Schoonmaken van tv-toestel een gevaarlijke klus Ergonomische kantoorstoel niet meer weg te denken Consument Ondertapijt met antislip DINSDAG 25 MAART 1997 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5150265 TACO SLAGTER LvVv Isi Het dubbelzijdige ondertapijt voorkomt uitglijden en rimpelen. foto gpd THEA WAMELINK Een vloerkleed op een gladde ondervloer, dat kan een lelijke smak veroorzaken. Ligt een kar pet op kamerbreed tapijt dan is opkruipen en rimpelen meestal het euvel. De oplossing, een ge laagd ondertapijt, is terecht 'The Solution' gedoopt. Het ondertapijt bestaat uit kunststof en antislip rubber, met elk een specifieke werking. De kunststof zijde heeft om hoog stekende puntjes die zich vastgrijpen in stoffen vloerbe dekking. Op de antislip rug legt men vervolgens het karpet. Bij een gladde ondervloer draait men de zaak om. Antislip rub ber aan de onderkant, kunststof zijde met puntjes boven en daarop het vloerkleed. Het on dertapijt wordt los gelegd en is dus gemakkelijk verplaats- en verhuisbaar. Het is per meter te koop bij de woninginrichter. Er wordt een garantie van twintig jaar op gegeven. Het is levensgevaarlijk zelf een tv-toestel van binnen schoon te maken. Ook als de stekker uit het stopcontact is, blijven on derdelen onder stroom staan en is een dodelijke schok niet uit gesloten. Hiervoor waarschuwen de Con sumentenbond, Philips en de Unie van Elektronische Onder nemers (Uneto). Zij reageren daarmee op het advies van de brandweer om tv*s een keer per jaar met de stofzuiger van huis- stof te ontdoen ter voorkoming van defecten die kortsluiting en brand kunnen veroorzaken. Het Nibra, het opleidingsinsti tuut van de brandweer, bracht vorige week de resultaten van een onderzoek naar buiten. Daaruit bleek dat televisietoe stellen die spontaan in brand vliegen, de belangrijkste oor zaak zijn van brand in woon huizen. Dat is vooral het geval met tv's die langdurig in de stand-by-positie staan. Volgens Nibra-woordvoerder B. Verhal len zouden stofnesten in tv's makkelijk zelf te verwijderen zijn, door de achterkant los te schroeven en er met de stofzui ger doorheen te raggen. Het is voor de Consumenten bond onbegrijpelijk dat het Ni bra mensen aanzet tot geknut sel. „De brandweer moet toch ook weten dat je leken niet moet laten prutsen aan elektri sche apparatuur", zegt woord voerder Koen van Tankeren. „Op verschillende onderdelen van een tv blijven restspannin- gen achter met een hoog voltage, ook al is de stroom eraf. T elevisietoestellen schoonma ken moet aan de vakman wor den overgelaten." Dat is ook de mening van Phi- lips-woordvoerder André Man ning. Hij ontraadt ten sterkste zelf de binnenboel van een tv schoon te poetsen. Behalve dat het toestel stroomstoten kan af geven, is de kans ook groot dat een stofzuiger de beeldbuis en printplaten beschadigt, of con tacten los zuigt. „Bovendien hebben de meeste stofzuigers een metalen uiteinde waarmee in het toestel kortsluiting kan worden veroorzaakt. Dan heb je meteen een brandje", aldus Manning. De Uneto voegt er nog aan toe dat 'ontstekkerde' tv's die in een rokerige ruimte hebben ge staan, bij een ondeskundige be handelingvan het elektronische binnenwerk, nóg sneller stroom afgeven. Ontladingen vinden dan gemakkelijk plaats via het lichaam. Volgens de unie van tv-reparateurs is het verstandig eens in de drie jaar een tv door een erkende monteur te laten reinigen en te controleren op soldeerpunten die los kunnen zitten. De kritiek op het Nibra-rapport gaat echter nog verder. Philips zet vraagtekens bij de conclusie dat de stand-by-positie van een tv