Acteursportretten vol jaloezie en hartstocht ▲PT Verbouwingen belangrijkste impuls 'Cultuurstad' Plankenkoorts vaak ernstig probleem bij orkestmusici Cultuur&Kunst Terpstra wil martelfilms uit schappen videotheken Onbeduidendheid en pure emotie in vrouwensolo's HOLLAND FAIR WOENSDAG 26 MAART 1997 chef jan rusbam, 071 -5356444 Prijs Kindermuseum Tropeninstituut amsterdam Het Kindermuseum van het Amsterdamse Konink lijk Instituut voor de Tropen krijgt de Council of Europe Award 1996. De prijs van de Raad van Europa wordt 22 april in Straats burg overhandigd. Er is een bedrag van tienduizend gulden aan verbonden en bruikleen gedurende een jaar van het beeldje 'Femme aux beaux seins' (vrouw met mooie borsten) van de Spaanse kunstenaar Juan Mirö. Het Kindermuseum, dat deel uitmaakt van het Tropenmuseum, krijgt de prijs voor zijn inzet voor intercultureel begrip en tolerantie. Programmering Pinkpop rond rijswijk» The Orb, Rammstein, Atari Teenage Riot, Republica, Marilyn Manson, Fountains of Wayne, Cake en de Osdorp Posse zijn de bandnamen die de programmering van Pinkpop '97 complementeren. Pinkpop, in het Limburgse Landgraaf, is dit jaar op 17,18 en 19 mei. Over het doorgaan van het festival be stond enige tijd onduidelijkheid wegens protesten van omwo nenden. Inmiddels heeft de gemeente bekend gemaakt een ge- doogbeschikking af te zullen geven. Tien procent jaarlijks langer dan een maand uitgeschakeld amsterdam/new vork anp Meer dan 70 procent van de orkestmusici heeft te kampen met plankenkoorts. Bij één op de vijf spelers komt dit meer dan een keer per week voor. Het optreden zelf veroorzaakt stress, maar ook de incompetente en veeleisende dirigenten en de slechte en chaotische repetities spelen een rol. De problemen zijn aanzienlijk, want bijna 10 proceht van de orkestleden is jaarlijks langer dan een maand uitgeschakeld. Dat blijkt uit een onderzoek onder 56 symfo nieorkesten, waaraan 1600 profesionele orkest musici over de gehele wereld meededen. Het rap port werd gisteren gepresenteerd tijdens een in ternationale bijeenkomst over gezondheid en de musicus aan de Universiteit van York in Groot- Brittannië. De enquête toont volgens de onderzoekers aan dat het niveau van angst en depressie ongelooflijk hoog,is. Die bezorgdheid is eigen aan de baan, maar fysieke klachten worden meer veroorzaakt door stress, vanwege incompetente en veeleisen de dirigenten en chaotische repetities dan door het spelen. Stress wordt ook veroorzaakt door het ziek-zijn, de angst om ziek te worden, onzeker heid over de baan en de lage financiële beloning. Eenderde van de musici blijken langere periode van onzekerheid door te maken. Depressies ko men onder 28 procent van de ondervraagden voor. Circa 40 procent van de musici wordt 's ochtends te vroeg wakker. Het onderzoek laat ook zien dat het optteden voor een snelle polsslag zorgt, gecombineerd met trillen en schudden. Bij meer dan de helft van de musici werd tijdens het optreden een toename van de spierspanning geconstateerd. Dat zou een oorzaak kunnen zijn voor spier- en rugklachten, de zogenoemde Repetitive Strain Injury (RSI). Dat soort problemen komen ook veel voor bij mensen die langdurig achter een beeldscherm werken. Spierpijn in het bovenbeen tijdens of na het spelen komt bij bijna tweederde van de spelers voor. Het komt zelfs wekelijks voor bij meer dan een kwart van de ondervraagden. Die klachten komen meer voor bij mensen die vinden dat zij onder grotere stress staan dan hun collega's. Bij. vrouwen is het zelfs 40 procent meer. De conferèntie in York duurt tot en met don derdag. Organisatoren zijn de British