tijnland dreigt eiden met claim eiden Regio 'Leiden misleidt met de telelens' NA Nieuwe wethouder kan weinig steun verwachten Blinden horen niet in de Lezing over Meelfabriek Eikenbomen voor speeltuinen GERECHT I5DAG25 MAART 1997 igaretten buitgemaakt den» Uit een winkel aan de Hoge Rijndijk hebben onbeken- n het afgelopen weekeinde voor 20.000 gulden aan sigaretten sigaren gestolen. De daders hadden tussen zaterdag en aandag de achterdeur opengebroken en sloegen vervolgens slag. De eigenaar van de winkel ontdekte de diefstal giste- ix-echtgenoot slaat nieuwe vriend den» De politie heeft gisteren een39-jarige Leidenaar aange- uden op verdenking van mishandeling en huisvredebreuk. De an was zaterdagnacht via een ladder de slaapkamer van zijn ouw, in een huis aan de Dillenburgerstraat, binnengedrongen. Ig lar trof hij zijn echtgenote, van wie hij gaat scheiden, in bed djinmet haar nieuwe vriend. De 39-jarige mishandelde de nieu- liefde van zijn vrouw. Tegen de politie bekende de dader dat stefi onder invloed van alcohol het huis was binnengedrongen en welddadig was geworden. emeente komt afspraken niet na len kan een schadeclaim van het hoogheemraad- komsap Rijnland tegemoet zien. Bovendien staat de tijdige evering van het kantoor van het schap op losse roeven. De gemeente kocht het om er de Boom- rktgarage te bouwen. Na bijna een jaar van overleg het schap echter nog steeds niet, op welk stuk ad aan de Plesmanlaan het nieuwe kantoor gebouwd worden. „Als dat tot stijging van de bouwkosten stellen wij de gemeente aansprakelijk", zegt Rijn woordvoerder C. Meijer. HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 Zoeterwouds actiecomité heeft geen goed woord over voor 'voorlichting ZOETERWOUDE/LEIDEN AAP RIETVELD Voor het Comité tegeri grootschalige be bouwing van de Grote Polder staat Lei den soms gelijk aan misleiden. In de brochure Leiden mag niet op slot geeft de Sleutelstad met een met telelens ge maakte foto een totaal verkeerd beeld van het Zoeterwoudse groen. 'Smake loos', schrijft het comité in een brief aan de Vaste Kamercommissie voor volks huisvesting en ruimtelijke ordening. In de brochure, waarin Leiden pleit voor een grote bouwlocatie in de buurt van de stad, staan twee foto's half in el kaar. Eén van de Boterhuispolder in Lei derdorp en één van de Grote Polder. De Boterhuispolder is volgens de gemeente niet geschikt als bouwlocatie, de Grote Polder wel. Op de foto van de Boterhuispolder do mineert een donkere molen het beeld. Daarachter glinstert een poldersloot in de ochtendzon. De Grote Polder wordt in beeld gebracht met een bruggetje op de voorgrond, een smal reepje weiland en daarachter het industriegebied. ,,De Grote Polder in Zoeterwoude scoort qua natuurwaarde aantoonbaar lager dan de Boterhuispolder in Leiderdorp, die wél voor woningbouw is aangewezen", zo luidt het bijschrift. J. Paardekooper van het Zoeterwoudse actiecomité heeft geen goed woord over voor dat misleidende staaltje voorlich ting van de gemeente Leiden. „Ik vind het smakeloos als je op die manier ap pels met peren vergelijkt. Want als je die foto's naast elkaar zet, hoef je eigenlijk niets meer te schrijven. Dat beeld spreekt voor zich." Maar de mooie foto van de Boterhuis polder, weet Paardekooper, is gemaakt met een gewone 50 millimeter-lens. En die van de Grote Polder met een '200 millimeter'. „Dan haal je alles vier keer dichterbij. Ik kan geen andere conclusie trekken, dan dat Leiden met die foto heeft willen benadrukken dat de polder hoofdzakelijk uit industriegebied be staat." Dat Leiden pleit voor woningbouw in de Grote Polder kan Paardekooper op zich wel begrijpen. „Zij streven een be paalde zaak na en daar kan en wil ik niks verkeerds van zeggen. Je hoeft het ten slotte niet met elkaar eens te zijn. Het