Dini: uitstel EMU 'voor allen nuttig' Buitenland Europa stuurt maar weer een missie naar Albanië Krupp neemt Thyssen niet over Separatistische piraat stoort journaal Italië Spoor naar Belgische 'vuilniszakmoorden' Topvoetballers lokken Engelse jongeren naar huiswerkcentrum Fransen klaar voor evacuatie uit Zaïre INSDAG 25 MAART 1997 Ie Pers Diensten RTR Reuters ENEELCOVAN DER LINDEN toor de tweede keer binnen een week vertrekt mor gen een verkenningsmissie van de Europese Unie naar Albanië. Ook deze missie zal worden geleid door de Nederlandse diplomaat Jan graaf de Marchant et d'Ansembourg. Had hij vorige week nog de opdracht de situatie te verkennen, ditmaal neemt hij ruim 4,2 miljard gulden uit Europese fondsen mee ten behoeve van het Rode Kruis in Albanië. Daarnaast moet hij nu de weg vrijmaken voor de komst van een adviesgroep van Europese politiemen sen en militairen, die de Albanezen moet leren hoe ze de orde kunnen herstellen. Volgens de ministers van buitenlandse zaken van de EU, die gisteren onder lei- van EU-voorzitter Van Mierlo in Brussel bijeen varen, is het nodig d'Ansembourg nog een keer op pad te sturen. Eén van zijn taken zal onder meer zijn om te zien hoe de hulpverlening aan Albanië kan wor den beschermd. fan Mierlo stelde in Brussel meer EU-hulp in het vooruitzicht, onder voorwaarde dat de hulpverleners onder veilige omstandigheden kunnen opereren. Om dat laatste te bewerkstelligen, wil de EU een 'coalitie van bereidwillige landen' samenstellen. Daarin zullen vrijwel zeker Italië en Griekenland deelnemen, landen die over zee of land aan Albanië grenzen en thans on der meer proberen de voortgaande vluchtelingen stroom uit het land te stoppen. Volgens Van Mierlo is ook de Nederlandse regering in principe bereid aan zo'n beschermingsoperatie deel te nemen, op voorwaarde dat de Tweede Kamer er haar goedkeuring aan hecht. Van Mierlo stelde giste ren verscheidene malen dat er geen sprake kan zijn 'van een grote militaire operatie in Albanië'. De uit eindelijke bedoeling is vooral om de Albanezen 'te helpen bij het wederom opzetten van een eigen orde- handhavende macht'. Uit meerdere uitspraken van Van Mierlo viel op te maken dat de EU er niet om zit te springen zelf alle werk in Albanië op zich te nemen. De Unie wil de eindverantwoordelijkheid het liefst leggen bij de Or ganisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), waarin behalve de EU ook alle Midden- en Oost-Europese landen samenwerken. Italië toont zich ongeduldig en is verre van tevreden over de wijze waarop de Unie het Albanese probleem tot nu toe heeft benaderd. Gisteren werd de Italiaanse marine, als een soort voorschot op de Europese 'ope- ratie-Albanië', in verhoogde staat van paraatheid ge bracht. Premier Prodi heeft hierover overleg gevoerd met zijn Albanese ambtsgenoot Fino. De zes schepen die patrouilleren in de zeeëngte tus sen Albanië en Italiaanse regio Puglia, kregen op dracht (acti ever en vroeger op te treden tegen schepen met vluchtelingen. Hoewel de Italiaanse regering liet weten dat de Albanezen 'verbaal wordt afgeraden' de oversteek te maken, was het duidelijk dat Italië een begin heeft gemaakt met een soort zeeblokkade. Gistermorgen leidde deze nieuwe aanpak tot span ning. Van een vissersboot vol Albanese vluchtelingen werd geschoten nadat bleek dat een toegesneld Itali aans marineschip de boot weer richting Albanië sleepte. De Albanezen werden alsnog naar Brindisi gebracht, waar de opvarenden werden gearresteerd. bonn peter van nuusenburg correspondent Het