Kerken tevreden over campagne 'God te boek' mm Weren rolstoelers geen discrimatie Kerk Samenleving ANWB stort zich nadrukkelijk op pelgrimsmarkt Schrijvende lezers Overdrijving niet ten grondslag aan fondswerving DINSDAG 25 MAART 1997 redactie dick van der plas, 071-a DEN HAAG ANP De ANWB stort zich met de uitgave van een Nieuws brief Pelgrimspad nadrukkelijk op de groeiende markt van bedevaartgangers. De organisatie wil vooral de stroom van pelgrims bedienen die naar verwachting in 1999 en 2000 naar het Spaanse bedevaartsoord Santia go de Compostela trekt. De ANWB lanceerde in 1994 samen met de Stichting Lange-Afstand-Wandelpaden (SLAW) het Pelgrim spad, een wandelroute van Den Bosch naar Visé in België die langs kerken, kapelletjes en andere plaatsen van verering voert. De SLAW gaat de route doortrek ken naar Amsterdam. De Raad van Europa heeft het pelgrimspad erkend als onderdeel van de internatio nale pelgrimsroutes naar Santiago. De ANWB, de SLAW en zusterorganisaties en pel grimsgenootschappen in België hebben eind vorig jaar het Netwerk Pelgrimspad opgericht om pelgrims beter te kunnen informeren over een doorgaande wandel route naar Santiago. In dat drukbezochte bedevaarts oord ligt volgens de overlevering de heilige Jacobus begraven. De stad in Noordwest-Spanje staat in 1999 een extra grote stroom pelgrims te wachten. Dan valt de naam dag van Jacobus, 25 juli, op een zondag en viert San tiago gewoontegetrouw een Heilig Jaar. In 2000 staat Santiago als culturele hoofdstad van Europa in de schijn werpers. „Wij willen gereed zijn voor de grote stromen pelgrims en toeristen", aldus het eerste num mer van de nieuwsbrief. Het pelgrimspad is opgezet in samenwerking met het Nederlands Genootschap van Sint Jacob, dat de belangen van bedevaartgangers naar Santiago behar tigt. Het genootschap pikt een bescheiden graantje mee van de groeiende populariteit van het bedevaarts wezen. Sinds de oprichting in 1986 is het aantal leden vertienvoudigd tot ruim 1800. Dorenbos in het geweer tegen omstreden Jezusfilm HILVERSUM ANP Drs. L.P. Dorenbos van de Stichting Schreeuw om Le ven keert zich fel tegen uit zending op Goede Vrijdag van de omstreden film The Last Temptation of Christ. Hij is een campagne begon nen om vertoning van de film door RTL5 te verhinde ren. Uitzending van de film van Martin Scorsese op Goede Vrijdag 'tart elk gevoel van eerbied en respect voor Jezus en voor allen die hun hoop en verwachting op Hem ge steld hebben', aldus Doren bos, bekend van agressieve kruistochten tegen abortus. Marcus Passie in Katwijkse Dorpskerk In de Dorpskerk van Katwijk aan den Rijn wordt vanavond de Marcus Passie uitgevoerd. Het gaat hier om de Nederland se toonzetting van het lij densevangelie naar Markus, ge maakt door de Leidenaar Hans Boelee. Aan de uitvoering wordt meegewerkt door het christelijk gemengd koor 'Cantate Deo on der leiding van Jeroen Bosman, Riet den Hertog (sopraan), Jan Huisman (tenor). Rien Vis (bari ton), Aart de Kort (orgel) en ds. B.H. Weegink (liturg). De uitvoering begint om 20.15 uur. De initiatiefnemers van de kerke lijke bijdrage aan het boeken weekthema 'Mijn God' zijn 'be hoorlijk tevreden'. Van de miljoen kranten bij het kerkelijk project 'God te Boek' zijn 650.000 exem plaren besteld en verspreid. LEUSDEN/ZOETERMEER GPD Van het speciale jongerenpresentje 'Mijn God, wat 'n leuk kadootje!' waren er tienduizend gemaakt. Daarvan gin gen er negenduizend de deur uit, waar van 3500 exemplaren door jongeren zelf waren besteld. De medewerkers van het project, dat ongeveer vier ton heeft gekost, zijn de zer dagen bezig met het opmaken van een voorlopige balans. „Niet alleen de afname van het materiaal was goed, ook het enthousiasme waarmee het on derwerp in de gemeenten is opgepakt", aldus