Vleermuizen leven op chemische tijdbom Natuur Milieu Milieuvriendelijke koeltoren Milieuonderzoek mag niet te duur zijn WOENSDAG 26 MAART 1997 REDACTIE «BERT DE JONG *072-5196276 Atlas moet bescherming van de nachtbraker naar een hoger plan brengen Jarenlange studie en honderd duizenden uren veldwerk gin gen er aan vooraf. Maar nu ligt de vrucht van het Vleermuis At las Project (VAP) in de winkel: de Atlas van de Nederlandse vleermuizen. Verspreiding en ecologie van deze raadselachti ge, doch boeiende nachtactieve zoogdieren zijn op landelijke schaal geboekstaafd. Een mijl paal in wat de biogeografïe heet. Vorig jaar verscheen reeds een Noord-Hollandse vleermui- zenatlas. Naar schatting doorklieven tus sen februari/maart en oktober- november een kleine miljoen vleermuizen 's nachts het va derlandse zwerk. Heel wat dus. In de evolutie vormen de hand- vleugeligen na de knaagdieren niet voor niets de succesvolste zoogdierengroep. Ze hebben prachtige namen. Zoals water vleermuis, laatvlieger, rosse vleermuis, baardvleermuis, en zovoorts. Maar moeders mooi- sten zijn het niet. Veel mensen vinden vleermuizen nog altijd eng. De meest voorkomende soort in ons land is de gewone dwerg- vleermuis. De populatie van dit vliegende 'ukkie' (gewicht maxi maal 8 gram!), behorende tot de familie der gladneuzen, telt mo gelijk 600.000 individuen. Van de zeer zeldzame soorten, zoals de vale vleermuis - de grootste inheemse vleermuizensoort It Fryske Gea heeft solarboot De Friese natuurbeschermings organisatie It Fryske Gea zal de ze zomer een excursieboot in gebruik nemen die volledig op zonne-energie vaart. Met de zonne-energie worden twee elektromotoren aangedreven. Het schip wordt bijna zestien meter lang en kan maximaal 25 personen vervoeren. Het is het eerste schip ter we reld van deze afmeting dat vol ledig op zonne-energie kan va ren. Technisch Bureau Hager BV en Scheepswerf De Blieken in Grouw hebben de boot ont wikkeld in samenwerking met de Technische Universiteit Delft. De bouw en de ontwikke lingskosten van de solarboot bedragen 1,4 miljoen gulden. De solarboot kan elf uur per dag varen. De energie die overblijft als het schip minder heeft geva ren of aan de kant ligt, wordt te ruggeleverd aan het Friese elek triciteitsnet. Op die manier ver dient de eigenaar de exploitatie kosten van het schip voor een deel terug. met een spanwijdte van 35 tot 43 centimeter - leven er hooguit 10 tot 20. In Nederland zijn in totaal 22 soorten vleermuizen waargeno men, allemaal insecteneters. El ders in de wereld zijn er ook vleermuissoorten die vegetariër, vampier (bloedzuigend) of car nivoor zijn. Twee oorspronkelijk inheemse soorten, de grote en de kleine hoefijzemeus, staan te boek als uitgestorven. Een mil joen vleermuizen in Nederland is niet mis. Toch geldt voor ze ker 12 van de 20 niet-uitgestor- ven soorten dat ze zeer zeld zaam of zeldzaam zijn. Slechts vier soorten komen algemeen voor, vier vrij algemeen. In 1986 wérd de Stichting Vleer muis Onderzoek (SVO) opge richt, die thans ongeveer 400 medewerkers telt. De SVO is een onderdeel van de Vereni ging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescherming. Het on derzoek naar de 'duivelskinde ren' - vleermuizen zijn altijd ge koppeld aan zwarte macht - kwam eind jaren zeventig in een stroomversnelling door de ontwikkeling van de batdetec tor. Elke vleermuissoort produ ceert tijdens de jacht kenmer kende, voor de mens onhoorba re sonar of ultrasone geluiden (echolocatie). De batdetector herkent die geluiden, en vertaalt ze in voor mensen wél te onder scheiden piepjes. Dankzij