Nederland sluipt op kousenvoeten naar Rome Noodrem kan bus en trein nog redden Als Berisha moet aftreden, wordt dat zijn dood Feiten &Meningen Milosevic wil controle op media terug DINSDAG 25 MAART 1997 Van Mierlo en Patijn temperen hun Europese ambities Ais de geschiedenis zich zou herhalen, staat Ne derland vandaag in Rome een 'dwaze dinsdag' te wachten. Net als zes jaar geleden presenteert Nederland halverwege de rit van het voorzitter schap voorstellen voor een vernieuwd Europees verdrag. Het toenmalig huiswerk van het duo Dankert-Van den Broek werd in september 1991 met een sierlijke boog in de prullenbak ge zwiept, een gebeurtenis die als 'Zwarte Maan dag' in de annalen van de diplomatie werd bij geschreven. Voor een herhaling van die af gang hoeft het tandem Patijn- Van Mierlo niet te vrezen. Nu al staat vast dat de Europese mi nisters van buitenlandse zaken hun 'addendum' vandaag met gereserveerd enthousiasme zul len ontvangen. Nederland had om te beginnen geen beter mo ment kunnen uitkiezen om zijn plannen voor de hervorming van de EU te presenteren. Van daag staat in Rome alles in het teken van het veertigjarig be staan van de Verdragen van Ro me en geen van de Europese bewindslieden heeft er behoefte aan dat feestje met bittere op merkingen te verstoren. Van paleis naar paleis zullen de ministers zich begeven: een lunch in het Quirinaal en in het Esposizione, vervolgens een ce remonie in de hal van Horatio gevolgd door een receptie in het paleis Doria Pamphili. Het pro gramma voorzag zelfs in een audiëntie in het Vaticaari, voor EUWSANALYSE De Servische oppositie dreigt met nieuwe demonstra ties tegen president Milosevic en zijn regime als hij de media en de persvrijheid in Servië blijft hinderen. De oppositie heeft de afgelopen dagen bovendien gedreigd met een boycot van de parlements- en presidentsver kiezingen dit najaar als er dan nog altijd geen sprake is van vrije, onafhankelijke media in Servië. De voortekenen zijn somber. De Servische president leed de afgelopen maanden ernstig gezichtsverlies. Na maandenlange, massale protesten moest Milosevic er kennen dat de lokale verkiezingen van 17 november ge wonnen waren door de oppositie. De politiek verzwakte Servische president lijkt nu echter vastbesloten zoveel mogelijk terrein terug te winnen door zijn toch al niet geringe controle over de media in Servië nog verder te vergroten. De onafhankelijke, commerciële televisiezender BKTV kreeg vorige week donderdag opeens te horen dat de Servische PTT haar programma's niet langer via een serie steunzenders door geeft. BKTV, de populairste zender van het land, was daardoor alleen nog maar in Belgrado en de noordelijke stad Novi Sad te ontvangen. De rechtbank in Belgrado gaf de Servische PTT vrijdag de opdracht het signaal van BKTV met onmiddellijke ingang weer door te geven in afwachting van een defi nitieve uitspraak van de rechter, maar pas sinds giste ren is de zender weer in de lucht. BKTV stelde zich de afgelopen maanden haast met de dag kritischer op ten opzichte van Milosevic en zijn regime. De aanval op BKTV is opmerkelijk omdat de ei genaar van de zender, de multimiljonair Boguljub Ka- ric, tot voor kort een huisvriend was van Slobodan Milosevic. De vriendschap bekoelde echter toen Karic Milosevic in januari keihard bekritiseerde via een spraakmakend interview in de Washington Post. Het werd oorlog tussen Karic en Milosevic toen de tot dan toe redelijk gezagsgetrouwe zender zich journalistiek onafhankelijk ging opstellen en ruim aandacht besteed de aan de dagelijkse demonstraties tegen Milosevic. De Servische regering heeft aangekondigd op korte termijn een nieuwe mediawet aan het parlement te zul len voorleggen. De exacte inhoud van de wet is nog niet bekend, maar de oppositie vreest het ergste. De nieuwe minister van informatie, Radmila Milentijevic, staat be kend als een 'havik' die vindt dat de staat moet zorgen voor 'orde en vrede' in de sfeer van de media. „De rege ring is er op uit om de paar kleine, onafhankelijke me dia het zwijgen op te leggen", aldus een Servische jour nalist. De Servische oppositie zegt klaar te zijn voor een nieuw