liSMMk Paus ruim een etmaal op bezoek in Sarajevo ARCHIIiVl'X 'De Goede te aardig voor politiek' Kerk Samenleving De Celestijnse Belofte: hoopvolle boodschap of loos alarm? Klankbord WOENSDAG 26 MAART 1997 Paus Johannes Paulus II zal op 12 en 13 april ruim 24 uur in de Bosnische hoofdstad Sarajevo zijn. Dit blijkt uit het programma dat het Vaticaan gisteren heeft bekendge maakt. In september 1994 ging een bezoek om veilig heidsredenen niet door. VATICAANSTAD CIC De paus, die zaterdagmiddag om half zes aankomt, spreekt eerst met priesters en semina riestudenten en daarna met de bisschoppen. Zondagmorgen ontmoet hij eerst de politieke leiders van Bosnië-Herzegowi- na. Om half elf gaat hij voor in een eucharistieviering in het Kosevo-stadion van Sarajevo. Na de lunch met de bisschop pen is er nog een ontmoeting met vertegenwoordigers van andere religies, 's Avonds om zes uur vertrekt hij weer. Eind februari werd de paus in een anoniem telefoontje aan een rooms-katholiek informa tiebureau met de dood be dreigd. „Als de paus het waagt naar Sarajevo te komen, wordt hij vermoord", had de man ge zegd. Het Vaticaan liet weten dat het programma van de paus geen wijzigingen zou onder gaan. De laatste maanden zijn er in Bosnië enkele aanslagen op rk kerkgebouwen gepleegd. Vol gens de Bosnische president Izetbegovic waren die erop ge richt het pausbezoek te verhin deren. De paus is zelf ook enkele malen het doelwit van een aan slag geweest. Op 16 februari 1981 ontplofte voortijdig een handgranaat in een stadion in Karachi in Pakistan, waar de paus in een dienst zou voor- OUDE WETERING. De Celestijnse Belofte - de bestseller van de Amerikaan se auteur James Redfield - staat op 3 april centraal tij dens de eerste lentelezing in Alkemade. Dr. K.E. Bras, voormalig predikant in Sas- senheim en auteur van ze ven boeken op het gebied van spiritualiteit en mystiek, belicht zowel de sterke als de zwakke kanten van deze ro man, waarvan alleen al in Nederland 400.000 exempla ren zijn verkocht. De Celes tijnse Belofte is een samen vatting van populaire spiri tuele gedachten die vooral in new age kringen circuleren. In Alkemade wordt dit voorjaar een aantal lezingen georganiseerd rond het the ma 'kerk en maatschappij'. Er wordt ingegaan op allerlei 'nieuwe ontwikkelingen die tot nadenken stemmen en die vragen oproepen'. Daar bij wordt gedacht aan nieu we religieuze stromingen (new age), ethische vraag stukken en spiritualiteit. Bras bijt het spits af door vanuit zijn christelijke visie een kritische beoordeling van De Celestijnse Belofte te geven. Na de pauze kan het publiek in debat gaan met de inleider. De lentelezing wordt ge houden in de Gereformeerde Kerk aan de Kerkstraat 50 in Oude Wetering en begint om 20.00 uur. De entreeprijs be draagt 4 gulden. gaan. De man met de handgra naat op zak kwam zelf om het leven. De Turk Mehmet Ali Agca los te op 13 mei 1981 op het Sint Pietersplein van dichtbij enkele schoten op de paus, die ernstig gewond raakte. De dader werd tot levenslang veroordeeld. In 1986 sprak een rechtbank in Ro me uit dat er onvoldoende be wijzen waren voor betrokken heid van de Bulgaarse geheime dienst. Op 12 mei 1992 reisde de paus naar het bedevaartsoord Fatima in Portugal om Maria te danken dat zij hem op het Sint Pietersplein het leven had ge red. De priester Juan Fernandez Khron probeerde daar de paus met een bajonet dood te steken. De paus bleef ongedeerd. Khron, een volgeling van de aartsconservatieve en later ge- excommuniceerde aartsbis schop Marcel Lefebvre, werd tot 6,5 jaar gevangenisstraf veroor deeld. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Schoonhoven: A. Visser te Voorthuizen; te Vries: mevr. 1.6. Clement, predikant voor buitengewo ne werkzaamhedentgeestelijk verzor ger St. Nieuw Unicum te Zandvoort). Aangenomen: het beroep door de Ge nerale Synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (secreta ris-generaal): dr. B. Plaisierte 's-Gra- venhage. Bedankt: voor Moerkapelle: A.D. Goij- ertte Bunschoten. Beroepbaarstelling: Mevr. L de Bruin, Pimpelmees 47, 7827 BE Emmen, tel: 0591-633920. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Alphen aan den Rijn: drs. J. de Jonge te Hengelo (0). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Kampen: P.W. Hulshof te Delfzijl en S. Otten te Rot terdam-Zuid. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Amsterdam: J.M. Klep- pe te Rijssen. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Oosterland: D. Monster te Barneveld. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Broek op Langedijk en Twisk-Abbekerken Nieuwe Niedorp: B.S. Santema te Damwoude, die dit beroep heeft aangenomen; teTwen- te-Oost(per 1 november): mevr. K.J Thijink-van der Vlugt te De Lytse Streek, die dit beroep heeft aangeno- Max Rosenberg is met zijn 25 jaar een jon ge 'leider' voor een geloofsgemeenschap. „Onze joodse gemeente in Leiden is maar klein. We hebben geen rabbijn, en er zijn weinig mensen die in een dienst kunnen voorgaan. Daarom heb ik deze taak op me genomen. Als voorzanger moet je je aan de joods-orthodoxe wetten houden, en zulke mensen zijn er niet veel. Ook moet je goed liggen binnen de gemeenschap. En uiter aard moet je de teksten grondig begrijpen. Dat is niet eenvoudig, want ze zijn in het klassiek Hebreeuws geschreven. Melodie is een belangrijke ondersteuning bij het voordragen van onze teksten en gebeden. In het gezang moetje de essentie van een tekst kunnen weergeven. Je moet dus een prettige stem hebben." „Elke tekst heeft een eigen melodie, die bepaald wordt door de traditie die in een regio heerst. Ook in Nederland is er een specifieke traditie. Die is van belang voor de gelovigen. Niet iedereen begrijpt elk woord van de tekst. De melodie zorgt voor de herkenning." De melodieën heeft Rosenberg deels van zijn vader geleerd, die voorzanger is in Amstelveen. „Mijn vader heeft zijn zangopleiding in Israël gehad. Hierdoor heeft hij een andere manier van zingen. Mijn zang is een mix van de Nederlandse en de Israëlische traditie." Samen met zijn broer en diens vrouw, voert Rosenberg het enige kosjere huis houden in Leiden. Dat betekent dat hij zich houdt aan de aan de joodse spijswet ten. Uit praktische overwegingen is hij ve getarisch. In heel Nederland zijn namelijk maar twee kosjere slagers te vinden. „Daarbij komt dat dat vlees erg duur is, ze ker voor een student als ik." „Door mijn omgeving word ik vaak gewe zen op mijn identiteit. Ik draag altijd een keppeltje en daar krijg ik de meest uiteen lopende reacties op. Door mijn keuzes heb ik geleerd voor mezelf op te komen, ergens voor te staan. Alles wat ik als voorzanger van de joodse gemeenschap voorzing, wil ik menen. Dat noopt me steeds weer op nieuw tot nadenken. redactie dick van der plas. 071- Overheidsge voor historisi onderzoek ni Wereldraad Het onderzoek naar de b kingen van de Wereldraa Kerken met de vroegere munistische regimes in Europa wordt medege cierd door de Duitse rej Dit heeft het ministerie va nenlandse zaken in Bonn ren bevestigd. De kerkhistoricus G< Besier uit Heidelberg is met het onderzoek dat verricht in het kader van< werking van het comin sche verleden van Oost- land. Vorig jaar heeft het terie ongeveer 95.000 guli dit jaar ruim 170.000 guld schikbaar gesteld. Besier is overigens oms als historicus van het j verleden. Samen met de loog Stephan Wolf publi hij in 1991 het boek 'Pre ten, christenen en katho waarin talloze kerkelijke van collaboratie werde schuldigd. De comi Gauck, die in opdracht Duitse regering de docun van de Oost-Duitse ge dienst Stasi onderzoekt legde later veel van die be digingen. De hervormde bissch Roemenië, Laszlo Tökes, van degenen die de hi van de Wereldraad tegent Oost-Europese dictaturei bekritiseerd. De Wereldr de Konferentie van Eu Kerken KEK hebben zie zijn mening laten manip door de orthodoxe kerk zonder uitzondering t hand van de communi regimes waren. Tökes w 1989 de stoot tot de re fi die een eind maakte a meedogenloze dictatuui» president Ceausescu. Enkele jaren geleden cretaris-generaal Konrad - dat hij infiltratie van de raad door agenten van Oo ropese geheime dienste en sloot. Evenmin is de oecu sche organisatie gebruil o standpunten van de voor m DDR te verspreiden. In v werd bekend dat de KGB, ir heime dienst van de Sovj n en de Stasi plannen hebb Is had om de Wereldraad spioneren. Volgens Ra er niet van gekomen. uit de Leidsch Dagblad ANN01897 Vrijdag 26 Maart Woensdag-avond wordt thans het Leidsch Dagblad evenals het nummer, dat op Zaterdag-avond verschijnt door de loopers binnen de stad en door de Agenten