Klimt blikvanger op 'Wenen 1900' De Stille Kracht zonder diepgang Jeugd geeft niet veel om cultuur 'Dnestuiversopera' door De Appel als schlagerfestijn Cultuur&Kunst INSDAG 25 MAART 1997 nrijsdam. 071 -5356444 'De Nieuwe Moeder' wint filmprijs valenciennes Het speelfilmdebuut van de Nederlandse film maakster Paula van der Oest heeft op het filmfestival van Valen ciennes de juryprijs gekregen. 'De nieuwe moeder' gaat over een vader uit Estland die in Nederland op zoek gaat naar een moe der voor zijn zoon. De hoofdprijs van het festival was weggelegd voor de film 'De vierkante cirkel' van de Indiër Amol Palekar. Musical over Jacques Brei Vanaf 12 juni is in het Schiller-theater in Ber lijn een musical te zien over Jacques Brei. Dit heeft initia tiefnemer en hoofdrolspeler Klaus Hoffmann gisteren be kendgemaakt. De muzikale komedie Brei: 'La dernière re presentation' vertelt het ver haal van de van oorsprong Belgische zanger-dichter. Brei, een van de belangrijkste ver tolkers van het Franse chanson, overleed in 1978. Na twee maanden in Berlijn gaat de musical op tournee door Duitsland. Jacques Brei. foto anp/archief Internetpagina Boijmans groot succes rotterdam De Internetpagina van Museum Boijmans Van Beu- ningen in Rotterdam is een groot succes. De website van het museum krijgt positieve reacties van collega-musea en particu liere gebruikers. De pagina, die sinds 1 januari van dit jaar offi cieel in gebruik is, trekt dagelijks ongeveer honderd bezoekers. Op de website van Boijmans is informatie te vinden over het museum en de collectie. Er zijn meer dan honderd schilderijen in de pagina opgenomen. Daarnaast is er een uitgebreide agen da beschikbaar. Mozart in Muziektheater Amsterdam De Nederlandse Opera geeft van 12 april t/m 2 mei acht voorstellingen van 'II re pastore' van Mozart. Het libretto van deze 'serenata' in twee bedrijven is van Pietro Metastasio. Pierre Audi regisseerde deze nieuwe productie van DNO. De hoofdrollen worden vervuld door Anthony Rolfe Johnson (Ales- sandro), Juliane Banse (Aminta), Cyndia Sieden (Elisa), Katarina Kaméus (Tamiri) en Richard Croft (Agenore). Het Nederlands Kamerorkest begeleidt 'II re pastore'. De muzikale leiding is in handen van Graene Jenkins. De uitvoeringen zijn uitsluitend in het Amsterdamse Muziektheater. Israëliër wil huis Chagall verhuizen tel aviv Een Israëlische kunsthandelaar wil het geboortehuis van schilder Marc Chagall in Rusland afbreken en in Jeruzalem steen voor steen weer opbouwen. Chagall werd in 1887 in een dorp in de buurt van St.-Petersburg geboren in een ultra-ortho dox chassidisch gezin. De in 1985 overleden Chagall geldt als één van de grootste joodse schilders van deze eeuw. Zijn ge boortehuis is op veel van zijn schilderijen te zieii. De kunsthan delaar Itamar Barkai zou al gesprekken hebben gevoerd met in genieurs en mogelijke sponsors over de verhuizing. Als alles doorgaat, wil hij in Jeruzalem een museum van het huis maken. Naast de prachtige schilderijen en toegepaste kunstvoor werpen die het Van Gogh Museum in huis heeft voor de expositie 'Wenen 1900' valt de kleine foto van Gustav Klimt niet direct op. Maar het portret van de glimlachen de bebaarde bohémien in schilderskiel zorgt voor mis schien wel de raakste typering van de revolutionaire om mezwaai van de Weense kunst in de periode 1870-1918. De prominente rol die Klimt daarin speelde, maakt hem terecht tot blikvanger van deze expositie. amsterdam francoise ledeboer Aan het begin van de tentoon stelling wordt de bezoeker ver welkomd door zijn levensgrote schilderij van de beeldschone Adèle Bloch-Bauer uit 1912. Hij portretteerde haar in lange jurk met geometrische patronen en een breed collier boven door schijnend decollecté. Dat