Botsing tussen huurders en Alkemade Bank allesbehalve gelukkig met akkoord Archeon Kunstwerken voor ruilverkavelingsgebied te kif Toch plek voor voor jongeren ii 'oude Jacobus' il Rijn- Veenstreek Ter Aar neemt afscheid van gouden rand om visitekaartje clubs' Zoeterwouds CDA verzandt in polder Alkemade in cassatie over woningen op Kaageiland Rijntamboers halen papier op ost' WOENSDAG 26 MAART 1997 chef hans jacobs, 071-5356414. plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 alphen aan den run robbert minkhorst De grootste schuldeiser van Archeon, ABN Amro Project ontwikkeling (APO) is alles behalve gelukkig met de overeenkomst die curator H. Bouma met Libéma Vrije- tijdsparken heeft afgesloten. De deal is de bank 'door de strot gedrukt', stelt E. ten Voorde van APO vast. De cu rator wil niet rechtstreeks op de aantijgingen reageren. „Wij zijn helemaal niet blij met hoe de principe-over eenkomst tot stand is geko men", aldus Ten Voorde. „Het contract is door de cu rator afgedwongen. Hij heeft gedreigd alle afspraken die er al waren, op te blazen." Vol gens Ten Voorde, die namens de bank de onderhandelin gen voert over een nieuwe start van het failliete thema park, kon zij niet anders dan haar handtekening onder de deal te zetten. Had APO dat niet gedaan, dan waren alle afwikkelingen rond Archeon stilgezet, be weert Ten Voorde. De bank zou de gebouwen niet kun nen verkopen en de grond niet bouwrijp kunnen maken. „Zonder contracten geen no tarissen en dus geen transac ties. Dan waren we vier tot zeven jaar kwijt geweest. Bo vendien zou Archeon dan nooit een doorstart maken", aldus Ten Voorde. Woordvoerder G. Wilbers van de curator gaat niet di rect op de beschuldigingen in. „De curator stelt zich on veranderd op het standpunt dat de overeenkomst met Li béma het beste is voor Ar cheon en voor de werkgele genheid. Schuldeisers heb ben recht om hun geld terug te krijgen en in dit arrange ment gaat dat voor bijna honderd procent lukken." De onderhandelaar van de bank snapt ook niet waaróm de curator met Libéma in zee is gegaan. „In zijn ogen was dat bedrijf de enige kandi daat. Ik heb alleen totaal geen idee waarop dat is geba seerd." Volgens Wilbers was alleen het scenario van Libé ma op alle punten haalbaar. De inhoud van de overeen komst kan APO al evenmin behagen. Ten Voorde wil daar echter niet op ingaan. Gisteren heeft de vertegen woordiger van APO een ge sprek met wethouder van der Veen Meerstadt gehad. Hem is de overeenkomst met Libé ma ter goedkeuring voorge legd. Volgens Ten Voorde heeft de gemeente Alphen haar toestemming nog niet gegeven. Zowel hij als Alphen willen geen verdere medede lingen over het gesprek doen. De mening van de bank over de principe-overeen komst sluit aan bij de uitla tingen van A. Roest van ad viesbureau Roest en Wald in het Leidsch Dagblad van gis teren. Het adviesbureau was ook in de race voor overname van Archeon. Roest haalde net als Ten Voorde flink uit naar Bouma. In een persver klaring van vorige week stel de de curator dat alle andere 'doorstart-scenario's' finan cieel niet haalbaar waren ge bleken. Dat is onjuist, stelt Roest vast. „Wij verdienen een eerlijke kans en die is ons niet gegund", aldus de advi seur gisteren. runwoude kees van kuilenburg De bezoekers in het gemeente huis van Rijnwoude hebben nog weinig oog voor de ontwer pen van kunstwerken in de hal. Dat is jammer, want de bevol king wordt gevraagd om haar oordeel te geven over de presta ties van Huub Laurens, Hans Mes en Joseph Semah. En daar is niet