BSE in Nederland verbaast deskundigen Frankrijk, land van verstikkende wetten en regels Feiten &Meningen Overval Paars-2 of niet, veranderen zal er niet vees kin ZATERDAG 22 MAART 1997 Vorige week dinsdag was ik, zoals u mis schien gezien zult hebben, te gast bij Sonja om over mijn boek met 46 bijbeloverden kingen te spreken. Nog was de uitzending niet afgelopen of ik werd, terwijl ik aan de bar met een glaasje Spa stond bij te komen van de schrik dat ik mij had verslikt in een ijsblokje, aangesproken door een beminne lijke jongeman die mij vroeg of ik misschien nog even rijd had enkele vragen te beant woorden. „Het is voor het programma Tijd sein van de EO", zei hij, „de cameraploeg is onderweg, over tien minuutjes staat alles opgesteld en dan is het zo gebeurd". In mijn argeloosheid zei ik, ofschoon ik er totaal niets voor voelde en ook al wist dat die tien minuutjes al gauw een half uur zou blijken: „Nou vooruit dan maar". Even later dook al de man op die het interview zou houden, een stevig, W8SÊB vlezig, weldoor- voed, typisch Hol lands praalgraf van jr aardappelen en vet te jus. Ook hij leek de beminnelijkheid zelve. Toen het in terview begon, bleek hij regelrechte beledigingen echter niet te schuwen. Als schrijver, zo be weerde hij, had Maarten 't Hart he lemaal afgedaan, het was lang gele den dat er een boek was verschenen. Was dit boekje met bij beloverdenkingen soms een krampachtige poging om toch nog weer wat aandacht te trekken? Hij bleef vervolgens eindeloos doorzeuren over de snit van de broek van een ouderling in Diever. Ik zou in mijn boekje die streepjesbroek niet waarheidsge trouw hebben beschreven. Toen ik de dag daarop het programma Tijdsein aanschouwde, bleek al snel waar om die broek zo'n prominente plaats had ingenomen in het interview. De EO had zelfs de moeite genomen om naar Diever te reizen teneinde aldaar onderzoek te doen naar de broek van de ouderling. En zie, de snit van die broek was heel anders geweest dan ik had aangegeven! Merkwaardig dat zo'n EO je op zo'n on dergeschikt, totaal onbelangrijk punt on deruit probeert te halen! Ze reppen met geen woord over al die eigenaardige, onop losbare tegenstrijdigheden die ik uit de bij bel heb opgedoken en die ik in mijn boek 'Wie God verlaat heeft niets te vrezen' heb behandeld, maar ze concentreren zich op de broek van een ouderling te Diever. Ze halen bovendien een neef van mij voor de camera die verklaart dat zijn en mijn op voeding helemaal niet zo streng is geweest. En dat terwijl er in mijn boek hoegenaamd niets over die strenge opvoeding staat! En aan mijn moeder had de EO zelfs de uit spraak weten te ontlokken dat ze mettertijd mijn boekje zou verbranden. (Ze heeft het inmiddels ongeschonden aan mij terugge geven). In het interview dat mij zo onverhoeds na Sonja was afgedwongen was bovendien zo ongelofelijk driftig gemonteerd dat het leek alsof men mij duchtig in het nauw had we ten te brengen. Terwijl toch het Negende Gebod zoals ze bij de EO horen te weten luidt: 'Gij zult geen valse getuigenis spre ken'. De VARA heeft inmiddels een brandbrief naar de EO gestuurd dat het hoogst onfat soenlijk is om iemand direct na een live-uit zending zo onverhoeds op z'n dak te vallen met een cameraploeg. Natuurlijk, het is ronduit onbeschoft, maar, denk ik dan, in Iran zou je bij zo'n EOverval meteen geste nigd worden. Hier blijft 't gelukkig beperkt tot een zielige poging om je met valse getui genis in diskrediet te brengen. TOM JANSSEN Frankrijk is het land van de achtduizend wet ten en de tachtigduizend richtlijnen. Het is een land waar het personeel zijn directeur gijzelt en die directeur, zoals ooit bij Disneyland