Leidsch Dagblad Voetbaldode bij 'slag' langs A9 11 Keurmeester: Niemand kan BSE-garantie geven Lekker kliederen Wethouder De Goede treedt af TWEE WL DE WERELD X lAANDAG 24 MAART 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Feiten en Meningen D66 voorzichtig op zoek naar lijsttrekker Buitenland Leiden [Teylingen-WM, en 'saai' potje ASSENHEIM ROB ONDERWATER jOp 20 oktober was WM - JTeylingen een onsmakelijk ■gevecht, gisteren werd de [return in de vijfde klasse zondag een saai potje. De stuurde officiële rensrechters en een cheidsrechter 'met reputa- ie'. Rugbyers van The Bas is waren opgetrommeld een oogje in het zeil te houden. Maar er gebeurde niets bij Teylingen - WM, en wedstrijd die vijf maan- [en geleden veel leed in het iassenheimse kamp ople- rerde na een wilde achter- olging van Haagse 'supporters'. Teylingen treurde weer, maar nu al leen om de 0-3 nederlaag. 'er Leede terug n hoofdklasse Na een afwezigheid van 23 ir is Ter Leede weer terug ff de hoogste klasse van het laterdagvoetbal. Zaterdag ersloeg de ploeg van Arie agendijk Sportlust '46 in Woerden met 4-1. Omdat de concurrentie verloor, werd Ter Leede onbereik- tr. Indien alle zaterdag- hoofdklassers bij elkaar orden ingedeeld, telt de ifdeling zeven ploegen uit e Leidse regio. Keurige Britten blijken racistische i/ homohaters Paradijs van Peter Willemse 'lijkt heel erg op dit leven' Cultuur en Kunst Mensje van Keulen schrijft boek over haar moeder Vierhonderd Feyenoord- en Ajaxsupporters slaags op weiland in Beverwijk Een aantal van de honderden 'voetbalfans' kort na de veldslag op een Beverwijks weiland. Op de voorgrond staat nog een auto in brand. ejaarde man ij overval ekneveld irekers hebben gisteravond n 97-jarige mem bij een over- zijn woning in Assen met 1 deken en pleisters gekne- vervolgens zijn huis irzocht. Ze namen een tele- mee die later in de omge- werd teruggevonden. De ogbej aarde man maakt het Igens de politie naar omstan- heden goed. Hij heeft een ntal bloeduitstortingen opge- ;ens de politie drongen teravond rond half twaalf de- luipers het huis van de man men via de achterdeur die g niet was afgesloten. De in kers gooiden een deken over hoogbejaarde en plakten zijn nd dicht met pleisters. Op telfde manier boeiden ze zijn nden en enkels. Na de over lieten ze hun slachtoffer aan i lot over. Omdat hij de tele- niet opnam, ging een van i kinderen poolshoogte ne- oor miljoenen hade bij grote rand in Roden i miljoenenbrand heeft van- ht een bedrijfscomplex in den verwoest. In het gebouw 's vroegere aannemer Jari- waren zo'n vijftien bedrijven itigd. Het vuur legde een e tienduizend vierkante r bedrijfsoppervlakte in de De brand woedde in het ge- tw waarvan in juni 1995 een er gedeelte in vlammen op brand ging gepaard met te rookontwikkeling, maar jens de politie zijn geen adelijke stoffen vrijgekomen, brandweer van Roden kon vuurzee niet alleen aan en hulp van vijf omringende fpsen. Er werden twintig Voertuigen ingezet. Het na- duurde tot rond het, ur. De oorzaak van de md is nog niet duidelijk. Wel ttvast dat het vuur is begon- 11 in een bedrijfje in elektroni- De regiopolitie Kennemerland is druk bezig met het ver horen van de 28 arrestanten die gisteren zijn aangehou den na de vechtpartij tussen Ajax- en Feyenoord-aan- hangers in Beverwijk. Pas als die verhoren zijn afgerond, zal het Openbaar Ministerie zich uitspreken over eventu eel snelrecht. Deze beslissing valt mogelijk woensdag of donderdag. beverwuk wilfred Simonsvielen een dode, een zwaarge- anp wonde en tientallen lichtge wonden. Persofficier mr. C. Hemmes- De regiopolitie Kennemer- Boenders heeft dit vanmorgen land heeft samen met de korp- gezegd. Bij de veldslag gisteren sen van Amsterdam, Rijnmond en Alkmaar een recherchebij standsteam geformeerd voor het onderzoek naar het treffen tussen aanhangers van Feye noord en Ajax op een weiland langs de A9. Justitie, KNVB en de korpsbeheerders voeren van daag spoedoverleg over de aan pak van het toenemende ge weld tussen 'criminele voetbal supporters'. De inzet van ruim tweehon derd politiemensen was gister middag niet voldoende om het treffen tussen de 'supporters' van Feyenoord en Ajax te voor komen. De 'slag' duurde nog geen tien minuten. Na afloop lagen er twee zwaargewonden op het weiland naast de A9, een 35-jarige Amsterdammer en een 27-jarige plaatsgenoot. De 35- jarige man stierf na aankomst in het Rode Kruis ziekenhuis. De andere man lag vanmorgen nog zwaargewond op de intensive care van een ziekenhuis in de regio. Volgens voorzitter D'Hondt van het Korpsbeheerdersberaad heeft de politie