Miljarden nodig voor leefbaarder Nederland om 2695 Blijdschap na tien onzekere uren voor de beeldbuis erste varkenspest oor besmet sperma mancipatieraad wil meer «indacht sportende vrouw Binnenland Gijzelnemer Dordrecht geeft zich zonder geweld over VERGELIJK DIT EENS MET DE BOUWMARKTEN Sociale huursector heeft goede toekomst EUROPA PARKET Nederlander zoekt de zon minder op iENSDAG 26 MAART 1997 Europese Unie mee met lage BTW' ift De Europese Commissie moet worden overtuigd van het jt van een BTW-verlaging voor arbeidsintensieve diensten. 0k andere Europese landen kampen immers met een werk osheid in de lagere loonschalen. Het rapport van het midden- ikleinbedrijf over een laag BTW-tarief kan gebruikt worden n de EU ervan te overtuigen dat dit werk oplevert. Dat zei aatssecretaris W. Vermeend van financiën gisteren in Delft. lefensie gaf Karremans geen bevelen nhaag Het ministerie van defensie heeft na de val van de jsnische moslim-enclave Srebrenica in juli 1995 geen instruc- is aan Dutchbat-commandant Karremans gegeven. Dat heeft inister Voorhoeve gisteren laten weten in antwoord op vragen n de vaste Kamercommissie voor defensie. In het boek Srebre- :a: Het Zwartste Scenario, wordt gesteld dat Defensie via de ^iderlandse VN-generaal in Sarajevo de bevelen over het veilig- lllen van Nederlands militair materiaal heeft gegeven. Over lot van de vluchtelingen werd niets vermeld. lelstraf geëist voor 'soldatengeintje' hem» Officier van justitie B. van der Krabben heeft gisteren ir de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem tegen vier ilitairen en een korporaal zes tot twaalf weken militaire deten- geëist. De militairen hadden op 12 februari op de legerbasis edorf een 19-jarige korporaal vernederd en mishandeld. De in werd uitgekleed, met riemen aan een stoel gebonden en >t plakband vastgezet. Tenslotte fotografeerden de verdachten m met een touw om de nek. Twee dagen voor dit voorval was ook al de pineut. Hij werd vastgegrepen, de mond met tape itgeplakt en met het hoofd in een vuilniston gezet. pecialisten willen minder werken iecht Weinig medisch specialisten werken in deeltijd. Zie- nhuizen zijn daar qua organisatie niet op toegesneden. De kenhuisartsen willen echter wèl graag korter werken. Dit ;ldt het Nederlands instituut voor onderzoek van de gezond- idszorg (Nivel). Nivel ondervroeg bijna 3000 artsen. Buiten het Ekenhuis werken naar verhouding meer artsen in deeltijd. Ook ;e artsen willen graag wat minder uurtjes werken dan de nu il gebruikelijke vijftig tot zes uur per week. olitiechef verdacht van lekken iiebergen De Rijksrecherche is een onderzoek begonnen naar dekken van informatie door de chef van de Criminele Inlich- igendienst (CID) van het Korps Landelijke Politiediensten LPD). De politieman wordt ervan verdacht geheime informa- te hebben doorgespeeld aan criminelen. De woordvoerder »de KLPD heeft dit vanochtend bevestigd. Het onderzoek r de man loopt al sinds medio december. Sinds die tijd is de tieman op non-actief gesteld. Hij ontkent alle beschuldigin- laardinger overreden door hijskraan pelleaan den ussELEen 31 -jarige werknemer uit Vlaardingen is steren om het leven gekomen nadat hij door een-hijskraan erd overreden. Het ongeval gebeurde op het terrein van een heepsbouwbedrijf in Capelle aan den IJssel. De arbeidsinspec- onderzoekt de toedracht van het ongeval. thii lerde van Nederlanders mentaal ziek |(1 nhaag Jaarlijks is bijna één op de drie Nederlanders voor S irte of langere tijd psychisch ziek. Angststoornissen, depressie i alcoholproblemen komen het meest voor, gevolgd door psy- losen, drugsmisbruik en persoonlijkheidsstoornissen. Dat jkt uit een onderzoek van de Hersenstichting Nederland, die indag de vijfde Nationale Hersenweek houdt. Overigens her- ;lt zestig procent van de patiënten binnen het jaar spontaan, chts tien procent heeft professionele hulp nodig. eiliiig: Aanhang VVD en PvdA