Association for Performing Arts Medicine en de British Musi cians Union for the International Federation of Musicians. Vanuit Nederland is de Nederlandse Toonkunstenaarsbond aanwezig. Twee eeuwen Nederlandse theatergeschiedenis in nuttig naslagwerk De 19de eeuwse actrice Christina Elisabeth van Ollefen- Da Silva had een fraaie dictie en 'treffend gebaar'. Maar ze mishandelde wel 'ijverzuchtig' met verfkwast en schaar de kostuums van haar concurrentes op het toneel van de Amsterdamse Stadsschouwburg. De actrice Enny Vrede vond op 18 april 1919 de dood aan boord van de S.S. Amstel toen het schip op een mijn liep. Saillant de tail: ze had toneelleider Eduard Verkade onverwachts de bons gegeven en was net met zijn opvolger aan haar hu welijksreis begonnen. amsterdam francoise ledeboer Het boek van Liesbeth van Ste kelenburg over de portretten- collectie van de Stadsschouw burg Amsterdam staat vol met dit soort uit het leven gegrepen anekdotes en dat maakt het tot leesstof met een hoog rode oortjes-gehalte. Maar in haar inleiding en toelichting naast de portretten beschrijft ze in vogel vlucht ook twee eeuwen Neder landse theatergeschiedenis en is het tegelijk een nuttig na slagwerk geworden. Wie het theater aan het Leids- eplein bezoekt komt in de wan delgangen langs een collectie waarvoor de basis werd gelegd in 1899. Toneelschool-directeur S.J. Bouberg Wilson richtte dat aar mef enkele toneelliefheb- )ers en acteurs een vereniging in het leven 'tot oprichting en uitbreiding der Gallerij van Ne- derlandsche Toneelkunstenaars die in de Stadsschouwburg zijn groot geweest'. Maar wie furore maakte aan het Leidseplein was en is meestal ook elders jn het land een beroemdheid. Van Ko van Dijk tot Willem Nijholt en van Mary Dresselhuys tot Ank van der Moer, trekt in deze 'gal lerij' dan ook een groot aantal bekende acteurs en actrices voorbij. En aan de bespeling door De Nederlandse Opera en Het Nationale Ballet dankt de schouwburg portretten van on der meer Gré Brouwenstijn, Christina Deutekom en het echtpaar Ebbeiaar-Radius. Schenkingen Omdat de schouwburg nooit een eigen aankoopbudget had, is de groei van de collectie altijd afhankelijk geweest van schen kingen of initiatieven van be wonderaars die acteurs en actri ces lieten vereeuwigen ter gele genheid van een jubileum. Met werken van Cornelis Kruseman, Jan Willem Pieneman, Jan Sluij- ters, Hildo Krop, Paul Citroen en Herman Gordijn werd de collectie ook in kunsthistorisch opzicht betangrijk maar dat valt buiten het kader van dit boek. De vroegste portretten date ren uit het begin van de vorige eeuw, toen het Nederlandse to neel een jaar of twintig een ster ke opleving beleefde. Johanna Cornelia Ziesenis-Wattier, An- dries Snoek en Ward Bingley beleefden triomfen in stukken van Griekse en Romeinse dich ters, Shakespeare, Vondel en classicistische schrijvers als Ra cine en Corneille. Geertruida Hilverdink-Grevelink, in 1820 statig uitgebeeld door Kruse man, werd de opvolgster van Ziesenis maar heeft de teloor gang van het treurspel na 1820 kennelijk niet kunnen verwer ken. De opkomst van het popu laire genre betekende het einde van haar carrière en ze pleegde op 14 augustus 1827 zelfmoord. Dat 'toneelkunstenaars' ook knap lastig en ijdel kunnen zijn, blijkt vooral uit de toelichtingen bij de portretten van de acteurs en actrices voor wie het doek al wat langer geleden definitief is gevallen. Esther de Boer-van Rijk, gestorven in 1937, was in haar tijd zeer beroemd door haar rollen in stukken van Her man Heijermans. In de schouw burg hangt ze onder meer aan de muur als Kniertje in 'Op Hoop van Zegen' op een doek