medewerker Corinth van Schaik van het gereformeerd Dienstencentrum in Leusden. Zij weet van allerlei lokale initiatie ven, variërend van themadiensten en li teraire avonden, tot complete manifes taties met gerenommeerde schrijvers als ds. Nico ter Linden. Daarnaast wer den voor gespreksavonden over 'Mijn God' ook vertegenwoordigers van an dere religies uitgenodigd. Volgens Van Schaik blijkt uit de reac ties dat 'nogal wat' plaatselijke kerken later dit jaar met het materiaal aan de slag zullen gaan. „Niet iedereen was in staat kenweekthema als een kans die niet onbe- om op korte termijn op de Boekenweek in nut gelaten mocht worden om de kerken te spelen verklaart zij. present te stellen en om tevens een poging 'God te Boek' is een project van de Sa- te wagen 'hardnekkige karikaturen' te be- men-op-Wegkerken (hervormd, gerefor- strijden. meerd, luthers), Kerk en Wereld en uitgeve- Behalve een miljoen themakranten en rij Boekencentrum en werd begin februari het jongerencadeautje (cd, computerspel gepresenteerd. Zij beschouwden het boe- en boekje), waren er posters voor in bus- Schrijvers als Gerrit Komrij haakten op hun eigen wijze in op 'Mijn God'. De kerken beschouwden het boekenweek thema als een kans 'die niet onbenut gelaten mocht wor den om de kerken present te stellen'. foto anp hokjes gemaakt, 160.000 'freecards' voor in cafés en een speciale inter net-site. De oplage van het materiaal was nat- tevingerwerk voor de organisatoren. Ze zijn niet ongelukkig over het uit eindelijk resultaat. „Het is uniek dat vanuit de Samen op Weg-kerken op zo'n korte termijn zoiets tot stand is gebracht", aldus Van Schaik. „In de regel duurt het immers uren-dagen maanden dat iets in de kerk gereali seerd kan worden." Over het algemeen heeft Van Schaik de indruk dat plaatselijke kerken ui terst blij waren dat ze materiaal in handen kregen waarmee ze zowel naar binnen als naar buiten toe aan de slag te konden. „Ik denk dat ge meenten behoefte hebben aan con creet materiaal en dat ze daar graag mee willen werken, mits het maar kortlopende projecten zijn. Dat is trouwens een verschuiving die je in het algemeen meer in de kerken ziet." Van de. Internet-site werd volgens haar flink gebruik gemaakt. „Er zijn tot op heden veel aardige reacties ge komen, ook heel ontroerende. In de regel bleek dat jongeren onze bena dering konden waarderen. Zo kregen we te horen dat ze het idee hadden dat ze serieus werden genomen, zon der dat de boodschap bij hen naar binnen werd geduwd. Met enige verbazing heeft Van Schaik de kritiek van sommige scribenten, ook uit kerkelijke kring, op het project gele zen. „Het leek er soms op dat de hele sa menleving over God mocht spreken, behal ve de kerken. Onze bijdrage werd zelfs als zieltjeswinnerij afgedaan. Nu is kritiek op de manier waarop we het hebben opgepakt prima, maar dergelijk commentaar was wel wat merkwaardig. DE SPITS Het werk van oude en nieuwe bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Van daag in De Spits: de toren van de kapel van de St. Bavo in Noordwijkerhout. Enquête: moei Teresa en Opn Winfrey gaan naar de hemel NEW YORK KNA De Amerikanen twijfelen er aan: moeder Teresa de hemel. Volgens een enq onder duizend Amerikane het Amerikaanse weel Newsweek is 79 procent overtuigd dat de „heilige va straatgoot" de hemel bei Moeder Teresa kampt al tijd met een slechte heid. Op de tweede plaats kor tv-presentatrice Oprah Wu met 66 procent, voor de ba bailer Michael Jordan cent). Generaal b.d. Colin well haalde 61 procent veelgeplaagde prinses Dia: procent. Zelfs president Cli omstreden door vermeendt vé-schandalen, zal volgens meerderheid van de oi vraagden (55 procent) bij Petrus zijn. Overigens denken de As kanen niet slecht van zid Niet minder dan 87 proceii de ondervraagden