groeit i< swuk» Als op dit moment verkiezingen'voor de Tweede Kamer aden plaatsvinden, werd de WD met 44 zetels verreweg de ootste partij. De liberalen zouden 13 zetels winst boeken bo- nop de 31 van nu. De PvdA, nu nog goed voor 37 zetels, zou CD/ ?t 4 zetels winst op 41 uitkomen. Ten opzichte van de huidige a zetels zou D66 met 6 zetels verlies zakken naar 18 zetels. Het staat er eveneens slecht voor en van 34 zetels nu, duikelen r 26 zetels. Dat blijkt uit de jongste opiniepeiling die Bureau irview heeft gehouden in opdracht van de actualiteitenru- iek Nova. iit'i die gmi rvoi aden •jarige leeftijd overleden. Hij heeft tientallen jaren als colum- itzijn stempel op het weekblad Panorama gedrukt. Auer was igever van een aantal special-interest-bladen over wonen, fi- nciën en eten en werkte onder meer voor AutoWeek en Play- ^Nederland. brink ie olumnist Hans Auer overleden sterdam Op 22 maart is journalist en uitgever Hans Auer.op het zaad is naar het buitenland Limburgse gemeente Ne- iveert is gisteren het eerste ilvan varkenspest geconsta- bij een varken dat via itmatige inseminatie (K3) is :kt. De zeug is het 54ste ge- van varkenpest. De 1600 ens op het bedrijf worden ood. twee stations voor kunst- e inseminaties is onlangs enspest ontdekt. Het minis- van landbouw onderzoekt i die tijd wat er met het ma is gebeurd. Een deel van or dl De Is Persbureau GPD Gea Bekentenis van discoschutter heerhugowaard gpd Een 28-jarige man uit Hoorn heeft bekend vorige maand een 20-jarige Amsterdammer te hebben doodgeschoten voor discotheek The Drome in Heerhugowaard. De man uit Hoorn gebruikte daarvoor het zelfde wapen waarmee eerder de 40-jarige portier is doodge schoten. Inmiddels is uit on derzoek door een recherche team komen vast te staan dat het eerste schietincident is ontstaan door ruzie om een of meer meisjes. De portier pro beerde de ruzie te sussen. Drie Amsterdammers waren daar niet van gediend en een van hen schoot in het halletje van de discotheek de portier par does neer. Een andere man trok vervolgens ook een pistool en schoot in het wilde weg, waarbij zeven mensen ge wond raakten. Direct na de schietpartij vluchtten de Am sterdammers de discotheek uit, achterna gezeten door een groepje vrienden van de neer geschoten portier. Een van hen, de 28-jarige man uit Hoorn, raapte het gevallen pistool op en schoot de 20-jari- ge man dood. Natuurorganisaties gaan strijd, met 'betonpsychologieaan Nederlandwordt een stuk leefbaarder als het kabinet 8,8 miljard gulden op tafel legt voor elf grote natuurprojec ten. Het gaat daarbij om bloemendijken langs de Wester- schelde tot extra recreatiegebieden in het Groene Hart waar straks de hogesnelheidstrein door heen gaat zoe ven. den haag gpp-anp Deze alternatieve landkaart van Nederland, het antwoord op 'de betonpsychologie' van de over heid, werd vanmorgen gepre senteerd door het Wereld Na tuur Fonds (WNF), de Vereni ging Natuurmonumenten, de Stichting Nituur en Milieu, de Unie van Provinciale Land schappen en Vogelbescherming Nederland. Het groene aanvals plan is een reactie op de vorige week bekend geworden Nieuwe Kaart van Nederland. Daaruit blijkt dat de komende jaren het aantal nieuwbouwwijken en nieuwe wegen fors toeneemt. Het meeste geld, bijna vijf miljard, moet volgens de na tuurbeschermers naar het Groe ne Hart voor meer natuur rondom het traject voor de ho gesnelheidstrein. Voorts moet de verdere bodemdaling wor den bestreden en maatregelen worden genomen voor beter en voldoende drinkwater. De vijf organisaties noemen de ontwa tering van West-Nederland een 'tijdbom'. Daarnaast moet er geld naar alternatieven voor dijkverzwaring, wildviaducten of verplaatsing van installaties voor drinkwaterwinning. Het kabinet heeft de komen de jaren nog veel grote projec ten op stapel staan. Ze gaan naar schatting 100 tot 120 mil jard gulden kosten. De vijf orga nisaties zijn bang de nadruk 'weer eens