zoveel tijd voor. Tot en met 4 april kunnen Rijnwoude- naren door middel van een stemformulier hun keuze bepa len. Daarna buigt de selectiecom missie zich over de vraag welke kunstenaar in aanmerking komt om de drie kunstwerken te ma ken die zullen worden geplaatst als herinnering aan de ruilver kaveling die tussen 1977 en 1995 in Hazerswoude en Zoe- terwoude werd uitgevoerd. „Het oordeel van de bevolking wordt daarbij uiteraard meegenomen. Graag zoveel mogelijk", zegt ing. A.J.M. Houdijk voorzitter van de selectie-commissie. Het idee om enkele kunstwer ken binnen het ruilverkave lingsgebied te plaatsen is ont staan bij de landinrichtings commissie, die het project heeft begeleid. „Er is veel gebeurd in dat gebied. Bedrijven verplaatst, wegen verbeterd, fietspaden en natuurgebieden aangelegd. Een enorm project binnen de ge meenten Boskoop, Rijnwoude en Zoeterwoude met een omzet van 70 miljoen gulden. Om dat wat meer gestalte te geven werd dat idee van kunst in het gebied geopperd", aldus Houdijk. Dat was aanvankelijk wat simpel gedacht. „Het ministerie van landbouw kende dat niet en er was ook geen budget voor beschikbaar. Uiteindelijk kwam landbouw toch met geld en ook de gemeenten, provincie, het waterschap, cultuurfonds van de Bank Nederlandse Gemeen ten en de ABN-Amro volgden", vertelt ing. Houdijk. „In totaal kwam er een bedrag van 125.000 gulden op tafel." Vervolgens werd een oproep geplaatst waarop 74 kunste naars reageerden. Na een dag wikken en wegen kwamen Lau rens, Mes en Semah als kandi daten uit de bus. „Geen gemak kelijke klus", weet Houdijk. „Sommige kunstenaars hadden vijf centimeter documentatie ingestuurd. Gelukkig hadden we deskundigen in de commis sie die de anderen wezen op be paalde artistieke elementen." Een rondgang langs de expo sitie in het gemeentehuis leert dat de drie zich verdiept heb ben in het gebied. Mes is uitge gaan van de vogels in het veen- weidegebied. De drie ontwer pen zijn verschillend van for maat, vormgeving en materiaal keuze. Ze hebben de grutto als weidevogel, grasmussen als kleine zangvogels en de zwarte sternen als watervogels tot on derwerp. De kunstenaar wil hiermee de identiteit van het gebied weergeven. Huub Laurens heeft een wat andere kijk op het ruilverkave lingsgebied. Hij had de behoefte om in het gebied bakens te plaatsen. Bakens voor de voor bijganger, de wandelaar, de fiet ser. Bakens die een duidelijk onderling verband hebben, maar die ook zelfstandig kun nen functioneren. Omdat het poldergebied in het teken staat van de ontginning en de water beheersing heeft hij besloten om de bakens de vorm van een boei te geven. De boeien wor den enigszins uit het lood ge plaatst om het drijven aan te geven. Het scheppingsverhaal vormt de aanleiding van het ontwerp van Joseph Semah. Hij wil op de drie plaatsen in het gebied roestvrij stalen Arken van Noach plaatsen. Arken die als het aan de kunstenaar ligt op verschillende wijzen in het landschap komen. Op een loca tie helemaal zichtbaar, bij de tweede steekt het dek net boven de grond uit en van de laatste is alleen het huisje zichtbaar. In de directe omgeving van de ark komt een aantal bronzen die ren. Het is de opzet dat de com missie snel tot een definitief oordeel komt. Wellicht worden dan nog voor de winter de kunstwerken geplaatst. In Zoe terwoude is de locatie langs het Lange Kerkpad tussen de Zon- negaarde en de Weipoort. In Hazerswoude bij de kruising Groenedijksepad en de toe- komstie rijksweg 11. Het derde komt eveneens in Hazerswou de, bij de