OPVANG Absurde film in postmodern westemdecor 'Gordon': geen het centrum Je hebt geen omkijken naar ze' Leiden Regio Beestenbende opgevoerd in het opvangcentrum 'Je wilt betalenmaar wat is het gironummer?' DINSDAG 25 MAART 1997 Of Gordon nog een bepaalde stijl vertegenwoor digt, wil iemand weten. En het is niet eens lollig bedoeld. Zo'n honderd geïnteresseerden zijn naar het Leids Gemeentearchief gekomen voor een lezing van onderzoeksleider Tom Hazen berg over de opgravingen in het poldergebied Roomburg, waarbij eind oktober een Romeins bronzen masker uit de klei werd getrokken. Over de ruim achttienhonderd jaar jongere zan ger valt geen woord. 'Het onderzoek naar het Romeinse castellum van Roomburg', is de passende titel van de bij eenkomst, voor de archeologen de afsluiting van anderhalf jaar onderzoek. De organiserende af deling Rijnstreek van de Archeologische Werk gemeenschap voor Nederland (AWN) vindt het 'bijna net zo druk als tweeduizend jaar geleden aan de oostelijke rand van Leiden'. Maar het on derzoeksteam heeft over het masker weinig nieuws te melden. De voorlopige conclusie luidt nog steeds dat het om een ruitermasker gaat dat waarschijnlijk als offer op de vindplaats is beland. De Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek trof het aan tijdens opgravingen op de plaats waar even na Christus de Romeinse ne derzetting Matilo was gevestigd. Dicht bij de Gracht van Corbulo, die inmiddels is omge doopt tot het Kanaal van Corbulo. „Een gracht moet volgens de meeste mensen ergens om heen lopen, terwijl dit kanaal de Rijn met de Maas verbond", verklaart Hazenberg. Het mas ker was al vrijwel onbeschadigd en is nu nóg mooier; het is een beetje uitgebogen. Waar het uiteindelijk terechtkomt, is nog onbekend. Eerst wordt gewerkt aan een tentoonstelling die ko mende zomer in het Rijksmuseum van Oudhe den moet plaatsvinden. Hoogtepunt van de avond is de vertoning van de video waarop, tegen een frivool achtergrond muziekje - niet van Gordon - het moment van de vondst te zien is. „Een helm", bromt de ca meraman, en we zien iemand afdalen, in de modder graaien, wat zand uit het masker schep pen en dan pas de bronzen krullen tonen. „Hier ga je van uit je dak hoor", heeft de commen taarstem toe te voegen. En dan weet de camera ook nog een andere cameraploeg te vangen. Li ve opgenomen en net echt. De prijsvraag is een kleine tegenvaller. Over de werkwijze van de gravers is op dat moment al alles gezegd („Het gebruik van een schaafbak scheelt heel veel grondwerkers") Het minder blinkende, maar zeker zo belangrijke deel van de oogst is vertoond: amforen, potten, bak steenstempels en misbaksels - het laatste duidt op de aanwezigheid van een baksteenfabriek. Maar nu toont Hazenberg een dia van een nog niet geïdentificeerd voorwerp; suggesties zijn welkom. Iedereen houdt de adem in en piekert zich suf. „Tot nu toe staat de helmkam op één", verklapt hij iets te vroeg. Zodat ook het leger amateurspeurders niet veel verder komt dan 'dat zou inderdaad wel eens een helmkam kun nen zijn'. Over die stijl: „Het masker is niet naar iemand gemaakt, maar meer een geïdealiseerd gezicht. Het grijpt terug op het Hellenisme", aldus Ha zenberg. Hij heeft ook nog iets op zijn lever „We hebben hem in het begin wel opgehad. Maar zelfs als collega's waar je 't hele jaar mee werkt 'm ophebben, is dat erg afschrikwekkend. Later deden we dat niet meer. Het was ook wel een beetje oneerbiedig." De voorlopige conclusie luidt nog steeds dat het om een rui termasker gaat dat waarschijn lijk als offer op de vindplaats is beland. foto hielco kuipers Studenten 'Up with People' treden weer op in Leiden' 25081 Mime, zang, theater. Twintig kinderen van