Tweestrijd onder Ajax-hooligans s Lands mooiste extraatje. I- nzet helikopters egen voetbalfans Kamer: aarzeling over preventieve aanhouding Vooraf ingrijpen bij rellen niet mogelijk Binnenland :NSDAG 25 MAART 1997 Voetbalfans dagen elkaar uit bosch Supporters van de eerste divisieclubs FC Den Bosch ii ADO Den Haag hebben elkaar via Internet uitgedaagd om op iveede paasdag een confrontatie aan te gaan. Maandag spelen iide clubs in Stadion De Vliert van Den Bosch tegen elkaar, iurgemeester Rombouts van Den Bosch heeft naar aanleiding an de uitdagingen besloten enkele honderden extra politie- nensen in te zetten. „Wij zullen de hardst mogelijke maatrege- >n treffen om ervoor te zorgen dat de wedstrijd niet uit de hand jopt", zei hij gisteravond. leen aanhang mee naar wedstrijd itterdam Bij risicowedstrijden moet de bezoekende club zijn ipporters thuislaten. Dit is een van de manieren om te voorko- ïen dat het voetbalvandalisme nog verder uit de hand loopt. In Je KNVB-commissie wedstrijdzaken wordt dit idee besproken, egt korpschef C. Bakker van de politieregio Gelderland-Mid- len. Hij beheert in de Raad van Hoofdcommissarissen de porte- juille voetbal en maakt deel uit van de KNVB-commissie wed- trijdzaken. Volgens Bakker bestaat in de commissie het idee anhangers van de uitspelende club de wedstrijd te tonen op en videoscherm in het eigen stadion. Ook wordt bekeken of de /edstrijd kan worden uitgezonden op de regionale televisie. ?SV: meepraten over supportersbeleid itrecht Voorzitter Roelf de Boer van de Landelijke Federatie supportersverenigingen (FSV) is teleurgesteld dat zijn organisa- ie is buitengesloten van het top-overleg over de bestrijding van oetbalvandalisme. „Wij vertegenwoordigen toch zo'n 150.000 eorganiseerde voetbalfans. De toeschouwer wordt blijkbaar iet erkend of helemaal niet gezien door de instanties", aldus )e Boer. Volgens de FSV moeten alle partijen nu de handen in- en slaan. „Alleen kun je dit probleem niet oplossen. Samen sta sterk." 310 ken gevaar voor Euro 2000 üswijk De Europese voetbalbond UEFA en de stichting Euro )00 verwachten geen negatieve invloed van supportersgevech- :n op de organisatie van het EK voetbal in het jaar 2000. Neder- ind en België nemen die organisatie samen ter hand. De Belgi- n Sti che veiligheidsofficier Steven de Smet heeft meerdere malen 5218 erkondigd dat hij tijdens het EK grote ordeproblemen voorziet m dan met name buiten de stadions. Volgens woordvoerster anja Baima van de UEFA zijn de berichten van de onlusten al ot het hoofdkwartier van de koepelbond in Zwitserland doorge- 641Ö irongen, maar „het EK is en blijft vergeven aan Nederland en 6-nr; <end iterdam gpd ilikopters inzetten in plaats de gebruikelijke ME-busjes voetbalrellen. Korpschef J. Brinkman van de politiere- Rotterdam-Rijnmond acht MAin dergelijke 'militaire actie' mas n reële mogelijkheid naar nleiding van de recente veld- ig tussen Ajax- en Feyenoord- voormalige legergeneraal inkman denkt op deze ma- ir politiemensen een stuk eller naar een 'plek des on- *i ils' te kunnen dirigeren, anuit 'de lucht kun je overal insen aan de grond zetten, ewel ik niet weet of dat afge- ien zondag mogelijk was ge it", zei Brinkman gisteren, legermethode zou nieuw als inzet tegen relschop- nde voetbalsupporters. Brinkman wordt in zijn idee steund door de Rotterdamse rgemeester Peper. Die pleit or een aparte, projectmatige npak van voetbalvandalen als bij de acties tegen de Rot- damse drugstoeristen) waar de grenzen van politieregio's gemeenten worden over- taiiëj ireden. Ook vindt hij wetge- g noodzakelijk die het op- iten van groepen gevaarlijk achte mensen mogelijk aakt. Peper ziet niets in