nnex heet nu 'Gebouw Drie' Economie verworden tot kille jongensmachine Mondeling examen met échte Engelsen Beurs voor onderzoek zonder dierproeven Leiden Regio Gift voor kindervakanties CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356436 WIJ KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. ENSDAG 26 MAART 1997 WEST STEVENSHOF Buurthuis Stevenshof en wijkvereniging Stevenshof- jespolder houden 1 mei een bustocht naar en een rondvaart in Bra bant. De reis voert onder meer naar Leerdam en Den Bosch, met een tochtje over de Linge en een rondrit door het Brabantse land. Aanmeldingen bij het buurthuis. De reis kost zestig gulden. ZUID De nieuwe schommel aan de Doystraat is volop in gebruik. mark lamers RUNDIJKBUURT Er kan weer veilig worden geschommeld op de speelplaats aan de Dozystraat. De gemeente heeft het speeltuig vernieuwd en er wordt al meteen volop gebruik van gemaakt. ZUID-WEST Belangstellenden kunnen kraampjes reserveren voor de rommelmarkt die wijkvereniging Aktief traditioneel Koninginnedag houdt. Aanmeldingen bij M. Moseman, 071-5766226. ZUID-WEST Zorgcentrum Van der Willigenhof beschikt over vrijwil ligers die verschillende dagen van 18 tot 19.30 uur optreden als gastheer of gastvrouw voor bewoners van het verzorgingshuis. Die kunnen dan in de 'huiskamer' van het tehuis een praatje maken met de bezoekers. Het zorgcentrum kan nog nieuwe vrijwilligers gebruiken. Voor informatie van ma t/m woe van 9-12 uur 071- 5761200. MIDDEN BINNENSTAD De omstreden Beestenmarkt en omgeving worden verder aangekleed. Er komen fietshekken en prullenbakken bij. Op de Turfmarkt worden de laad- en loshavehs langs het water iets verplaatst in de richting van de Caeciliastraat. Zo wil de gemeente extra ruimte maken voor terrassen. BINNENSTAD De stratenmakers gaan van de Oosterkerkstraat naar de Groenesteeg en dan, aan de andere kant van de Waardgracht dezelfde weg terug. Zowel de straat als de trottoirs van de gracht worden de komende vijf weken opnieuw bestraat. Parkeerders zul len soms een ander plekje voor hun auto moeten zoeken en de vuilniszak moet worden aangeboden op plaatsen waar de vuilnis wagen wel kan komen. Op donderdag 27 maart begint het werk. BINNENSTAD Maandag 31 maart, tweede paasdag, worden er geen fietsen uitgegeven die in beslag zijn genomen voor het 'Fiets fout Fiets weg'-project. Normaal is er maandag tussen 12 en 13 uur uit gifte van fietsen. NOORD DE KOOI Het kringloopproject Eenmaal Andermaal viert 1 april in buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat het eenjarig bestaan van zijn tweede winkel. Vrijwilligers en betrokkenen zijn uitgenodigd vóór een gezamelijk paasontbijt. Voorafgaand aan het ontbijt wordt het nieuwe logo van het project onthuld. DE KOOI Dienstencentrum Zijloever aan de Lage Rijndijk heeft be hoefte aan vrijwilligers die meehelpen bij de activiteiten die wor den gehouden voor ouderen. Er is onder andere ruimte voor nieu we vrijwilligers bij de eettafel op vrijdag en bij de soos op zondag. Aanmeldingen bij Anja Rood, 071-5233208. