Jaap de Hoop Scheffer: de ambitie wint Iedere vechtersbaas in Beverwijk is strafbaar Feiten &Meningen Heerma integer, maar roemloos van toneel WOENSDAG 26 MAART 1997ik Gewelddadige voetbalsupporters in conflict met elkaar en met de staat Waarom, zo hoor je links en rechts vragen, zouden dolgedraaide 'voetbalfans' elkaar eigenlijk geen geweld mogen aandoen? Ze kiezen er zelf voor, dus laat ze elkaar gerust afinaken, zolang er maar geen onschuldige buitenstaanders de dupe van worden. Deze redenering heeft de charme van de een voud, maar legt wel de bijl aan de wortel van een beschaafde en veilige samenleving. Een rechtsstaat is niet bestaanbaar zonder handhaving van het geweldsmonopolie van de overheid. Dat is dan ook een van de be langrijkste doelstellingen van het strafrecht: voorkomen van eigenrichting, verhinderen dat mensen onderling geweld gebruiken om hun belangen kracht bij te zetten of hun behoeften te bevredigen. Uit dit oogpunt maakt het geen verschil waarom iemand geweld gebruikt. Het strafrecht belichaamt het geweldsmonopolie van de staat. Daar komen trouwens nog andere overwe gingen bij, zoals de noodzaak mensen soms tegen zichzelf te beschermen. Daarom zijn kooigevechten niet toelaatbaar, ook al gaan de vechtersbazen vrijwillig de kooi in. Om dezelfde reden is duelleren verboden: de straffen erop variëren van maximaal zes maanden (als iemand in een duel gewond raakt) tot zes jaar (als er een dode valt). Als het tot een tweegevecht komt, is zelfs dege ne die de uitdaging heeft overgebracht strafbaar. Het duel is zowel een delict tegen de per soon (de tegenstander) als tegen het open baar gezag: de overheid, die eigenrichting wil voorkomen. Datzelfde geldt natuurlijk nog veel sterker voor de massale vorm die het duel aanneemt zodra groepen hooli gans op afspraak hun agressie botvieren. Daarbij is sprake van collectieve mishande ling of openlijke geweldpleging. Het dader schap beperkt zich dan niet tot degene die slaat of steekt. Bij dit type misdrijven dra gen alle betrokkenen de volle verantwoor delijkheid. Volgens artikel 306 van het Wetboek van strafrecht is opzettelijke deelneming 'aan een aanval of vechterij waarin onderschei den personen zijn gewikkeld' strafbaar. Als er een gewonde is gevallen, kan elke deel nemer aan zo'n vechtpartij tot twee jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld en als er een dode is gevallen tot vier jaar. Zwaardere straffen zijn gesteld op openlijke geweldpleging, een misdrijf tegen de openbare or de. De voorwaarden om iemand hiervoor te veroordelen staan in artikel 141 van het Wetboek van Strafrecht. Het geweld moet zich in het openbaar, waar neembaar voor het publiek, hebben afgespeeld en zijn toe gepast 'met verenigde krach ten', dus door minstens twee daders. Hiermee maakt de wet gever het mogelijk complete groepen vech tersbazen aansprakelijk te stellen voor de gevolgen. Het is immers achteraf vaak moeilijk vast te stellen wat precies het aan deel van alle afzonderlijke deelnemers aan een vechtpartij is geweest. Nu er in Beverwijk een dode is gevallen, kunnen alle deelnemers aan dat gevecht in GIJS SCHREUDERS juridisch medewerker theorie wegens openlijke ge weldpleging onder verzwarende omstandigheden tot maximaal twaalf jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. Vanzelfspre kend zal de politie proberen te achterhalen wie precies de do delijke klap of steek heeft toege bracht, teneinde een vervolging wegens doodslag of zware mis handeling mogelijk te maken. Maar dat zijn individuele delic ten, terwijl het volgens onder anderen de Rotterdamse burge meester Peper juist nodig is voetbalvandalen collectief aan te pakken. Een probleem bij vervolging wegens open lijke geweldpleging is echter dat het moei lijk te bewijzen valt dat iemand heeft mee gedaan. De politie