een rbod voor supporters om uit- dstrijden van hun club bij te men. burgemeester noemt de idslag bij Beverwijk 'afzichte- Nog deze week moet er Igens hem een projectgroep irden opgericht die onder lei- ig van Justitie en Binnen- idse Zaken komt en de regie ert bij het aanpakken van het weid tussen voetbalsuppor- ,De politie is heel goed in at deze 'supporters' te tac- len. Maar er moet een goede iring zijn, een overkoepelen- groep die over de regio's en kijkt. Met bestuurders, po litie en justitie. De KNVB en de clubs mogen er ook bij zkten. Te vaak reageren politieregio's nog apart en treffen zij elk voor bereidingen voor de komst van een groep supporters. Op mijn initiatief is er overleg geweest op Binnenlandse Zaken vooraf gaand aan Ajax-Feyenoord een paar weken geleden. Dat was de eer§te keer op een dergelijke manier. Alle regio's waar de supporters door moesten, wa ren daarbij betrokken. Dat werd gezien als een beleidsvernieu- wing." Dat de politie zondag haar werk niet goed heeft gedaan, ontkent Peper ten stelligste. „Ik ben buitengewoon ontstemd over dergelijke uitlatingen door de voorzitter van het korpsbe heerdersberaad, mijn Nijmeeg se collega D'Hondt. Die zei dat de politie te laat was. Dat is ge- kef." Als tweede oplossing be schouwt Peper de wettelijke mogelijkheid om groepen van dalen preventief op te pakken. „Het is verschrikkelijk moeilijk in Nederland groepen op te pakken. De Tweede Kamer en de minister van justitie moeten snel met wetgeving op dat ge bied komen." Supporters in groepen opvan gen is makkelijk als ze per bus of trein reizen, maar veel voet balvandalen rijden per auto hun club achterna. Volgens Peper ondermijnt dat zijn voorstel echter niet. „Ze rijden toch vlak bij elkaar naar zo'n wedstrijd en op een gegeven moment stap pen ze toch uit? Dan gooi je er een ringetje omheen en stop je die lui in een gebouwtje." De suggestie om wedstrijden voortaan zonder fans van de be zoekende club af te werken, wijst de burgemeester van de hand. „Je moet niet wijken voor geweld en niet de goede sup porters op zo'n manier straffen. Het werkt in de praktijk ook niet. Men weet toch wel aan kaarten te komen. ANP Algemeen Nederlands Per Over wraakactie na doodslag Amsterdamse 'F-sider' Onder de Ajax-hooligans in Amsterdam is een strijd losgebarsten over een mo gelijke wraakactie wegens het doodslaan van de 35- jarige Amsterdammer Car lo Picorni door Feyenoord- aanhangers. 'F-sider' Pi corni kwam zondag om tij dens de gevechten bij Be verwijk tussen Ajax- en Feyenoord-fans. amsterdam gpd De groep supporters rond Car lo, bestaande uit Ajax-fans uit Amsterdam-Oost, wil wraak. „Ze gedragen zich als kippen zonder koppen. Ze zijn in alle staten. De belangrijkste man uit hun midden is vermoord", ver telt een hooligan die anoniem wil blijven en wel een wapen stilstand wil. Hij behoort tot een andere groep Ajax-fans in de stad. „Maar voor vrede moeten wij toestemming krijgen van de groep rond Carlo. Zonder hun akkoord zijn we nergens. We hebben vandaag uitvoerig met de aanhang rond Fevenoord ge beld. Ook zij willen het geweld stoppen." „Ik ken Carlo al twintig jaar en ben stomverbaasd dat hij zich heeft laten verleiden tot de ze vechtpartij. Het is onbegrij pelijk. Hij zocht die narigheid niet meer op. Hij was de laatste jaren een rustige jongen en deed nooit meer iets. Hij had een vrouw en twee kinderen en had zich volledig teruggetrok ken uit de F-side." Volgens de zegsman kende iedereen onder de Amsterdam se en de Rotterdamse hooligans Carlo. „Hij was een van de F-si- ders van het eerste uur. Tot en kele jaren geleden was hij voor zitter van de Stichting F-side. Iedereen had veel ontzag en respect voor hem. Hij was een beroemde vechter, vocht altijd met blote handen, gebruikte nooit wapens. Hij was geen type dat ruzie maakte of bij het min ste of geringste om zich heen sloeg. „Maar vechten kon hij als de beste." Op het Internet verscheen gisteren een rouwadvertentie Een bos bloemen herinnerde gisteren aan de fatale moord op een Ajax-fan. De tekst op het kaartje luidde: 'Jouw lach zal ik nooit vergeten, Tonny'. voor Carlo Picorni. „Carlo, we zullen deze laffe moord op jou nooit vergeten. 