in de ver schillende gemeente thuis bezorgd aan iedereen, die daartoe zijn verlangen te kennen geeft, tegen betaling van 2 Cents per nummer. De Uitgever. Advertentiën. De beroemde Beschuit uit de Fabriek van Gebr. Dercksen te Gouda, is thans in Bussen en Los verkrijgbaar gesteld bij A. Laman, Heerengracht 40, hoek 3e Groenesteeg. N.B. Deze Beschuit is voor Kinderen en Zwakken onontbeer lijk. Aan het Wielrijdend Publiek. Café-Restaurant ,,Den Nieu wen Deil", Leidsche Straatweg tegenover de Papelaan. Ge heel omgeven door de schoonste Bloemenvelden. N.B. Zool ang de voorraad strekt zijn er steeds gratis bloemen verkrijg baar. Minzaam aanbevelend, J. Kuiper en B.P. Van der Meer. W. van Rossum du Chattel, Haarlemmerstraat 114, 2e huis van de Mare. Voorhanden: eene rijke collectie Voorwer pen van gesponnen glas met zilver gemonteerd. ANN01972 maandag 27 maart ALKEMADE De door de ijsvereniging.Alkemade" geor ganiseerde prestatieloop genaamd ,,De Braassemloop" heeft zich in sportkringen een goede naam verworven. Dit bleek wel uit de deelname, want niettegenstaande de minder gunstige weersomstandigheden kwamen er toch bijna 1200 deelne mers aan de start voor de afstanden van 9, 6 en 3 km. De deelnemers kwamen van diverse plaatsen en verenigingen. De nieuw gekozen startplaats nabij de jachthaven Noorder- hem, waar men de beschikking had over de door de zeil- en watersportvereniging Braassemermeer beschikbaar gestelde kleed- en wasgelegenheid van het clublokaal, mocht beslist een succes genoemd worden. LEIDEN/ROTTERDAM Het Natuur-Historisch Museum in Schiebroek kamp met een groot ruimtegebrek. Dit leidt er nu toe, dat een deel van de collectie naar elders moet ver dwijnen. Morgen wordt een begin gemaakt met de verzame ling tropische vlinders; zij worden overgebracht naar het Na tuur Historisch Museum in Leiden. Het is één van de belang wekkendste collecties van West-Europa. NIJMEGEN Mr. Pieter van Vollenhoven heeft vanmiddag op het stadhuis van Nijmegen aangifte gedaan van de derde zoon van prinses Margriet en hem. Deze kreeg de namen Pie- ter-Christiaan Michiel. Zijn roepnaam wordt Pieter. up L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) LEIDEN RUDOLF KLEUN Hans de Goede, wethouder voor milieu, welzijn en sport in Lei den, hield afgelopen zondag de eer aan zichzelf en stapte op. De D66-politicus was al tijden mikpunt van kritiek. Druppel die de emmer deed overlopen was het niet nakomen van een belofte een brief te wijzigen aan de Leidse Welzijnsorganisatie. Zijn vertrek is hoe dan ook een persoonlijk drama. Daarover is iedereen het wel eens die met hem te maken heeft gehad. Kees van der Moolen, voorzit ter van de Leidse Sport Federa tie, is niet verbaasd over het vertrek van De Goede. „Ik heb alle ontwikkelingen gevolgd, bij de begrotingsbehandeling was al duidelijk dat het vertrouwen in hem niet erg groot was. Ik heb ook het commentaar in jul lie krant gelezen. Ach, in de per soonlijke sfeer is het een aardi ge kerel. Maar Hans de Goede heeft, ook binnen het college, nooit de steun gehad om zaken voor elkaar te krijgen. De reor ganisatie bij sport en recreatie en de overplaatsing van het hoofd van die afdeling Jan Dui- vesteijn, waar iedereen tegen te hoop is gelopen. Daar zat hij niet zelf achter. De bezuinigin gen op het schoolzwemmen zijn al evenzeer op zijn hoofd terechtgekomen. Kennelijk heeft hij te weinig karakter om zich dan te verzetten. Ik heb wel eens gezegd, trek nou een streep: 'tot hier en niet verder'. Maar hij is gewoon te aardig voor het politieke spel. Het is triest datje het kennelijk niet redt in de politiek als je aardig bent. Wij wilden dit jaar met de sport een nieuwe start maken. We hebben een gesprek gehad om de lucht te klaren. Er is zo veel blijven liggen. Het zwem badplan, de sporthallen, de ter reinen. Zijn vertrek is weer een breuk. Het is opnieuw afwach ten of zaken van de grond ko- De vroegere sport-wethouder DickTesselaar bemoeide zich na jaren van politieke 'afzijdig- Hans de Goede was gisteren weer opnieuw raadslid. heid' de afgelopen herfst voor het eerst weer met het beleid. Hij steunde de clubs in hun ver zet tegen de reorganisatie bij sport en recreatie. „Ik had en heb een inhoudelijke visie op de sport in Leiden. Ik heb me er mee bemoeid omdat ik het niet eens