Duitse staalconcern Krupp- Hoesch heeft zijn pogingen om zijn grootste concurrent Thys sen over te nemen definitief op gegeven. Beide bedrijven maak ten gisteren bekend dat Krupp er ook in de toekomst van af zal zien het veel grotere en finan cieel sterkere Thyssen in te lij ven. Krupp en Thyssen zullen hun staalsectoren nu tot één van de grootste staalonderne- mingen in Europa samenvoe gen. Krupp zorgde vorige week dinsdag voor grote opschud ding toen bekend werd dat het bedrijf een 'vijandige overname' van Thyssen voorbereidde. De regering van de deelstaat Noor- drijn-Westfalen vreesde voor tienduizenden banen in het door record-werkloosheid ge teisterde Ruhrgebied. Zij wist de topmannen van Thyssen en Krupp aan de onderhandelings tafel te brengen en hen in de richting van een fusie te sturen. Die moet donderdag formeel rond zijn. Het einde van Krupps overna mepoging komt als een verras sing. Afgelopen weekeinde cir culeerden nog berichten dat 'David' bij zijn voornemen bleef om 'Goliath' op de knieën te dwingen. Krupp zou in het ge heim al meer dan 30.000 Thys- sen-aandelen hebben gekocht. Krupp zou volgens insiders heb ben ingebonden, omdat de be trokken banken 'koude voeten' zouden hebben gekregen. Zij werden wegens hun aan deel in de 'vijandige overname' door de politiek en de vakbewe ging aan de schandpaal gena geld. Veel werknemers hebben hun rekeningen bij de banken opgezegd en bij hun filialen in het Ruhrgebied gedemon streerd. Vandaag werd door naar schatting 50.000 staalar- beiders gedemonstreerd in Frankfurt, het financiële cen trum van Duitsland. Toch zal ook de fusie banen kosten. De concernleiding zou achter de schermen al met de vakbond IG Metall onderhan deld hebben over een afvloei ingsregeling. Met name de bijna 6.000 werknemers van de ver ouderde Krupp-installaties in Dortmund moeten voor hun baan vrezen. Bij Thyssen wer ken nu nog 111.000 mensen; bij Krupp bijna 50.000 minder. Brandweeracademie in de as gelegd st. petersburg De brandweeracademie van het Russische St. Pe terburg is gisteren door een spectaculaire brand in de as gelegd. Studenten en oud-studenten vochten zonder succes tegen het vuur, dat even na zes uur 's avonds uitbrak. Honderden brand weermannen en 52 brandweerwagens werden naar de vuurzee gedirigeerd, maar drie uur na het begin van de brand stortte het dak in, zodat er geen redden meer aan was. De academie, de oudste in Rusland, traint brandweermannen voor het hele noordwesten van Rusland. 'VS-ambassade in China is niet veilig' Washington Door bezuinigingen is de veiligheid van de Ameri kaanse ambassade en andere diplomatieke gebouwen in China in gevaar. Dat blijkt uit een rapport van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken. De problemen doen zich voor in de ambassade in Peking en in vier consulaten, aldus het tot nog toe geheime rapport. Vorig jaar al waarschuwde de toenmalige minister van buitenlandse zaken Christopher dat de ambassade in Peking zeer slecht wordt onderhouden. Er is sinds 1979 prak tisch niets aan gedaan. Dode en gewonden bij rellen in Egypte cairo Bij rellen in de Noord-Egyptische stad Faqus, uitgebro ken nadat de politie een gebouw wilde ontruimen dat op instor ten stond, is gisteren een dode gevallen. De politie was inge schakeld om een dertig jaar oud gebouw van drie verdiepingen te ontruimen, omdat het zwakke fundamenten had. De bewo ners weigerden te vertrekken en begonnen met stenen naar de politie te gooien. Een politieagent kwam om het leven en negen andere agenten raakten gewond. Ook