asielzoekers verzor gen 26 maart een kleine voorstelling in het opvangcentrum van Leiden aan de Willem van der Madeweg. Zij doen dat als afslui ting van een driedaagse workshop van Stichting Beestenbende. WerdÖie organisatie geeft workshops die speciaal zijn bedoeld voor kinderen in opvangcentra. Zij wil naar eigen zeggen 'via de we reld van theater en mime een sterke impuls geven aan vluchte lingenkinderen.' De kinderen in Leiden, variërend van 6 tot 12 jaar, gebruiken dierenmaskers, kostuums en decors uit verschillende landen. Op die manier zitten ze het ene moment tussen de apen in de jungle en het volgende moment tussen de kamelen in de woes- p"Mi tijn. Het programma, dat in samenwerking met het Centraal Or- gaan Asielzoekers tot stand is gekomen, begint om 11.00 uur. rkerkl Él! Geld krijgt ze er niet voor, maar dat hoeft ook niet. De Leidse M. van der Linden biedt al twaalf jaar onderdak aan een van de bui tenlandse studenten van 'Up with People', die dit jaar weer in Leiden optreden. „Het is een manier van in de wereld staan. Als mensen een slaapplaats nodig hebben, dan geef ik die", zegt zij alsof het de gewoonste zaak van de wereld is Toch is het gebrek aan gastouders telkens weer een probleem. Ook dit jaar is de orga nisatie, die contact en begrip tussen ver schillende nationaliteiten en culturen wil bevorderen, weer op zoek naar onderdak voor de studenten. Er zijn nog honderd slaapplaatsen nodig. 'Up with People' brengt ongeveer hon derd jongeren uit 25 landen samen die met een grote show over de wereld trekken. De deelnemers krijgen tijdens de reis de kans om zich bezig te houden en kennis te ma ken met verschillende aspecten van het ar tiestenvak, zoals management, show en productie. De show, die op 3 april in de Leidse Stadsgehoorzaal te zien is, heeft dit jaar de titel 'The Festival' meegekregen. Swingende muziek, dans, drama en traditionele kledij zijn volgens de organisatie de ingrediënten. Bekende componisten als Marvin Hamlisch A Chorus Line), Tom Sullivan en Michelle Mallory Chariots of Fire) hebben aan deze productie meegewerkt. De opbrengst van dit concert gaat naar de actie 'Kagando' en wordt gebruikt om de gezondheidszorg in het Afrikaanse Uganda te verbeteren. Er zijn al beademingsmachi nes, röntgenapparatuur en een microscoop geschonken aan het Kagando-ziekenhuis. Het in Leiden binnengebrachte geld wordt voor het transport van beschikbaar gestelde medische goederen gebruikt. De steun aan dit goede doel is voor gast ouder Van der Linden niet de belangrijkste drijfveer. Een student in huis is vooral een leerzame ervaring. „De omgang met bui tenlanders geeft een hoop plezier", zegt Van der Linden, „Ze zijn meestal volwassen, dus je hebt weinig omkijken naar ze." Voor meer informatie over het gastouderschap kunt u bellen met het promotieteam van 'Up witn People': 071-5353310. 13 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356436 Leids gezin maanden zonder kabel LEIDEN HANS KOENEKOOP De familie Ottenhof uit de Wie- kelhorst kan al dagen geen tele visie kijken. Niet omdat de kijk kast kapot is. Nee, het gezin is afgesloten van de kabel. Volgens de exploitant van het kabelnet in de Merenwijk, Stichting Ka belnet Merenwijk (SKM), heeft de familie verzuimd tijdig de abonnementskosten voor het eerste kwartaal van 1997 te be talen. De familie Ottenhof heeft een heel ander verhaal. „Wij wilden de rekening graag beta len, maar het lukte niet. Met geen mogelijkheid konden we het gironummer van de SKM bemachtigen." Vader Ottenhof laat een stapel briefes zien. „Hier, allemaal verschillendetelefoonnummers en faxnummers. Allemaal ge probeerd, maar nergens kreeg ik reactie. Nooit teruggebeld, nooit antwoord gekregen