van Eduard Frankfort uit 1913. Van Stekelenburg noemt haar 'een zeer ongemakkelijke vrouw' en stelt dat Heijermans rollen haai' 'in die zin letterlijk op het lijf waren geschreven'. Laatdunkend Ook over de legendarische Ko van Dijk, gestorven in 1978, kan ze niet alleen juichend zijn: ,,Van Dijk was zich bewust van zijn superioriteit op het toneel. Hij was nögal ijdel en kon naar collega's zeer laatdunkend doen. Grote, zware rollen be schouwde hij als een erezaak, maar juist in de kleine subtiele re rollen was hij fantastisch, zoals bijvoorbeeld in stukken vanTsjechov." Louis van Gasteren sr. (overleden in 1962) zorgt voor een vermakelijke anekdote uit zijn 'nadagen'. Hij was eens zo ontevreden met een voor zijn gevoel ondergeschikte rol dat hij zich na het uitspreken van zijn korte tekst omdraaide en tegen het publiek zei: „Einde der rol!" 4 Dat Van Stekelenburg in haar boek de Theo Mann-Bouw- meesterring in handen geeft van Annet Nieuwenhuyzen in plaats van Anne-Wil Blankers en Lau Ezerman bij de inval van de Duitse troepen op 8 januari in plaats van 8 mei 1940 zelf moord laat plegen, is haar graag vergeven. Want ook voor to neelliefhebbers die zelden of nooit de Amsterdamse schouw burg bezoeken heeft ze een na slagwerk gemaakt dat in geen enkele boekenkast mag ontbre ken. 'Het toont in kleen begrip al 's menschen ydelheid..., de Por- trettencollectie van de Stads schouwburg Amsterdam' (uit gave International Theatre Film Books, ISBN-nummer 90 6403 4494) door Liesbeth van Stekelenburg kost 25 gulden en 17,50 gulden op vertoon van een toegangsbewijs voor een voorstelling in de schouw burg. Esther de Boer-Van Rijk als Kniertje in 'Hoop van Zegen', gemaakt door Eduard Frankfort (1913). foto»gpd- rotterdam anp Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) heeft de video theekhouders in Nederland gisteren opgeroepen de ver huur te staken van video films en -spelletjes met gru welijke en sadistische beel den. Terpstra verwees naar het „redeloze geweld in de sa menleving" - een verwijzing naar de voetbalsupporters die afgelopen weekeinde een dodelijk slachtoffer op hun naam hebben gezet. Dat ge weld willen wij „met zijn al len" proberen terug te drin gen. Dan gaat het niet aan „dat iemand zijn brood wil verdienen met de versprei ding van zulke bagger," al dus Terpstra. De staatssecretaris riep de videotheekhouders van de branche-organisatie NVDO op series als Faces of Death en Guinea Pig uit de schap pen te verwijderen. In de Ja panse productie Guinea Pig is de langdurige marteling van een vrouw te zien. Terpstra eiste van de bran che-organisatie in mei eén evaluatierapport over de na leving van convenantsafspra ken die zij op 6 mei vorig jaar met de videotheekhouders afsloot. De staatssecretaris wees erop dat het al vast staat dat er videotheken zijn die zich hieraan weinig gele gen laten liggen „Die rot zooi doet de naam van uw branche geen goed", aldus Terpstra. „Ik wil een klem mend beroep doen op uw medewerking. Wij doen dit allemaal niet voor niets, maar om onze kinderen en anderen te beschermen. Het gaat niet om censuur of in perking van de vrijheid van meningsuiting." Met nu Leiden zich opmaakt voor een feestelijk jaartje 'cul tuur' gaat een record aantal cul turele instellingen op de schop. Het Leids Vrijetijds Centrum (LVC), de schouwburg, Muziek huis M123, het Rijksmuseum van Oudheden en het Rijksmu seum voor Volkenkunde staat een grootscheepse verbouwing te wachten. Een hoop ongemak aan de ene kant, maar op de langere termijn bekeken mis schien wel de belangrijkste bij drage aan 'Leiden Cultuurstad'. Juist in het jaar dat Leiden de