VVCS en eerste divisie zien niets in NV Courier te sterk voor Krajicek Rijnvogel of Roofvogel Deel III (slot) Sport Eigen vakbond 'Europeanen' Interlandloopbaan van Stan Valckx is voorbij Atleten laten eigen loop lopen Sleutels-UVS voor de derde keer Geen standbeeld, maar een beklaagdenbankje voor Lagendijk WOENSDAG 26 MAART 1997 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef rob onderwater. 071-5356463 ighe 'Titelkaart' voor De Kuip rotterdam Het legioen ruikt kansen op het kampioenschap en Feyenoord handelt. De club uit Rotterdam voetbalt nog vijf keer thuis en komt met een speciale „superaanbieding" voor het res terende programma in de Kuip. Genaamd: „de titelkaart", be doeld voor supporters zonder seizoenkaart die afkomen op het mogelijke succes. Het programma van de Rotterdammers is op papier gemakkelijker dan dat van PSV. De resterende thuisduels zijn tegen Vitesse, Fortuna Sittard, FC Twente, Sparta en Heerenveen. Bontempi aan kop in Catalaanse week l'hospitalet de llobregatDe Russische wielrenner Sergei Smeta- nine heeft de tweede etappe gewonnen van de Catalaanse Week. Hij won de massasprint voor de Australiër Stuart O'Grady en de Rus Ekimov. De Italiaan Fabrizio Bontempi nam de leiderstrui over van de Amerikaan Hincapie. Bart Voskamp was op de acht tiende plaats de beste Nederlander. In het algemeen klassement staat O'Grady met twee seconden achterstand tweede. Hincapie, ritwinnaar van maandag, is derde. Den Bosch - ADO op videoscherm den haag Aanhangers van ADO Den Haag kunnen Paasmaan dag 31 maart de uitwedstrijd tegen FC Den Bosch bekijken in sporthal Overbosch, op een scherm. Het initiatief is mede geno men om mogelijke rellen te voorkomen, bevestigt een woord voerder van de club. Al ruim een maand gaat het gerucht dat fans van beide clubs aansturen op een hardhandige confronta- key biscayne anp De Europese tennissers zijn van c^óplan een eigen spelersvakbond (jujjDp te richten. Op die manier yje'hopen de profs meer invloed te kunnen uitoefenen op de ATP. Die vakbond is volgens de Euro peanen te veel gericht op de l'erenigde Staten. „Deze beslis sing nemen we nu, maar geldt n feite voor 2000", verklaarde Thomas Muster in Key Biscay- ,We moeten een en ander zorgvuldig voorbereiden. In de 0 dï'oop van het jaar moeten we Kf| sen definitief besluit nemen." Let Muster, de nummer twee van rang te wereldranglijst, kreeg bijval zan Richard Krajicek. „Er zijn de jen afgelopen tijd dingen beslist 3ken zonder overleg", zei de winnaar 19 zan Wimbledon. „Daar zijn we 30 k La ljt J B. Campagne tegen geweld op internet den haag Oproepen tot geweld via Internet halen sinds kort niet langer de eigen clubpagina's van ADO Den Haag en FC Den Bosch. Al maanden bestoken Hagenaars en Brabanders, maar ook andere 'supporters', elkaar via deze pagina's op de elektro nische snelweg met weinig vleiende teksten en uitnodigingen el kaar te lijf te gaan. Dat kan nu niet langer via de zogeheten ho me-pages van beide eerste divisieclubs. FC Den Bosch, komen de maandag (tweede paasdag) in de competitie gastheer voor ADO Den Haag, sluist het geweerde materiaal zelfs door naar de politie in Brabant. De gedachte achter dit initiatief stamt uit Bra zilië waar de actie No Violence is opgezet. Het gaat om een in ternationale oproep om voetbal en geweld niet langer met elkaar te combineren. 