gevecht met Milosevic, dit keer over de media. „De president provoceert de mensen om opnieuw de straat op te gaan", aldus oppositieleider Vuk Draskovic. Zijn collega Zoran Djindjic, de nieuwe burgemeester van Belgrado, waarschuwde zondag voor 'een nieuwe, ernstige politieke crisis' in Servië. „Het democratise ringsproces kan niet meer worden gestopt", aldus Dj indjic. Milosevic lijkt daar echter nog altijd niet van overtuigd te zijn. BOEDAPEST» HANSGERTSEN CORRESPONDENT AVehiel Fbtyn een puur Nederlandse aangele genheid. Van Mierlo en minister Borst zullen daar de curie nog eens het hoe ën tvaarom van het Nederlandse euthanasiebe leid uitleggen. Bij zoveel moois moeten de geesten wel lenig en de oren willig zijn. Maar belangrijker nog: Nederland heeft een voor stel op tafel gelegd waaraan het zich geen buil kan vallen. An ders dan in 1991, toen Dankert en Van den Broek de Europese Gemeenschap in één reuzen sprong wilde omvormen tot een federale superstaat, vaart de paarse ploeg nu een veel be houdender koers. Van het opge ven van het vetorecht in belas ting- en defensiezaken wil Ne derland niet (meer) weten. Het streven is nog steeds de sa menwerking in Europa te ver sterken, maar deze keer wordt die wens omkleed met compro misgerichte termen als 'flexibili teit', 'opting-outs', en 'geleide lijkheid'. Het is het resultaat van in totaal negen maanden over leg met de veertien andere Eu ropese lidstaten, waarbij Neder land diep doordrongen is ge raakt van het besef dat Europa nog wel vooruit wil, zolang het maar niet te snel gebeurt en niet teveel overhoop wordt ge haald. Alle verwijzingen naar een eventuele federale opzet van de Europese Unie het door de Britten in 1991 zo verfoeide 'f- woord' zijn uit het bijna ze ventig pagina's tellende ad dendum geschrapt. De Europe se lidstaten worden daarente gen uitgenodigd een pragmati sche opstelling te kiezen. Op het terrein van de interne markt, de werking van de Europese instel lingen alsmede het Europese buitenlandse- en veiligheidsbe leid worden voorzichtige voor stellen geformuleerd die zelfs bij Britse Eurosceptici niet tot grote opwinding hoeven te lei den. Het buitenlands beleid wordt in het Nederlandse voorstel meer een zaak van de Raad van Mi nisters dan van de Europese Commissie (het dagelijks be stuur). De Raad, niet de Com missie, wordt versterkt met een plannings- en analyse-eenheid. De Raad, en niet de Commissie, krijgt er een secretaris-generaal bij, een 'prominente persoon lijkheid' die het Europese bui tenlandse beleid moet uitdra gen. Van den Broek, nu nog Eu ropees commissaris voor onder meer de relaties met Centraal en Oost-Europa, krijgt er een serieuze concurrent bij als het Nederlandse voorstel tijdens de top in Amsterdam wordt aange nomen. Het meest tot de verbeelding spreken de Nederlandse voor stellen op justitiegebied. Op dit terrein valt bij de Europese bur gers nog een wit voetje te halen, zo lijkt het. Om te beginnen, zegt Nederland te streven naar het binnen vijf jaar geheel op heffen van de interne grenscon troles in Europa, onder gelijktij dige invoering van een geza menlijke asielpolitiek, gemeen schappelijk visumbeleid en controles aan de buitengrenzen. Dat klinkt revolutionair, ware het niet dat landen die niet mee willen doen de mogelijkheid wordt geboden buiten dit ge bied van vrij personenverkeer te blijven, danwel een 'overgangs periode' kunnen bedingen. Ook kunnen lidstaten die overspoeld worden door asielzoekers, voor de duur van zes maanden noodmaatregelen nemen. Wel spectaculair nieuw is het artikel dat de mogelijkheid schept lidstaten te straffen waar mensenrechten worden ge schonden, bijvoorbeeld door subsidies in te trekken. Hiermee neemt Nederland een voorschot op de toetreding tot de EU van voormalig communistische sa tellietstaten waar de rechten voor minderheden nog niet in graniet gebeiteld zijn. Het is voor het eerst in veertig jaar dat op slecht gedrag bij de Europe se samenwerking een straf komt te staan. De enige dissonant komtv daag mogelijk van Frankn Duitsland, die een eigenv< stel voor nauwere samen* king op defensiegebied hel aangekondigd. De beide Ei ropese zwaargewichten