gaat om de manier waarop ze lobby'en. Ze geven een verkeerd beeld van de Gro te Polder. Leiden wil maar een ding: de volledige annexatie van Zoeterwoude." Dankzij de brief van het comité weten de Kamerleden die onlangs de Leidse brochure kregen dat nu ook. Meelfabriek De Sleutels is onderwerp van een lezing die morgenavond om acht uur in Koetshuis De Burcht wordt j gehouden. Peter Nijhof, co ordinator industrieel erfgoed van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg spreekt over het hergebruik van oude fabrieken. Nijhof geldt als een deskundige op dat ge bied. De bijeenkomst is de eer ste activiteit van de nieuw opgerichte organisatie 'Vrienden van de Meelfa briek'. AAD RIETVELD hoogheemraadschap ver- al in april 1995 het kan- aan de Breestraat aan de w eente. De gemeente zou het raensen en er een parkeergarage iven. Afgesproken werd dat pand tussen 1 juli 1998 en 1 1999 zou worden opgele- i haalbaar' om aan die afspraak te ïi voldoen moet de ivbouw van Rijnland aan de manlaan wel op tijd klaar En of dat nog lukt is inmid- uiterst onzeker. In een brief gemeente schrijft het p, dat 'de geplande opleve- van de nieuwbouw in mei 1999 niet langer haalbaar is'. Het schap weet weliswaar dat het negenduizend vierkante meter bouwgrond krijgt aan de Plesmanlaan, maar niet wat de grenzen van die bouwplaats zijn. „En dat is een probleem voor óns", zegt Meijer, „want het betekent dat de architect geen bestektekeningen kan ma ken. Waar wij op wachten is een tekening van de gemeente waar precies op staat waar wij mogen bouwen." Symbool Rijnland maakte aanvankelijk een plan voor een lang, smal ge bouw, dat aan de kant van de Plesmanlaan met zijn 'voeten' in het water zou staan. Zo moest het kantoor symbool echter draagt timmerbedrijf CAO-regels na te leven imerbedrijf Kleijn uit Lei- heeft van de Haagse jtbankpresident mr. A. van den de opdracht gekregen personeel netjes volgens AO-regels uit te betalen. olgens de Bouw- en Hout- l id FNV gebeurde dat vanaf '1995 niet. Tijdens een kort gisteren eiste de vak- id dat al het achterstallig zo snel mogelijk betaald worden. Zou het bedrijf niet doen, dan zou zij een Bigsom moeten betalen. De advocaat van Kleijn rea geerde met de mededeling dat al het achterstallig loon on langs is overgemaakt aan het personeel. De woordvoerder van de vakbond vond het niet temin wenselijk dat de rechter het bedrijf een dwangsom zou opleggen. Dan had het bedrijf tenminste een stok achter de deur voor de toekomst. De rechter besloot de zaak een half jaar aan te zien. Mocht in de tussentijd blijken dat Kleijn de contractverplich tingen niet nakomt, dan zal de rechter alsnog uitspraak doen. staan voor de taak van het schap. Maar de gemeente stak daar een stokje voor. Want langs de Plesmanlaan moet een tracé voor de sneltram van sta tion Leiden Centraal naar de kust worden opengehouden. En daarvoor moest het schap zijn nieuwbouw een stuk naar het noorden opschuiven. Maar waar Rijnland dat nieuwe kan toor nu kan bouwen is nog steeds niet duidelijk. Afspraken In de brief stellen dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland de gemeente 'in formele zin in gebreke wegens het bij herha ling niet nakomen van in on derling goed overleg gemaakte afspraken'. Zij spreken hun gro te teleurstelling uit over de gang van zaken. Tal van gesprekken zijn er aan de zaak gewijd, maar die brachten geen oplossing. Wethouder A. van Bochove (CDA/financiën) is erg ge schrokken van de boze brief van het schap. „Dit probleem moet gewoon razendsnel opgelost worden, want ik denk dat het schap niet ten onrechte conse quenties aankondigt. Dit is een kwestie van achterstallig onder houd." SCHOLENACTIE - De Weer klank, school voor voortgezet speciaal onderwijs aan slecht horende kinderen en kinderen