Oostvaartbrug waar het fietspad het Spookverlaat kruist. Een van de ontwerpen van Hans Mes, FOTO MARKl Ergernis over bezwaarschriftenactie Tussen de Huurdersbelangenvereniging (HBV) en de ge meente Alkemade. is het tot een botsing gekomen. Aan leiding is de bezwaarschriftenactie tegen de waardever meerdering van het onroerend goed die de HBV op touw heeft gezet. Volgens de gemeente verstrekt de belangen vereniging verkeerde informatie aan de burgers waar door meer ongerustheid ontstaat dan nodig is. alkemade marieta kroftmeent dat de 'thans gehanteer de waardevermeerdering onre- Huis-aan-huis verspreidde de delijk groot voorkomt'. „Niet huurdersbelangenvereniging correct", noemt de HBV het bo- vorige week woensdag een brief vendien dat de waarde voor met een voorbeeld van een be- huurwoningen op dezelfde ma- zwaarschrift. De vereniging nier is bepaald als bij koopwo ningen. „Een vergelijking tussen appels en peren". De plaatselij ke politici realiseren zich onvol doende, aldus de HBV, wat de gevolgen zijn van deze waardes tijging voor de portemonnee van de burger. Ais gevolg van de actie is de belangenvereniging vrijdag ont boden op het gemeentehuis. Er had een gesprek plaats tussen de HBV, burgemeester A. Meer burg en hoofd financiën P. Theuns. Meerburg concludeer de dat de HBV de bevolking foutief heeft voorgelicht. „In de brief van de HBV staat dat de taxatierapporten pas in april be schikbaar zijn. Dat is niet waar, ze zijn er nu al", licht Theuns toe. „Bovendien hebben ze ver zuimd te vermelden dat de be lastingtarieven per 5000 gulden waarde in verband met de her taxatie omlaag zijn gegaan. Vo rig jaar betaalden gebruikers 6,69 per 5000 gulden waarde. Dit jaar is dat 5,17." Ook is de gemeente verbol gen over het feit dat de bevol king voor het aanvragen van in formatie naar de afdeling finan ciën wordt verwezen. Sindsdien stond de telefoon roodgloeiend. „We kwamen niet meer aan ons andere werk toe", merkte Theuns op. „We hebben daar een stokje voor gestoken. Bur gers mogen hun vragen alleen nog maar schriftelijk indienen." En daar is de huurdersclub weer boos over. „Dit opwerpen van een drempel betekent volgens de HBV een mogelijke vermin dering van het aantal potentiële bezwaarschriften", schrijft de club in een persbericht. Bestuurslid T. Lauwers meent dat de huurdersbelangenvereni ging geen verkeerde informatie heeft verstrekt. „De gemeente heeft ons zelf een keer vi dat de taxatierapporten in april zouden zijn. Het kwalijke zaak dat wij nu wi afgeschilderd als een mingmakende groep dii zaak door de war probe schoppen." Inmiddels zijn er bij d^j meente Alkemade ruim 35 zwaarschriften binnen teg r nieuwe waarde van het o rend goed. Hoofd fina Theuns verwacht dat dit ook als gevolg van de act de HBV, verder zal oplopei it a J1 ?x: ter aar marieta kroft vervolg van voorfagina Willemien Vroegindeweij werd bij haar afscheid van Ter Aar door Kees van der Vlugt, voor zitter van Dice Musica '83, be noemd tot erelid van zijn ver eniging. „Met uw komst ging er een frisse wind door de ge meente waaien. Belangstelling en waardering deden hun in trede. Overal was u. U werd de gouden rand aan het visite kaartje van menig vereniging. De tijd die achter ons ligt, ver vult mij met grote afschuw. Zo ga je niet met mensen om. De benoeming in Smilde heeft ons verheugd. Het is het bewijs dat het wel goed zit met u. Gefelici teerd Smilde, met deze eerste burger," aldus Van der Vlugt. Vroegindeweij wordt per 1 april waarnemend burgemees ter van de Drentse gemeente Smilde. Twee