te laat gerea geerd op het treffen bij Bever wijk. D'Hondt, in het dagelijks leven burgemeester van Nijme gen, vindt dat de politiekorpsen onvoldoende zijn voorbereid op dergelijke onlusten. De politie volgde de twee supportersgroepen wel, maar kon het treffen niet verhinde ren. „Het ging allemaal bijzon der snel. Bovendien bevonden onze mannen zich achter beide groepen, zodat wij niet tussen beide konden komen", aldus korpschef B. Visser van de re giopolitie Kennemerland. „Op zo'n moment hol je achter de leiden Voor kinderen was er zaterdag rond de traditionele paasveetentoonstelling in de Groenoordhallen weer van alles te doen. Dit jongetje vermaakte zich opperbest met het schilderen van paaseieren. De ten toonstelling zelf werd enigszins overschaduwd door het nieuws dat vrijdag in Nederland het eerste geval van 'gekke-koeienziekte' is geconstateerd. De aanwezige boeren beschuldigden de media van opgeklopte berichtgeving. Pagina Leiden: Fluiten voor koe 103882734. foto henk bouwman D66'er houdt eer aan zichzelf leiden aad rietveld De Leidse wethouder H. de Goede van D66 treedt af. Dat heeft hij gistermiddag aan zijn fractie bekendgemaakt. De Goede meent dat er 'mogelijk onvoldoende vertrouwen is in zijn functioneren'. Volgens frac tievoorzitter O. Welling schrijft HP, zoals hij in D66-kringen wordt genoemd, vandaag nog zijn ontslagbrief. Welling spreekt van 'een grote persoon lijke tragedie'. Het niet nakomen van de be lofte aan de raadscommissie Milieu, Sport en Welzijn orn een ontwerp-brief aan de Leidse Welzijnsorganisatie op vier punten te wijzigen, heeft D66'er De Goede ten slotte zijn wet houderszetel gekost. De wet houder had over dat incident deze week een merkwaardige briefwisseling met PvdA'er R. Hillebrand. Daarin ontkende hij aanvankelijk dat hij beloofd had de brief te wijzigen, om nog dezelfde dag te melden dat die ontkenning op een vergissing berustte. Maar zowel Welling als PvdA'er Hillebrand benadruk ken dat de briefwisseling niet meer is geweest dan de druppel die de emmer deed overlopen. „Er is een veel langere periode van onvrede aan voorafge gaan", zegt de PvdA'er. „Dit was een serieuze zaak, die wij hoog hebben opgenomen. Het was een nieuw incident in een hele reeks." „Er was een breed scala aan problemen", zegt Welling. Blij is Hillebrand niet met het aftreden van De Goede. „Het is natuurlijk een twijfelachtige eer om bij te dragen aan het aftre den van een wethouder. Maar zijn aftreden was onvermijdelijk geworden. Ik vind de stap heel begrijpelijk, na alle problemen die er eerder geweest zijn. Ik hecht er overigens aan te zeg gen, dat ik nooit getwijfeld heb aan de integriteit van De Goede. Ik geloof niet dat hij ons bewust verkeerde informatie heeft ge geven." Op de suggestie dat de PvdA morgenavond in de raadsverga dering op het aftreden van de wethouder zou hebben aange drongen als hij niet de eer aan zichzelf had gehouden, wil Hil lebrand niet ingaan. „Die vraag is niet meer relevant, die kun nen we ook niet meer beant woorden. Daar zouden we ons in de fractie over beraden. Maar dat is allemaal nakaarten." D66 beraadt zich over de op volging van De Goede, maar neemt daar een paar weken de tijd voor. „Het is niet mogelijk dat op dezelfde dag te regelen. Wij zullen voor de raadsverga dering van april met een opvol ger komen", zegt Welling. De afgetreden wethouder beraadt zich nog op de vraag of hij na zijn aftreden voor D66 in de ge meenteraad blijft. Pagina Leiden: 'Hij was de ober, niet de kok' LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 hfl woord i'. AAN Frangoise Rosay Jonge minnaars zijn als Ca membert: als ze rijp zijn, gaan ze lopen. OVERWEGEND OLKT oorultblik WOENS DONDER VRIJ 1°/11° 4790 279° ècr5°ag 20% 30% 40% "nnKChfj'n 30% 30% 30% Uitgebreid weeróverzicht op pagina 2 [vandaag JU pagina'?» Binnenland 3,5 Buitenland 7 Cultuur 79 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad112 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips14 Uitgaan28 foto anp feiten aan. We hadden luchtlan dingstroepen nodig gehad om daar nog tussen te komen." Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken vreest dat de over heid haar greep op het voetbal vandalisme verliest. De strategie moet hoognodig worden aange past, vindt hij. De minister wil meer nadruk leggen op op op sporingvan 'criminelen'. Pagina 5: Extra pagina over de 'veldslag bij Beverwijk' De kortingsbonnen betreffen een optreden van Maarten van Roozendaal in Het Oude Raadhuis en het lezersmenu in De Vriendschap in Zoeter- woude. Individualisering leidt niet tot vereenzaming den haag gpd De individiualisering en vergrij zing van de samenleving leidt niet tot een toename van eenza me mensen. Dat concludeert de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling (RMO) in het van daag gepresenteerde advies Vereenzaming in de samenle ving. De bevindingen staan in schrille tegenstelling tot wat het kabinet, opdrachtgever voor het onderzoek, verwachtte. Het ka binet ging er bij de adviesaan vraag vanuit dat vereenzaming 'een negatief gevolg van de in dividualisering van de samenle ving' is en dat dit 'samenlevingsprobleem' over heidsingrijpen rechtvaardigt. Volgens de RMO is vereenza ming een reëel probleem en zijn er ernstige en hardnekkige gevallen die overheidsbemoeie nis kunnen rechtvaardigen. In de meeste gevallen is eenzaam heid, een gevoel en daardoor een subjectief begrip, echter van tijdelijke aard. Daarnaast blijken de zeer vele bestaande initiatieven en projecten ter be strijding van vereenzaming suc cesvol. Voor een doelgroepen beleid ziet de RMO geen reden, omdat er geen specifieke groe pen zijn waar vereenzaming een grote rol speelt. twello gerard bons Rijkskeurmeester Cees Booster uit Twel- lo is eerlijk in zijn antwoord op de vraag naar mogelijkheden om BSE-koeien in het slachthuis op te sporen: zeker als de ziekte nog in een beginstadium is, is dat praktisch onmogelijk. Eigenlijk is dat pas mogelijk in een later stadium, wanneer de dieren evenwichtsstoornissen krijgen. Als rijkskeurmeester met 25 jaar erva ring opereert Booster in teams van zes keurmeesters en een diereriarts. Vier keurmeesters hebben een vaste stek en de twee anderen kunnen overal naast de slagers opduiken. Zij controleren of het stempelen correct verloopt, of de mes sen worden ontsmet en of alle andere hygiëneregels in acht worden genomen. De eerste keurmeester staat op de los plaats voor de veewagens. Die bekijkt al le dieren goed voordat ze het slachthuis in gaan. Hij let op ontstekingen, de ma nier van lopen en het overige gedrag. „Kleine ontstekingen aan de uiers bij voorbeeld, laten we passeren, omdat die nauwelijks van invloed zijn op de kwali teit van bloed en vlees. Echt zieke dieren mogen niet worden aangevoerd." In een slachthuis gebeurt het nog spo radisch dat een dier wordt aangevoerd dat niet meer op de poten kan staan. Dat krijgt dan al op de losplaats het schiet- masker op, een apparaat dat een pen door het schedeldak van het dier 'schiet'. Dat verdooft volledig, terwijl hart en an dere lichaamsfuncties nog lang genoeg blijven werken voor een efficiënt, pijn loos slachtproces. Dat bestaat uit het doorsnijden van de halsslagaders, zodat het bloed vrijelijk uit het lichaam stroomt. Als geen bloed meer uit het kadaver drupt, gaat de kop er af en worden ingewanden er uitgesne den. Dan onderzoekt een keurmeester de kop, de tweede het karkas (dus vooral het vlees) en de derde alle organen. Vooral de bevindingen van de laatste zijn van belang. De beste indicaties van de fitheid van het dier voordat het schietmasker zijn werk deed, zijn bloe dingen in de nieren en zwellingen van de klieren. Ziekten zetten organen als lever en milt tot extra activiteit aan. Bij zo'n ontdekking volgt nader onder zoek in laboratoria naar bacteriën, groei hormonen of antibiotica. „De ziektekie men raken resistent voor steeds meer soorten antibiotica. Daarom is gebruik van die middelen voor vee tegenwoordig helemaal verboden", legt Booster uit. Hij voelt enige machteloosheid over het feit dat de gekke-koeienziekte niet met al dat snijden en kijken in runderkoppen en - organen valt op te sporen. Daarvoor is een dagenlang durend laboratoriumon derzoekvan hersenweefsel nodig. De vee- en vleeskeuringsdienst en het registratiesysteem in Nederland behoren tot de beste van Europa, verzekert Boos ter steeds. Mede daaraan is te danken dat Nederland veel vee en vlees expor teert en die bedrijfssector betrekkelijk goed floreert. Booster: „Een jaartje gele den gingen in de bedrijfstak veel stem men op om de keuringsdiensten te pri vatiseren. Dat zou goedkoper zijn. Maar daar komt men steeds meer van terug. Een keuringsdienst die volledig is losge maakt van de sector is een belangrijk on derdeel van de hoge reputatie van Ne derlands vee en vlees. Tenslotte blijft Ne derland het Europese land dat het lang ste BSE-vrij is gebleven." Pagina 2: BSE was het laatste dat die renarts Lengkeek verwachtte Naam: (I.vim. controle bezorging) 1 Na dc eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal Oaütomatisch (f. 92,05) i automatisch f. 31,95) O acceptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1