Eu rope, de vakbondsleider. Elke dag breken er stakingen uit, meestal om doorbetaling van de vorige te eisen. Maar ja, de directeuren hebben de vakbonden die ze verdienen; ze komen alle maal van dezelfde eliteschool, gepokt en gema zeld in de arrogantie. Dat is het beeld van Frankrijk dat uit de krantenkolommen opwelt. Maar klopt het ook? „Natuurlijk heeft Frankrijk duizend keer meer schandalen dan Nederland", zegt Louis Philips, terwijl er een declarabele biefstuk in zijn keel glijdt. „Maar je moet de corruptie hier niet over drijven. Als je in Nederland gaat eten en je vraagt om een bonnetje voor je werkgever krijg je er au tomatisch één met het dubbele bedrag. Dat heb ik hier nog nooit meegemaakt." Als directeur van het accountantsbureau ABC verdient Louis Philips zijn boterham met ac- countantswerk voor in Frankrijk gevestigde, bui tenlandse ondernemingen. De problemen waar die bedrijven voor staan, zo zegt hij, zijn soms aanzienlijk. Maar die problemen worden meer veroorzaakt door de bureaucratie dan de corrup tie. „Als een Amerikaans bedrijf hier een filiaal vestigt, kan het vaak niet direct een Amerikaan als directeur aanstellen", zegt Louis Philips. „Die Amerikaan mag volgens de Franse wet pas direc teur worden als hij een werkvergunning heeft. Dat laatste kan zes maanden duren, gedurende welke periode een Fransman directeur moet zijn." Voor Europese bedrijven gelden die regels niet, maar er blijven genoeg andere regeltjes over. De Nederlandse advocaat Weyer van het in Parijs gevestigde advocatenbureau Nauta Dutilh, dat ook gespecialiseerd is in hulp aan buiten landse bedrijven, heeft aardig wat buitenlanders in een tranendal zien belanden. „Neem de Ne derlandse bloemenexporteur", zegt Weyer. „Hij neemt hier een mannetje aan die zijn bloemen verkoopt. Het loopt prima, en na een jaar blijkt er een omzet van een paar miljoen francs te zijn gemaakt: Hij besluit in Frankrijk een BVtje op te richten. Maar dan ontdekt hij hoe duur dat is. De registratiekosten van zo'n BV kunnen hier oplopen tot twaalf procent van de omzet." Dat is nog niet alles. Hij moet zijn verkoper op de loonlijst zetten, een salaris geven. Volgens welke CAO? „Er zijn hier duizenden CAO's", zegt accountant Philips. „Dat is een van de grote pro blemen. Je hebt CAO's die landelijk worden toe gepast, je hebt regionale CAO's. En die CAO kunnen de vreemdste bepalingen bevatten." Alleen al het maken van een salarisstrook, wat Louis Philips doet voor zijn buitenlandse cliën ten, kan 'beestachtig' ingewikkeld zijn. „Ik schat dat dat hier duizend tot tweeduizend francs per jaar kost, tegen nog geen tientje in Nederland." Dan is Frankrijk ook het land van de belastingen. Philips heeft zelf een kantoor van honderd vier kante meter in Clichy, een buitenwijk van Parijs. De kale huur: 200.000 francs per jaar „plus extra belastingen maakt 360.000 francs", rekent Phi lips, „bijna vijf maal zo veel als in Amsterdam voor zo'n pand." Veel buitenlanders verslikken zich in die dure Franse bureaucratie. „In Nederland denken ze: In Frankrijk bestaan een hoop regeltjes, maar geen hond die zich eraan houdt", zegt advocaat Wijer. „Het tegendeel is waar. Frankrijk is een ongelooflijk formalistisch land, waar je wordt ge acht je aan de wet te houden. Doe je dat niet, dan krijg je het grootst mogelijke gedonder." Maar de afgelopen jaren is de verandering tocl iei ingeslopen. Weyer: „Eén van de grootste probi [la men voor buitenlanders hier was, en is d jd taal. Je vestigt je in een dorp, en je moet metd burgemeester gaan praten om medewerking j l(jt krijgen. Welnu, je komt hier steeds meer mens jdi tegen die Engels spreken. Laatst stuitte ik