brand in het toestel kan ver oorzaken. „In onze laboratoria onderzoeken we altijd een in brand gevlogen Philips-tv", zegt Manning, „maar wij hebben nog nooit een oorzakelijk ver band gevonden tussen de stand-by-positie en een spon taan uitgebroken brand in het toestel." Niettemin is het volgens het Eindhovense elektronicacon cern onverstandig een televisie toestel langdurig op de stand- by-positie te laten staan. Niet om reden van mogelijke over verhitting, maar omwille van het behoud van de kleuren op het scherm. „Een tv moet regel matig worden gedemagneti seerd", verklaart Manning. „Dat kan alleen door het toestel met de aan/uit-knop af te zetten. Op die manier blijft de kleurweer- gave alsmede de kleurechtheid van optimale kwaliteit." JELLE BOONSTRA. Huisman uit Meppel doet al vanaf 1904 in kantoormeube len, maar het laatste decennium is het bedrijf steeds meer ge groeid naar de inrichting van totale panden. Het verzorgt veel mammoetleveranties. Zoals alle stoelen voor de NS, of het mi nisterie van VROM of de kanto ren van de Arbeidsvoorziening. Paradepaardje is de inrichting van het kantoor van de Gasunie in Groningen. Huisman kwam indertijd als eerste met een er gonomische kantoorstoel. „Dat wordt niks!", riep men uit. Maar nu is het de algemene norm. In zekere zin is de democratise ring van Nederland terug te vin den in de inrichting van de va derlandse kantoren. Managers hebben tegenwoordig veelal hetzelfde bureau als de perso neelsleden, misschien 'n tikje groter zodat er meer mensen kunnen aanzitten. „Maar de tij den zijn voorbij dat de directeur z'n kantoor voor een ton inricht en dan nog een ton uittrekt voor de bureaus van alle anderen. Zelfs topmanagers kunnen dat niet meer maken, die moeten zichzelf tegenwoordig evenzeer verantwoorden. Bovendien strookt zo'n aanpak niet meer met de filosofie dat managers weliswaar meer verdienen en meer verantwoordelijkheid dra gen, maar toch ook gemakkelijk toegankelijk moeten zijn", geeft J.W. de Kam (33) de stemmin gen en koersen in de branche aan. Sinds een jaar is hij directeur van Huisman, het bedrijf dat de inrichting verzorgt van de voor deur tot aan de gordijnen. Ze dokteren uit welke kleuren het beste passen, welk licht er moet zijn, hoe de bureaus moeten staan om een optimale efficien cy te bereiken. Het mooiste in 't vak? „De balans tussen vorm en functie", zegt De Kam. Sinds 1993 zit Huisman (25 man personeel) samen met Brink kantoormeubelen in één holding. Vorig jaar waren ze goed voor 23 miljoen omzet. Gemiddeld geeft de baas voor een kantoorwerker 3.000 tot 6.000 gulden uit aan een stoel, bureau en kast. Tot tien jaar ge leden vonden bedrijven het niet zo belangrijk welke stoelen en bureaus er kwamen. De mensen moesten ergens zitten, het moest tegen een stootje kunnen en als het er leuk uitzag dan was dat mooi meegenomen. Maar de inzichten zijn veranderd sinds strenge wetgeving de be drijven wel dwingt om perso neel uit de ziektewet en WAO te houden. Er is een duidelijke Ar- bo-wet gekomen, die voor schrijft dat een werknemer te genwoordig gewoon recht heeft op 8 m2 werkruimte, op een in de hoogte verstelbaar bureau en dito stoel. De Kam: „Los ervan groeide het Directeur De Kam: „Ik vind dat je aan het interieur moet zien dat hier nog een vrij jonge kerel zit" foto gpd besef dat een goede kantoor omgeving bepalend is voor het rendement van de mensen, van hun welbevinden. In sommige gevallen is de inrichting zelfs een scheidslijn tussen tevreden op kantoor zitten of ziek thuis hangen. De bedrijven streven ernaar om de mensen met ple zier te laten werken. In een