titel 'culturele hoofdstad van Zuid-Holland' draagt wordt een leeks noodmaatregelen getrof fen. Het publiek ondervindt hinder van al het getimmer, ge- week en gemetsel. „Eigenlijk vas het mooier geweest als Lei den een jaar later of beter nog, in 1999, Cultuurstad was gewor den," zegt projectleider K. Wil- lems. „Dan is de nieuwbouw 51464 fan het Nationaal Natuurhisto- tisch Museum ook af en de uit weiding van de Lakenhal een feit." De betrokken instellingen zelf ekijken het van de andere tant. Met een investering van lo'n 80 miljoen gulden geven 'die verbouwingen wellicht de pM belangrijkste impuls gegeven ïan het culturele klimaat van leiden. „Ja dat lijkt mij wel," legt schouwburgdirecteur P. -Vallis de Vries. „Dat zijn uitga ven voor de lange adem." Daar mee vergeleken is het budget j vaarmee Willems 50 activitei- /P35' en organiseert peanuts, onge- dere eer twee miljoen gulden. Eerste in de rij verbouwingen ijn die van Oudheden en Vol- Dei' ienkunde, samen goed voor het lerendeel van de investerin- en: 70 miljoen gulden. Beide nusea trekken vrijwel gelijktij- Üg met de opening van Leiden Cultuurstad de steigers op. Ook d is het eerste programmaon derdeel van het cultuurjaar, be gin april, een 'museumfestival'. De bezoekers van Volkenkun de hebben al enkele jaren 'last' van de voorbereidingen van de verbouwing, want al in 1992 ging de permanente expositie ruimte dicht. Het duurde enkele jaren .voordat directeur S. En gelsman het benodigde geld (60 miljoen gulden) bij elkaar had, maar inmiddels is de eerste spade de grond in gegaan. Het museum blijft tijdens alle werk zaamheden, die tot aan de eeuwwisseling doorgaan, ge opend voor het publiek. Het museum ondergaat de komende jaren een metamorfo se. Het Boerhaave-gedeelte aan de Steenstraat wordt gereno veerd, de westvleugel van het gebouw - waar collegezalen van de universiteit waren - wordt een nieuwe tentoonstellings ruimte. Het voormalige ge bouwtje van de Wereldwinkel wordt de entree van het muse um en een landschapsarchitec te neemt de tuin onder handen. Ook bij Oudheden wordt ge sproken over een 'complete ge daantewisseling'. Tien miljoen gulden wordt gestoken in de overkapping van de binnen plaats achter de Taffeh-zaal en de installatie van een nieuwe klimaatbeheersingssysteem. De verbouwing duurt ongeveer een jaar; de herinrichting neemt daarna nog een jaar in beslag. Dan beschikt het museum over meer ruimte voor wisselende tentoonstellingen. Zomerstop De schouwburg gaat voor vijf- eneenhalve maand dicht, drie maanden langer dan de gebrui kelijke 'zomerstop' van twee maanden. Eind april mei sluit het theater, om weer open te gaan in november. Gedurende die periode zijn in de schouw theater recensie susanne lammers De Nieuwe Theatermakers: 'Vrouw Al leen' door Christine van Stralen en 'Ode aan de verlaten zielen' door Jacqueline Kaptein. Gezien: 25/3, LAKtheater, Lei- Het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt voor 60 miljoen gulden verbouwd. De werkzaamheden zijn onlangs begonnen. Ter hoogte van de Morssingel is een bouwbrug aangelegd. foto hielco kuipers burg alleen een paar 'locatie voorstellingen' te bezoeken. Kosten van de operatie: vier miljoen gulden. Best lastig voor toneel- en muziekgroepen die in het kader van Leiden Cultuurstad iets wil len organiseren, want zij moe ten noodgedwongen uitwijken naar andere (vaak veel duurde re) locaties. Zo waren de organi satoren van de opera 'Wijn- en minnestrijd' van Lully bijna naar Den Haag uitgeweken: de schouwburg was niet beschik baar en de Stadsgehoorzaal is te duur. Uiteindelijk bood de Hooglandse Kerk uitkomst. Eind 1997 is