Pizzabakker Zara weer naar rechter Adrie Troost is graag onder de mensen s-ijlpoort geeft klant geen reden niet te komen Autoherstellers in Leidse regio vallen in de prijzen Leiden Regio n 1 ïond trekt man in rolstoel sloot in New York duidelijker in beeld Nieuwe burgemeester Leidschendam moet bouwervaring hebben Man eist vindersloon op 1ANDEL fifl WANDEL Gecap samen met Amerikanen chef hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356436 Snelkraak in Oegstgeest oegstgeestEen inbreker heeft vannacht voor honderden gul dens aan speelgoed gestolen uit een winkel aan de De Kem- penaerstraat. De dief vernielde de voordeurruit van de winkel en ging er als een haas vandoor. Hoewel de politie binnen twee mi nuten bij de zaak was, ontbrak elk spoor van de dader. Dronken man rijdt tegen afzetting wassenaar De Wassenaarse politie heeft een 55-jarige man uit Zoetermeer verbaliseerd, omdat hij met een forse slok op achter het stuur van zijn auto had plaatsgenomen. De blaastest wees uit, dat het promillage in zijn bloed 2.17 was. De politie hield de man aan, nadat hij door een wegafzetting in de Leidsestraatweg was gereden. De auto werd zwaar beschadigd, de bestuurder kwam met de schrik vrij. Naast het proces-verbaal moest de man ook zijn rijbewijs inleveren. Man valt van ladder leiderdorp» Tijdens installatiewerk bij een bedrijf op de Kabel baan in Leiderdorp is gisteren een 48-jarige monteur uit Leiden van een ladder gevallen. Door de val van enkele meters hoog liep de man rug- en nekletsel op. Hij is naar het Academisch Zie kenhuis Leiden vervoerd. Waarschijnlijk is de ladder waarop hij stond weggegleden. 'Het is de kunst er te zijn als iemand problemen heeft' leiden/leiderdorp judy nihof Een klein schilderij - cadeautje van de vriendin van een kraker - staat al klaar voor de verhui zing naar Leiderdorp. Het kunstwerk, staat symbool voor het vertrouwen dat Adrie Troost (49) als hoofd politiezaken in Leiden wist te winnen van de kraakbeweging. Het contact was op een bepaald moment zelfs zo goed dat de kamer van Troost soms vol zat met 'hane- kammen'. ,,Dan kwamen ze even praten. Of ze kwamen melden dat ze ergens een pand hadden gekraakt." Aan die pe riode bewaart Troost goede her inneringen. „Hoe je zo'n con tact opbouwt? Door belangstel ling te tonen. En door zelf mens te blijven." Het is Troosts laatste week in het district Leiden/Voorscho ten. Op 1 april wordt hij dis trictschef van de politie Rijn- en Braassem, waaronder de ge meenten Leiderdorp, Ja- cobswoude, Alkemade, Rijn- woude en Zoeterwoude vallen. Leiderdorp is zijn nieuwe stand plaats. „Ik heb in Leiden een fantastische tijd gehad. Het wa ren vier hectische jaren waarin ik veel heb geleerd. Maar je moet van tijd tot tijd verkassen. Dat is goed voor jezelf en voor je omgeving." In Leiden hield Troost zich onder meer bezig met het for meren van wijkteams, bedoeld om de politie dichter bij de bur ger te brengen. „Als je echt goed wilt werken als politieman moet je genesteld zijn in de wijk. De klus is bijna afgerond. Er is al leen nog een probleem in twee wijken waar we geen onderko men kunnen vinden. Troost heeft in zijn loopbaan al heel wat standplaatsen versleten. Ergens tien, twaalf jaar blijven zitten is niks voor hem. „Ik ben zeer mobiel. Kijk, je stelt jezelf een doel als je aan een nieuwe baan begint. Heb je dat bereikt dan is de rek eruit en moet je weg. Anders word je lastig voor je omgeving. Over zijn toekomst bij het dis trict Rijn en Braassem wil hij zich nog niet uitlaten. „De pro blematiek