ook Klimt (1862-1918) was aange stoken door de groeiende be langstelling onder Europese kunstenaars voor Japanse stijl elementen blijkt uit de stoet galopperende ruiters op de ach tergrond. Vlakbij de vitrine met zijn foto en opvallend propere blauwe schilderskiel hangt het portret van Johanna Staube dat de om slag van de catalogus en het af fiche siert. Klimt schilderde haar kort voor zijn dood en ver beeldde ook haar als sensuele, intelligente en moderne vrouw. Ongeveer de helft van de 120 schilderijen en kunstvoorwer pen die nu worden getoond, is afkomstig uit het Weense Belve dère-paleis, waar de österrei- chische Galerie de belangrijkste verzameling Weense kunst uit dit tijdvak ter wereld beheert. Dat genereuze gebaar is be doeld als dank voor de in 1986 in het Belvedère georganiseerde expositie 'Op zoek naar de (Ne derlandse) Gouden Eeuw'. Banaliteiten Klimt's kunstenaarschap wordt geplaatst in een context van portretten en interieurs die be gint met het Historisme, een schildertrant die zich kenmerk te door het teruggrijpen op vroeger eeuwen. Belangrijkste vertegenwoordiger was Hans Makart (1840-1884), in het Van Gogh present met een schilderij van de befaamde actrice Char lotte Wolter uit 1875. Getooid met een lauwerkrans drapeerde hij haar bevallig op een bank als de Romeinse keizerin Messali- na. Anton Romako (1832-1889) maakte zijn belangrijkste wer ken in de jaren zeventig en tachtig en keerde zich toen al tegen de eeuwig jeugdige en es thetische uitstraling waarin Makart excelleerde. Zijn portret uit 1886 van de weemoedig glimlachende Mathilde Stem met haar lieve blik is typerend voor zijn zoektocht naar het wa re karakter van zijn modellen. Als tijdens zijn leven nog on- Het zilveren kistje voor Alma Mahler. guur' markeert Romako de eer ste stap naar de revolutionaire ommezwaai in het Wenen van de jaren negentig. Het Historis me raakte verstard in pompeu ze overdaad en de heersende smaak werd traditioneel en conservatief. Onder leiding van Klimt trad een groep kunste- naars in 1897 uit de vereniging van het Künstlerhaus, het ge bouw in Wenen waar de heer sende groep volgens een criti cus op tentoonstellingen alleen nog 'massale banaliteiten' pre senteerde. Afsplitsing Samen met onder anderen Rudolf von Alt, Josef Hoffmann, Johan Victor Kramer, Max Kur- zweil, Carl Moll en Kolo Moser richtte Klimt de 'Vereinigung bildender Künstler österreichs - Secession' op. Onder de noe mer 'Secession' (=afsplitsing) werd hun belangrijkste drijfveer de vernieuwing van de kunst zonder dat er één bepaalde stijl werd gedicteerd, al lieten ze zich wel beïnvloeden door het Franse impressionisme. Terwijl Sigmund Freud al furore maakte met zijn analyses van het onderbewuste sloegen ook de Secession-kunstenaars de weg van droom en fantasie in en maakten psychologische portretten die tot diep in de ziel doordrongen. In combinatie met een voorliefde voor decora tieve, ornamentele vormen ont stond zo de stijl die wordt aan geduid als 'Weense Jugendstil'. De Secession-schüders en beeldhouwers hebben vanaf het begin nauw samengewerkt met architecten en ontwerpers. In hun eigen tentoonstellingsge bouw en tijdschrift 'Ver Sacrum' streefden ze het ideaal na van een 'Gesamtkunstwerk' dat een esthetische ontsnapping uit de harde dagelijkse werkelijkheid moest bieden. Dat leidde in 1903 tot de oprichting van het vormgevingsinstituut de Wiener Werkstatte, waar artistieke ge bruiksgoederen werden ontwor pen die de mens moesten ver heffen. De wereldberoemde meubels van Josef Hoffmann en zilveren objecten van Kolo Mo ser zijn ook op deze expositie een lust voor het oog en wekken onmiddellijk bezitsdrang op. In 1908 was het hoogtepunt van de Secession voorbij en diende zich de