zelfs op een heldere geest die wist te melden dat Ai sterdam in Nederland lag." Ook Louis Philips meent dat het de goede kad op gaat. „Vroeger hadden we problemen bij h terugvorderen van BTW voor cliënten. Heledi siers verdwenen, of je moest maanden wacl omdat de kas van de plaatselijke belastingauti teiten net even leeg was. Je moest altijd bries sturen. Maar nu bellen ze je soms eigener be ging op als er een probleem is." De accountant veegt zijn mond af, en zegt: J geet niet dat Frankrijk een land is waar het vï jaar geleden nog voorkwam dat cliënten zelfs hun geld niet de grens over kregen." N PARUS CEES VAN ZWEEDEN Zoektocht naar besmettingshaard begonnen De consument hoeft niet te vrezen voor BSE-vlees in de win kel, zegt de woord voerster van het Pro ductschap voor Vee en Vlees. Elk geslacht dier is gekeurd door een onafhankelijke dieren arts» Maar de vraag hoe de gekke-koeien- ziekte in Nederland te recht is gekomen, blijft vooralsnog onbeant woord. Aangenomen wordt dat het eten van besmet veevoer - voe der vermengd met diermeel - de oorzaak is. Er zijn ook aanwij zingen dat de ziekte kan wor den overgedragen van koe op kalf. De ziekte heeft namelijk een vrij lange incubatietijd. De infectie doet zich op jonge leef tijd van het kalf voor, maar de eerste symptonen komen pas drie tot zes jaar later. Volgens directeur Wensing van het Insti tuut voor diergezondheid ID- DLO is het zeer de vraag of een dier al besmettelijk is voor de eerste symptomen zich voor doen. De ziekte kan alleen wor den vastgesteld door een ver dachte koe te slachten en de kop te onderzoeken in een la boratorium. Vorig jaar nog verzekerden landbouwdeskundigen dat de Hollandse koeien niet met BSE (Bovine Spongiforme Encefali- tis) besmet konden worden. De ze bewering kwam terwijl de ziekte in Groot-Brittannië een hoogtepunt bereikte. De vrees bestaat dat de gekke-koeien- ziekte via het eten van vlees bij mensen de dodelijke hersen ziekte Creutzfeldt-Jakob veroor zaakt. Wetenschappelijk staat een dergelijke overdracht echter nog niet vast. BSE werd in Engeland voor het eerst in 1986 geconstateerd. De ziekte leidt tot dol gedrag bij de besmette dieren en spierver- lamming. De koeien liepen de Enkele van de 64.000 Britse kalveren in Nederland die geslacht werden toen de gekke-koeienziekte in Groot-Brittannië uitbrak. ziekte op via veevoeder dat was vermengd met slachtafval van schapen. Niet voorzien was dat de bij deze dieren gevreesde scrapie overdraagbaar was op de koeien in de vorm van BSE. Inmiddels is er in Engeland bij ruim 160.000 koeien BSE ge constateerd. Al vanaf 1988 werd er gewaarschuwd dat de ziekte op mensen zou kunnen over slaan. Het advies van de medici om de veestapel te slachten, werd in de wind geslagen. De onrust bleef echter. In 1990 boycotten al 23 landen buiten Europa Brits rundvlees. Vorig jaar brak de paniek pas echt uit nadat Britse onderzoe kers bij tien mensen het syn droom van Creutzfeldt-Jakob vaststelden. Deze dodelijke her senziekte is zeer zeldzaam en openbaart zich pas na tien tot vijftien jaar. De onderzoekers vermoedden dat de ziekte was veroorzaakt door de consump tie van met BSE besmet vlees. Daarop volgde een totaal ex portverbod van Britse runderen en rundvlees, tot groot onge noegen van de regering-Major. Nederland nam drastische voorzorgsmaatregelen en liet 64.000 kalveren vernietigen. Ook in andere Europese landen werden slachtprogramma's op gezet. Onlangs bekritiseerde de Europese Unie de Britten om dat zij hun beloften voor massa le vernietiging van kalveren niet nakomen. Inmiddels is in vele Europese landen BSE bij de veestapel aangetroffen. Zo hebben naast Engeland ook