vijftien bewoners liepen verwondingen op. Honden veroorzaken verkeersongeluk jaaij bielefeld» Twee honden hebben in het Duitse Bielefeld een auto ongeluk veroorzaakt. De politie meldde gisteren dat de twee in een geparkeerde auto achtergelaten honden zaterdag kennelijk de handrem hadden losgemaakt. De auto overreed daarop een 29-jarige vrouw. Zij moest met verwondingen aan haar benen naar het ziekenhuis. Het was voor de politie niet mogelijk vast te stellen welke van de twee honden de rem heeft losgemaakt. Wehrmacht-expo breekt alle records münchen De omstreden tentoonstelling over de rol van het Duitse leger in de Tweede Wereldoorlog breekt alle records. On danks boycotoproepen stromen elke dag duizenden bezoekers naar de expositie in München. De tentoonstelling was de afgelo pen twee jaar al in zestien steden te zien en trok daar 130.000 jezoekers. Maar de eerste maand in de Beierse hoofdstad kwa men er al ruim 50.000 belangstellenden, meldt de Siiddeutsche Zeitung De expositie laat zien dat een deel van de 'gewone' Duitse soldaten zich net als de SS bezondigde aan misdrijven te gen de menselijkheid. Britse scouts laten homoseksuelen toe londen In navolging van het Britse leger openen ook de Britse scouts officieel hun rijen voor homoseksuelen. De padvindersor ganisatie besloot dat leiders voortaan een niet-heteroseksuele geaardheid mogen hebben. De stap oogstte kritiek van de erfge namen van de oprichter van de scouts, Robert Baden-Powell. Zijn dochter meent dat hij de openstelling voor homo's niet zou hebben goedgekeurd. In dit verband is het pikant dat biografen zich afvragen of de belangstelling van Baden-Powell voor jon gens wel van zo'n onschuldige aard was. Shell-medewerkers Nigeria gegijzeld londen-lagosLeden van de Nigeriaanse Egwas-stam hebben zes pompstations van Shell bezet. Ze houden er 127 medewerkers van het olieconcern gegijzeld. Dat heeft eeen woordvoerder van Shell meegedeeld. Bij botsingen met de stam raakten zes Shell-medewerkers gewond. Zij worden vandaag waarschijnlijk vrijgelaten. Volgens de woordvoerder richt de ac tie zich niet tegen het bedrijf, maar tegen de wijziging van dis trictsgrenzen en de aanwijzing van nieuwe hoofdsteden. De ge gijzelden zijn allen Nigerianen. Australië draait euthanasiewet terug Canberra Het Australische"parlement heeft vanmorgen de eer ste en enige euthanasiewet ter wereld teruggedraaid. Na een verhit debat van vijftien uur stak de Senaat met 38 tegen 33 stemmen een stokje voor de baanbrekende wet van de deelstaat Northern Territory. Het Lagerhuis sprak zich eind vorig jaar al tegen de liberale regelgeving uit. De eerste wet voor vrijwillige euthanasie trad in juli vorig jaar in werking. Sindsdien gebruik ten vier'personen de regeling om legaal een einde aan hun leven te maken. Zij lieten zichzelf onder begeleiding van een arts een dodelijke injectie toedienen. Tsjernobyl krijgt weer brandstof <iev De beruchte kerncentrale van Tsjernobyl krijgt voor het einde van de maand nieuwe brandstof, waardoor een riskante aooduitschakeling niet meer nodig is. De leverancier van de irandstofstaven, de Russische fabrikant Tvel, weigerde nog te le deren in verband met achterstallige betalingen. De centr ale be taalde inmiddels echter een voorschot. Tsjernobyl staat bij Tvel foor ruim 3,5 miljoen dollar in het krijt. De centrale zelfheeft nog 110 miljoen dollar tegoed van haar Oekraïense klanten. De iverknemers zitten al twee maanden zonder loon. Tunnel gevonden in gevangenis Belfast slfast Veiligheidsbeambten hebben bij