'Nederland moet twee bespeelbare competities houden De eerste divisie is de verliezer bij de oprichting van de NV Eredivisie. Die vrees bestaat niet alleen bij vertegen woordigers uit de eerste divisie, maar ook bij de spelers vakbond WCS. den haag anp Voorzitter Theo van Seggelen van de vakbond sprak dinsdag op voorhand zijn zorg uit, hoe wel hij de maandag ontvouwde plannen nog niet heeft bestu deerd. Hij begreep wel dat in die plannen nauwelijks wordt gerept over de eerste divisie. „Ik heb zo mijn zorgen. Het is van het grootste belang dat Neder land twee bespeelbare competi ties houdt. Op deze manier dreigt de eerste divisie te ver dwijnen en dat is fataal voor de doorstroming. Een voetballer moet zijn loopbaan kunnen be ginnen of afbouwen bij een club uit de eerste divisie. Anders is de stap veel te groot. De pirami dale opbouw is juist een sterk punt van het Nederlandse voet bal." De NV Eredivisie moet een zelfstandig opererende compe titie worden, die geld uit tv- rechten en merchandising zelf verdient en volgens een sleutel verdeelt. Vermoedelijk is een gevolg daarvan dat de eerste di visie in de toekomst vooral voor zichzelf dient op te komen. Fi nancieel kan dat grote gevolgen hebben. De eerste divisie profi teert momenteel van de uitstra ling van de hoogste klasse, met name waar het gaat om verde lingvan tv-opbrengsten. Voorzitter Wim Sleijfer van Cambuur vreest dat de eredivi sie dezelfde fout maakt als in dertijd met de lancering van Sport7. Weinig gemotiveerde en onderbouwde plannen, die ge doemd zijn hetzelfde lot te on dergaan als de sportzender. Overigens: de meeste clubs uit de eerste divisie stonden des tijds in de rij om zich te ontfer men over de gouden bergen die Sport7 beloofde. Gaston Sporre van FC Zwolle, criticus van de NV van het eer ste uur, merkt op dat eigenlijk 24 van de 36 clubs in het betaal de voetbal tegenstander zijn van de afgesproken verdeling; de achttien uit de eerste divisie èn zes uit de eredivisie. De ver deling van gelden is maandag namelijk niet unaniem goedge keurd. Zes clubs schijnen tegen te zijn geweest. Sporre heeft het rapport glo baal gelezen en vond daarin weinig tot niets terug over de eerste divisie. Van Seggelen maakt zich bovendien druk om de medezeggenschap van de Centrale Spelers Raad (CSR), die normaliter een stem heeft in de vergadering betaald voetbal. Van Seggelen had ook liever ge zien dat eerst het gehele betaal de voetbal op de hoogte was ge bracht van de plannen en de eredivisie vervolgens apart was gaan praten. Sporre weet wel waarom dat niet is gebeurd. „Ze durven niet." Een belangrijke rol in de be sluitvorming hebben de ama teurs, die in juni tijdens de bondsvergadering meestem men over de plannen. Sporre begreep uit een gesprek met bondsvoorzitter Sprengers dat de amateurs alleen akkoord gaan als de NV een gunstig ef fect heeft op het totale voetbal. Sporre: „De amateurs zullen ook tot in detail willen weten wat zij kunnen verwachten van deze NV die volgens mij gevuld is met lucht." Amateurs en jeugd zijn de nodige beloftes gedaan. Sporre noemt dat een 'paaigebaar'. „En de eerste divi sie zit in de mangel." KNVB-directeur Bruynis van de amateurs: „De NV Eredivisie wil een deel van de rechten die de KNVB heeft zelf uitbaten. Daartoe is een overeenkomst nodig met de KNVB en daarin zijn de amateurs partij. We moeten nog afspreken hoe we in de toekomst met elkaar om gaan. Dat is allemaal nog een beetje vaag." key biscayne. afp/anp niet bepaald gelukkig mee." De ATP is een machtig insti tuut dat in feite alles regelt bin nen het professionele tennis. De vrouwen hebben hun eigen or ganisatie, de WTA. De vakbond stelt onder meer de agenda van de toernooien vast. De belang rijkste discussiepunten zijn de geplande samenvoeging van mannen- en vrouwentoernooi