denki ook in de hemel te komen. BER0EPINGSWE NEDERLANDSE HERVORMD! KERK Beroepen: te Zevenbergen de Rooij te Gouda; te Steller P. Molenaar te Woudenberg. Hoevelaken (toez.): A.L. van te Uddel. Aangenomen: naar Waarde.i Graaf, kandidaat te Moerkap GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Tiel als geestel verzorger bij de Stichting Bel hof te Druten en Tiel: drs. H, Klein Wolterink, proponent! Tiel, die dit beroep heeft aar nomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAl Beroepen: te Hardenberg-Oo (derde predikantsplaats): Si Boer te Leek. Beroepbaarstelling: J. Wercr 14 Helperweststraat 28, 972Ü w" Groningen, tel: 050-52508 CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Stadskanaal: hage te Broek op Langdijk, Aangenomen: naar Meppel van den Heuvel te Dokkum. GEREFORMEERDE GEMEEN1 Beroepen: te Rijssen: P. M. te Capelle aan den IJssel-Mi ü3' watering. Bedankt: voor Nieuwerkerk A. Bac te Bodegraven GEREF. GEMEENTEN IN NED - Bedankt: voor Vriezenveen: Roos teOpheusden. Leidsch Da •agblad ANNO 1897 Donderdag 25 Maart H.K.H. de Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, geboren Prinses Sophie der Nederlanden, is gisteravond te halfnegen te Weimar plotseling aan een beroerte overleden. Prinses Wilhelmina Maria Sophie Louise, de zuster van wijlen Koning Willem III, was 8 april 1824 te 's-Gravenhage, als dochter van den toenmaligen kroonprins, later Koning Willem 11 geboren, en aldaar den 8sten October 1842 gehuwd met Karei Alexander, destijds erfprins, later groothertog van Sak sen-Weimar-Eisenach. De groothertogin, die dus weldra haar 73ste jaar zou zijn ingetreden, is, hoe lang zij ook reeds in den vreemde vertoefd heeft, in den volsten zin des woords toch steeds een Nederlandsche vrouw gebleven. Zeldzaam was ook de sympathie, welke de dochter van Koning Willem II in alle Nederlandsche kringen genoot. Is dit sterfgeval voor ons Vorstenhuis een zware slag, het Nederlandsche volk zal hare nagedachtenis niet minder in dankbare herinnering hou den. In verband met de voorkomende gevallen van beschadi ging als anderszins der plantsoenen zijn de tuinlieden F.J. Hendrikse, werkzaam aan het Van-der-Werf-park, en J.P. He- merik, werkzaam aan het Plantsoen, benoemd tot onbezol digd gemeente-veldwachter, zoodat zij ingevolge de wet te gen de baldadigen kunnen optreden en tegen hen proces-ver baal opmaken. Gisteravond stond in het Plantsoen alhier eene vrouw met emmers water een lantaarnpaal te begieten; de ongelukkige, J. v.d. W. genaamd en 30 jaar oud, scheen gekrenkt in hare geestvermogens, zoodat zij door een aldaar surveilleerenden politie-agent naar hare woning aan de Garenmarkt werd ge leid. ANNO 1972 zaterdag 25 maart HBS-lijk verbrand door Rembrandt examen-kandidaten. Leiden De 120 eindexamenkandidaten van gymnasium en HBS van de Rembrandt-Scholengemeenschap hebben gisteren het lijk verbrand van de heer HBS, die op 108-jarige leeftijd is overleden door toedoen van een mammoet. De uitvaart is een tweedaagse gebeurtenis geworden, die donderdagavond met een feest in school begon. Vervolgens werd overnacht in tenten aan de Fruinlaan. Gisteren begon de uitvaart met een rouwdienst met preek en gezangen in het gebouw aan de Bürggravenlaan. Een processie trok door de stad, die uitgroeide tot een stoet van bijna 400 mensen. Bij het stadhuis werd gestopt om offi cieel aangifte te doen van het overlijden. Dat deed de wedu we Gymnasium. Vervolgens werd bij het standbeeld van Rem brandt aan de Witte Singel een krans gelegd. De uitvaart eindigde met verbranding van het lijk, waarvoor de autoriteiten toestemming hadden gegeven. Het gebeurde op de Bürggravenlaan. Daar ging de kist met veel knallen in rook op. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) In de berichtgeving over de rol stoelers die werden uitgesloten van deelname aan de Vierdaag se trof ik weer eens het woord 'discriminatie' aan. Dat woord houdt een zware beschuldiging in en dient daarom zorgvuldig gebruikt te worden. Het ligt na tuurlijk lekker in het gehoor, het noteert hoog op de scheldwoor- denmarkt, maar het zadelt ie mand wel op met de omgekeer de bewijslast. Discrimineren kun je iemand per definitie al leen op grond van onvrijwillige kenmerken, zoals huidskleur, taal, nationaliteit en de gods dienst waarin je bent opge groeid. Tevens moet dat ken merk terzake dienen: een katho liek mag dus wel geweigerd worden als leerkracht op een protestants christelijke school. Je kunt iemand wel discrimine ren wegens zijn rode haar, niet wegens de lengte daarvan, want dat is een vrijwillige keuze. Ook lees je wel dat sollicitanten 'ge discrimineerd' werden wegens hun spijkerbroek. Onzin: een spijkerbroek of keurig pak is een kwestie van eigen vrijwillige keuze. Nu die rel tegen de Vier daagse. Op het gevaar af mezelf te benoemen tot advocaat van de duivel, denk ik dat de rol stoelers en hun pleitbezorgers het bij het verkeerde eind heb ben. Wat, immers, doen Vier- daagselopers? Zij begeven zich van A naar B door ongeveer 60.000 maal de ene voet voor de andere te zetten. Door dat vier Wat doen Vierdaagselopers? Zij begeven zich van A naar B door onge veer 60.000 maal de ene voet voor de andere te zetten. foto anp dagen achter elkaar te doen ver werven zij zich een herinne- ringskruis met een vrolijk ge kleurd lintje eraan. Waarom rol stoelers, die helaas nier hun ene voet voor de andere kunnen zetten, zich uitgerekend bij deze sport willen aansluiten is me niet duidelijk. Tafeltennis kun je vanuit een rolstoel beoefenen evenals biljarten. Je kunt ook onderling je krachten meten door een rolstoelenrace of een lange afstandsparcours te verrij den. Dat gebeurt dan ook. Maar waarom je te willen meten met iemand die een niet vergelijkba re prestatie levert? Het onlogi sche van hun verlangen wordt nog duidelijker wanneer je ze op de oever van de Bosbaan laat oprijden met de marathon zwemmers in het water en ze na afloop dezelfde onderscheiding uitreikt. In principe doe je dan precies hetzelfde. Ik denk dat de grenzen van de redelijkheid dan overschreden worden. Bij elke prestatiesport is een gelijkwaar dige startpositie der deelnemers fundamenteel. Een vliegge- wicht-bokser komt niet in de ring tegen een zwaargewicht. En dan hebben we het nog over één en dezelfde sport. Rolstoe len is iets zo fundamenteel an ders dan lopen, dat je ze niet kunt vermengen. Ik kan de or ganisatoren van de Vierdaagse in deze alleen maar gelijk ge ven. Rolstoelers worden gedis crimineerd als ze geweigerd worden voor een functie die ze wel degelijk kunnen vervullen, zoals receptionist of telefonist. De rolstoel doet dan niet terza ke. Maar bij afstandsmarsen is het goed kunnen lopen juist in hoge mate terzake. De eis om met een heel andere techniek toch mee te mogen doen is niet redelijk. Wie het gebruik van zijn armen mist komt ook niet in een handbalclub wanneer hij eist dat hij de bal met de voet mag spelen. Hij dient dan te gaan voetballen. Resumerend denk ik dat dit incident weer eens aantoont hoe lichtvaardig men het woord 'discriminatie' gebruikt. H.J. Peeters, Oegstgeest. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5: Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5' Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. XJml vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5' DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, an der Post (adjunct) H.G. Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1? 