op economische be langen komt te liggen'. De kans is bovendien groot dat de be sluitvorming rond de verbou wing van Nederland 'een te gro te politieke lading krijgt', zoals bij de Betuwelijn en het traject voor de hogesnelheidslijn. „Als de grote infrastructurele plan nen in het volgend regeerak koord worden gestopt, dan kun nen burgers inspraak wel verge ten", waarschuwde Ed Nijpels, voorzitter van het WMF. De forse investering van bijna negen miljard verdient zich vol gens de bedenkers 'vanzelf te rug'. De groene impuls betekent op termijn schoner drinkwater, extra natuurgebieden voor ont spanning, grotere veiligheid langs kusten en rivieren en bo vendien een beter vestigingskli maat voor bedrijven. Volgens het WNF is sinds 1960 bijna de helft van alle natuur in Neder land verdwenen. Nog maar vijf procent van ons land is 'groen'. Zo heeft de Randstad de minste hoeveelheid natuur in heel Eu ropa, het Duitse Ruhrgebied meegerekend. In het klimaat verdrag van Rio de Janeiro is af gesproken om per land min stens tien procent aan natuur gebieden te hebben. „Wij heb ben sowieso een enorme ach terstand in te lopen", aldus Nij pels. BSE-maatregelen in Europese Unie werken niet goed BRUSSEL ANP/GPD De maatregelen in de Europese Unie om de verspreiding van de gekkekoeienziekte BSE in te dammen, falen. Uit een rapport van inspecteurs van de Europe se Commissie blijkt dat in som mige landen geïnfecteerd mate riaal nog altijd gemakkelijk in veevoedsel terecht kan komen en dieren kan besmetten. Beendermeel, dat waarschijn lijk de belangrijkste bron van de BSE-explosie in Groot-Brittan- nië is, wordt ondanks het ver bod daartoe toch nog in veevoer verwerkt, zo is uit steekproeven gebleken. De controle is in een aantal landen onvoldoende. De inspecteurs deden twee maanden lang onderzoek in dertien van de vijftien lidstaten naar de uitvoering van de BSE- maatregelen. Nu de ziekte onlangs ook in Nederland is geconstateerd heeft de export van vee een flin ke duikeling gemaakt. Het pro ductschap voor Veevoer noemt de suggestie, dat de koe Anja 3 uit Wilp van besmette produc ten uit de diervoerindustrie ziek is geworden 'voorbarig'. dordrecht» gpd Bijna tien martelend lange uren hebben ze onder hoogspanning geleefd. De vele familieleden en vrienden van de gegijzelde per soneelsleden van de VSB-bank in Dordrecht. Even voor zeven uur gisteravond kwam de plot selinge ontknoping en konden de gijzelaars ongedeerd het bankfiliaal aan de Brouwersdijk verlaten. In talloze woningen sloegen hun dierbaren - de meesten urenlang gekluisterd aan radio en televisie - een zucht van opluchting. Tot de gegijzelden behoorde de 50-jarige filiaalhouder Jaap Remmers uit Puttershoek. Zijn schoonzus en 61-jarige broer Remmer Remmers hadden het vreselijke nieuws urenlang in hun woning in Heinenoord ge volgd en konden maar niet be sluiten of ze nu wel of niet naar de crisiopvang voor familiele den zouden gaan. „Het was vre selijk spannend", zegt het twee tal „Toen we op de radio hoor den dat er een gijzeling in de VSB-bank aan de Brouwersdijk aan de gang was, wisten we ge noeg. Jaap is daar sinds kort fili aalhouder." Toch is Remmers geen mo ment echt bang geweest. „Ik zie Jaap er zelfs voor aan dat hij heeft geprobeerd de politie te bellen", vervolgt hij. „Jaap is een nuchtere rhan die ook in een crisissituatie goed bij zijn positieven blijft en de boel bij elkaar houdt. Dat moet ook wel, hij draagt tenslotte de verant woording voor zijn personeel. Ook het Rotterdamse echt paar Meerman pinkte gister avond een traantje van blijd schap weg. Hun 36-jarige schoonzoon, VSB-medewerker Ron van der Ende uit 's-Graven- deel behoorde eveneens tot de gijzelaars. „Onze dochter Karin zegt dat ze zich schat- en schat rijk voelt omdat ze haar man weer terugheeft,", zegt Rotter dammer W. Meerman. „Ze kon haar emoties nog nét de baas, maar dat zal later wel verande ren. We kennen haar maar