de batdetector konden vleermuizen 's zomers eindelijk Moeders mooiste is het niet, maar een mooie naam heeft-ie wel wel: de grote rosse vleermuis. In Nederland een bijzondere dwaalgast, aangetroffen in Grootebroek. van en naar hun slaapverblijven gevolgd worden. Tevens konden 's nachts hun jachttechnieken uitgebreid bestudeerd worden, en daarmee de wijze waarop ze van het landschap gebruik ma ken, danwel welke eisen ze aan het landschap stellen. Ook wer den talrijke tot dan onbekende kraamkolonies ontdekt. Van de in de atlas verwerkte inventari- satiegegevens is 94% verkregen met behulp van de batdetector. Tot de doorbraak van de batde tector beperkte het onderzoek zich in hoofdzaak tot inventari saties in bekende winterverblij ven, zoals de Zuid-Limburgse mergelgroeven. Van een zoogdierengroep waar van qua status en verspreiding heel weinig bekend was, zijn deze beestjes in ons land nu de zoogdierengroep waarvan het meest bekend is! De atlas moet de bescherming van vleermui- FOTO MARTIJN DE JONGE zen naar een hoger plan tillen. Biedt daarvoor handvatten. Vleermuizen 'genieten' al heel lang wettelijke bescherming, maar dat is niet voldoende. Ook hun voedsel, hun jachtgebie den, overwinterplaatsen en kraamkolonies moeten bewaard blijven. Ze zijn weinig mobiel (op enkele trekkende soorten na) en planten zich slechts langzaam voort. Omdat ze aan de top van de voedselketen staan, zijn ze erg kwetsbaar. De nachtbrakers leven als het ware op een chemische tijd bom. Vrijwel iedere mug, kever of vlinder die ze eten bevat gif. De concentraties van onder an dere DDT en PCB's zijn in vleer muizen nog immer onaan vaardbaar hoog, wat onder meer gevolgen heeft voor de re productie. Vleermuizen kunnen per nacht 30% van hun eigen gewicht aan insecten verorbe ren. Van verminderd middelen gebruik in de groene sectoren zullen vleermuizen profiteren. In Nederland zijn vleermuizen in flinke mate van mensen af hankelijk. Ze maken gebruik van (kerk)zolders, kelders, for ten en bunkers, spouwmuren, holle bomen, enzovoorts. Bo vendien blijken door mensen gecreërde semi-natuurlijke en waterrijkelandschapstypen, liefst kleinschalig en gevarieerd, van zeer groot belang als jacht gebied. Tegelijkertijd vormt de mens vandaag de dag hun voornaam ste vijand. Al genoemd is het gifprobleem. Verder worden holle bomen omgezaagd, spouwmuren volgespoten met isolatieschuim, kerkzolders geï soleerd, het kleinschalige land schap onttakeld, etcetera. Atlas van de Nederlandse vleermuizen. Uit gegeven door de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV). Uit gegeven door KNNV-uitgeveri] Utrecht. Prijs: 49 gulden. Bestellen door dit bedrag plus 7,50 gulden verzendkosten over te ma ken op giro 13028 van de uitgeverij (onder vermelding van 'bestelling NB65 Vleermui- tiengemeten Het is de ultieme droom van elke Greenpeace-activist: geen stoomwolken meer uit de koeltoren van de kerncentrale in Dodewaard, maar een vrolijke pruik uitbotten de twijgen. Milieu vriendelijke biomassa, goed voor vele kilo watts groene stroom. Maar, dromen zijn be drog. Iets is lang niet altijd wat het lijkt. De vorm roept weliswaar associaties op met die van een koeltoren, het is er niet een. Het gaat hier om een erg laag bij de grond omgezaagde wilg op het toekomsti ge natuureiland Tien- gemeten, waarvan de levenssappen nog zo veel kracht hadden dat zich op de stronk een bundel nieuwe twijgen hebben ontwikkeld. Milieuvriendelijk, dat wèl. FOTO MARTIJN DE JONGE De kwaliteit van milieuonder- zoek naar onder meer bodem vervuiling en waterverontreini ging neemt af. Vooral