'Laffe moord', want alleen lafaards hanteren wapens. Het ondergrondse suppor tersblad DAS (De Ajax-Ster) riep op zijn Internet-site de Ajax- en de Feyenoord-aanhangers op tot bezinning: 'Stop deze zinlo ze oorlog', aldus DAS. Een an dere anonieme Ajax-aanhanger meent dat „de grenzen van het voetbalvandalisme zijn over schreden." Ook hij roept op tot een bestand. „Deze onzin moet stoppen. We staan hier op een tweesprong. Straks krijgen we een soort Italiaanse toestanden van vergelding over en weer. Dat moeten we niet hebben, want dan vallen er nog meer doden." In de cafés en coffeeshops waar de harde kern doorgaans bij elkaar komt, wil verder nie mand praten. Verslaggevers worden met bedreigingen weg gewerkt. In een café in de buurt van het oude Ajax-stadion is de sfeer wat vriendelijker, maar niet minder vastberaden. „Wij houden alle publiciteit nu af zegt de uitbaatster, die even te voren cameraploegen van RTL4 en het NOS-journaal de deur heeft gewezen.Al die aandacht hitst de partijen alleen maar op. En ook met het oog op de fami lie willen we voorlopig alleen maar rust." Volgens de F-sider uit het vre- deskamp is het lichaam van Pi corni nog niet vrijgegeven. „De exacte doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. Er moet nog wor den uitgezocht wie welke ver wondingen heeft aangericht." De begrafenis zal vermoedelijk vrijdag of zaterdag plaatsvin den. De familie heeft laten we ten dat de harde kern van het Ajax-kamp bij de uitvaart aan wezig mag zijn. Binnen de Feyenoord-gelede- ren stond de doodgeslagen Ajax-aanhanger op de 'zwarte lijst'. Voor de vijand was hij een van de 'most wanted'. Picorni zou Ooit vier of vijf Feyenoor- ders te grazen hebben geno men. De 35-jarige man, wiens broer Eugene zondag bij de confrontatie gewond raakte, was duidelijk uit op vechten, vertelt een Feyenoorder. Terwijl sommige Ajax-hooligans öp de vlucht sloegen voor de over macht uit Rotterdam, ging Pi corni openlijk de confrontatie Die lezing lijkt te kloppen met die van een Internet-bericht uit Amsterdam: .Aanvankelijk na men de Feyenoord-supporters een afwachtende houding aan", aldus de Amsterdammers. „Toen zij doorkregen dat maar veertig Ajax-aanhangers op confrontatie uitwaren (de rest bleef staan kijken) namen zij het initiatief over. Feyenoord- fans omsingelden diverse Ajax- supporters, die zware klappen FOTO WFA ERWIN BEEMSTER (en messteken in rug en zij) moesten incasseren. Onder de gewone Ajax-fans wordt niet getreurd om de dood van de 35-jarige F-sider. „Nie mand heeft medelijden met hem. Hij is vrijwillig op die vechtpartij afgestapt. Wel is het een ramp voor zijn vrouw en kinderen", zegt Karei Meij- boom, eigenaar van een café op het Rembrandtplein, waar de normale Ajax-fans komen. „We zijn die gasten liever kwijt dan rijk. Het is een schandvlek voor de club." De officiële supportersvereni ging van Ajax onthoudt zich van commentaar. den haag gpd De Tweede Kamer is terughou dend over een wettelijke rege ling, op basis waarvan voetbal vandalen uit voorzorg kunnen worden opgepakt. Eerst moet uit alle macht worden gepro beerd met andere maatregelen massale vechtpartijen te voor komen, zoals zondag tussen