op faxen. Ik vind het te gek voor woorden. De SKM stuurt een brief waarin ze je een laatste kans geven het abonnements geld te betalen, maar op die brief staat nergens een giro nummer." „Ik ben uiteindelijk maar naar het postkantoor gegaan om het geld direct over te maken. Maar zelfs daar lukte het niet. Hoe het kan weet ik niet, maar ik kreeg gewoon het gironummer niet. Ik was trouwens niet de eerste met dit probleem. De eigenaar van het postkantoor vertelde me dat hij meer Merenwijkers aan de balie had gehad." Eigenaar F. Zirkzee van het postkantoor aan de Lombok straat bevestigt het verhaal van Ottenhof. „Ik heb inderdaad vo rige week drie klanten met het zelfde probleem geprobeerd te helpen. Op de brief van de SKM staat noch een giro-, noch een banknummer. Dus die mensen wisten niet waar ze dat geld op moesten overmaken. Ik heb zelf, omdat het trouwe klanten zijn, wel acht verschillende in stanties gebeld, maar nergens kreeg ik dat nummer. Dat heeft te maken met de wet op de pri vacy of zoiets. Ja, ik heb ook het nummer van de SKM gedraaid dat wel op de brief stond. Ik heb het bandje ingsproken, maar ben niet teruggebeld. Het is maar een rare gang van zaken." Na veel bellen en faxen heeft de familie Ottenhof het gironum mer gekregen en inmiddels het abonnementsgeld betaald. „Maar wel te laat. En nu dreigt de SKM ermee datje voor her vatting van de signaallevering 200 gulden aansluitkosten moet betalen. Maar dat vertik ik. Het is niet onze schuld dat we niet op tijd konden betalen. Als het moet, schakel ik mijn avdocaat in. Dan eis ik geld voor alle da gen dat we geen televisie kon den kijken," Soepel Bestuurslid A. Muller van de SKM kan zijn verbazing nauwe lijks onderdrukken. „Ik kan bij na niet geloven dat een bewo ner dat gironummer niet in zijn bezit heeft. Elk jaar krijgt iedere abonnee een wegwijzer met alle informatie over de kabeltelevi sie. Op het informatiekanaal van de televisie wordt herhaal delijk het nummer getoond. Juist de afgelopen weken heb ben we dè abonnees nog regel matig gewezen op de betalin gen. Het gironummer moet al gemeen bekend zijn." „Heeft het niet op de laatste waarschuwingsbrief gestaan? Ja, daar moet het bestuur zich dan maar eens over buigen. Maar het kan niet de reden zijn waar om iemand niet op tijd betaalt. De SKM blinkt uit in soepelheid ten aanzien van de betalingen. In principe krijgt iedere abon nee drie maanden de tijd om te betalen. Dat is heel ruim. Komt de betaling niet binnen, dan sturen we eerst een herinnering. Pas daarna volgt de laatste waarschuwing. Als daar ook niet op wordt gereageerd, kunnen we niet anders dan afsluiten." Muller geeft wel toe dat de tele foondienst een tijdje slecht be reikbaar is geweest. „Het ant woordapparaat heeft vaak aan gestaan omdat we een nieuwe telefoonwacht moesten zoeken. Maar we hebben ons best ge daan op alle ingesproken bood schappen te reageren. Zoals we altijd ons best doen abonnees zorgvuldig te benaderen." (en, slapen, recreëren. Eén keer melden bij de receptie, een afspraak bij de immigratiedienst. De rest van de dag loet je maar door zien te komen. foto loekzuyderduin Ze zijn net een week in Nederland, de leden van het gezin uit Afghanistan. Hij dolt met zijn twee zoon tjes op het bed. In een poging sfeer te scheppen heeft iemand een schemerlampje in de vensterbank gezet. „Ik heb niet zoveel te vertellen", zegt zij. Het laatste jaar zat ze met twee kinderen opgesloten in een flatje in Kabul. Van de Taliban mogen vrouwen oiet naar buiten, niet meer werken, niet met andere aiannen gezien worden, niks, thuis blijven. De hele uurefl' ttad ligt in puin, haar oudste zoon van negen is nog nooit naar school geweest. Ze konden zien dat