van het gebied ken ik. Ik heb al veel stukken gelezen. Veel beleidsnotities. Maar ik wil geen uitspraken doen voordat ik me echt goed heb georiënteerd. Vandaar dat ik .ook eerst een maand stage wil lopen. Ik wil niet direct in de maalstroom van vergaderingen belanden. Ik zal wel een paar vergaderingen bijwonen, maar verder wil ik eerst overal rondneuzen en mensen leren kennen, gesprek ken voeten." Of het nu krakers zijn of colle ga's, met mensen omgaan is een favoriete bezigheid van de toekomstige districtschef. Troost moet toegeven dat daar echter niet altijd ruimte voor is. „Je wordt geregeld geleefd door de stukken die je moet lezen. Daarin heb je geen andere keu ze. Er zullen best collega's zijn die vinden dat ze me te weinig hebben gezien. Het is de kunst om er in elk geval te zijn als ie mand problemen heeft. Ik hoop dat dat me is gelukt." Politiechef Adrie Troost: 'Ik heb in Leiden een fantastische tijd ge had'. FOTO HENK BOUWMAN Meisje schopt aanvaller van zich af ru nsaterwoude Een 14-jarig meisje uit Rijnsaterwoude heeft gister avond een (onbekende) man, die haar lastigviel, van zich afgeschopt. Zij werd daarbij lichtgewond. Uit een bosje nabij de He renweg in het dorp kwam de man tevoorschijn die haar beetpakte en aan haar jas trok. Het meisje gaf de man een trap en rukte zich los. Ze rende hiema naar een wo ning aan de Herenweg, belde daar aan en werd binnenge laten. Van de man is weinig meer bekend dan dat hij was gekleed in een zwarte leren jas en grijzend haar had. De politie heeft de zaak in on derzoek. Waarom legaliseert Leiderdorp sloopbedrijf wel?' eiderdorp wil sloopbedrijf Vermeulen aan de Achthove- erweg legaliseren. De sloper zit daar sinds 1991 gedeel- ;lijk illegaal. De gemeente wil het bedrijf, dat niet past in et bestemmingsplan, niet aanpakken omdat de sloop- :tiviteiten van Vermeulen en zijn voorganger al jaren- ng oogluikend worden toegestaan. „Daarmee heeft ermeulen rechten verkregen", zegt wethouder A. van ijk (BBL/ruimtelijke ordening) oerdorp» judy nihof de herziening van het be- mmingsplan, wil Leiderdorp bedrijf officieel legaliseren, el moet Vermeulen het asfalt het achterste deel van zijn rrein weghalen. Doet hij dat et, dan moet hij een dwang- in betalen. A. Zara van de - inmiddels iloten - pizzeria II Buon- staio, dat nabij het bedrijf van rmeulen ligt, begrijpt niet aar de gemeente mee bezig is. ira moest zijn restaurant wél uiten omdat het niet paste in bestemmingsplan. „Waar ben ik eruit gegooid, ben ik mijn klanten en mijn inko- ij een volkstuincomplex in /oorschoten is gistermiddag en 74-jarige man met rolstoel n al te water geraakt. De 'oorschotenaar reed over het liinderspad toen zijn hond en speelse ontmoeting kreeg men kwijt? En waarom kan het bestemmingsplan nu ineens wel worden aangepast?" Wethouder Van Dijk vindt de situatie van Zara en Vermeulen niet goed vergelijkbaar. „Bij Vermeulen is sprake van verder gaand gebruik dan het bestem mingsplan ('kleine bedrijven', red.) toestaat. Bij Zara was het gebruik van zijn pand volledig in strijd met het bestemmings plan (woonhuis, red)." Van Dijk vindt het 'jammer dat het zo ge lopen is' en dat er sinds 1988 niets is gedaan om de bedrijvig heid in het landelijke gebied zo veel mogelijk in te perken. „Maar er is juridisch nu niks meer aan te doen." Het nieuws dat de gemeente Vermeulen wil legaliseren klinkt Zara vreemd genoeg toch ook als muziek in de oren. „Dat le galiseren kan de gemeente hele maal niet. De rechter zal het niet goed vinden. De gemeente heeft