moet daarvoor over vi deo-opnamen of belastende getuigeverkla- ringen beschikken. Omdat die meestal niet voorhanden zijn, overweegt justitie nu de supportersbendes aan te merken als crimi nele organisaties. Op deelneming daaraan stelt artikel 140 van het Wetboek van straf recht maximaal vijfjaar gevangenisstraf. Iedere deelnemer aan een criminele organi satie is strafbaar, los van de vraag of hij zelf geweld heeft gebruikt. Bovendien is het mo gelijk dit artikel toe te passen voordat de misdrijven feitelijk zijn uitgevoerd. Waar het om gaat, is dat de organisatie het oog merk heeft misdrijven te plegen. Ook deze aanpak is echter niet zonder problemen. Om te kunnen spreken van een criminele organisatie, moet een onderling verband tussen de deelnemers en een zekere duur zaamheid van hun groep worden aange toond. Mogelijk duidt de onderlinge com municatie tussen de voetbalvandalen op het bestaan van structuren die een vervol ging op grond van artikel 140 rechtvaardi gen. Al met al biedt de wet op het oog vol doende aanknopingspunten om de bedrij vers van het voetbalgeweld af te straffen. De politie heeft overigens genoeg bevoegd heden om, als zij ter plaatse is, in te grijpen. Niet alleen zodra er strafbare feiten worden gepleegd, maar ook al eerder, wegen gende verstoring van de openbare oi op grond van wat de hoogleraar stral Th. van Veen de 'patrouillebevoegdh [J| van de politie noemt. Het probleem zit in de opsporing en fase die daaraan voorafgaat: het zog! pro-actieve onderzoek, waarbij door van infiltratie en afluisteren inlichtii |aac over criminele plannen worden verzi Het voetbalgeweld verschaft een argi iwei aan de voorstanders van grotere poli r in voegdheden op dit gebied. De pro-ai opsporing mag volgens hen niet woi I geperkt tot de bestrijding van de geo i seerde drugscriminaliteit en andere vijzi achtige structuren. Hooligans zoude ook best onder kunnen vallen. Maai affaire heeft uitgewezen dat zulke b< tel heden een strikte normering door di De ver vereisen. nt d rap „Jaap, ontzettend veel sterkte en succes". Enneüs Heer ma's eerste woorden als 'gewoon' burger zijn voor de nieuwe politiek leider van het CDA. De Friese Amster dammer, ruim tien jaar geleden door de toenmalige premier Lubbers naar Den Haag geroepen, vertrekt uit de politiek. „Maar niet omdat ik de politiek zat ben". Het is de tragiek van een sympathieke, rechtlijnige christen-democraat. Heerma's vertrek van het Binnen hof is roemloos, hij is nooit een echte leider geworden. De vergaderzaal van 'Hoog Brabant' in het winkelhart van Nederland is dinsdagavond bomvol. Met journalis ten, maar ook met partijbestuursleden. Ze komen voor de kandidaat-lijsttrekker, maar zeker ook voor de ver trekkend leider. De eerste glimt, de ander kijkt als altijd wat bedrukt. „Een grote ervaring, een scherp debater, een man met flair". Kernachtig omschrijft partijvoorzitter Hel- gers de nieuwe man. Behalve een grote mate van (be stuurlijke) ervaring, had Heerma niets van dat al. Zijn fractievoorzitterschap was in feite een groot drama. Hij werd geroepen tot een ambt in een glazen huis, en wei gerde niet. Tot op het bot loyaal aan zijn partij moest hij als leider eigenschappen etaleren die hij niet bezit. CDA'ers hoorden zijn krampachtige oppositie soms met plaatsvervangende schaamte aan. Toch bleef zijn populariteit onder het CDA-kader nog steeds vrij groot. Want Enneüs belichaamde wel dege lijk ook wat mensen in politici waarderen: geen op smuk, betrouwbaarheid, principieel gedrag. Dinsdag avond luisteren de partijbestuursleden ademloos naar de verklaringen van de gaande man. Gevoelens van op luchting en teleurstelling mengen zich. Heerma maakt na de enerverende vergadering reso luut een eind aan de speculaties dat hij zelf kandidaat was. „Daar is van begin af aan geen sprake van