aanhangers van Feyenoord en Ajax. Als daarmee het geweld niet kan worden uitgebannen, zou eventueel de wet kunnen worden aangepast. Na de 'veldslag' in Beverwijk klinkt van diverse kanten de roep om een aanscherping van de wet. Raddraaiers, van wie aangenomen wordt dat ze op oorlogspad zijn, zouden op die manier gearresteerd kunnen worden voordat ze op het 'slag veld' arriveren. De Nederlandse wet kent mo menteel vrijwel geen mogelijk heid om mensen preventief aan te houden. Hooguit kan een burgemeester bij dreigende ver storing van de openbare orde een gemeentelijke noodveror dening afkondigen. Maar ook dan is het moeilijk mensen te arresteren voordat ze daadwer kelijk iets hebben misdaan. In Utrecht hield de politie twee jaar geleden op grond van hun uiterlijk ruim 150 anti-fascisten aan uit angst voor een botsing met extreem rechts tijdens een demonstratie. Die actie van de politie werd later van diverse kanten afgekeurd. Er zijn strenge grenzen aan vrijheidsbeneming. Niet alleen de huidige Nederlandse wet, ook het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens biedt forse garanties dat niet zo maar iedereen kan worden opgepakt. De terughoudendheid in de politiek voor een wetswijziging is groot. Je zou maar toevallig tussen een groep voetbalvanda len verzeild raken en aangezien worden voor hooligan. Een wet om preventieve arrestatie te versoepelen zou bovendien niet alleen voor de voetbalvandalen gelden en dus zou het gevaar van misbruik aanwezig zijn. „We moeten tot in lengte van dagen proberen onze rechts staat te handhaven en uitkijken dat we geen politiestaat cre- eren", zegt PvdA-Kamerlid Sterk. „Je moet er ongelooflijk mee oppassen", vindt ook WD- er Korthals. D66 heeft eveneens grote re serve. Woordvoerster Schelte- ma: „Op dit moment denken wij daar bepaald nog niet aan. Zoiets gaat ongelooflijk ver." Tot nu toe mikken de grote par tijen op andere maatregelen: extra politie-inzet, infiltratie in supportersgroepen en strengere straffen voor de hooligans. Toch sluiten met name WD en PvdA niet uit dat het toch zo ver zal komen dat de wet wordt aangepast. Ook volgens het CDA zou deze aanpak 'tot de mogelijkheden kunnen beho ren', volgens Kamerlid Mulder. Eind vorig jaar heeft de Ka mer de ministers Sorgdrager en Dijkstal gevraagd eens te bezien op welke manier voetbalvanda len voortijdig in de kraag kun nen worden gevat. Bijvoorbeeld wanneer er een redelijk ver moeden bestaat dat ze met el kaar op de vuist willen. De Ka merleden willen nu snel ant woord. „Het moet goed worden afgewogen in ons rechtssys teem, maar we moeten alles doen om herhaling van dit soort uitwassen te voorkomen." Leidse hoogleraar 't Hart acht meer duidelijkheid in de wet noodzakelijk den haag gpd Bij ons vindt u behalve op het gebied van lekker eten, ook alles voor de uitwendige verzorging. Héél goed en voor een heel gunstige prijs. En over prijs gesproken, bij deze producten zit nu een extra prijs: een gratis lacon Andrélon hairspray t.w.v. f 3.95* Andrélon shampoo, lacon 300 ml -549 Odorex deodorant spray of roller, diverse soorten, duo-pak -498 Badedas douche, diverse soorten, duo-pak a 500 ml .&98 Macleans tandpasta, diverse soorten, trio-pak 225 ml Nü Libresse damesverband, diverse soorten, 2 pakken Sr58 Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 29 maart a.s. 