destijds tegen de rechter gezegd dat ze nooit zal meewer ken aan wijzigingen van het be stemmingsplan in het gebied." Zara wil met dergelijke bewijzen naar de rechter stappen. Het gemeentebestuur beraad de zich onlangs over de positie van het sloopbedrijf Vermeulen naar aanleiding van klachten van Zara. De voormalige restau ranteigenaar beweert onder meer dat zijn pand - dat al eni ge tijd te koop staat - sterk in waarde is gedaald door de acti viteiten bij het naastgelegen sloopbedrijf. Zara vindt dat de gemeente hem om die reden een schadevergoeding moet be talen. Daarvoor voelt de ge meente echter niets, omdat Za ra kon weten wat zich achter zijn pizzeria afspeelde toen hij het pand in 1994 kocht. met een andere viervoeter. Kennelijk daardoor maakte de man een foutieve manoeu vre waardoor hij met rolstoel en hond in de sloot terecht kwam. Een 33-jarige Leidse en een 25-jarige vrouw uit Oegstgeest, die het ongeluk zagen gebeu ren, sprongen de man onmid dellijk achterna. Ze wisten hem en zijn stoel weer op het droge te krijgen. De Voorschotenaar is onderzocht cjoor de Eerste Hulp Dienst. Hij heeft vermoedelijk geen nadelige gevolgen ondervon den van de buiteling. voorschoten Bijna zou je denken dat er sprake is van een nieuw kunstuiting. Dat is echter niet het geval. Vandalen hebben toegeslagen bij het bushokje aan de Admiraal de Ruytersingel in Voorschoten en de ruit aan gruzelementen geslagen. Een voordeel is dat de poster in een bijzonder perspectief wordt geplaatst. Dat kan nooit de opzet zijn geweest van de vandalen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN stompwuk/leidschendam dimitri walbeek Een goed gebekte man of vrouw. Het vlotte, opgeruimde type. Dat is de nieuwe eerste burger van Leidschendam, zo bleek gisteravond tijdens de presentatie van de profielschets van de nieuwe burgemeester. Die moet inhoudelijk vooral er varing hebben met 'grote bouw projecten in een stedelijke om geving'. Die voorwaarde is belangrijk gezien de bouw van de nieuwe wijk Leidschenveen. Daar wor den de komende jaren 6800 huizen gebouwd. De nieuwe burgemeester volgt per 1 okto ber W. de Vreeze op. Die treedt dan af omdat hij 25 jaar burge meester is, waarvan 17 jaar in Leidschendam. Uit de schets blijkt vooral dat de nieuwe eerste man of vrouw goed contacten kan leggen. Zo wel naar andere gemeentes en andere overheden toe als naar de burgers in Leidschendam. „De burgemeester bevordert waar mogelijk de openheid en herkenbaarheid van het ge meentebestuur." 'Communica tie' is dan ook een belangrijke kwaliteit van de nieuwe burge meester, blijkt uit de eisen van de vertrouwenscommissie die gisteren aan commissaris van de koningin J. Leemhuis werden voorgelegd. „Nevenactiviteiten hoeven een goed functioneren niet in de weg te staan." Deze zin in de bijdrage van CDA-er P. van Ostaijen, die de profielschets namens de raadsleden voordroeg, vond Leemhuis 'prettig'. Geen enkele gemeente meldt dat volgens haar. De ambitieuze manager draagt Leidschendam naar bui ten toe uit, maar is ook volg zaam. „Het collegeprogramma en het voorgenomen beleid neemt de burgemeester als lei draad. Leidschendam mag niet het eindstation in de carrière zijn. Het lidmaatschap van een politieke partij mag daarnaast geen belemmering zijn voor een onafhankelijke opstelling", staat in de profielschets. De nieuwe burgemeester is verder een gemakkelijk type. „De burgemeester beschikt over goede contactuele- en bindende eigenschappen. Het gevoel voor humor en vermogen om zo no dig zaken te relativeren geven een extra dimensie aan de func- tie. De kandiaat moet ook toe gankelijk zijn en benaderbaar voor alle groepen in de samen leving", werd gisteravond mee- wassenaar loon' opeiste voor een porte feuille, die hij had gevonden. De politie heeft gisteren een Deze portefeuille was eerder 19-jarige man aangehouden, gestolen uit de auto van de die bij een bewoner van het Wassenaarder. De politie heeft Stadhoudersplein 'vinders- de man aangehouden. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36. FAX 071-532 19 21 tycho hoff Leidse horeca-ondernemers njamin Keskin en Stan de uijn hebben er weer een zaak Op 15 maart openden zij n nieuwe etablissement 'De Ipoort'. Gelegen aan de Ha llis dit na 'Kwebbelen' en 'De nfare' het derde restaurant het duo in Leiden. (eskin (32) en De Bruijn (39) afkomstig uit het Haagse gaansleven. De laatste ex iteerde daar zo'n tien jaar eden enkele jeugdcafés, lar moest daar later van te- ikomen. De jongerencultuur hardde en de verschillende, ik gewapende, groepen voch- hun conflicten van de straat men uit. Het was op een gegeven mo ot geen fijn horecabedrijf er", kijkt De Bruijn terug, or Keskin en De Bruijn, in- ddels compagnons, reden liets nieuws in Leiden te pro- en. In juni 1995 zag rebbelen' het levenslicht en m een jaar later volgde 'De ifare', beide aan het Noord- Cor Bronk, destijds ex- itant van 'De Zijlpoort', licht pen niet lang daarna in over verkoop van het oude café de Haven. Ironk (41), speelautomaten- idelaar en horeca-onderne- heeft nog steeds belangen ie zaak en noemt zich nu de isbaas' van 'De Zijlpoort'. manier van ondernemen iel wederzijds", zegt Bronk. met een goede huurder 'dt de zaak alleen maar be ter". Voor Keskin en De Bruijn, net begonnen met 'De Fanfare' en altijd druk, was het toch even slikken. „Eigenlijk kwam de overname te vroeg, maar dit buitenkansje konden wij niet la ten liggen", aldus De Bruijn. De loc'atie van 'De Zijlpoort' was de belangrijkste reden om toe te happen. Het pand ligt strategisch op de hoek, met uit zicht op de 'echte' Zijlpoort en het water. Er is voldoende par keer- en terrasruimte en de Ha ven geldt als een belangrijke doorgangsroute naar Leider dorp. De voorlopige plannen van de gemeente waren echter de doorslaggevende factor. De Haven ondergaat de ko mende jaren een kleine facelift, waarbij stadswallen, rondvaart boten en een VW-kantoor in het verschiet liggen. De Bruijn ziet de terrasjes al aan het water liggen en als de mogelijkheid zich voordoet kan er ook iets met de nu leegstaande poort gebeuren. „De uitbreidingsmo gelijkheden zijn hier enorm. Al les kan, zolang het maar verant woord is", zegt De Bruijn. Benjamin Keskin begon ooit als afwasser bij Stan de Bruijn, maar sinds de samenwerking is de taakverdeling aanzienlijk veranderd. De Bruijn is de culi naire expert, Keskin behartigt de financiën. Diens Turkse af komst maakt hem volgens De Bruijn een kei in het onderhan delen. „Als iemand een gulden voor een meloen wil hebben, biedt Ben er twee kwartjes voor", zegt hij. „Een paar dagen later kan die man z'n meloenen voorschoten kees van kuilenburg Gecap Netherlands BV in Voorschoten maakt sinds kort deel uit van het Amerikaanse bedrijf Bowne Co. Inc. Bow- ne is door de samenwerking met Gecap en een aantal ande re bedrijven in Europa het grootste software-localisatie- bedrijf ter wereld. Behalve Gecap maken ook bedrijven uit Frankrijk, Duits land, Spanje en Japan deel uit van het Amerikaanse bedrijf. Overigens is de vestiging in Voorschoten een dochter van de Duitse