt dat de mankementen geen gevaar konden opleveren voor de vliegers. Een jaar cel voor de moord op een 72-jarige ernstig zieke vrouw uit St. Nicolaasga in april vorig jaar. Dat eiste officier van justitie mr. J. Stoffels gisteren voor de rechtbank in Leeuwar den tegen de Friese huisarts Sippe Schat. Volgens Stoffels staat niet onomstotelijk vast dat de vrouw de huisarts had ge vraagd om haar leven te beëin digen. Er was ook geen schrifte lijke wilsverklaring. De arts is dus schuldig aan moord, stelt de officier. Schat schond allerlei regels en criteria en probeerde alles om de zaak geheim te houden. „Bo vendien heeft Schat medisch gezien maar wat aangerom meld", aldus Stoffels. Hij schil derde Schat af als een kwakzal ver die 'onzorgvuldig onprofes sioneel en op mensonterende wijze had gehandeld'. Dokter Schat beëindigde in de nacht van 17 op 10 april vo rig jaar het leven van de vrouw. Ze zou hem daarom meermalen hebben gevraagd. Maar Schat was de enige die van dat ver zoek afwist. Niemand mocht horen van de euthanasie, zo zou de gelovige, katholieke vrouw Schat op het hart hebben gedrukt. Voor de huisarts ont stond daérmee het dilemma: Handelen volgens de voor schriften met alle openheid die daarbij hoort of het respecteren van de privacy-wens van de vrouw. Hij koos welbewust voor het laatste. Er werd geen tweede arts geconsulteerd en op de overlijdensakte vulde Schat 'na tuurlijke dood' in. Volgens Justitie is er, behalve de verklaring van de huisarts, geen bewijs voor het euthana sieverzoek en staat de moord daarmee vast. Als dokter zou Schat ook nog dubieus hebben gehandeld. Zo wist hij niet pre cies welke middelen hij moest toedienen om de vrouw op een menswaardige wijze te laten sterven. Hij keek het idee af van de meervoudige moordenares bijgenaamd Engel des Doods, om het omstreden middel insu line te gebruiken. In combinatie met onder meer morfine spoot Schat dat bij de vrouw in de aderen. Vervolgens liet hij haar alleen, in de hoop dat ze zou sterven. Eenmaal thuis aange komen begon hij te twijfelen aan de juiste dosering. Om het zekere voor het onzekere te ne men ging de huisarts terug. Omdat de vrouw nog leefde, gaf hij nog een aantal injecties. De vrouw overleed 's nachts, zon der arts of familie. Haar dood in verpleeghuis Doniahiem in St. Nicolaasga kwam voor familie en vrienden als een donderslag bij heldere hemel. De vrouw was ernstig ziek maar had, volgens deskun digen, nog enkele weken of zelfs maanden te leven. Haar plotse linge dood was voor de ver pleegkundigen en de kinderen onverklaarbaar. „Moeder zou nooit dood gewild hebben zon der van ons afscheid te nemen", zo zei één van de zoons later. Getuigen-deskundigen in de huisartsgeneeskunde verklaar den bij de rechtbank dat Schat eigenlijk perfect had gewerkt hoewel hij beter bij de sterven de vrouw had kunnen blijven. Professor K. Gill, emeritus hoogleraar in de huisartsge neeskunde, wees op de afschu welijke situatie, waarin mensen aan het einde van het leven vaak verkommeren omdat art sen de hete adem van Justitie in hun nek voelen. „Met een hond zijn we vaak humaner bezig dan met een mens", aldus Gill. Als patiënten de arts vragen de zaak geheim te houden dan moet de arts dit respecteren, vindt de professor. De advocaten van Schat, de broers mr. W. en H. Anker, we zen vooral op het verzoek van de vrouw, gecombineerd met het privacy-aspect, waardoor de arts tot levensbeëindiging was overgegaan. Moord vinden zij een veel te zwaar delict. Daar naast willen de verdedigers vooral een voorwaardelijke cel straf. Schat probeert inmiddels in Amsterdam een nieuwe praktijk te openen. In St. Nicolaasga was de tegenwerking door onder an deren collega-artsen en zieken verzorgenden zo groot, dat hij daar zijn praktijk sloot. Schat moet zich mogelijk ook nog voor de tuchtrechter verant woorden. In het ergste geval kan hij dan worden gedwongen zijn beroep neer te leggen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5