door de prijzenslag op de milieumarkt bestaan er grote verschillen in de manier waarop laboratoria analyses uitvoeren en interpre teren. Volgens E. Ruwiel van het ministerie van VROM (onder andere milieu) is er duidelijk sprake van een neerwaartse spi raal en van wat hij noemt 'kwaliteitserosie'. Het ministerie wil de spiraal ombuigen. Onder andere door lijsten aan te leggen van labora toria met een soort keurmerk (accreditatie) voor het uitvoeren van gespecialiseerd onderzoek. De eerste lijst komt begin april uit en heeft betrekking op het Bouwstoffenbesluit. De resultaten van milieuonder zoeken zijn van groot belang. Zo is voor de bouw van wonin gen of kantoren steeds een bo demonderzoek nodig. Ook wor den zeer regelmatig monsters van bijvoorbeeld afvalwater ge nomen, om te bezien of onder nemingen zich aan lozingsaf spraken houden. Veel handhavers van milieuwet ten gaan er blind van uit dat de onderzoeksgegevens van com merciële laboratoria de werke lijkheid weergeven. In lang niet alle gevallen is dat zo, stelt VROM. De grote concurrentie op de markt van milieuonder zoek is een belangrijke boos doener. Een grondige analyse van bodemmonsters kostte tien jaar geleden nog circa 1.500 gulden. Nu voeren laboratoria zo'n ana lyse uit voor 200 tot 300 gulden. Veel opdrachtgevers, ook over heden, stellen bovendien niet altijd prijs op gedegen (duur) onderzoek. Laboratoria en over heden nemen goedkopere, lager opgeleide/minder ervaren me dewerkers in dienst. En er wordt bezuinigd op de analyses zelf. ■■1 I I 7 3 4 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: Iandere naam voor de maand april; 2. hinder, onbeslist spel; 3. bijwoord, soort papegaai, rond hout; 4. spierpijn; 5. bevel, schutsluis; 6. knaagdier, spinne- weefsel; 7. voertuig, jong schaap; 3. stijf; 9. gereed, vis, uitroep; 10. brilslang, driekleur; II. vaandel. Verticaal: 1. luister, bloemenring; 2. vogel, bosgang, dandy; 3. spil, verlich tingsmiddel, bevestiging; 4. on beweeglijk, verfstof;'5. mannelijk dier, meteen; 6. bijbelse naam, Spaanse landvoogd; 7. voertuig, kerkgezang, muzieknoot; 8. grappenmaker, Turkse titel, scharnier; 9. tegenstrevend, ster renbeeld. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. typerend; 2. eerzucht; 3. noodhulp; 4. taboeret; 5. ame thist; 6. marifoon; 7. etenstijd; 8. nankinet. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: TENTA MEN en PROBEREN. Het sleu telwoord luidt: FORTUINLIJK. Heer Ollie zat nu dus in de plaats van de burgemeester aan het hoofd van de tafel, zoals hij gewenst had. Maar hij beleefde er niet veel vreugde aan. „Een aanslag!" hoorde men de magistraat op de vloer klagen. „Haal de politie!" Er ontstond een luid rumoer toen de raad van zijn zetels verrees. „Zo kan ik niet spreken!" riep de wethouder uit. „Wat is dat hier voor een janboel?" „Geen wonder dat de rivier buiten zijn oevers treedt!" riep de rode fractie. „De burgemeester kan niet eens orde houden op een vergadering van de ge meenteraad." „Orde!" riep heer Bom mel met piepende stem. „Ik heb het woord! Ik bedoel: ik wilde alleen maar de plaats van Dickerdack hebben om iets te kunnen zeggen..." Men liet hem echter niet uitspreken. Ruwe handen grepen hem vast en begonnen hem naar de deur te werken, terwijl het ge roep tot getier aanzwol. „Het komt al lemaal van de ring", legde de dwerg uit. „Hij is gerond en gehard in de vu ren van de grote Dralpen - en dat geeft grote kracht!" „Is er dan geen manier om die ring weer kwijt te raken?" vroeg Tom Poes bekommerd. „Geen gewone manier, ventje", riep de an der. „Niet met groene zeep