dagen voordat dat bekend werd, had ze haar ontslag ingediend als burge meester van Ter Aar nadat commissaris van de koningin J. Leemhuis constateerde dat de verhoudingen tussen de burge meester en de gemeenteraad 'onherstelbaar waren ver stoord'. Van der Vlugt is niet de enige die zijn vraagtekens zet bij de gemeenteraad die op een na unaniem op 10 februari het vertrouwen in haar opzegde. In de raadszaal was het het onder werp van gesprek tussen groepjes burgers. „Als ze echt gefaald had, had ze die benoe ming in Smilde niet gehad", merkte Jan van den Bos, voor zitter van de voetbalvereniging Altior op. Hij kreeg bijval van mevrouw Van der Sluijs. „Ik ga een verklaring eisen van het CDA. Ik ben daar namelijk zelf lid van. Als ze er niet mee ko men, stem ik volgend jaar een andere partij." Van den Bos verwacht dat het CDA en de WD volgend jaar bij de gemeenteraadsver kiezingen een gevoelige klap zullen krijgen. „Behalve wan neer de partijen met een goede uitleg komen. De raad wordt gekozen door de bevolking. Ze zadelen de gemeenschap op met lasten. Als burger heb je er dan recht op om te weten wat er aan de hand is." Wethouder Aad Otto (CDA) en zijn partijgenoot fractie voorzitter Nico Jonker zijn ech ter niet van plan om meer openheid te geven. „We kijken vanaf nu alleen maar vooruit", zei Otto. Bang voor het verlies aan stemmen zijn ze niet. ,,Als de burgers straks zien dat er weer resultaten worden ge boekt, zullen ze datgene wat nu is gebeurd, snel vergeten", ver wacht Jonker. Een uur in de rij staan om burgemeester Vroegindeweij nog even te spreken. Het was gisteren druk op het gemeentehuis van Ter Aar. FOTO MARK LAMERS Volgens Otto tellen voor de burgers de verkiezingspro gramma's en het landelijk beeld dat een partij oproept, zwaarder bij het uitbrengen van een stem dan datgene wat zich de afgelopen maanden in Ter Aar heeft afgespeeld. WD- fractieleider F. Hoogervorst stelde voor dat de burgers de raadsleden maar moeten bel len als ze uiüeg willen. „En an ders stemmen ze maar niet." Alle raadsleden van de coali tiepartijen CDA en WD waren gisteravond aanwezig. Schroom om de vertrekkende eerste burger succes toe te wensen, hadden ze niet. „Zake lijk kun je een meningsverschil hebben, maar als mens moet je in gesprek blijven", zei Jonker. De andere raadsleden merkten iets soortgelijks op. De drie PAK-raadsleden wa ren afwezig, maar volgens Vroegindeweij waren ze ver hinderd en had zij 'hele aardige briefjes' van hen gekregen. En over het schudden van de hand met de vijandige raadsleden zij ze: „Waarom niet. Ze zijn ook burgers van Ter Aar." Na afloop van de receptie zei een nog steeds lachende Vroegindeweij 'geen been meer over te hebben.' „Maar het was fantastisch. Drieëneenhalf jaar geleden, toen ik hier kwam, stond er ook zo'n rij. Toen ken de ik de gemeente nog niet. Vanavond was er een heel per soonlijk contact. Mensen ver telden hoe ze mij hebben erva ren. Ik praat niet graag ove mezelf, maar ik hoorde veel de opmerking dat ik een burge meester was die tussen de mensen stond. Zo heb ik graag willen zijn." De komende dagen ruimt ze haar kamer op het gemeente huis verder leeg. „Het afscheid nemen van mijn kamer doe ik bij stukjes en beetjes. Toon Hermans zei eens 'sterven doe je elke dag een beetje'. Zo is het bij mij ook. Afscheid nemen doe ik elke dag een beetje." De mouwen opgerold en de messen gesle pen. Als de Zoeterwoudse wethouder Rob Hogenelst (CDA/ruimtelijke ordening) de laatste ontwikkelingen over de Grote Polder in de gemeenteraad ter