was met de gang van za ken en met wat er met Jan Dui- vesteijn gebeurde. Over Hans de Goede heb ik wel een privé- opvatting, maar die wil ik niet geven." '„Een uiterst vriendelijke en be minnelijke man", begint direc teur Aad de Flapper van de Leidse Welzijns Organisatie als hij reageert op het vertrek van de wethouder. „Maar als wet houder waren wij niet tevreden met hem. Het veld van welzijn was voor hem onbekend en dat heeft hij ook toegegeven. Het is toch jammer als een wethouder een portefeuille heeft die hem niet na aan het hart ligt. Wij FOTO» MARK LAMERS hebben daar last van gehad, veel zaken duurden erg lang." Tom Schrama, teamleider van Agadir opvangprojèct voor Marokkaanse jongeren die in criminaliteit dreigen vast te lo pen: „Wij hebben een paar keer met De Goede overlegd. Hij was heel betrokken, ons werk zeer toegenegen. Een hele grote steun voor ons. Hij heeft heel veel tijd in ons project gestopt. Voor ons een hele goede wet houder." Voorzitter Phil Verstraaten, van voetbalclub Lugdunum noemt Hans de Goede als wethouder 'niet erg opmerkelijk'. „Ik ben jaren voorzitter geweest van de Leidse Sport Federatie en ik ken hem nauwelijks. Als wethouder was hij niet opmerkelijk. Ik heb hem zelden op het sportpark gezien. Het is de vraag of deze portefeuille geschikt voor hem was. Er is indertijd een rapport opgesteld 'Het spel en de knik kers' over de verdeling van de gelden voor de sport. Daar heb ben we niks meer van gehoord. Ik vond het allemaal wat bleek jes." Emile van Aelst, is bestuurslid van de speeltuinvereniging Groenoord. Een club die al ge ruime tijd een conflict had met De Goede over het gebruik van buurthuis Groenoord dat door de wethouder aan een andere vereniging, 'Club 58' werd toe gewezen. Van Aelst: „Voor hem persoonlijk vind ik de gang van zaken triest. Maar politiek ge zien had dit allang moeten ge beuren. De Goede is iemand die met niemand ruzie wil hebben, maar ondertussen geen beslui ten neemt. Eigenlijk is het heel vervelend dat hij zo aardig is. Je kunt niet kwaad op hem wor den." Peter Vöge, bestuurslid schaak vereniging Philidor: „Jammer dat hij weggaat. Wij hadden nog veel verwachtingen van hem. We zijn niet positief over zijn vertrek." Joop Piket, bestuurslid van Top Schaak Nederland en van de Leidse stichting Denksportcen trum: „Hans de Goede is er in geslaagd Leiden een denksport centrum te geven. Hij heeft veel gedaan voor het schaken. Het jeugdkampioenschap is door hem naar Leiden gehaald, over twee jaar wordt hier het gecom bineerd NK dammen en scha ken voor dames gehouden. Hans is een heel integere knaap. Hij is door de PvdA in de problemen gebracht en vervol gens wordt de zwartepiet bij hem gelegd. Hij houdt te veel van fair play om dan van zich af te bijten." Harry Schoch, secretaris van de Leidse afdeling van de Bomen- bond: „Ik vind het jammer dat Hans de Goede weg is. Hij was heel menselijk, iemand die kon luisteren, en je de kans gaf om uit te spreken. Maar hij was dan ook niet hard en misschien wel te aardig voor het vak." KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 A8 Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, an der Post (adjunct) H.G. PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afs van het abonnementsgeld, ontvani korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTi Voor mensen die moeilijk lezen, sta ogen hebben of blind zijn (of een a leeshandicap hebben), is een het regionale nieuws uit het Leidsch Q géluidscassette beschikbaar. Voor infor 0886-482345 (Centrum voor Gesprol Lectuur, Crave). Z l N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en van woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhu dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partner bovendien van 10 30 -11.15 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00-15.30 uur en 19.00-19.30 uun overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur. na overleg met de dienstdoende verpleegk Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasseh daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling: 14.30-15 30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00i Kinderafdeling 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 118.30-19.30 uur, klasseh

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14