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE - Leidse geneesmiddelonderzoe kers hebben drie ton gekregen van het Amerikaanse bedrijf Procter&Gamble voor onder zoek zónder proefdieren. De onderzoekers onder leiding van dr. G. Beyersbergen van He negouwen van de Leidse uni versiteit willen een zalf ontwik kelen die de schadelijke werking van teveel zonlicht tegengaat. Daarbij maken zij gebruik van stukken varkenshuid van ge slachte dieren. Het grote bedrijf Procter &Gamble dat geneesmiddelen ontwikkelt maar ook shampoos maakt, stelt jaarlijks onder zoeksbeurzen beschikbaar voor onderzoek dat geneesmiddelen en gebruiksprodukten test zon der proefdieren. Het Ameri kaanse bedrijf stelt dat het zelf het gebruik van proefdieren sinds 1984 met maar liefst 90 procent heeft teruggebracht. Met de beurs van drie ton kan de Leidse onderzoeksgroep van Beyersbergen van Henegouwen met één onderzoeker worden uitgebreid. „We hadden wel een aanvraag ingediend voor de beurs, maar niet verwacht dat we hem zouden krijgen. Meestal gaan dergelijke beurzen naar Amerikanen", aldus de chemicus die zich buigt over de invloed van licht op de werking van geneesmiddelen. Het beloonde onderzoek moet een preventief middel op leveren dat huidschade door te veel UV-straling van de zon te gengaat. „Zon is goed maar te veel zonlicht is schadelijk. Denk aan mensen die noodgedwon gen de hele dag aan zonlicht worden blootgesteld: straten makers, landbouwers, vissers. We willen een zalf ontwikkelen waarin lichaamseigen stoffen zitten die tegen te grote hoe veelheid zonlicht beschermen. Daarin zitten bijvoorbeeld vita mines E en C die normaal ge sproken al in de huid en het li chaam aanwezig zijn." „Grotere en zorgvuldig gedo seerde hoeveelheden en de combinaties met andere vitami nes maakt dat het lichaam beter beschermd wordt tegen te veel zon. Het zalfje moet bovendien speciale eigenschappen hebben om in de hoornlaag van de huid door te kunnen dringen. We testen het middel op dode var kenshuid, want dat heeft verge lijkbare eigenschappen met on ze eigen huid." [ansseksuele hoogleraar McCloskey: cijfers en formules zijn te belangrijk geworden onomie is entertainment voor jongetjes, en de b n wetenschap. Ik zeg niet dat economen dom i, maar het leeuwendeel van hun werk slaat de uk mis. Als er meer vrouwelijke economen ien, zou onze kennis van de economie veel dege der zijn ontwikkeld dan nu het geval is." rej )eze boude uitspraken komen uit de mond i de Amerikaanse hoogleraar economie Deir- McCloskey. Gekleed in een korte zwarte rok, Lronder twee gladde, ietwat stevige benen uit- Gi ken en met een lange parelketting om de bre- hals, hield ze gisteravond in het Centraal Faci- itengebouw van de Leidse universiteit een le- over haar laatste boek 'de zondeval der eco- mnj nen'. en jaar geleden heette Deirdre nog Donald, ze behaarde benen, geen borsten en droeg ze pantalon. Maar al sinds zijn tiende voelde Donald zich niet thuis in zijn mannenlichaam en op 54-jarige leeftijd besloot hij na veel wikken en wegen een geslachtsverandering te ondergaan. Donald werd Deirdre, de stropdas maakte plaats voor het parelsnoer. Met het geslacht veranderden ook de opvattin gen van de hoogleraar. Als vrouw zag Deirdre in, dat haar vakgebied was verworden tot een kille, van de werkelijkheid vervreemde 'jongensmachi ne'. „Economie ontbeert liefde en gevoel. We moeten meer de menselijke aspecten van onze maatschappij benadrukken", bepleit McCloskey met hese stem. Volgens McCloskey is de kennis van de econo mie sinds de jaren veertig nauwelijks toegeno men. De oorzaak hiervoor zou liggen in het feit, dat grote economen als Jan Tinbergen de econo mie steeds meer gemechaniseerd hebben. Mc Closkey: „We hechten te veel waarde aan cijfers en formules en vergeten, dat de mens die gemak kelijk kan nanipuleren. Als vooheeld noemt McCloskey de discussie rond de htgesnelheidslijn. „De ene econoom kan een formue bedenken waarmee hij - het is altijd een 'hij' -de noodzaak van zo'n lijn bewijst. Een andere ecinoom kan echter met