VVD wil tweedeling Z.-Holland Voorschotense jeugd maakt kennis met de echte politiek Julianaschool tijdelijk naar andere behuizing Leiderdorp wil onderhoudswerk vaker uitbesteden Leiden Regio Scholieren verkennen ïetsroute naar school Bijzondere vergunning cost 2000 nilden meer 11 Bastion moet prijsbord weghalen Met de auto door perk Niet te snel rommers maken te veel herrie Rodeo bij Het Wapen van Voorschoten? OENSDAG 26 MAART 1997 chef hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356436 )eurslot geforceerd i iderdorpGistermorgen zijn sieraden meegenomen bij een in- raak in een woning aan de Statendaalder. De dief heeft het oordeurslot opengebroken. De insluiper heeft snel gewerkt, •ant de bewoners zijn alleen tussen 10.00 een 11.00 s'morgens iet thuis geweest. Ook een woning aan de Marjolein tuin kreeg ezoek van het boevengilde. Aan de achterkant van het huis erden twee ruiten ingegooid. Stereo-apparatuur en geld werd uitgemaakt. sse conny smits roepjes twaalf] arigen op de its, gewapend met fototoestel- n en begeleid door ouders en erkrachten. Dat beeld kan de imende weken opdoemen in .j straten van Lisse, Sassen- ÉÉHeim, Warmond en Voorhout. nHet gaat dan om leerlingen van 5H[oep acht van 23 basisscholen j^He zich oriënteren op de route gSHje zij straks naar hun nieuwe ||||®iiddelbare) school moeten -etsen. |§H Jonge brugklassertjes die voor et eerst op de fiets een nieuwe moeten volgen naar hooi, vormen een grote risico- oep in het verkeer. Vandaar it al enkele jaren wordt gepro- eerd de jonge scholieren goed jor te bereiden. Dat gebeurt ijvoorbeeld door de route loraf gezamenlijk met volwas- Binen af te leggen. In het kader van het regionale irkeersveiligheidsproj eet uin- en Bollenstreek, dat ook hand heeft in de plaatsing in een camera om snelheids- /ertredingen te registreren en Het n dat oorschoten imitri walbeek Voorschotense me- rouw Gijben moet toch veeduizend gulden extra etalen voor een speciale ouwvergunning. Die heeft nodig om haar woning erder uit te bouwen dan is legestaan. „Wij vragen aar wel tweeduizend gill en meer voor de extra rocedure, maar dat moe- 'n we omdat de provincie at oplegt", zegt wethou- ,buer A- Draijer. Vorige week verzekerde J. lisco, voorlichter van de rovincie Zuid-Holland, dat extra kosten niet is h ïogen worden doorbere- do3nd- „Maar", zegt een pijiiibtenaar van de gemeen- i, wij houden ons juist in regels die de provincie eeft vastgesteld. De pro- er eencie vraagt zelf ook wel He ;ns extra bijdragen. Deze ing van zaken is juist vol- rekt logisch." Disco nuanceert nu zijn itspraken van vorige eek. „Als ze die extra kos- n vragen op basis van een rovinciale verordening, an kan het", zegt hij. f laar Disco blijft het een id eemde gang van zaken jenden: „Als je die me- :ouw eerst uitkomst biedt er daarna geld voor Kiagt, dan blijf ik daar jn vraagtekens bijzet- lïgj Gijben is al vier jaar be- ig om een bouwvergun- ling te krijgen om haar "■fja luis aan de Leidseweg aan 'Ie achterzijde met 2,5 me pper te verlengen. Net als eel van haar buren eerder ebben gedaan. Haar man eeft echter achter in de uin een werkplaats. Vol gens de regels van het be- kri,g'temmingsplan mag daar- laI m maar anderhalve meter :n va /orden bijgebouwd. TIai Vorige week dinsdag be ft bot de raadscommissie kofl uimtelijke ordening dat aarom voor deze ene keer te en vrijstelling mag worden n kaï angevraagd. Wethouder .ijer kondigde toen aan 'n Jat haar dat wel meer gaat lermoosten omdat daarvoor een esppeciale procedure wordt egonnen. een inventarisade van de be langrijkste knelpunten in de streek, is nu het 'school-thuis- routeproject' opgezet. Wethouder R. Michels over handigt morgen hiervoor het eerste lespakket aan de leer krachten van tien basisscholen uit Lisse. Het pakket bestaat uit vier lessen. Eerst wordt op school de