eiden Regio Renovatie Luifelbaan begint snel Raad duldt geen uitstel plaatsen P-wegwijzers De Goede blijft lid gemeenteraad Leidse vrijgesproken van vermoorden dochtertje iters alcohol moeten oei aronskelk rekken Uitgeverij Brill wil naar beurs HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356436 jN'AAD RIETVELD Leidse wethouder Tjeerd Rij (PvdA/volkshuis vës- zou een goede burge- éster zijn voor Leidschen- Dat zei Margje Vlasveld Leiden Weer Gezellig/De enen gisteravond in de Ise gemeenteraad. Want Ischendam zoekt een eer burger die ervaring heeft 'grote bouwprojecten in stedelijke omgeving.' En maakt Van Rij uiterst ge- ikt, vindt Vlasveld. nieuwe burgemeester Leidschendam - de huidi- jerste burger W. de Vreeze lekt op 1 oktober van dit - moet goed gebekt zijn, vlot en opgeruimd. En hij/zij moet vooral ervaring hebben met grote bouwprojecten. Want bij Leidschendam wordt de komende jaren een grote nieuwe wijk gebouwd: Leids- chenveen. Er komen 6800 hui zen die, zeer tot ongenoegen van de Leidse gemeenteraad, ook moeten dienen tot opvang van Leidse woningzoekenden. De bouw van Leidschenveen in goede banen leiden is vol gens Vlasveld een taak waar Van Rij bij uitstek geschikt voor is. Maar als de PvdA'er al ambities in die richting zou hebben, dan liet hij dat gister avond niet merken. Hij ging op de suggestie van Vlasveld niet in. MONICA WESSELING ijn uitzonderlijk spannen- gen voor de medewerkers e Leidse Hortus Botanicus it Nationaal Natuurhisto- Museum. De reusachtige •kelk Amorphophallus de- ilvae staat op het punt in te komen. Dat is een zeld- heid (het is pas de tweede die sedert 1919 in een rlandse tuin tot wasdom maar bovendien willen ledewerkers de bloem be- uitgebreid team, com- met vele liters alcohol, een ;baar en ingewikkkelde ap- uur staat klaar om de twee grote bloem af te snijden, aronskelk (ze stinkt be- ijk) komt maar één keer in leven in bloei. De Hortus nog twee exemplaren en haar er veel aan gelegen oem te bewaren. Het Na tl Natuurhistorisch Muse- aat volgend jaar open en tn dolgraag de bloem ten tellen. bewaren en conserveren groot probleem. Zes jaar en mislukte het faliekant, bloeide voor het eerst in Nederlandse Hortus een plaar van deze aronskelk, alisten sneden de bloem aar eenmaal in de alcohol de koker ineen, willen dolgraag een gaaf laar hebben. Daarom ;n we, hortus en museum, ireid gestudeerd op een betere methode. Zodra de bloem bloeit, wordt ze afgesne den en op een speciale draag baar voorzichtig van de Hortus naar het museum vervoerd. Daar staat dan een enorme pot alcohol klaar. We prikken ver volgens gaatjes in de bloem zo dat de alcohol er in kan stro men en de lucht eruit", legt Hortus-voorlichtster S. van der Veen uit. De bloem op alcohol moet een pronkstuk zijn bij de opening van het museum in 1998. Als de operatie Weer mislukt, heeft de Hortus nog twee kan sen: de tuin heeft nog twee knollen. Deze zijn nog jong en komen pas over een aantal ja ren in bloei. De aronskelk bloeit maar één dag en op die ene dag moet op het hoogtepunt van de bloei, jd.e bloem dus worden afgesneden. Dat betekent dat de plant als een couveusekindje in de gaten gehouden wordt. Het duurt naar verwachting nu nog een dag of tien: de stengel moet nog een hele meter de hoogte in gaan. Van der Veen: ,,We den ken dat ze na Pasen gaat bloei en. Iedereen kan de Amorphop hallus dus nog zien". De bloem stinkt omdat in de natuur daarmee insecten wor den aangetrokken. In de Leidse plantentuin is dat bij voorbaat tot mislukking gedoemde po ging: er zijn geen andere plan ten in de buurt zodat ze nooit zal worden bestoven. Winkelcentrum Luifelbaan in Leiden Zuid-West wacht een grondige renovatie. De plannen behelzen onder meer: een parkeergarage met waterdak op het Vijf Meiplein (links), uitbrei ding van de Albert Heijn (onder), de bouw van een woontoren op het