of een zaagje! Nee, nee! Er zijn maar twee kansen. De ene is om een andere suk kel te vinden, die hem graag hebben wil, zoals die markies gedaan heeft. En de tweede is om een week lang te le ven zonder iets van een ander te wil len hebben. Andermans goed niet en andermans status niet. Als dat lukt, laat die Pikkin-ring vanzelf los; maar het valt niet mee, knechtje! Het valt niet mee!" Met deze woorden sprong hij op en verdween giechelend in het woud; Tom Poes bezorgd achterla tend. „Ik zal heer Ollie moeten hel pen", dacht hij. „Alleen speelt hij dat nooit klaar." ■I H W R DOOR JAN VISSER Er zit een beetje muziek in de weersverwachtingen voor Pasen. Op Goede Vrijdag en vooral zaterdag kan er nog wat regen of een bui vallen, tijdens Pasen kun nen we de regenjas en paraplu waarschijnlijk thuis la ten. Een hogedrukgebied bij Ierland verplaatst zich namelijk naar het westen van Europa. Deze ontwikke ling heeft tot gevolg dat storingen uit onze omgeving worden geweerd. Wel blijft de wind uit het westen waaien. Daarmee wordt tamelijk vochtige lucht aange voerd zodat het over het algemeen bewolkt weer zal zijn. Verder geen paasbeste temperaturen. Het kwik beweegt zich overdag zo rond de 10 graden. Morgen is het Sint Rupert en deze dag heeft in de volksweerkunde een slechte naam. Over het algemeen is het op of rond 27 maart vaak slecht weer. De nega tieve score ligt over een lange reeks van jaren zelfs rond de 75 procent. Ook morgen zal het geen fraai weer zijn. Over onze omgeving bevindt zich namelijk een front waarlangs veel bewolking voorkomt en uit het wolkendek valt enige regen. Dat gebeurt overigens met name de komende nacht en donderdagavond. De tem peraturen blijven tamelijk hoog met de komende nacht minima omstreeks 7 graden en donderdagmiddag maxima tot een graad of 12. Vlak aan zee is het min der zacht. De wind is morgen westelijk en matig, aan zee nog enige tijd krachtig. Onder invloed van het koude zeewater blijven de tem peraturen in de kustgebieden doorgaans enkele gra den achter bij het binnenland. Qua aantal uren zon zijn de kustgebieden evenwel veel beter af. Gisteren was daar weer zo'n aardig voorbeeld van. Al in de loop van de ochtend scheen de zon op de Zuid-Hollandse stranden, 's middags ook in Noord-Holland (Bloemen- daal nagenoeg wolkenloos vanaf 14.30 uur) en gaan deweg werd het opklaringsgebied breder. Meer naar het oosten ontstond echter steeds nieuwe convectieve bewolking. Met 11 graden was Schiphol het zachtst. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Perioden met regen, eerst nog kans op sneeuw. Een stormachtige wind en langs de westkust bijzon der veel regen. Maxima ongeveer 9 graden, in het noorden kouder, droger en rustiger. Zweden: In de zuidelijke helft zeer onstuimig met regen en wind. Eerst nog kans op sneeuw of ijzel. In het noorden kalmer. Middag- temperatuur uiteenlopend tussen het vriespunt in Lapland tot 10 graden ten. zuiden van de grote me- Denemarken: Bewolkt en regenachtig. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en hier en daar wat regen. In het zuiden ook wat zon. Veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra den, in het oosten van Engeland met wat zon ruim boven de 15 graden. België en Luxemburg: Aan de bewolkte en zachte kant. In het binnenland ook wat zon. Veelal droog en middagtemperatur ongeveer 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en perioden met zon. In de nacht en ochtend kans öp mist. Middagtempe ratuur ongeveer 14 graden. Portugal: Veel zon en droog. Aan de zuidkust en kele wolken en veel wind. Middagtem peratuur