met spraak- óf taalproblemen, doet op woensdag 9 april mee aan de nationale scholenactie voor Unicef. Daarom zijn de kinderen op zoek naar spon sors. De opbrengst van de actie is voor de 'werkende kinderen van Bangladesh'. Sponsors kun nen zich aanmelden op tel: 5761990. Slechtzienden testen Haarlemmerstraat K ->fr -■1 LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURC Welke steen is het beste voor blinden en slechtzienden? Afge vaardigden van de winkeliers vereniging, de gemeente en de Organisatie Gehandicapten Lei den (OGL) bekeken gisteren voorbeelden van de toekomsti ge bestrating in de Haarlem merstraat. Twee zeer slecht zienden van de OLG fungeer den als 'testers'. Met hun rood witte stokken bevoelden zij alle stroken uitvoerig. De reliëfstuk ken zijn op verschillende plaat sen en in verschillende kleuren aangelegd. Volgend jaar wordt begonnen met de definitieve bestrating van de Haarlemmer straat. Profijt „Voor een blinde maakt de kleur niets uit. Maar een slecht ziende heeft veel profijt van een lichte steen," vertelt een van de testers. „Die lichten in het don ker ook een beetje op." Dat be tekent dat de zwarte stenen, zoals die voor de deur van fiet- senhandel Halfords liggen, af vallen. De gele variant die in dezelfde proefstrook ligt, wordt eveneens als onduidelijk aangemerkt. De ze steen is te poreus en is door de waterabsorptie te donker bij nat weer. „Bovendien verkleurt deze zachtgebakken steen na verloop van tijd. Door het vocht gaan de stenen er groen uit zien," aldus stedebouwkungig ontwerper K. Forouzand van de gemeente Leiden. Hij is tevens de ontwerper van de 'blindege- leide stenen'. „De reliëftegels die in de Breestraat liggen, zijn niet goed. Ouderen verzwikken hun enkels daarop. Omdat er geen goed al ternatief voor handen was, heb ik zelf een steen laten ontwer pen. Dit zijn gewone straatklin kers met een ribbelmotief in de breedterichting van de steen," vertelt Forouzand, terwijl hij zich uitvoerig laat voorlichten door de slechtzienden. „De zwarte stenen zijn te on duidelijk en de poreuze gele stenen blijven te lang donker. Maar over de stenen voor bak kerij Petersen is de OGL zeer te vreden. Alleen het patroon waarin ze gelegd zijn, is niet goed. Dat moeten horizontale strepen worden die trapsgewijs aflopen. De reliëfstrepen moet dwars op de looprichting staan. Anders glijdt de stok er tussen door." Ook de locatie van de blin- denstrook is nog niet helemaal duideüjk. In elk geval komen ze aan twee kanten langs de gevels te liggen. Maar hoever van de gevel is nog de vraag. De slecht zienden vinden het belangrijk om naar de etalages te kunnen kijken. En de winkeliers willen de mogelijkheid houden om een reclamebord voor hun deur te zetten. De proefstrook voor de bak kerij heeft ook de voorkeur van de winkeliers. Zij kijken meer naar de rode sierbestrating die eveneens zeer hard gebakken is. „Als de hele Haarlemmerstraat er zo uit ziet, is-ie om door een ringetje te halen," aldus Peter Labruyère. Hij is aanwezig na mens de winkeliersvereniging. Het 'winnende' ontwerp is af komstig uit Duitsland. Goot Bij de derde strook liggen de ge- leidestenen langs de goot in het midden van de straat. „Dit is niks," vertelt dezelfde tester weer, terwijl hij met zijn stok over de goot en de stenen wrijft. „Op deze manier voel ik de ste nen niet en loop ik door het midden van de straat waar ook wel eens gefietst wordt. Ik zie niets meer van de etalages en ik struikel over de goot. Bovendien horen blinden niet in de goot." Wethouder J. Laurier (werk, sociale zaken en wijkbeheer) heeft vanochtend 16 eikebomen overhandigd aan mevrouw C. Frankhuizen, de voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinvere nigingen. Mensen van De Zijl Bedrijven zullen de bomen planten in de verschillende