en en het' graveltoernooi in Monte Carlo dat wellicht van de Key Biscayne is een van de weinige toernooien, buiten de Grand Slams, waar mannen en vrouwen spelen. De ATP wil meer toernooien samen heb ben. De spelers staan niet te springen. „Het is niet zo gemak kelijk als het lijkt om die twee samen te voegen", aldus Mus- Richard Krajicek is in de vierde ronde van het tennistoernooi in Key Biscayne uitgeschakeld. De als vijfde geplaatste Neder lander verloor met 7-6 en 6-4 van de Amerikaan Jim Courier. Krajicek was de laatste Ne derlandse tennisser die in het Super 9-toernooi, ook wel het vijfde Grand-Slam-evenement genoemd, overeind was geble ven. Courier is naast Sampras de enige overgebleven Amerikaan bij de laatste acht. De Europe anen (Muster, Ivanisevic, Björkman, Medvedev, Brugue- ra en Dreekman) ondersteu nen met hun daden hun woor den. In Key Biscayne klaagden ze over de „Amerikaanse" overheersing binnen de spe lersvakbond, de ATP, en berei den een Europese bond voor. Krajicek had gisteren pech. De Amerikaanse nummer 26 van de wereld heeft een huis in de buurt van Key Biscayne en kreeg de steun van het publiek. Dat tilde de 26-jarige Courier naar een niveau dat hem vijf jaar geleden naar de eerste plaats op de wereldranglijst leidde. De 25-jarige Krajicek, on langs nog winnaar in Rotter dam, sloeg veel missers met zijn forehand. Courier wisselde zijn spel goed af. Hij verliet zijn gelieflcoosde plek aan de base line vaker dan normaal en ver raste de Nederlandse nummer één met gedoseerd serve en volley spel. Courier miste in de eerse set twee breekkansen. In de span nende tie break sloeg de vier voudig Grand-Slamwinnaar alsnog toe: 8-6. Krajicek lever de in de tweede set bij 1-1 zijn service in, maar was vervol gens gelijk dichtbij de 2-2. Courier overleefde de breek punten met twee service-win ners en een ace. De Amerikaan gaf daarna nauwelijks meer kansen weg. „Dit geeft een heerlijk ge voel", sprak de winnaar. „Hier doe je het allemaal voor. Al de inspanning is niet voor niets geweestj Een Wimbledon- kampioen verslaan kan alleen als je een echt goede werkdag hebt." eindhoven anp Richard Krajicek tijdens zijn partij tegen Courier. De interlandloopbaan van Stan Valckx is voorbij. De 33-jarige verdediger van PSV bedankte gisteren voor Oranje. Hij kan het naar eigen zeggen fysiek niet meer opbrengen het Ne derlands elftal met zijn club te combineren. Valckx was door bondscoach Guus Hiddink uitgenodigd voor de komende twee WK-kwalifi- catiewedstrijden tegen San Ma rino (zaterdag) en Turkije (woensdag). Een vervanger is nog niet opgeroepen. Hiddink heeft voor het thuisduel met San Marino achttien man tot zijn beschikking. Voor de uit wedstrijd tegen Turkije valt Dennis Bergkamp af wegens zijn angst om te vliegen. „Ik wil me helemaal op PSV richten", verklaarde Valckx in het RTL-nieuws. „Als ik tegen woordig tien dagen in een trai ningskamp van Oranje heb doorgebracht, keer ik niet meer okselfris terug in Eindhoven. En als ik dan drie dagen later weer een competitiewedstrijd moet spelen, wordt me dat gewoon te veel. Daarom stop ik nu." Valckx kwam twintig keer voor het Nederlands elftal uit. Hij scoorde nooit in naam van Oranje. De Limburger speelde Stan Valckx: „Ik wil me helemaal op PSV richten. foto anp al een paar weken met de ge dachte het Nederlands elftal vaarwel te zeggen. Toch wees hij maandag de invitatie van Hiddink niet meteen af. „Ik was er toen nog niet helemaal uit", zei hij in het NOS-Sportjour- naal. „Ik wilde mijn beslissing nog even bespreken met een aantal personen. Dinsdagoch