Bevrijdingsplein (rechts) en... een nieuwe luifel. foto hielco kuipers ABN Amro Projectontwikkeling B.V. (APO) hoopt voor de zomer een begin te maken met de renovatie van het Leidse winkelcentrum Luifelbaan. Als eerste zal de hou ten luifel worden vervangen. Daarna zal het nieuwe ge zicht van het verouderde centrum, aan' Bevrijdingsplein en Vijf Meiplein geleidelijk aan gestalte krijgen. de renovatie, nieuwbouw en de inrichting van het openbaar ge bied tegenover de opbrengsten van de nieuwe woningen en de nieuwe winkels. De gemeente moet zich vervolgens in dat fi nanciële plaatje kunnen vin den", zegt vastgoed ontwikke laar F. Hendriksen uiteen. Een ander onderzoek dat nog niet is afgerond, gaat over het parkeren. De komst van 75 wo ningen en extra winkelopper vlak betekent dat het aantal parkeerplaatsen moet worden uitgebreid. Uitgangspunt is dat parkeren bij de Luifelbaan gra tis blijft. Dit om de aantrek- LEIDEN HANS KOENEKOOP APO heeft nog niet alle onder delen van het renovatieplan uit gewerkt, maar vaststaat dat de Luifelbaan kan uitkijken naar de bouw van een woontoren met zo'n 75 woningen, uitbreiding van Albert Heijn, ruimte voor een tweede supermarkt op de kop van het Vijf Meiplein en nieuwe kiosken. De komende tijd heeft de projectontwikkelaar nodig voor aanvullende onderzoeken. ,,Alle kosten en opbrengsten moeten op een rijtje worden gezet. Ik heb het dan over de kosten van kingskracht voor bezoekers te vergroten. „Het ziet er naar uit dat we aan de parkeerbehoefte kunnen voldoen", zegt Hen driksen. Onderdelen van dit plan zijn de aanleg van een par keergarage met waterdak op het Vijf Meiplein en een parkeerdak boven de Blokker aan het Be vrijdingsplein. Ook de bijdrage van de win keliers is nog in voorbereiding. Hendriksen: „Zij hebben straks profijt van een modern winkel centrum. Er zal van hen een bij drage worden verlangd. Wij werken aan een voorstel met goede argumenten. In het verle den, in een eerder plan om de luifel te vernieuwen, is wel eens een voorstel gedaan. Maar die bijdrage vonden de winkeliers toen rijkelijk hoog. We houden dat in ons achterhoofd." Met de renovatie van de Lui felbaan zijn enkele tientallen miljoenen guldens gemoeid. Hendriksen wil het exacte be drag nog niet noemen. „Er wordt pas een besluit over in vesteren genomen, als alle par tijen vinden dat het plan haal baar is. We zijn al heel ver. Ik heb inmiddels gesprekken ge voerd met beleggers in het ge bied zoals Ahold en Stad Rotter dam en die zijn bereid mee te werken." APO heeft lang gewacht met mededelingen over de renova tie. Vorig jaar zomer was er al overeenstemming met de ge meente en de winkeliersvereni ging over het plan in ruwe vorm, pas deze maand komt de projectontwikkelaar met een eerste nieuwsbrief. „Voor bui tenstaanders is dat moeilijk te begrijpen, maar u kunt aanne men dat achter de schermen hard is gewerkt. Er is veel in gang gezet. We zijn van plan nu vaker nieuwsbrieven te sturen naar de winkeliers." Vice-voorzitter S. Scheffer van de winkeliersvereniging heeft met enige verbazing kennis ge nomen van de nieuwsbrief. „Er staat helemaal niets nieuws in. Nog steeds is niet duidelijk wat de kosten zijn. Dat zou al lang bekend moeten zijn, maar nu lees ik dat een extern bureau de kosten en opbrengsten voor alle belanghebbenden inzichtelijk gaat maken. Mijn indruk is dat er nog steeds weinig gebeurt." Scheffer reageert al even ver rast op de mededeling dat voor de zomer mogelijk wordt be gonnen met de vervanging van de luifel. „Hier geldt hetzelfde verhaal, hoe komt die luifel er uit te zien. Dat is niet onbelang rijk voor ons om te weten, want de eigenaren van de winkels moeten een bijdrage betalen." De Leidse uitgeverij Koninklijke Brill overweegt een notering aan te vragen aan de officiële beurs. De aandelen van het drie eeuwen oude, maar relatief klei ne bedrijf