een routinecontrole £n vluchttunnel ontdekt in de beruchte Maze-gevangenis in de )uurt van de Noord-Ierse hoofdstad Belfast. De tunnel was on- jeveer dertig meter lang en voorzien van elektriciteit. Hij begon )ij een afdeling waar bijna honderd IRA-leden zitten. Volgens de lirectie is nog niemand ontsnapt. Maze is de gevangenis met iet grootste aantal terroristen in West-Europa. Netjes van elkaar jescheiden zitten er circa vijfhonderd veroordeelde leden van de latholieke en protestantse terreurgroepen in Noord-Ierland. Myanmar raakt handelspriviliges voorlopig kwijt De Europese Unie heeft een aantal handelsvobrdelen van Myanmar (Burma) opgeschort uit protest tegen de dwangar beid in'dat land. De ministers van buitenlandse zaken beslo ten gunstige importtarieven voor landbouw- en industrie producten in te trekken. Dat gebeurde op voorstel van de Europese Commissie, die re ageerde op een appel van de In ternationale Confederatie van Vrije Vakverenigingen (Icftu), de Europese Vakvereniging en de mensenrechtenorganisatie Hu man Rights Watch. Zij verwel komden het 'duidelijke Europe se signaal'. Volgens Human Rights Watch zijn naar schatting twee miljoen inwoners van Myanmar zonder betaling gedwongen tot de aan leg van wegen om buitenlandse investeerders en toerisme aan te trekken. Italiaanse minister wijst op gevaren uitsluiting Het is 'voor iedereen nuttig' als de ingangsdatum van de EMU, de Economische en Monetaire Unie, een jaar wordt opgeschoven. Dat zegt de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Lamberto Dini, in een vraaggesprek met het financiële dagblad II Sole 24 Ore. De minister meent verder dat een langere voorbereidingstijd meer landen in staat stelt om aan de voorwaarden te voldoen. EU-leden die bij het huidige schema niet aan de EMU kun nen meedoen, kunnen volgens Dini de hele monetaire eenwor dingblokkeren. Volgend jaar wordt bekeken welke landen er in aanmerking komen voor de EMU, die per 1 Sinds het Verdrag van Maas tricht (1991), waarin de voor waarden en de datum van de EMU staan, is de economische groei in Europa flink vertraagd. Dat betekent volgens Dini dat de meeste Europese landen, ook Frankrijk en Duitsland, pro blemen hebben om aan de EMU-eisen te voldoen. januari 1999 van kracht wordt. Daarvoor worden de prestaties van dit jaar als maatstaf geno men. Het is bekend dat een aantal landen de nodige kunst grepen moet uitvoeren om de criteria te halen. Italië is één van die landen. De citeria hebben betrekking op begrotingstekort, staats schuld en inflatie. Vanmorgen liet de Duitse vakbond IG Che mie weten dat ook de omvang van de werkloosheid een voor waarde voor toetreding zou moeten zijn. Voorzitter Sch- moldt zei dat de economie van Duitsland en Europa op de lan ge duur alleen stand kan hou den als er meer banen komen. rome eelco van der linden correspondent De politie in Noord-Italië maakt massaal jacht op een mysterieu ze etherpiraat, die al drie keer 's lands best bekeken tv-journaal langdurig heeft onderbroken met anti-Italiaanse en separa tistische leuzen. Na Venetië en Treviso was af gelopen weekeinde de beurt aan de stad Verona. Kort na acht uur werd de stem van RAI- nieuwslezer Giulio Borrelli ver vangen door die van de 'dogen piraat'. Zeven minuten lang kregen de tv-kijkers een uiteenzetting te horen over 'de roof-praktij- ken van het corrupte en maffio se Rome' en 'de noodzaak van een herstichting van de repu bliek Venetië'. Magistraten en politiefunctio narissen zijn ervan overtuigd dat de man over een sterke zen der