ge weest". De commissie van vier die de nieuwe leider moest zoeken, sprak de afgelopen maanden met liefst 73 mensen. Heerma was lid van deze commissie, en langzaam heeft hij met lede ogen moeten zien hoe alle aangezochte kandidaten afvielen. Zijn grootste rivaal, zijn antipool in de fractietop De Hoop Scheffer kwam als vanzelf boven drijven. De opkomst van de een moest de ondergang van de ander worden, zo voelde Enneüs Heerma al heel lang. Heerma heeft nu besloten De Hoop Scheffer „niet voor de voeten te lopen". Hij negeert zelfs het verzoek van het partijbestuur om toch te blijven als gewoon Ka merlid. Nee, hij gaat nu eerst eens flink slapen, kievits eieren zoeken en nadenken. Zien we hem ooit nog te rug, als bewindsman, wanneer het CDA met de nieuwe leider en een vernieuwde fractie terugkeert in een rege ringscoalitie? „De partij is absoluut nog niet uitgekeken op Heerma zegt partijvoorzitter Helgers. En terwijl de nieuwe leider stralend voor de camera's vertelt dat hij leider wil zijn „van het hele CDA" en een „rotsvast vertrouwen" heeft in het christen-democrati sche gedachtengoed, gaat de oude leider zwijgend door een zijdeur af, gevolgd door enkele meevoelende partij bestuursleden. Luc van Leeuwen, senator en ook lid van de commis sie van vier, wil best kwijt dat Heerma tijdens de verga dering een „fabuleuze indruk" maakte. „Zonder wrok hield hij zijn verhaal. Geweldig". Een bestuurslid vertelt dat Heerma zonder drama zijn aftreden bekend maak te. „Petje af voor hem". En Tineke Lodders, vice-voor- zitter en volgens Heerma eigenlijk de droomkandidaat voor het CDA-leiderschap, zegt alleen maar: „I keep my emotions by myself'. utrecht wilfred scholten TOM JANSSEN Diplomaat uit de school van Brinkman Hij had van alle christen-democraten veruit de meeste ambitie om de leiding van het CDA op zich te nemen, en de meest ambitieuze heeft nu gewonnen ook: de bijna 49-jarige mr. Jaap de Hoop Scheffer moet het aangeslagen CDA weer terugvoeren naar de regeringsmacht. Daarmee heeft de partij een kwieke lijsttrekker gekregen die bo vendien scherp en gevat is in het politieke debat. Het zijn minimumeigenschappen om overeind te blijven in de komende strijd der giganten: PvdA-premier Wim Kok en WD-leider Frits Bolkestein. Het CDA heeft lang geworsteld met de keuze voor De Hoop Scheffer. Al in 1994 stond de voormalige diplomaat klaar om de macht van Elco Brinkman over te nemen. Maar de partij koos destijds, na een verpletter ende verkiezingsnederlaag en een verloren kabinetsformatie, voor Heerma. Daarmee beroof de het CDA zich ook nog eens van de kans om via vier vrucht bare oppositiejaren onder lei ding van een dynamisch leider terug te komen. De Hoop Scheffer zag het hou terige optreden van Heerma drie jaar lang met toenemend ongeduld aan, maar beet - ook uit loyaliteit - op z'n tong. De Hoop Scheffer was de eerste die scoorde als oppositiewoord voerder, een politiek handwerk dat vrijwel niemand van de CDA-fractie beheerste. In 1995 was hij een van de partijpromi nenten die Heerma tot een meer aanvallende oppositie wil den dwingen. Er werd een 'poli tiek fractiebestuur' gevormd, waar De Hoop Scheffer zitting in nam. Datzelfde jaar klom hij op tot tweede man in de fractie om de bleke Heerma bij het op- positievoeren te assisteren. Daarmee was de Hoop Scheffer terug uit een geslagen positie, iets waarvoor hij - geholpen door de omstandigheid van een zwak opererende fractie - slechts anderhalfjaar nodig had gehad. De volgende anderhalf jaar zouden echter moeilijker worden. Hij moest werken aan zijn imago in de partij, zich langzaam positioneren als de onontkoombare nieuwe CDA- leider en tegelijkertijd de positie van Heerma niet ondergraven en niet al te openlijk voor zijn ambitie uit komen. De vraag 'Wilt u nieuwe CDA- leider worden?' beantwoordde