te volgen route be sproken, waarna de politie op school komt om de fietsen van de leerlingen te controleren. Tijdens de derde les stappen leerlingen, gewapend met foto toestellen, op de fiets om foto's te maken van situades die zij zelf onoverzichtelijk vinden. Aan de hand van die foto's en opgedane ervaringen worden in de laatste les de verschillende routes stuk voor stuk bespro ken. Bedoeling is dat de gemeen ten en betrokken scholen de be vindingen van de scholieren ter harte nemen. Eventuele knel punten in de routes naar school zullen waar mogelijk worden opgelost. Leiden bij stadsprovincie Haaglanden De WD-fractie in de Tweede Kamer ziet het liefst dat de provincie Zuid-Holland straks gaat bestaan uit twee re gioprovincies. Het gaat hierbij enerzijds om een uitge breide stadsprovincie Haaglanden, waaronder ook de re gio Leiden en het Groene Hart moeten vallen en ander zijds een uitgebreide stadsprovincie Rotterdam met daarbij de Drechtsteden. foto dick hogewoning Oegstgeestenaren storen zich aan de hoogte van de lichtreclame. oegstgeest maarten keulemans Het Bastion-hotel aan de Oegstgeester Rijnzicht- weg moet zijn 'grote, afzichtelijke ding' weghalen. Dat vindt wethouder G. van Eisen (ruimte en groen). Bij de gemeente zijn klachten binnenge komen over de lichtreclame die bij Bastion op de stoep staat. Met name het bovenste stuk van de neonzuil - eeh bord met de prijs van een over nachting erop - geeft zoveel licht dat omwonen den er last van hebben en automobilisten erdoor worden afgeleid. Van Eisen wil Bastion met een juridisch argu ment dwingen de reclame te verwijderen: de re- clamepaal is hoger dan volgens de bouwvergun ning is toegestaan. „Ze zijn gewoon stout ge weest", vat de wethouder de strekking van een brief aan de hotelketen samen. Bastion Hotels is bereid het bovenste neonbord van de zuil te verwijderen. „Het is aan de ene kant natuurlijk prettig dat het de aandacht trekt", zegt directielid M. Jager van Bastion Hotels. „Maar het is wel een reclame-uiting, en dus niet de bedoeling dat mensen daar last van hebben." den haag gpd Dit betekent dat de gebieden van de twee toekomstige stads provincies Haaglanden en Rot terdam fors moeten worden uit gebreid. De WD geeft hieraan de voorkeur boven een driede ling van Zuid-Holland: naast twee kleinere stadsprovincies rond Den Haag en Rotterdam nog een resterend gedeelte van de provincie Zuid-Holland waar circa 1 miljoen mensen wonen. WD-Kamerlid J. Remkes geeft overigens aan dat het defi nitieve standpunt van de WD onder meer afhankelijk zal zijn van het 'totaalpakket' inzake de stadsprovincies dat het kabinet naar alle waarschijnlijkheid donderdag presenteert. Op dit moment is er geen overleg over stadsprovincies meer tussen leden van het kabi net en de paarse fracties. Eerder was dit wel het geval. Dit over leg liep echter vast, nadat dui delijk werd dat de WD zich niet kon vinden in het plan van het kabinet om bij Eindhoven, Den Haag en Rotterdam stadspro vincies te vormen. De WD wil de niet akkoord gaan met een stadsprovincie Eindhoven. Het kabinet heeft nu haar eigen ver antwoordelijkheid genomen en zal met een eigen voorstel ko men. Met de auto door het groen- perkje rijden is in Wassenaar de komende weken niet verboden. Dat geldt overigens alleen voor het groenperkje aan de Van Duivenvoordenlaan. De ge meente knapt de straat tussen de Hofcampweg en de Van Groenveltlaan op. De rijbaan van de parallelweg wordt herbe- straat en de voetpaden en par keervakken gerepareerd. Om de overlast zo veel moge lijk te voorkomen, wordt telkens een stuk van 20 meter opgebro ken en herbestraat. Het werk begint aan de kant van de Van Groeneveltlaan. De parkeer plaatsen blijven bereikbaar door een tijdelijke doorgang door het groenperkje. Het werk begint op 1 april en duurt ongeveer twee weken. Voor