sprake brengt, moet hij zich voorbereiden op stevige kritiek en moeizaam bevochten compromissen. Niet de oppositiepartij WD vindt hij tegenover zich. Ook niet Progressief Zoeterwoude, die juist een verbluffende eensgezindheid met de visies van Hogenelst vertoont. Zijn aarts vijand over de Grote Polder is zijn eigen CDA-fractie. De christen-democraten doen zelfs geen moeite meer om de interne ver scheurdheid voor de buitenwereld te ver bergen. De Grote Polder staat hoog op het regionale verlanglijstje van woningbouwlocaties. Zoe terwoude is altijd mordicus tegen geweest, omdat de polder in het juist door Zoeter woude zwaar Verdedigde Groene Hart ligt. De manier waarop de gemeente 'nee' zegt tegen bebouwing van de polder, blijft ech ter elke keer een bron van heftige discus sies. Hogenelst is als portefeuillehouder verant woordelijk voor de toekomst van de Grote Polder tussen Zoeterwoude-Dorp en -Rijn- dijk. Hij is net zo tegen de bebouwing als de rest van de gemeente, maar wil wel precies weten wat de regio en de provincie over de polder bekokstoven. Bovendien wil Hoge nelst alles in stelling zetten om in het ergste geval, als de Grote Polder wel ten prooi valt aan regionale woningbouw, ten minste zelf de touwtjes in handen te kunnen houden. En daarbij komt Hogenelst lijnrecht tegen over zijn eigen fractie te staan. Vooral Mir jam Ate§ is een onverbloemd tegenstander van zijn ideeën. Onderzoeken, een vinger aan de pols houden, voorzichtig onderhan delen om zekerheden te hebben als er toch wordt gebouwd, Ate§ wil het niet dulden. Iedere keer als de Grote Polder ter sprake komt, staan Ate§ en Hogenelst hun zaak te verdedigen, zonder een duimbreed toe te geven. De overige leden van de Zoeterwoudse CDA-fractie zien het met lede ogen aan. Fractievoorzitter Peter van Son weet duide lijk niet wat hij met de situatie aanmoet en probeert tussen de twee uitersten door te laveren. Het gevolg is dat hij in zijn toespra ken in de gemeenteraad een onduidelijk compromis verwoordt, waar noch Hoge nelst noch Ate§ het mee eens is. Bij de laatste raadsvergadering liepen de ge moederen opnieuw hoog op. Waarnemend burgemeester M. de Sutter dreef het con flict nog verder op de spits door het ver trouwen van de raad te eisen. Uiteindelijk werd het college min of meer onder curate le gesteld zodat de gemeenteraad de ont wikkelingen over de Grote Polder nauwlet tend in de gaten kan houden. Door het openlijke en voortslepende con flict maakt *de CDA-fractie haar eigen posi tie en die van de wethouder onmogelijk. Hogenelst vertegenwoordigt daardoor niet meer zijn eigen partij in de gemeenteraad, maar wordt juist door de rest van de raad verdedigd tegen de aanvallen van zijn frac tie. Het CDA moet kiezen: de interne conflic ten uitvechten, of op zoek gaan naar een wethouder die meer op één lijn zit met zijn fractie en kiezers. zoeterwoude liesbeth buitink kaag»imaakt. Daarin stond onder an dere dat hij de huizen alleen De gemeente Alkemade gaat in aan ingezetenen of economisch cassatie bij de Hoge Raad naar gebondenen mag verkopen. In aanleiding van eeiri geschil met de praktijk viel dat niet mee. O. Hornkamp. Deze voormalige Bij de rechter gaf Homkamp restauranthouder heeft vorig aan dat de overeenkomst op jaar vier huizen gebouwd op de grond van de wet op de ruimte- plek van het voormalige restau- lijke ordening niet gesloten had rant De Kagertujinen (oftewel mogen worden. De rechtbank De Bonte Koe) o)p Kaageiland, stelde Hornkamp in het onge- Hornkamp wil dEit de in 1991 lijk. Maar in