tend heb ik Hiddink op de hoogte gesteld. Ik sta er volledig achter. Spijt zal ik niet krijgen." het clubblad van Quick .Sinds Henk Krauwel zo'n beetje peler nummer zestien van me-NieuwZuid' heeft weggehaald uordt KRVin plaats van de Kat- lijkse Rijnvogels tegenwoordig le Kativijkse Roofvogels ge- s 1 oemd. Vas getekend, Jaap Sip, samen- Visi teller van de soms stekelige -dei foetbalsnippers in het orgaan >kerl an de zaterdaghoofdklasser, ezers van die rubriek kunnen traks hun borst natmaken, dsvant de Roofvolgels uit Katwijk den Rijn zijn zeer hongerig. 19 lenk Krauwel, technisch mana- ich. ;er van KRV, maakt geen leim van zijn plannen. Nico Guyt en Marcel Harteveld \ebben toegezegd te komen, Kees n op tin Duyn beslist vrijdag wat hij :h.v nat doen." let drietal speelt in Quick Boys Toeval of niet: sinds Krauwel ijn interesse voor het drietal eeft laten blijken, hebben Guyt Wie n Van Duyn (broer van de bij er Leede spelende Floor) hun pwachting gemaakt in het eer- te en speelde Harteveld weer Quick Boys 2, waar hij eerder A.,< ip eigen verzoek in een lager RK ;sdie elftal speelde. Krauwel vindt de betiteling Roofvogel"typisch' iets voor Quick Boys. „Het is onvolwassen gedrag. Waar maken ze zich op Nieüw Zuid druk over. Het gaat om spelers die niet goed genoeg zijn voor het eerste van Quick Boys. Het gaat om jongens die zelf aangeven dat ze bij KRV willen spelen. Het zijn jongens die te leurgesteld zijn in Quick Boys. Die club is bepaalde beloftes niet nagekomen. Via - via laten die gasten weten dat ze naar ons willen komen. Ik zou dan wel gek zijn om daar niet op af te stappen. Maar beste Henk, het elftal van KRV 1 bestaat geheel uit voet ballers die hun opleiding bij Quick Boys hebben genoten. Dat mag je toch een reactie ver wachten? Henk Krauwel: Het is geen klasse wat ze uit stralen, een club als Kativijk gaat hier veel professioneler mee om (Krauwel is niet op de hoog te van het gekrakeel van Kat- wijk-elftalleider Van Beelen el ders op deze pagina). Laat Quick Boys lekker gaan voetbal len. Ze halen toch zelf ook spe lers? Alleen zijn ze daar kenne lijk niet zo tevreden mee, anders zouden ze niet zo hard gaan schreeuwen. Wat Quick Boys betreft mag die Krauwel ter aarde storten. En wat gebeurde er zaterdag? Krau wel zag dat Hans Rovers 2-1 scoorde in de laatste minuut te gen Xerxes en sprong een gat in de lucht. Pats, scheur. Dat kon den de spieren niet verdragen. Krauwel: „Ik maakte een koprol en sprong twee meter de lucht in. Dat moet je niet doen met koude spieren, 's Avonds kon ik niet meer lopen. Een ramp. Ik moest op mijn kopt naar de wc schuiven. Krauwel moet vanwege de spierscheuring een dag of vier van de fysiotherapeut met zijn been omhoog. Maar in deze pe riode, wannaar de prijzen wor den verdeeld, heeft de tech nisch manager wel wat anders aan zijn hoofd. Krauwel: „En ik moet fit zijn om de Quick Boys-delegatie maandag tegen Monster te kunnen ontvangen. Ze hebben gezegd dat ze alle spe lers komen bekijken. Laa t ze maar komen. Ik zal ze pen en papier verstrekken. Hein de Graaff werkte zaterdag zijn 400ste wedstrijd voor SV Voor schoten af. Een feestje dat moest worden gevierd en dat gebeurde dan ook. Voor aanvang werd Hein met de kromme benen door zijn teamgenoten en het bestuur in de bloemetjes gezet. Maar daar bleef het niet bij. Ook De Sleutels wilde z'n bijdrage leveren. Niet door Voorschoten de punten te overhandigen (het werd 1 -1maar wel door het duel even in een soort bal met voetbal te veranderen en Hein voor een ludiek dansje uit te nodigen. Hein, al jaren de rotste