al te goed." De onheilstijding van de gij zeling bereikte Karin van der Ende laat. Meerman: „Ze was 's dordrecht gpd De vijf mersen die gisteren in een bankfiliaal in Dordrecht werden gegijzeld komen met de handen in de nek naar buiten. ochtends bij ons in Rotterdam koffie komen drinken en ging daarna nog wat boodschappen doen. Op weg naar huis, even na het middaguur hoorde ze op de radio dat haar echtgenoot werd gegjzeld. Ze schrok zich een ongeluk en is knoerthard naar 's-Gravendeel gereden. Daar is ze opgepikt door de po litie." De gijzelaars zijn volgens hun familie na de vrijlating eerst on derzocht door een arts. Vervol gens werden ze met een geblin deerde politiebus naar het hoofdfiliaal van de VSB in Dordrecht gereden en verenigd met hun dierbaren. FOTO ANP ED OUDENAARDEN De zeug is eind februari ge dekt. Het zaad kwam van het inmiddels besmette K3-station in Wanroy. Omdat het betrok ken bedrijf in Nederweert niet in het gebied ligt waarvoor al vervoersverboden gelden, heeft het ministerie nieuwe verboden afgekondigd. In een straal van tien kilometer rond Nederweert geldt een vervoersverbod van vee, vervoersmiddelen van vee, mest van vee of pluimvee en varkenssperma. Zonder geweld is gisteravond rond zeven uur een einde gekomen aan de gijzeling van vijf mensen in een filiaal van de VSB-bank in Dordrecht. Een 33-jarige Hagenaar hield bijna tien uur lang vijf mensen vast in het bankgebouw aan de Brouwersdijk. De ge wapende man gaf zichzelf uiteindelijk vrij willig over en kon, nadat zijn gijzelaars on gedeerd het pand hadden verlaten, direct worden overmeesterd en in een geblindeer de politiewagen afgevoerd. De gijzeling in de Dordtse volksbuurt be gon gisterochtend rond kwart over negen, een kwartier voordat de bank zou open gaan. De politie vermoedt dat de Hagenaar met een van de vier bankemployees naar binnen is gegaan. Naast de vier VSB-mede- werkers, twee mannen en twee vrouwen, bevond zich ook een 39-jarige man uit Dordrecht in het pand. Vrijwel direct na aanvang van de gijzeling stelde de Hagenaar zijn eisen, die in de loop van de dag een paar keer zouden wijzigen. De gijzelnemer heeft in ieder geval geld ge- eist. Ook wilde hij de volgende ochtend om acht uur naar het buitenland wilde. De da der wordt eerst aan een psychiatrisch on derzoek onderworpen voordat hij wordt ge hoord. De indruk bestaat namelijk dat de man psychisch niet helemaal in orde is. De politie zette gisteren ruim honderd mensen in voor de gijzeling. Ruim de helft daarvan was nodig voor het bewaken van de afzettingen rond het bankgebouw. In de loop van de ochtend werden de leerlingen van een basisschool tegenover het bankge bouw geëvacueerd. LAMELPARKET Uit het onderzoek blijkt dat on geveer evenveel vrouwen (63 procent) als mannen (66 pro cent) een of meerdere sporten beoefenen. Ondanks de veelvul dige deelname van meisjes en vrouwen aan een of andere sport, blijken verreweg de meeste bestuurs- en trainer functies in handen te zijn van mannen. Ook de media beste den de meeste aandacht aan mannen in de sport. Voorts sig naleert de raad dat er bedui dend meer mannen- dan vrou- wensporten zijn; sporten waar van meer dan 70 procent van de beoefenaar man dan wel vrouw Onderzoek Woningraad: amsterdam anp U weet natuurlijk ook dat wij ge specialiseerd zijn in bet plaatsen van massief 22 mm parket en Franse klassieke patroon-vloeren. Misschien weet u nog niet, dat wij een PARKET-TOTAALBEDRIJF zijn? Wij beschikken uit eigen fa brieken en uit rechtstreekse import over een zeer groot assortiment DOE-HET-ZELF-PARKETWij le veren hierin'de betere kwaliteit tegen lagere prijzen dan de bouw markten en de l (gratis) het boekje aan; 'Het kopen van een parketvloer' door drs. J.G.M. Voorbeelden vai prijzen per m2 Lamelparket eclit eiken f 26,95 Laminaatparket f 19,95 22 mm Kastanje stroken f 29,95 22 mm Herbergvloer f 37,95 zelfklevende Vinrltegels f 8,95 12 mm Maple