worden nu nog ver handeld op de Incourante Markt van de Amsterdamse Beurs. De incourante markt ver dwijnt echter per 1 juli en wordt vervangen door de gisteren ge opende NMAX, een markt die is bedoeld voor kleine en vooral jonge bedrijven. Brill vindt dat het bedrijf met zijn lange historie daar niet past. Reden om een andere op lossing te zoeken voor de ver handeling van zijn aandelen. Behalve een beursnotering is ook een regeling denkbaar waarbij banken en commissio nairs een markt voor Brill in stand houden. Op die manier zou toch een soort incourante markt kunnen ontstaan zonder dat die zo heet. Directeur R. Kasteleijn van Brill zegt nog even te willen afwachten of de ze mogelijkheid tot werkelijk heid wordt, maar niet te lang. Overigens is hij van mening dat Brill zeer wél zou staan op de lokale markt van de officiële beurs. Brill kondigde gisteren aan dat de uitgeverij de aandelen wil splitsen in een verhouding van acht op één om de verhan delbaarheid te vergroten. Het aandeel had gisteren een slot- koers van 250 gulden. Het bedrijf heeft het in 1996 goed gedaan. De omzet groeide van 14,7 miljoen gulden naar 15,8 miljoen gulden. Het be drijfsresultaat ging omhoog van 1,2 miljoen naar 1,8 miljoen gulden. De nettowinst van 0,9 miljoen naar 1,15 miljoen gul den. Ook voor 1997 verwacht de directie weer een groei van om zet en nettowinst. Brill wil vijf gulden dividend per aandeel uitkeren, te betalen in contan ten of geheel of gedeeltelijk in aandelen. Lastpak in bus Hij viel passagiers lastig en wei gerde op verzoek van de chauf feur de bus op het Stationsplein te verlaten. En naar de politie die was opgetrommeld, weiger de hij ook te luisteren. Agenten droegen de man uiteindelijk maar uit de bus en namen hem mee naar zijn woning. Omdat hij daar zijn buren begon lastig te vallen, is hij in een cel gezet op het bureau. idse vrouw ïuis beroofd i4-jarige bewoonster van ler van Anrooystraat is gis- in haar woning neergesla- beroofd van 2000 gul- De vrouw was net thuis en bezoek aan het post er aan het Bevrijdings waar ze het geld had op- Id toen een man aanbel- j zei dat hij naar de water- moest kijken. Vervolgens de vrouw een klap in de iet een vuurwapen waar- :e even buiten bewustzijn tlezing door «sterrenkundige CAROLINE VAN OVERBEEKE irlijkse Oortlezing van de Sterrewacht wordt op 12 ïhouden door Ron Ekers, m de bekendste radioster- iidigen ter wereld. Profes- ers was betrokken bij de ikeling van een aantal van langrijkste radiotelesco- de wereld. deze telescopen ontdek- irrenkundigen pulsars, de rieuze 'donkere materie' 'kosmische achter straling', een overblijfsel 'Big Bang', de oerknal ons heelal zou zijn ont- in lezing bespreekt Ekers, ecteur van de Australia ope National Facility, on- -er de nieuwe ontdekkin- te lezing is in het Acade- huw, Rapenburg 73 Lei- begint om 20.00 uur. n zijn vanaf 1 april bij de ivacht aan te vragen: 071 - 12. LEIDEN AAP RIETVELD Het is vervelend dat ze 400.000 gulden duurder worden dan begroot, maar dat mag het plaatsen van elektronische wegwijzers naar parkeerloca- ties in de Leidse binnenstad niet tegenhouden. Dat was de uitkomst van een debat gisteravond in de Leidse gemeenteraad. De WD probeerde met een motie het voorstel voor het parkeerrou- te-informatie-systeem van de agenda te krijgen, maar dat lukte niet. De borden, die de automobilist melden wat de dichtstbijzijnde parkeergarage is en of daar nog plaatsen vrij zijn, zouden aanvankelijk zo'n 900.000 gulden kosten. Later werden de kosten becijferd op bijna 1,7 miljoen gulden en volgens de laatste berekeningen komt daar nog eens vier ton bij. Onder meer omdat palen en bbrden moe ten passen in de 'huisstijl' van de gemeente. Als het zoveel meer gaat kosten, redeneerde fractievoorzitter A. Geertsema van de WD, dan moet over die huisstijl nog maar eens worden na gedacht. „Van