w een geleidelijke integratie de 'militaire arm' van Eun de WEU, in de Europese U Nederland stelt dat ook vo het eigen plan, maar Fran] en Duitsland willen verdei gaan. Dat zou met een beetje ki wil uitgelegd kunnen won als een teken dat Nederlaii voorzitter van de Europes i niet ambitieus genoeg is. in Rome zal geen van de n? ters dat hardop durven ze i Bovendien zal het Van Mi i en Patijn vermoedelijk Sib i laten. Want zij weten maa o goed dat niet een gebreka i daadkracht, maar juist eei i! veel aan ambitie Nederlat li 1991 de das omdeed. BRUSSEL» PAUL KOOPMAN 'De EU zou hem moeten weghalen, maar Europa begrijpt Albanië niet' Om drie uur in de middag lijkt het of er ergens een knop wordt omgedraaid in de Albanese hoofdstad. De kioskjes en zeep kisten worden opgeruimd, de talloze terrasjes raken leeg en de kantoren en bedrijven slui ten hun deuren. Tegen zeven uur, als de avondklok vanwege de noodtoestand ingaat, oogt de anders zo levendige stad plots naargeestig, eenzaam en verla ten. De half miljoen inwoners van Tirana zitten dan angstig en onzeker thuis. „De mensen worden er bang van, terwijl de noodtoestand ei genlijk nergens voor nodig is," zegt Gjerge Pilaki, een jonge joumiist, „alleen Berisha heeft het nodig om zichzelf te be schermen en om te voorkomen dat de Koha Jone (de meest on afhankelijke krant in Albanië - MvS) verschijnt waarin de wer kelijke situatie in het land wordt beschreven". De noodtoestand houdt name lijk ook in dat de kranten hun inhoud eerst aan de censor moeten voorleggen. Pas als die toestemming geeft, mag de krant worden gedrukt en ver spreid. De Koha Jone probeert het niet eens. De verslaggevers, die zich allen bedreigd voelen sinds hun kantoor door brand is verwoest, zitten elke dag in het café van het Oostenrijkse hotel Europapark aan de brede Bou levard Deshmoret e Kombit (De martelaren van de staat). Ook Frrok Qupi, de politiek commentator van Koha Jone, voelt zich alleen hier veilig, ver scholen tussen internationale collega's en een handjevol di plomaten. Qupi, die al als jour nalist actief was in de tijd van de stalinistische dictator Hoxha, staat bekend als Berisha's grootste kwelgeest. Reeds vanaf de eerste dag van diens verkie zing,schrijft hij felle artikelen over en vooral tegen de presi dent. „Toen ze ons kantoor in brand kwamen steken, was ik er niet. Volgens mijn collega's kwamen ze echter vooral voor mij. De geheime agenten van Berisha moesten mijn hoofd hebben". Qupi zegt niettemin nog steeds een kop koffie te willen drinken met Berisha. „Maar dan wel als gewoon burger en niet als presi dent". Trein- en busreizigers staan dagelijks aan vele be proevingen bloot. Vertragingen, gebrekkige informa tie daarover, onredelijke conducteurs, geen koffie in de Intercity. Er is altijd wel een aanleiding voor gemopper. Toch is het openbaar vervoer in Neder land zeker niet slecht. Tot in de verre hoeken van het land rijdt de trein. Meestal minimaal eens per half uur. Op stille trajecten en 's avonds eens per uur. De bussen sluiten er redelijk op aan. Alleen een aantal kleine dorpen op het platteland deelt niet in die welvaart en is volledig aangewezen op de auto. Moeizaam tot stand gekomen overleg en samenwer king tussen de overheid, de NS en de busbedrijven vormen het geheim van de betrekkelijk hoge kwali teit van het openbaar vervoer. Er moet veel geld bij, maar in een hoog ontwikkeld land dat hecht aan or de, regelmaat en gelijke kansen zou dat geen pro bleem moeten zijn. De kwaliteit van de samenleving rechtvaardigt de belastingcenten, zou je zeggen. Of dat geld ook zo goed mogelijk wordt besteed, is een andere vraag. Misschien kan er méér voor het zelfde belastinggeld. WD-minister Jorritsma van verkeer wil dat de reizigers meer bijdragen in de kosten. Maar bovenal moeten de Spoorwegen en de busbedrijven van haar slimmer omgaan met hun geld. Die bedrijven doen dat niet als ze te gemakke lijk subsidiegeld vangen van het rijk. Ze moeten net als de bakker en de slager worden gedwongen door de wet van vraag en aanbod, is vervolgens de rede nering van de minister. Met andere woorden: er moest concurrentie komen in het openbaar