vi^raat f 19,95 14 mm Eiken stroken f 34,95 BARNEVELD: HarselaarSeweg 49, tel 0342-491 919 BLEISWUK J v/d Heljènstraat 80, tel 010-521 73 59 BOXTEL Mijlstraat 22,tel 0411-688 880' DORDRECHT. Mijl weg 13 B, tel 078-618 59 82 DRACHTEN: De Giek 3, tel 0512-523 738 NEEDE: Bremstraat 23,tel 0545-292 907 NIEUW-VENNEP: Ttuwistraat 1, tel 0252-621 067 UTRECHT Laagraven 5a, tel 030-280 38 41 WORMERVEER Industdeweg 50, tel 075-628 3 5 07 DÖMITZ (Did.) Grünerwg 2, tel 038758-24122 'Europa Parket: vertrouwd Parket! De sociale huursector kan de toekomst met vertrouwen tege moet zien. De fiscale voordelen van het eigen woningbezit zet de huren weliswaar onder druk, maar de sociale huursector blijft vooral bij jongeren en ouderen in trek. Ook het beeld dat alleen rijken kopen en armen huren, is ongenuanceerd. Dat staat in een rapport van het Delftse onderzoeksbureau OTB, dat in opdracht van de Nationale Woningraad (NWR) hiernaar onderzoek deed. De raad maakte het onderzoeksre sultaat woensdag bekend in Amsterdam tijdens het congres „De staat van de volkshuisves ting; woningcorporaties naar de 21e eeuw". De bij de NWR aan gesloten verhuurders beheren gezamenlijk ruim 1,5 miljoen woningen. Corporaties huisvesten het grootste deel van de huishou dens met een minimumloon of een uitkering, aldus het OTB- rapport. Toch is er ook een gro te groep, ongeveer 45 procent in de sociale huursector, die ge noeg verdient voor een koop woning. De meesten zijn echter •tevreden over hun huurwoning en zijn niet van zins om te ver huizen. Bij ouderen liggen vooral de kleine huurwoningen goed in de markt. Aangezien dit aanbod groot is en de vergrijzing door zet, zijn de vooruitzichten voor woningcorporaties gunstig. De verhuurders moeten dan wel fors investeren in de kwaliteit ervan. Ook de veiligheid in en rondom het huis moet worden verbeterd. De fiscale bevoordeling van de koopsector is wel te ver doorgeslagen, stellen de onder zoekers. Het gedeelte van het inkomen dat aan woonlasten op gaat, is bij huurders ruim de helft hoger dan bij kopers. De Nationale Woningraad wil aan deze ongelijkheid al langer een einde maken door de rente-af trek van hypotheken aan te pakken. Sinds 1994 zijn bijna één miljoen Nederlanders verstandiger gaan zonnen. Het aantal mensen dat zich niet tegen zonlicht be schermt, daalde van zeventien naar twaalf procent en het aantal mensen dat helemaal niet meer gaat zonnebaden steeg van acht naar twaalf procent. Karei van Koppen, plaatsvervangend hoofd van de afdeling voorlichting van de Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wil- helmina Fonds, verwacht dat deze trend door zal zetten nu het KNMI vanaf 30 april in zijn weersverwachting ook melding gaat maken van de 'zonkracht'. Daarmee wordt een maat voor de ul traviolette straling van de zon aangegeven die verantwoordelijk is voor verbranding van de huid en op langere termijn voor huid kanker. Volgens Koppen duurt het nog wel tien tot twintig jaar voordat het verstandiger zongedrag een gunstig effect op het aantal geval len van huidkanker heeft. Zo lang duurde het namelijk ook voor dat de cijfers duidelijk maakten dat het met huidkanker de ver keerde kant op ging. In het begin van de jaren tachtig waren er nog een kleine 15.000 gevallen van huidkanker per jaar, nu schommelt het rond de 20.000. Jaarlijks sterven vijfhonderd men sen aan huiskanker in Nederland. Uit de onderzoeken die de Nederlandse Kankerbestrijding/KWF blijkt een kentering in het denken over zonnebaden te zijn inge zet. In 1994, bij het begin van de campagne 'Kijk uit voor je huid', vond vijftig procent van de ondervraagden de bruine huidskleur nog het belangrijkste positieve effect van de zon. Vorig jaar bleek dit percentage te zijn gedaald tot veertig. Flet aantal ondervraag den dat spontaan het risico van huidkanker noemde, steeg van twintig naar dertig procent.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3