ons mag het wel wat minder mooi, als de kosten bimien het budget blijven. Detone ren doet het toch", zei hij. De WD'er kreeg steun van Leiden Weer Gezellig/De Groenen, die het plan 'belachelijk duur' vond, en van de SP. Maar de collegepartijen stemden tegen de mo tie van de liberalen. Zij waren ook niet gelukkkig met de hoge kosten, maar vonden het belangrij ker dat Leiden snel iets doet om de automobilist die een parkeerplaats zoekt ten dienste te zijn. LEIDEN AAD RIETVELD Hans de Goede (D66) blijft lid van de ge meenteraad van Leiden. Dat besluit van de afgetreden wethouder werd gisteravond po sitief ontvangen in de raad. Want al was er op zijn functioneren als wethouder van al les aan te merken, de Goede was altijd een goed raadslid geweest. En ook niet zo'n vre selijk slechte wethouder, hield de Demo craat gisteravond de gemeenteraad voor. De Goede deelde zondagavond mee, dat hij niet langer wethouder voor milieu, sport en welzijn wilde zijn. Omdat hij niet meer op de steun van de gemeenteraad kon reke nen. „Er was een onwerkbare situatie ont staan. Ik heb mijn besluit genomen in het belang van de coalitie en in het belang van de gemeente", zei de afgetreden bestuurder bij aanvang van de raadsvergadering. De Góede was opeens weer gewoon raadslid. En dus moesten zijn fractiegeno ten gisteravond wat indikken. De Goede schoof aan in de raad, zijn wethouderszetel blijft vooralsnog leeg. Maar bij de volgende vergadering van de raad, over drie weken, zit daar een ander lid van D66. De verwach ting is dat fractievoorzitter Olav Welling de zetel van De Goede overneemt. De Goede gaf in zijn afscheidswoord toe, dat hij fouten had gemaakt in de behande ling van het Plan van Aanpak 1997 van de Leidse Welzijnsorganisatie. Hij beloofde een brief aan de LWO op vier punten aan te passen, maar deed dat niet. „Maar die fout, waaryan ik de consequenties wil dragen, leidt niet tot inhoudelijke of financiële dra ma's." Het had de opgestapte wethouder gestoord, vertelde hij de raad, dat in de pers alleen zijn fouten breed waren uitgemeten. „Er is veel goed werk in de schaduw geble ven." Zie ook 'Klankbord' op pagina 14 LEIDEN AAP RIETVELD Een 35-jarige Leidse is in hoger beroep door het gerechtshof in Den Haag vrijgesproken van moord op haar tweëeneenhalf jaar oude dochtertje, iets meer dan een jaar geleden in het Zeeuwse Terneuzen. De vrouw werd door de rechtbank in Middelburg ver oordeeld tot twee jaar celstraf. Het hof vond het bewijs onvol doende en stelde haar in vrij heid. Procureur-generaal E. Ruijs eiste twee Weken geleden twee jaar gevangenisstraf tegen de vrouw: dezelfde straf die de rechtbank in Middelburg had opgelegd. Ruijs vond de be wijslast tegen de vrouw, die verslaafd was aan verdovende middelen en in dagboeken meermalen zinspeelde op een scenario waarbij zij eerst haar dochtertje en dan zichzelf van het leven zou beroven, overtui gend genoeg voor een nieuwe veroordeling. Voor Ruijs speel de daarbij ook een rol, dat het Pieter Baan Centrum waar schuwde dat een herhaling van het drama dat zich op 21 janu ari 1996 voltrok in Terneuzen niet ondenkbeeldig was. De verdediging voerde in hoger beroep aan, dat de vrouw weliswaar de dood van haar 'engeltje' op haar geweten had, maar dat er sprake was geweest van een ongeluk. De vrouw was die zaterdagavond, nadat zij een paar biertjes had gedronken en heroïne had ge rookt, op een matras voor de kachel naast haar kindje in slaap gevallen. Toen zij rond elf uur 's avonds wakker werd, vertelde zij het hof, was haar dochtertje al dood geweest. Zij lag boven op het slapende kind. Drie da gen later werd de verdwaasde vrouw, die al die tijd haar ken nissen had verteld dat het kind sliep, in haar huis aangehou den. Voor moord of doodslag, oordeelde het hof, bestaat on voldoende bewijs.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13