Frankrijk, Zwit serland, Denemarken, Duits land, Spanje en Portugal met gekke koeien te maken gehad. En nu dus ook in het Overijssel se Wilp. Landbouwdeskundigen verze keren dat het Nederlandse vee geen voer heeft gekregen dat is vermengd met dierlijk slachtaf val. Die besmettingshaard zou dus zijn uitgesloten. OokÉ Nederlandse zieke koe nie: komstig van een Britse m« "J wat de besmetting zou kur verklaren. Het ministerieu landbouw zet nu alles opdnc" om de ware besmettingsha j; zo snel mogelijk te vinden DEN HAAG MARC PEEPERKORN In politiek Den Haag bestaat niet zoiets als logica. Dat Wim Kok nu successen boekt met zijn sociaal-liberale coalitieregering en het CDA nog steeds in de put zit, wil niet zeggen dat Paars-II vanzelfsprekend is. Als PvdA en WD zetels winnen bij de verkie zingen in 1998 - wat je zou kunnen verta len als steun aan paars - hóeft voortzetting van de blauw-rode combinatie niet het lo gische resultaat te zijn. Het kan wel. En veel politici zouden het ook graag willen, gezien het gespeculeer over Paars-II met of zonder D66. Over dik dertien maanden worden er weer Kamerverkiezingen gehouden. In de aanloop daar naartoe, maken partijen zich op voor het gevecht om de gunst van de kiezer. Er worden partijprogramma's ge maakt met voornemens die de burger moeten aanspreken. Lijsten met kandida ten, waaruit we onze ideale volksvertegen woordiger kunnen kiezen. Verkiezings campagnes met spotjes - schrijf een brief aan Wim Kok - bijeenkomsten in zaaltjes, spraakmakende interviews of debatten. De strijd om de macht - wie mag straks met wie regeren - concentreert zich tussen de vier grote partijen: PvdA, WD, CDA en D66. Vier middenpartijen waarvan sinds de totstandkoming van 'paars' vast staat dat ze onderling in te ruilen zijn voor een ander. Ze moeten het voor een groot deel hebben van dezelfde groep gematigde - maar deels zwevende of wisselvallige - kie zers. De grote vier streven naar gezondma king van de staatsfinanciën, geloven - de een wat meer dan de ander - in de heilza- Wim Ypk me werking van de markt en hebben zich alle vier ingezet om de sociale zekerheid te moderniseren. Hun probleem het komen de jaar wordt vooral om uit te leggen aan de burger wat er eigenlijk nog te kiezen valt. Onlangs verscheen er een boekje van de Teldersstichting (het wetenschappelijk bu- reau van de WD) over de betekent toekomst van de samenwerking tusst: beralen en sociaal-democraten. Daarii peert adjunct-directeur Becker van de ardi Beekman Stichting (PvdA) de stij! regeren die met paars zijn intrede heel daan als a-politiek. De huidige c®] vindt hij eerder een weerspiegeling vï politieke fantasieloosheid dan een liberaal project. Voor die karakterisering valt heelg zeggen. Het paarse kabinet is een zakf binet, een groep vakministers die sa een klus moet klaren en - nog - niet zo -J zuurd is als de vorige regeringsploeg paarse coalitie is een geslaagde soda berale ruilhandel. 1 De politieke cultuur is ondanks rp Jj beloften niet veranderd. Alle zaken dif regeld hadden kunnen worden zonde CDA zijn niet aangepakt: euthanasie. n heid van onderwijs, het middenveld kostwinnersvoordeel, het drugsbeleid- leen de winkels mogen vaker op zond! in de avonduren open. Paars heeft nie leid tot dé grote verandering, maar door waar Lubbers ophield. Alleen z de economie mee. Tot dusverre is 'paars' qua vernieif een teleurstelling gebleken. Maar nog! riger is de gedachte dat de vier grote Jü en zo dicht op elkaar blijven zitten, da niet zoveel uitmaakt wie er in welkei binatie van drie regeert, omdat de vers len uiteindelijk niet zo groot zullen zij ANS BOUWMANS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2