stroming van het Expressionisme aan. Het para dijs dat de Secession-kunste naars voor ogen stond, maakte plaats voor een wereld waarin de gekwelde mens het alleen moest redden met al zijn frusta- ties en angsten. De werken van Oskar Kokoschka en Egon Schiele vormen zo het huive ringwekkende slotakkoord van deze expositie. De expositie 'Wenen 1900' in het Van Gogh Museum (Paulus Potterstraat, Amsterdam) duurt tot en met 15 juni. Ope ningstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. De catalo gus telt 192 pagina's met 140 illustraties. Prijs: 49,50 gulden (paperback) en 69,50 gulden (gebonden). theater leer oppo recensie wunand zeilstra Stille Kracht', theatervoorstelling naar de gelijknamige iCiman van Louis Couperus door Ton Vorstenbosch. Re- Mette Bouhuijs. Spel: Peter Tuinman, Margo Dames, Manichand, Martin Schwab, Linda van Dyck, Matthi- Maat en anderen. Gezien: 24/3, schouwburg Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond en morgenavond. )1 ok al zit de theaterproductie van 'De Stille racht' vaardig in elkaar, aan oppervlakkig- eid valt kennelijk toch niet echt te ontko len. Wil je namelijk het boek in grote lij- en onderbrengen in één avondvullend to- <eelstuk, dan moet je haast wel schema- ich blijven. Neem bijvoorbeeld de gehei- ie ontmoeting van de residentsvrouw Leo- ie van Oudijck met haar stiefzoon Theo. Een dergelijk belangrijk gegeven van het verhaal krijgen we ongeveer na de eerste vijftien minuten door middel van een paar omarmingen en liefkozingen voorgescho teld. De scene is weliswaar functioneel inge zet, maar blijft noodgedwongen schema tisch en oppervlakkig. Aan een uitdieping van hun personages komen de acteurs niet of nauwelijks toe - in de gegeven omstan digheden kunnen ze dat ook niet. Slechts een paar aspecten van hun rol kunnen de acteurs overbrengen. Bijvoorbeeld de gril ligheid van mevrouw Van Oudijck, de lom pe, weinig begripvolle houding van de toch niet onsympathieke resident, de culturele vervreemding van mevrouw Eldersma wor den aangestipt zonder iets van hun achter gronden prijs te kunnen geven. Dieperlig gende tegenstellingen tussen de inheemse bevolking en de koloniale overheerser ko men nauwelijks aan bod. Neem je deze beperkingen voor lief, dan blijft er een voorstelling over met sfeervolle beelden die duidelijk het werk zijn van een ervaren regisseur en tekstschrijver. Twintig afzonderlijke scènes lossen elkaar in een vlot tempo af, de vele changementen zijn daardoor niet storend - elke scène als het ware een tableau vivant, om in termen van Couperus te spreken. Tot een hecht samen hangende eenheid ontwikkelt het stuk zich echter niet, het blijft bij sfeerbeelden, fraaie sfeerbeelden. den haag gpd Terwijl de belangstelling voor musea en monumenten de laatste twintig jaar fors is toe genomen, daalt deze onder de jeugd. Vooral de 40-plussers zorgen voor de groei van het aantal bezoekers. Jongeren van 16 tot 19 jaar gaan steeds min der naar musea. Dit schrijft het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in de vandaag verschenen studie Het Gedeelde Erfgoed. Volgens het planbureau is deze teruglo pende belangstelling een ge volg van de anti-autoritaire op voeding van de jongere genera tie. Dat leidt tot afbrokkelend gezag van de klassieke cultuur en de opkomst van de eigen jeugdcultuur. Het SCP waarschuwt echter ook tegen te voorbarige con clusies. Er is zeker geen sprake van een groot probleem. Het aantal jeugdige museabezoe- kers is nog altijd twee keer zo groot als dat van gesubsidieer de podiumkunsten. Nog altijd bezoeken 31 pro cent van de 12 tot 21-jarigen een museum, terwijl het aantal schouwburg- en concertbezoe kers blijft steken op 14 procent van deze leeftijdsgroep. Ook verdwijnt voor