speeltuinen in Leiden. De bomen werden overhandigd als 'extraatje' bij de opknapbeurt die de Leidse speeltuinen on dergaan. Sinds februari van dit jaar worden die aangepast volgens de nieuwe, strengere richtlij nen voor de veiligheid van de speeltoestellen. :ht dert op een mooie zondag- jen met je auto een kruis- in Zoeterwoude-dorp. Je ert links voor, maar je slaat it licht op groen springt, bij inzien toch maar rechts- i dat had jé nu net niet len doen. een toevallig passerende is getuige van deze ver overtreding, noteert het mer van de rode Suzuki en ft een bon uit op naam BKl le houder van het kenter Een week of wat later valt chikking van 170 gulden in is. Je schrikt je rot. de goede orde, het is niet ille van de hoogte van het ig dat je hart een slag over- Nee, de simpele constate- dat jouw auto 200 kilome- ui huis een kant is opge- die jij hem nooit opge- en d hebt, dat is de reden im je haren in je nek recht ind gaan staan. Dan kan laai niet. Je was die dag o Zoeterwoude. Je was die ip je werk in de vrouwen- n de« |Senis in het Brabantse oon. Mét de auto. mie in kwestie had het er niet bij laten zitten. Ze was in beroep gegaan tegen de schik king, had de procedure gevolgd en stond anderhalf jaar na dato ert heel ver van huis op het Ra penburg in Leiden oog in oog met kantonrechter mr. Oomen. Die in een bijzonder goed hu meur verkeerde. Mensen die helemaal uit het Limburgse Grubbenvorst komen - waar ze, zo wist de edelachtbare, trou wens prachtige trekpaarden fokken - om hun zaak te beplei ten, dat zijn natuurlijk geen 'na- gemaakten'. Die komen letter lijk hun recht halen. En zo heeft de weledelge strenge ze graag. Liever in elk geval dan die lui met hun smoesjes, uitvluchten en holle frasen die bij voortduring pro beren een loopje met de wet of, erger nog, met hem te nemen. Daar heeft hij niet veel mee op. Hetgeen hij wel laat merken ook. In zijn benadering, maar ook in zijn uitspraken. „Alstublieft, edelachtbare, hier een brief van mijn baas waarin hij stelt dat ik de hele dag aan het werk ben geweest op die da tum. En hier een brief van mijn man die me met de auto naar dat werk heeft zien gaan. En hier eentje van een collega die met met de auto op het werk heeft zien komen." De edelachtbare: „Ik zie het, mevrouw uit Grubbenvorst. Ik denk dat er destijds een foutje is gemaakt met het kenteken. Uw beroep is gegrond. U krijgt uw geld binnenkort teruggestort. Prettige reis terug naar Lim burg." Goed verhaal Zo verging het de een na de an der. Die meneer uit Rotterdam, het echtpaar uit Den Haag, de grijze man uit Oegstgeest, de wegwerker uit Amsterdam. Ze kregen van de voortdurend glimlachende rechter allemaal gelijk, mits ze natuurlijk wel de juiste bewijzen konden overleg gen. Of gewoon een goed ver haal hadden. Zoals de vrouw uit Warmond. In haar geval ging het om een boete van zes tientjes, opgelegd aan haar echtgenoot. Gekregen omdat hij met zijn auto de War- mondse Dorpsstraat was inge reden waar dat niet mocht. Het had allemaal te maken met de paardenkoers die uitgerekend die dag in het dorp wetrd gehou den. En met zijn vrijwilligers werk voor Tafeltje-Dek-Je waar bij warme maaltijden worden afgeleverd bij ouderen thuis. Had hij, via Oegstgeest, tien ki lometer moeten omrijden, dan waren die warme maaltijden vanzelfsprekend niet zo warm meer geweest. Hij verkoos daar om voor die ene keer te zondi gen tegen de regels. In navolging van de rechter kreeg nu zelfs de officier het warm van binnen. Al sputterde ze eerst nog wat tegen over het maken van keuzen en het ne men van verantwoordelijkhe den. „Goed, de helft, dertig gul den dan", streek ze met de hand over haar hart. Niks dertig gulden zag je Oomen al glim men vanachter zijn glazen. Maar de dame was nog niet klaar. Geheel passend