Bolkestein: vijf gevaren c ZATERDAG 22 MAART 1997 rits Bolkestein zei het begin dit jaar in de Volkskrant zo: „Mijn ambitie voor mijn partij is dat zij de groot ste wordt en voor het eerst sinds het kabinet- Cort van der Linden de premier kan leveren." Of de VVD-leider zelf in het Catshuis plaatsneemt, laat hij voorlopig - uit bereke ning? - nog in het midden. Zijn politieke te genstanders maakt dat niet uit. Zij grepen de nederlaag van Bolkestein in het NAVO-debat gretig aan om het electoraat te waarschuwen: maak Bolkestein alsjeblieft geen minister president! Zover is het echter nog lang niet. Op weg naar het fel begeerde Catshuis zijn de te ne men horden hoog en de valkuilen diep. Vijf gevaren bedreigen de triomf van Frits Bolke stein. Handvol hobbels op weg naar het Catshuis Frits Bolkestein premier! Eerst nog stilletjes, maar de laatste tijd steeds openlijker fantaseren liberalen over dit tot voor kort ondenkbare vergezicht. Met 44 zetels in de laatste opiniepeilingen lijkt het Catshuis voor de WD inderdaad gemakkelijk te nemen. Of is het Bolkestein- effect juist een bedreiging van de droom? De vijf gevaren op weg naar het liberale premierschap. merkwaardige verschijnsel dat Bolkestein vooral wordt gewaardeerd, omdat hij het Binnenhof weer eens in rep en roer brengt. Met zijn mening - als ze die al kennen - zijn ze het lang niet altijd eens. Zo blijkt uit het onderzoek KIES94 (van de Vrije Universiteit) dat de 'mensen in het land' dankzij Bolkes- teins optreden het onderwerp 'minderheden' het belangrijkste politieke probleem zijn gaan vinden. Maar het harde standpunt van Bolkestein is bij diezelfde kiezers helemaal niet populairder geworden. Het signaal wordt gewaardeerd, niet de inhoud van de bood schap. En ook de boodschapper niet, zo blijkt. Door Nieuwe Revu werd Bolkestein uitgeroe pen tot de 'irritantste Nederlander' van 1996. Het 'Nederlandse volk' vindt hem nog erger dan Paul de Leeuw en Hans van der Togt. De meest genoemde ergernissen: Bolkestein is arrogant, autoritair en „hij zegt vreselijk irri tante dingen, vooral over buitenlanders." In opiniepeilingen van het onderzoeksbureau NIPO scoort Bolkestein van de vier politieke leiders onverminderd een laag rapportcijfer als het gaat om 'vertrouwen'. Toch geen on belangrijke eigenschap voor een politicus. Er zit nog een merkwaardige kant aan het Bolkestein-effect: hij stoot ook kiezers af. Veel traditionele liberalen zijn afgehaakt door zijn verhalen over de aanpak van minderheden en asielzoekers. Daarnaast blijkt uit onder zoek dat het reservoir aan kiezers waar de WD uit kan putten de laatste veertig jaar aanzienlijk is gestegen, maar dat Bolkestein daar nauwelijks van heeft geprofiteerd. De 'natuurlijke' achterban van de liberalen, de niet-kerkse middenklasse, is gegroeid van 15 procent van de bevolking in 1956 tot 54 procent in 1994. Maar nog steeds behaalt de WD in dit kiezerssegment niet meer dan zo'n 30 procent van de stemmen. De rest van de middenklasse voelt zich niet tot de koop man-intellectueel aangetrokken. „Opmerke lijk", aldus de Leidse politicoloog Andeweg. „Bolkestein zou in deze groep veel meer stemmen kunnen halen. Daarentegen profiteert de WD-leider van de verrechtsing in de samenleving - ook on der laaggeschoolden en vakbondsleden. Als geen ander heeft de WD de tijdgeest mee. Het liberalisme heeft het communisme over wonnen en in de economie waait de neolibe rale wind als nimmer tevoren. Hoezo Bolke stein-effect? Hij hoeft hier niets voor te doen. „Met een andere voorman zou de WD ook wel 40 zetels kunnen halen", meent politiek wetenschapper Van Praag van de Universiteit van Amsterdam. Zou Bolkestein, zo is de vermetele vraag, met zijn manier van optreden de winst in zijn partij wellicht zelfs afremmen? Het is moge lijk. De aanvallen van Bolkestein op de poli tieke consensus (minderhedenbeleid, Euro pa, NAVO-uitbreiding, asielzoekers) zijn im mers aan enig bederf onderhevig. Het pa troon is nu zelfs voor de oppervlakkige kiezer overduidelijk: buiten het parlement hard in zetten, in de Kamer enigszins afzwakken en met de pin op de neus uiteindelijk door de knieën gaan. Een 'nederlagenstrategie' die niet te lang kan doorgaan. WD-kenner Voer man van het Parlementair Documentatie centrum in Groningen: „Wellicht zou Bolke stein het maximum uit zijn verkiezingspo- tentieel halen, als hij de partij minder zou schaden met zijn gedrag." 