niet, accepteerde de uitnodiging met beide handen. foto dick hooewoning De eerste zaterdag van april is een begrip in het regionale hardloopwereldje. Dat is de datum van de door Leiden Atletiek georganiseerde Zilve ren Molenloop. Een parcours van 20 kilometer met start en finish bij de voetbalvelden van ROAC in Rijpwetering. Het bekoorde de atletiekunie echter om bij het vaststellen van de looppkalen- der 1997, het zogeheten NK Ekiden (een mara thon in estaffetevorm) op zondag 6 april af te werken in Zwolle. En daar mag Leiden Atletiek uiteraard niet ontbreken. Maar liefst 54 lopers stappen in de bus richting de Overijsselse hoofd stad en laten dus de Zilveren Molen de dag daar voor aan zich voorbijgaan. „En dat vinden wij natuurlijk niet leuk", zegt Peter Groen in 't Woud, een van de organisa toren. „Het valt natuurlijk heel ongelukkig samen. Of het voorkomen had kunnen worden? Ja en nee. Onze loop op de eerste zaterdag in april staat al ongeveer 35 jaar vast. De datum voor het NK-Eki- deti is de laatste jaren regelmatig verschoven door de KNAU en nu is dat 6 april. Mocht dat in de toe komst de vaste dag worden, dan zit er niets anders op dan voor de Zilveren Molenloop een andere dag te prikken. Toch laat Groen in 't Woud zich in het geheel niet ontmoedigen door de wetenschap dat meer dan vijftig van zijn clubgenoten bij ROAC zullen ont breken. „We hebben wel aan kwaliteit ingeboet maar niet aan kwantiteit. Hetzelfde aantal deel nemers als vorig jaar, zo tegen de vierhonderd, ho pen we nu wéér te halen. En dat we wellicht een winnaar van buiten onze vereniging gaan huldi gen, vind ik helemaal geen bezwaar. Leiden Atle tiek is in de breedte heel sterk. Dat zal je bij het NK-Ekiden zien. Daar worden altijd wel een paar plakken weggehaald. Maar vorig jaar waren ze er bij de Zilveren Molenloop allemaal bij en toen le verde Leiden Atletiek ook de winnaar niet. Uit de officiële mededelingen: Maandag 31 april, zaterdagamateurs DERDE KLASSE: Sleutels- UVS. Normaal gesproken ruiken we geen onraad bij een dergelijke aankondiging van een voetbal wedstrijd. Maar De Sleutels - UVS is dit seizoen al twee keer gespeeld. Op 28 september. Uitslag: 5-0 voor De Sleutels. En in februari. Uitslag UVS-De Sleutels: 1-3. Betreft het hier dan een bekerwedstrijd? Nee, het betreft de vaststelling van een competitie wedstrijd. Vraag aan Jozef van der Vooren, de competitie leider: is hier sprake van een primeur?. De me ligheid slaat toe bij de zo geplaagde KNVB'er. Weer een blunder, zie je hem denken. Opeens 'bedenkt' hij wat: „Zucht. Die clubs hebben ook altijd wat te zeu ren. Zorg je ervoor dat ze iets te doen hebben met Pasen en dan krijg je dit. ng cht jaar lang was Arie Lagendijk als tr Km i ter als technisch manager, actief bij c trainer, la ter als technisch manager, actief bij de voet- alvereniging Katwijk. Een periode waarin de ver- uiging doorstootte naar de absolute amateurtop an Nederland. HoeweL Lagendijk zelf al die tijd «nadrukte dat het hier om een teamprestatie W ing, werd hij wel door de complete club op han- 9.3 en gedragen. Het succes van Katwijk was het kap acces van Lagendijk, of hij dat nu wilde of niet. KrUagendijk verdiende een standbeeld op Sportpark do Ie Krom. Morgen als het kon, maar het liefst nog Kruiandaag. R ijn laar zie, nog geen jaar verder staan cje zaken er peens heel anders voor. Arie Lagendijk is nu niet teer de man die Katwijk (mede) groot maakte, laar een trainer van een concurrerende zater- Ke agclub die probeert spelers van Katwijk naar Ter eede te halen. Minimaal drie, zo liet