informatie over het werk kan men de gemeente bellen: 5122266. Een twee uur durende snel heidscontrole gistermorgen in de spits op de Vriezenweg heeft maar één overtreder opgele verd. De bestuurder reed buiten de bebouwde kom 90 kilometer in plaats van de toegestane 80 kilometer per uur. In totaal zijn 168 automobilisten gecontro leerd. voorschoten dimitri walbeek lingen en directe zinnen steken de 'kids' de politici nog wel eens de loef af. „De kinderge meenteraden zijn vaak veel sprankelender dan de echte", lachthij. De leerlingen, verdeeld in ze ven fracties, hebben in het diepste geheim op school al een project uitgedokterd. Dat idee wordt in samenspraak met raadsleden voorzien van argu menten om elk plan tijdens een echte commissievergade ring te onderbouwen. De kinderen nemen vanaf zes uur 's avonds plaats op het pluche van de volwassen ge meenteraadsleden om in de bijzondere commissievergade- Meer dan zes uur om uiteindelijk vijf duizend gulden te besteden. Zesenvijf tig leerlingen van zeven Voor schotense basisscholen maken woensdag 9 april kennis met de echte politiek. Het Instituut voor Publiek en Politiek organi seert dan een kindergemeente raad in het gemeentehuis, Het doel is de jeugd meer te betrek ken bij politieke besluitvor ming door hen zelf met politiek aan de slag te laten gaan. „Maar", vervolgt K, Ploeger van het IPP, „de politiek kan net zo goed iets leren van de kinderen." In duidelijke bedoe ling democratisch te besluiten waaraan de vijf mille wordt be steed. „Zo leren ze de politiek kennen. Als je kiest voor een installatie op je eigen school plein, krijg je als school nooit genoeg stemmen achter je", legt Ploeger uit. Burgemeester P. Camiegieter leidt die vergadering in het Voorschotense gemeenteraads huis. Hij draagt er zorg voor dat het project waar de eenmalige raadsleden voor kiezen ook daadwerkelijk wordt uitge voerd. Elk van de zeven partij en moet op democratische wij ze de rest van hun gelijk over tuigen. Scherpe dialogen, die de 'politci' op het randje van het toelaatbare gaan voeren, leiden uiteindelijk tot het plan dat wordt uitgevoerd. In Voorschoten wordt driftig gediscussieerd waar de vijfdui zend gulden naar toe gaat. „Sportdagen", zeggen de direc teuren van de basisscholen De Vink, De Vos en De Regenboog, „want de kinderen missen die wegbezuinigde dagen." Ook speeltoestellen en andere attri buten op gemeentelijke speel plaatsen worden genoemd, „Wat het ook wordt, het is een mooie kans om als kind daad werkelijk invloed uit te oefenen op het gemeentebeleid", meldt Ploeger. Grote verbouwing duurt bijna een jaar leiderdorp judy nihof De leerlingen van de Koningin Julianaschool aan de Kom van Aaiweg in Leiderdorp moeten van 1 september tot 1 augustus 1998 uit hun gebouw. Hun school wordt in die periode drastisch onder handen genomen. Wethouder C. Huigen (WD/onderwijs) bekijkt momenteel of het moge lijk is om de kinderen tijdens de verbouwing op te vangen in de Willem de Zwijgerschool. De be doeling is om tijdens de zomervakantie te verhui zen. De Willem de Zwijgerschool heeft dan net zelf een verbouwing achter de rug, waarna de hoogbouwvrijkomt. De oude boerderijschool behoudt na de ver bouwing volgens Huigen zo veel mogelijk haar oorspronkelijke karakter. De tijdelijke unit wordt afgebroken, de slechte vloer van het hoofdge bouw wordt vervangen en de tot dusver amper gebruikte zolder wordt een volwaardige verdie ping. In de bijzondere kap van het gebouw ko men enkele dakkapellen. „De ruimte die je al hebt, wordt veel beter benut", weet Huigen. De gemeente wil de grootscheepse verbouwing bekostigen door de vrijkomende grond naast de school te gebruiken voor woningbouw. De wet houder wil niet zeggen wat de hele verbouwings operatie kost, omdat er nog onderhandelingen met aannemers gaande zijn. Aanvankelijk was