even harde be wijzen he tegendeel beweren en ga zo maar door. Het ijkt wel een welles-nietes-spelletje van twee jochfis in een zandbak, maar is allesbehalve wetenschcppelijk. Een andire 'zonde' is volgens McCloskey de ar rogantie vin haar mannelijke collega's: „Econo men wetei het altijd beter en behandelen de rest van de minsheid als kinderen. Met behulp van modellen beweren ze de toekomst te kunnen voorspellei, maar voorspellingen komen net zo vaak uit ali de weersverwachting. Als ze het echt zouden kinnen, waren ze door beursspeculaties immers ailing rijk geworden." Een stucent in de zaal werpt tegen, dat niet ie dereen uit is op persoonlijke winst. Dat wijst Mc Closkey •echter resoluut van de hand, omdat heb zucht nu eenmaal deel uitmaakt van de menselij ke aard. Om dit te bewijzen, haalt ze een briefje van vijftig uit haar handtas en laat dat op de grond vallen. „Volgens de wetten van de natuur kunde blijft dit briefje hier gewoon liggen. Maar als je hier morgenochtend terugkomt, is het toch echt weg." McCloskey geeft toe dat haar theorie triviaal is en gemakkelijk onderuit te halen, maar bestrijdt dat het allemaal onzin zou zijn. „Economie is van oorsprong een menswetenschap, maar in de loop der tijd is het steeds exacter geworden. Nu zijn getallen best leuk en aardig, maar oordelen over getallen blijft iets voor mensen en niet voor ma chines. De mens bepaalt of een getal hoog of laag is, dus economie blijft een subjectieve aangele genheid." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Je mondeling examen Engels met échte Engelsen doen in een nagebootste omgeving: aan een provisorisch ingericht loket van een station een treinkaartje ko pen, naar de dokter met een ge broken arm, langs het douane kantoor of een winkel... Dat overkwam ongeveer 340 leerlin gen van het Leidse Da Vinei College die deze week hun schoolonderzoek Engels moes ten doen voor het mavo-dioplo- ma en het Voorbereidend Be roepsonderwijs (VBO). De school aan het Lammen- schanspark heeft dit nieuwe examensysteem 'Taaldorp' ge doopt. De leerlingen knoopten voor hun mondeling levensech te gesprekken aan met 30 stu denten uit het Britse Bath. Na afloop kon er onder het genot van een muffin nog wat nage praat worden. De Britse studenten brachten vervolgens verslag uit aan de docenten die de leerlingen op hun spreekvaardigheid beoor delen en bij het examen aanwe zig waren. De studenten verblij ven een half jaar in Nederland voor een uitwisselingsprogram ma met de Hogeschool in Rot terdam. Volgens het Da Vinei College is het Taaidorp tamelijk bijzonder. „Bij mijn weten doet alleen de Hogeschool iets der gelijks", aldus docent Dorien van der Zalm. „Het is bij ons heel goed bevallen: de leerlin gen moéten Engels spreken en doen veel praktische ervaring op." De school is van plan vol gend jaar weer een Taaidorp te houden. reel werk kunnen een bijdrage aanvragen. Sinds de oprichting in 1948 hebben al 30.000 stich tingen, verenigingen, groepen of projecten een financieel rug gensteunde van het JWF gekre gen. Per jaar moet het fonds ook honderden aanvragers te leurstellen. Het Julianafonds krijgt zijn geld onder meer via de BankGiro Loterij en De Lot- Het stedelijk vakantieproject 1997 krijgt 15.000 gulden van het Juliana Welzijn Fonds (JWF). Het project valt onder de Leidse Welzijns Organisatie. Jaarlijks heeft het Juliana fonds zo'n twintig miljoen gul den te besteden. Organisaties die werken op het terrein van hulp en zorg en sociaal-cultu- to. Bewoner Zwalvè ergert zich groen en geel aan hondenpoep