de oud-diplomaat ooit aldus: Jaap de Hoop Scheffer werd onmiddellijk na zijn uitverkiezing tot lijsttrekker van het CDA door verslaggevers belaagd. Rechts CDA-partijvoorzitter Helgers. foto anp vincen „Als u vraagt 'Heb je ambitie?', dan zeg ik ja. Een politicus die zegt zonder ambitie te zijn, houdt de mensen voor het lap je." Maar gedurende anderhalf jaar de gedoodverfde kandidaat zijn voor een post waarover on afgebroken wordt gespeculeerd, is in de politiek een lange tijd. „Het tij voor Jaap begint te ver lopen," zei een CDA-Kamerlid een paar maanden terug dan ook. De top van het CDA kon echter geen alternatief presenteren, hoe graag men dat ook had ge wild. Met de keuze voor De Hoop Scheffer heeft men welis waar de meest ambitieuze, maar niet de meest geliefde partijgenoot gekozen. Tineke Lodders, de vice-voorzitter van het CDA-bestuur die in de partij een grote aanhang heeft, had maar met haar ogen hoeven knipperen om het lijsttrekker schap toegeworpen te krijgen. Maar Lodders ontkenning er voor 'in' te zijn bleef tot het eind hard. Jaap de Hoop Scheffer staat nu voor de zware taak alle richtin gen in het huidige CDA bij el kaar te houden en duizenden kiezers terug te winnen (vooral bij de WD vandaan) die de par tij in 1994 verloor. Onder leiding van Lodders wordt momenteel aan een CDA-verkiezingspro- gramma geschreven dat zeker het sociale deel van de CDA- aanhang zal aanspreken. Soli dariteit met de verdrukte mede mens (vluchtelingen, bijstands trekkers) en verregaande milieumaatregelen bijvoorbeeld zijn geen thema's die De Hoop Scheffer voor in de mond lig gen. Als de nieuwe fractieleider zich al heeft uitgesproken over on derwerpen die buiten zijn spe cialisme - buitenlands beleid - liggen, dan gaat het over het aanmoedigen van eigen bezit, vooral het eigen huis. „Dat sti muleert het verantwoordelijk- heidsbesef." Hij wil ook ruim baan voor de automobilist en de transportbedrijven. Niemand in de partij is vergeten welke harde lijn De Hoop Scheffer een paar jaar geleden inzette op het punt van het vluchtelingenbe leid. Hij hoorde niet voor niets bij de school-Brinkman, die het CDA tot een conservatief-recht- se partij wilde maken. De Hoop Scheffer is echter di plomaat en politicus genoeg om als toekomstig leider van het CDA niet louter te varen op het gedachtegoed van Elco Brink man. Hij voelt haarfijn aan dat hij vooral in de partij-afdelin gen, die het Brinkman-failliet nog niet vergeten zijn, met ar gusogen wordt bekeken, heeft bovendien tijdens zi lange, stille campagne doi land kennis gemaakt met >on wantrouwen dat noordelij protestanten la Heerma hebben jegens zijn kathol 101 flair. Halverwege vorig jaar kon de eerste uitspraken van' le Jaap'worden opgetekei 310 wil hij niet af van het mini ?£e mumloon als nettobedi hij in de richting van vele ruste partijleden. En ookl naleert een maatschappel tweedeling. Bovendien ve hij zich tegen de commen gj] sering van de zondag, die ogen weer een rustdag mi iwu worden. „Zondag is ervoi ude miliebezoek." Met Jaap de Hoop Scheffi nop fractieleider krijgt het CDi it 4 meer vechtkracht. Dat is» nodig ook want de partiji )A s van ver komen. De opinif ar 2 lingen zijn momenteel vo terv christen-democraten imn iekl uitermate bedroevend. 01 CDA zichzelf volgend jaar weer in een kabinet kanwf' gen, is echter nog niet zo zelfsprekend. Tegen het si van 'paars' is het lastig op Het CDA zal dan ook inho lijk een goed alternatief n yN( zijn voor de paarse coalió Daarom krijgt De Hoop Si vier CDA-zwaargewichtei zich heen om de nieuwei I ten-democratischeboods |i in de verkiezingscampagi te dragen. De Hoop Sche moet proberen een wigtf ven tussen de paarse part En dat is hem in elk geval op het lijf geschreven. den haag maurice wilbriw fe Li

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2