vele jeugdigen de tegenstelling tussen popu laire en elitaire cultuur. Een pretpark en museum worden gezien als evenwaardig. De vraag of kinderen naar musea en monumenten gaan hangt vooral af van de ouders. De kinderen gaan mee als de ouders gaan. Pas wanneer ze boven de 21 jaar komen, ne men ze zelfstandig het besluit een museum of monument te bezoeken. In deze leeftijdscate gorie groeit het bezoek dan ook weer. Vooral student van voort gezet of hoger onderwijs trekt de cultuur. Het bezoek aan musea en monumenten verloopt in golf bewegingen. Trokken de mu sea in 1979 nog 26 procent van de bevolking, dit percentage groeide tot 34 procent in 1991 en daalde weer tot 30 procent in 1995. Bij monumenten zien we dezelfde schommeling: van 41 procent naar 48 procent tot 43 procent. Vooral historische- en kunst musea waren in trek. Techniek en volkenkunde werden min der bezocht. Bij de monumen ten zien we vooral groei van de aantallen bezoekers aan oude dorpskernen en stadsdelen. De archieven trokken 3 procent en archeologische presentaties, zoals het Archeon in Alphen aan den Rijn, maar liefst 20 procent. "sfegenvallers [erry Maguire iSJhine en Bacall vanjis angeles hans de bruijn ,n 2jrvolg voorpagina 1611 Jie English Patient liet alle an- goeAre Oscar-kandidaten ver ach- opjr zich. Geoffrey Rush kreeg jn napswaar de Oscar voor beste ok iiteur> maar dat was de enige pderscheiding voor Shine, ter- ijl de film zeven maal was Sorgedragen. Hetzelfde gold or de succesvolle film Fargo, dan wel de beste actrice le- rde, maar verder alleen nog ^in Oscar kreeg voor het script, ■k Fargo was zeven keer geno- HBneerd. HËtEen tegenvaller was er ook ^Hor Jerry Maguire, de film over door Tom Cruise uitgebeel- - f sportagent, die ondanks vijf jiminaties alleen een Oscar voor de beste mannelijke Hrol, die van Cuba Gooding jr. iedereen, zij zelf niet in het Bnst, had gerekend op een Os- Hr voor filmveterane Lauren call (voor The Mirror has Two I ices), maar die eer ging - tot icalls zichtbare teleurstelling - ar Juliette Binoche. De Oscar voor de beste docu- entaire was die voor When we te Icings, het levensverhaal n bokser Mohammed Ali. De 711 n de ziekte van Parkinson lij- i nde Ali nam zelf mede de Os- r in ontvangst en kreeg een inutenlange staande ovatie. lonstratie >r de deur van de zaal waar Oscars werden uitgereikt trd gedemonstreerd tegen de jöfdfiguur van The People uer- Larry Flynt, de film van theater Madonna zingt 'Don't cry for me Argentina' uit de film 'Evita' tijdens de 69ste Oscar-uitreiking. Uit dezelfde film komt 'You Must Love Me', van Andrew Lloyd Webber en Tim Rice, dat een Oscar kreeg voor de meest originele song. foto afp Milos Forman over het leven van Larry Flynt, de uitgever van het pornomaandblad Hustler. De anti-porno-demonstranten vonden dat Flynt geen eerbe- ook niet voor de ceremonie uit- daarop de tekst: Columbia er te weinig gekleurde regis- genodigd, maar was er toch in Sucks - L. Flynt. seurs, filmschrijvers en produ- geslaagd in zijn rolstoel een De zwarte leider Jesse Jackson cers. Bij de 69ste Oscar-uitrei plaats op de eerste rij te krijgen, protesteerde tegen het feit dat king waren slechts twee zwarte Uit protest liet Flynt echter een zwarten en kleurlingen in Holly- genomineerden: Cuba Gooding toon verdiende. Flynt was door vliegtuigje boven Los Angeles wood nog steeds worden ach- jr. (die dus won) en Marie Jean- de filmmaatschappij Columbia rondvliegen met een doek met tergesteld. Volgens Jackson zijn Baptiste (uit Secrets and Lies). recensie max smith 'De Dnestuiversopera' Van Brecht, door De Appel. Regie: Aus Greidanus, met o.a. Sacha Bulthuis, Robert Prager, Henk Votel en Carline Brouwer en vijf musici. Gezien: 22/3, Appeltheater, Den