beschikt, die waarschijnlijk is geplaatst in een vrachtwagen. Dat het de politie maar niet lukt de piraat te arresteren, heeft ge leid tot scherpe kritiek en ka mervragen. Umberto Bossi, leider, van de separatistische protestpartij Le- ga Nord, heeft ontkend achter de etherpiraat te zitten. Hij ver moedt juist een initiatief van de Italiaanse geheime diensten, die volgens hem een alibi nodig hebben om zijn partij te kun nen onderdrukken. Bossi gaat door op het vorig jaar ingeslagen oorlogspad. Af gelopen weekeinde zei hij dat 'de Italiaanse staat verrot is en stinkt' en dat er haast gemaakt zal worden met de afscheiding van zijn staat 'Padania'. Op 25 april zal de Lega Nord een refe rendum houden in Noord-Italië en op 14 september moet de af scheiding een feit zijn, zo meld de Bossi. Ruzie tussen VS en Wit-Rusland loopt hoger op WASHINGTON-MINSK Rtr-DPA-AFP Het conflict tussen de Verenig de Staten en Wit-Rusland over de uitwijzing van een Ameri kaanse diplomaat is verder op gelopen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei giste ren dat de VS overwegen het besluit 'te vergelden'. De Wit-Russische regering wees zondag een Amerikaanse diplomaat uit, omdat hij aan een anti-regeringsdemonstratie zou hebben deelgenomen. De betoging in de hoofdstad Minsk liep uit op een bloedige con frontatie met de politie. Washington noemde de uit wijzing 'ongegrond en onverde digbaar'. De Amerikaanse am bassade In Minsk diende al een protest in tegen de Wit-Russi- sche maatregel. De betrokken diplomaat was eerste secretaris van de Amerikaanse ambassade en oorspronkelijk afkomstig uit Wit-Rusland. Arafat is klaar voor onderhoud met Netanyahu COLOMBO-HEBRON Rtr-AP De Palestijnse president Yasser Arafat heeft vanmorgen gezegd bereid te zijn tot een ontmoe ting met de Israëlische premier Netanyahu. Hij zei dit op een persconferentie in Colombo, ter afsluiting van een bezoek aan Sri Lanka. „Waarom zouden we niet praten? Ik ben er klaar voor als het over vrede gaat", aldus Arafat op de vraag of hij bereid is tot een ontmoeting. Eerder al heeft de Israëlische regering la ten doorschemeren verdere on derhandelingen niet uit te slui ten. Een bomaanslag in Tel Aviv leidde vorige week tot een ver dere verkoeling in de toch al ge spannen verhouding tussen de Israëlische regering en de Pales tijnse Autoriteit van Arafat. In de stad Hebron hebben honderden agenten van de Pa lestijnse politie gisteren een buffer gevormd tussen stenen gooiende jongeren en Israëli sche soldaten. Het was de eerste keer dat de Palestijnse politie massaal optrad tegen de rellen in de stad, die nu al dagenlang aanhouden. Op diverse plaatsen op de Westoever is het sinds vorige week onrustig uit protest tegen het Israëlische besluit een jood se wijk te bouwen in het Arabi sche Oost-Jeruzalem. De pro testen worden voornamelijk ge organiseerd door de Fatah-be- weging van Arafat. Justitie in België verdenkt een pornofotograaf uit het West- Vlaamse Kaster van betrokken heid bij de gruwelijke serie- moord, waarin de afgelopen da gen in stukken gezaagde vrou wenlijken in vuilniszakken zijn gevonden. Van één van de vier vermoorde vrouwen is de iden titeit inmiddels bekend. De verdachte heeft vorige week woensdag geprobeerd zelfmoord te plegen en ligt in coma in een ziekenhuis. Hij ver toefde in het prostitutiemilieu en stond bekend om zijn ge welddadig gedrag. Zijn vriendin woont in Knokke-Heist. Uit de ze kustplaats komt een aantal vuilniszakken, waarin de lede maten van enkele slachtoffers waren verpakt. Eén van