hij j6n Russische moeder had, de kleur van de vroegere onderdrukkers. „Er werd zoveel geschoten op straat." asselÉ' Nathasja heeft geluk, ze zit met haar gezin op één ou tamer. Want een asielzoeker heeft alleen recht op ten bed, een lakenpakket en een dienblad met be stek. In de vierpersoonskamers passen twee stapel bedden, vier stalen opberg kastjes en een tafeltje, tegen het plafond hangt een kleine televisie. Op het stukje polder van vier voetbalvelden in Roomburg asset® even gemiddeld 600 mensen; per persoon het op pervlak van een kleine woonkamer. Die leefruimte ielen ze met het personeel van het centrum: de sgogisch medewerkers, de vreemdelingenpolitie, de «veiligingsdienst, vluchtelingenwerk en de medi- „D «he opvang. uur fethasja heeft groene ogen en hoge Slavische juk- eenderen; haar huid dat in-en inbleke van vrou wen die nooit buiten komen. Aghmadi, haar Af- bent haanse echtgenoot, is duidelijk afkomstig uit een eljat adere klimaatzone: woeste krullenbos en licht- =e/to> lruin natuurtintje. Hij heeft vrolijke ogen en lijkt «n innemende man, maar hij spreekt geen woord engels. Het was 'love', vertelt ze, met nadruk door die vette Russische '1', liefde aan de universiteit van Moskou. Ze ging met hem mee terug naar Afghanistan, zeven jaar geleden. De laatste Russische troepen trokken zich terug uit het land. De eerste Afghaanse oorlogs misdadigers vroegen asiel aan in Nederland. Was het naïviteit dat ze terug gingen? Of was het over moed, dachten ze te kunnen rekenen op bescher ming? Nathasja wil er niet over praten. „Iedereen wil weg uit Kabul. De kamer van Nathasja bevindt zich in een van de units, lage wooncontainers met één lange gang en deuren. In elke unit leven 100 mensen, die 10 toilet ten en 10 douches delen. De muren zijn van karton. De ontwerper van het OC hoopte wellicht de indruk van een concentratiekamp vermijden en zette de zes blokken 'speels' schuin op de klei. Uit vele schuiframen hangt een plastic boodschap- pentasje: de 'koelkast'. Gevluchte kunstenaars maakten schilderijen die kleurig afsteken op het grijs. Het blok met de kantoren heeft twee verdie pingen en vormt een geluidsbarrière tegen het la waai van de A-4. Er zijn.een wasruimte met wasma chines, een crèche en een eetzaal, het 'restaurant'. Een slagboom weert auto's van het terrein, waar door het leven tussen de barakken iets dorps krijgt. De hele dag slenteren er groepjes mensen, terwijl anderen buitenmuren boenen of onkruid wieden. Na schooltijd fietsen kindertjes in een minuut van unit nummer 1 naar nummer 6 en weer terug. De weiden om het OC zijn groen, met grazende schaapjes en een oude hoeve. Krijsende meeuwen zwermen rond de vuilnisbakken. Ze ontvluchten dictators, religieuze dwang of gewoon armoede. In het Opvangcentrum (OC) in Roomburg wachten ze op de beslissing op hun asielaanvraag. Zo'n 600 mensen zitten er gemiddeld een paar maanden in de witte units langs de A4. Ze zijn omringd door een staf van juristen, hulpverleners en vreemdelingenpolitie. De opvang is 'sober, doch humaan', het motto van de opvangorganisatie voor asielzoekers, de COA. Een serie over het dagelijks leven in een vluchtelingenfabriek. Vandaag deel één: de bewoners. Het lijkt een absurde film in een postmodern wes terndecor. Met in de regie een nuchtere Hollander op klompen en als producent een bureaucraat met rechtse sympathieën. Na een dag op het OC ben je bekaf, maar na een week ga je alles normaal vinden. Ook datje cfag in dag uit bij de lunch alleen kan kie zen tussen corneclbeefoï kaas. Het soort kaas waar je balletjes van kan draaien. Sober, doch humaan. In het OC zitten flegmatieke Pakistani, Arabieren met gebeeldhouwde neuzen en magere Ethiopiërs in