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsd van het abonnementsgeld, ontvanji korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTtl Voor mensen die moeilijk lezen, sled ogen hebben of blind zijn (ofeenaj leeshandicap hebben), is een samenvi B het regionale nieuws uit het Leidsch geluidscassette beschikbaar Voor infos 0886-482345 (Centrum voor Gesprots Lectuur, Grave) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e 1vo woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (DiaconessenhoiS [jee dagelijks St. Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178). dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 u Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor partnefi bovendien van 10 30 -11 15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit 10.30-11.00 uur, 15.00 -15 30 uur en 19.00-19.30 uuren ïtac overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende v> Jongerenafdeling: 14 30-15.15 uuren 19 00-19.45 uur In de media is de afgelopen tijd het beeld geschetst dat Artsen zonder Grenzen cijfers over de aantallen slachtoffers van de crisis in oostelijk Zaïre heeft overdreven, met het oog op fondsenwerving. Dat bericht ver scheen ook in deze krant. Het is echter per tinent onjuist. Een ongelukkig citaat van onze medewerker Marcel Vos in het vak blad Sponsoring is de bron van het misver stand. In hetzelfde artikel stelt Vos dat het ontoelaatbaar is te overdrijven ten behoeve van fondsenwerving. Daarmee verwoordde hij de visie van Artsen zonder Grenzen. Vos doelde in de uitspraak die tot het misver stand leidde, op de bijzondere situatie in oostelijk Zaïre, eind vorig jaar. Net als ande re organisaties kon Artsen zonder Grenzen de vele vluchtelingen en Zaïrezen in het ge bied waar de burgeroorlog woedde niet be reiken. Een onderzoek naar hun omstan digheden was dan ook niet mogelijk. Om dat wij ons moesten voorbereiden op een hulpoperatie, hebben onze medewerkers een zo goed mogelijke beoordeling gemaakt van de situatie. Op grond van de weinige gegevens die beschikbaar waren en op basis van eerdere ervaringen in vergelijkbare si tuaties, maakten zij hun schattingen. Later bleek dat het aantal slachtoffers veel lager was dan gevreesd. Dat kwam vooral door dat de watervoorziening voor een groot deel van de vluchtelingen, tegen de verwachtin gen in, was blijven functioneren. Daardoor bleven omvangrijke epidemieën uit. Wij hebben destijds onze schattingen wereld kundig gemaakt om de door ons gevreesde situatie te schetsen. Hiermee wilden wij on ze pogingen om de internationale politiek te mobiliseren kracht bij zetten. Daarbij hebben wij deze schattingen nooit willen presenteren als feiten. En met het bekend maken van deze schattingen hebben wij nooit het doel gehad fondsen te werven. Lex Winkler, Directeur Artsen zonder Grenzen. -rp'eegq *n und RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth ïra, (tel 071-5454545) dagelijks 14.00-15 00 uur en 18 30-19 30 uur. klasselfl jat] daarnaast ook 11.15-12.00 uur. «j. Kraamafdeling: 14 30-15 30 uur en 18 30-19 30 uur (voor vaders tot 21 Kinderafdeling: 14 .30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC) 14.00-14.30 uu 18 30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, daarnaast ook 11 15-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20 00 uur(/ Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 u partners/echtgenoten-en eigen kinderen. Kinderafdelingen, voorouders van opgenomen kinderen is mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden keel-, neus- en oorheelkit neurologie. 14 15-15 00 uuren 18.30-19 30 uur; oogheelkunde en heelm 14.15-15 00 uur en 18.30-19.00 uur. e Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17. OOM babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ktl uitsluitend^ lee' ien beiJia; ndi

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12