en straatvuil omsi et ji t de ublii 'Pre ithol ijkel betonnen skelet. De bouw werd in 1993 definitief stilgelegd om dat bouwmaterialen en miljoe nen guldens van het bouwbud- get spoorloos waren verdwe nen. De directeuren van twee in middels failliet verklaarde bouwbedrijven worden ver dacht van omvangrijke fraude en moeten in augustus voor de rechtbank verschijnen. Ook de voormalig directeur bedrijfsvoe ring van de universiteit moet zich voor de rechter verant woorden: hij zou voor vier ton aan steekpenningen hebben aangenomen. Het bestuur van de universi teit besloot vorig jaar het pand af te bouwen. Voor een bedrag van 18 miljoen zijn meerdere aémnemers aan het werk ge gaan. Het pand met laboratoria en een kleine conferentiezaal komt deze maand gereed. Per soneel van het Sylvius kan via een loopbrug oversteken naar de grote kantine in het nieuwe pand. Omlat de universiteit de naam 'Annex' te beladen vindt, zal het voortaan 'Gebouw Drie' heten. Het Nederlands Studiecen trum Criminaliteit en Rechts handhaving heeft er onderdak, evenals het Klinische Genetisch Centrum ileiden, de sectie Ge netica en \nthropogenetica en Electronermicroscopie. De sec tie Biomalerialen verhuist vol gend jaar. tingen zijn derhalve geheven zonder feitelijke grond en kunnen daarom, zekerpartieel, worden teruggevorderd. „Het is, natuurlijk, niet mijn bedoeling Ute dreigen met een staking van de lokale belas tingbetalers en nog minder ligt het in min voornemen U te dreigen met een lokaal vigi- lantendom, wel wil ik U er met klem op wj- zen dat dit laatste altijd dan de kop opsteekt wanneer de overheid haar taak verontacht- zaamt. Daarvan is in onze buurt overduide lijk sprake en ik stel LI en Uw medebestuur ders daarom bij dezen in gebreke." Prachtig woord, vigilantendom Heel fraai. Het mooiste woord van de hele brief, en cat voor iets betrekkelijk simpels als een buurt wacht. Dat moet wel een stapel lovende reec- ties hebben opgeleverd. Zwalve stuurde de brief immers ook aan de fractievoorzitters van alle politieke partijen in Leiden en aan de dienst milieu en beheer. „Nou, nee", zegt Zwalve. „Ik kreeg een bevestiging van ont vangst van D66. En van LWG/De Groenep. Van milieu- en beheer kreeg ik wel een'brief, van de burgemeester heb ik geen enkele lè- actie ontvangen. Dat valt me erg tegen." M. van der Vlugt, bestuursmedewerksler van burgemeester Goekoop pareert die kri tiek. „Brieven die hier binnenkomen worden meestal door personeelszaken ingeboekt op de afdeling waar het onderwerp betrekking op heeft. De burgemeester kan in zijn eentje natuurlijk ook weinig doen aan problemen in de stad. De brief die de meneer aan de Mid delweg heeft gekregen van de dienst milieu en beheer is op te vatten als het antwoord van de gemeente. „Daarin stond dat ze eenmaal per week veegden", zegt Zwalve. „Maar dat dat door de vorst wat minder vaak mogelijk was ge weest. Vooral de hondenpoep was dan een probleem. Nou, volgens mij is het 's zomers en 's winters even erg. Volgens mij vegen ze ook niet goed. Door de paaltjes kunnen ze niet op de stoep met hun wagens. Ook kritiek die niet terecht is, zegt A. Wal- rave, voorlichtster van de dienst milieu en beheer. „Iedere week wordt er een keer ge veegd. Op dinsdag. En soms nog een keertje extra als daar ruimte voor is. Eerst komt er een voorveger. Die veegt het vuil dat op de stoep ligt en tegen de gevels naar het midden van de straat. Dan komt er een machine die het opveegt. Alleen, de Middelweg is een waaihoek, een tochtplek. Dat zal er mogelijk mee te maken