'Zolang de voorraad strekt s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Een Brabander werd vorige week veroor deeld wegens het bezit van een verbo den wapen in zijn auto: een 70 centime ter lange stok. Tweehonderd drinkende, snuivende en zwaar bewapende Feye- noord-hooligans mochten hun eveneens stevig uitgeruste vijanden uit Amster dam vrijuit de hersens inslaan. Waarom- greep de politie niet eerder in? De man uit Brabant had de pech dat bij een normale verkeerscontrole onder zijn stoel een stok werd aangetroffen. Gevolg: 200 gulden boete. Afgelopen zondagmiddag stonden twee bussen ME en Feyenoord-aanhang elkaar op te wachten op de parkeerplaats bij het Van der Valk-restaurant in de buurt van Schiphol. Als zij de supporters hadden gefouilleerd en in de kofferbakken van hun auto's hadden gekeken, dan hadden zij - naar achteraf bleek - het volgende aangetroffen: messen, kettingen, fietsslo ten, honkbalknuppels, ijzeren staven en hamers. Toch gebeurde dat niet, terwijl het arsenaal met gemak onder het kopje 'verboden wapenbezit' had kunnen wor den gebracht. Worden supporters met schuim op de mond anders behandeld dan een indivi du die toevallig wordt aangehouden. „Daar neigt het wel naar", reageert pro fessor mr. A.C. 't Hart, hoogleraar straf recht aan de Leidse universiteit. „Maar ik kan me de reden wel voorstellen, want je bent bang dat de zaak anders escaleert. Het is ook een zaak van handhaving van de openbare orde." Daarom worden wel eens treinstellen verbouwd, pompstations geplunderd, ruiten van winkels ingegooid en zetten tweehonderd supporters hun auto's en busjes op de vluchtstrook. De pakkans is bij groepsgedrag, zo blijkt al jaren, toch niet zo groot, ,,'t Is vaak een kwestie van overmacht. Wat moet je anders doen?", zegt de professor. 'Signalen' Politiekorpsen van Amsterdam en Rot terdam wisten dat er 'iéts' te gebeuren stond afgelopen zondag, Ajax en Feye noord hadden ook 'signalen' ontvangen uit hun supportersgroepen en het poli tiekorps Kennemerland had al voor be geleiding gezorgd van de colonne Feye noord-supporters. Maar de politie greep pas in toen de verhitte hooligans elkaar al met knuppels en ander wapentuig te lijf waren gegaan. Pas achteraf werden 28 supporters gearresteerd. Professor 't Hart: „Voor dit soort zaken hebben we geen toverwoord. De wet is er niet dui delijk over. De politie zit wat dit betreft in een lastig parket. Ze kunnen alleen optreden als de wet wordt overtreden en dat is maar goed ook." Als eenmaal de openbare orde in het geding is, hebben de justitiële autoritei ten een scala aan wettelijke mogelijkhe den voor handen, zoals de plaatselijke politieverordening of artikel 140 van het wetboek van strafrecht (openlijke ge weldpleging). Maar in het traject vooraf ligt dat aanzienlijk moeilijker. „Preven tief ingrijpen is wettelijk bijna niet mo gelijk", reageert Klaas Wilting van de Amsterdamse politie. „Je kunt pas ingrij pen als de openbare orde in het geding is, op basis van de plaatselijke politiever ordening. Er moet een redelijk vermoe den zijn dat de wet wordt overtreden. Dat is nu eenmaal een democratische verworvenheid. Je moetje uiteindelijk al tijd verantwoorden voor de rechter en dan dien je wel met bewijzen te komen." Beleidsmedewerker veiligheidsbeleid R. van Bennekom van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) voegt er aan toe: „De dreiging dat de openbare orde verstoord wordt, is niet goed gere geld in de wet. Het kan wel, maar dan zul je flink moeten investeren in infor matie over die groeperingen. Wat ze van plan zijn, hoe en of de wet wordt over treden?" Op de hoogte Klaas Wilting benadrukt dat bij de vecht partijen vrijwel alle betrokken partijen, belast met de openbare orde, vooraf op de hoogte waren, maar dat niemand wist waar het strijdtoneel zou plaats vinden. „Het is bijna niet meer te voorkomen als supporters lukraak ergens een weiland uitkiezen. Dan wordt het voor de politie heel erg lastig".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5