de vier vrouwen die de afgelopen dagen werden ge vonden bij Bergen, is inmiddels geïdentificeerd. Het gaat om Jacqueline Leclerq uit Bergen, een 33-jarige moeder van vier kinderen. Ze verdween op 22 december vorig jaar. Ze werd herkend aan een litteken op haar arm. Het leek erop alsof ie mand daar een tatoeage had willen verwijderen. De onthoofde romp zonder ledematen die gisteren vlakbij de eerste plaats in zakken werd aangetroffen, is van een slacht offer dat hooguit twee weken dood is. Justitie maakte ook be kend dat vorig jaar in de buurt al een romp werd gevonden. correspondent Een publiciteitsstunt, grimlachte de concurren tie. Maar Labourleider Blair aanvaardde giste ren dankbaar de lof voor weer een energiek idee: het opzetten van 'huiswerkcentra' in de voetbalstadions van vier Engelse topclubs. De lof kwam onder meer van een notoire Conser vatief als Ken Bates, eigenaar-voorzitter van Ruud Gullits Chelsea, nota bene de favoriete club van John Major. De bedoeling is dat Chelsea, Arsenal, New castle United en Sheffield Wednesday gebruik maken van hun populariteit om kinderen naar speciale studiecentra in hun stadions te trek ken. Daar kunnen ze dan elke doordeweekse avond en zaterdagmorgen twee uur lang onder begeleiding hun huiswerk maken. De beloning: topvoetballers die af en toe een kijkje nemen en een balletje trappen met de sterren als het huis werk is gedaan. Volgens Labour snijdt het mes aan twee kan ten: de clubs vergroten hun betrokkenheid bij de gemeenschap en kinderen worden door hun favoriete club gemotiveerd om hun leerpresta ties op te vijzelen. Het project richt zich vooral op jongens uit achterstandswijken in de grote steden. Zij blijken veel meer moeite te hebben met lezen, schrijven en rekenen dan meisjes uit dezelfde buurten. Rick Parry, de grote baas van de Premier Lea gue, de Engelse eredivisie, zei gisteren: „Dit is een geweldig initiatief en er is niets partijpoli tieks aan de steun die we eraan geven". Clubs en League betalen namelijk het grootste deel van de 50.000 pond die een studiecentrum kost. Wat Blair het meest plezier moet hebben ge daan, is dat het idee uit Conservatieve koker kwam. Alleen vergaten de Tories dit advies uit een witboek van het ministerie van onderwijs in praktijk te brengen. Vandaar dat ze het nu weg zetten als 'verkiezingsstunt' van Labour. Brazzaville» Franse commando's maken zichzelf en hun materieel in het Congo-Brazzaville klaar voor een eventuele evacuatie uit het buurland Zaïre. Daar is de toestand nog verwarder geworden, nu premier Kengo wa Dondo en zijn regering zijn afgetreden. President Mobutu Sese Seko heeft daarvan 'kennis genomen', zo meldde de Zaïrese televisie gisteravond. Ondertussen hebben de VS bij Mobutu aan gedrongen op onderhandelingen met rebellenleider Kabila, die inmiddels een groot deel van het land in handen heeft. De Revolutionaire Volksbeweging, de partij van Mobutu, is daartoe bereid, zo zei vice-voorzitter Mukalay gisteren. Gisteren was het nog niet duidelijk of Mobutu naar de top van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) zou gaan. Die komt morgen bijeen in Lomé. Zowel Mobutu als Kabila ontving een uitnodiging. De rebellenleider besloot 'om veiligheidsredenen' niet zelf te gaan. Waarnemers vre zen dat de top een flop wordt. Uganda en Rwanda, de twee landen die er door Zaïre van worden beschuldigd de rebel len te steunen, zullen namelijk slechts een lage delegatie naar Lomé sturen. FOTO EP A CHRISTOPHE SIMON

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7