het de bedoeling om het schoolgebouw uit te breiden tot zeven lokalen. Maar de architect ontdekte dat het mogelijk was om acht lokalen in het gebouw te maken. Volgens Huigen zijn die acht lokalen geen overbodige luxe. Zoveel ruimte kan in de toekomst nodig zijn, bijvoorbeeld als het plan voor kleinere klas sen doorgaat. leiderdorp» judy nihof Leiderdorp wil meer werkzaam heden van de buitendienst gaan uitbesteden aan particuliere be drijven. Voor het bijhouden van de begraafplaats, het onder houd van groen in wijken en parken, het onderhoud aan stoplichten, rioleringswerk zaamheden en bij de gemeente reiniging zijn dan minder eigen mensen nodig. Deze koers leidt volgens het college van B en W niet tot ontslagen. Wel kan het volgens wethou der C. Kerner (CDA/welzijn) ge beuren dat medewerkers ande re taken krijgen. Die liggen dan vooral op het gebied van toe zicht of beheer, omdat de ge meente dit wel in eigen hand wil houden. Via natuurlijk ver loop verdwijnen ook bepaalde functies. Dit gebeurt momen teel al op de afdeling groen. De gemeente wil de buiten dienst veranderen omdat daar volgens wethouder A. van Dijk (BBL/ openbare werken) 'niet alles goed liep'. De gemeente startte enige tijd geleden een onderzoek waarbij de mede werkers nauw werden betrok ken. Zij konden aangeven waar de knelpunten zitten. Daaruit bleek dat het werk van de ver schillende sectoren niet altijd goed op elkaar is afgestemd. Bovendien wordt soms niet goed ingespeeld op klachten, wensen en vragen van burgers. Daarin moet volgens het college van B en W verandering komen. Volgens het gemeentebestuur kan het werken met 'klantge richte wijkteams' een oplossing zijn voor alle problemen. Dit idee wil het gemeentebestuur de komende tijd dan ook verder uitwerken. Bij klantgerichte wijkteams wordt de burgers in de wijken eerst naar hun me ning gevraagd voordat plannen definitief worden vastgesteld. De medewerkers van de teams hakken zelf knopen door als burgers klachten of wensen hebben. Per wijk wordt een be heerder aangesteld die contac ten met de wijkbewoners on derhoudt en de technische planning helpt te maken. Deze beheerder moet ook bepalen of de gemeente het werk zelf kan doen of dat de werkzaamehe- den moeten worden uitbesteed. De Leiderdorpse politiek be raadt zich op 10 april tijdens een vergadering in het gemeen tehuis over de toekomst van de buitendienst. De vergadering begint om 20.00 uur. politie Rijn en Aarlanden onderzocht gisteren Dtaal 80 vrachtwagens en ruim 50 bromfiet- Zij hielden bestuurders aan die op de Nieuw- use weg in Nieuwkoop en de Oostkanaalweg in Ter Aar reden. Een paar bromfietsers moesten verder lopen toen hun uitlaat in beslag werd genomen omdat zij teveel geluid maakten. Tien bestuurders kre gen boetes voor gemaakte overtredingen, bij voorbeeld van de rijtijdenwet. voorschoten Worden er straks rodeo's gehouden in de Voorschotense Schoolstraat? De afscheiding op het pleintje doet iets in die richting vermoeden. Dat is echter niet het ge val. Het pleintje voor de achteringang van het restaurant Het Wapen van Voorschoten wordt door de nieuwe eigenaar van het 'Wapen' volgebouwd. Er komen in opdracht van projectontwikkelaar Marres twee winkels en zeven appartementen op het pleintje voor dee beeldbepalende horecagelegenheid. De ingang van het monumentale pand - geen rijksmonument, maar wel een beschermd dorpsgezicht - blijft voor een groot gedeelte gespaard. Op de eerste etage komen vijf maisonnettes, die zijn ontworpen door de Voor schotense architect H. Bik. De houten afscheiding geeft de bouwlokatie aan. Het is de bedoeling dat na een grondonderzoek wordt begonnen met de bouw. Wanneer de eerte paal wordt geslagen is nog niet duidelijk. Eerst moeten de plannen door de gemeente worden goedgekeurd. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17