hobbezakken. Ze spreken Farsi, Chinees of Hindi. In hun land waren ze kinderarts, technicus of boer. Ze zijn islamitisch, orthodox of boeddhist, Hutu of Tutsi, slachtoffers of beulen. Het is een broeinest van spanningen. De hele dag slenteren er groepjes mensen, terwijl anderen buitenmuren boenen of onkruid wieden. Soms is er mu ziek. foto loek zuyderduin Soms wordt iemand van de één op de andere dag knettergek: opgesloten in de politiecel op het OC, krabt hij met zijn tanden het behang van de muren. Er is ook onderlinge discriminatie. Iraniërs willen niet met kleurlingen op dezelfde kamer. Hogeropge- leiden vragen om een unit met alleen 'civilized people', beschaafde mensen. Er zit tuig tussen, men sen met trauma's, maar ook dat gezinnetje met die continu schreeuwende baby. Het is een wonder dat er vrijwel nooit iets misgaat. „D'r raken collega's van overspannen," zegt een be veiligingsmedewerker, type Rintje Ritsma, „niet ie dereen kan tegen die druk." Af en toe ontstaan klei ne vechtpartijtjes, vaak om niks, het eten is niet lek ker, iemand duwt of dringt voor. Ooit ging een groep Somaliërs op de vuist, maar dat is het ernstig ste voorval geweest in twee jaar. Directeur Herke Smidstra houdt de zaak strak in de hand. Elke maandagochtend is er Incidentenover- leg. „Waar maken ze zich druk over, dacht ik eerst zegt het nieuwe hoofd van de Vreemdelingenpolitie, Aad Gravenkamp. Op het incidentenoverleg wordt gepraat over mensen die stiekem eten meenemen op de kamer; streng verboden, vanwege de water ratten in het poldergebiedje. Peanuts voor de poli tie. Directeur Smidstra ziet elke overtreding als een verschuivende grens. „Je moet niet ingrijpen als het al volledig uit de hand is gelopen." Dus krijgt .een soort Olga Lowina uit Wit-Rusland een waarschuwing wegens herhaaldelijke overtre ding van de huisregels. Ze stond erop al om vijf uur te eten in eetzaal, een klein voorrecht voor de me dewerkers die dan in enige rust de stooflapjes met rijst kunnen opeten. Het OC hanteert een sanctie systeem dat bestaat uit waarschuwingen, zakgeldin houding en - eventueel tijdelijk - verwijdering van het centrum. Volgens Smidstra kent het OC weinig problemen omdat juist zo op deze kleine dingen ge let wordt. „It's boring", verzucht Nathasja een paar weken la ter, „het is zo vervelend." Ze is naar het zwembad geweest, dat was paradiseMaar verder lijkt elke dag op de vorige. Het leven van de asielzoekers be staat uit vaste tijden om te eten, te slapen en te re creëren. En uit afspraken: voor verhoor met de im migratiedienst, melden bij de vreemdelingenpolitie, uithuilen bij vluchtelingenwerk en de medische keuring. Elke dag melden bij de receptie en één keèr per week krijgen ze dertig gulden zakgeld. Op dins dag staat dan een lange rij mensen in het rokerige gangetje, langs de sigarettenautomaat, tot aan bui ten te wachten op uitbetaling. Een zwangere vrouw passeert de rij en legt haar buik pontificaal te rusten op de balie. De rest van de dag moet je maar door zien te ko men. „We are not used to this life" (we zijn dit leven niet gewend), zegt een sombere Sierra Leoner van een jaar of achttien. Kleumend zit hij met zijn drie maatjes in het washok. Ze hebben een bankje tegen de loeihete verwarming aangeschoven en staren naar buiten. Daar aan de overkant is de slagboom, daar is de receptie. Bezoekers die naar het washok kijken, zien alleen dat stel mistroostige ogen in glan zend zwarte gezichten. Het is de eerste kennisma king met de filmset. Maar waar staat de camera? De namen in dit artikel zijn in verband met priva cy gefingeerd. Het dagelijks leven in de Leidse vluchtelingenfabriek WÊ

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13