elftalbege- ider Wim van Beelen weten. Seger Oudshoorn 1 Wilfred Kwestro hielden de boot af; Toine l'A- Van Beelen heeft opeens geen goed woord meer over voor de praktijken van de man, waarmee hij jarenlang lief en leed deelde. De clubman-in- hart-en-nieren in een Katwijks huis-aan-huisblad over Lagendijk, zonder de geruchten over Stefan Roodakkers (die volgens 'Katwijk' ook al naar Ter Leede zou gaan) in zijn commentaar te betrek ken: „Wat hij nu doet is heel vervelend. Jammer dat l'Ami aan het eind van het seizoen opstapt. Maar gelukkig hebben de andere twee jongens niet toe gehapt. Geen standbeeld, maar een beklaagdenbankje dus voor Arie Lagendijk. De Leidse trainer is er in de regel de man niet naar om 'in de pers' op dit soort aantijgingen te reageren. In dit geval ligt het echter even anders voor de trainer die afgelopen zaterdag met Ter Leede de hoofdklasse bereikte: Omdat het me pijn doet wat er nu gebeurt. En omdat ik het niet begrijp. Ik dacht dat de mensen in Katwijk na acht jaar toch wel wisten hoe ik in elkaar steek." Met andere woorden: lagendijk trekt niet aan spelers van Katwijk? Er klinkt een diepe zucht aan de andere kant van de lijn: „Nee, dat doe ik niet en zal ik niet doen ook. Laat ik je wat anders vertellen. Toen ik wegging bij Kat wijk hebben nogal wat spelers gevraagd of ze met me meemochten. Dat mochten ze niet. Ik vind dat je dat als trainer niet hoort te doen. Een kwestie van respect ten opzichte van de club die je verlaat. Dat l'Ami volgend seizoen wel bij Ter Leede speelt, is een zaak die op zich staat. Die jongen heeft het al een halfjaar niet meer naar zijn zin en heeft dit seizoen al snel laten weten dat hij bij Kativijk zou vertrekken. In zo'n geval ben ik niet roomser dan de paus. Als Toine dan toch weggaat bij Katwijk, laat hij dan maar naar Ter Leede komen. Dat is het hele verhaal, want met Kwestro, Oudshoorn en Roodakkers heb ik het nooit over een overgang naar Ter Leede gehad. Vier telefoontjes later, zijn we Ader bevestigingen rijker. Oudshoorn en Roodakkers beamen het verhaal van Lagendijk, Kwestro blijkt zich zelfs te lefonisch te hebben verontschuldigd dat zijn naam is genoemd en l'Ami laat weten dat hij so- wieso bij Katwijk zou zijn vertrokken. Geen rook zonder vuur, maar in dit geval is zelfs de rook ver te zoeken. Maar dat standbeeld van Lagendijk, dat zal er op de Krom wel nooit meer komen... We wilden er nog op terugkomen, maar eigenlijk al helemaal niet meer. Deel 3 van de schermutselingenserie tussen de water- poloërs van LZ 1886, HZ/Zian en de zwemkroniek, ligt voor U, maar we willen hem zo snel mogelijk afsluiten. Korte recapitulatie. Vechten tussen LZ en Zian, ingezonden brief in de zwemkroniek door een achteraf niet anonieme toeschouwer die de jurytafel van LZ de schuld geeft van de ongeregeldheden, reactie van niet zuive re redacteur zwemkroniek. In de laatste zwemkroniek geeft LZ nog commentaar op die inge zonden brief met een eigen epistel en heeft daarmee haar zegje ge daan. Ze laten weten het niet op prijs te stellen dat ze anoniem be schuldigd wordt. De redactie meende nog een naschrift aan de brief te moeten wij den en stelde dat vechten na een waterpolowedstrijd erger is dan anonieme brieven plaatsen. Wij slaken een diepe zucht en spenderen geen letter meer aan deze klucht. Over en uit, einde discussie. O ja, LZ won afgelopen week end en behield daarmee het hoofdklasseschap. Zian daarentegen moet promotie/degradatiewedstrijden spelen om het lijf te re.dden. Wij kunnen alleen maar hopen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21