vervoer. De Tweede Kamer besprak vorige week de concur rentie, die Jorritsma in het stad- en streekvervoer wil invoeren. In de ogen van de minister bestaat het land uit losse regio's, met regionale busnetten. Het busvervoer op die netten wil Jorritsma per regio la ten 'aanbesteden' aan ondernemingen die deze klus het best en het goedkoopst kunnen doen. Maar tegen de bestaande mammoet-onderneming, die vrijwel alle busmaatschappijen in zich verenigt, het Verenigd Streekvervoer Nederland, kan een klei ne initiatiefnemer niet op. Jorritsma vindt dat niet eerlijk en daarom wjl ze het Verenigd Streekvervoer in kleine, gemakkelijker te beconcurreren, brokken hakken. Vervolgens kan het geld dat er toch nog bij moet naar de provincies worden geschoven. Die kunnen beter overzien waar in de regio het streek vervoer extra steun het meest nodig heeft. De regionale busnetten staan echter niet op zichzelf. In combinatie met het nationale spoorwegnet vor men ze samen een groter geheel dat een alternatief voor de auto moet zijn. De automobilist, die gewend is om lange ritten in één ruk te maken zonder uit zijn voertuig te komen, lok je niet de bus en de trein in als hij dan op diezelfde afstand zes keer moet overstappen. Onmisbaar in de werving is een kaartje dat voor de hele reis geldt. Ook handig: een vast- rechtkaart voor alle openbaar vervoer, met forse kor ting buiten de spits (want openbaar vervoer is pe perduur vergeleken met alleen benzinekosten). Goede aansluitingen, weinig overstappen, algemeen geldige kaartjes en kortingen zijn het best te waar borgen door één nationaal bedrijf, waarin spoorwe gen, streekbus en stadsvervoer samengaan. Dat ene, dringend gewenste, nationale vervoerbedrijf past echter niet in de momenteel heersende opvatting over de 'marktwerking'. Waar de minister dus, om wille van geforceerd opgewekte concurrentie, het openbaar vervoer juist versnippert, zal de overheid de noodzakelijke samenwerking dwingend moeten voorschrijven. Maar er moeten nog andere zaken worden veiligge steld wil concurrentie niet ontaarden in verslechte ring van het openbaar vervoer. Regels moeten voor komen, dat in de uithoeken van het land goedkope bussen de trein gaan verdringen. Dat zou immers kwaliteitsverlies betekenen voor het nationale open baar vervoersnet als totaal. Wie bijvoorbeeld uit de Randstad naar Winterswijk wil kan dat prima doen per trein. Maar moet de reis vanaf Zutphen per slin gerbus worden voortgezet, dan is de keus om de he le rit toch maar per auto te maken gauw gemaakt. Ten slotte moet ook de eerlijkheid in concurrentie zelf met regels worden gewaarborgd. Het mag niet zo zijn, dat een handige jongen alleen de krenten uit de openbaar-ver\'oerspap plukt, ten koste van de winst die nodig is om slecht renderende diensten te financieren. De concurrentie is dus allesbehalve vrij. Ze moet met behulp van een massa regels, voorschriften en controle in juiste banen worden geleid om ongeluk ken en schade aan het goede openbaar vervoer te voorkomen. Dat geldt voor concurrentie in het streekvervoer en in aanzienlijk sterkere mate voor die op het nationale spoorwegnet, waarvan de dienstregeling als een horloge functioneert en waar omwille van een veilige voortgang een grote unifor miteit in techniek en procedures is geboden. De vraag dringt zich dan ook op of er niet zo'n over maat aan beperkingen is vereist, dat de veel gepre zen vrijheid van de markt er volledig door verloren gaat. De ene bureaucratie wordt dan verruild voor de andere; de beambten van de logge hoofdkanto ren van NS en Verenigd Streekvervoer Nederland kunnen via hetzelfde bureaucratische perron over stappen op de trein van de toezichthoudende over heid. De concurrentie-kat bijt in zijn eigen staan. Jorritsma en haar geestverwanten, die in deze dis cussie overigens niet alleen in de WD zijn te vil blijven geloven in het wondermiddel concurren Ze vinden steun in het succes van de Amerikaai ondermeming Vancom, die het openbaar vervo Zuid-Limburg heeft overgenomen. Vancom 'sa de' meer tevredenheid onder de klanten en wis chauffeurs beter te motiveren door hun meent antwoordelijkheid toe te vertrouwen. Een