kan toor is goed meubilair eigenlijk maar een bescheiden kosten post op het totaal. Er is in ons een vak een wet; 100:10:1. Hon derd is het loon van de werkne mer, tien is het percentage dat per werknemer aan het gebouw wordt uitgegeven en één is die ene procent voor de inrichting per werkplek." Daarom trekken bedrijven steeds vaker de portemonnee om de professionele inrichters uit Meppel te ontbieden, die kij ken wat zo'n kantoor doet en daar dan de inrichting heel pre cies op aanpassen. Bij team werk wordt een grote ruimte ge creëerd waarin mensen samen kunnen zitten. Daarnaast ko men er werkplekken voor ge concentreerde arbeid. „Kamer tjes met een fijne stoel, een computer, géén telefoon, goed licht, en desnoods een geurtje, waardoor mensen zich plezierig voelen." Als er in de grote ruim ten veel wordt getypt moet er vloerbedekking komen. Die dempt het geluid van al die noeste arbeid op de toetsenbor den wat. Omdat het zachter klinkt, werken mensen harder, toonde onderzoek aan. Zo sim pel ligt dat. De meubelen zelf kunnen ook een factor zijn om stress en ziekte te voorkomen. „Uit FNV- onderzoek bleek dat van de 800.000 WAO'ers zo'n 150.000 kampen met RSI (Repetitive Strain Injuries). Het zijn de kan toormensen met schrijfkramp of een 'muisarm'. Daar kun je al veel aan doen door ergonomi sche meubelen in te zetten. Pre cies op maat van lichaamsleng tes en kantoortaken. Door het bureau op de juiste hoogte te zetten, de stoel ook, zodat zo'n arm die het werk moet doen ontspannen op het blad kan lig gen." Even een lakmoesproef tot slot: hoe ziet De Kams eigen kamer er eigenlijk uit? Bij het open zwaaien van de deur valt meteen het vele wit op: witte muren, kraakheldere gordijnen met eigenwijze pastelkleurige vormen. In de hoek een matgla zen vergadertafel en 'n pallet- vormig bureau, met de pc op een apart zuiltje. „Ik vind dat je aan het interieur moet zien dat hier nog een vrij jonge kerel zit. Je moet ook wat durven. Ik zou het vervelend vinden als bezoekers zouden re ageren in de trant van: Tja - dat had ik wel gedacht. I— IWI'WIII PUZZEL 4 3 7 3 5 4 7 2 2 5 8 4 2 3 4 4 6 4 3 6 1 2 2 7 4 7 4 9 7 7 10 6 7 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD WOORDZOEKER In sommige vakjes staat een ge- Overgebleven woord: tal dat correspondeert met een RUSTELOOS getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver- li ticaal vormen de letters in de JI,-»T eerste en derde kolom ook een j woord. Hoe luidt het sleutel- ®XXa? woord? Horizontaal: 1. kenmerkend; 2. ambitie; 3. hulp in geval van nood; 4. stoel tje zonder rugleuning; 5. lila edelsteen; 6. mobilofoon voor ge bruik te water; 7. tijd waarop men pleegt te eten; 8. fijne ka toenen stof. mmm R I HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring „Wie heeft er schuld aan de overstro ming", riep de wethouder uit. „Dat is hier de vraag!" „Ik krijg de schuld", zei heer Bommel bij de deur. „De markies heeft mij beschuldigd en de politie heeft mij opgeschreven..." „Er is bereids een commissie be noemd", hernam de heer Stieltjes. „De zaak is in studie..." „Maar ik neem het niet!" vervolgde heer Ollie met overslaande stem. „Ik kan er niets aan doen..." „Orde!" riep de burgemeester. „De wethouder is aan het woord." „Ik ben aan het woord!" riep heer Bommel. „Ik heb een klacht!" „Stilte!" donderde de heer Dicker- dack. „Anders laat ik de zaal ontrui men. Meneer Stieltjes, ga verder met uw boeiend betoog." De stadsbestuurder gehoorzaamde. „Een ogenblikje", sprak hij. „Ik be doel... kijk es hier." Terwijl hij in deze trant de maatregelen van de overheid uiteenzette