in het beeld van die morgen - die toch in het teken stond van de 'vergevingsgezindheid'- vroeg ze met veel gevoel voor humor of die dertig gulden dan eventu eel kon worden omgezet in dienstverlening. Dat deed het, dat sloeg alles, de rechter proestte het uit. Ongegrond en ze kon zo gaan. Het was dat het niet tot zijn bevoegdheden be hoorde, maar had het aan mr. Oomen gelegen dan had hij haar niet alleen die zes tientjes vergeven, maar had hij er nog eens een teruggave van zestig gulden bovenop gedaan. Van de Staat. Voor het vrijwilligerswerk. AD VAN KAAM Drie wethouders weg in iets meer dan een jaar. De Leidse politieke partijen hebben de kiezers volgend jaar veel uit te leggen. Twee bestuurders, wij len Joop Walenkamp (CDA) en Hennie Koek (PvdA), zetten hal verwege de rit hun loopbaan voort buiten de stad. Hans de Goede (D66) koos na drie jaar het afgelopen weekeinde eieren voor zijn geld. Een fraai resul taat is dat niet. De kiezers mo gen eisen dat hun volksverte genwoordigers blijven zitten, en dat de politieke partijen hun wethouders met zorg selecte ren. Dat is niet gebeurd. De vraag is of het leed nu is ge leden. De laatste weken is er in het Leidse stadhuis flink met de deuren geslagen. Wethouders bekvechtten over de beste toe komstige bouwlocatie voor Leidse woningzoekenden. Er moest crisisberaad aan te pas komen om alle neuzen, althans voor de buitenwereld, dezelfde kant op te krijgen. Boze woorden zijn ook geuit aan het adres van wethouder Aart van Bochove (CDA). Zijn parkeernota kreeg een onvol doende van de overige college leden en moet worden overge maakt. En Van Bochove kwam in aanvaring met zijn commis sie omdat hij aanvankelijk wei gerde een motie van de ge meenteraad uit te voeren, die zijn ambtenaren niet welgeval lig was. Ook vorig jaar kreeg de CDA'er felle kritiek van zowat de hele gemeenteraad, omdat de boeken niet tijdig op orde waren. Zijn positie was toen net zo wankel als die van De Goede. Een nieuwkomer heeft het in het Leidse college niet gemak kelijk. Een jaar is erg kort om in gewerkt te raken en de verhou dingen zijn niet optimaal. Op het werkterrein van De Goede - milieu, sport en welzijn - is in drie jaar tijd nauwelijks vooruit gang geboekt. De Goede pre senteerde wel plannen, maar veel besluiten werden er niet genomen. De nieuwe D66-wethouder - in de wandelgangen worden de namen van fractievoorzitter Olav Welling en Joke Sorgdrager genoemd - krijgt het ook moei lijk omdat de zittenblijvers de afgelopen jaren deuken hebben opgelopen. Veel hulp valt van die kant niet te verwachten. Pex Langenberg (D66) rest wei nig tijd om zijn beloften over het autovrij maken van de Bree straat in te lossen. De stad wacht ook nog steeds op een coherent verkeersbeleid, en op het doorhakken van knopen rond de Stadsgehoorzaal en Museum De Lakenhal. Tjeerd van Rij (PvdA) heeft zijn handen vol aan het buiten de deur hou den van boze buurgemeenten, woningbouwverenigingen en woonwagenbewoners. Hij be steedt veel tijd aan lobbyen in Den Haag, om voor Leiden de deur naar nieuwe bouwlocaties open te duwen. Partijgenoot Hans Baaijens is net aan zijn klus begonnen. Rest Jan Laurier (Groen Links), die met zijn ba nenbeleid in elk geval de be langrijkste peiler van het colle- gebeleid - investeren in werk - overeind houdt. In die omstandigheden zou het D66 wel eens veel moeite kun nen kosten om een man of vrouw te vinden die in het laatste jaar van deze 'regeerpe riode' de kar wil trekken. De tot nu toe steeds weggewimpelde suggestie van Margje Vlasveld (Leiden Weer Gezellig/De Groe nen) om de taken van de ver trokken wethouders te verdelen over de vijf zittenblijvers is mis schien niet eens zo'n slechte oplossing. HANS JACOBS EN AAD RIETVELD

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11