de schouwburg immers weer als 'nieuw'. Met speciale openingsactiviteiten in november kan de schouwburg aan 1997 alsnog een feestelijk tintje geven, zo stelt de direc teur. Het LVC weet nog niet wanneer de bouwactiviteiten beginnen, maar hoopt dat dat in 1997 zal zijn. Zo'n beetje alles gaat tegen de vlakte, alleen de gevel wordt behouden. Hoeveel de nieuw bouw kost is nog onduidelijk. Directeur R. Visser schat de kos ten op 7 miljoen gulden. Voor activiteiten 'in afgeslankte vorm' moet het LVC tijdens de bouwperiode naar een tijdelijk, nog onbekend onderkomen verhuizen. Visser, die zelf overigens ver wacht dat.de nieuwbouw pas in 1998 zal beginnen, vindt dat Leiden zich met een investering van 80 miljoen gulden 'geen be: ter cultuurjaar kan wensen''. „Misschien hadden we die 2 miljoen gulden extra niet in programma's moeten steken, maar juist in de infrastructuur en pr. Dat zou wel afwijken van het gebruikelijke programma van een 'cultuurjaar', maar wel getuigen van een sterke visie. Het gaat er bij zo'n project toch om op Leiden 'op de kaart te krijgen'." Muziekhuis M123 ten slotte verdubbelt zijn oefenruimtes tot 14, bouwt een concertzaal en is daarom gesloten tot september. Deze verbouwing kost 1,5 mil joen gulden. erna straatsma Twee vrouwen, twee solo's. Christine van Stralen brengt een tekst van Don Duyns waarin een jonge vrouw 'de balans op maakt van haar leven. De vrouw is duidelijk in de war. Ze zit in een klooster, op zoek naar rust en stilte zodat ze zichzelf einde lijk eens kan zien en horen. Of het voor de vrouw wat oplevert? Voor het publiek in elk geval niet. Het decor suggereert van alles, maar heeft nauwelijks een functie in de voorstelling. In de tekst vallen een paar fraaie re gels te beluisteren, maar die worden weer teniet gedaan door zinnen als: „Ik voel be paalde dingen. Ik denk bepaal de dingen" - die Van Stralen overigens met veel gevoel uit spreekt. Haar monoloog duurt lang en levert geen verrassende inzichten op. De vrouw blijft buitenkant en de schaarse ont roerende momenten kunnen de onbeduidendheid van 'Vrouw Alleen' niet compenseren. Jacqueline Kapteins solo is daarentegen pure, ingedikte emotie. 'Ode aan de verlaten zielen' is een lofzang op het kleine, het halfmislukte, het bij- na-droevige karakter van de ar chetypische clownerie. Kaptein is een mooie clown, met een wit geschminkt gezicht en heel ex pressieve ogen. Ze is ouderwets: in haar kleding, haar koeter waals en haar bewegingen die zo uit een theatrale stomme film lijken te komen. Maar ze is vooral een ouder wetse clown in haar omgang met het publiek. Ze kijkt je aan als een verwachtingsvol musje, dat weet dat je voer gaat strooi en. De acts die de voorstelling vormen, zijn zo gewoon als de capriolen van een mus op een waslijn, maar net zo vermake lijk. Helemaal niet bijzonder, maar Kaptein draait het dan net zo, dat het verschrikkelijk ver drietig wordt. Dat het draaglijk blijft, komt door de iroflié die zé erdoorheen klutst. Geheel volgens de clowntra: dities stuurt Kaptein je niet naaf huis zonder je een hart ondeï de riem te steken: na de druile rige motregen die het leven nu eenmaal is, komt zonneschijn. Een theezakje danst óp de mu ziek van Richard Strauss' 'Mor gen' en zweeft als een luchtbal lonnetje dat weidse vergezich ten bieden kan. Kunst van 1900 tot heden 5e Editie: 70 gateriet NEDERLANDS CONGRESGEBOUW DEN HA/fó W Openingstijden: Vrijdag 28 maart t/m dÏNsdag l april 11.00- I8jOO-uur Organisatie ÉN informatie: Jaarbeurs Exhibition Organizers Telefoon 030*295 55 60 http//www.arBite.nl/HAF.htm

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19