2. ZIJN PARTIJGENOTEN In de WD gaat het niet om de inhoud, maar om de personen. Een bekend (voor)oordeel, door menig liberaal te vuur en te zwaard be streden. En inderdaad, de WD onder Bolke stein lijkt wat het gevecht om de macht aan gaat een oase van rust. De partij bekommert zich meer om heikele politieke kwesties. Geen politicus die er zoveel van op de poli tieke agenda krijgt als partijleider Bolkestein. De WD heeft er wel een prijs voor moeten betalen. Het intellectuele debat, dat bij ge brek aan liberale intellectuelen toch al nooit floreerde, is zo dood als een pier. Bolkesteins wil is meestal wet. Op buitenlands politiek terrein heeft hij menig partijgenoot een ver plichte ommezwaai laten maken. Europa wordt opeens sceptisch bekeken, ontwikke lingssamenwerking deugt van geen kant en de NAVO mag niet worden uitbreid. In het beste geval krijgen de verbijsterde liberalen die plotseling geacht worden van mening te veranderen, het artikel met de nieuwe partij- koers van tevoren nog even onder ogen. Maar daar houdt het debat wel zo'n beetje mee op. Waarom Bolkestein hier ongestraft mee door mag gaan? Heel simpel: omdat de opi niepeilingen hem vooralsnog gelijk geven. Vooralsnog. Want in de WD is de opvolging bij gebrek aan succes geen probleem. PvdA'er Wim Kok mag negen verkiezingen verliezen, een WD-voorman niet één. Vraag maar aan Ed Nijpels en Joris Voorhoeve. WD-ideoloog Gerry van der List waar schuwde vorig jaar zomer in de Internationa le Spectator: „Vernieuwend denken, het is een fraai ideaal van Bolkestein, maar als zelfs de geestverwanten niet overtuigd kunnen worden van de waarde van de intellectuele vernieuwing, kan het praktiseren van dit ide aal wel een hoop irritatie en verwarring met zich meebrengen." En aan irritatie (alweer!) en verwarring hebben leden en kiezers een bloedhekel. Eenheid boven alles. Inmiddels neemt de kritiek inderdaad toe. Oud-Commissaris van de Koningin Henk Vonhoff bromt steeds vaker en harder. Euro parlementariër De Vries windt zich steeds meer op. Ed Nijpels geeft vanuit de coulissen af en toe-commentaar. En ja, Hans Wiegel is er ook nog. Hij verzette zich niet alleen tegen het NAVO-standpunt, hij kandideerde zich ook alvast als opvolger van Bolkestein. Hij is immers pas 55 jaar. Politici vergeten snel. Amper drieënhalf jaar geleden werd het Orakel uit Friesland nog genoemd als mogelijke lijsttrekker. Met steun van veel prominente partijgenoten. En waarom ook niet? Hij trekt nog steeds volle zalen, spreekt als de beste en is (wel) razend populair. Het aantal zetels dat Wiegel zou kunnen halen, rekende het weekblad Elsevier in 1993 uit:...39! Slechts enkele zetels minder dan Bolkestein nu. 3. DE TEGENSTANDERS De kenners weten het zeker: de WD leeft in de opiniepeilingen boven zijn stand. „Bolke stein dreigt zijn hand te overspelen", waar schuwt de Amsterdamse politicoloog Van Praag. Behalve door de al genoemde 'ontrou we' aarzelaars, schuilt er nog een groot ge vaar voor de liberalen. „Hij staat mede sterk in de peilingen, omdat zijn tegenstanders zo zwak zijn." Met die tegenstander wordt niet zozeer de PvdA bedoeld, maar het CDA en D66. De Ne derlandse kiezers zweven steeds meer van (midden)partij naar (midden)partij, maar er zijn toch vooral twee blokken waar de kie zerswisselingen het sterkst zijn. In het cen trumrechtse blok twijfelen de kiezers vooral tussen CDA, WD en D66. Bij de Statenver kiezingen won de WD veel kiezers van beide partijen. Van de christen-democraten, omdat zij het oppositievoeren maar niet in de vin gers krijgen (Bolkestein doet dat een stuk be ter tegen zijn eigen coalitiepartners). Van D66 omdat deze partij met de vervulling van paars eigenlijk niets meer te wensen heeft. Beide partijen hebben met Heerma en Wolffensperger ook geen publiekstrekkers in de Kamer. Maar wat gebeurt er als er een plotselinge kentering zou optreden? Als het CDA - je weet het nooit - met een aansprekende lijst trekker komt, een goed verkiezingsprogram en een uitgekiende campagne? Maar zelfs een CDA onder de weinig verrassende keus van Jaap de Hoop Scheffer zal behoudende christelijke kiezers terug kunnen lokken van de WD. En wat als D66 met een uitgeruste Hans van Mierlo de strijd aangaat of - waar liberalen slapeloze nachten van krijgen - met de rechtse, 'goodlooking' Hans Wijers? De 'virtuele' stemmen van teleurgestelde kiezers uit deze partijen op de WD zijn dan snel te rug gewonnen. Weg mooie opiniepeilingen. Weg Bolkestein. „Wat dat betreft is de electo rale positie van de WD veel kwetsbaarder dan van de PvdA", meent Voerman. 