een hoger beroep gesloten overeenkomst met de wist hij alsnog zijn gelijk te krij- gemeente ongedaan wordt ge- gen. zoeterwoude De Zoeterwoudse drumfanfare de Rijntamboers halen op zaterdag 29 maart huis-aan-huis oud papier en vodden op. De muzikanten beginnen om 9.30 uur met hun ronde door Dorp en Rijndijk. Men sen die de ophaalploeg hebben gemist, kunnen tot 13 uur hun oud papier en vodden afgeven op de parkeerplaats bij de Eendenkooi aan net Kooikerspad. Van de opbrengsten willen de Rijntamboers onder meer nieuwie instrumenten en uniformen kopen. roelofarendsveen marieta kroft In het Veense verzorgingstehuis Huize Jacobus mogen in de toe komst toch jongeren worden gehuisvest. Het Bisdom Rotter dam en de Petrus Bandenparo chie zijn bereid niet langer vast te houden aan hun in 1959 ge stelde voorwaarde om op de plek van het huidige 'Jacobus' tot in eeuwigheid bejaarden te huisvesten. Die voorwaarde stelden ze bij de schenking van grond voor de bouw van een verzorgingshuis aan het Noord einde. Dat heeft kerkbestuurslid J. Klein bekendgemaakt. Eind dit jaar verhuizen de be woners van Huize Jacobus naar het nu nog in aanbouw zijnde verzorgingstehuis aan de Saskia van Uylenburchlaan in Oude Wetering. Het leeg te komen complex is gekocht door de Rijpweteringse aannemer Jos Jansen. Voorwaarde Een jaar geleden, kort nadat Jansen de koop juridisch had bezegeld bij de notaris, dook de schenkingsacte uit 1959 van de Petrus Bandenparochie op. In dien de in de acte gestelde voorwaarde moest worden na geleefd, zou Jansen zijn plan nen niet kunnen uitvoeren. De aannemer wil het bejaarden huis namelijk verbouwen tot een vijftigtal appartementen. De verwachting is dat vooral jongeren op de kamerwoningen afkomen. Sindsdien heeft er veel overleg plaats gehad tussen het Jacobusbestuur, de Petrus Bandenparochie, het bisdom en zijdelings de aannemer Jos Jan sen. Het kerkbestuur en het Bis dom van Rotterdam stellen als 'tegenprestatie' voor hun tege moetkoming dat de kerk de helft van het pad tussen het Ja- cobusgebouw en de kerk toege wezen krijgt. „Dan kunnen we beter de rust in de omgeving garanderen", legt bestuurslid Klein uit. „Bovendien blijft het kerkhof toegankelijk." Een an dere voorwaarde is dat de Pe trus Bandenparochie twintig ex tra parkeerplaatsen krijgt. „We verwachten meer autoverkeer als de appartementen bewoond zijn. Wij willen die extra par keerplaatsen zodat de bezoe kers aan de kerkdiensten hun auto kunnen blijven parkeren." Volgens Klein gaat het bestuur van Huize Jacobus hiermee ak koord. Bestuurslid H. van keren van Huize Jacobierjl niet reageren. „Officieel v nog niets van een overeen ming." Plannen Aannemer Jos Jansen is gelopen jaar gewoon d<inc gaan met maken van pli nb voor het Jacobusgebouw sen: „Binnenkort gaat del1 aanvraag naar de gemeei verwachtte wel dat er eenci lossing zou komen. Heïns vrome instellingen en dat wel tot zijn recht tijdens handelen." krijg [e] Hans Level directeur Simon Lévelt, vijfde over koffie, "Minstens drie keer perfj kom ik op verschillende tages in Latijns Amerik Azië. Kleine plantages nog tijd en zorg ducten besteden. Zo de beste koffie. Al heel ls Voor het branden v koffie nemen we in Hs alle tijd. Als enige in land branden we de kol profiel, dat wil zeggen zorgvuldig op de juiste ratuur en naar eigen ki Dat proef je. Vanavond komt m'n zet ik een mooie Palermo hem. Een klassieke es zoals je 'm in Italië dri genieten. i Botermarkt 1Leiden 071-513 11 l at 1 ;5:?ec

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16