Haag. De criminele mooie 'glitterboy' Mackie Messer; de bedelaarsko- ning Peachum, die zich verrijkt met de exploitatie van armoe en ellende; de corrupte politieco- missaris, ze zijn nog steeds van alle tijden. Ter onderstreping dat 'De Driestuiversopera' van Bertolt Brecht en Kurt Weill niet aan actualiteit heeft ingeboet, staan er in het programmablad van De Appel recente kranten artikelen afgedrukt over bijvoor beeld de handel in Indiase inva lide bedelaarskinderen en over gesjoemel van geldbanken. De Iepen beheersen nog steeds de wereld. Wij zitten er tussen in en laten dit gemakkelijk voort woekeren, omdat we meer geïn teresseerd zijn in consumeren de en amuserende afleiding. In zijn bewerking en regie presenteert Aus Greidanus 'De Driestuiversopera' als een of an der Schlagerfestijn. Een deel van de toeschouwers zit aan lange tafels met versnaperin gen. Het is verbijsterend dat menigeen in deze ironische ver leiding tuint om zichzelf bloot te geven: er wordt gretig gegrist en gegraaid in de schalen met popcorn alsof die meer bekoren dan de voorstelling zelf. De zaal is door een lang, verhoogd loopvlak in twee helften ver deeld. Om aan te geven dat de manipulatie van recht en mo raal overal om ons heen ge beurt, wordt behalve daar ook op tal van andere, hoger gele gen plaatsen van het Appelthea ter gespeeld en gezongen en door een vijf man sterke forma tie gemusiceerd. Als toeschou wer ben je dus genoodzaakt re gelmatig van zithouding te ver anderen. Er schort niets aan duidelijk heid in de enscenering. Wannie de Wijn is - zijn glimmende pak en overdadige ringen en hals kettingen incluis - ten voeten uit een poenerige en patserige onverlaat, die net zo behendig en gewetenloos aan geld als aan vrouwen komt. Zijn tegenspeler in het kwaad Peachum, die te gen forse betalingen bedelaars 'beschermt', wordt door Hubert Fermin met onmiskenbare hardheid uitgebeeld. Samen met zijn echtgenote bewerkstel ligt hij de arrestatie van Mackie Messer. Sacha Bulthuis springt er weer eens uit in de haar scherpe karakterisering van de ze rijk geworden vrouwelijke proleet. De ordinair opgedofte Carline Brouwer is hun dochter Polly. Ze is nog jong, maar reeds in de kern verrot. Tegen de zin van haar ouders in is ze met Mackie getrouwd. Carline Brouwer be schikt over een goede zangstem en kan zich ook bloedgeil en verdorven voordoen. Mirjam Stolwijk, de dochter van de hoofdcommissaris met wie Mackie eveneens is gehuwd, komt daarentegen te opge schroefd over. De tragische figuur is de hoofdcommissaris: de personi ficatie van het recht. Steeds loopt hij met zijn rijk gedeco reerde gala-uniform in de hand rond. Maar hij is niets anders dan een sullige speelbal tussen misdadige machten. Hoog in de nok mag hij gezeten op een na- maakpaard als een karakterloze operetteridder de koninklijke gratieverlening aan Mackie uit spreken. De van passie doortrokken liederen, waaronder de overbe kende 'Kanonnensong' klinken gloedvol uit de mond van Saskia Mees in de rol van de verwor pen hoer, die uit rancune Mackie verraadt. Met zijn laco niek spel zorgt Henk Votel in verscheidene dubbelrollen voor de vrolijke noot. De eindindruk is dat deze 'Driestuiversopera' vakkundig gemaakt is, maar de stem van mijn geweten is er desondanks niet door in beroering geraakt. 'Leuk' is de veel gehoorde kwa lificatie van het publiek na af loop. Dat zal ook wel de voor naamste verwachting zijn van hen die met veelal uitverkochte bus-arrangementen vanuit het hele land naar het Appeltheater in Den Haag afreizen. Leuk en tijdens de première na bijna el ke song een applaus als ware het een populaire liedjespro gramma; over Brechtiaanse ver vreemding gesproken.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17