Gecap-groep. Localisatie is de aanpassing en vertaling van producten op het gebied van informatietech nologie, zoals softwaretoepas singen voor gebruik in mark ten buiten de Verenigde Sta ten. De samenwerking leidt tot een belangrijke uitbreiding van de activiteiten op het gebied van Nederlandse en meertalige projecten, aldus het persbe richt van het bedrijf. Het in New York gevestigde Bowne heeft momenteel vesti gingen in 45 steden over de ge hele wereld. hazerswoude-rijndijk/leiden De locatie van 'De Zijlpoort' was de belangrijkste reden om toe te happen. niet kwijt en is hij blij dat hij daar nog wat voor krijgt. Door de prijs bij de groothan del te druïdcen, kunnen grote porties voor een minder groot bedrag aangeboden worden, „Een soort Van der Valk, met een glimlach naar alle stijlen", geeft De Bruijn het karakter van de keuken aan. Zo worden ver schillende internationale ge rechten bereid, maar altijd met een knipoog naar de Hollandse smaak: „Zeg nooit dat iets een 'originele specialiteit' is, want een Belgische Chinees is weer anders dan een Nederlandse", geeft Cor Bronk aan. Ook worden bepaalde scho tels in 'De Zijlpoort' geregeld naar vaste klanten genoemd. „Wij hebben hier bijvoorbeeld 'Escargots Van der Horst', maar ook een 'Biefstuk Leidsch Dag blad' behoort tot de mogelijk heden", zegt De Bruijn. In te genstelling tot 'De Fanfare' is 'De Zijlpoort' dus geen speciali teitenrestaurant. De Bruijn: „Wij zijn geen FOTO MARK LAMERS superrestaurant, maar ook geen supercafé. Het is het allemaal eigenlijk nèt niet, maar de com binatie maakt het weer alles". Of zoals Bronk het zegt: „Je moet de mensen niet een reden geven om te komen, je moet ze geen redenen geven om niet te komen." Grandcafé-Restaurant 'De Zijlpoort', Haven 62, Leiden. Openingstijden: zeven dagen per week vanaf 10 uur; keuken sluit om 21.30 uur. kees van dam „Iedereen ging uit z'n dak, mijn ouders en schoonouders nog het meest," zegt de 21-jarige Jeroen Krouwers uit Hazerswoude-Rijndijk. „De spanning was tijdens de wedstrijd te snijden." Hij won tijdens de beurs AutoVak '97 de eerste prijs voor autoschadeherstel. In het dagelijks leven werkt hij al zes jaar bij Autoschade Buntsma in Alphen. Krouwers was niet de enige vakman uit de re gio die in de RAI een prijs binnensleepte. Ook Leidenaar Emiel Kooistra (20), werkzaam bij Het Autoschadehuis Leiden, kreeg een prijs uitgereikt. Hij won in de categorie autospuiten. „Het is ge weldig. Ik heb het hoogste bereikt wat in onze branche kan. En dat terwijl ik nog leerling ben." Hij moest auto's schuren en spuiten en tenslot te naamstickers aanbrengen. Hij slaagde erin die klus binnen de gestelde tijd van 22 uur te klaren. Kooistra bereidt zich nu voor op zijn examen, dat eind mei begint. Jeroen Krouwers kreeg ook 22 uur om een paar reparaties uit te voeren. Zoals het vernieuwen van een achterscherm en het uitdeuken van de achterkant van een auto. De moeilijkste klus was het richten en vernieuwen van een voortrein. Hij liet de concurrentie ver achter zich. „Ik was na 21 1/2 uur klaar. Twee jongens haalden het niet bin nen de tijd en de derde was precies op tijd klaar." De jury lette op dingen als netheid, veiligheid en natuurlijk op het eindresultaat. De beide prijswinnaars gingen met een gouden medaille naar huis. Bovendien mogen ze de eer van Nederland hooghouden tijdens de wereld kampioenschappen in het Zwitserse Sankt Gal len, begin juli. Daar staan dezelfde onderdelen op het programma.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15