verviel heer Ollie tot een broedend gemompel. „De zaal ont ruimen", prevelde hij, „welja. Alsof ik niemand ben. Wat verbeeldt die burgemeester zich wel? Hij zit daar op te hakken aan het hoofd van de tafel terwijl hij gewoon maar een nul is. Ach, waarom zit er geen heer van stand op zijn plaats? Dan zou..." Hij kon zijn gedachten niet afmaken. Want op hetzelfde moment lag de magistraat naast zijn zetel op de grond, terwijl heer Bommel in zijn plaats aan het hoofdeinde zat. De vergadering verstomde en de Wet houder van Openbare Werken ver loor de draad, die hij net gevonden had... W DOOR JAN VISSER De kans op opklaringen is vanavond groter dan gisteren. Dat biedt enig perspectief voor het aanschouwen van de komeet Hale-Bopp die dezer dagen op z'n helderst is. De betrekkelijk grote komeet, de doorsnee bedraagt circa 40 kilometer, is in het noordwesten te zien. Kometen kunnen worden beschouwd als vuile sneeuwballen of bollen. Ze zijn opgebouwd uit gruis, gassen, water en ijs en hun licht gevende staart hebben ze te danken aan verdamping en inwerking van ultraviolette straling van de zon op ijs en gassen. De afstand tussen de aarde en Hale-Bopp be draagt thans ongeveer 195 miljoen kilometer. In april ver wijdert de komeet zich weer. De afstand tot de aarde neemt dan toe tot meer dan 200 miljoen kilometer. De ko meet is goed te fotograferen met een kleinbeeldcamera op een statief. Wat het weer betreft merken we morgen iets meer van een stormdepressie bij IJsland. De wind, waaiend uit het zuid westen, neemt aan de kust toe tot krachtig, windkracht 6. Het frontensysteem van de depressie veroorzaakt tegen en tijdens de avonduren regen. Overdag is het droog met aan vankelijk kans op zonneschijn. De lucht die naar ons land stroomt is vrij zacht. De temperaturen lopen op tot maxi maal omstreeks 12 graden. Ook op donderdag is het nog vrij zacht. Daarna gaat de wind om naar het noordwesten, tussen een hogedrukge- bied boven de Britse eilanden en een depressie koersend van Scandinavië naar Rusland. De noordwestelijke stro ming voert koudere lucht aan. Gunstig is wel dat het hoge- drukgebied tijdens Pasen dichterbij komt waardoor de sta biliteit van de atmosfeer toeneemt. Gisteren een kraak-noch-smaak dag. Het was somber en nevelig en vooral later viel er wat (mot)regen. Tijdens de afgelopen nacht trok een regengebied over ons land. In Bloemendaal en op Schiphol viel 2 mm. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Perioden .met regen, in de bergen sneeuw. Eerst langs de westkust en later ook elders een onstuimige wind. Maxima oplopend tot rond 9 graden op mor gen. In het noorden tot on geveer plus 3 graden. Zweden: Vandaag in het noorden wat sneeuw bij lichte vorst. Morgen vooral in het zuiden regen, mogelijk eerst met ijzel. Middag- temperatuur oplopend tot rond 6 graden op morgen. Aantrekkende wind. Denemarken: Vandaag droog en gere geld zon. Morgen vooral in het noorden meer bewol king en wat regen. Mid- dagtemperatuur eerst rond 5, oplopend tot ongeveer 9 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden perioden met zon. Elders meer bewolking en vooral in het noorden van Ierland en in Schotland wat regen Morgen veel wind. Maxima vandaag rond 12, morgen oplopend tot 15 gra- België en Luxemburg: Vandaag mogelijk wat regen en middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Mor gen eerst mist en geleidelijk zon. Maxi ma oplopend tot rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden en mogelijk wat regen. Morgen droog en geregeld zon. Eerst kans op mist. Middagtemperatuur rond 12 graden, morgen plaatselijk iets Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot rond 20 graden in het mid den en zuiden. Madeira: Geregeld zon en droog. Maximumtem peratuur ongeveer 19 graden. Spanje: Vandaag in het binnenland nog flink wat zon. Morgen meer bewolking en vooral langs de oostelijke Costa's enkele stevi ge regen- of onweersbuien. Vandaag maxima van 15 graden in het noordoos ten tot boven de 20 langs de zuidelijke Costa's. Morgen in het zuiden lager. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur tussen 20 en 25 graden. Marokko: Westkust: Geregeld zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur ongeveer 25 graden. Zonnige perioden en kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtempera tuur aan zee rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Bewolkt en vooral in het zuiden buien, mogelijk met onweer. In de Alpen en de Pyreneeën boven de 1200 meter sneeuw. In de loop van morgen afne mend buiig en in het noorden en in de bergen meer zon. Aan de noordkant van de Pyreneeën hardnekkige bewolking. Maxima van 11 graden rond Lyon tot 13 in het zuiden; morgen in het zuiden rond 17 graden. Mallorca en Ibiza: Bewolkt en een flink aantal pittige re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden. Italië: Af en toe zon en kans op een bui, moge lijk met onweer. Morgen in het noorden droog. Maxima van 14 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en een enkele bui, moge lijk onweer. Maxima rond 16 graden. Malta: Wolkenvelden, ook wat zon en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 16 graden. Griekenland en Kreta: Af en toe zon, maar ook kans op een bui. Iets minder fris met maxima rond 16 graden, in het noordoosten lager. Turkije en Cyprus: Kusten: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima oplopend tot rond 13 graden, op Cyprus tot tegen de 20 graden. Duitsland: Wolkenvelden, ook wat zon en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maxima van 7 graden in het noorden tot 13 plaatselijk in het zui den, morgen in het noorden hoger. Tem peratuur in de Alpen op 1500 meter iets boven nul. Zwitserland: Eerst nog wat regen, boven de 1500 meter sneeuw. In de loop van vandaag meer zon. In de dalen kans op mist en middagtemperatuur oplopend tot 15 graden op morgen. Temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt. Oostenrijk: In Tirol eerst nog wat regen, boven 1200 meter sneeuw. Verder toenemen de kans op zon, maar aan de noordkant van het Alpenmassief vaak hardnekkige bewolking In de dalen kans op maxima rond 11 graden. Tempen op 2000 meter enkele graden nul. Polen: Flink wat zon en droog. MaximuiriT peratuur van tegen het vriespui noordoosten tot 7 in het zuidwesten Tsjechië en Slowakije: Vandaag bewolkt en vrijwel overal di Morgen geleidelijk meer zon, maan 1 kans op mist. Middagtemperatuur! pend tot boven 10 graden op morge Hongarije: In de nacht en vroege ochtend kar mist. Verder geregeld zon en droog, dagtemperatuur ongeveer 10 grade mjj h. WOENSDAG 26 MAART 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.29 Zon onder Maan op 21.38 Maan onderO 'l&n Waterstand limuiden Katwijk Hoog 05.06 17.15 04.39 Laag 00.25 12.54 00.06 Weerrapporten 25 maart 07 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux mistbanken wl Cyprus onbew. w.s. 0 Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca halfbew Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Casablanca Johannesburg halfbew Los Angeles zwaar bew. New Orleans onbew New York onbew Tel Aviv half bew. Vancouver zwaar bew. SM -Til. 1 'Al

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8