morgen ongeveer 23 graden, aan zee iets lager. Madeira: Geregeld zon en meest droog. Maxi mumtemperatuur ongeveer 19 graden. Spanje: Vandaag in het zuiden eerst nog een en kele regen- of onweersbui. Verder flink wat zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, in het binnenland lokaal dicht bij de 25. Bij Gibraltar erg veel wind. Canarische Eilanden: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer wolken en een enkele re gen of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Marokko: Westkust: Geregeld zon, maar ook een paar pittige regen- of onweersbuien. Vrij veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Tunesië: Zonnige perioden en kans op een bui. Middagtemperatuur aan zee rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend lokaal mistbanken. Aan de noordkant van de Pyreneeën eerst nog bewolking. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden, morgen hoger en in het uiterste zuiden plaatselijk iets boven de 20 graden. Mallorca en Ibiza: In de loop van vandaag, en ook morgen, droog en geregeld zon. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Italië: Langzamerhand meer zon en droog. Eerst vrij veel wind. Maxima ongeveer 18 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Maxima rond 18 graden. Malta: Eerst nog kans op een bui, verder flink wat zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Afnemende buienkans en steeds meer zon. Maxima rond 16 graden, in het noordoosten lager. Turkije en Cyprus: Kusten: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog, maar langs de Turkse westkust vandaag wel een pittige bui Fris met maxima van hooguit 15 graden. Duitsland: Wolkenvelden en vooral in het noorden hier en daar regen en vrij veel wind. Naar het zuiden toe redelijk wat zon en droog. In ochtend plaatselijk mist. Maxi ma van 10 in het noorden tot plaatselijk 16 in het zuidwesten. Zwitserland: Droog en steeds meer zon. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden. Oostenrijk: Stilaan wat meer zon en droog. Morgen in het noorden toenemende bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 11 den. Polen: Eerst van tijd tot tijd zon en droog. W gen bewolkt, winderig en regenachl Maximumtemperatuur rond het vnl punt in het noordoosten en 7 i zuidwesten, morgen overal rond 9 g Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon tussen de wolkenveld door. Bijna overal droog. Middagtemp ratuur ongeveer 12 graden. Hongarije: In de nacht en vroege ochtend kans mist. Verder geregeld zon en droog. M dagtemperatuur ongeveer 13 graden. DONDERDAG 27 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.26 Zon onder 19.1 Maan op 22.43 Maan onder07. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.38 17.48 05.11 17. Laag 01.05 13.46 00.46 13. Weerrapporten 26 maart 07 u ar bew. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde zwaar bev Eindhoven half bew. Den Helder half bew. Rotterdam zwaar bev Twente zwaar bev Vlissingen zwaar bev Maastricht licht bew Aberdeen regen Athene zwaar bev Barcelona on bew. Berlijn half bew. Boedapest zwaar bev Bordeaux mist Dublin Frankfurt Geneve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen half bew. Las Palmas bew. Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta half bew. half bew. licht be half bew. Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg half bew Los Angeles New Orleans licht bew. New York zwaar bev Tel Aviv Tokyo lichtbew. Toronto licht bew. Tunis half bew. Vancouver half bew W IAI IAL 1AL \AL ïginn nglist et on

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10