4. WIM KOK Dat dit zo is, komt door één sterke troef: pre mier Wim Kok. Hij is voor zijn partij een ze gen en voor Bolkestein een grote hobbel op weg naar het Catshuis. De marathonloper van het Torentje heeft de vorige verkiezingen aangetoond een sterke eindspurt te hebben. Voor hem is de WD terecht Spaans be nauwd. In onderzoeken scoort Kok op alle punten hoger dan Bolkestein. Zelfs onder li beralen. Zo verslaat Wim Kok Frits Bolkestein met glans als het gaat om geloofwaardigheid, eer lijkheid, mate van invloed, kennis van zaken, visie op de toekomst van Nederland, aanzien in het buitenland en leiding geven. Op de vraag wie het meest geschikt is voor minis ter-president, noemt 75 procent Kok en 4,5 procent Bolkestein (enquête van het actuali teitenprogramma Netwerk van eind februa ri). Zelfs als de WD volgend jaar de grootste partij zou worden, vindt 60 procent van de kiezers het beter dat Kok minister-president blijft. Alleen de WD-stemmers kiezen hier in meerderheid voor Bolkestein. Het is het angst-scenario voor liberale stra tegen. Kiezers die in het stemhokje de gewe tensvraag stellen aan wie zij het bestuur van het land het beste kunnen toevertrouwen: aan Kok of Bolkestein. „Kok is dan duidelijk in het voordeel", aldus Van Praag. Dat weten ze in de WD ook en daarom zullen ze zolang mogelijk in het midden laten of Bolkestein het premierschap persoonlijk ambieert. Zo dra de strijd Kok-Bolkestein serieus wordt, zal het centrumlinkse blok en masse op de voormalige vakbondsvoorzitter gaan stem men (met alle gevolgen voor het arme D66 en GroenLinks). Bovendien zullen gematigde WD'ers en linkse CDA'ers zich nog eens be denken of ze wellicht voor één keertje op een sociaal-democraat zullen stemmen om die vreselijke Bolkestein te stoppen. 5. DE WINST Rest ten slotte het laatste gevaar voor Frits Bolkestein: dat hij na 8 mei 1998 de leider blijkt te zijn van de grootste partij van het land, maar de formatie 'verliest'. Menig libe raal moet er niet aan denken. Kok heeft al ge zegd onder geen beding onder hem te willen dienen. De andere partijen zullen ook weinig trek hebben in een kabinet onder leiding van de oppermachtige Zonnekoning. Zelfs als hij een ander naar voren schuift als beoogd pre mier (Wiegel?), zal de lust niet groot zijn in een kabinet te gaan zitten dat vanuit de Ka mer door baas Bolkestein wordt bestuurd. Zo'n machtige WD en een „bij de coalitie genoten niet bijster populaire Bolkestein jaagt de PvdA regelrecht in de armen van het CDA", waarschuwde partij-ideoloog Van der List vorige maand al in zijn Volkskrant-co lumn. Zo bang is men dus in de WD voor het Bolkestein-effect. „Dan win je de verkiezin gen en verlies je de formatie", zegt Van Praag. „Net als Den Uyl in 1977. Hij kreeg er tien zetels bij, maar stond er wel naast." Voor de PvdA betekende dat het begin van een langdurig isolement van de partij. Geen aan lokkelijk vooruitzicht voor de liberalen, maar niet ondenkbaar bij al te succesvolle verkie zingen. Kortom, het sluitstuk van het Bolke stein-effect. BOLKESTEIN ZELF Het heet het Bolkestein-effect: zodra de libe rale leider een onderwerp bij de kop pakt, daar een ongezouten mening over ventileert en volop aandacht van de media krijgt, stij gen de opiniecijfers voor de WD naar onge kende hoogten. En ja hoor, het verschijnsel doet zich, een week na het NAVO-debat, op nieuw voor. Vierenveertig zetels kunnen de liberalen wachten als er nu ver kiezingen zou den worden gehou den. Toch werkt het Bolkestein-effect niet zo sim pel als het lijkt. Waarom stijgt de WD elke keer na een actie van Bolkestein? Heel een voudig: omdat de peilingen inzakken zodra hij zijn gedachten een tijdje voor zich heeft gehouden. Bij bureau Interview in Amster dam weten ze ook altijd neer de liberale leider zijn boerderijtje in Zuid-Frankrijk heeft opgezocht: dan zitten de cijfers steevast in een dip. De kiezers die het meeste genieten van de dualistische acties van de liberale leider zit ten namelijk in de groep 'twijfelaars', een po tentieel van zo'n 30 procent van het electo raat. Het zijn de stemmers die hem waarde ren na weer een actie, maar hem daarna weer even hard laten vallen. Deze 'aan hang' is volgens InterView-onderzoe- ker Van der Veen ook nog eens hoogst onbetrouwbaar. Bij een fikse regenbui zijn zij de eerste die op een ver- N kiezingsdag gewoon v thuis blijven. Bolke- stein doet er ver- standig aan zich niet rijk te re- kenen. De rede nen van de ze kiezers zullen wellicht te ma ken hebben met het

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39