hebben." Kortom, niemand kan er wat aan doen (bijna schreven we hier: geen hond) volgens de gemeente. Tegen de grillen van het weer helpt zelfs geen vigilantendom. Maar zon brief, die blijft toch leuk om te lezen. De Leidse Middelweg is geregeld ernstig vervuild, volgens professor Zwalve. Een keer per week wordt er geveegd, en is de straat schoon zoals hier op de foto, maar binnen de kortste keren is het weer een troep. foto hielco kuipers Annex had er al begin jaren negentig moeten staan, maar wegens een omvangrijke fraudezaak is de aanbouwvan het Sylvius Labo- nu pas klaar. foto loek zuyderduin bruil omstreden Annex, de aan boor iw bij het Sylvius Laboratori- de Leidse universiteit, is Inmiddels wordt volop naar het pand dat de lebblse universiteit vele miljoe- meer heeft gekost dan be- gebouw aan de Wasse- dat er begin jaren moeten staan, was lang niet meer dan een Een ordinaire scheldpartij van iemand die zich gedupeerd voelt kan heel leuk zijn. Vanwege de blinde woede die uit onmacht is geboren. En on macht voor de één is leedvermaak voor de ander. Maar het mooist is toch de beheerste woede van een gedupeerde, die uiterst berekenend, en niet blind/terugvecht. Hij blijft gedupeerd, kan nog steeds niets veranderen aan het leed dat hem is berokkend, maar houdt zijn zelfbeheersing en steekt met uiterste precisie terug met vlijm scherp cynisme. Met een dolk van woorden. Dan past geen leedvermaak meer, maar slechts be wondering. Neem professor W. Zwalve die aan de Middel weg woont. Al jarenlang is hem de vervuiling van die straat een doorn in het oog. Hondenstront en straatvuil, ze liggen er in overvloed. Zwalve is niet de enige die zich daaraan ergert,. Menig straatgenoot is het met hem eens. Zoals die ene, vreselijk boze, figuur die op een deur heeft ge kalkt: 'Aso, laat je hond ergens anders schijten. Dat is machteloosheid ten top. „Heb ik niet ge daan", zegt Zwalve. „Dat is mijn stijl niet, zo grof." Klopt. Zwalve stuurde, half januari alweer, een brief naar burgemeester Goekoop om zijn beklag te doen over de vervuiling aan de Middelweg. Keurige brief hoor, helemaal niet grof. Maar wel geschreven met een pennetje gedoopt in vitriool. Een brandbrief dus. Voor de ontvanger. „De Leidse Middelweg, waaraan ik woonachtig ben, verkeert permanent ih een dusdanige staat van vervuiling dat de grens van mijn geduld met de lokale overheid is berdikt. Die weg, een belangrij ke doorgangsroute voor voetgangers van de Kaasmarkt naar de binnenstad, is een openbare vuilstortplaats waar de gemeentelijke reinigings diensten publieke wanprestaties plegen. Wanprestaties. Juist. Goeiemorgen. Hoe nu verder? Zo bijvoorbeeld: „Bovendien wordt die straat - ondanks uitdrukkelijke verboden in de plaatselijke APV (Algemene Plaatselijke Politie verordening, red.) - tevens gebruikt als openbare defecatiegelegenheid voor de lokale hondenbe zitters. De buurt rondom de Hooglandse kerk, alsmede het plein daarvoor, zijn verworden tot openbaar hondentoilet." i De politie, waarvan Goekoop aan het hoofd staat, doet helemaal niets om de da ders op te sporen, stelt Zwalve. Eerst probeerden de buurtgenoten de straat zelf nog schoon te houden, maar daar is geen beginnen meer aan, schrijft hij. „Ik stel daarom vast dat U de be woners van de Leidse binnenstad geen adequate tegenprestatie biedt voor de lasten die U van hen heft ten einde taken te kunnen vervullen waarin zij zelf, om hun buurt leefbaar te houden, moeten voorzien. De door de buurtbewoners betaalde OZ-belas-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15