grotei deel van de kosten kon door de inkomsten uitd kaartjes worden gedekt, zodat minder subsidie dig was. Dit specifieke succes wist echter niet dt rvio schetste nadelen uit van een nationaal openbai n vervoer, dat omwille van de concurrentie in stur c is gehakt. Een Kamermeerderheid van PvdA, CDA, D66, Groen Links en SP toonde daarom vorige week weinig fiducie in Jorritsma's tovermiddel. Schie |0| reiziger eigenlijk wel genoeg op met de geforcö privatisering van bus, tram en trein en de kui tige concurrentie? Of is het middel wellicht erge dan de kwaal? Een pas op de plaats kan voorlo^ zeker geen kwaad, en als de minister daartoe bereid blijkt, is het tijd voor de noodrem. Goet de Kamer heeft duidelijk gemaakt daaraan dan daadwerkelijk te zullen trekken. RIEN POLDERMAN Carabinieri stellen zich in slagorde op bij het afmeren van de zoveelste vissersboot met Albanese vluchtelingen Qupi, een van de dertien op richters van Berisha's Democra tische Partij en enige tijd hoofd redacteur van de aan die partij gelieerde krant Rilindja Dernokratika, beweert dat Be risha de nodige mafiose vrien den heeft. Cupi: „Het probleem van Berisha is dat hij ten koste van alles de president wil zijn. Dat zit in zijn aard. Maar daar mee sleept hij wel heel Albanië de afgrond in". Als voorbeeld van Berisha's machtshonger, gaat Qupi terug naar de oprichting van diens Democratische Partij op 7 fe bruari 1991. „Eerst werd de jon ge studentenleider Azim aan de kant geschoven omdat die te jong was en uit een te arm gezin kwam. Berisha gaf toen aan kandidaat te willen zijn." De avond daarop kwamen de dertien 'oprichters samen in ho tel Arberia. Er waren drie kandi daten: Aleksander Meksi (de la tere, maar intussen afgetreden premier), Gramoz Pafshko en Sali Berisha. Qupi: „Meksi kreeg negen stemmen en de Pafshko en Berisha ieder twee. Maar toen dat bekend werd, stond Berisha op en begon enorm te schreeuwen en op de grond te stampen. Meksi zei toen: Doe dat nou niet, we kunnen de stemmen wel veranderen als jij dat wilt." Dat werd echter niet als een goede oplossing gezien. Qupi: „We besloten toen om een week later weer te stemmen. In de tussentijd werd er onderling druk uitgeoefend om nu wel op Berisha te stemmen. Hadden we dat maar nooit gedaan". De Albanese journalist zegt nu medelijden te hebben met Be risha. „De enige oplossing voor hem en Albanië is om af te tre den. Maar dan laat hij zijn clan in de steek. En als hij dat doet, zullen ze hem vermoorden. Echt, hij zit in een vreselijke si tuatie. Eigenlijk zou de Europe se Unie hem hier weg moeten halen. Maar Europa begrijpt Al banië niet." Qupi staat in zijn analyse niet alleen. Ook diplomaten die nog contact hebben met Berisha, bevestigen dat hij zit tussen meerdere vuren, waaronder zijn eigen clan uit het onherbergza me noordelijke Tropoja. Aftre den zou echter een machtsva cuüm opleveren en de stabiliteit ook niet ten goede komen. in de haven van Brindisi. Bovendien is Berisha bepaald niet het enige probleem. „Zijn hele politieke generatie is ver ziekt en paranoïde", zegt jour nalist Pilaki. „Zelfs bij de Wein- ste en meest onnozele dingen slagen de democraten en socia listen er niet in om met elkaar samen te werken. Ook al gaat het land eraan ten onder, ze zullen elkaar niet eens een hand geven of gedag zeggen. In plaats van elkaar een beetje te respec teren, zie je ze alleen maar naar elkaar schelden en schreeu wen". Onder de Albanezen heerst er vooral pessimisme over een goede afloop van de economi sche en politieke crisis. Vooral de jonge generatie is naarstig op zoek naai' een mogelijkheid om het land te ontvluchten. Silvana FOTO EPA DARIDO groepje jongeren in een n rant het afscheid van een din die naar Spanje vertrel Een ogenblik later komte dere vriendin binnen. Tot ta's verrassing ook om te nemen. „Dit is toch onj lijk, zij gaat voorgoed n< Frankrijk", legt ze geëmot neerd uit, „het lijkt wel of .een om me heen vertrekt' Huta, een 22-jarige stud schiedenis beschouwt Alb als volstrekt hopeloos. „Ik echt niet meer weten hoe hier verder moet." Huta viert samen met een

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2